Jlieutue £ci ftsrlje (JTuunml Geheim telegram verbood detachement Alfred van Sprang te helpen Vissersangst vanwege goedkope lapanse tonijn Meisje uit Scheveningen werd bij botsing gedood Ridgway heeft eis der Roden vierkant afgewezen Wist IJ WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 87 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENT1 EN0 18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 931j Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StontvasUcfc Is gfjebleoea tngn bert ia tegfjenspoet" Schelmenstreken van Uilenspiegel Antwoord aan minister Stal Aan majoor Van der Meijde zijn wél beloften gedaan (Van onze redacteur) rïISTER STAFS antwoord op de vragen van het communistische Kamerlid Schoonenberg t.a.v. de artikelen, die Alfred van Sprang in ons blad schreef over de toestanden bij het Nederlandse bataljon in Korea, worden door de ervaringen van de teruggekeerde vrijwilligers niet geheel bevestigd. Het is ons bij gesprekken, zowel met soldaten als met officieren gebleken, dat de klachten, die onze correspondent weergaf in de boezem van het detachement leven en dat er, inzonderheid wat de aflossingsdetachementen betreft, merkwaardige dingen zijn gebeurd. i Men heeft zo bleek ons in ons land eigenaardig op de onthullingen van Van I Sprang gereageerd. Inplaats van ze ter stond te onderzoeken is er, enige tijd geleden, een geheim telegram naar Korea gegaan, waarin het detachement bevolen werd Van Sprang iedere mede werking te weigeren. Een dwaas telegram, als men bedenkt, dat Van Sprang, als alle corresponden- ten arbeidt als United Nations War cor respondent, geaccrediteerd bij het hoofd kwartier van generaal Ridgeway. Als het Nederlandse bevel uitgevoerd was dat kon het niet, want in Korea heeft een I gebelgd Nederlands ambtenaar nu een maal niets anders in te brengen dan lege briefjes had Van Sprang eventueel 1 het hoofdkwartier kunnen inschakelen om een onwillige commandant tot rede te brengen. Dat behoefde echter niet. Men heeft bij het Korea-detachement n.l. wél gevoel vcor de juiste verhou- dingen aan het front. Al onze zegslieden waren van mening, dat dit juist in Nederland te enenmale j ontbreekt. Wat Van Sprang geschreven heeft over het gebrek aan kennis van I de Koreaanse toestanden bij de Neder- j landse autoriteiten, belast met de uit- rusting van Nederlandse strijdkrachten, wordt bevestigd door de ervaringen van thuisgekomen vrijwilligers. Valse voorwendsels En als de minister in zijn antwoord xegt: „dat niemand onder valse wendsels naar Korea gelokt is", Is e geschiedenis van de majoor Van der Meijde, voormalig adjudant van sultan Hamid II van Pontianak (mevr. v. d. Meijde is een nicht van de sultan), die met de uitdrukkelijke belofte comi dant van het bataljon te zullen worden, naar Korea werd uitgezonden. Majoor Van der Meijde vertelde „De generaal-majoor Sjoerdsma deelde mij destijds mee, dat ik de plaats in gaan nemen van de gesneuvelde overste Den Ouden. Inmiddels was een snelle voorziening in het commando op Korea nodig en majoor Eekhout werd lutt.- j kolonel en commandant. Majoor Van der Meijde, die toen met een aflossings detachement van 252 man per schip Korea vertrok, heeft men verzooht: „Over het verschil in anciënniteit tussen hem en de overste Eekhout (die 6 jaar jonger in promotie is) heen te stappen en Korea te gaan, waar hjj in het najaar, als het Nederlandse detachement geheel af gelost zou worden, de functie van com mandant zou krijgen". Majoor Van der Meijde heeft er over gedacht deze belofte zwart op wit te vragen. Hij meende echter, dat het woord van een generaal voor een officier vol doende moest zijn. Hij kwam in Korea aan, werd door overste Eekhout bij de Amerikanen geïntroduceerd