Schelmenstreken van Uilenspiegel door Strauss getekend Drie Vlissiugse Geuzen Vice-consul verkocht huid vóór beer was geschoten WOENSDAG 29 AUGUSTUS Vl% Generaals vinden detachement te jong voor vaandel Van Heutsz Gevechtsklare soldaten moeten er daarom aangevoerd worden (Vervolg van pag. 1) De belangrijkste grief, Korea tegen de leiding in Nederland koestert, is: dat er bier te weinig belang stelling bestaat voor hetgeen daarginds gebeuren moet en geschiedt. Het Nederlandse detachement heeft aan het oude vaandel van het corps marechaussee, dat het als onderdeel het regiment Van Heutsz voeren mag. nieuwe roem toegevoegd. De belangrijke krijgsfeiten, die in Korea verricht den, zullen op het vaandel worden meld en de waardering die de Ameri kanen voor de Nederlandse soldaat kregen, is, zoals men weet, buitengewoon groot. Men zou zo zeggen: in Nederland is men, vooral in de kringen van het Van Heutszregiment, zó trots als een pauw met zeven staarten op het bataljon. Vergis u niet! Het bataljon hoeft nooit iete van het Van Heutszregiment gemerkt, noch schriftelijk, noch op andere wijze. Van Heuisz bleef een naam. Wie leiding vraagt, krijgt ten antwoord: „De generaals in Nederland zijn dat het niet te pas komt, het jongste onderdeel van de legermacht te laten strijken met het oudste vaandel: dat de marechaussee uit Indië". Het is maar een kleinigheid, maar het kenmerkt de kleinzieligheid Nederland de verrichtingen bataljon in Korea gevolgd worden. Dat is misschien een verklaring voor de slor digheid waarmee aanvullingsdétache- menten worden uitgezonden. Slordig- hedon, waarover Van Sprang reeds schreef. Die aanvullingen, men moet dat wel bedenken, zijn daarginds nodig als brood. Het bataljon is, zoals men weet, niet vol ledig. Het is een bataljon minus eer compagnie. Er is dus een permanent ge brek aan veohtklare mannen. Men vult de gaten wel aan met een honderdvijftig Zuid-Koreaanse soldaten, de z.g. „rocks' en men heeft als artillerie-waarnemer wel Amerikanen, maar dat vergemakke lijkt het optreden van het bataljon niet. Integendeel, men moet, als aanvulling, vooral tirailleurs krijgen en artillerie- waarnemers. Men is daarginds razend geweest om een vliegtuig, dat uit Nederland arriveerde een uiterst kost baar transport dus! en dat officieren voor buiten de linie en koks aanvoerde! Van de boot in het vuur Men heeft er herhaaldelijk op aange drongen, dat in Nederland complete com pagnieën samengesteld zouden worden, op de wapens na gevechtsklaar. In plaats daarvan komt steeds een ver zameling van alle mogelijke soldaten aan, waaronder er inderdaad enkele waren men heeft ons dat nog eens weer beves tigd die nog nooit soldaat waren ge weest. Zij moeten in Korea ingedeeld worden. Men heeft er ook op aangedrongen hen in Nederland te oefenen. Hen hier te wen nen aan overgangen van zeer warm naar ijskoud klimaat. Hen in rommel en vui ligheid te laten bivakkeren, zoals daar ginds geschiedt. In Korea heeft men daar geen tijd voor. Daar ls de practijk. Die de C-compagnie van majoor Van der Meijde bij aankomst direct, om zo te zeg gen van de boot In het vuur bracht. Een half uur na aankomst op de plaats van Franse kabinet leed nederlaag bestemming had men al elf doden 29 gewonden. Zo gaat dat daar en r schijnt daar in Nederland geen idee te hebben. Als minister Staf in zijn antwoord zegt dat de eerste keuring goed w selectie behoorlijk, valt ieder lid van 't ba taljon hem bij. Maar men moet de weerge keerde officieren eens horen over de aan vullingen, die gezonden zijn om onder de indruk te komen van de verslapping de eisen, die zich ten aanzien van Korea voorgedaan moet hebben. Ook in Neder land heeft men daarvan iets gemerkt. Waarom is er voor die aanvullingsdeta chementen geen propaganda gemaakt? De soldaten, die uit Korea terugkeerden zijn ervan overtuigd, dat men na een weer een beroep op hen zal doen. Maar men moet in Nederland niet alles de O.V.W.'ers blijven verwachten. Ook lol Tegenover deze critiek staan ook gun stige ervaringen. Dat men, na terugkeer in Nederland een maand verlof, f300 voorschot