Mcutue £eihsc()? Guwranl Poging tot staatsgreep in Indonesië, bekostigd door het rode China Perzië wil Albion slechts olie leveren voor eigen gebruik Kanaal-race pas in de laatste minuut beslist Onderwijzeres door een rotsblok verpletterd Wist U VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand: ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanlvasticfi Is sheblcora «nyn hert la tcgljenspocf Twet «n dertigste Jaargang No 93011 IMTERNATtOMAAl VOGELT Uniek te ét wereld I ALTWEN A/D HM Vanaf 4 t/m. 18 Auf. dagelijks vanaf 20 u paviljoen. Toegang bovenzaal 1.50 e Smokkel van goud en opium Soekarno„Laatste band met Nederland moet worden doorgesneden" AAN DE VOORAVOND van de Indonesische onafhankelijkheidsdag zijn gisteren in Djakarta in totaal ongeveer honderd personen ge arresteerd. zo wordt in aansluiting aan berichten van gisteren gemeld. In zorgvuldig gekozen woorden heeft premier Soelaman verklaard, dat de massale arrestaties verricht werden „in de veronderstelling, dat degenen die zijn gearresteerd, een activiteit ontplooiden die nadelig was voor de staat." Van goed ingelichte zijde wordt gemeld, dat de commu- nistische onruststokers in Indonesië wapens en geld van communistisch China hadden ontvangen. Premier Soekiman voegde hier aan toe, dat de politie de bewijzen heeft, dat opium en goud door de Chinezen Indo- i nesië binnengesmokkeld worden om de ondergrondse activiteit te financieren. In een besloten zitting van het parle ment heeft president Soekarno gister avond de toestand uiteengezet. Na afloop weigerde Mononoetoe, de minister van Voorlichting, aan journalisten te zeggen welke bezwaren tegen de gearresteerde Chinezen en Indonesiërs zijn ingebracht. Hij zinspeelde er echter op dat 'n samen zwering was ontdekt om de regering om ver te werpen. Ministers zouden wor den ontvoerd Het Chinese blad Sin Po, waarvan zoals we meldden de directeur en vijf redacteuren zijn opgepakt, publi- ceerde gisteravond de tekst van de arrestatiebevelen. Daarin wordt o. j medegedeeld dat de arrestaties zijn I verricht „gelezen de rapporten waar- in wordt gezegd dat de afgelopen j maand voorbereidingen zijn getrof fen om een staatsgreep te doen in I Djakarta en omgeving, waarbij mi- nisters en hoofdambtenaren zouden J worden ontvoerd". Ook de parlementsleden ir Sakirman, fractievoorzitter van de communistische partij, de communist Peris Pardede en Werdojo van de Sobsi (comm. vakver bond) zijn thans gearresteerd. Daaren tegen zijn Maruto, Pandu (van de Partai Murba) en Mustafa (van het front- Buruh) thans weer vrijgelaten. Men voorspelt dat ook elders veilig heidsmaatregelen zullen worden getrof fen. Het is bijv. bekend, dat Soerabaja een broeinest van communisten is. De stad Pematang Siantar aan de Oost kust van Sumatra werd reeds gisteravond volledig van de buitenwereld afgesloten. Het spoorwegverkeer naar de stad werd stilgelegd en ook binnen de gemeente werd alle verkeer verboden. De bevol king moest binnenshuis blijven. Er wer den huiszoekingen verricht, o.a. in het j Siantar-hotel. Tot de drie Nederlanders die in Medan zijn aangehouden, zou volgens het Nieuwsblad van Sumatra ook behoren kapitein Geus van het Leger des Heils. i directeur van de leprozerie Pulau Sitja- nang bij Belawan. Laatste banden door snijden Sprekend van de trappen van zijn paleis verklaarde president Soekar no vanmorgen in 'n vurige rede van een uur ter gelegenheid van de zes de verjaardag der republiek: „De laatste zwakke banden tussen de republiek en Nederland moeten on- middellyk worden doorgesneden. De Nederlands-Indonesische Unie moet