Mcutoe geihzctye (üiouranl SERVA Vermoeide politiemannen met slaapogen loeren door het struikgewas Over de dijk door de Duffeltpolder lopen boeren, gewapend met stokken Meer licht over het leven der Koningin van Saba Internationale Perzië heeft het Britse voorstel honend afgewezen lekenarbeid Koningin bracht bezoek aan stichting Hoenderloo wist r ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTÏËN0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NK Directie: F. DIEMER CHRISTEU1R-NATIONAAL DAGBLAD Voox Leiden en Omstreken ,$taat«a«ticf) Is ghtbleoen myn bert la tegljenspaet" Twee en dertigste jaargang No 9303 R U W I E L E N Rijwlelentabrlek ..Serva" N.V. - Geldrop Drie boerderijen Iegelijk in vlammen (Van onze speciale verslaggever) A L VIJF NACHTEN gaat mr P. Sassen, burgemeester van Beek-Ubber- gen niet eerder dan een uur of vijf naar bed. Hoe kan dat ook anders; als getrouw burgervader trekt hij 's avonds zijn laarzen aan en gaat hij mee met zijn politiemannen de Duffeltpolder in, waar binnen één week vijf boerderijen en hooimijten in brand werden gestoken. Burgemeester Sassen heeft deelgenomen aan de algemene slapeloosheid, die de bewoners van het gehuchtje Leuth en omgeving heeft aangegrepen sinds Zondag avond j.l., toen drie boerderijen tegelijk .in brand stonden. Er gaan angstige geruchten door Leuth. Men fluistert elkaar in het dorpscafé en op de deel een magisch woordje in: „sa botage". Dat woordje heeft angst ge kweekt onder de boeren en zij betrek ken nu in georganiseerd verband de nachtwake bij hun bezittingen. Er is een vaste kern van Leuthenaren. die het er halstarrig op houdt, dat de branden worden gesticht door mensen, die de hooioogst kapot willen maken. En er zyn er steeds meer, die hierin geloven, vooral nu iedereen weet, dat een knecht van garagehouder Houkes Zaterdagavond een onguur type als lifter in zijn wagen heeft meegenomen. Die man met zijn losse boordje en zijn brede kaken had alsmaar zitten zwijgen naast de chauf feur; hij wou niet vertellen hoe hy heette en waar- hij vandaan kwam; hij tegen de wolken nog geen rode gloed af tekent. Zij zijn haast vertrouwd geraakt met het gruwelijke geluid van de gie rende vlammen, die binnen enkele dagen tijd in de polder voor een half millioen schade aanrichtten. Je ziet hun silhouet- ten tegen de maanhbmel: je ziet ze over al, waar boerderijen staan: de vrouwzr in de Duffeltpolder koken soep en zetten koffie voor de plannen, die 's nachts wachtlopen twee uur op, twee uu Dit is de plaats, waar de boeren de laatste nachten geen oog dicht doen vanwege de geheimzinnige brandstichtingen: de Duffeltpolder achter Nijmegen. Links de smeu lende resten van een der verlbren gegane hooimijten. Ja, in deze beklemmende sfeer, die een onzichtbare vijand over de polder heeft gelegd, gaan de geruchten van mond tot mond. Er zijn er, die hardnek kig beweren, vuurpijlen en lichtseinen boven de polder te hebben gezien. Er zouden zelfs rookstaartjes achter han gen; vast en zeker zijn zij van de brand stichters afkomstig. Mensen, die in deze verwarring liever het nuchtere verstand bewaren, weten te vertellen, dat het vallende sterren zijn: een veel in deze maand voorkomend verschijnsel. Hoe dan ook: men weet niets. Die on zekerheid heeft de Duffeltpolder te pak ken. Men denkt aan een bende saboteurs, denkt aan een pyromaan, men denkt vetes, men denkt overal aan, doch de boeren zelf zeggen: „Het moeten be kenden zijn en een halve gek is het ze ker niet, want hij weet deksels goed de weg". Er rijden zo nu en dan ook grens wachten in de buurt van Leuth rond; zij assisteren de Nederlanders bij de bewaking, want de mogelijkheid be staat immers, dat de vandalen van over de grens komen. Al met al ziet de Duffeltpolder er des avonds