en vrij reizen gedurende maand kreeg, heeft een zéér goede indruk gemaakt. En ook de vergoeding per actiedag, boven de f 100 soldij die uitgekeerd wordt, verzoet veel doorgestane ontberingen. Maar daarom te meer blijft rr aandringen, dat de financiële toelage de militairen, die permanent Tokio gedetacheerd zijn, verhoogd zal •den. Zuster Van der Plas krijgt bedrag van één dollar vijftig per dag uitbetaald. In Tokio kan men daarvoor evenveel kopen, als voor een gulden in ons land. Dat betekent voor haar dus permanente armoede. En de liaison officier kapitein v. d. Veer ontvangt $3 per dag. De ontstem ming daarover Is. bij ieder die iets met het bataljon te maken heeft gehad, ulter- mote groot. Zo bleeft er, na de vragen, die de mi nister beantwoord heeft, nog veel over, dat onopgelost is. De remedie is overi- betrekkelijk eenvoudig: men moet hier in Nederland hért krijgen voor de zaken in Korea. En de strijd daar zien, zoals de Amerikanen haar zien: als een gevecht op leven en dood voor het Wes- „Hamer aan de staart om te vliegen..." Luit.-generaal Ter Poorten kreeg 40 jaar geleden brevet „Wanneer vroeger een vliegtuig niet de lucht in wilde en we dachten dat de staart te licht was, bonden we aa staart een hamer vast". Dit vertelde luit - gen. b.d. H. ter Poorten, dde vandaag 40 geleden als 48e bij Hasselt in België het brevet van de Internationale Lucht- aartfederatie behaalde. Hij werd de eerste militaire vlieger Nederland en al spoedig maakte hij door met een Bronckere-tweedek- ker in anderhalf uur een afstand va: km af te leggen. Ook was hij de eerste die de kwaliteiten van de Glenn Martin- fabriek ontdekte In 1914 werd hij ii dracht van de Nederlands-Indische rege ring naar Amerika gestuurd om u kijken naar een geschikt type vliegtuig voor de militaire luchtvaart. In een ach terbuurt te Los Angeles vond hij een fabriekje dat het beste product leverde Het K.N.I.L. introduceerde de Glenn Har- tins en sindsdien is de fabriek wereld beroemd geworden. Luit-gen. Ter Poor ten werd in 1941 opperbevelhebber var het K.N I.L. en leidde de strijd tegen de Japanners. Via naald en plaat Professoren getypeerd door brommende basklarinet en fagotten Wie heeft nooit eens gehoord van Tyl Uilenspiegel en wie kent zijn schel menstreken niet? Niet alleen amuseert de jeugd zich om de streken van deze schalk, maar ook de ouderen kunnen zich vermaken met de lotgevallen van Uilenspiegel. Dat deed ook de componist Richard Strauss en wel op 30-jarige leeftijd. De ironicus Strauss zag in Uilenspiegel iets van zichzelf waarschijnlijk. En hij kon intens meeleven met de grappen van deze hand werkersgezel en zijn vriend Lamme Goedzak. Waarom ook niet? Zijn we ni£t alle maal wel eens graag een kwajongen er doen we dan ook niet eens een beetje mal? Met zijn sterk gevoel voor humor trok Richard Strauss in gedachten op de tochten van Uilenspiegel en al deed h(J dan in werkelijkheid niet zo kwajon gensachtig, in zjjn muziek wist hi) hier van toch wel een uitstekende uitbeelding te geven. Het orkeststuk „Till Eulen- spiegels lustige Strelche" ls het bewijs i. Hoe wist Strauss hier raak te ty- Het Franse kabinet heeft een neder-peren. o.m. de professorenscene, waarin laag geleden in de Nationale Vergade-de hooggeleerden worden getekend door ring toen het verzocht, een agenda goed brommende basklarinet, fagotten en con té keuren, waarop geen plaats was in-1 trafagot, terwijl Uilenspiegel een kwa- geruimd voor een debat over Bulten- jongensdeuntje fluit, landse Zaken. De regeringsmotie werd Maar bij alle humor verloor Strauss met 391 tegen 221 stemmen verworpen, zich toch niet in een banale tekening. In Tegen stemden de socialisten, de commu- het gehele werk is de hand van een genie nisten de Gaullisten en enkele conserva- te ontdekken. Hier toont zich ook de tieven, De Gaullisten brachten naar voren, dat Frankrijk reeds geheime overeen komsten gesloten heeft en zil eisten een openbaar dehat vóórdat minister Schu- man naar Washington vertrekt. Tevoren had de vergadering over de schoolkwestie gedebatteerd. Vandaag zal zij wellicht