Politie wist alles van spion 1. D. en zijn verleden af Nederland naar conferentie Japans vredesverdrag Regering beveelt een onderzoek naar klachten op Korea CcMafotv SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Drie Vlissingse Geuzen DINSDAG 28 AUGUSTUS Niettemin werd „de kat bij het spek gezet" De arrestatie van de Haagse tekenaar I. D., die op het ogenblik, dat hij poogde een in Nederland vervaardigde landmijn te overhandigen aan iemand, van wie D. dacht, dat het een geheim agent van een vreemde mogendheid was, heeft de aandacht op twee dingen gevestigd. In de eerste plaats is er door aan het licht gekomen, dat er met militaire gehei men wel zeer luchthartig omgesprongen wordt. En voorts heeft een op merking van de landsadvocaat, mr Hoogeweegen, in het gisteren voor de president der Haagse rechtbank gevoerde kort geding met de speel- club Aristo door deze arrestatie relief gekregen. Mr Hoogeweegen zei n.l., dat speel holen gelegenheid geven tot het plegen van spionnage. Zoals men weet is D- in een speelgelegenheidi in contact geko men met croupier G., die hem „verder brengen" zou. Dat verder brengen voerde regelrecht naar de Nederlandse politie, maar dat wist D. niet. Wél een onderzoek Van de antecedenten van D. was de politie op de hoogte. De eerder gedane mededeling, dat er geen onderzoek naar zijn verleden zou zijn ingsteld, wordt n.l. van de zijde der directie van het bedrijf waarin D. werkte ontkend. Ongeveer vier maanden geleden was D. betrokken bij een ruzie op het Spui, waarbij een ruit sneuvelde. De directie heeft toen aan de politie gevraagd: „Wie is deze D Kunnen wij hem in ons bedrijf, dat uiterst betrouwbare mensen nodig heeft, gebruiken?" Het antwoord van de politie luidde: „Wij zijn niet gerechtigd inlichtingen te geven. D. heeft in uw bedrijf een kans gereclasseerd te worden- Geef hem die gelegenheid". Op dat ogenblik wist de politie niet alleen, dat D. betrokken was geweest bij een affaire van valse dollarbiljetten, maar zij was ook gewaarschuwd voor D.'s werkzaamheid in een. van militaire geheimen omgeven bedrijf. Zij wist, dat „de kat bij het spek zat" en dat er wonder moest gebeuren, als zij er van snoepen zou. Het feit. dat D. een betrekkelijk laag salaris verdiende, n.l. rond de f50 per week, speelde voor hem wellicht een Zijn vrouw werkte ook en samen maak ten zij een behoorlijk weekloon. Van D viel echter te verwachten, dat hij op de 350 Jaar geleden: Eerste Nederlandse reis om de wereld Schoonhoven vlagde gisteren omdat de aldaar begraven Olivier van Noort ?50 jaar geleden als eerste Nederlander reis om de wereld volbracht. Olivier van Noort, een Rotterdamse herbergier, voer aan het hoofd door Rotterdamse kooplieren uitgeruste vloot van vier schepen in 1598 naar Zuid Amerika. Met twee schepen kwam hij door de Straat van Magelhaes Zuidzee, leverde een felle slag met enige Spaanse galjoenen op de rede nilla en kwam met één schip via Broenei en Kaap De Goede Hoop in Augustus 1601 in Roterdam terug. Aldus maakte hij als eerste Nederlander een reis on de aarde. Kort na zijn thuiskomst werd hij ka pitein van een compagnie voetvolk 'r Staatsdienst. In 1627 overleed hij ir Schoonhoven. Reeds tweemaal uit haar huis gezet Ingezetene van Leidschendam over weegt procedure tegen gemeente Een trgaisch geval van uitzetting heeft dezfcr dagen in Leidschendam plaats gehad. Mevr. Kool, die reeds eerder de ambtswoning naast de r.k. landbouw school heeft moeten ontruimen, moest dezer dagen ook de haar toegewezen bovenétage aan de Julianaweg 66 krach tens een gerechtelijk vonnis verlaten- In allerijl zocht de woonruimtecommis sie