spookachtig uit: de schijnwerpers zijn op de schuren vol hooi gericht en tot diep in de nacht lopen de wachtpos ten rondmet stoken en hooivor ken; wee het individu, dat in de kno kige knuisten van de getergde boeren valt. wilde alleen maar afgezet worden de toren van Leuth. In en om de Duffelt polder vraagt men zich nu ernstig af, of die man soms iets te maken heeft met de geheimzinnige branden, die Zondag Dinsdag en Donderdag in de polder i woedden In ieder geval heeft de politie zijn sig nalement maar genoteerd voor alle ze kerheid. Ondertussen weet toch maar niemand wie de brandstichtingen op zijn gewe- ten heeft. Wel waren ook gisteren de grootst mogelijke voorbereidingen getroffen om de polder uit te kunnen kammen by een eventuele brand. Politie 28 uur in touw Steeds vingen we in de koplampen van onze wagen een patrouille mare chaussee of rechercheurs, die met rode lampjes zwaaiden om ons te laten stop- pen en de indentiteitspapieren te troleren. I Over de dijk door de Duffeltpolder lo pen boeren, gewapend met stokken uit te kijken naar onverlaten. Zy hebben de buitenlampen van hun hofsteden aan gestoken en nagekeken of hun verzeke ringspolis wel hoog genoeg is. In de boomgaarden en in de weilanden u ziet ze niet, maar ze zijn er houden j zich politiemannen schuil. Ze zyn daar- j net per fiets en met vrachtwagens in de j polder aangekomen. Er zijn dienders by, 1 die dienstjes kloppen van 28 uur achter elkaar. Die lange diensttijd is geen op dracht, maar vrywilligheid; zij zijn ver beten mët de boeren op degene, die de gloednieuwe hofsteden in de Duffelt polder aan de vlammen prysgeeft. I Ze zitten nu ergens in de wijdheid van de polder met roodomrande slaapogen in het struikgewas te wachten en te loeren, terwyl op de dijk hun collega's ieder- een, die er vreemd uitziet, of die niet thuis hoort in de buurt een verhoor af- De vreemde jongens, die van verre ko men vrijen met de meiskes van Leuth hebben wel twintigmaal vanavond te genover de dragers van het gezag ver antwoording van hun daden moeten af leggen. Niemand wordt meer vertrouwd in Leuth en omgeving. Zo om en nabij negen uur kijken de boeren al angstig naar de lucht, of zich Arnhemse parket in Leuth Gisteren is het parket uit Arnhem in Leuth gearriveerd en heeft zich in een der boerderijen geïnstalleerd. Men neemt aan, dat de justitie nog krachti ger maatregelen tegen de geheim zinnige brandstichting zal nemen dan die, welke onze verslaggever in dit artikel beschrijft. Haai doodde meisje en verwondde jongen Everzwijn maakt drie gewonden... Een haai heeflt op het strand van h> Griekse eiland Korfoe en 16-jarig meisje gedood en een jongen gewond. Een patrouille-vaartuig der Griekse marine durfde het dier ndet onder vuur te nemen, uit vrees andere baders te zullen raken. In Wiesbaden (Duitsl.) waren het giste ren everzwijnen, die mensen aanvielen. Eén der dieren, die in de buitenwijken waren doorgedrongen, rende op een tuin- ouden van dagen af, die beiden werden gewond. Een toesnellende politieman be schoot het beest, doch dit keerde zich tegen de agent, die eveneens ernstig werd gewond. Toen het dier zich tuin terugtrok, wisten andere agenten het onschadelijk te maken. De twee andere everzwijnen slaagden erin naar de bossen te ontkomen. Paard gedood door bijen In Weverslo (L.) is het paard landbouwer W., dat in een weide op de Kempkesberg graasde, gedood door een verm by en. De insecten nestelden zich de manen van het dier en staken het dat het na enige tijd overleed. Britse militaire bases in Nederland? Bericht uit Londen in Den Haag niet bevestigd Van ofifciële Nederlandse zijde kon niet worden bevestigd een bericht uit Londen, volgens welk in Den Haag Brits-Nederlandse besprekingen over Engelse militaire bases in ons land zijn gevoerd. Men verwees naar hetgeen mi nister Staf op 2 Augustus in de Eerste Kamer heeft medegedeeld: „De vlieg velden, waarom ook onze bondgenoten hebben gevraagd, zullen hier worden aangelegd". Volgens het bericht uit Londen zou gen.