stemmen over e-en socialisti sche motie om het regeringsvoorstel naar de commissie voor onderwijs te ver wijzen. (Wij tekenen hierbij aan, dat dit rege ringsvoorstel verhoging der credieten voor het toekennen van beurzen voor hoger onderwijs omvat, met een bedrag van 850 millloen francs. Tevens strekt dit voorstel tot uitbreiding van het bouw- program voor openbare scholen. Belang rijke kwesties, die een grote rol speelden bü de vorming van een nieuwe Franse regering). Bi) hel kiestrekken Verdovingmiddel ontplofte jongeman gedood In het stadje Waterloo in de Ameri kaanse staat Iowa is een tragisch ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 20-jarige Owen Hindal. Deze jonge man bracht een bezoek aan zijn tandarts voor het laten trekken van een kies. Toen de tandarts hem een verdovingsmiddel toediende ontplofte dit met een geweldige knal. De jongen kwam om het leven. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar het verdovingsmiddel, dat blijkbaar een verkeede stof bevatte. Nieuwe atoombom- proeven In de Amerikaanse staat Nevada zullen binnenkort nieuwe proeven worden ge nomen met atoombommen, aldus is of ficieel meegedeeld Om. zullen ontplof fingen worden teweeg gebracht door aan wending van zeer explosieve spring stoffen. Generaal Augustin Gulllaume is be noemd tot resident-generaal in Marokko en inspecteur der Franse strijdkrachten ln Noord-Afrik a. enorme virtuoos in de beheersing van de rondo-vorm en de verwerking van het beknopte thema in allerlei varianten. De vertolking van dit werk vereist dan ook een bijzonder begrip voor wat Strauss deed en wilde uitdrukken. De instrumen tale grappen moeten alle relief krijgen en toch mag er niet verbrokkeld worden. Dat begrip had Ferenc Fricsay bij de opname met het Berlilns Philh. Orkest voor de Deutsche Grammophon Gesell- schaft (LVM 72024), een gaaf spelend or kest o.l.v. een geniale dirigent. Deze ver tolking is zo subliem, dat het bezit van die opname een blijvende vreugde bete- Proces-verbaal tegen dierenbeul Mishandeling van varkens tijdens vervoer Jeepagenten hielden gisteren In de Waldorpstraat in Den Haag een vee wagen aan. Het bleek dat hierin 35 var kens werden vervoerd van Leiden naar het openbaar slachthuis. De bovenste verdieping van de wagen was echter in gezakt, zodat de dieren op en over elkaar op de vloer lagen. Twee er van waren reeds bezweken; een derde was stervend. Tegen de bestuurder, J. v. d. V., uit de Vinkensteinstraat is wegens dierenkwel ling proces-verbaal opgemaakt. „Dictatuur van het secretariaat" Moeilijkheden in de Algem. Ned. Pluimveeteeltvereniging De heersende onrust in de Alg. Ned. Pluimveïeeltveren. kwam gisteren op de jaarvergadering tot uiting in een voor stel van het district Veluwe waarin het dagelijks bestuur werd uitgenodigd af te treden. „De voorzitter mist organisatori- sche talenten en tevens de kracht om zich te verzetten tegen de dictatuur van hel gesalarieerde secreariaat, in handen var mevr. A. Beklnk-Nieuwenhuls", zei de voorzitter van het district Veluwe. Naar aanleiding hiervan besloot het bestuur af te treden, doch zich herkiesbaar te stellen. Bij de stemming werden de voorzitter, de heer W. van Asperen van Vervenne en de vice-voorzitter, de heer J. H. Pou- lis, vervangen door resp. de heren H. H. Knoop en J. M. Verkuil. De secretaresse diende hierna haar ontslag In. De emging telt ruim 2300 leden. werd nog meegedeeld, dat het tal volwassen kippen in ons land sinds December is gestegen van 1,7 tot 21 mil lloen. K.L.M. tevreden over eerste halt jaar 1951 De resultaten van de KL M. geduren de het eerste halfjaar van 1951 hebben de ramingen overtroffen. De productie i.v. het eerste halfjaar van 1950 toe genomen met 22 pet, de verkoop met 26 pet. De vooruitzichten voor het tweede halfjaar zyn gunstig, behoudens het feit dat door de gevolgen van het oliecon- in Perzië een aantal bijzondere vluchten naar het Verre Oosten en Australië moet vervallen. kent, mede dank zij de uitnemende op nametechniek van de D.G.G. Pianospel Zijn in het concertleven de pianorecitals vaak het drukst