als „de toe- komstige commandant", leefde voortdu rend in de veronderstelling, dat de heer j Eekhout op 1 Augustus zou repatriëren, waarbij hem het commando zou worden I overgedragen, werkte zich geheel in zijn nieuwe functie in, door de gevechten in de voorste linies mee te maken, maar kreeg nimmer een officiële aanstelling. Majoor Christan, die een oudere jaar genoot van hem is, werd tenslotte gezocht en de heer Van der Meijde, die per vliegtuig repatrieerde, kreeg na komst te horen, dat hij was overgeplaatst ~aar de Limburgse jagers. Wellicht heeft v. d. Meijde's aandrin gen op verbeteringen ten behoeve van het detachement, die hij als „toekomstig commandant" bij de generale staf in Den Haag voordroeg en waarvoor hij zelfs, omdat hij nimmer antwoord kreeg, een telefoongesprek riskeerde, tot mishagen over hem in Den Haag aanleiding" ge geven-Van Sprang schreef reeds „dat ei verschil van inzicht over het beleid tus- Van der Meijde en de generale staf bestond." Hier gaat het er echter om, dat do minister zegt: „Een majoor kan zich zelf wel promoveren, maar daarom doen wij het nog niet." En dat gen.-majoor Sjoerdsma Van der Meijde beloofde: „U wordt opvolger van Eekhout." Op die belofte heeft Van der Meijde dus gevraagd wat hij nodig achtte Tot op dit ogenblik heeft men hem nog niet meegedeeld, waarom hij als Treinramp Metz schuld van treinwachter Nog enkele spoorwegongelukken De 49-jarige Franse treinwachter Réné Didelon is met betrekking tot het spoor- wegongeluk bij Metz, waarbij 20 perso nen om het leven kwamen, beschuldigd van manslag door nalatigheid. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij de trein Bazel— Calais gewaarschuwd had te stoppen, zonder zich ervan te vergewissen, dat de expresse Parijs—Frankfort 3 minuten later zou volgen. Zoals men weet vloog deze laatste trein met 100 km snelheid op de voorgaande. In Frankrijk is gisteren weer spoorwegongeluk gebeurd. Nabij Blanc Mesnil (Noord-Parijs) zijn twee goede- l rentreinen met elkaar in botsing geko men- De machinist en de stoker van der treinen werden gedood. Door onbe- kende oorzaak is op de lijn Hamburg- Bremen een goederentrein uit elkaar ge sprongen. De machinist, dé stoker en een reserve-machinist kwamen om het leven. Twaalf wagons van uit tegenover ge stelde richting komende trein ontspoorde. Twee oliewagons vlogen in brand. De Scandinavië-expresse, die gedeelte lijk hetzelfde traject als de goederen wagons volgt, had door dit ongeluk grote vertraging. De trein arriveerde twee uur te laat in Hoek van Hol land, waar de nachtboot Hoek van Hol landHarwich reeds vertrokken wa Volgens een niet bevestigd bericht zou den in Oost-Berlijn gisteren bij treinbotsing 14 personen zijn omgekomen. Harriman dineerde met minister Stikker Averell Harriman is te Parijs aange komen, alwaar liij o-a. met Eisenhow> Franse functionarissen een onder houd zal hebben. Volgens Reuter di neerde hij met de Nederlandse min. van Buit. Zaken en voorzitter van de O.E.ES-, mr Stikker. toekomstig commandant toch nog van het_ commando uitgeschakeld werd. t „lokken onder valse voorwend sels" krijgt ten aanzien van majoor V. d. Meijde nog een bijzonder accent als men weet, dat hij, toen hem meegedeeld werd. dat hij niet de opvolger van Den Ouden, maar wel die van Eekhout „in het najaar" zou worden, bedenktijd heeft gevraagd. Hij had daar alle reden Mevrouw V. d. Meijde was zeer ernstig ziek en het ergste moest ge vreesd worden. Niettemin: na de aan vankelijke teleurstelling bleef de aan bieding tóch eervol en het vertrekken de detachement had hem nodig. Dat heeft de Majoor V. de Meijde er toen toe gebracht mee te gaan. (Vervolg op pag. 2-)- Koreagewonden kwamen op Valkenburg aan Vanavond de tweede