-maj. M. S. Chilton, hoofdintendant het leger, in Den Haag soortgelijke voorstellen hebben gedaan als in Belgiè, waarbij een overeenkomst werd bereikt de bouw van 26 kampen als be voorradingsbasis voor de Britse troepen Duitsland. Er zouden thans meer van dergelijke kampen nodig zijn met het oog op de uitbreiding van deze troepen. Volgens onbevestigende geruchten te Londen overweegt Engeland het zenden troepen naar Europese landen, die dichtby Duitsland liggen. Aristo vraagt dwangsom van f 10.000 Maandag kort geding tussen speelclub en de Staat De gisteren uitgekomen dagvaardiging in het kort geding, dat de vereniging cercle privé „Aristo" aanhangig heeft ge maakt tegen de Staat stelt o.m„ dat het optreden van justitie en politie ten aan- aanzien van de bovennoemde club on rechtmatig is geweest en dat de Staat der Nederlanden zich zal onthouden van elk ingrijpen in het bestaan der vereni ging. Voorts dat al hetgeen in beslag is genomen aan eisers zal worden terug gegeven en alles in de oude toestand her steld zal worden tot de rechter in deze een beslissing zal hebben genomen. „Aristo" eist een dwangsom van 10.000 voor iedere dag, dat gedaagde in gebreke blijft te voldoen aan of in strijd handelt met een door de rechter te nemen be slissing. Maandag zal het kort geding dienen voor de Haagse rechtbank. Nader vernemen wij, dat op verzoek van de raadsman van de speelclub mr S. Oven. de president van de Recht bank de eerste behandeling van het ge ding verschoven heeft tot 27 Augustus morgens om 11 uur. Achter Nijmegen staan de boeren met allerlei geïmproviseerde wapens op wacht bij hun hofsteden, om even tuele brandstichters een warme ont vangst te bereiden. Interessante opgravingen in Arabië Bij de stad Mareb resten ontdekt van de eenmaal beroemde tempel TJP7ENDELL PHILLIPS, de leider van een gezelschap Amerikaanse en W Europese archaeologen, dat sinds twee jaar opgravingen doet in Zuid- Arabië, heeft te Londen het volgende meegedeeld: Wellicht zal men in staat zijn nadere bijzonderheden over het leven van de koningin van Saba te weten te komen. Bij de opgravingen heeft men twintig meter onder het zand over een grote oppervlakte ruïnes gevonden, waaronder de resten van tempels. Drie kilometer buiten deze stad, Mareb genaamd, die naar men aanneemt de woonplaats van de koningin is geweest, heeft men een cirkelvormige ruïne ontdekt, de tempel van Saba. Hier zullen de opgravingen in de nabije toekomst worden begonnen. De bouw werken zouden stammen uit de tijd var Abraham, 2000 jaar vóór Christus of mis schien zelfs nog ouder. Philips zeide niet te twijfelen aan de juistheid van het bijbelverhaal. De op vatting, dat de koningin slechts aar hoofd van een nomadenstam zou hebben gestaan, noemde hy onjuist. Diamatisch verloop der oliecrisis Ofschoon de Engelse leider Stokes bereid was tot de uiterste concessies PERZIË HEEFT OP SCHERPE TOON het „onaanvaardbaar" uitgespro- ken over de Britse voorstellen. Radio Teheran gaf als reden op, dat de voorstellen van de Britse leider, Stokes, de praktijken der Engelsen slechts in stand zouden houden. De Britse kapitalisten, zo wordt be toogd, begrijpen niet de vurige wens der Perzen, om zich te bevrijden van het imperialistische juk. Honend wordt voorts opgemerkt, dat Stokes blijkbaar verwacht, dat de „Anglo Iranian" toch in stand zal blijven, waar bij het Iraanse volk gedoemd is tot politieke en economische slavernij. Ten slotte wordt verklaard, dat uit alles blijkt, dat het Britse personeel niet onder Perzen wil