bezocht, ook de opna men van pianowerken zijn zeer populair. De Deutsche Grammophon Gesellschaft beseft dit maar al te goed en brengt een geheel pianorecital op platen door Wil helm Kempff. We kozen er uit de Sonate Pathetique van Beethoven (LVM 72048). Kempff is een uitstekend pianist, die zich door zijn volkomen beheersing van de materie geheel kan geven aan de geest van het werk. Het is echter de vraag of we het tegenwoordig nog wel eens kun nen zijn met zijn visie. Hij maakt deze Sonate wel erg pathetisch en een ietwat verouderde romantiek maakt zijn vertol king nist niet het heel fijne toucher. I Hard. beschikbaar. Heel anders is hiernaast Julius Kat- cheri v»r> wie n.cca een opname maakte Ned. potplanten in Engeland Chopms Polonaise in As (K 2293). Een t r r 3 zeer dynamische natuur is Katchen en' Engeland zal de invoer toestaan van ook deze Polonaise wordt in een sterke volledig.uitgegroeide potplanten uit Ne- spanning gegeven. Katchen weet echter derland. Aanvragen zullen in overwe- zijn temperament zodanig te beheersen, ging worden genomen voor de volgen dat hier nergens bulten de artistieke om- de variëteiten: azalea mollis, begonia, lijsting wordt getreden. Technisch is het bougalnvillea, cissus antarctica. calceo- spel van Katchen formidabel. Deze op- laria, campanula, euphorbia, ficus, fuch- name ls een waardevol bezit ln de platen- sia, gloxinia, impatiens, ixora, kalanchoe, kast. philoderidron, scandens, salntpaulia, san- Corn. Baaoski. sevlera, scidnapsus en aureus. Weer Krupplocomotieven scheep gegaan Bruggen in Indonesië toch sterk genoeg? Opnieuw zijn twee van de honderd loco motieven met een gewicht van 65 ton die Indonesië bij Krupp heeft besteld, gisteren te Rotterdam in een kwartier tijd van een Rijnaak op het stoomschip Friesland van de Kon. Rotterdamse Lloyd overgezet. Het karwei werd ver richt door de 200-tons bok Arend. Aan wezig waren drs Hermen Kartowisattro. hoofd economische zaken van het Indo nesische Hoge Commissariaat en ir J. A. H. Ondang, hoofd van de Indonesische aanschaffingsdienst. Naar aanleiding van de berichten als zou er in Indonesië slechts één grote bok zijn en slechts één man om deze te bedienen, merkten zij op dat de scheep vaartmaatschappijen die de locomotieven vervoeren, ze volgens contract op de wal moeten afleveren. Bovendien is er zo wel in Soerabaja als in Priok een grote bok. Ook zijn de locomotieven volgens hen niet te zwaar voor de bruggen in Indonesië. En wat de aanwezigheid van slechts één oliedepot betreft: vijftig van de locomotieven rijden niet op olie, maar op kolen terwijl voor de andere vijftig de olie gemakkelijk kan worden aange- Ruim 1,5 millioen voor Mariënburg (Suriname) Voor de exploitatie van de suikeron derneming Mariënburg, het enige groot landbouwbedrijf in Suriname, wil de re gering aan de Nederlandse Handel Maat schappij N.V. over de jaren 1939 tot 1950 een vergoeding van bijna f 1.553.000 uit keren. De steunregeling is indertijd ge maakt om te Voorkomen dat de onder neming zou moeten worden gesloten Thans heeft de regering onderzocht of de steun kon worden afgeschaft. Het bleek echter dat voor de modernisering van het bedrijf nog financiële hulp nodig is. De verdere steun tot 1951/1952 wordt nu beperkt tot f380.000 en de steun in deze laatste twee jaren tot f 100.000, aldus de toelichting op een desbetreffend wet! ontwerp. Verbouwing Tweede Kamer kostte f 691.000 De verbouwing van het gebouw der Tweede Kamer heeft tot dusvert bedrag van f681.700 gevergd. De kosten waren aanvankelijk op f430.700 geraamd Ter aanvulling van de credieten di? reeds zijn toegestaan, wordt nu een wets ontwerp tot wijziging van de begroting 1950 van de Hoge Colleges van Staat som van f116.700 aangevraagd. Ook dit jaar zullen echter nog enige credieten verstrekt moeten worden. I.C.V. vraagt in Spanje vrije vakvereniging Het Internationaal Christelijk Vakver bond, menend dat het ogenblik is geko- een herstel van het vakbewe gingsleven in Spanje op de basis van een gezonde vrijheid, heeft in een adres bij generaal Franco er op aangedrongen het huidige