Jlieuwo geihsctft GTourant Geleerden brachten 57 bange uren door Korea-vrijwilligers werden zeker „onder valse beloften gelokt" Alfred van Sprang gaf verklaringen in Tokio echter goed weer niet Communisten willen met Ridgway samen een onderzoek Piet Bruin, bijna platzak, in Frankrijk gegrepen Het antwoord Jeugdige Kaapse knaap kaapte een Austervliegtuig Wist U DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408, Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIfiN: 0.18 per millimeter (B(J contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9313 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticlj 1$ ^rbltoea tnyn h<rl ia tegljenspwT Zie pag. 2 Minister S/af (na onderzoek) T~\E VERKLARINGEN van de auditeur-militair bij de Nederlandse krijgs- AJ raad te velde te Tokio zijn in het verslag van onze oorlogscorrespon dent Alfred van Sprang, verschenen in ons blad van 6 Juli jl., over het al gemeen goed weergegeven. Dit heeft minister Staf thans verklaard in ant woord op vragen van het Eerste Kamerlid Schoonenberg (comm.). Echter stemt de minister niet in met het oordeel van deze auditeur-militair, hoe verklaarbaar hij dat overigens ook noemt. De uitlating van de kapitein verdediger betreffende het „lokken onder valse beloften" mist volgens de minister iedere grond. De auditeur-militair in de desertiezaak j tegen de korporaal S. Heijndijk heeft o.a gezegd, zo schrijft de minister, dat mer Heijndük niet moest beschouwen als eer I onschuldig slachtoffer, want dat er tien- I tallen anderen bü het detachement aan wezig zouden zijn in soortgelijke omstan- digheden, die wel behoorlijk hun plicht i deden. De verzachtende omstandigheden i die de krijgsraad in aanmerking nam j (en waaraan de voorwaardelijke straf j is toe te schrijven) berustten op het feit dat Heijndijk chauffeur was en hij, als gevolg van toezeggingen, wel ke in dit speciale geval inderdaad zijn gedaan, niet had verwacht dat de omstandigheden hem zouden kunnen brengen op gevaarlijker posten dan die van motortransport-onderofficier of chauffeur. De indeling Dan schrijft de minister over de pro blemen waarvoor men gesteld werd bij de indeling. Het eerste Korea-detache- ment telde niet voldoende militairen om alle organieke plaatsen te bezetten, aldus Ir Staf. Aan de hand van de b(J het vertrek beschikbare en later ontvangen gegevens werden in Nederland nieuwe vrijwilligers i aangenomen voor de niet vervulde en opengevallen plaatsen, en zulks met de I meeste nauwkeurigheid. Het is bij de moderne specialisatie in het leger onmo- 1 gelijk militairen in te delen, die elke functie kunnen vervullen. Zo heeft het Aanmeldingsbureau ook vrijwilligers moeten aannemen, die nagenoeg uitslui tend geschikt waren voor tewerkstelling b\j staven en diensten. Zulks bleek de legerleiding in Korea uit het indelings- I advies. I Ondertussen kregen de Nederlanders in I Korea zeer zware opdrachten te vervul- j Jen. Er waren veel slachtoffers te betreu ren en verscheidene militairen mochten I na maanden van zenuwspanning voorlo- I pig niet meer in de voorste lijn worden gebracht. Deze militairen èn de herstelde gewonden en zieken, die verknocht wa ren aan het detachement, werden terecht zo schrijft de minister door de commandant ingedeeld op de rustiger plaatsen bij staf en diensten. Het bleek j echter door perioden van actie als ander- zins niet wel mogelijk de Nederlandse j wervingsinstantie van alle mutaties op de J hoogte te brengen of te houden. Daardoor kon het gebeuren dat verscheidene militairen, onder wie In Korea overleden De Nederlandse regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 14 Augustus aan tevoren bekomen verwondingen is overleden soldaat le klas C. H. TREBELS, van het Nederlandse detachement Verenig