naar ruimte, waar mevr. Kool zich voorlopig zou kunnen vestigen. Geluk kig werd een plaatsje voor haar ge- een of andere dag voor de verleiding be zwijken zou. Hij heeft een weekeind gebruikt voor het meenemen van een belangrijke teke ning Hij zorgde er evenwel voor, dat die Maandagsochtends om acht uur. toen zijn werk begon, weer op de plaats van herkomst lag. De landmijn, die hij tenslotte meenam uit het bedrijf was zeer onvolledig. Een deskundige "zou onmiddellijk -gezien heb ben, dat hij aan het instrument niets had, omdat het essentiële instrument er aan ontbrak. Niettemin zijn er maatregelen geno men, om te voorkomen, dat er opnieuw geheimen in handen van derden gespeeld worden. Wat de croupier G. aangaat, die be weerde uit haat tegen Nederland gehan deld te hebben, omdat men zijn vader de bevrijding zou hebben gefusilleerd, naam van de vader komt op de lijst ter dood gebrachten niet voor. Maar is natuurlijk mogelijk, dat hij in een kamp in de eerste wilde tijd om het leven gekomen is. Verzetsslachtoffers gratis naar Frankrijk Veertig nagelaten betrekkingen van Nederlandse verzetsstrijders kunnen in de eerste helft van October twee weken geheel kosteloos logeren in het Camp Hollandais te Cap d'Antibes in Zuid- Franrijk. Dit heeft de directeur van het kamp, de heer Switsers die zelf in Buchenwald heeft gezeten, meegedeeld aan de Ned. Vereniging van Ex-poli tieke Gevangenen uit de bezettingsjaren- Anti-communistische intern. Expogé De anti-communistische verenigingen van ex-politieke gevangenen uit Neder land, Frankrijk, België, Luxemburg, Denemarken en Noorwegen zullen op 28. 29 en 30 September te Parijs een nieuwe internationale stichten. Voor Nederland is als afgevaardigde o.a. benoemd de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck te Wassenaar. Wesp stak een kind in de tong Een jongetje aan de Laarderweg te Bussum kreeg bij het drinken van een glas limonade een wesp, die in het glas vloog, in de mond. Het diertje stak het kind achter in de tong. De tong zette zodanig op, dat een ijlings ontboden arts het kind ternauwernood van de verstikkingsdood kon redden. Stewardess werd eerste vrouwelijke navigator Sinds vandaag heeft de K.L.M- voor het eerst een vrouwelijke navigator in dienst. Het is de 33-jarige Liane La Tour, die tot nu toe stewardess is ge weest en kans heeft gezien tijdens haar tweejarige detachement op Curacao het vliegbrevet voor een D.C.-3 (Da kota) te behalen. Zij is aangesteld als tweede navigator op de luchtvracht- dienst naar New York en heeft een plaatsje in de cockpit gekregen. Mr Stikker naar San Francisco Maar ondertekening is nog niet zeker IN DE MINISTERRAAD is gisteren besloten dat Nederland deel zal nemen aan de conferentie te San Fransisco over het Japanse vredesverdrag. Echter zal onze regering haar bezwaren die zij ten aanzien van het ontwerp verdrag naar voren heeft gebracht, handhaven en in dit verband zich de ondertekening van het verdrag voorbehouden. De Nederlandse delegatie zal, zoals gemeld is. onder leiding staan van mi nister Stikker. Als diens plaatsvervan ger zal de ambassadeur in Washington, dr J. H. van Royen, fungeren. Onze delegatie verkeert in een lastig parket, merkt het gezaghebbende Ame rikaanse blad New York Times op: aar de ene kant is het ontwerp-verdrag vooi Nederland op verscheidene punten on- In het kamp „De oude Molen" te Well bij Nijmegen kamperen jaarlijks tal rijke oorlogsslachtoffertjes en oorlogswezen, daartoe in de gelegenheid gesteld door de stichting Het Vierde Prinsenkind. Kinderen met kunstledematen leren zich daar aanpassen aan de nieuwe omstandigheden en de spelen in