verdwijnen". Het voornaamste onderwerp van Soe- kamo's rede was Nieuw-Guinea. „De Ne derlanders besturen op het ogenblik een gebied dat aan Indonesië toebehoort en zij doen dit zonder toestemming van In donesië". De president verklaarde verder, dat de Nederlanders een deel van het nationale gebied van Indonesië bezet houden. Zij zijn dus een bezettingsleger, Treinbotsing was schuld van bestuurder Aid enige oorzaak van de treinbotsing te Gouda op 21 Juli (waarbij 17 reizi gers werden gewond en de 52-jarige wagenbestuurder De Beus uit Utrecht alsmede de 43-jarige passagier H. Sips uit Amsterdam werden gedood. Red.) kan worden aangenomen een bedienings- fout van de omgekomen machinist. Deze fout had ten gevolge dat bij het naderen van het station Gouda over onvoldoen de luchtdruk voor afremming werd be schikt, zo heeft minister Wemmers op schriftelijke vragen van het Eerste Ka merlid Schoonenberg (Comm.) geant woord. De omschakeling van het spoorweg bedrijf van stoom- naar electrische en dicsel-electrische tractie gaat vanzelf sprekend gepaard met tal van maatrege len op materieel- en personeelsgebied. Daarbij staat echter het behoud van de grootst mogelijke veiligheid op de voor grond. Een onderzoek in dit opzicht is dan ook overbodig, aldus de minister. Vrijgelatenen vanmiddag in Oldenzaal Vanmiddag zouden in Oldenzaal 54 vrijgelaten Nederlanders uit Rusland aankomen. Van de reeds genoemde 67 terugkerenden zijn er enigen afgevallen, doch aan de lijst die wij deze week reeds publiceerden, kunnen nog worden toe gevoegd Willem Hilgersom, geboren in Den Haag. Wilhelm Arnold Herpertz, geboren te Leiden, en Johan de Koo- ter, geboren in Zoetermeer. Van morgenmiddag 2 uur tot Maan dagmiddag 2 uur kan een familielid •lke gerepatrieerde voor een kort bezoek worden toegelaten in het kamp te Amersfoort- ,De regering verklaart nadrukkelijk, dat tegen de verstoorders van orde en rust maatregelen kunnen worden geno- Een andere keus is er niet, want indien het volk de eigen vrede verstoort tracht een staat in een staat te vor- n, groeit het gevaar en daartegen is straf optreden nodig," aldus Soekarno. Soepomoiormaliteit De omvorming van de Nederlands- Indonesische Unie in een gewoon inter nationaal verdrag kwam ook ter sprake toen prof. dr raden Soepomo gistermid dag vergezeld van zijn adviseur mr Zain op Schiphol arriveerde. „Ik stel er prijs op te verklaren dat het niet in onze bedoeling ligt de samenwerking met Nederland op te zeggen", aldus prof. Soepomo. „Wij willen de gehele verhouding tussen onze landen zuiveren van formalitei ten, die in de practijk koloniaal-psy chologische reacties bij het Indonesi sche volk blijken te wekken en de goede verhoudingen verstoren". Wij hebben verder nog onze nationale claim op West-Irian (Nieuw-Guinea). Als wij ook hiervoor een oplossing kunnen vinden, geloof ik dat de laatste obstakels goede samenwerking zijn weg genomen," zei prof. Soepomo. Hij werd u .DuiiL-uiduuac inl Kiveron, de zullen verliezen indien zij er niet in sla-secretaris-generaal van Muor, en mr gen de geest te herwinnen die hen door Djumhana, de waarnemend Hoge Com- de revolutie heenvoerde. riep hij uit. „Zij hebben zich een optre den gepermitteerd dat niet als 'n vriend schappelijke daad kan worden beschouwd. Moeten wij dan in een unie blijven ter wijl zij zo hebben gehandeld?" Harder werken Na dit hoogtepunt van zijn rede ver klaarde Soekarno, dat de periode van sociale gerechtigheid en van welvaart het Indonesische volk nog maar juist is begonnen. Hij drong aan op har- werken en waarschuwde de Indo-1 begroet door staatss dat zij het respect van de wereldBuitenlandse Zaken, i Indonesië in Nederland. ,.y .