llieuiue geihsctft (tfiroront Onderhandelingen tussen de Britten en Perzen zijn afgebroken Mossadeq afkerig van Engelse leiding der oliewinning Vader en zoon bij het hengelen in beek verdronken De Roden hebben besprekingen te Kaesong afgebroken Wist IJ Zwarte lijst De bromfietstocht Verstek tegen decide PPWDERDflG 23 AUGUSTUS 19* BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. AD VERTE NTIEN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastich fs g&tbleoen «9° bid ia tcgfjenspoet" Twee en dertigste Jaargang No 9309 De Leidenaar en de grachten. Stokes naai Londen gevlogen ■pNGELAND heeft de olie-besprekingen met Perzië afgebroken. De X-i Britse leider. Stokes, is vandaag naar Londen teruggevlogen. Hij wordt daar Vrijdag, na een tussenlanding te Beiroet, verwacht. De teer ling is dus geworpen. Het dramatische besluit werd genomen, nadat de Perzen hadden geweigerd het ultimatum van Stokes in te willigen. Hierin was vervat, dat de raffinaderij te Abadan absoluut onder de leiding van een Brits directeur moest worden geplaatst. De laatste bijeenkomst der „Grote Drie", van de oliekwestie, vond plaats op het terras van het zomerpaleis, waar de Sjah resideert. Diplomatieke kringen beschouwen het falen van de missie van Stokes als uiterst funest voor de gezamen lijke belangen. Van officiële Britse en Amerikaanse zijde werd nog verklaard, dat er geen olie-overeenkomst mogelijk is, zolang Mossadeq aan het bewind blijft in Perzië. Averell Harriman mag al beweren, dat de mogeiykheid bestaat, als zouden de onderhandelingen slechts zijn opgeschort, Londen spreekt openlijk van een beslis sende breuk. Wij herinneren er aan, dal Stokes op verzoek van Mossadeq, tol tweemaal toe de termijn van zijn ultima tum verlengde. Bij het laatste onderhoud met Mossadeq in de tuin van het zo verblijf van de Sjah, was ook Harriman weer aanwezig. Na beëindiging van het gesprek, handigde Mossadeq, zonder een woord te zeggen, twee brieven aan Stokes. Zij ren in het Perzisch gesteld en tot Stokes grote verbazing, hielden deze de ni< Perzische voorstellen in. Mossadeq reelde in deze brieven mede, dat hij bereid tegen de wereldmarktprijzen de olie te verkopen aan de vroegere afnemers van de Anglo-Iranian. Ook zou Perzië bereid zijn, de Britse staf in dienst te houden, op basis der contracten, die Perzië met de voormalige Anglo Iranian had. Stokes heeft deze tegenvoorstellen niet kunnen aanvaarden. Hij nam het stand punt in, dat het essentiële punt de ver zekering van de voortgang der oliepro ductie is. Zulks betekende het aanhou den van de Britse staf onder een Brits bedrijfsleider. Volgens Reuter hadden de Britten een groter concessie aan de Per zische eisen gedaan, dan aanvankelijk in Toch een minister op „FF" in Enschede Het verwijt van Enschede's burger vader, Dinsdag bij de opening van de tentoonstelling „FF" aan het adres van de Regering gericht, is gisteren alsnog gelogenstraft door een plotse ling bezoek van minister JOekes. Twee uur lang liet hij zich rondleiden door de voorzitter van het tentoonstellings- bestuur, de heer A. van Heek. De minister uitte zijn grote bewondering voor de expositie en het bestuur was blij dat er toch nog een minister was verschenen. Ex-Russische premier contra de Sowjet-Unie Werkt voor bevrijding van zijn land Na een bijeenkomst, die 5 dagen duur de, werd in Stuttgart door vijf anti-com munistische groepen een „Raad voor de bevrijding van het Russische volk" op gericht. De man, die daarbij een belang rijke rol speelde is Alexander Kerensky, de eerste premier van de Russische