het kamp zijn hierop dan ook geheel gericht. Een opname van het boegsprietlopen. Het antwoord van minister Staf Keuring was nimmer onverantwoordelijk, maar soms werden afwijkingen verzwegen Vervolg van pap. 1) De minister heeft direct na het schijnen van Van Sprangs artikel 6 Juli inlichtingen ingewonnen en d« nister heeft geen aanleiding gevonden degenen die de regeling voor de wer ving en voor de keuring hebben opge steld en die deze uitvoerden, enig verwijt te maken. Na aanmelding werden de gegevens van de candidaten vergeleken met die de Centrale Registratie van het mi nisterie en werd ook een medische voor selectie gehouden met behulp van het Centraal Medisch Archief. Na keuring werden de candidaten weer naar huis ge stuurd en eerst als het antecedenten onderzoek was beëindigd en betrokkenen aanmerking kwamen voor een be paalde vacature, werden ze opgeroepen verbandakte te tekenen. Ook toen het tempo werd versneld en de candida- vonden aan de Prinses Beatrixlaan 7- ten meestal na de keuring direct Door een samenloop van omstandighe- kelijke dienst kwamen, verliep de nodige tjjd tussen aanmelding en keuring. den kon zij deze woning niet Intrekken, omdat de bewoners met vacantie zijn. De meubels, die reeds onderweg naar de nieuwe woonplaats van Kool, zijn zolang opgeslagen Mevr Kool is ten einde raad onderdak zoeken bij bekenden in Voorburg. Mevr. Kool, die zich door de handel wijze van de burgemeester ten zeerste benadeeld gevoelt, overweegt een pro cedure tegen de gemeente. Zoals be kend is bij de wet Woningruimteverde- ling 1947 bepaald, dat de burgemeester zelfstandig beslissingen in deze zaken kan nemen. Ongunstig en wisselend weer verwacht (Van onze weerkundige medewerker) Een diepe stormdepressie bij Noord- Schotland heeft het startschot vooi een stroom van nieuwe oceaandepres sies gegeven. Een rug van hoge lucht druk bracht tijdelijk nog enige betering, maar vanmorgen lag bij Zuid-Engeland al weer een depressie, die reeds vandaag land opnieuw regen en wind zaakte. Achter dit lagedrukgebied komen evenals gisteren buien zodat het weer een zeer onbestendig karakter blijft houden. Aan de voor zijde van de depressie voerden Zui delijke winden vandaag nog vrij warme lucht aan, doch dit behoeft niemand tot zomerse Illusies te leiden, want, daar midden op oceaan al een nieuwe storing in de maak is, zal het weer zeker tot na het midden van deze week een ongun stig en wisselend karakter houden. Advertentie1 WEK DE GAL IN UW LEVER OP teert uw voedsel niet. het bederft. U r verstopt, wordt humeurig en loom. N rdige CARTER'S LEVER) n die liter gal op te stoelgang &JS uw spijsverti lljke wij middel. gelen. Een plantaardig zi movertroffen om do gal te d Elat Carter's Leverpilletjes. De inspecteur van de geneeskundige dienst der Kon. Landmacht heeft nadruk kelijk verklaard dat de keuring met de grootste nauwkeurigheid plaats vond. Alle candidaten werden doorgelicht. Bij de minste afwijking werden ze naar de specialist verwezen. Alle candidaten is verzocht om in hun eigen belang niets te verzwijgen. (De minister wijst wat dit betreft opnieuw op het artikel in ons blad van 31 Augustus 1950). De ervaring heeft thans wel ge leerd dat nog verschillende afwij kingen, die niet bij een momentop name zijn te constateren, werden ver zwegen. Het getoonde uithoudingsvermo gen, het geringe aantal desertie-ge- vallen en het gedrag der Nederland se militairen geven slechts reden tot bijzondere tevredenheid, schrijft de minister. De regering heeft opdracht gegeven een ernstig onderzoek in te stellen naar klachten in zake nalatigheid of straf bare handeling ten opzichte