groep Gisteravond om ongeveer zeven kwamen tien gewonde Nederlandse Ko- rea-vrijwilligers met een speciaal mili tair vliegtuig uit Engeland op Valken burg aan. Zij werden begroet door de adjudant van de chef van de generale staf, de ritmeester Broertjes. De tien pa tiënten werden naar de hospitalen in Den Haag of Utrecht vervoerd. Vanavond kan de tweede groep zeven gewonden in Nederland worden verwacht. Gisteren arriveerden: sgt M. J. Fontijn uit Den Haag. korp. H. A. Jorink, Zwol le, en de soldaten P. de Boer, Amster dam, J. de Jager, Den Haag, B. Herber, Den Haag. J. Heutz, Maastricht. J. Mul der, Djakarta, C. Sok, Zuidwolde, P. d. Pol, Dordrecht en A. van Kampen, In Noord Holland zijn er mensen, die met ere de naam lijntrekker dragen. Of schoon het begrip lijntrekken onvermijdelijk is verbonden met de hoogste graad van het luilakken, oefenen de mannen van de Provinciale Waterstaat deze bezigheid als een nuttig beroep uit. U ziet hen op de grote wegen en zij gaan met de snelheid van 3% k.m. per uur over het asphalt, waar zij een streep van witte plastic-verf achterlaten. Alles vanwege de verkeersbeveiliging. Een hele verbetering ondertussen, want de mannen, die vroeger, gehurkt of op hun knieën de strepen moesten trekken waren er minder comfortabel aan toe! Loos alarm te Abadan Met een enkel woord hebben wij reeds melding gemaakt over Britse lan dingsvaartuigen bij Abadan. Volgens het persbureau A-F.P. heerste er in Abadan zelfs een alarmtoestand. In allerijl werden gemotoriseerde troepen en pantserauto's naar Abadan gezonden- Ongeveer 9 000 soldaten en 1000 matro zen betrokken stellingen, teneinde Abadan te verdedigen. Maar de Britse landingsvaartuigen voeren door naar Basra. Op een door Perzië ingediend protest, heeft het Britse consulaat ge antwoord, niet verplicht te zijn mede deling over alle troepenbewegingen te doen. Koning Boudewijn in Oostenrijk Koning Boudewijn van België is gis teravond in Oostenrijk aangekomen, waar hij een korte vacantie zal door brengen in het jachtpaviljoen van terriss, in de bergen dicht bij de Beierse grens. De koning "was vergezeld van vader, ex-koning Leopold, de prinses de Réthy en van andere leden van de Ko ninklijke familie. Heel dorp erin betrokken Duitsers smokkelden 100.000 kg koffie In het Duitse dorpje Muetzenich, aan de grens nabij Aken gelegen, is een groot scheepse koffie-smokkelcampagne aar het licht gekomen, waarbij nagenoeg alle families in het dorp betrokken zijn. De Duitse politie heeft reeds meer dan 34 inwoners gearresteerd, onder wie twee zonen van de burgemeester van Muet zenich en twee douaniers. In een jaar tijd zou de bevolking ongeveer 100.000 kg koffie uit België naar Duitsland hebben gesmokkeld, waardoor aan de Westduitse republiek een schade van ongeveer 1 millioen Mark werd berokkend. De kof fie \werd opgekocht tegen ongeveer 4 Mark per pond en in Duitsland van de hand gedaan voor het dubbele bedrag. De gearresteerde douaniers hadden de smokkelbende geholpen door dienstroos ters van de Duitse douane te verstrekken. Opnieuw hebben 2 Poolse zeelie den in Zweden asyl gevraagtj als poli tieke vluchtelingen. Graaf van Egmond wordt opnieuw begraven Nieuwe graftombe in Vlaams plaatsje Sotteghem De graaf van Egmond, die op 5 Juni 1568 samen met de graaf van Hoorne op de Grote Markt te Brussel werd ont hoofd, zal eind September in het Oost- vlaamse plaatsje Sotteghem opnieuw ter aarde worden besteld. De stoffelijke resten van graaf Lamoraal van Egmond jn vrouw Sabina van Beieren, doch- •an de Paltsgraaf Johan, zijn onlangs aangetroffen in zinken kisten achter het altaar van Sotthegemse kerk en worden thans bijgezet in een nieuw gemetselde graftombe. De graaf was de heer van Sotteghem