JUiruuie £dlt$rf)c (!fouranl Branden in boerderijen te Leuth door 17-jarige boerenzoon gesticht? Alles wijst op zijn schuld maar de arrestant ontkent hardnekkig Vechtpartij in Ambonnees kamp: vijf zwaar gewonden Jamaica geteisterd door ontzettende orkaan Chauffeur uit Leiden gedood en 22 meisjes gewond Wist U Drie zeilers op IJsselmeer in golven omgekomen MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9308 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NRTIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken .Stantpasticfj fs gfjebleoea myn hert la iegfjeospoel" INTERNATIONAAL VOGELPARK fü l/n/tk in de wereld l ALPHEN A/D RUM T/m 31 Aug. dagel. vanaf 20 u. het orkest van Ted Heath (20 pers.) In de bovenzaal v. h. paviljoen. Toegang bovenzaal 1.50 extra. Papiertjes van snoepgoed gevonden DE 17-JARIGE BOERENZOON en bakkersknecht Piet V. uit Leuth is aangehouden als de vermoedelijke stichter van de vijf branden in boerderijen en hooimijten in de Duffeltpolder onder Nijmegen branden die de dorpsbevolking angst en slapeloze nachten hebben bezorgd. De jon geman ontkent hardnekkig alle schuld. Sedert zijn aanhouding is de serie branden echter plotseling geëindigd. Zaterdag meer arrestaties doen verrich ten. Na een zitting in de boerderij van Jan Daamen in Leuth heeft men echter allen op Piet V. na weer vrijgelaten. Men veronderstelt, dat de jongen door de brand in de bakkerij van Bemmel, toen hij op het nippertje werd gered, zodanig werd geschokt, dat hij daarna zelf is begonnen branden te stichten. De politie heeft de arrestatie enige dagen verzwegen uit vrees voor een woede-uitbarsting van de boeren, die het voor onmogelijk hielden dat een van hun De bakkersknecht is een van de zes- zoons van de rijkste polderbóer uit Leuth eneen neef van de gebroeders Jeu ken, die wel het zwaarst door de branden zijn getroffen. Maar hoewel er veel be zwarend materiaal tegen de gearresteer de jongeman wordt opgehoopt, durft men nog geen risico te nemen: de be wakingsmaatregelen werden dit - week einde nog gehandhaafd. Er gebeurde eqhter niets in de Duffeltpolder. Mef vacantie Een rustige, gesloten en teruggetrok ken jongen is het bakkersknechtje Piet V. Zijn vader woont op een boerderij die grenst aan het stuk land waarop Donder dagavond twee hooimijten in vlammen opgingen. Piet kent de polder door en door. Piets patroon in Bemmel ging op 12 Augustus met vacantie en ook het knechtje kreeg een week vrijaf. Op dezelfde dag brak brand uit in drie boerenbedrijven in de Duffeltpolder. Merkwaardig is ook dat de bakkerij daar Piet werkt, een maand geleden door brand werd vernield, nadat er in de nacht daaraan voorafgaande reeds tweemaal een begin van brand was ontstaan: eenmaal in de woon kamer, de tweede keer in de bakkerij. De oorzaak van deze laatste branden is onbekend. Maar zeker zou het knecht je Piet levend verbrand zijn geweest als de brandweerlieden hem niet bijtijds uit zijn slaapkamertje gered hadden. Pyromaan Dorpsgenoten beweren dat zij V. bij verscheidene van de branden enige tijd onder de omstanders hebben gezien. En zij denken dat de jongen een pyromaan is, die ervan geniet de vlammen te die hij zelf heeft doen ontbranden. Men spreekt medelijdend over V.'s ouders, die te goeder naam en faam bekend staan. De politie weigert alle inlichtingen. In Leuth wordt beweerd dat het vinden van wikkelpapiertjes van snoepgoed by de plaats van een der branden de politie op een spoor gebracht heeft. Aanvankelijk had het parket uit Arnhem in de nacht van Vrijdag op gen is op sloten. Voor de