van Korea- vrijwilligers en heeft te dien einde ge gevens opgevraagd aan de commandant van het Nederlandse detachement. Zo er schuldigen zuilen blijken te zijn, zullen dezen zeker ter verantwoording worden geroepen, zo besluit de minister. Indrapoera met nieuwe kapitein naar de Oost De Indrapoera van de Kon. Rott. Lloyd vertrekt morgenmiddag onder de nieuwe gezagvoerder, kapitein J. Roos uit Was senaar. voor de 116e maal uit Rotter dam via Southampton naar Indonesië Het schip is volgeboekt. In Rotterdam komen merendeels toeristen voor Mar seille aan boord. Hun plaatsen zullen in Marseille worden ingenomen door pas sagiers voor Indonesië. die over land naar de Franse havenstad reizen. „Schoonzoon van Bols" krijgt 2'A jaar De 32-jarige vertegenwoordiger W. vai E uit Apeldoorn, die zich uitgaf voor di schoonzoon van de jeneverstoker Lucas Bols, is vanmorgen door de Rotterdamse rechtbank tot twee jaar en zes maanden met aftrek veroordeeld. Veertien dagen geleden was voor de tweede maal twef jaar geëist, daar de voortgezette behan deling van de zaak geen nieuwe gezichts punten opleverde. De man heeft in 1950 de Veritas-auto- fabriek te Rastatt in Duitsland bewogen hem een dure auto mee naar ons land te geven, nadat hij verteld had de fabriek die in financiële moeilijkheden zat met 700.000 Mark te zullen helpen. Ook heeft hij een Rotterdamse juwelier opgelicht voor een gouden horloge en een heren- ring. Utrechtse loonslachters in staking Vleesvoorziening in gevaar Gisteren zijn de 35 loonslachters, die het gemeentelijk abattoir in Utrecht heeft, in staking gegaan. Het personeel van de grossiers slacht nu zelf, maar het geringe aantal dezer slachters zal bij lange na niet in staat zijn het wekelijks gemiddelde van 250 koeien en 600 var kens te halen. Het laat zich aanzien dat de vlees voorziening van Utrecht in het gedrang zal komen. De oorzaak van de staking is een vrij gecompliceerde kwestie met de grossiers en slagers die zelf laten slachten. De grossiers weigeren 20 pet van het loon bij te dragen voor de sociale voorzieningen van de loonslachters. Alle besprekingen liepen vast. aanvaardbaar, doch anderzijds wil Ne derland voorkomen dat het met de Sow- jet-Unie en de andere satellietstaten zat worden geklassificeerd als voerders van obstructie. Deze onaanvaardbare pun ten zijn, zoals wij op 3 Augustus meld den: het afzien van herstelbetalingen, de te geringe schadeloosstelling van 1 malige gevangenen, het nakomen Japan van de beperkingen op de rij bij Nieuw-Guinea en de behandeling van eisen tot schadevergoeding door het Internationale Hof van Justitie in Haag. De Ned. regering tracht te bereiken dat een verklarend protocol aan vredesverdrag wordt toegevoegd, aldus de N. Y. Times, doch intensieve diplo matieke gedachtenwisseling met Was hington heeft tot dusver slechts geleid tot een vage belofte om te zien wat voor Nederland gedaan kan worden. Ook Indonesië, dat ter conferentie v. tegenwoordigd zal zijn, heeft nog niet beslist cf tot ondertekening van het ver drag zal worden overgegaan. Volgens Ass. Press is slechts een vijfde deel van de leden van het Indonsische parlement voor ondertekening. De oppositie ertegen is aanzienlijk toegenomen toen het be sluit van India bekend werd om de ferentie te boycotten. Minister Soebardjoe en enige andere delegatieleden zijn gisteravond met de K.L.M. uit Djakarta vertrokken. Prof. Soepomo en mr. Zain, die zich in Neder land bevinden, zouden zich bij hen voe gen op doorreis naar San Francisco. Gromyko met eigen voorstellen rentie te San Francisco. Journalisten trachtten wat wijzer te worden bij Gro myko, de