-. -Si In Duitsland is het vervoer nog verre van ideaal, maar voor de kleuters is er alvast wat op gevonden in Heidelberg. Zij worden 'smorgens door een ophaal dienst naar school gebracht en 's avonds weer naar huis gereden op een soort lorrie en voor de peuters zijn die ritjes natuurlijk ware uitstapje! Spanning in Teheran neemt toe Wordt geen accoord bereikt, dan zal Stokes spoedig naar Engeland teruggaan Op verzoek van Harriman, Trumans speciale ambassadeur, zullen Britten en Perzen morgen opnieuw de koppen bij elkaar steken om de impasse, inzake de olie-onderhandelingen, te verbreken. Vrijwel de gehele Perzische pers staat echter uiterst achterdochtig ten opzichte van het Britse voor stel. Reeds heeft de leider der Engelse delegatie, Stokes, verklaard, dat als geen overeenkomst wordt bereikt, hij binnen enkele dagen naar Londen zal vliegen. In officiële Britse kringen te Teheran, aldus een Reuterbericht, is men pessimis tisch over het slagen der besprekingen. De Britten verwachten, dat de Perzen de voorstellen van Stokes Zaterdag zullen verwerpen. Een Brits functionaris for muleerde het Engelse standpunt als volgt: „Wij hebben een „recht-door-zee" voor stel op commerciële basis en met in acht neming van de werkelijke toestand in de olie-industrie gedaan en een ander voor- el is niet mogelijk". Volgens de Perzische gedelegeerde Kazem Hassibi is Perzië slechts bereid aan Engeland de olie te verkopen, welke dit land zelf nodig heeft. Perzië zou er nooit toestemmen, dat Engeland olie ont vangt, die het met winst aan de man kan brengen. Dit, zo zeide hij, was het strui kelblok. Weliswaar ging dit lijnrecht in tegen de kern van het Britse voorstel, doch de gehele Perzische delegatie, als mede de leden der oliemissie nemen dit standpunt in. Zoals gezegd, staat de Perzische pers weer op haar achterste poten! Het orgaan van de vice-premier Fatemi schreef: „De Britten denken zeker, dat het voldoende is de namen te veranderen en de oliecon cessies van 1933 nieuw leven in te blazen. De Fedayan Islam, de terroristische Mohammedaanse vereniging, welke antwoordelük is voor de moord op pre mier Rasmara, in Maart van dit jaar ge pleegd, heeft voor morgen een demonstra tie belegd om te protesteren tegen elke overeenkomst met Groot-Brittannië. Auto's met luidsprekers reden door straten van Teheran rond, waarbU slag- innen, beledigend voor Stokes en Harri- nan, werden rondgebazuind. Ook de Nederlander Ian van Hemsbergen volbracht de tocht Na een enerverende en sensationele race, waarin verscheidene favorieten elkaar om beurten aan de kop aflosten, heeft de 35-j. Egyptenaar Mareeh Hassan Hamad, die verleden jaar derde is geworden, tenslotte met slechts 1 minuut verschil op de Fransman Le Morvan de Daily Mail-Kanaalzwem tocht 1951 gewonnen. Zijn tijd bedroeg 12 uur en 12 minuten. De beste bij de dames was de Britse Brenda Fisher, die er 12 uur 43 minuten over deed en daarmee het record van de Amerikaanse Florence Chadwick (13 uur 23 minuten) aanmerkelijk verbeterde. Door als eersten te arriveren, sleepten de Egyptenaar en de Britse ieder 10.000 gulden in .de wacht de prijs, die voor de nummers één beschikbaar was gesteld. Onder de mannelijke deelnemers, die de tocht volbraohten, bevond zich Nederla He uitstekende conditie bij St Margarets Bay aan land stapte. De Kanaalrace, dje ook dit jaar enorme belangstelling had, werd begonnen bij Kaap Gris Nez in Frankrijk. Hier waren gistermorgen enige duizenden toeschou wers en een 100-tal journalisten, film- en