werken. Stokes heeft reeds gedreigd, dat de „Anglo Iranian" de olie van elders zal betrekken, als Perzië in zijn afwijzing van het Britse voorstel volhardt. Reeds gisteren wezen wy op de scherping van de situatie en het Per zische besluit ter verwerping der Britse voorstellen kwam dus niet onverwacht. De leider Stokes staat op het standpunt, dat het Britse voarstel, waarin de na tionalisatie van de olie-industrie wordt erkend, het beste is, dat Engeland kon doen. Het zou de Perzen 50 pet geven de winst. Door het niet aanvaarden der Engelse voorwaarden zal de „Anglo Iranian" zich voor zijn behoeften elders moeten wenden. Hij formuleerde het al dus: „Dit is geen politiek, maar voudig rekensommetje." In Britse kringen, zowel te Londen als Teheran, overheerst een pessimistische stemming en men is bijzonder getroffen door de scherpe, onaangename toon, waarop de afwijzing is geschied. Dit pes- ;me onder de Engelsen blijkt ook uit het besluit, dat 200 Britse technici reeds Maandag de olievelden zullen laten en naar Engleand terugkeren. Na deze evacuatie zullen dan nog slechts 150 Britten op de olievelden achter blijven. Vandaag zullen Britten en Perzen nog maals byeen komen, maar de meeste waarnemers te Teheran zijn van oordeel, dat deze bijeenkomst de laatste zal zijn en het vertrek van de Britse delegatie onmiddellijk op handen is. Bevoegde Amerikaanse kringen hebben de Per zische berichten tegengesproken, als ingeval er niets meer te onderhandelen valt, premier Mossadeq met Harriman naar Washington gaan, ten einde de olie kwestie met President Truman te be spreken. Felle anti-Britse betoging Nu, ondanks de Amerikaanse bemid deling, de onderhandelingen een ongun stig verloop hebben, is ook de onrust Prol. Soepomo bij dr Drees en mr Stikker Prof. Soepomo en zijn adviseur mr Zain, werden gistermiddag achtereenvol gens ontvangen door de minister-presi dent dr W. Drees en door de minister van Buitenlandse Zaken, mr Stikker. De informele besprekingen met de Neder landse regering over de omzetting van de Nederlands-Indonesische Unie in een gewoon internationaal verdrag zullen Dinsdag beginnen. in Teheran weer toegenomen. Enige hon derden leden van de fanatieke „Fedayan Islam" hielden een anti-Britse betoging by de moskee van de Sjah. Toen zy hun weg versperd zagen, wierpen de betogers hun vlaggen weg en trokken hun messen. De politie slaagde er ten slotte in, hen met knuppels uiteen te dryven, maar een tiental personen werd gewond, on der wie de plv. chef van de politie Has san Iravani. Een spreker van de Fedayan Islam-secte heeft met „ernstige gevolgen" gedreigd, als de oliemaatschappij niet binnen vyf dagen onteigend wordt. De regering heeft troepen en tanks aar de hoofdstad gezonden, omdat nieu- e anti-Britse demonstraties worden ge- De groep onderzoekers was zwaar be wapend het gebied van Mareb binnen gegaan. Zij hadden vergunning van de koning van Jemen, doch desondanks werd het gezelschap door een plaatselijke stam vastgehouden, tot de koning tussenbeide kwam. Oorspronkelyk was de expeditie naar de plaats van de oude stad Timna, 65 km van Mareb. gegaan. Dit was de hoofdstad van het oude koningrijk Qataban, waar over weinig bekend was. Vele vondsten werden gedaan en de opeenvolging, van de oude koningen vastgesteld. Op het ogenblik is de gehele epeditie op weg naar Mareb, om zich daar bij de vooruitgeschoven groep te voegen. In November, by het begin van het koelere zullen de werkzaamheden op grote schaal beginnen, aldus Reuter. Prins Bernhard op Haags concours Ook Prinses Beatrix bij nationaal ruiterfestijn Op het Zuidhollands rljcentrum „Hof- tad" aan de Waalsdorperweg te Den Haag is gisteren het driedaags nationaal concours hippique, georganiseerd door de Zuidhollandse