de Naties. Soldaat Trebels was 21 jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Soera- baja. (Er zyn nu in totaal 65 Neder landse vrijwilligers in Korea ge sneuveld. Red.). Ernstige broodvergifti ging in Zuid-Frankrijk Slachtoffers lijden aan zware waanvoorstellingen In het dorpje Pont Saint Esprit, nabij Marseille, heeft zich broodvergiftiging voorgedaan. De ziekteverschijnselen heb ben zich b(j de leden van zes gezinnen I geopenbaard. De patiënten, die de ziekte i in hevige mate hebben, lijden aan zware j waanvoorstellingen, waarbij zij zich door vuur omgeven en door wilde dieren bedreigd wanen. Vier zieken hebben I zelfmoord wilicn plegen, doch dit kon j worden belet. Tot nu toe zijn twee pa- I tiënten overleden. Men acht het waarschijnlijk, dat bij het vermalen van broodgraan bestand delen van giftige planten men denkt hierbij aan hetgeen de Franse volks mond „heksenkruid" noemt mede zijn vermalen. De Franse autoriteiten heb- ber. 23 meelfabrieken, waarvan bakke- i rijen in Pont Saint Esprit in de afgelo pen week hun meel hebben betrokken, I doen slqiten, hangende de resultaten van het ingestelde onderzoek. Twee andere meelfabrieken leveren thans het door de dorpsbakkerijen benodigde meel. In het dorpje Saint Esprit, bij Nimes. zijn verscheidene personen overleden- Anderen lijden aan ernstige geestes- stoornissen. Uit het dorp Saint Galmier j wordtg emeld, dat honderd personen na j het gebruik van consumptie-ijs zwaar ziek zijn geworden. Het derde geval van I voedselvergiftiging deed zich voor in de omgeving van Chartres. waar een tachtigtal personen ziek werd na het I eten van paardevlees. Het vlees, afkom stig van een verongelukt paard, wordt op last van de gezondheidsdienst on- I derzocht korporaal Heijndijk, in Korea kwa men en merkten dat de functies, waarvoor zij in aanmerking meenden te zullen komen, reeds door anderen werden vervuld. Aan hen (ook aan Heijndijk) is uitgelegd dat zij de functies, waarvoor zij in het bijzon der geschikt waren, zouden krijgen zodra het oorspronkelijke detache ment zou repatriëren. Tot zolang moest hij invallen op een plaats, waar de meeste behoefte bestond aan nieuwe krachten. Afgaande op de physieke en psychische geschiktheid en op de beroepsstatus, is zulks vol gens de minister volkomen begrijpe lijk. Gelet op het voorgaande, kan de mi nister niet instemmen met het oordeel van de auditeur-militair, al noemt hij het verklaarbaar, en schrijft hij dat de uit lating van de verdediger betreffende het lokken onder valse beloften iedere grond mist. Minister Staf kan niet erkennen dat de medische keuring der Korea- vrijwilligers in verscheidene gevallen onverantwoordelijk is geweest. Er is volgens hem rekening gehouden met het feit, dat in Korea zware eiser konden worden gesteld. In dit ver band wijst hij op een artikel in de Nieuwe Leidsche Crt. van 31 Aug. 1950, waarin de keuringseisen voor Korea nog iets strenger worden ge noemd dan die voor Indonesië. (Zie vervolg op pag. In de bossen op de Lunterse Berg is een nieuw type brandtoren geplaatst, die 17 meter hoog is. Hij bestaat slechts uit een metalen mast, op de top waarvdn een metalen cabine met peilschalen, telefoon, enz. is aange bracht. Op vernuftige wijze is de mast voorzien van een klimkooi voor de brandwacht. Harriman bij Britse kabinetsraad Engelse vaartuigen pas seerden Abadan Gisteren heeft de Britse ministerraad vergaderd, waaraan ook werd deelge nomen door Truman's speciale ambas sadeur, Averell Harriman. Deze heeft zich nu geschaard achter de Britse op vatting, dat het thans aan Perzië is. om de eerste volgende stap te doen. ten einde uit de impasse te geraken. In leder geval is met algemene stemmen besloten, dat Engeland zelf geen nieuwe voorstel len zal doen. Ook Harriman