vierde maal: Brand in houten fabriek in Krimpen a.d. IJssel In de nacht van Zaterdag op Zondag is de geheel van hout opgetrokken meu- belplatenfabriek van de heer D. Schen kel in Krimpen aan de IJssel volkomen afgebrand. Al meer dan twee maanden was er niet gestookt en men staat wat de oorzaak betreft dan ook voor een raadsel. Daarbij komt nog dat Zaterdag al voor de vierde maal brand in het pand uit brak. Een rietmattenfabriek die er vroe ger gevestigd was, werd grootendeels ver woest en ook in de meubelplatenfabriek was er al eerder tweemaal een begin van Een voorraad meubelplaten ter waarde van ƒ4000, een hoeveelheid hout en nieuwe machines gingen verloren. De eigenaar was juist in onderhandeling over een brandverzekering. Er werkten acht man in de fabriek. De Perzische olie BRITSE CONCESSIES UITGEPUT Mossadeq in de knel Vanmorgen hebben minister Stokes, de leider der Britse delegatie, geassisteerd door de speciale vertegenwoordiger Truman, Harriman, een spoedbüeenkomst gehad met de Perzische premier Mossa deq. Men wilde tot het uiterste gaan om algehele mislukking van de olie-onder handelingen te voorkomen. De Ameri kaan Harriman is volgens Reuter var oordeel, dat een mislukking zeker is, als de Perzen niet Instemmen met een i promls-oplossing. Opnieuw circuleert het gerucht, dat minister Stokes Woensdag reeds uil Teheran vertrekt, als de Perzen niet bij- 1 draaien. Ook de Sjah heeft partijen niet weten te verzoenen. Pessimisme en warring kenmerken de situatie. Premier- Mossadeq staat enerzijds onder druk var Harriman, anderzijds van de afgevaar digden in het parlement, die hem met klem gewaarschuwd hebben, geen conces sies aan de Britten te doen. Voor Harriman is het onmogelijk de Britten te verzoeken, him voorstel voor een winstverdeling op basis „fifty-fifty". te wijzigen. Vandaag zou de Brifse torpedobootjager Chivalrous, die onlangs uit de Middel landse Zee te Basra was aangekomen, een ligplaats kiezen bij de kruiser Euryalus te hoogte van Abadan. In de Perzische Golf bevinden zich thans verder de tor pedoboot jagers Chequers, Chieftain, Che vron, het fregat Wren en enige bevoor radingsschepen. De „Romeo van Kieta" weet in vrijheid De „Romeo van Kreta", de jongeman, die zyn verloofde Tassoula naar de ber gen ontvoerd had, om haar tegen de wil haars vaders te huwen, zal op vrije ten worden gesteld. Dit is mogelijk, door dat Koning Paul van Griekenland een decreet heeft getekend, waarby de straf voor de moderne Romeo, Costa Kopba ls loyannis genaamd, tot 14 maanden wordt verminderd. Hy was tot 2 jaar veroor deeld. i Het voorgestelde Britse vlootbezoek aan Alexandrië heeft het Egyptische mi nisterie van Buitenlandse Zaken giste ren „onverenigbaar met de huidige toe stand" genoemd. Om dezelfde reden is een bezoek van twee Egyptische fregat ten aan Gibraltar afgelast. Speelclub weer open/ maar geen roulette De Eureka-speelclub aan het Thor- beckeplein te Amsterdam is voor de leden der vereniging heropend. Alle spelen die men er gewend was ook baccarat zullen opnieuw worden ge speeld, behalve roulette. Ten Noorden van Ankara in Turkije bieden vele dorpen een troosteloze indruk na de zware aardbevingen, die daar dezer dagen talrijke huizen verwoestten. Tientallen personen werden gedood en zeer velen gewond. Turkse 1 zoeken in de puinhopen naar overblijfselen van hun inboedel. Door interne politieke kwesties Bloedig verzet met dolken en klewangs tegen indringers in Vught INTERNE AMBONNESE POLITIEKE KWESTIES zijn de oorzaak ge weest van ernstige ongeregeldheden in het woonoord Lunetten