vakbewegingssysteem in Spanje af te schaffen en op dit gebied de vrij heid te herstellen. In Spanje is de eenheidsvakbeweging ingevoerd, die aan een politieke partij ls onderworpen en in een regeringssysteem ingeschakeld. In dit stelsel is de ar beider van het natuurlijke verdedigings middel beroofd, dat de vrij gevormde vakverenigingen hem bieden. De levens omstandigheden van de Spaanse arbeider vormen een droevig bewijs van deze stel ling. Vandaar dat het I.C.V. zich solidair verklaarde met de arbeiders uit het Bas kenland toen deze uit protest tegen hun lot staakten. Deze wettige daad had van de zijde van de regering niet met straf maatregelen beantwoord moeten worden. Groninger kwesties ter sprake op de Kamper Synode h (Van een onzer verslaggevers) T^E'GENERALE SYNODE van de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) te Kami pen heeft gisteren uitvoerig gedebatteerd over een brief van de partij culiere synode van Groningen betreffende de rechtskracht van de besluij ten van de generale synode van Utrecht (1943) en over een rapport in zakl een besluit van de kerkeraad van Groningen over de zendingsbesluitea van de synode van Amersfoort (1948). De commissie stelde de synode voa uit te spreken, het te betreuren da, „Groningen" zonder de komende afschaf fing of herziening van de bestaande zen! dingsorde af te wachten, waaraan dj kerken tot op heden gebonden zijn. ziel losmaakt van besluiten die binnen ha raam van deze orde zijn genomen. Voort) dat de kerkeraad van Groningen ten onj rechte de synode van Amersfoort verwijl dat deze de bevoegdheid der kerken aaj zich zou hebben getrokken in het aan wijzen van „zendende kerken". De did cussie over dit rapport werd vanmorgei voortgezet. Nieuwe Chr. U.L.O. in Kampen krijgt steun Scherpe uitval van wethouder; ook Barth ten tonele (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Kampen heetj gisteravond met 144 stemmen besloten' om de aanvrage tot medewerking aan dj oprichting van een vrijgemaakte Geref U.L.O.-school in te willigen. Vóór stem den A.R., C.H., S.G.P., K.V.P. en de af. gevaardigde van de Vrije Geref. kiesveri eniging. Alleen de P.v.d.A. stemde tegenj Belgische defensie kost minder dan onze De Belgische begroting voor 1952 be loopt een bedrag van 70 milliard francs (f5.155.000.000), waarvan 12 milliard francs ofwel f 918.000.000 voor de defen- Voor 1951 had België een bedrag van 8 milliard francs voor de defensie uit getrokken, ofwel f612.000.000. Nederland stelde voor 1951 en de traag* Maar 'ondanks "dit I daaropaanvolgende drie jaar in totaal in dit spei toch de grote pia- 8 milliard gulden, dus per jaar lft mil- De P S- van Groningen verzocht generale synode uit te spreken dat de berichten van Utrecht 1943 geen rechts kracht bezitten voor de vrijgemaakte kerken. De commissie stelde echter vooi e spreken dat er geen aanleiding h aan dit verzoek te voldoen, aan ge er geen reden is om te veronderstel len dat de kerken op enigerlei wijze de besluiten van Utrecht1943 zouden zijn gebonden. Prof. Schilder vreesde door deze clusie onnodige moeilijkheden, „Wij ook tegenover de synode van Utrecht billijk zijn. zoals tegenover alle synodes, en ook wel rekening houden met de bij zondere omstandigheden van die tijd". Tenslotte verwees de synode de zi naar commissie 2 terug voor nader Vervolgens kwam aan de orde een rap port van commissie 2 over een uitspraak van de kerkeraad van Groningen, die de zendin-gsbesluiten van de synode Amersfoort (1948) niet voor vast en bon dig kan houden, aangezien ze niet i-n overeenstemming zouden zijn met Schrift Belijdenis. De kerkeraad van Groningen is n l var oordeel dat de vorige synode de bevoegd heid van de plaatselijke kerken heeft angetast, door „zendende kerken" te wijzen en besloot dan ook zo spoedig mogelijk zelfstandig, of ln samenwerking iet genabuurde kerken, het zendings kerk ter hand te nemen. Beioepin gsweik Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor De Meern J. A. Tam- mens te Varsseveld. Geref. Kerken. Beroepen: te Diever A. G. Luiks te Rotterdam-Kralingen; te Nieuwolda