en verschillende andere Vlaamse plaat sen. en eveneens van het Noord-Hol landse Egmond. Daarom zal de burge meester van Egmond-Binnen, de heer M. Niels, de plechtige herbegrafenis in September bijwonen. Soekamo naar Molukken President Soekamo bezoekt in Decem ber Midden- en Noord-Celebes en df Molukken. Van 3 tot 5 September gaat hij naar de residentie Bantam in West- Java. Op 7 September vertrekt hij naai Munto voor een tweedaags bezoek aar Banka. Op het kruispunt Quatre Bras in de buurt van de gemeente Woudenberg is deze bestelauto gisteravond aangereden door een autobiLS, met het gevolg, dat twee personen werden gedood. Rumoer om conierentie van San Francisco Amerika ziet in Nehroe een der grootste politieke teleurstellingen PRESIDENT TRUMAN vertrekt a.s. Maandag naar San Francisco, waar hij de dag daarop de conferentie over het Japanse vredesverdrag zal openen. Vele landen, afgescheiden van Rusland, zullen daar felle oppositie voeren. Zoals men weet, zal India er schitteren door afwezigheid. Tot overmaat van ramp, hebben vissers van de tonijnvissersvloot aangekon digd, dat zij bij Trumans aankomst zullen demonstreren tegen de Japanse vredesconferentie. Honderden vissers, van Alaska tot de Mexicaanse grens, zullen aanwezig zijn om een tariefbepaling of een invoerbeperking te eisen tegen goedkope Japanse tonijn. omstandigheden, waaronder de conferentie te San Francisco plaats vindt, er niet rooskleuriger op geworden. De Egyptische min. van Buit. Zaken ver klaarde te Cairo, dat de „politieke com missie van de Arabische Liga" met het nodige voorbehoud instemt met deel neming der Arabische landen. Dit „zeker voorbehoud" zal dus een verrassing men. Pandit Nehroe heeft te New Delhi uiteengezet, waarom India een apart vredesverdrag met Japan wil sluiten. De bedoeling is slechts de belemmeringen Twee daders van overval meldden zich Derde man uit Rotterdams café is nog zoek Twee van de drie gemaskerde die betrokken waren bij de moord op de 44-jarige caféhouder G. G. Becude in Tarantella te Rotterdam hebben zich van morgen bij de Rotterdamse politie ge meld. Het waren de 32-jarige opkoper L. T. en zijn collega, de 31-jarige Z. J, beiden uit Rotterdam. De eerste vertelde dat hij het schot had gelost. Eer de man nen naar het café waren gegaan om hun plan uit te voeren, hadden zij zich moed ingedronken. Het was niet hun bedoe ling geweest de kastelein te doden. Maar toen de zaak in het café fout begon te lopen, was T. zijn zenuwen niet meer meester en schoot hij er op los. Gister morgen hoorden de mannen wat het re sultaat van de schietpartij was geweest. Zij hebben zich thans gemeld, omdat zij m overtuigd waren dat zij toch niet een arrestatie zouden kunnen ont komen. De politie is nog op zoek naar de derde man. als de voornaamste schokbreker militaire experimenten in het Verre Oosten. Vlak voor San Francisco heeft de Japanse regering een wetsontwerp inge diend voor herstelbetalingen aan de Geallieerden. Het betreft hier slechts, totaal, 286 millioen gulden. Links: generaal-majoor P. Scholten van het vroegere K.N.I.L., die be noemd is tot hoofd van de Ambonne- zen-kampen en rechts: luitenant- generaal H. ter Poorten, oud-opper bevelhebber van het K.NJ.L., die vandaag precies 40 jaar geleden als eerste Nederlandse militair zyn vliegbrevet haalde. op te heffen, aldus de premier van India. •elke een hervatting van de Japans- Voor-Indische betrekkingen hebben belet. Naar aanleiding van de houding van Nehroe, sohrijft de New York Times: De premier van India is snel op weg der grootste teleurstellingen van na-oorlogse tijdvak te worden. Nog slechts weinige jaren terug. 