bij Vught, waar gistermiddag tijdens een vechtpartij waaraan naar schat ting vier honderd met messen, dolken en klewangs gewapende Ambonnezen hebben deelgenomen drie personen levensgevaarlijk werden gewond, twee kampbewoners ernstige en enkele anderen lichte verwondingen heb ben opgelopen. Tien Ambonnezen moesten in verzekerde bewaring worden gesteld, van wie enigen voor hun eigen veiligheid. De laatste dagen van de vorige week aren in het door vier duizend Ambon ezen bewoonde kamp het grootste in Nederland enkele moeilijkheden voor gekomen. Volgens de burgemeester van Vught, jhr mr F. van Ryckevorsel, waren enkele onruststokers uit andere kampen hier de oorzaak van. Zij hadden een aanhang van ongeveer honderd vijf tig personen gekregen, die zich niet onbetuigd lieten, toen gister middag de vechtpartij uitbrak. De directe oorzaak daarvan schuilt, naar de sociale leider van het kamp meedeelde, in de omstandigheid dat een Ambonnees het gerucht had verspreid dat een Keiees het kamp met een revolver was binnengeko- De Keiezen, bewoners van de Kei eilanden, zyn, aldus de Commissaris var de _Koningin in Noord-Brabant, prof. dr de Quay, die voorzitter van de Pro vinciale Raad voor Gerepatrieerden is, het merendeel Rooms-Katholiek. Zij hangen een minder progressieve politiek dan de Ambonnezen over het alge- n. Deze politieke tegenstelling schijnt het in wezen onbetekenende incident tot de vechtpartij hebben doen uitdyen, iets wat prof. De Quay noch de burgemeester a Vught verbazingwekkend achten in .1 kamp van vierduizend mensen, waar- politieke controversen vlug op de spits worden gedreven. Slechts een hall uur De meerderheid van de kampbewoners heeft zich echter tegen de op verlofpas sen het kamp binnengekomen onrust stokers verzet, zodat de slachtoffers dan ook onder de raddraaiers (Keiezen) vie len. Toen na een half uur de Vughtse politie, die later versterking kreeg van de Maréchaussée en de Rykspolitie, in het kamp kwam, waren de vechtpartijen al beëindigd. Toch moesten uit enkele kamers in verschillende barakken nog Ambonnezen met de sterke arm worden verwijderd. Zy werden zwaar geboeid aar het politiebureau in Vught gebraent. Lastiger was de arrestatie van de hoofdman van de raddraaiers. Deze had zich met een pistool in een barak ver schanst. Slechts na herhaalde sommaties kor hy in verzekerde bewaring worden gesteld. Ook hy was, naar toen bleek, op ;n verlofpas naar Vught gekomen. Inmiddels waren de gewonden per am bulance naar het ziekenhuis van Den Bosch gebracht. De drie Keiezen, die in levensgevaar verkeerden, moesten daar de sacramenten der stervenden worden toegediend. Bij een onderzoek dat de politie in het thans weer vredige kamp instel de, werden ettelijke messen, kle wangs en dolken, alsmede een hand granaat en een boksbeugel gevonden. Overigens zoekt de politie nog naar een aantal raddraaiers dat ontsnapte. De burgemeester van Vught vertrouwt dat het in het vervolg rustig in het woon oord zal blyven. Dit temeer daar de uit Ambonnezen bestaande kamp raad ge heel achterde Overheid staat en van daag de personen die aanleiding kunnen zyn tot nieuwe moeilijkheden, naar an deer kampen werden overgeplaatst. In tussen betreurt hy dat de kamp 1 e i- ding, die niet geheel uit Ambonnezen bestaat, de politie er niet van in kennis had gesteld dat vorige week onbetrouw bare elementen op verlofpassen het kamp waren binnengekomen. Onbekende stam ontdekt in N.