radiomensen bij de start aanwezig. De omstandigheden waren zeer gunstig. De zee was spiegelglad en de lucht helder. Onmiddellijk na de start namen de drie Egyptenaren de leiding, maar de Frans man Roger le Morvan werkte zich ertus sen en zo heeft dit viertal de strijd be heerst. Bij de dames leidde aanvankelijk de Britse Fenton, maar deze moest op geven, waarna de Canadese Winnie Roach en de Engelse Brenda Fisher, die ten slotte won, om de leiding kampten. Op de helft van de afstand begon in deze Inspecteur-generaal gelast: Onderzoek schipbreuk van mr Burger De waarnemend inspecteur-generaal voor de scheepvaart, kapitein ter zee b.d. C. Moolenburgh, heeft een onderzoek ge last naar het vergaan van de Caro, het Belgische jacht waarmee het Tweede Kamerlid oud-minister mr J. A. W. Burger Zaterdagavond tegen het Noorderhaven hoofd van Scheveningen is geslagen. Onderzocht zal worden waarom mr Burger bij het ongunstiger worden van het weer niet de haven van Hellevoet- sluis of bij Hoek van Holland is binnen gelopen en wat er de oorzaak van is dat de hoogaars op de Noordelijke havenpier is gestrand. Het onderzoek zal bovendien de lading van het schip betreffen. Van het rapport dat de inspectie voor de scheepvaart bij de Raad voor de Scheepvaart zal indienen, hangt af of de stranding in een openbare zitting van dit college zal worden behandeld. Hoewel in het algemeen jachten niet onder de schepenwet vallen, heeft de in specteur-generaal gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid tot een onderzoek naar rampen van een meer dan normaal karak ter Dit houdt in geen geval in dat men de omstandigheden waaronder de ramp voorviel verdacht vindt. Volgens artikel 70 van de scheepvaartwet moet van een stranding als de onderhavige studie wor den gemaakt om de oorzaken vast te stellen en lering te trekken uit het ge beurde. gevechten aan de kop de strategie i belangrijk woordje mee te spreken. Wie de Nederlandse Bank dr M. W. Holtrop Op het strand bij Kaap Griz Nez Frankrijk heerste gistermorgen •.n enorme drukte bij de start i de Kanaal-zwemtocht, die ook dit jaar door het Britse blad Daily Mail werd uitgeschreven en waar- 20 zwemmers uit 14 landen deelnamen. Ongeveer 2000 toe schouwers en een honderdtal pers-, radio- en filmmensen, die in 50 volgboten de tocht „versloegen ■en aanwezig toen de zwer, rs, van top tot teen dik met v ingesmeerd, het water ingingen. Minister Lieftinck naar New York Minister Lieftinck, de president van de gunstigste weg tussen de zeestro mingen door kiezen? Bij de heren bleken Mareeh Hamad en Le Morvan niet veel voor elkaar te hebben ondergedaan. Hamad strompelde een minuut eerder het strand op. en wel bij Shakespeare Cliff. Le Morvan kroop bij St Margarets Bay aan land. Toen Mareen Hassan Hamad, een reus die 110 kilo weegt, hoorde dat hij de Fransman met 1 minuut geklopt had, zeide hij: „Ik heb het gedaan voor mijn koning en mijn land. Tot onze ploeg was gezegd dat wij er ten kóste van alles voor moesten zorgen dat ook deze keer weer een Egyptenaar zou winnen, even als verleden jaar." de directiesecretaris prof. mr A. M. de Jong vertrekken binnenkort naar Amerika. Minister Lieftinck zal in zijn functie van „governor" te New York de jaarvergaderingen van de Internationale Herstelbank en het Internationaal Mone tair Fonds bijwonen. Dr Holtrop is „alternate governor" van de Internatio nale Herstelbank. Hij gaat evenals de bewindsman per vliegtuig. Prof. De Jong, die alternate governor" van hel Monetaire fonds is, vertrekt op 30 Augus tus per Queen Mary. De definitieve agenda van de beide vergaderingen