9tond hij in hoog aanzien in Azië en bij het democra tische Westen. Wat is er verkeerd ge gaan? En het antwoord van dit gezag hebbende Amerikaanse blad luidt: He' staatsmanschap van Nehroe inspireert de volken en landen niet om dingen te slechts om ze ongedaan te Gladde weg eiste slachtoffers Slippende auto vloog op een groep arbeiders invijf gewonden BIJ HET KRUISPUNT Quatrebras onder de gemeente Woudenberg (U.) is gisteravond een bestelwagen door een bus gegrepen. De bestelauto sloeg over de kop en raakte bekneld tussen een boom en de bus. Een van de beide inzittenden, de 28-jarige mej. A. C. Spiers uit Scheveningen, werd op slag gedood. De bestuurder, de 48-jarige aannemer B. J. van Eldik uit Ochten in de Betuwe, overleed toen ijlings toegeschoten voorbijgangers bezig waren hem uit de" vrijwel geheel versplinterde carrosserie te be vrijden. De chauffeur heeft vermoedelijk toen hij uit een zijweg kwam geen voorrang gegeven aan de autobus, hoewel deze op voorrangsweg reed en van rechts kwam. De bus was het eigendom van de N.V. Weduwe De Haas te Veenendaal en reed op de lijn Veenendaal-Utrecht. Mej. Spiers was gelogeerd in Ochten, de woon plaats van de heer Van Eldik. Zij is met hem naar Amsterdam gereden, v schijnljjk om van daaruit haar ouders in IJmuiden op te zoeken. Het ongeluk gebeurde op de terugweg naar Ochte: Korporaal door stroom gedood In Appingedam is gistermiddag de 23-jarige korporaal van de lucht strijdkrachten E. J. Evers uit Zut- phen met een electrische stroomlei ding in aanraking gekomen en ge dood. Hij was in Appingedam gele gerd en werkzaam als monteur. De 74-jarige heer Van Buren uit D r 1 e- bergen is gistermiddag in Doom met zyp fiets tegen een touringcar uit Rot terdam gereden. Hij kwam met het hoofd onder het achterwiel en was op slag dood. Op de Gelderse kade te Amster- am is gisteravond de 38-jarige C. J. In de Russische pers wordt de confe- mtie van Washington een „misdadig complot" genoemd. Amerika, aldus Russi sche bladen, beschouwt het Japanse leger op Amsterdammers pleeg den 40 inbraken Buit: f 25.000 aan geld en massa goederen Verdacht van meer dan 40 inbraken in Overijsel, Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant, waarbij ruim f25.000 aan contant geld en een groot aantal fietsen, motorrijwielen, radio's, gebruiksvoorwer pen en rookartikelen werden gestolen, zijn de Amsterdammers M. en K. dezer dagen in Bome gearresteerd. Zij behoor den tot een complot van vier man. De derde man. de Amsterdammer W., is in middels eveneens aangehouden vierde, de Amsterdammer A, bevond zich al in arrest in verband met ander misdrijf. De gearresteerden zijn allen reeds eerder veroordeeld. Zij had den het voornamelijk gemunt op pasto rieën. o.a. te Ommen, Dalfsen, Duiven bij het dorpje Loo en Heeten bij Raalte. De Amsterdammers M. en K. wekten avond de argwaan" van een poli tieman in Bome op doordat zij wegfiet sten toen deze hen naderde. De politie man volgde hen en gaf pas order tot stoppen toen het tweetal een andere agent was genaderd. De mannen hielden zich van de domme, maar toen zij ge- ifouilleerd werden, kwamen er inbrekers- I werktuigen voor de dag. De nonsens der incidenten Door sluwe manoeuvres willen de communisten het overleg torpederen GENERAAL RIDGWAY heeft in een boodschap aan de Roden, de eis tot het instellen van een nieuw onderzoek naar de incidenten-serie van Kaesong, van de hand gewezen. De Verbondenen hadden al een on derzoek gehouden inzake de communistische klachten en de beschuldigin gen ongegrond verklaard. In zijn antwoord stelt Ridgway vast, dat de Chinezen en Noord-Koreanen de besprekingen over een „staken van het vuren" slechts pogen te vertragen. Overigens verklaarde hij zich bereid om de onderhandelingen te hervatten. In kringen van het hoofdkwartier van generaal Ridgway