acht dit dus voor het moment de beste politiek. Drie Britse landingsvaartuigen met troepen en tanks zijn de mond van de rivier, de Shatt El Arab bij Abadan bin nengevaren, aldus een bericht van AP. Zij bewogen zich in de richting van Basra In Irak. Zulks werd door Perzi sche woordvoerders in Abadan meege deeld. In Abadan waren politie en leger gealarmeerd, toen daar de Britse sche pen voorbij voeren Hoessein Makki, de plv. premier, heeft echter later de schuwing herhaald: ,,Als er Britse troe- Iran landen, zullen wij ons met hand en tand verzetten". Caféhouder bij overval doodgeschoten Daders in Rotterdam gevlucht De Rotterdamse caféhoudeT G. G. Be- cude (44 jaar oud) is vannacht bij een roofoverval doodgeschoten. De daders vluchtten zonder dat zij iets van hun gading mee konden-nemen. Zij zijn nog niet gegrepen. Drie gemaskerde mannen drongen vannacht om halféén het café Tarantella op de hoek van de Putselaan en de Re- tiefstraat in Rotterdam binnen. Met een pistool gewapend wilden zij de caféhou der dwingen zijn geld af te geven. Toen deze daar niet onmiddellijk toe bereid bleek en de aandacht van buiten trachtte te trekken door een vaas te grijpen en die door de ruiten te gooien, viel er een schot. De caféhouder viel dood neer, in het hoofd getroffen. De politie heeft om Inlichtingen ge vraagd aan ieder die iets gemerkt heeft. In het café, zo vernemen wij nader, aren behalve de caféhouder, zijn vrouw i de buffetjuffrouw, ook drie bezoekers aanwezig. Zij dachten aanvankelijk dat de overval een grapje was. Toen het en verbindingsofficier der Roden heeft in een dorp, gelegen in de neu- I uitglipten,*6"188' ten de andere boekers er de echtgenote het slachtoffer, die in de buffetkast bezig was, attent op maken dat haar man getroffen was. De vrouw vloog de straat op en waarschuwde in een ander café mensen die voor haar de politie belden. In die tijd wisten de dadere hun fietsen te pakken die zij vlak bij Tarantella hadden neergezet Averell Harriman, de speciale ambassadeur van Truman, die tot dusver zonder succes getracht heeft, de Perzische oliekwestie tot oplossing te bren gen, bracht op zijn reis van Teheran naar Londen een bezoek aan maarschalk Tiio. Met het Joego Slavische staatshoofd sprak hij over de economische en militaire behoeften van deze Balkan-republiek. Harriman (midden) in ge sprek met Tito (rechts) op het zomerverblijf van de maarschalk in Bied. De incidenten te Kaesong Maar geen woord van de rode lasterlijke aantijgingen wordt teruggenomen Waar bleet de buit van 113000 Liftte als berooide trekker via Zwitserse jeugdherbergen PIET BRUIN, de 21-jarige ambtenaar die 71 dagen geleden met f113.000 uit de kas van de gemeente Amsterdam spoorloos was verdwenen, is zoals we gisteren nog gedeeltelijk konden melden, thans in Frankrijk ge grepen. De arrestatie had plaats bij een jeugdherberg in het Zuidfranse stadje La Ciotat aan de Middellandse Zee, waar hij zich had aangemeld als trekker, gekleed in een korte broek en een slobberhemd. Zijn doel was in het havenstadje uit te zien naar een gelegenheid om naar Noord-Afrika over te steken. Bij zijn arrestatie was hij vrijwel platzak. Een deel van de verduisterde f113.000 bevindt zich wellicht nog in Nederland. trale zone van Kaesong, aan een afgevaardigde van de Verbondenen een nota overhandigd. De Noord-Koreaanse kolonel Tsjang zei kortaf: „Dit is voor generaal Ridgway". Het stuk is een afschrift van de door Radio Peking uitgezonden boodschap. Hierin stond, dat de Noordelijke generaals hebben voorgesteld de incidenten te Kaesong door een gemengde com missie te doen hervatten. Aan generaal Ridgway werd verzocht voor dit onderzoek zijn verbindingsofficieren te zenden. De Roden blijven er echter bij, dat Ridgway de schuld draagt