leider van de delegatie. Deze las een verklaring voor. Hierin stond: „De Sowjet Unie zal op de conferentie eigen voorstellen doen voor het opstellen van een vredesverdrag met Japan. De aard dezer voorstellen zal eerst tijdens de beraadslagingen bekend worden maakt." Aldus het betreffende Reuter- telegram. Toen men na het aanhoren hiervan nog meer vragen wilde stellen, smeet Gromyko de deur dicht, nadat hij gezegd had geen ander commentaar te hebben. By aankomst in New York bereidden >en dertigtal uitgeweken Hongaren hem >en „harteiyk" welkom, zy droegen grote ">ord«m »«- on tp lozen stnnrt; ..Orr 'o in "-oolite levend, de Hongaren daver nii." T>o T.eidse "'"'snlnnerii N V te Lei- ien boekte in 10=>d oen netto-winri f"i. f.T7Bnnn> waaruit ccn dend van 9 "cl wordt voorgesteld, t als vorig jaar uit te keren voor 1 6/7 pet aandelen. Van het erf van School en Ker\ Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk troepen: voor de arbeid van de Evan-g. Broedergemeente in Suriname. binding van zijn standplaats aan de kerk in haar geheel. G. J. Graafland, cand. te Zeist; te Terwispel-Tijnje cand. TT Strikwerda te Marun: de Stad aan 't Haringvliet A- Baars te Sluipwyk; te Kropswolde J. W. Coenraad, vlootpred te Óverveen. Waalse Gemeenten Beroepen: te Den Haag (vac-E Michel n Moreau) J. de Watteville te Lyon, tydelijk te Lausanne. Geref. Kerken Beroepen: te Oudega (Small.) H. Veenstra te Mariënberg; te Wons (Fr.) L. Ringnalda, cand. te Ermelo; te IJssel- de L J Boeijinga te Fijnaart. angenomen: naar Dieren (vac.- van Andel) A. J. R. Brussaard te Bruchterveld. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Ten Boer A. Bosman te Gorinchem. Aangenomen: naar Haarlemmer meer-Oostzijde J. F. Wijnhoud te Breu- kelen: naar Deventer cand. J. Faber te Amsterdam, die bedankte voor Mussel, Oos'.erbeek-Wolfheze, Schouwerzyl, Zut- phen en voor Zwijndrecht-Groote Lindt Geref. Gemeenten Bedankt: voor Vlissingen H. Lig- tenberg te Rotterdam-West. Calv. studentencongres gisteren begonnen Het 29ste congres van de Calvinistische Studentenbeweging is gisteravond ir Lunteren door voorzitter W. Aantjes ge opend. De congresleider, dr J. Lever, kon onder de gasten o.a. welkom heten de Kamper professoren Brillenburg Wurth en H. N. Ridderbos, en enkele buiten landers. De heer Aantjes zei dat de C.S.B. steeds aandacht geschonken heeft aan kwesties die de eenheid in het Gerefor meerde leven bedreigden. Als dat nodig De ontploffing op de Kaag Het drama op de Kagerplassen, dat Zondagmiddag plaats had en waarby he' Haagse gezin Van Z. ternauwernood aan de dood ontsnapte is volgens de boten verhuurder, de heer L. P. Helsen uit Warmond, te wyten aan onvoorzichtig heid van de heer Van Z. Hy zou de huurder vooraf hebben ge waarschuwd voor het slechte weer en hem de raad hebben gegeven niet te snel te varen. Volgens de heer Helsen heeft de huurder de snelheid opgevoerd, waar door een terugslag in de carburateur plaats had. Dit moet, volgens de boten verhuurder, de oorzaak van de ontplof fing geweest zyn. bange Redding door 85 mensen Britse geleerden brachten 57 uren door in grot Woeste onderaardse rivier bedreigde hen na wolkbreuk Zeven-en-vijftig bange uren hebben twee Britse geleerden vanaf Zaterdag morgen j.l. doorgebracht in een grot in Wales, waarin zij voor bodem onderzoek afdaalden en waaruit zij tenslotte door 85 mensen, die een keten 'ormden, konden worden gered. De bodemkundigen geraakten een half ir na hun afdaling in een hachelyke positie, toen de rivier Byfyre, die gedeel- telük door de grot stroomt, door een wolkbreuk plotseling hevig begon te stij gen. Toen de geologen, Railton