-Guinea Gewapende krijgers van bijna 2 meter lengte Een Nederlandse expeditie heeft in he binnenland van Nieuw-Guinea een totaal onbekende stam ontdekt, die nog nooit eerder met blanken in aanraking was ge komen, meLdit het Alg. Dbld. Zaterdag is de expeditie in Hollandia teruggekeerd. Dagen lang waren de mannen langs over woekerde paden getrokken. Overal trof men diepe valkuilen aan, die bedekt wa ren met palmbladeren en op de bodem waarvan scherp gepunte palen waren aangebracht Eindelyk bereikte de expe ditie een dorp. Men kon er slechts bin nendringen door een klein gat in een hoge palissade. Zodra de mannen binnen kwamen, werden zy omringd door vrij- wel ongeklede, by na twee meter grote inboorlingen. Sommige krijgers waren gewapend met bogen, zo groot als zy- zelf, anderen droegen vier meter lange speren met vier punten. De Nederlandse patrouilleleider Den Haan begon de onderhandelingen met het zingen van een inlands vredesgezang. Hy vertelde dat zij gekomen waren om geschenken aan te bieden van een blanke koningin, die over de zee regeerde. Na deze rede lieten de krijgslieden hun spe- re.i zinken en ontspanden zij hun bogen Den Haan schonk enkele bijlen en mes sen. Over de stam zullen officiële rap porten opgemaakt worden. Het merk waardige is dat de Australiërs en Japan ners enkele jaren geleden op een boog schot afstand langs het dorp moeten zyn getrokken en oorlogsvliegtuigen tiental len malen over het dorp moeten zyn ge vlogen zonder dat het oerwoud zijn ge heimen prijsgaf. Minister Van den Brink: Voor normale winter kolen genoeg De kolenvoorraad in ons land kan op het ogenblik op rond 800.000 ton worden geschat. Zoals de toestand zich laat aan zien, dreigt er voor de komende winter indien deze geen abnormaal streng ka rakter draagt, geen tekort aan huisbrand. Voor industriekolen zyn de vooruitzich ten echter niet gunstig, heeft minister Van den Brink op schriftelyke vragen van het Tweede-Kamerlid Wagenaar (Comm.) geantwoord. De beschikbare hoeveelheden huis brand zyn thans voldoende om de totale behoefte te dekken. Het komt echter voor dat voor bepaalds kolensoorten vraag en aanbod niet in overeenstemming zyn en de verbruiker dientengevolge met andere dan de door hem gewenste soorten ge noegen moet nemen. De minister acht de verhoging van de kolenpryzen niet in stryd met vroeger afgelegde verklaringen. Van regerings- zyde is nooit gezegd dat na 1 April j.l. geen verdere algemene kolenprysverho- gingen zouden plaats hebben. Wel is op 2 April meegedeeld dat voor anthraciet geen zomerkorting op de prijs zou gel den, zodat ook ln de winter geen opslag op de prys zal worden toegepast. Vijl koeien gedood onder trein Vyf koelen zyn Zaterdagnacht tc Amersfoort doodgereden door de trein die om tien over twaalf uit Baarn was vertrokken. Ze waren met 15 andere koeien uit het weiland van de landbou wer L. aan de Birktstraat te Amersfoort gebroken en liepen op de spoorrails. De bestuurder remde zo sterk dat de lucht- drukrem onklaar raakte. De trein kreeg een uur vertraging. Honderd personen gedood; schade voor 200 millioen gulden pEN VAN DE KRACHTIGSTE orkanen, die het eiland Jamaica ooit hebben getroffen, heeft in de nacht van Vrydag op Zaterdag op het eiland Jamaica (Bnts-West-Indië) een enorme ravage aangericht en over de honderd slachtoffers gemaakt, terwyl duizenden personen door de storm, die soms snelheden van 160 km per uur bereikte, dakloos werden. Het zwaarst geteisterd werd het historische stadje Port Royal, waar slechts een half dozün huizen overeind bleven. Het gebied van Kingston Andrews werd overstroomd als gevolg van hevige regens. De totale schade wordt op 200 millien gulden geschat. Het