re- jubliek na de •evolutie van 1917. De nieuwe organisatie zal een centrum zijn van pro paganda tegen m het huidige i giem in Sowjet-Unie. Zij zal daartoe c gebruik maken radio-station. Het benodigde I geld komt het Amerikaan-1 se comité de bevrijding ALEXANDER van het Russi- KERENSKY sche volk, welks hoofdbureau is ..Stalin schreef zélf.. gevestigd in New York. Alexander Ke rensky deed aan het slot van de ver gaderingen enige belangyke medede- lingen. Hij verklaarde over inlichtingen te beschikken volgens welke Stalin zelf het antwoord heeft geschreven op de brief van minister Morrison in de Prawda. Het staat vast, dat hy het ant woord op zyn minst geredigeerd heeft, aldus Kerensky. „De Zwarte Boer" in Leuvenum vanmorgen afgebrand Het welbekende hotel De Zwarte Boer by Leuvenum een oude Veluwse boer derij is vanmorgen vroeg door onbe kende oorzaak afgebrand. Alleen het achtergedeelte kon worden behouden. De brandweer kampte met ernstig j watergebrek en kon niet meer doen dan het achtergedeelte van de boerderij nat houden. Eeiste zending veitiekt naai India Volgende week Woensdag vertrekt de eerste zending levensmiddelen, bijeen gebracht door giften van het Nederland se volk, met het ss. Indian Endeavour uit Roterdam naar Calcutta, ter leniging van de grote nood in de hongergebieden van India. In honderden gemeenten zijn reeds comité's van de landelijke actie opge richt voor de verkoop van voedselbon nen 25 cent. De opbrengst is bestemd voor de aankoop van volgende zendingen. de bedoeling lag. De Britse regering wacht nu het mondelinge rapport van minister Stokes af, alvorens verdere maatregelen te overwegen. Het dirigeren van de Britse parachutisten-brigade naar Cyprus werd indertyd reeds als een daad gezien welke in nauw verband met de situatie staat. Volgens A.P. heeft Abbas Mazda, pers chef van het Ollebureau te Abadan, ver zekerd, dat de genationaliseerde olie-in dustrie een „kleine Sowjet" zou zyn. Het Perzische volk zou de olie-industrie zelf beheren en de revenuen zelf kunnen besteden. Vermelden wy nog, dat vele Duitse olledeskundigen de Perzische mis sie in Bonn hun diensten hebben aan geboden voor Abadan. Er zouden zich reeds 300 sollicitanten hebben aangemeld. Naar Reuter nader uit Teheran meldt, vertrok minister Stokes reeds vanocntend uit Teheran en legde hy nog een verkla ring af. Deze maakt, naar onze mening, kennelyk de indruk, door de Amerikaan Harriman beïnvloed te zyn. Stokes noop te, dat de Perzische regering toch nog weer nieuwe voorstellen zou doen, maar dan in overeenstemming met de, op 20 Maart j.l. door het Perzische parlement goedgekeurde wet op de nationalisatie. Als die voorstellen in overeenstemming zyn met de, door Harriman aangegeven compromis-oplossing, dan is Engeland bereid de besprekingen te hervatten. In dat geval zal hij terugkeren. De goede diensten van Harriman waren niet hele maal vergeefs geweest. (De kans, waar op Stokes zinspeelt, zal er slechts dan zyn, als Mossadeq niet langer als Perzisch premier fungeert. Red.). Gehele staf van Anglo- Iranian vertrekt De Anglo-Iranian heeft vanmorgen aan haar gehele staf in de Zuidperzische olievelden en in de oliehaven Bandar Masjoer opdracht tot vertrek gegeven. Dit betreft Britten, Voor-Indiërs en in woners van Pakistan. (De oliehaven Ban dar Masjoer ligt aan de Perzische Gilf. ca 90 km ten Oosten van Abadan.) De employé's der Anglo-Iranian reizen in eerste aanleg naar Abadan. Hier van daan vertrekken zy naar Basra. Alle buitenlandse werkkrachten moeten op Maandag a.s. de Perzische olievelden hebben verlaten. De Britse employé's zullen Dinsdag en Woensdag a.s. met vyf vliegtuigen uit Basra naar Engeland vertrekken. De Noord-Koreaanse vredesonderhandelaars in Kaesong; de generaals Nam II en Chang Pyong Saw woonden in Kaesong de begrafenis bij van een Chinese patrouille-commandant, die door U.N.O.