en Little, niet terugkwamen, ging de echtgenote van Railton, die buiten de grot op hun terugkomst zou wachten, hulp halen. Eerst kwamen bewoners uit de omgeving te hulp, maar toen men geen kans zag de mannen in het onderaardse hol op te sporen, werden mynarbeiders en déta- chementen van de Royal Air Force ge waarschuwd. waarna tevens een groep ïen uit Yorkshire, die bekend zijn met grotten, assistentie verleende. Hieronder bevonden zich vyf duikers. Deze zv, Advertentie Eén keer wassen met een slecht 1 Uw kostbare wol vooreoed bedei men de rivier in de grot over en wisten de verblijfplaats van de geleerden te vin den. Hierna slaagde men er in een men- seiyke keten van 85 man over de rivier die aanvankelyk woest stroomde, maar nu tot bedaren was gekomen, te vormen. Langs deze keten konden de mannen, die verkleumd, doornat en vuil waren, na 57 uur naar buiten worden gebracht. Zy vertelden, dat zy zich, toen het wa ter in de grot begon te stygen, in veiliz- heid hadden weten te brengen, door ijlings naar een hooggelegen kamer te klimmen. Hier hadden zy 'n blik voedsel gevonden en waren by hun actyleenlamp gaan zitten, wachtend op hetgeen ko men zou. Mevrouw Railton heeft al die tyd in doodsangst by de ingang vi grot staan wachten. schroomde zij niet positie te kie Zo heeft men zich gesteld tegenover die de eenheid in de kerkelijke org satie voorrang wilden verlenen bovei eenheid in geloven en belyden. name de congressen hebben meer eens de studenten gestimueerd tot vinden van een standvastige houdinj De heer Aantjes ontkende altera: de betekenis van de bestrijding dwalingen en het verdedigen ware leer, maar maande tot voorzicl heid. Het moet verschil maken of w Barthianisme bestrijden dan wel i hij. ACADEMISCHE EXAMENS. DELFT. 28 Aug. Geslaagd cand. ex. scheepsbouwk. ing.: L T Bakker, Hilveri J C de Does. 's-Gravenhage. B Doorerj "s-Gravenhagc, J Gerritsma. Delft. C Schneiders. Den Helder, K Sonius. Delfl Het lied der aetheraolve WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nii 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 cj VPRO: 10.00 Boekbespreking 10.05 Mor| wijding VARA: 10.20 Gram 10.35 Voo: vrouw ll.C„ Gram 12.00 Accordeonmi^ 12 38 Orgelspel 12.55 Kalender 1.00 Niet 1.15 Promenade-orkest 1.50 Gram 2.00 sproken portret 2.15 Gram 3.10 Vooi Pianorecital 4.20 Orgel en J i Voor i£gespr. i 5.20 Am 'ding: E. het le i „vi Alger. 6.35 Am Bond Luchtvaartper f Ondervj tO: 7.30 1 6 50 Koe Democratisering van het Hoger C cruscrie 7.15 Lichte muziek VPRO: de jeugd VARA: 8 00 Nieuws 8 05 Polj commentaar 8.15 Residentie-orkest en soj 8 50 „Gebroken accoorden", hoorspel muziek 10.10 Dansmuziek 10 45 „Lichaam gezondheid", causerie 11.00 Nieuws Jazzmuziek 11.40—12.00 Orgelspel. HILVERSUM n. 298 m. NCRV: 7.0J Nieuws 7.15 Ochtendgym( tiek 7 30 Gram 7.45 „Een woord voor de d 8.CO Nieuws 8.18 Gewijde muziek 8.45 Gi 0.00 Voor dt zieken 9.30 Gram 10.10 G 10.30 Morgendienst 11.00 Gram 12.00 SopJ en plano 12.33 Viool i I.15 Militaire reportage 50 Radio Philharmonisch orkest 2.50 de meisjes 3 05 Kamermuziek 3.50 Gram' Voor de jeugd 5.20 Gram 5.30 Metropole. larmonie orkest 6.30 Gram Lichte muziek 7.00 Nieuws 7.15 Vioolrej Radiokrant 8.00 Nieuws 8.05 Lichte 1 8 30 Gram 8 40 Symphonie-orkest j i plan van grootse allures: Punt Truman", causerie 9.35 Gram 1 „Zwerftocht door Korea", causerie 3 10.45 Avondoverd king ïl.oo Nieuws 11.15 Amusementsmui II.50—12.00 Gram. en piano 1.00 Nie, rtage 1.20 Banjomu^ ENGELAND. BBC Home Ser 12.00 Lichte muziek 12.30 R. .00 Nieuws 1.30 Rhytmischi tage Crickt Hoorspel 3.25 Hoorspel 3.45 Gr, tig vragen 5.00 Voor de kindei