DELFTSCHE SLAOLIE Nouveauté's uit Leiden en omgeving op de komende jaarbeurs Prof. dr H. W. Siemens 60 jaar MET BOWIENTJE AAN DE WATERKANT Keuringsdienst controleert dagelijks reiding van consumptie-ijs be- Leidse koperdief voerde „grote onbekende" ten tonele NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 16 AUGUSTUS 19SI Moderne klanken Potterij Zaalberg brengt interessant werk Leiden en omgeving zyn op de komende najaarsbeurs in Utrecht weer vertegen woordigd. In de fors opgezette tekening van het geheel doet de bijdrage slechts aan als een hulplijn. Toch, die hulplijn is een wezenlijk deel van dat geheel en zo onmisbaar. Onmisbaar ook, omdat zij een frisse streep der nieuwe dingen is. Interessant en kenmerkend voor de naars"- Kunstenaars, die een opdracht ontwikkeling der moderne woningin-1 kunstzinnig in gebondenheid uitvoeren richting is de inzending van potterij zonder de fouten-en het eenvormige van Zaalberg uit Leiderdorp. Deze inzending het industriële massaproduct. Hun doel 3Vl geschikt voor export ons land van groot belang. Vele landen gaan voor dit handgedraaide pottenbak- kerswerk belangstelling tonen- Zo zijn België, de Verenigde Staten. Canada, een deel van Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Australië potentiële afnemers. Gevoelig van vorm en warm van kleur Zijn de dingen, die op de beursdagen hun stille taal tot het publiek zullen spreken. De moderne tijd wil verandering der in terieurs. Ouderwetse donkere kleuren moeten tot het verleden gaan behoren, lichte, harmoniërende moeten hun plaats Innemen. In deze nieuwe stroming vloei en de kleuren en vormen van Zaalbergs Vakkundig zijn de eetserviezen, de bekers, de bloemvazen met de hand ge maakt. Met hoge temperaturen wordt het materiaal, dat uit bijzondere klei en glazuursooren bestaat, gelouterd en uit zonderlijk hard gemaakt. Zo krijgt het de kwaliteit van porcelein- Een nieuw eetservies zal worden ge ëxposeerd in een zwart-blauwe kleur met zuiver witte binnenkanten. In diep bruine en turquoise en rode glazuren zijn er voorwerypen, die op nieuwe wijze met bloemen kunnen worden toegepast. Een zeer oude manier van werken heeft zich hier tot in de twintigste eeuw ge handhaafd. Het vakmanschap wordt er grotelijks in op de proef gesteld. Samen met tien andere inzenders vor men de inzendingen van Zaalberg een «parte groep in het grote conglomeraat van de najaarsbeurs. Samen noemen zij Zich de „Federatie der gebonden kunste- Voor de zoveelste maal botsing bij Haagse Schouw Weer had een ernstige aanrijding plaats op het kruispunt RijndijkHaag- wegValkenburgseweg. Gisteravond om streeks 8 uur verleende de autobestuur der J. de W. uit Hazerswoude die uit de richting Leiden kwam en de Valkenburg seweg od wilde, geen voorrang aan de motorrijder A. K. uit Den Haag. De motorrijder kwam van café Haagse Schouw: zijn echtgenote zat op de duo. De motor werd aangereden en zowel K- als zijn echtgenote liepen hoofdwon den en een hersenschudding op. Een pas serend geneesheer, geassisteerd door nog een voorbijganger, verleende eerste hulp, i waarna de slachtoffers naar het Acad. Ziekenhuis werden overgebracht. Later op de avond konden beiden per zieken- irw» auto naar hun woning worden vervoerd, rami Het motorrijwiel werd totaal vernield. .cm Het jubileum van pastoor S Beukers 2.20 Het jubileum van pastoor Th. M. Beu- eld" kers begon gisteren met een Hoogmis in rarn de St Petruskerk, waarin pater A. Duin- 5.20 dpm een feestpreek hield. Tijdens een serie ontbijt bood de heer S. Wijtenburg, secre- taris van het kerkbestuur, de pastoor een gift van f 11.000 aan. die gestort wordt ln het fonds voor de bouw van een pa- cau-! rochiehuis aan de Zeemanlaan. Namens g tn het gemeentebestuur sprak de heer S- Ver- Menken. De .receptie, die des middags werd gehouden, werd namens het ge- rtrel meentebestuur bezocht door wethouder 10.45 J. C. van Schaik. De feestelijkheden wer- -15—j den kerkelijk besloten met een Lof, waarbij de jubilaris sprak over: ,.U zij lof. U zij eer. U zij dank, o heilige Drie vuldigheid". Gisteravond bracht de R.K. harmonie nog een serenade. Academie voor Internat. Recht Aan het examen tot het verkrijgen van het diploma van de Academie voor Inter nationaal Recht in Den Haag, gehouden Van 11 tot 13 Aug., hebben 21 candidaten deelgenomen. Geslaagd zijn de Neder landers P. N. Drost, L. Erades en C. A. Pompe, en de volgende