-soldaten gedood zou zijn in de geneutraliseerde zone. Weer 7 dodelijke ongelukken Jongeman dooi tiein meegesleurd en soldaat tussen jeep en muur verpletterd UIT DE Hambeek te Roermond zijn gisteren de stoffelijke overschot ten opgehaald van de 54-jarige gepensionneerde mijnwerker P. de W. en diens 13-jarige zoon L. de W. Vader en zoon waren Dinsdagmiddag gaan vissen, 's Avonds vond men langs de oever hun fiets en drijvende op het water twee hengels en de pet van de mijnwerker. Men neemt aan dat de jongen in het water is gevallen, waarna zijn vader getracht heeft hem te redden. Bij de halte hoogovens aan de Noord- de 6-jarige Jan van der Voorden, wonen- zyde van het Noordzeekanaal te V e 1 s e n I de aan boord van het motorschip Phoenix is gisteren de 25-jarige IJmuidenaar J. uit Ouderkerk aan den IJsel, tijdens het van Noort door een trein uit Beverwijk' spelen overboord gevallen gegrepen. Hy is enkele uren later in het dronken, ziekenhuis overleden. De jongeman, die in losse dienst was by de Ned. Spoor wegen, was bezig met het verversen van een olielamp aan een seinpaal. Door een misstap moet hij tegen de trein zyn ge vallen, die hem een eindweegs mee sleurde. De 25-jarige dienstplichtige soldaat F. P. C. Smits uit Eindhoven is gisteren de legerplaats te Oirschot bekneld geraakt tussen een muur en een rijdende jeep. Hy was by na op slag dood. Een 21-jarige landbouwersknecht uit a a r 1 e (gem. Vries) in Drenthe is tydens het vervoer van koren in Oude molen onder de wagen gekomen en aani de verwondingen overleden. In Tegelen is het drie en een halve maand oude dochtertje Carolina van de fam. R. in de kussens van haar bedje gestikt. In de Nieuwe Haven te Arnhem is Vijf Uddeler boeren in hechtenis Gewetensbezwaren bij bestrijding runder-t.b.c. Een aantal boeren in het Veluwse dorp Uddel (500 inwoners) dat om principiële redenen weigerde zich aan te sluiten by de gezondheidsdienst ter bestrijding van t'b-c. onder het rundvee en deswege door de kantonrechter tot f 10 elk werd ver oordeeld, wilde deze boete niet betalen. Dezer dagen zyn zij voor de keus gesteld, de boete alsnog te voldoen verhoogd met twee gulden wegens wanbetaling of vyf dagen hechtenis te ondergaan. De meesten betaalden de boete, ma: een vyftal weigerde er is naar Zutphen overgebracht om de hechtenis uit te zit ten. Thans heerst er ontstemming omdat zy Zondag as. weer vrijgelaten worden en dus op Zondag zullen moeten reizen. Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen tydens gevechten in Korea op 15 Augustus jl. is ge sneuveld de soldaat L. J. van Vriesland, afkomstig uit Amster dam. De soldaat Van Vriesland werd op 5 April 1929 geboren. Hij was ongehuwd. (Het totaal aantal in Korea ge sneuvelde Nederlanders is nu tot 64 stegen. Red.) Een nieuwe verschijning op Nederlandse wegen: de Wegen wacht-scooter van de A.N.W.B Deze motortjes zijn, evenals hun zwaardere broers, uitgerust met i zijspan-bak waarin de gereed schappen, het E.H.B. O.