voor het afbreken der onderhandelingen geen woord van de laster terug. Uitvoerig wordt ln de boodschap be toogd, dat het bombardement in Kaesong niet geënsceneerd was. De beschuldigin gen van provocaties worden herhaald, ook dat de Verbondenen pogingen deden om de Noordelijke gedelegeerden te ver moorden. Er worden vier plaatsen ge noemd waar de bommen, zogenaamd af komstig van een Amerikaans vliegtuig, zouden zijn neergekomen. Te Tokio acht te men, na bestudering van dit leugen achtige communistische antwoord, een hervatting der besprekingen, nog geen staD naderbij gekomen. Volgens Ass. Press lijkt het uiterst on waarschijnlijk, dat generaal Ridgway met dit communistische antwoord genoegen nemen. Uit een Reuter-telegram Vijf bioscoopbezoekers vonden de dood Men riep „brand", doch er was niets aan de hand Bij een hevige paniek in een bioscoop n Mexico City, als gevolg van een on nodige alarmkreet van één der bezoek sters, zijn 2 vrouwen. 2 kinderen en man door de menigte vertrapt en gedood. Tijdens de voorstelling viel een brandende lucifer van een man, die een sigaret aanstak, op het programma van een vrouw, die naait hem ut. Zij riep terstond „brand!" hoewel er niets aan de hand was. De bezoekers echter stort ten zich als één man op re uitgangen, met het vermelde tragische gevolg. Emigratie van Duitsers. Een Ameri- s Congreslid heeft president Truman hulp gevraagd voor zijn voorstel or nillioen Duitsers, die uit de Sowjet- zijn gevlucht, naar Canada, Nieuw-Zee- land. Australië, Uruquay, Argentinië, Brazilië en andere landen te emigreren- blijkt, dat de opperbevelhebber der Ver. Naties, Ridgway, per vliegtuig een be zoek aan Korea bracht, doch de juiste reden van dit bezoek werd niet bekend gemaakt. De felle gevechten in Midden-Korea duren onverminderd voort en bij Janggoe maakten de Roden enige vorderingen. Ook aan het Oostelijke front hebben de communisten een golf van tegenaanval len ingezet. Twentse marathon van wereldgehalte De internationale marathon, die Za terdag a.s. t.g.v. de sluiting der tentoon stelling -FF- te Enschede wordt gehou den, heeft een inschrijving van wereld klasse gekregen. Finland, Zweden Noorwegen, Engeland, België. Frank rijk, Oostenrijk en Nederland vaardigen hun beste lopers af- Ned. expeditie naar Andesgebergte Twee jonge Nederlandse geologen wil len volgend jaar als eerste Nederlanders een expeditie ondernemen naar het Zuid- Amerikaanse Andesgebergte en daarna als sportieve prestatie een der 5.000 *ot 6.000 meter hoge toppen beklimmen die nog nooit door alpinisten zijn overwon nen. De regering van Peru zou reeds toestemming hebben verleend. De geologen zijn de 34-jarige dr C. G. Egeler, assistent van prof. Brouwer op het Geologisch Instituut te Amsterdam, en de 27-jarige drs-Ton de Booy uit Aerdenhout, die op het ogenblik met nog enige andere studenten op Corsica vertoeft. Als gids gaat mee de Zwitserse glaceoloog dr André Roch, die reeds heeft deelgenomen aan een expeditie in het Himalayagebergte. De plannen han gen nog af van de grootte der subsidies die men van verschillende genootschap pen en fondsen hoopt te krijgen. Onder de vele tips, die de politie de laatste maanden van verschillende kan ten ontving, schijnen zich toch ook wel enkele nuttige aanwijzingen te hebben bevonden. Van Nederlandse toeristen in Zuid-Frankrijk kwamen verschillende berichten, die zoveel overeenstemming vertoonden, dat de Amsterdamse politie besloot een telexbericht naar de Franse recherche te sturen. Piet Bruin jeugdherbergen. Met ditzelfde kwam ook een Rotterdamse jongen thuis. „Piet met de oren" Op de bureaux van de Sureté Na tionale was het signalement van de voortvluchtige daarom nog eens nauwkeurig bestudeerd en met de vermelding „Belangrijk!" betrokken afdelingen