buitenlanders: R. Arias-Perez (Columbia), H. Coursier (Frankrijk), W. Diamanti (Ver. Staten), O. Dupeyroux (Frankrijk), D. Loeber lfuij (Duitsland), M. V. Oddini (Italië), mile ello' M. M. O'Toole (Ierland), E. McWhinncy ,-ersl (Australië), H. Wiebringhaus (Saarge- bied). n te overtuigen, dat dit artistieke hand werk niet boven het massawerk hoeft uit te steken wat de prijzen betreft, ter wijl de kwaliteit minstens even goed is te nomen. En verdei Saléfix is een product uit Bodegraven van de Andrélonfabrieken. Het wordt op de beurs in het métier der Nederlandse kappers geïntroduceerd. Het is 'n water golf versterker, die niet kan worden ver geleken met de gewone fixatiefs. Zon der meer lost het in water op. in tegen stelling tot vele tot nu toe in de handel zijnde soorten fixatiefpoeders. die eerst opgekookt moeten worden. Van de N.V. Nederlandse Koperen Buizenfabriek in Leiderdorp wordt een gepatenteerde ribbenbuis naar de jaar beurs gebracht Deze ribbenbuis is voor al van belang voor de auto-indüstrie. Zij verkleint de moeilijkheden bij het ont werpen van koel- en verwarmingsinstal- laties en het volume, waarin een bepaald warmte-overbrengend vermogen kan worden ondergebracht. Een melkmachine, die de veeboeren zeker zal interesseren, wordt geëxposeerd door het Technisch Bureau Scheffers in Voorburg. Zij wordt meer geschikt ge acht voor kleine veebedrijven. Avifauna: millioen bezoekers Familie uit Arnhem had een goede dag Het vogelpark „Avifauna" beleefde gisteren een recorddag. Vele duizenden bezoekers, uit alle richtingen, werden met allerlei vervoersmiddelen aange voerd. Alleen reeds een congres van de R.K. jeugdbeweging leverde een bezoek van 10 000 jongeren. Over het algemeen blijft het bezoek ook dit jaar ver boven de meest opti mistische verwachtingen. Vorig jaar bereikte men een totaal van 900.000 be zoekers; gisteren werd de millioenste geteld, na de heropening op de Zater dag voor Pasen in Maart j-L Dat wil dus zeggen, dat in nog geen vijf maan den 1000 000 bezoekers(sters) de con trole passeerden. De gelukkige was ook ditmaal een bezoekster, n.l. mej. S. Veldman, een kapster uit Arnhem. Zij was in gezel schap van haar verloofde, de heer H- Luiken, productieleider van een con fectiebedrijf te Groningen en haar De heer G. v. d. Brink, directeur van „Avifauna", heeft het verloofde paar in het fraaie paviljoen toegesproken; mej. Veldman ontving een envelop met in houd en een bloemenhulde, haar ver loofde werd als eregast voor deze dag benoemd en als Avifauna-am/bassadeur voor de toekomst. Met hun ouders wa ren zij voorts het verdere van de dag de bijzondere gasten van de directie- Ook van andere zijde ontving de ge lukkige geschenken. Kolonel Hoogenhout tot ambassadeur benoemd van Zuid-Afrika In October zal hij dr Bosman opvolgen (Van een onzer verslaggevers) Tot ambassadeur in Nederland va: Unie van Zuid-Afrika is benoemd kolonel Petrus Imker Hoogenhout, thans admi nistrateur van het mandaatgebied Zuid- West-Afrika. De nieuwe ambassadeur werd op 2 Fe bruari 1884 te Wellington, dicht bij Kaap stad, geboren. Hij studeerde aan de uni versiteiten van Stellenbosch en Kaapstad- KOLONEL HOOGENHOUT. Stichting Koeltechnisch Onderwijs opgericht Op initiatief van de Nederlandse Ver eniging voor Koeltechniek heeft een aantal organisaties op dit gebied de Stichting Koeltechnisch Onderwijs (S. K.O.) opgericht. De nieuwe stichting zal zich bezighou den met het organiseren van de vak opleiding van lager en middelbaar koel technisch personeel, speciaal ook krach tens het leerlingstelsel. Inlichtingen verstrekt het secretariaat der stichting, dat voorlopig is gevestigd: Pasteurstraat 1, Leiden. Sinds 1929 bezet hij een leerstoel te Leiden j Maandag a.s. hoopt professor dr H. W. Siemens, hoogleraar in de huid- en ge slachtsziekten te Leiden, 60 jaar te worden. Hermann Werner Siemens werd in i Charlottenburg, Duitsland, geboren en bezocht aldaar en in Altenburg het gym nasium. In Miinohen en Breslau studeerde hij medicijnen. In 1917 promoveerde hij op een studie over de schildklier en werd Vervolgens in 1917 privaat-docent aan de universiteit te München. In 1927 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoog leraar in dermatologie en syphilis aan deze universiteit. In 1929 werd professor Siemens een leerstoel in Leiden aange boden, waar hij huid- en geslachtsziekten tot leervakken kreeg. Van de