gehele eiland was een toonbeeld van ellende, vol troosteloze ruïnes, nadat de elementen gedurende 2% uur in grote hevigheid waren losgebarsten. De storm naderde Jamaica in de vonr m donkere wervelwinden, hetgeen ge paard ging met een doordringend gie rend geluid. In de daaropvolgende uren knapten bomen af als luciferhoutjes, vielen wanden van steen en metaal om 'aren zij van karton en werden auto's de lucht ingeslingerd. Schepen in de havens zonken en ge bouwen stortten in, o.m. de electrici- teitscentrale, als gevolg waarvan men in het donker kwam te zitten. Door het instorten van de gevangenismuren zagen in Port Royal een 70 veroordeelden kans te ontsnappen. De politie heeft gisteren de gehele middag temidden der puin hopen jacht op hen gemaakt. Toen de orkaan Kingston er burige gebied van St Andrew naderde, knielden honderden personen in twee kerkgebouwen der Protestantse (Angli caanse en Methodistische) kerk neer. De predikanten bleven preken en de gelo vigen luisterden, geknield in de kerk banken. Een gedeelte van het dak van beide kerken werd weggeslagen en hel electrische licht werkte niet meer. Daar op staken de kerkgangers stormlantaarns aan en zy maakten van elke korte tus senpoos in het huilen van de wind ge bruik om gezangen ten gehore te bren gen. Door de gaten in de daken der ker ken viel de regen in stromen neer en doorweekte de kerkgangers. Verscheidene uren tevoren was het eiland gewaarschuwd voor de ramp. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen werden getroffen, evenwel zonder veel re sultaat. Ook in Japan Ook Zuid-Japan is Zaterdag door wind stoten. die waarschynlyk een naderende thyphoon aankondigen, geteisterd. Vier personen werden gedood. De materiële schade bestaat uit ingestorte huizen, ver nielde dyken en beschadigde wegen. Zware (ruck ramde Philipsbus Moeder van negen kinderen uit Woerden bij motorongeluk omgekomen De 43-jarige chauffeur P. Segaar uit Leiden werd Zaterdag gedood toen zijn zware truck met oplegger van de firma W. C. Vollebregt uit Oegst- geest in Maarheeze (N.-B.) tegen een personeelsbus van Philips botste. Twee meisjes liepen ernstige en twintig andere meisjes lichte verwon dingen op. De chauffeur A. V. van de autobus be merkte, mede door de mist, te laat hem rydende andere Philipsbus waar juist enkele arbeiders waren inge stapt. Om een aanryding te voorkomen. DAT de Spaanse consul-generaal te A'dam, G. de Ojeda Y Brooke, is be noemd tot ambassadeur van Spanje ii Venezuela. DAT de Friese stier „Anna's Reclame' van R- K. Veldstra te Marsum kampioen is ge-werden op een concours te Bar-le- Duc in Noord-Franikryk. DAT het Friese Groene Kruis vaccinatie-campagne begint met gratis injecties tegen t.b.c. met het B.C.G.- vaccin. DAT de Irakse minister Dhia Safar Za terdag Schiphol bezocht. DAT de Kertosono van de Kon. Rotter- damsche Lloyd binnenkort in Hamburg wordt omgebouwd tot turbineschip. DAT de 25-j. Koen Bartels uit A'dam op kosten van een A'damse distilleerde rij met de Prins J. W. Friso voor zes maanden naar Amerika is vertrokken omdat hy op het examen de beste cijfers in alle 64 candidaten behaalde. DAT de 19-j. Harm Tjapkes uit Nieuwe- Pekela Zaterdagavond by een vechtparty op de kermis te Winschoterdiep-Zuider- veen waarschijnlijk gewond is geraakt en sindsdien wordt vermist. DAT op een receptie te A'dam 700 de 870 deelnemers aan het internationaal insectenkundig congres aanwezig w en de première ging van een kleuren film, vervaardigd door dr M. A. Lieftinck. DAT kap.