is nog niet vastgesteld, maar zal v schijnlijk geen bijzondere punten Nederlandse studenten (ook in Frankrijk) in ravijn gereden De 25-jarige onderwijzeres Meinarda J. Luikinga van de Lange Hilleweg te R'dam, is tijdens vacantie in de Franse Alpen door, een rotsblok, dat tijdens stormweer van de bergen rolde, getrof fen en gedood. Mej. Luikinga verliet de zer dagen de jeugdherberg te Valloire in gezelschap van een vriendin en drie Franse jongemannen. De bedoeling was de hoog-gelegen jeugdherberg van Al- biez le Vieux te bereiken. Tot tweemaal toe raakte het gezelschap verdwaald, waardoor mej. Luikinga_ vermoedelijk zo vermoeid was geworden, dat zij besloot even uit te rusten. Een van de Franse jongemannen besloot haar gezelschap te houden en men zou elkaar in Albiez weer ontmoeten. Er stak een storm op die zodanig in kracht toenam, dat een rots blok van enkele honderden kilo's aan het rollen ging en de R'damse onderwij zeres verpletterde. De Franse jongeman daalde zo vlug mogelijk de berg af om gidsen te halen. Deze hebben het ont zielde lichaam geborgen en naar St. Jean de Maurienne overgebracht. Twee Ned. studenten uit Amsterdam, Jacob Willing (24 jaar) en Marten Kruit (23 jaar) zijn dezer dagen vlak voor St Laurent-de-Mure (Frankrijk), ongeveer 20 km van Lyon, het slachtoffer gewor den van een motorongeluk. Hun motor slipte en stortte in een ravijn. Willing liep% slechts lichte verwondingen op, maar Kruit moest met een schedelbreuk naar een ziekenhuis te Lyon worden overgebracht. Een van de leden van de bemanning van het Braziliaanse m.s. „Corioca", dat thans voor de scheepswerf van Boele in Bolnes ligt, de 52-jarige Braziliaan jlose DAT het Friese statenlid J H. C. van Renssen (Comm.) uit Heerenveen heeft bedankt en wordt opgevolgd door H W- de Vries te Oosterzee. DAT blijkens het antwoord van mi nister Wemmers op vragen van het Tweede-Kamerlid Burger (Arb.) Dordt en omgeving geen hinder van de werk zaamheden in de Biesbosch zullen heb ben. DAT Hilversum II gistermorgen var 9.20 uur af een uur lang werd gestoord door een defect aan een condensator ir Lopik, doch via de radiocentrales ge woon kon worden doorgezonden. DAT de Alkmaarse scheepswerf v.h Nicolaas Witsen en Vis een schip van 2i meter lengte voor Finland moet bouwei en, in combinatie met twee andere wer ven, zeven politiepatrouillevacrtuigen DAT gisteren in Veenendaal de eerste 11 meter lange paal is geheid voo bouw van de Zweedse kogellagerfabriek S.K.F., waarvoor in totaal 1075 palen va 2 tot 3& ton nodig zijn (opp. 2000 m2). DAT thans ook in Amsterdam evenals onlangs in Den Haag een stichting van coöperanten (samenwerkende kleine taxi-ondernemers) en eigen rijders is op gericht en men op den duur tot een lan delijke organisatie wil komen. DAT het laboratiorium van de N V- Philips-Roxane te 's-Graveland (N-H-) Dinsdag wordt bezocht door de deelne- aan het insectenkundig congres te Amsterdam. DAT het korvet Ceram midden Sep tember uit ons land naar de Antillsi vertrekt om daar naast de Willem vai der Zaan gestationneerd te worden. DAT bij eei fabriek Mekel is gestolen. DAT 20 mannen en vrouwen betrokken waren bij een vechtpartij op de kermis in Gebroek-Maasniel (L.), waarbij vader en zoon S. uit Roermond ernstig werden gewond en zekere H. is gearresteerd. DAT Nederland voor de bouwkundige tentoonstelling in Marokko (23 tot 30 Sept.) 16 panelen, ontworpen door de architect W. v. Gelderen zal inzenden, die tot 29 Aug. in het Bouwcentrum te R'dam te bezichtigen zijn DAT te Beneden-Leeuwen en Wamel de eerste buizen voor het waterleiding net van het Land van