cand R. Valkhoff te Amsterdam; te Stad aan 't Haringvliet en te Wolphaartsdijk cand. G. Heyerman te Varsseveld. Aangenomen: naar Enumatll (als hulppred.) P. J. Lambooy, miss predi kant van Soemba. wonende te Zeist, die bedankte voor Kolhorn. Scholen met hallvergane vloeren in Achterhoek „Men schrikt soms van de vuilheid der vaak half vergane vloeren, van de stof lagen op houtwerk en meubels, van de bodorven lucht in de lokalen." Dat con cludeert de schoolarts dr H. Hagtingius in een rapport over de toestand in zijn kring Borculo, die de gemeenten Bor- culo. Ruurlo, Hengelo (Gld.), Laren. Neede, Vorden en Zelhem omvat. Met het ss Veendam zijn gisteren 16 Ameriik. leraren en leraressen in ons land aangekomen die In het kader van het Fullbright-programma les zullen ge en aan Nederlandse middelbare scholen. Ingetrokken ls de aanwijzing van de Academie van beeldende kunsten in Den Haag, als bevoegd om aan de RU. te Utrecht een bijzondere leerstoel in de oud-e kunstgeschiedenis van Egypte en Voor-Azië te vestigen. (Advertentie) „Nou, jongens, nu zullen we 't maar geloven. Onze collega's, de Engelsen, hebben van jullie een goede indruk gekregen, en ook ik geloof dat we jullie wel vertrouwen kunnen. Jullie bent vrij man. D.w.z. niet langer gevangenen. En op welke manier zouden jullie nu de goede zaak willen dienen? Spreek vrij uit!" „Majoor", zei Bram, „vóór we verder gaan, zou ik u graag iets willen vragen. We hebben geen rust, vóór we hierop een antwoord heb ben." „Ga je gang", was het antwoord. „Majoor, toen we ons ouderlijk huis verlieten, hebben we een briefje achtergelaten. We heb ben daarin beloofd, dat we heel voorzichtig zou den zijn, en zo, en ook, dat ze altijd maar goed naar de Engelse radio moesten luisteren. Zou er nu een boodschap voor onze ouders omgeroe pen kunnen worden? We hebben er al een klaar gemaakt. Als ze b.v. het zinnetje: „De drie geuzen van de zolder-Fokker zijn veilig" zouden horen, begrijpen ze vast, dat alles goed met ons is. We zouden graag willen, dat dit bericht zo spoedig mogelijk werd omgeroepen. Tenmin ste, als het kan," voegde hij er weifelend aan toe. De majoor schreef het zinnetje in een boekje, en beloofde het dadelijk aan de betrokken instan tie door te geven. „En nu: hebben jullie al eens overwogen bij welk onderdeel van het leger jullie zouden wil len dienen?" En als uit één mond kwam het antwoord: „Bij de Royal Air Force!" De majoor lachte. Ja, die R.A.F.l Haast iedereen, die naar En geland was overgestoken, wilde bij dit wapen zijn diensten gaan aanbieden. Hadden ze niet enkele maanden geleden nog een Zeeuw van 65 jaar gehad, die enthousiast beweerd had, dat hij bij de opleiding tot piloot wilde? „Ik zal kijken wat ik voor jullie doen kan, be loofde hij. Denkelijk kan ik jullie wel plaatsen op een of ander vliegveld, zodat jullie in elk ge val in de buurt van de R.A.F. bent". De eerste weken bleven de jongens nog in het Floreshuis, in afwachting van wat er over hen beslist zouden worden. Toen brak op zekere dag een moment aan, dat door Aleid van Rhijn ze hun hele leven niet zouden vergeten: De Ko ningin wilde hen ontvangen! Al meerdere malen hadden ze vernomen, dat Hare Majesteit een ieder, die uit Holland was gevlucht, in audiëntie wilde ontvangen. Maar dat ook hun die eer te beurt zou vallen hadden ze nooit durven dromen. En zo zaten zij dan op een grauwe, mistige morgen tegenover onze geliefde vorstin. De ont vangst was heel eenvoudig geweest. Een kamer heer had hen in een vertrek gelaten, waar ze een kwartier met kloppende harten wachtten op het grote ogenblik. Toen werden ze geroepen door diezelfde me neer en een ogenblik later stonden ze van aan gezicht tot aangezicht tegenover Wilhelmina, Ko ningin der Nederlanden. ke straat. Acht maanden geëist wegens onregelmatigheden in Durban >en onzer verslaggevers) Acht maanden met aftrek eiste gisteren de officier van Justitie by de Haagse rechtbank tegen de 51-jarige voormalige honorair vice-consul In Durban (Zuld- Afrika) H. W. v. d. E. In de periode van 1946 tot '49 zou verd. in deze functie 3044 Zuid-Afrikaanse