jachtvereniging, begon- en. Het weer was niet al te best en hel einige publiek, dat er nog was, werd in de middaguren door een druilige regen van de tribunes weggejaagd. On der de deelnemers bevond zich o.a. ZKH Prins Bernhard. die op Agenda reed. Met dit paard behaalde de Prins ln het springconcours de 8ste plaats in 57 3/5 (geen fouten). Nummer -één werd hierin J. E. A. van Vilsteren (Wasse naar) met Wodan in 50 2/5 sec. (geen fouten). Prinses Beatrix was op de tri bune aanwezig en volgde met opmerk zame belangstelling de verichtingen. Motorrijtuigenbelasting 1 Sept. omhoog Het verhoogde tarief van de motor rijtuigenbelasting zal waarschijnlijk op 1 September in werking treden. Houders belastingkaarten die pas na die da tum vervallen, zullen een verzoek tot een aanvullende betaling ontvangen. Wenst men hieraan geen gevolg te gev« moet de kaart binnen veertien dagen worden ingeleverd. Pupillen boden bloemstuk en koperen wandlamp aan Koningin Juliana heeft gistermiddag arts van de stichting, dr JR. A. Soeters, een bezoek gebracht aan de stichting' Hoenderlo. waar voogdij-, regerings- en kinderreohterpupillen worden verzorgd. Zoals men weet, viert de stichting, tot welker oprichting ds O. G. Heldring indertijd de stoot gaf, op 6, 7 en 8 Sep tember haar honderdjarig bestaan. De Koningin werd ontvangen door de voorzitter en vice-voorzitter van het be stuur en de direoteur van de stichting, die vóór de rondgang over het terrein begon, een korte uiteenzetting van de arbeid gaf. Daarna maakte de Koningin "i wandeling langs de bedrijven, waar de jongens worden opgeleid, zoals de tuin, bloemisterij, smederij, timmerwin- kel, schilderswinkel en drukkerij. Hier en daar werden de vorstin bijzondere werkstukken getoond. Speciale aandacht wijdde Koningin Juliana aan het observatiepaviljoen, waar zij zich liet voorlichten over de obser vatierapporten en het -testmateriaal. Ook toonde zij belangstelling voor de dag verblijven van de kleine jongens en de observatiekamertjes van de grote jongens. De tocht eindigde ln de directeurs woning, waar het voltallige bestuur, de DAT een gezelschap Ned. zakenlieden uit de schrijfwarenbranche Maandag morgen van Schiphol naar Zweden trekt voor een studiereis op uitnodiging een Zeedse ballpenfabriek en vertrek wordt opgeluisterd door de groot ste ballpen ter wereld (2 meter lang), DAT de weg MiddelburgWest-Sou burg van 20 Augustus tot 15 Januari alle verkeer is gesloten en het verkeer dan gedeeltelijk wordt omgeleid Koudekerke en Oost-Souburg. DAT in Beesel (L.) wegens pseudo- vogelpest een ophokgebod voor honden i katten is afgekondigd en in Den lip Landsmeer (N.-H.) de kippen op- leuw zullen worden ingeënt daar de im- :uniteitsperiode is verstreken. DAT de Irakse minister Dhia Jafar gis teren vergezeld van minister Wemmers de Ned. Spoorwegen in Utrecht en de televisiezender in Lopik bezocht en Maandag Philips telecommunicatie als mede een radiostudio in H'sum zal be zichtigen. DAT de 29-j. zwerver A. H.. die in Drachten een gestolen koe verkocht is aangehouden en ook op een gestolen fiets bleek te zitten. DAT dr P. C. Gugelot op 8 September te A'dam wordt gehuldigd t.g.v. zijn af scheid als geneesheer-directeur van het Ned. sanatorium in Davos en men bij dragen kan storten op postgiro 17 t.n.v. ds C. H. Brandt, penningmeester comité „"Holland dank Davos", Bloemendaal. DAT in Enschedé het Memphishotel is geopend, genoemd naar de Amerikaanse stad Memphis die Enschedé na de oorlog adopteerde en waarvan de textielindustrie veel ruwe katoen betrekt. DAT de vijf Ned. luchtcadetten die de Ver. Staten hebben bezocht vanmiddag op Schiphol zijn teruggekeerd en de vijf jonge Amerikanen die een tegenbezoek brachten reeds gisteren zijn vertrokken DAT over de onteigening van grond ten behoeve van het vliegveld Volkel (N.