Maas en Waal zijn gelegd (totale kosten f8 millioen). DAT het secretariaat van het Int. Ver bond van arbeiders in de bouw- en hout nijverheid van A'dam naar Kopenhagen zal worden overgebracht en de Neder lander G. Klein is gekozen in de be stuurscommissie. DAT Zaterdagmiddag te H'sum een vliegfeest wordt gehouden waarbij o-a. Sonderman een stuntvlucht zal maken en tien parachutisten uit een K.LM- Dakota zullen springen. DAT een knecht die bij een kermis exploitant te Zaandam onder een valse naam in dienst was getreden en f2.000 had gestolen terwijl hij nog 3 mnd ge vangenisstraf tegoed hadoor de R'damse politie is aangehouden. DAT een rat boven in een hoogspan ningsgebouw kortsluiting veroorzaakte waardoor Wormerveer-Zuid van 's avonds half elf tot de volgende ochtend zonder stroom kwam te zitten. DAT de 35-j. procuratiehouder D. het bijkantoor der Rotterdamse Bank te Deventer is gearresteerd wegens verduis tering van 2500. Alvea Vilho, is gisteren op zijn fiets door een autobus aangereden en gedood. Hij was vader van zeven kinderen. In Rotterdam stond de 6-jarige jongen C. S. op het trottoir om op de tram te wachten. Toen deze verscheen stapte hu erg onvoorzichtig de weg op en werd door een passerende auto gegrepen. De jongen was vrijwel op slag dood. Bij het lossen van bussen met melk bij de zuivelfabriek te Hardenberg is de •jarige ongehuwde melkrijder G. J. Willems uit Bergentheim met zijn hoofd bekneld geraakt tussen twee beladen melkwagens en overleden. De 39-jarige v. Z. uit Culemborg, die zoals we gisteren meldden, aldaar zijn 4-jarig dochtertje van een wisse dood redde doch zelf ernstig gewond werd door een passerende auto, is gisternacht de verwondingen overleden. Het oude lied T^RIJWEL op het zelfde ogenblik waarop de Indonesische hoog leraar Soepomo in Nederland arriveerde besprekingen te voeren over unie aangelegenheden, heeft Soekarno de fijne zin gehad, op de langzamerhand wel van hem bekende manier tot exclamaties te komen. De unieband moet onmiddellijk wor den doorgesneden en Nieuw-Guinea moet aan Indonesië komen. Wij spraken van fijne zin, omdat de heer Soekarno zijn gewoonte getrouw aldus gesproken heeft op het ogenblik waarop besprekingen worden geopend. Duidelijk is het in elk geval. De Neder landers weten nu eens te meer dat Soe karno pas tevreden is nadat Nieuw- Guinea zonder meer bij Indonesië is ge komen. Zij zijn gewaarschuwd. Alleen kan men zich afvragen of in deze sfeer besprekingen nog waarde hebben. In tegenstelling tot deze krasse uitla tingen van Soekarno staan de wel in geheel andere toon gehouden opmerkin- van de hoogleraar Soepomo, die het geheel meer schijnt te zien als een for mele kwestie. Soekarno had ook lering kunnen trek ken uit een interview, door dr Drees verleend aan het Indonesische blad Mer- deka. In dit interview, dat door Het Pa rool werd gepubliceerd, zegt dr Drees uitdrukkelijk, zich in zijn uitlatingen juist met het oog op de besprekingen, grote reserve te willen opleggen. Wat dr Drees wel weer duidelijk zegt is, dat de bereidheid tot samenwerking twee kanten moet komen. Dit woord ïten de heer Soekarno en de zijnen eindelijk eens ter harte nemen. Alleen die overeenkomst schijnt voor hen aan trekkelijk te zijn, waarin zij het volle pond onvangen. Dat is altijd een merk aardig soort overeenkomsten. Van Ne derlandse zijde zal men goed doen, de Indonesische delegatie het onjuiste hier van nog eens kort en duidelijk onder het oog te brengen. Maar of het zal helpen? Soekarno heeft des te minder recht tot het doen van krasse uitspraken nu juist in deze dagen de toestand in