ponden verduisterd hebben. Met dat „verduisterd" was verdachte i deelde nog mee, dat hem een benoeming het echter niet eens „Ik heb", zo zei hij, tot betaald consul in het vooruitzioht „al had ik dan ook geen machtiging, was gesteld; zolang de ministeriële be- beschikt over bepaalde gelden ten bate schikking er nog niet was, zou hij eer van behoeftige landgenoten of andere .bepaald bedrag als voorschot mogen op landgenoten of andere zaken, die ik voor nemen. Doch die beschikking kwam mijn land moest behartigen". Geen cent nooit en door het accountantsonderzoek had hij in eigen zak gestoken, maar, om- werden de verduisteringen aan het licht dat zijn salaris erg gering was en hij'gebracht. tAóh grote representatieonkosten had, „Deze man kon de weelde beroep niet dragen", meende de officier in zijn requisitoir, doch de verdediger, mr E. E. Klein, was het daarmee in het geheel niet eens. „Om lot een vertrou welijke verstandhouding met allerlei ambtenaren en zakenmensen re komen, moest verd. in Durban op het niveau van de Society grote uitgaven doen. Hij heeft ons land onschatbare diensten bewezen en hij was van plan, om na zijn benoe ming tot betaald consul het bedrag, dat verbruikt was, terug te betalen. Persoon lijk had de gezant verd beloofd, dat hij consul zou worden, doch daar is nooi' wat van gekomen. Verduistering achtte p.eiter niet bewezen en in dit verband vroeg hij vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging, subsidiair een voor waardelijke veroordeling. Uitspraak 11 September. Vriend Adenauer verwacht niet teveel van ons Aldus McCloy over de conferentie der „Grote Drie" McCloy, de Amerik. Hoge Commissa ris in West-Duitsland. heeft bondskan selier Adenauer er op gewezen, dat hij niet teveel moet verwachten van de conferentie der min. van Buit. Zaken te Washington. Dus geen definitieve be slissingen over een opheffing van het bezettingsstatuut, noch over het sluiten van een verdrag tot wederzijdse verde diging tussen de Westelijke Geallleer- n West-Duitsland. Als een doekje het bloeden verklaarde McCloy, dat het wel de bedoeling der Vér. Sta ten is, West-Duitsland zo spoedig mo gelijk als gelijkberechtigde bij komen de besprekingen in te schakelen De conferentie der „Grote Drie" zal defi nitief van 10 tot 13 September te Was- zijn bestrijding van het voorstel. Kuyper en dr De Visser hebben voor d( gelijkstelling niet gestreden om recalci. trante extremisten gelegenheid te geven de bestaande Chr. U.L.O.-school. Ik niet mee te werken aan een onnodig^ versplintering ten koste van de gemeen! schap." Een andere socialist vertelde, dat eej propagandist van de nieuwe school aan huismoeder had gevraagd of zij het wel kon verantwoorden dat haar kindi nog langer bij „Barth" op school zou gaan! waarop deze moeder zou hebben geant] woord, dat r.ij deze onderwijzer niet ken de. De heer Van der Kamp (Vrije GerefJ kiesver.) meende, dat de heren van de P.v.d.A. niet eens wisten eigenlijk praatten. (Advertentie) Chefarine „4" doet wonderen d Van te voren hadden de jongens al in de wai gezeten of ze wel zouden weten hoe ze zich ge dragen moesten. Ze hadden wel eens gehoord, dat je al buigend moest naderen en dat je nooit ,Nee" tegen de Koningin mocht zeggen. Maar het ging alles geheel anders, dan ze gedacht hadden. De Koningin ontving hen vriendelijk en stak hen onmiddellijk de hand toe, die de jongens eerbiedis drukten. Een officier, die naast Haar stond, lichtte Hare Majesteit in het kort toe wie de drie kna pen waren. Intussen keken de jongens met gehouden adem naar dit bekende gezicht, dat ze slechts één keer op grote afstand hadden ge zien, d.w.z. Bram en Kees, toen de Koningin in Vlissingen een schip te water liet. Kees voelde hoe een ontroering hem naar de keel kroop, toen hij bedacht, dat hier nu de Koningin stond, de grote Dochter van de Vader des Vaderlands. Toen wendde zich de Vorstin direct tot de jon gens. Stuk voor stuk. Ze wilde alles precies weten. Hoe de moffen in Holland optraden. Hoe het verzet was. Hoe het in Vlissingen gesteld was. Waaruit hun gezinnen bestonden. Hoe