-materiaal de brandblusser zijn opgebor gen. „Ik buig voor de wil van het volk" Péron stelt zich herkiesbaar voor het presidentschap „Ik buig voor de wil van het volk", verklaarde president Péron gisteravond vanaf het balkon van zijn ambtswoning voor niet minder dan 700.000 demonstre rende arbeiders, en hiermee gaf Péron te kennen, dat hy zich herkiesbaar had gesteld voor het nieuwe presidentschap voor de tijd van zes jaar. Die 700.000 personen konden aan het slot van driedaagse propagandacampagne voo a.s. verkiezingen (18 November) op de been zyn en hun aanhankelijkheid Péron betuigen door het feit, dat zij deze gelegenheid vrijaf hadden gekre gen. Ook alle openbare diensten, met uit zondering van de belangrijkste werden stil gelegd. Eva Péron, de echtgenote de president, deelde het volk dat zij zich echter niet zon der lang aarzelen toch beschikbaar had gesteld voor het vice-presidentschap. Eerst had zij gezegd: „Noodzaak me niet te doen, wat ik niet doen wil" en vroeg daarna vier dagen uitstel voor beraad. Toen stelde zij voor binnen 2 uur haar besluit kenbaar te zullen maken. Doch toen de menigte nog niet uiteen ging, verklaarde zij, onder toejuichingen: „Ik zal doen, wat gij van mij verlangt", •mee het echtpaar Péron zich pre sent gemeld had. Na Jamaica Thans Tampico door typhoon gegeseld De typhoon, die in het afgelopen week einde het eiland Jamaica zo zwaar heeft geteisterd en niet minder dan 148 doden heeft thans de Golf van Mexico bereikt en gisteren de havenstad Tam pico zwaar getroffen. Ongeveer 15 per- i zouden zijn gewond, maar de teriële schade was enorm. Talrijke huizen werden verwoest, waardoor een groot aantal mensen dakloos werd. De orkaan ging gepaard met stormachtige regenval, zodat vele straten onder water liepen. Alle openbare diensten kwamen stil te liggen en ook het reddingswerk werd r belemmerd. Militairen werden per radio opgeroepen om hulp te bieden. De toestand in de voorstad Ciudad Madero werd rampspoedig genoemd. Prins naar België, de Koningin op 't Loo Prins Bernhard is naar Le Zoute (België) vertrokken, waar hij als chef d'équipe van de Nederlandse ploeg zal deelnemen aan een driedaagse interna tionaal concours d'hippique. De Koningin vertoeft met de Prinsesjes enige dagen op het paleis Het Loo. Wapenstilstand in ernstig gevaar Door Chinezen beweerde bommenregen bewijs van communistische „Stille Kracht" CHINEZEN en Noord-Koreanen hebben de wapenstilstands-besprekingen te Kaesong afgebroken. Aldus een verklaring van het opperbevel dei- Ver. Naties te Tokio. Als reden voor het afbreken der onderhandelingen geven de Roden op, dat de Verbondenen bommen zouden hebben geworpen op het neutrale gebied van Kaesong. Volgens het rapport, onmiddellijk uitgebracht na een onderzoek van de beweerde incidenten, is hier van uitlokken, enscenering van moeilijkheden, door de communisten sprake. Admiraal Joy ontkent pertinent, dat de Verbondenen driemaal de neutrale zone van Kaesong zouden hebben geschonden. Dit antwoord was vervat in een brief aan de Koreaanse generaal Nam II. Vanmorgen heeft radio-Peking ge meld, dat Amerikaanse vliegtuigen bom- wierpen in de neutrale zone van Kaesong. Een bom kwam neer, aldus de beschuldiging, op 300 meter tische gedelegeerden. Voorts werden er nog drie andere bommen geworpen Radio-Peking noemt dit een duidelijk voorbeeld van de ware bedoelingen der Ver. Staten, om de wapenstilstands besprekingen af te breken. Hiertegenover stelt het rapport der Verbondenen het volgende: Er zijn geen. bommen geworpen, er is geen enkel ge bouw beschadigd. De rode verbindings officier, die het afbreken der besprekin gen meedeelde „sprak vanaf notities, die klaarblijkelijk geruime tijd van tevoren in opgesteld". Op de plaats, waar napalmbom zou zyn neergekomen, n wel sporen van een handgranaat Dft is de majoor der generale staf G. H. Christan, tot