doorgezonden. De Franse rechercheurs hadden hem wegens zijn lange, uitstaande oren reeds de bijnaam „Pierre aux oreil- les" (Piet met de oren) gegeven. Piet moet eerst naar Zwitserland zijn getrokken. Hij heeft zich opgehouden enkele jeugdherbergen, o.a. bij Genève en Les Rousses. Hij veranderde nogal eens van adres en gedroeg zich tussen Genève en de Midi als een berooide toerist. Waar hij een liftje kon krijgen, liet hij dat niet na. omdat hij wel be greep, dat hij in de treinen Nederlanders kunnen ontmoeten, die hem krantenfoto's konden herkennen. Twee Ned. rechercheurs op de hielen Twee Nederlandse politiemensen waren zijn spoor reeds gevolgd. Dit waren de hoofdrechercheur W. C. J. Wooning van de rijksrecherche in Den Haag en de inspecteur Posthuma van de Amster damse recherche. Eind vorige week kreeg zekerheid omtrent de verblijfplaats de gezochte. De heren Wooning en Posthuma reisden Vrijdag per auto naar Frankrijk omdat hun aanwezigheid nood zakelijk werd geacht in verband met de officiële identificatie van de verdachte. De arrestatie verliep zonder veel drukte. Vergezeld van een escorte van de motorpolitie reden de Nederlandse politiemannen Zondagmiddag naar het jeugdkamp in La Ciotat De omgeving werd afgezet. Men vond evenwel niemand. Tenslotte wees een bewoner de jeugdherberg een plek aan, waar schuwe vreemdeling placht te slapen. Men schudde de jongen wakker en vroeg zijn papieren. vreemdeling toonde een carte d'ldentité, een persoonsbewijs op naam van een Fransman. Hij verklaarde in Frankrijk te zijn geboren en toen men hem arresteerde, protesteerde hij in ge broken Frans: „Ik ben Brnin niet". Plet Bruin is inmiddels ter beschikking ui het parket In Marseille gesteld. Wellicht heeft ook de Franse politie nog appeltje met hem te schillen in ver band met het valse persoonsbewijs. Nederland heeft zijn uitlevering ver zocht. Ongewenste belangstelling Zoals men weet. was de jongeman reeds in April met zijn knoeierijen op het kantoor van Publieke Werken Amsterdam begonnen en koesterde i pas begin Juni argwaan toen Piet kantoor wegbleef en schriftelijk zijn ontslag vroeg. Hij woonde op kamers. De avond hij verdween, was hij nog op bezoek geweest bij zijn ouders, die niets bij zonders aan hem konden ontdekken. De ongewenste belangstelling van de buren na de verdwijning van hun zoon was voor vader en moeder Bruin aanleiding tijdelijk hun intrek te nemen op een ander adres. Na zijn plotseling vertrek heeft Piet met hen vermoedelijk geen contact meer gehad. Wel liet hij op zijn kantoor nog een taart bezorgen die reeds in Mei was besteld en waarop in suiker de kaart van Australië met een vraagteken was gespoten. Ned. gewonden op weg naar huis Gisteren in Liverpool Achttien Nederlandse, zes Belgische en 22 Franse gewonden uit Korea zijn gisteren met het Britse troepenschip Empire Pride in Liverpool aangekomen. De gewonden werden met ambulances aar ziekenhuizen overgebracht. Het is de bedoeling de Nederlandse ge wonden zo spoedig mogelijk per vlieg tuig naar Nederland over te brengen. Koningin naar trekpaarden tentoonstelling De Koningin zal in de middag van 5 September de nationale trekpaarden-ten toonstelling in Den Bosch bezoeken. In de morgenuren zal H.M. de opening bij wonen van. eenkindersanatorium in Bakel (N.