-luit. ter zee W. H. de Graaff het commando maritieme middelen Vlis- singen heeft overgedragen aan kap. ter zee J. G. Broekhuysen. DAT im Ede Zaterdag de heidefeest- week is geopend die tot en met Zaterdag a.s. zal duren, DAT 57 kinderen van in Duitsland wo nende Nederlanders Zaterdag in Limburg aankwamen voor 'n vacantie van 14 da gen onder auspiciën van de Limburgse dagbladen. DAT staatssecr- mr dr A. A. van Rhyn vanmorgen in Utrecht een internat- studieconferentie over maatschappelijk werk opende- DAT het Friese Groene Kruis aan ieder die daarvoor in aanmerking komt een gratis inspuiting met het B.C.G.-vaccin tegen tuberculose geeft. DAT de Ned. kooplieden F. en Van P. die by „twijfelachtige in- en uitvoerza- ken" grote bedragen in eigen zak sta ken. te Osnabrüok (Duitsland) tot resp. n 15 mnd. plus 20.000 Mark boete zijn veroordeeld. zwenkte hy naar links en tegehjkertyd kwam uit de richting Leende de truck met oplegger uit Leiden. Een botsing was onvermydelyk. De truck werd totaal ver nield. De bestuurder raakte bekneld doordat ook de zware buizen, die zyn wagen vervoerde, gingen schuiven en was byna op slag dood. Hy was getrouwd en laat geen kinderen achter. De Philipsbus werd in het midden van de rechterzykant geramd. Alle gewonde meisjes kwamen uit België. In Almelo is de 32-jarige mevr. D. E. Kleine Staarman—Meyerink uit Woerden Zaterdagmiddag verongelukt. Zy reed by haar man achter op de motor en viel toen de motor slipte. Het slachtoffer was moeder van negen kinderen, van wie het jongste vier weken en het oudste negen Een auto, bestuurd door de heer F. J. Frohlich uit Beverwyk, is Zaterdagmid dag op de Purmerenderweg in de Beem- ster tegen een auto gevlogen. De bestuur der zelf werd licht gewond, doch zyn vrouw en het echtpaar Bovenschen uit Beverwyk kregen 'n schedelbasisfractuur. Britse sigaretten duurder De Imperial Tobacco Company, die het leeuwendeel van de Britse sigaretten maakt, heeft de prys per pakje van twintig stuks met een penny verhoogd. Zestig pantserwagens uit de reserve* van het Amerikaanse leger worden ter beschikking gesteld van de Westduitse grenspolitie, aldus het Duitse Mad Die Welt. Het nctionaal concours-hippiqui dat Zaterdag door de Zuid-Hol landse Jachtvereniging werd geor ganiseerd in Den Haag, werd ook bezocht door de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, die naar prestaties van vader kwamen kijken. Zij maken hier met enige vriendinnetjes een wandeling o het terrein. Explosie op Britse tankboot: minstens 15 doden In de haven van Poeloe Boekom nabfl Singapore heeft zich een ernstige ont ploffing voorgedaan aan boord van het Britse tankschip Dromus (8.036 ton), dat daarna geheel Is uitgebrand. Van de be manning van 51 personen kwamen 15 leden om het leven. Men vreest echter, dat nog enige Chinese havenarbeiders, die zich in de ruimen bevonden, in de brand zyn omgekomen. Over de oorzaak is niets bekend. Het schip behoorde toe aan de Anglo Saxon Petroleum Company van de Shell-groep. Blond erin, groen eruit I De gracieuse blondines en brunettes, die argeloos een duik namen ln het openluchtbad van Garfield Park, in de Amerik. staat Indianapolis, veroorzaakte de nodige sensatie, toen zy weer boven water kwamen. Hun coiffure had een prachtige groene tint aangenomen. Wat was er gebeurd? Een badmeester, aldus Ass. Press, had per ongeluk een zak kopersulfaat in het water laten vallen. Een uur lang verkleumd in de mast Twee opvarenden van jacht bereikten zwemmend vuurtoren van Enkhuizen /~\P HET IJSSELMEER in de omgeving van de vuurtoren De Ven vlakbij Enkhuizen heeft gistermorgen een