ws 6 15 Sport 6 20 Gram 7.00 Gev. f ma 7.30 Philharmonisch Symphol it en solist 8.25 Klankbeeld 9.00 Niej 9.15 Amerikaans commentaar 9 30 Klankbe 15 Strijkkwartet en solist 11.00—1| ENGELAND. BBC Light Programme 1500 e 12.00 1.15 Vooi mentsmuziek 12 45 Orgel ïugd 145 Voor de kleuters Klassieke muziek 3.00 Lichte muziek /oor de soldaten 3.45 Militair orkest 4.15 Dale's Dagboek" 4.30 Orkestconcert dichte muziek 6.15 Gev. muziek 6 45 Hi ipel 7 00 Nieuws 7,25 Sport 7 30 Gev pr 8.00 Hoorspel met muziek 8 30 Gram 'op of the Bill" 10 00 Nieuws 10.15 Ami ïntsmuziek 11.00 Voordracht 11.15 Or sol en tenor 11.56 —12.00 Nieuws. Het overvette en satijnzachte Echftrton-sop geeft zekerheid: Uw wol blijft daarin als nieuw. „Is this the Thames?", vroeg Bram aan een der geleiders. „Yes, this is the Thames", antwoordde de man, een vriendelijke kerel met een klein pit tig rood snorretje. Duidelijk was het te zien, dat de jongens be land waren in een land dat in oorlog was. Over al lagen kleine oorlogschepen. Op de achterste vens woei trots de Union Jack, de Engelse vlag. Kleine motorboten snelden door het grijze wa ter, een zware kruiser stoomde trots zeewaarts, op de kade was het een gewriemel van bepakte militairen, die op een of andere boot zouden worden ingescheept en van de scheepswerven klonk overal het blijde gehamer en geratel van nijvere scheepsbouwers. „Dit is nou Engeland", zei Bart tegen zich zelf, terwijl hij de lucht diep inademde, alsof hij wilde proeven of de Engelse lucht verschilde van die van zijn eigen land. Op verschillende plaatsen hingen langwerpige ballons in de lucht aan talloze kabels. „Wat zijn dat voor dingen?", vroeg Kees. „Kabelballons", was het antwoord. „We zijn hier in de buurt van Londen. Op deze manier worden de stad en de havens en alle andere mi litaire doelen beschermd." „Hoe bedoelt U?" „Wel, die ballons hangen aan kabels. Vlieg tuigen, die dit gebied willen naderen, zijn wel verplicht hoog te blijven vliegen, omdat ze an ders tegen de kabels aan vliegen. Nou, en als ze hoog vliegen kunnen ze weinig uitvoeren". Een gesloten militaire auto bracht hen naar Londen. Door een klein getralied raampje zagen de jongens telkens een glimp van het verkeer. Al les wat ze maar zagen had betrekking op de oorlog. Motorfietsen raasden langs de wegen, colonnes militairen marcheerden af en aan. In de parken waren burgers onder leiding van of ficieren aan het oefenen in de wapenhandel. Grote, khakikleurige vrachtauto's wrongen zich door het steeds drukker wordend verkeer. De „gevangenen" keken hun ogen uit, voor zover het mogelijk was met het beperkte uitzicht. De beide M.P.'s waren vriendelijke kerels, die al gauw in de gaten hadden, dat ze goed vlees in de kuip hadden. Ze gaven de jongens een siga ret en vertelden kort en met veel humor, hoe het met Engeland ervoor stond „Gaan we nou naar de gevangenis?", vroeg Bart. De tommie lachte. „Nee, hoor", zei hij „Zo erg maken we het Rhijn Het verhoor, dat na enkele uren al plaats had. viel erg mee. Wel werd hun letterlijk het hemd van het lijf gevraagd. Heel hun levensloop moest verteld worden, tot in de kleinste bijzonderhe den. Telkens werd geprobeerd om hun verhaal te laten vastlopen. Als Bram iets verteld had de jongens werden apart verhoord werd hem meegedeeld, dat Kees of Bart het anders gezegd had. Dit was natuurlijk niet waar, maar het werd gedaan om te zien of al hun woorden waar heid waren, en niets dan de waarheid. Negen dagen moesten de jongens in dit kamp verblijven. Ze mochten en konden er niet uit. Het was omgeven door prikkeldraad en gewa pende schildwachten beletten iedere poging tot