dusverre chef staf van de landmacht op Nieuw- Guinea, die benoemd is tot opvolger van luitenant-kolonel Eekhout als commandant van het Nederlandse detachement op Korea. DAT het museum Ons Lieve Heer op Solder te A'dam, waarvan de opheffing wegens financiële moeilijkheden onlangs ternauwemc-J sinds 1 Jun ontvangen- DAT de bevolking van Friesland is opgeroepen vrijwillig deel te nemen aan de oprichting van een gedenksteen bij fractuur opliep door een klap van de Warns, waarvoor 270-000 zwerfstenen nodig zijn, DAT voor D D T. en D.T-T.-houdende middelen ter bestrijding van planten ziekten thans weer uitvoervergunningen worden verstrekt voor zo ver de voor raad dit toelaat- DAT Zaterdag in het Bredase stadhuis een tentoonstelling van het Brabants edel ambacht wordt geopend DAT de winnaar van een woonhuis Zandvoort de hoofdprijs van een loterij der Stichting Touring Zandvoort, zich ,nog steeds niet heeft aangemeld. DAT de plotselinge dood van de 75-j. E. Porsul te Schoonhoven in tegen stelling tot een bericht van vorige week aarschynlyk niet is te wijten aan on deugdelijke leverpastei. DAT zes Ned. journalisten die op uit nodiging van de Britse regering twee weken door Engeland en Wales zullen reizen, gisteren in Londen zijn aange komen. DAT bjj een vechtpartij te R'dam de 24-j. Ned. zeeman J. B. een schedelbasis- fractuur opliep door een klep van de toevallig passerende 44-j. schipper J. v. d. N. die door hem werd bedreigd. DAT de Alg. Bond van Boomkwekers op 27, 28 en 29 Augustus in Veendam zijn eerste lustrum zal vieren. DAT de Ned- Entomologische Ver. vele deelnemers aan het insectenkundig con gres te A'dam een erediploma heeft uit gereikt en 100 congressisten gisteravond door de Britse consul-generaal werden ontvangen. DAT het gebruik van stofzuigers bij de was door de N.V. tot Keuring Electroteohnische Materialen te Arnhem is afgeraden. DAT de witte stenen waarmee de as van de weg tussen het voorlopige eind punt van de nieuwe autosnelweg Utrecht Arnhem en De Klomp was aangegeven, wordt verwijderd, daar zij in één week zeven slipongevallen van motorrijders hebben veroorzaakt- DAT bij bewoners van een huis in Ter- neuzen 's nachts aan de bel werd getrok ken en een dronkaard met de woorden: „Pak maar an, worst van Sinterklaas", zeven worsten naar binnen wierp die hy bij een slager had gestolen. DAT het Noorse tankschip Solor giste ren van Rotterdam naar Bizerta vertrok, doch^ wegens machineschade is terugge- DAT de KLM thans aan de bezw van verscheidene stewardessen tegen si- garettenverkoop tegemoet is gekomen, doordat de rokertjes op de intercontinen tale lijnen worden verkocht door ste wards en op het Europese net door auto- DAT prof. dr J. H. Scholte te Amster dam t.g.v. de herdenking van de 275ste sterfdag van de dichter Von Grimmels- hausen over wie hy enkele studies heeft geschreven, benoemd la tot ereburger van Renchen (Baden). aanwezig. Zodra de Verbondenen van de nieuwe beschuldigingen hoorden, ver trokken de kolonels Kinney en Murray met een jeep naar Kaesong. Daar heeft de rode officier Tsjang hen twee stuk der communisten getroffen. Volgens latere telegrammen heeft vice- admiraal Joy, na ruggespraak met Kin- ley en Murray, geconcludeerd, dat de acidenten opzettelijk door de communis ten bekokstoofd zijn. Het bewysmate- riaal werd tevoren op de grond gereed gemaakt en ter yoltooiing van de ver toning. heboen de Roden een van hun eigen vliegtuigen boven de aangeduide plaats laten vliegen. Dit vliegtuig heeft de kleine napalmbommen zelf uitgeworpen. Het is onwaar, dat