-B.). minister Staf op de aanleiding van de publicaties van onze correspon dent Alfred van Sprang, is van een ver blijdende breedheid. Men kan moeilijk beweren, dat de bewindsman er zich met enkele vage opmerkingen van af heeft gemaakt. Wij achten dit verblijdend en wij aarzelen niet hem deswege te prijzen. Betekent dit nu tevens dat wij het antwoord zelf zo bevredigend achten? Neen. Er is bij onr bij hernieuwde nauw keurige lezing van wat Van Sprang in ons blad heeft geschreven ook na dit ministeriële antwoord nog wel iets te rragen overgebleven. Trouwens, geeft wat de minister aan bet slot van zijn brede antwoord opmerkt, daartoe niet directe aanleiding? De minister toch zegt daar dat de regering een ernstig onder zoek heeft gelast naar klachten inzake nalatigheid of strafbare handeling ten opzichte van Korea-vrijwilligers. Te dien einde zijn van uit Korea gegevens opge vraagd. Zo er schuldigen blijken te zullen zijn, zullen zij ter verantwoording worden geroepen. Deze mededeling doet ietwat vreemd in. juist om de plaats die zij verkregen heeft in het ministeriële antwoord. Zij staat namelijk aan het slot, dus nadat ons eerst een uitvoerige uiteenzetting is ge geven. Wij willen vertrouwen dat de deze uiteenzetting niet zonder onderzoek gegeven heeft. Meent hij zelf, dat er nog meer „zit?" Intussen zijn wij belangstellend naar de resultaten van dit-tweede-onderzoek. wel geworden, is dat wat Van Sprang aan onze lezers heeft ver teld, op dit belangrijke punt al dadelijk de feiten klopt, dat de toezeggingen vrijwilligers ir meer dan een geval niet zijn gehouden. De minister spreekt van toezeggingen „in een speciaal geval". Maar de minister vermeldt ook de uit lating van de auditeur-militair dat er tientallen mensen in soortgelijke omstan digheden zijn. Trouwens wat later spreekt de minister ook van „verscheidene mili tairen" wier toegezegde functies door anderen waren bezet. Hoe dat laatste mogelijk is geweest? De verklaring welke de minister geeft, lijkt ons zeker niet onaannemelijk. Men moet dat, daarop komt zijn verklaring neer, zien in het licht van de omstandig heden waaronder men ter plaatse ver keerde. Accoord. Maar dan is het opmer kelijk, dat men het juist ter plaatse zo anders heeft gezien. De verdediger voor de krijgsraad sprak van ..lokken onder valse belofte." en de auditeur-militair, dus de aanklager, zei (weinig minder krachtig) dat de jongen die voor de krijgsraad terecht stond „er in was ge- Dat zit toch wel wat vreemd. Wij willen het wijten aan de grote af stand tussen Den Haag en Korea dat er moeilijkheden zijn. Maar dat ze er waren het is uit het antwoord van de minister ten overvloede nog wel eens gebleken. Temeer nu de minister zelf een her nieuwd ernstig onderzoek wenselijk heeft Seoordeeld, zien we naar het resultaat at dit zal opleveren met grote belang stelling uit. Amerikanen zijn vreemde mensen en zij wenden vaak vreemde middelen aan om een op zichzelf lofwaardig doel te bereiken. De Hew Yorkers hebben dezer dagen hun hart vast gehouden, toen een jongedame, hangend aan een koord onder een helicopter, allerlei bravourstukjes uithaalde omreclame te maken voor een nationale kleding-inzameling ten bate van de burger slachtoffers van de oorlog in Korea. Wat zal zijn directeur ervan zeggen I Opgestegen, wist hij niet hoe te landen en wierp briefje in doosje uit ULRICH LEIBBRANDT, een 17-jarige schooljongen uit Kaapstad, heeft op het vliegveld Youngs een grote deining veroorzaakt. Hij ging er namelijk met een Auster vliegtuig vandoor en hield het grondpersoneel twee uur lang in spanning. Ulrich is op het vliegveld een goede bekende. Hij heeft er de afgelopen drie jaar al zijn vrije tijd doorgebracht en had 50 DAT op 11 Sept., de eerste dag var de Utrechtse Najaarsbeurs, een opera voorstelling wordt aangeboden aan d< afgetreden voorzitter, dr F. H. Fentener in Vlissingen. DAT de pres. van de Rotary Inter national, Frank E. Spain uit Birmingham (V. St.), gisteren een onverwacht bezoek aan de Rotaryclub in Zeist bracht en vandaag o.a. in Scheveningen vertoefde. DAT mr S. J. Halbertsma van de Stichting voor de Landbouw, J. H van Heek van de bosbrandweerver. Ach terhoek en Lijmers, en de houtvester W. L. Jansen met andere Europ. des