zijn eigen land zo bedenkelijk blijkt te zijn. Of moeten zijn uitlatingen worden uitge legd als een bewijs van zwakte? Wij zijn geneigd dit aan te nemen en te ver onderstellen dat hi; op deze wijze weer eens de aandacht van de binnenlandse problemen, die naar nu wel duidelijk is ontzaggelijk groot zijn. heeft wil len afleiden. Te betreuren De A.NW..B. organiseert een tocht „met onbekende bestemming" voor bromfietsen. Op zichzelf een loffelijk plan, dat zien laat, hoe deze organisatie open oog heeft voor de ontwikke- van het wegverkeer. De bromfiet- zitten al vaak genoeg in het hoekje de slagen vallen, is echter een „maar" bij, dat da hele opzet bederft. De tocht is uitge schreven tegen 25 en 26 Augustus a s. En 26 Augustus is een Zondag. Het mooie plan houdt daarmede op, een mooi plan te zijn. We vinden dit jammer. We had den dit van de A.N.W.B. ook niet ver wacht. Deze organisatie wil algemeen zijn. Zij moge er op toezien, het te blij- Door deze tocht op Zondag te orga- seren is zij niet algemeen meer. We hopen spoedig te vernemen, dat men dit ook inziet en dat men van dit pad „met onbekende stemming" is teruggekeerd. Burger in nood Na dezer dagen het vege lijf te hebben gered uit de Noordzee er in deze dagen ook nog niet-Kanaal- zwemmers. al schijnen ze wel eens in de minderheid te zijn heeft mr Bur ger de weg gevonden naar zijn lijfblad. Het Vrije Volk. voor een verhaal dat niet bijster duidelijk is, doch waarin hij elk geval toezegt, wanneer hij nog s gaat zeilen vooraf een communiqué uit te zullen geven. Mr Burger is een openhartig man. te openhartig wellicht. Maar hij zal er zich toe genoopt voelen. Men oordele: Dat ik twee biljetten van 1000 bij me had, schrijft hij. komt omdat ik thuis geen brandkast heb. We zien het oorzakelijk ■erband niet dadelijk in. We kennen, ok van zeer nabij, vele mensen die geen brandkast bezitten, maar hebben ze daarom twee duizend gulden op zak? We hebben hen er nooit op aangezien. Intussen krijgen we uit het verhaal de indruk, dat deze som de geldelijke bezittingen des heren Burger uitmaken, maar dat hij zozeer geneigd was, het (toch niet al te) weinige te eren. dat hij alles bij zich stak, toen hij „een half etmaal" onder zeil ging. Dit moge dan tevens als antwoord die nen aan die lezers, die bij ons op aller lei wijs kwamen informeren, of dit die meneer was van het „Pluk de armen en spaar de rijken". We vragen hen alleen: Spaar ons al te pijnlijke vragen. San Bemardinopas in Zwitserland weer open Uit Zwitserland wordt gemeld, dat de San Bernardino-pas. welke door de aardverschuivingen, welke kort geleden Oost-Zwitserland en Noord-Italië teister den. werd afgesloten, weer is open ge maakt. Hierdoor is de verbinding Grau- bundenItalië hersteld. (Advertentie) Mooi of slecht weer Met een fototoestel en rolfilm van FOTOHANDEL N. v. d. HORST ALTIJD GOEDE RESULTATEN Doezastraat 39 Telefoon 24702 WEERBERICHT De speciale Indonesische ambassadeur, prof. Supomo, arriveerde gistermid dag op Schiphol teneinde in ons land informeel overleg te plegen inzake de wijziging van het Unie-statuut. Opklaringen na regen Tot morgenavond venvacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en een overwegend matige Zuidelijke wind. Morgen naar Westelijke richtingen draaiende wind en in de loop van de dag opklaringen, het eerst in het het land. Vannacht minder koud. morgen overdag ongeveer dezelfd# of iets lagere temperatuur dan vandaag. (Opgemaakt om 10 uur). Zaterdag: Zon 5.27 tot 20.00 uur; maag 20.31 tot 7.00 uur. Op 24 Augustus LJC. Westen

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1