betwijfelt men. of de eventuele hervatting der besprekingen nog wel tot een wapenstilstand zal lei den. Men gelooft, dat de bedoelingen der communisten eerst duidelijker zullen worden, tijdens of na de conferentie te San Francisco over het Japanse vredes verdrag. Zulks correspondeert dus met onze eigen mening, zoals wij die reeds vroeger in het „Verklaarde Uitzicht" heb ben geuit De China Daily News berichtte, dat ge neraal Lin Piao, de bevelhebber van het Chinese vierde veldleger, het bevel over DAT in A'dam de tweede vierdaagse lederwarenbeurs is geopend en men in toekomst jaarlijks 3 van deze beurzen wil houden, waarvan 2 te A'dam en 1 in Utrecht. DAT de Prov. Limburgse Electricitelts :ij voor de nieuwe Maascentrale bij Roermond een turbine-aggregaat van 54.000 kw (kosten f4 millioen) heeft besteld bij Siemens-Schuckert in Mul- heim (Duitsland). DAT het jaarcongres van de Alg. Ned. Ver.- voor Vreemdelingenverkeer op 27, 28 en 29 September in Utrecht wordt ge houden. DAT de K.LM.-srtewardess mej. L. La Tour die. zoals we meldden, haar vlieg brevet B heeft behaald nog niet als eer ste vrouwelijke navigator is aangesteld, doch haar practijkstudie in deze richting voort zal zetten. DAT van 3 f/m 7 September in het R.A.I.-gebouw te A'dam de derde Ned. herenmodebeurs wordt gehouden waar o.a. de revue „Van everhuid tot evening- dress" zal worden opgevoerd, die de eerste van Europa is. DAT de geheime zender „Adelaar" ln Vieringen (gem. Tubbergen) is opge spoord en de exploitant, J. K. is gearres teerd. DAT het 322ste Spitfire Squadron m.i.v. Vrijdag niet meer op de vlieg basis Twenthe maar in Soesterberg is gestationneerd. DAT men mi.v, 1 September op alle werkdagen van 12.30 tot 14.15 uur kan telefoneren met Cyprus. DAT minister Peters aan de Eerste Kamer het Ned. rapport aan de Ver. Na ties over Nieuw-Guinea in 1950 heeft toegezonden. DAT Nederland verdragen heeft on dertekend inzake de instelling van een internationale douameraad en de waarde van goederen in douanezaken. DAT de 33-jarige vertegenwoordiger H. J. S. die voor een Amsterdamse uitge verij in Haarlem sportencyclopaedieën verkocht, is gearresteerd wegens het opstrijken van f 1000 provisie voor ge fingeerde orders. DAT de 19-jarige schildersknecht J. K_ uit Amersfoort, die uit de Rekkense in richtingen te Eibergen was ontsnapt, 1o Winschoten is gegrepen na een fietsen diefstal. DAT burg. Peek van Schiedam gisteren de nieuwe Coca-Cola-fabriek aldaar of ficieel heeft geopend. DAT de historische klokken van de ingestorte dorpstoren te Jorwerd (Fr.) vermoedelijk nog hersteld kunnen wor den, doch het uurwerk als verloren moet worden beschouwd. DAT aan de Opsterlandse culturele dag die op 1 September in Beetsterzwaag wordt gehouden 500 zangers, muzikan ten, volksdansers en toneelspelers (allen amateurs) zullen meewerken. de strijdkrachten van Rood China Korea op zich zal nemen, indien de penstilstandsbesprekingen mislukken. Het blad meldde, dat 500.000 soldaten onder Lin Piao zijn verzameld aan de Mand- sjoerijse zijde van de Jaloe, die de grens met Noord-Korea vormt. De Chinezen zouden ontevreden zijn over de tactiek van de huidige Chinese bevelhebber. Wat de krijgsoperaties betreft, de co munisten hebben gisteren verscheidene tegenaanvallen gedaan op de linies der Verbondenen, ten Noorden van Janggoe. De tegenstander, aldus Reuter, heeft, nadat deze aanvallen door de Verbonde nen waren afgeslagen, de druk verplaatst in Noord-Oostelijke richting, het gebied ten N.W, van Kansong. Hier gingen com munistische bataljons tot hevige gevech ten over, die slechts met behulp van hel zware geschut der vloot tot staan konden worden gebracht Egypte levert koningsmoordenaars niet uit Te Caïro is verklaard, dat