-B.) aan de ministers Mansholt en Staf schriftelijk vragen zijn gesteld door het Tweede-Kamerlid Borst (Comm.). DAT het Tweede-Kamerlid Haken (Comm.) aan minister Joekes heeft ver zocht maatregelen te nemen opdat de kinderbijslag na het einde van het kwar taal zo snel mogelijk wordt uitbetaald. DAT 2.000 personen gisteravond in de Diamantenbeurs te A'dam aanwezig wa ren op een bijeenkomst van de C.P.N. waar tig.v. de Indonesische Onafhanke lijkheidsdag de Indonesiër Soedirjo en het Tweede-Kamerlid Gortzak spraken. DAT men op 11 September in Den Haag kan spreken met verschillende Ned. lar.dbouwattaché's, waartoe aanvragen uiterlijk 1 September moeten worden in gediend bij de afd. alg. zaken der Direc tie van de Landbouw, Boorlaan 4, Den Haag. DAT m.i.v. 1 Augustus benoemd zijn tot kolonel by de intendance de luit.-kol.- intendant P. v. d. Heide en bij de lucht macht de luit.-kol. M. A. Smeenk, de luit-kol.-vlieger L. M. Kamp. de luit- kol.-vlieger-waarnemer B. J. Fiedeldij en F. J. Molenaar. DAT bij een poging 500 pakjes shag en 500 pakjes sigarettenpapier over de grens te smokkelen naby Gennep zekere Th. K. aldaar en M. v. d. W. uit Nijmegen zyn aangehouden. DAT het Noorderdierenpark te Emmen t.g.v. een middenstandsactie op 14 Sep tember tydelyk een dierenpark opent in Zutphen. DAT de directeur van het Indonesische persbureau Antara, A. Malik, Woensdag op Schiphol arriveert voor een bezoek aan Nederland, Frankryk en Engeland. DAT de tentoonstelling „Dit is dicta tuur" die ook nog in Den Haag zal wor den gehouden tijdens haar tournee door ons land in Maastricht reeds de 75.0no-te bezoeker ontving. de predikant, ds W. Th. Windt, aanwezig waren, evenals de hoofd: ambtenaren, hoofden van de huishouding, verpleegsters en vertegenwoordigers van alle afdelingen. By haar vertrek ontving de Koningin een door de jongens ge maakt bloemstuk en een koperen wand lampje. Toen de vorstin het terrein ver liet. stonden langs de weg de gehele stichtingsbevolking en de leden van het personeel met hun kinderen. Generaal van Fleet, commandant van het Amerikaanse achtste leger, heeft, uit waardering voor de bijzondere prestaties van de Nederlanders in Korea, aan de vlag van het Neder landse detachemerde .American DistinguishedUnit citation Ribbon" gehecht. Luit.-kolonel D. H. Eekhout (links), commandant van het Neder landse detachement, ontving voorts de eretekenen van deze hoge onder scheiding. onlangs in Bad Boll (Duitsland) is ge houden. was. zo heeft de voorzitter, prof. dr H. Kraemer. bij de opening gezegd, een etappe op de weg naar het zoeken van een hieuw leven als gemeenschap van Christenen temidden van de nood dezer wereld. Het ging op deze conferentie om de „herontdekking van de mens" in deze tyd, welke wordt beheerst door de tech- niek.En over dit thema hebben nu eens niet predikanten of andere geleerden met el kaar beraadslaagd, doch voornamelijk .leken", d.w.z. mensen, die werkzaam zijn in gewone wereldlijke beroepen, in dustriëlen, zakenlieden, spoorwegarbei ders, leraren, architecten, medici, ambte- ïz., en wel uit tal van Europese landen. Op de vraag, of wij deze internationale ontmoeting van betekenis achtten, ant woorden wij volmondig ja. Op een inter nationale conferentie als deze zijn de referaten hoe belangrijk deze ook mogen zijn toch niet het allervoor naamste, doch is de ontmoeting op zich- van zovelen uit verschillend milieu beroep, van onderscheiden kerkelijke denominaties en van zo verscheiden landaard het belangrijkste. Daar waren Christenen, die wellicht in de achter ons liggende jaren in de loopgraven tegen over elkaar hebben gelegen, met de dood in het vooruitzicht en die elkaar broeder lijk de hand reikten en tot vrienden werden. Het