tragisch ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen zijn verdronken. Een gezelschap, bestaande uit vijf mannen, was Zaterdagmiddag met een zeiljacht uit Zwartsluis vertrokken voor een tocht over het IJsselmeer. Na 's nachts te hebben doorgevaren naderde men tegen de morgen de kust van Noord-Holland. Omstreeks half negen bevond het jacht zich nog één kilometer van de haven van Enk huizen. Plotseling evenwel begon het scheepje water te maken en binnen enkele ogenblikken verdween het in de golven. Twee van de vijf opvaren den slaagden er in zwemmend de oever te bereiken. De vuurtorenwachter en zijn gezin had- Toen plotseling het water de boot begon binnen te stromen, besloten de vyf man- in de mast te klimmen. Na korte tijd naderde op een afstand van vyf kilometer een ander jacht. De hoop keerde weer in de verkleumde drenkelingen. Maar het was slechts voor een ogenblik, want het jacht, dat de schipbreukelingen niet had opgemerkt, veranderde van koers en verwyderde zich weer. Het zinkende schip was na een uur op de mast na in de golven verdwenen. Twee iannen besloten naar de kust te zwem- len om hulp te halen. Toen zy op enige afstand van de plek des onheils waren gekomen, zagen zy dat de ramp niets bemerkt, omdat de woning beneden de dyk ligt Het heeft daarna lange tijd ge duurd alvorens reddingspogingen konden worden ondernomen, want op de vuurtoren bleek geen telefoon te zijn. Om circa tien uur ander half uur na de ramp voeren de Rijkspolitie te water en de redding boot uit, maar al wat zij konden vin den was: wrakhout. wHet zeejacht Exaio genaamd, was ook de anderen de mast hadden verlateneigendom van dr Brons uit Steenwyk. zich zwemmend trachtten te redden. iVan de vyf opvarenden wisten de 46- gebruik makend van wrakhout. Twee,iarise arts W. M. B. Bok uit Meppel en i. dokter Bok en student Sollewijn- de 25-jarige medische student A. A. Sol- Gelpke, wisten tenslotte de kust te be- j lewyn-Gelpke uit Utrecht zich zwemmend reiken, maar de drie anderen, die waar-|te redden. De drie andere opvarenden de schyniyk tydens hun benarde positie in 54-jarige dr P. Brons uit Steenwyk, de J- het zinkende schip reeds 35-jarige ir H. L; Prinsen Geerlings uit binnen hadden gekregen, moesten de strijd opgeven en verdronken. Toen dokter Bok, aan land gekomen, de vuurtorenwachter ge leende kyker de watervlakte afspeurde, wees nog slechts enig wrakhout op het tragische gebeuren. WEERBERICHT Vrij zonnig Giethoorn en de 25-jarige medische stud- dent A. E. van Arkel. Nieuwe Ryn 22A uit Leiden, zyn verdronken. De slacht offers zyn nog niet geborgen. De vuurtorenwachter Sneppe voorzag de beide geredde drenkelingen van droge kleren, waarna zy in de loop van de dag op eigen gelegenheid naar hun woon plaatsen terugkeerden. De vijf opvarenden waren alle goede zeilers. Nog een schipbreuk De Groninger kustvaarder Peto heeft Zondagavond vyf Duitsers, die by Ter- jacht schipbreuk had- Delfzijl aan land ge bracht Het waren drie mannen en twee vrouwen, die van plan waren met het Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht weinig f hell'"8 wind en tan,,,,* houd. SS gen overdag vrij zonnig droog weer. met een matige .P'an Waren wind tussen Zuid-West en ]"ht "i" A!rlk\" Zuid en ieu hogere tempera. P'k,e turen dan vandaag. (Opge- J ),ch d" do?r ruw' maakt te 10 uur). lü baF."? op Dinsdag: onder 11.08. 24 Aug. LJC. (Opge- i leverde het af aan de Duitse loodsboot i AiTJ* T'ir: 1118311 °P 21'05'|yoo^h.®t eiland Borkum. De papieren van Ide Duitsers

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1