Egypte niet zal overgaan tot de uitlevering van Ab- doellah el Tell en Moesa Ahmed Ayyoebi, die beschuldigd worden van medeplich tigheid aan de moord op Koning Abdoel- lah van Jordanië en kort na de aanslag naar Egypte zijn gevlucht. Dr Plesman naar internationale luchtvaartconf or en tie Van 10 tot 15 September zal te Londen de 7e jaarvergadering van de I.A.T.A., de wereldorganisatie van burgerlucht vaartmaatschappijen worden gehouden. Dr A. Plesman zal o.a. de K.L.M. verte genwoordigen. Baron de Vos van Steenwijk met zijn rijwiel beklemd geraakt tussen een slip pende vrachtauto en een boom. Hij over leed vrijwel onmiddellijk. De auto slipte doordat hij plotseling moest remmen voor :r. andere fietser. Vermoedelijk waren remmen niet helemaal ln orde. Vijf arbeiders gewond Eveneens door slippen is gisteren op de Petroleumweg te Rotterdam-P e r n i s auto, die plotseling voor een over stekende arbeider moest remmen met snelheid van 60 km op een groep arbeiders ingereden. De mannen waren zojuist bij de poort van de Standaard AP.C. uit een bus gestapt Het motre gende en door de eladheid vloog de rem mende wagen tegen de achterkant van de stilstaande bus aan. Vijf arbeiders raakten bekneld en moesten met gebro ken ledematen in het ziekenhuis worden oppenomen. Vier mannen liepen gistermiddag brandwonden op bij een ontploffing op de Noorse tanker Ranella in de haven 'an Amsterdam. Vermoedelijk was en van de tanks aan boord lek en is de wegstromende olie in aanraking met -uur gekomen. Gelukkig ontstond geen brand. Een van de arbeiders moest in ziekenhuis blijven, doch zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Dader van overval op oudjes in arrest? De 50-jarige koopman R. D. uit Koedijk is gearresteerd in verband met de ge ruchtmakende roofoverval op de drie be jaarde Van der Laar.s aan de Oosterweg te Purmerend, meldt De Tel. De man kan voor de nacht van 7 op 8 Augustus, waar in het ongeluk gebeurde, geen goed alibi opgeven, doch ontkent hardnekkig alle schuld. De 76-jarige Suzanna van der Laan, die thans nagenoeg van haar hoofd- wondeh is hersteld en op een rusthoeve Purmerend verblijft, heeft hem echter pertinent als een der overvallers herkend. Haar zuster, de 74-jarige Neeltje, die er in slaagde uit het huis te ontsnappen en de buren te waarschuwen, is vrijwel ge- n van de shock, die zij had opgelo pen. Zoals men weet, is de 79-jarige Jan van der Laan aan zijn verwondingen overleden en bedroeg de buit van de in dringers slechts f 30. Weer wat nieuws; voor de herfst hebben de Londense modeontwerpers een mantelpakje gecreëerd, dat erg veel lijkt op het uniform van de Bobbies. Zij schijnen zelfs heel be wust de pakjes van de Londense politiemannen als motief te hebben genomen, zodat er al met al voor de draagsters een gemiddelde is ontstaan tussen een soort stewardess, een vrouwelijke politie-agent en een., ja. waar lijkt het nog meer op? Commandeur Koudijs naar de Karei Doorman Commandeur G. Koudijs, plaatsver vangend chef van de marinestaf, zal worden benoemd to: commandant van het vliegkampschip Karei Doorman. In de marinestaf wordt hij opgevolgd door kapitein ter zee H. Bos, thans comman dant van de kruiser Tromp. (Advertentie) DE LA BljE Voor Touwwerk, Staaldraad en I Steigertouw. SINDS 75 JAREN DE GROOTSTE SORTERING DIS IS OVERBEKEND. J. de Ia Bije - Lelden - TeL 20781 Vrij warm Tot morgenavond De Bilt: Matige tot vry krachtige wind tussen Zuid- West er. Zuid-Oost. Aan vankelijk weinig, morgen weer toenemende bewol king met later op de dag plaatselijk buien met een kans op onweer. Vrij warm. ZON EN MAAN 30 Aug. Zon op: 5.46. onder: 19.34 u. daan op: 2.59; onder: 19.02 u. 1 Sept.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1