tweede belangryke aspect van deze ontmoeting was de discussie over de in geleide onderwerpen, vanuit het vel schillend milieu en de onderscheiden kerkelijke- en landelijke „kleur" en daarby bleek wel duidelijk, dat historie traditie van land en kerk een rol spelen, terwijl ook de omstandigheden in vele landen zo zeer verschillend zijn, dat het moeilijk valt vergelijkingen te gaan maken. vermeld, sterk naar voren in de bespre king van het referaat over de verant- woordelykheid van de mens in zijn beroep in de sociale verhoudingen. In dit referaat was aan het licht getreden, dat de sociale verhoudingen in het land van de inleider, de Fransman Lebailly, zo ge heel anders zyn dan b.v. in ons land. Het al te gemakkelijk zijn, indien ieder, die de overtuiging heeft, dat een bepaald voorschrift der Overheid tegen de H. Schrift ingaat, dit voorschrift maar naast zich kon neerleggen. De inleider had zich op dit standpunt gesteld, doch in de dis- es werd hierop" o.i. terecht critiek geoefend. Een dergelijke houding moet toch leiden tot ongezonde toestanden, dan was de vrijheid van de mens ge predikt, maar geen vryheid in gebonden heid aan het Woord Gods. waarin de eer biediging van de Overheid ons wordt voorgehouden. Van het standpunt van de inleider bezien, behoeft het eigenlijk niet te verwonderen, dat in een land als Frankryk zo dikwijls sociale onrust heerst. De discussie over dit en talrijke andere problemen heeft veel stof tot nadenken opgeleverd en geleid tot interessante rapporten van de studiegroepen, die elk bepaald onderdeel van het conferen tie-thema hebben bestudeerd. In de eerste groepen waren dit voornamelijk kerkelijke vraagstukken, b.v. de omgang de leek met de Bybel, enz. TN het rapport, dat hierop betrekking heeft, wordt gewezen op de spanning, er bestaat inzake de woordelijke in- spiratieleer. De Bijbel is geschreven en overgeleverd door feilbare mensen en draagt daarom sporen van ontwikkeling, tegenspraak met zichzelf en duister heden, terwijl aan de andere kant toch moet worden vastgehouden, dat de Bijbel door de H. Geest is ingegeven, zo lezen wij in het rapport. „De leer van de woor delijke inspiratie is door de meeste theo logen om de waarachtigheid geen geweld te doen. opgegeven. De kerk mag deze spanning niet ontwijken, maar moet dit probleem, wanneer deze moeilijkheid zich niet voordoet, ook niet nadrukkelijk naar voren brengen. Mét behulp van het wetenschappelijk onderzoek zal het in het geloof moeten worden opgelost". Hier wordt dus aar. de ene kant de inspiratie door de H. Geest erkend, doch anderzijds betoogd, dat deze inspiratie woordelijk geweest kan zijn. omdat feilbare mensen het woord hebben opge schreven en doorgegeven. Wordt echter wat als feit wordt erkend, toch eigen- k weer niet prijs gegeven? Immers zo m men het gehele Woord Gods op losse schroeven zetten. Wat zal dan waar zyn i het Woord Gods en wat niet? Men kan in dit rapport nog zo ernstig waarschuwen tegen het uit zijn verband rukken van Bijbelteksten, juist wanneer n aan de inspiratie van de H. Schrift daarmede aan de onfeilbaarheid gaat twijfelen, zal dit een onjuist hanteren van teksten in de hand werken. Met deze regenachtige dagen LEKKAGES BEL OP FIRMA D. KRET Cr LOODGIETERSBEDRIJF SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndyk 71. Lelden. TeL 200t Zn. WEERBERICHT Later meer bewolking Tot morgenavond verwacht Bilt: Aanvankelijk j weinig, later toenemende, bewolking met morgen later op de dag kans op een regenbuL Matige tot vry krachtige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Vry warm. ZON EN MAAN. Zondag: Zon 5.28 tot 19.58: Maan 20.42 tot 8.26. Maandag: Zon 5.30 tot 19.56; Maan 20.§3 tot 9.48. Op 24 Au gyfïfc

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1