kundigen naar de Ver. Staten zijn ver trokken om de strijd tegen bosbranden te bestuderen. DAT vandaag of morgen op de ten toonstelling -FF- te Enschede al de 250.000ste bezoeker wordt verwacht. DAT voor de a.s. Utrechtse najaars beurs Italiaanse en Franse zakenlieden voor een bezoek zijn uitgenodigd. DAT twaalf watertransport-deskundi gen uit het Verre Oosten binnenkort oji». ons land komen bezoeken. DAT er van 1 Sept. af brieftelegram- men naar IJsland kunnen worden ge stuurd. DAT de 12-j. Jacobus J. R. v. d. Zee uit de Burg. Middelaarlaan 5 te Breda sinds Zaterdag vermist wordt. DAT de jaarlijkse boerendag te Bols- ward, de Bolletongersdei, op 8 Nov. wordt gehouden. DAT de gem. Groningen van plan ls onder de burgerij een lening uit te schrij ven voor woningbouw. DAT het bekende hertenkamp in het Aldenhofpark te Maastricht ontruimd zal worden om plaats te maken voor barak ken voor, vermoedelijk Engelse, mili tairen. DAT het grenskantoor Kerkrade voortaan op alle werkdagen open is van 8.30 tot 19 uur, maar reizigers er dag en nacht, ook Zondags, terecht kunnen. DAT twee jongens uit Akkerwoude. 17 en 19 j. oud, zijn gearresteerd, wegens een rerie pogingen tot inbraak bij juwe liers in Dokkum. DAT de afgelopen dagen op Walche ren enige malen valse muntbiljetten van f2.50 zijn ontvangen, vermoedelijk af komstig uit België. DAT de Ned. militaire bond Pro Rege dit jaar f 10.000 rijkssubsidie meer krijgt, maar de bond hiermee nog lang niet uit de nood is. vlieguren als passagier op zijn naait staan, doch had nooit een vliegtuig be stuurd. Kort nadat hij met zijn „geleende" toestel was opgestegen, ontdekte Ul rich. dat hij niet wist hoe hij moest den. Hij stopte een briefje in een kar tonnen doosje en knoopte dit in zijn zakdoek om het personeel van het vlieg veld van zyntoestand op de hoogte te stellen. Onmiddellijk steeg er een stel op. om de jongen op een groot bord landingsinstructies te geven, aldus Ass Press. Ulrich liet echter een tweede briefje vallen, waarin hij zei. dat hij niet wilde landen, voordat men een groene licht- kogel had afgevuurd als teken, dat er niets tegen hem zou worden onderno- De kogel werd afgevuurd en rich maakte een perfecte landing. ,.Ik weet niet. wat de directeur van zijn school ervan zal zeggen." was de commentaar van Ulrich's moeder, toen de jongen met een ambulance werd thuis~»bracht. Hij had een zenuwschok gekregen...... Jacht op gemaskerde in Hilversum Een gezin aan de Roeltjesweg te Hil versum had zich reeds naar bed bege ven, toen het werd opgeschrikt door het geluid van een worsteling in de gang. De hele familie holde naar beneden en vond de dochter des huizes in een hand gemeen met een man die een donker masker droeg. Er ontstond een algemene verwarring, waarbij de moeder van het meisje een blauw oog opliep en de in dringer die door vier vrouwen en een man kris-kras door het huis werd ach tervolgd. wist te ontkomen. De politie werd gewaarschuwd en de hele wijk af gezet. Inmiddels verschafte de gemaskerde zich brutaalweg toegang tot een huis aan de Reestraat. Bij het doorsnuffelen van een koffer werd hij gestoord door de bewoonster die luidgillend de straat op vloog. De politie zette een nieuwe ach tervolging in en vond de man tenslotte onder het struikgewas in de Bosjes van Severijn. Het was een 28-jarige Hilver summer, een goede bekende van de po litie. WEERBERICHT Ongeveer dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot morgen avond: Half tot zwaar be wolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuid west. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt to 10 IT.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 5.4519.36; maan op 1.44, onder 18.46. 1 Sept. NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1