het voedsel was. Of Vlissingen erg vernield was. En het bleek weldra, dat Zij van alles nauwkeu rig op de hoogte was. Ook wilde Zij weten hoe het mogelijk was geweest dat de jongens naar Engeland waren gevlucht. Van wie ze hulp had den gehad. Hoe het op zee was geweest. En nooit, nooit zouden ze meer vergeten hoe Zij, toen ze ïitverteld waren, hen aankeek, met Haar ernstige >gen die zo streng en toch ook zo ontzaglijk vrien delijk keken, en zei; „Ik ben trots op jullie. Jul lie hebt getoond Hollanders te zijn van het ou de, moedige soort. Het vaderland dankt jullie!" Een hand, een vriendelijk knikje, en een ogen blik later stonden ze in de miezerige, overdruk- <Ü"irdt vervoigui hington worden gehouden. Hel lied dei aethergolven DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8,00 Nieuws 8.15 Gram 00 Morgenwijding 9.15 Gram 9 35 Gr< 5.30 Antwoordman 10.45 Gram 10.50 Voor e kleuters 11.00 Orgelconcert 11.40 „Zon- erlinge wederwaardigheden van een Journa- st", causerie 12.00 Orkestconcert 12.38 Grain .00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Prome- ede-orkest 1.55 „U kunt het geloven ol let" 2.00 Gram 3 00 Voor de zieken 4.0C Van vier tot vijf" 5-00 Gram 5 20 Lichts izlck 5 50 Regeringsuitzending: Jeugdult- endlng. Regina Zwart: „De brievenbus gaat pen" 6 00 Nieuws 6.15 Sportproblemen 6 30 L'-hte muziek 7.00 „De school voor reserve- officieren Infanterie", causerie 7,10 Orgel concert 7.25 Nieuws 7 30 ~'ilharn.onlsch or- k- (8.20—8 35 „Kermis in Volendam") 9 15 „Vermist", hoorspel 9.40 Gram 10.30 Dans muziek 11.00 Nieuws 11.18 Sport 11 30—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7 30 Gram 7.45 Morgengebed 8 00 Nieuws 8 15 '"'am 9.00 Voor de huisvrouw 9 40 Gram NCRV: 10.00 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 C w' de m-' -k KRO: 11.00 Pontifical» Hoogmis 12.15 Gram 12 33 Gram 12.55 Zonne- wijzer 1.00 Nieuws 1.20 Gram 1.35 Plano- ree N' RV: 2.00 Metropole-orkest en so llet 2 45 Voor de vrouw 3.15 Kamermuziek 4.00 Bijbellezing 4.45 Vocaal ensemble 5 00 Jeugd 5.30 Amusementsmuziek 6.00 >ekprogr 8.30 .udonderwUs", Chr. ierie 6 45 •k 7.00 vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord 7.30 Marinierskapel 7 40 Radiokrant 8 00 Nieuws 8 05 Gram 8.45 „De strijd tegen volksvijand no. 2: De Tuberculose", vraag gesprek 900 Kerkmuziek 9.30 Marinierskapel 10.15 Buitenlands overzicht 10 35 Gram 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15—12.09 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12 00 ..Happy Hoe Down" 12.20 Voor de boeren 12 30 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Mededelingen 120 Filmprogramma 155 Cricketuitslagen 2 00 Orkestconcert 3.00 Gram 3,15 Hoorspel 3 45 Gram 4.15 Hoorspel 4.45 3 00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws Spot 6.20 iziek 700 Klankbeeld 8 8 30 Twintig vragen 9 00 Nieuws 9 15 Muzi- 920 „La Forza del Destino", 10 05 Klankbeeld 10.50 Gram 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 „Happy Hoe Down" 12 20 Gram 12.30 jor de aibciders 12.55 Orgelspel 1.15 Voor de jeugd 1.45 Voor de kleuters 2.00 Klassieke 3.00 Gev. muziek 3 30 Voor de sol- 45 Dansmuziek 4.15 „Mrs Dale's Dag- .30 Militair orkest 5.00 „Echoes from the Past"' 5 15 Gev. muziek 6 00 Lichte mu- iek 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7 25 Sport .30 Verzoekprogr 8 00 Uitwlsselingsprogr. iet Noorwegen 9.00 Gev. progr. 10 00 Nieuws 0.15 Ouderwetse dansmuziek 11.00 Voor- racht 11.15 Orgelspel 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11 15 Gram i2 34 Voor de boeren 12.42 Gram 1 00 Nieuws 1.15 Gram 3 00 Voor de kinderen i 5.00 t Iram 5.15 „Götterdar Ileuws 7 30 ..Götterdammerung", opera 8 35 lauserie 8 45 Actualiteiten 9.00 „Götterdam- ierung", opera 10 15 Nieuws 10.30 Gram 11.00 Ileuws 11.05—12.00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12 05 Gram 100 Nieuws MO. 1.30, 2 00 3.00, 00. 4 30. 5.10. 6.30 en 7 30 Gram 7 45 Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.10 Gram 10 53 /s 1100 Gram 11.50 Nieuws, J

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2