zich in de nacht van Woensdag op Donderdag een geallieerd vliegtuig boven het gebied van Kaesong heeft bevonden. Te Washington meent men. dat de communisten op deze wijze de bespre kingen hebben doen stranden, toen bleek, dat de Vebondenen de eis, de 38ste breedtegraad als militaire scheidingslijn aan te nemen, verwierpen. Vermelden wy nog, dat admiraal Burke, lid der delegatie te Kaesong, naar Washington teruggeroepen, voor een nieuwe func tie by de generale staf van de marine. Het is nog niet bekend, wanneer hij Kaesong verlaat. Artillerie-waarnemers naar Korea Nederlanders nemen taak van Amerikanen over (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) Nederland heeft besloten drie groepen artillerie-waarnemers naar Korea te sturen om daar met het Van Heutsz- bataljon samen te werken by het geven van artilleriesteun. De mogelijkheid be staat dat zy ook over lichte verken ningsvliegtuigen zullen beschikken het vuur te kunnen lelden. Dit nieuws doet in de kringen va... Verenigde Naties de ronde. Het Neder landse bataljon zelf kan het bericht be vestigen noch ontkennen. Het is echter bekend dat aan de verschillende in Ko rea vechtende naties verzocht is artille rie-waarnemers te sturen. Tot nu tot trokken altyd Amerikaanse waarnemers met de buitenlandse eenheden mee. Het besluit van Nederland valt onge- twyfeld te loven en zal niet nalaten een goede indruk by de legers van de Ver enigde Naties te maken, vooral daar ons land het eerste schUnt te zUn dat op het verzoek is ingegaan. Het is een prachtige gelegenheid voor een aantal Nederlandse artilleristen om werkeiyke oorlogservaring op te doen. Het is echter te hopen dat men erin zal slagen voldoende en in alle opzichten ge schikte mensen voor dit doel te vinden. Op verzoek van minister Ontslag aangevraagd van notaris Q. Op verzoek van de minister van Justitie zal de officier van Justitie te Maastricht het ontslag van notaris Q te Maastricht by de civiele kamer van de plaatselijke rechtbank aanhangig ma ken. De notaris is langer dan de toegestane termyn uit het arrondissement afwezig geweest. Nog steeds maakt hy een va- cantietrip met het jacht President Robert. Enige firma's zyn door minister Staf op de zwarte lyst gezet nadat ge bleken was, dat zy met steekpenningen hadden gewerkt om opdrachten te ont vangen voor de defensie. Wy pryzen de minister om zyn optreden in dezen. Dat het aanleggen van een zwarte lyst nood- zakelyk is gebleken, is echter een beden- keiyk verschijnsel. Het bezit van een zwarte lyst is iets waarover geen enkel land zich mag verheugen. Een zwarte lyst wyst op corruptie. Een land dat zich genoodzaakt ziet er een zwarte lyst op houden, komt zelf eens op de zwarte te staan, op de lijst namelyk der landen, die de reputatie hebben op het gebied der corruptie niet geheel vrijuit te gaan. Er is nog een andere lyst mogelyk. een lyst namelijk van landen, waar de corruptie zo groot is. dat men aan een varte lijst zelfs niet toekomt Wij hebben nu een zwarte lyst Een bezit dus waarover wy ons moeilijk kun- verblijden. We kunnen slechts hopen, dat die lijst zo kort kan blyven, dat ze nauwelyks nog 'n lijst genoemd kan wor den. Beter is het nog. wanneer zo spoedig mogelijk heel de lyst kan verdwynen. Dan is tegelyk een zwarte vlek opge- Het moge niet prettig zyn, t men het slachtoffer blykt te zyn geworden van een misverstand, het is toch wel prettig wanneer men een misver stand uit de weg kan ruimen. Dezer dagen meenden wy het op deze plaats te moeten betreuren, dat de ANWB i bromfietstocht organiseerde op 25 en