ontsnapping, zo men dat gewild had Eindelijk werden ze voor het laatst voor de commandant gebracht, die nu opeens niets me< had van de strenge, sluwe, lastige ondervragi van eerst. Hij liet hen plaats nemen, presen teerde sigaretten en vertelde hun dat ze „goed" bevonden waren. Evenwel, nóg was de kous niet geheel af Eerst zouden ze nog weer ondervraagd moeten worden door de Hollandse inlichtingen dienst. Want de jongens begrepen wel: ze moes ten hier in Engeland dubbel voorzichtig wezen Het wemelde hier van spionnen van allerlei na tionaliteit. Menigeen was dan ook al vastgelo pen tijdens de handige ondervraging en in de Patriotic School. Zo vertrokken de drie Engelandvaarders dan naar het Floreshuis, waar de Hollandse inlich tingendienst zetelde. Ze hadden het hier heel wat makkelijker. Het was een vriendelijke majoor, die hen ondervroeg. Aandachtig luisterde hij naar het avontuurlijk verhaal der jongens. En vooral al het nieuws over Vlissingen wilde hij weten. Hij had daar in garnizoen gelegen en kende de Scheldestad als zijn eigen broekzak. Menig keer had hij als tweede luitenantje het bekende avondloopje ge maakt: Walstraat, Nieuwedijk. Bellamypark, Kerkstraat, Jacobsstraat, Walstraat. En elke bank van de boulevard was hem bekend. Toen hij uitgevraagd was en de jongens al les verteld hadden wat ze maar wisten, sprak hij: (Wordt vervolgd) Wij, beklagenswaardige Duitsers, aldus Erhard Felle critiek op bezettings- mogendheden Erhard, de West-Duitse min. voc Economische Zaken, heeft scherpe cr tiek geoefend op het Int. gezagsorgaan voor het Roergebied. Zoals men wilden de Duitsers verlaging vat kolenexport. Echter bleef het cyfer vast gesteld op 6.2 millioen ton Nu heeft Erhard betoogd: „Er is geen industrie :eer van kolengebrek te lyaen heeft als de Duitse Er is geen zo weinig huisbrand-voorraad de winter ingaat, als het Duitse Ook heeft Erhard zich gericht tegen eventuele inflatiomstische maat regelen. Hij, Erhard. zal zyn ambt r leggen, als de bezettingsautoriteiten 'erlangen, dat de zware lasten West-Duitsland gecompenseerd zouden worden door het drukken van meer bankbiljetten. Duitsers vorderen 60.000 woningen terug Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Financiën verklaarde, dat de regering te Bonn aan de Geallieerden het volgende heeft voorgesteld: Ophef fing der vordering van alle gebouwen, die de Geallieerden thans niet nodig hebben. Een groot aantal van de 60.000 flats, huizen, restaurants, hotels, garages, op slagplaatsen en werkplaatsen, gevorderd door Britse. Franse en Amerikaanse auto riteiten. worden niet gebruikt. Tevens heeft Bonn aangeboden om nieuwe flats r de Geallieerde officieren te bouwen te meubileren, wanneer de thans daarvoor gevorderde vry zouden komen. Bonn heeft voor dit doel 45 millioen D.M. gereserveerd. BRUSSEL. 324 l tal 12.34 Gra i 12.15 1 n 12.45 Pi. s 115 Gram 3 45 Symphonie-oi 4.55 Gram 5 00 Nieuws 5 10 Gi rie 540 Gram 6.30 Voor de lieuws 7.30 ..Siegfried", ope racht 9.00 Actualiteiten 9.10 „Siegfri 00 „Siegfi 0.25 Nier BRUSSEL. 12.05 Gram 1 00 Nieuws 30. 5.10. 6.30 en 7.40 Gr: ïram 8.15 „Die Zauberflö! 1.10, 1 30. 2.00. Zoals bekend zullen de Nederlandsej kwekers 50 ton groente en fruit be schikbaar stellen voor de deelnemers aan de Olympiade 1952. Hier is dl heer M. M. Velders, dir. van het Aan- en Verkoopbureau van Tuinbouw- en Sierteeltproducten, bezig met hel opmaken van een grote mond. Karei Lotsy, Chef de Mission van de Ne derlandse ploeg, zal deze overmorgen te Helsinki symbolisch overhandigen aan de Finse regerings- en sport- autoriteiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2