Augustus, dus ook op een Zondag, wy schreven, dat naar onze mening de AN WB hiermede op de verkeerde weg was. Wy hadden het, afgaande op een ons verstrekt communiqué, zó begrepen, dat de tocht twee dagen in beslag zou nemen. Van de zyde van de ANWB maakt men ons nu op attent, dat dit een misver stand is. Wanneer de tocht op twee dagen uitgeschreven, betekent dit, dat de deelnemers zelf een dag kunnen uitkie- Wij nemen hier gaarne nota van, alsook van de verzekering, dat de ANWB steeds ernstig rekening houdt met de bezwaren, die in verschillende kringen de bevolking bestaan tegen toeristi sche evenementen op Zondag. Men kan bedenkingen biyven aanvoe- :n tegen toeristische evenementen, waarbij óók de Zondag betrokken is. Duidelijk is nu echter wel, dat de ANWB niet heeft bedoeld, diegenen die bezwaren hebben tegen deelneming aan sporteve nementen op Zondag, in hun bezwaren niet te erkennen. Inmiddels heeft de N.R.C. gemeend, zich in deze zaak te moeten mengen. Het blad doet dit op een toon, die (de onderwys- wereld duide het ons niet euvel) enigs zins schoolmeesterachtig aandoet Het blad noemt ons simpele stukje „wrevelig". Het doet dit in een rubriekje, dat het tooit met de naam „Critisch commen taar". Het veroorlove ons de opmerking, dat de commentaar ditmaal él te critisch deswege oncritisch was. Waarom ons i wrevel te verdenken? Vanwege die brom-fietstocht toch niet? In Twente is men verbolgen op Den Haag. Dat is te begrijpen. Te En schede wordt een tentoonstelling gehou den, die van grote betekenis moet worden geacht voor deze nyvere stad en voor heel de nyvere streek. De opening droeg feestelijk karakter. Maar er was ook teleurstelling. Want er was by de opening de tentoonstelling geen enkele mi nister of staatssecretaris. Nu begrijpen wy wel, dat het hier een niet gemakkelyke zaak betreft. Ministers hebben nog wel iets anders te doen dan tentoonstellingen te openen. We hebben zelfs wel eens aanmerkingen gemaakt op de veelheid van ontvangsten en dergelijke die tegenwoordig aan het ministerschap onlosmakelijk verbonden schynt. De re gering heeft nu blykbaar zelf de regel opgesteld, dat geen ministers zullen gaan tentoonstellingen van niet meer dan plaatselyk of gewestelijk belang. Is deze regel juist? Wij betwyfelen het Hier wordt blykbaar een onderscheid aangenomen tussen plaatselyk of geweste- lyk belang enerzyds en nationaal belang anderzyds. Maar is het ook geen nationaal belang, dat het in ons land plaatselyk en gewes- telyk naar wens gaat? Het nationale is mede uit het plaatselyke en gewestelyke opgebouwd. We kunnen ons plaatselyke gewestelyke tentoonstellingen inden ken, die belangrijker zyn dan nationale. We hebben ook nationale tentoonstellin gen gekend, die in elk geval financieel de nodige zorgen hebben opgeleverd, ook al mochten ze zich in een ruime ministe riële belangstelling verheugen. Minister Joekes is nu gisteren nog y lings de tentoonstelling te Enschede gaan bekyken. Hy zei, vol bewondering te zyn. Uit de teleurstelling welke men by de opening van de tentoonstelling on- verhoold heeft geuit over het ministeriële verstek, is het gebleken dat men van Twentse kant voor Den Haag geen be wondering heeft kunnen opbrengen. (Advertentie) NEON APELDOORN WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met morgen plaateiyk enige regen. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelyk tussen Zuid-West en Zuid- Oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Vrydag: zon 5.37-19.48; maan onder 15.01, op 22.05 L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1