werken, die bekendheid ver wierven, noemen wij die over de erfelijk heidsleer: „Grundzüge der Vererbungs- lehre. Rassenhygiene und Bevölkerungs- politik", waarvan vertalingen in het Zweeds, Engels, Frans, Roemeens en Nederlands volgden, en „Einführung in die allgemeine und spezieUe Vererbungs- pathologie des Menschen'". Dit werk werd in het Russisch vertaald. Duitser van geboorte, en de opkomst van het nationaal-socialisme van nabij meegemaakt hebbende, stak hij in zijn Leidse periode zijn mening niet onder stoelen en banken. Met vele andere hoogleraren werd hij weggevoerd en maakte hij kennis met de concentratie kampen in Haren en Sint-Michielsgestel. Zijn werken stonden in Duitsland op de lijst van verboden boeken. Hij ontwikkelde een grote interesse voor onderwijszaken en speelde een belang rijke rol in de strijd om erkenning van net Zuid-Afrikaans als' landstaal naast het Engels. Zijn vader, C. P. Hoogenhout, was een der oprichters van het „Genootskap van Regte Afrikaners". Kolonel Hoogenhout bekleedde voor zijn huidige functie, waartoe hij geroe pen werd door veldmaarschalk Smuts, die van secretaris-generaal van Binnen landse Zaken. Uit zijn huwelijk met mej. E. E. Mul ler, werden drie zonen geboren. Een van hen sneuvelde tijdens de laatste oorlog ;n actieve dienst. Het zal nog wel enige tijd duren eer de nieuwe ambassadeur in Den Haag komt en dr en mevrouw Bosman vertrekken. Waarschijnlijk rei- zij fleze laatsten einde October af. Dr D. B- Bosman overhandigde op 23 September 1949 zijn geloofsbrieven als gezant aan H M. de Koningin. Op 31 Mei j.l. werd het gezantschap tot ambassade verheven. Het trieste beeld, dat men op tal van plaatsen in het door de oorlog geteisterde Korea kan waarnemen. Van vele zwerftochten teruggekeerd in hun oude woon plaats, pogen de vluchtelingen hun gehavende huis weer bewoonbaar te maken. En omdat Bowientje van me altijd de wonderlijkste invallen heeft en uit één brok zuiver gekristalliseerde impulsiviteit bestaat, waardoor voormelde invallen prompt worden omgezet in de meest tast bare werkelijkheid, omdat het bovendien een prachtige zomerdag was en de mild te stralen stond boven de polders rond onze goede stad, zat ik Woensdag jongstleden ergens tussen Ter Aar Rijpwetering aan een brede tochtsloot, met Bowientje naast me, een hengel de hand en een pijp in de mond. De vissen konden hun gang gaan. „Ik vind vissen een tamelijk wreed be drijf", had ik nog weerstreefd, maar Bo wientje had aan de hand van een dik boek, dat ze ik weet nog niet waar van daan gehaald had, uitgelegd dat het ge voelsleven van een vis veel lager is een mens, en ze had er ten slotte alle zekerheid bijgevoegd, dat het helemaal niet zeker was dat we wat zou den vangen. Ik vond dit een nogal zwak betoog, De koude lekkernij Meer dan 100.000 bacteriën per cm3 is Verboden! Als men gemoedelijk aan een ijsje likt of misschien van een dure coupe snoept tijdens een uitgebreid diner, geniet men niet zonder meer van de koude lekkernij, maar kan men zich ook beschermd weten door een uit gebreid apparaat, dat Keuringsdienst voor Waren heet. De keuringsdienst, waaronder Leiden, de Duinstreek en de Rijnstreek ressorteren, is gevestigd te Haarlem. Deze dienst, waarvan dr G. Tierie directeur is, oefent controle uit op alle soorten levensmiddelen. In dit „warme" jaargetijde geeft de ijsco echter het meeste werk aan de zeven keurmeesters, die dagelijks uit' zwermen, hoewel geconstateerd is, dat het gebruik van ijs in de winter e: lyieer en meer „in komt", zodat ook dan bij inspectietochten het ijs niet wordt vergeten. Consumptie-ys is een by uitstek ge schikte voedingsbodem voor allerlei bac teriën en daarom moet in de bedrüv allereerst de grootst mogelijke zindelijk heid worden betracht. Nadat enkele tien tallen jaren geleden zich in enkele plaat sen na het nuttigen van ijs vergiftigings verschijnselen hadden voorgedaan, trad omstreeks 1930 het consumptie-ijsbesluit in werking. Alleen ingeschreven bedrij ven mogen deze lekkernij verkopen er zij moeten aan talrijke hygiënische voor waarden voldoen. Zo is de bedrijfsruimte op minstens 8 m2 gesteld; dit zal in de toekomst ver moedelijk tot 10 m2 worden verhoogd. De andere maatregelen betreffen zindelijkheid in het bedrijf en van materiaal. Er is bijv. in de waterafvoer een „stankafsluiter" nodig, vooral ook om de ratten te weren. Ook restaurants en café's moeten, zo ver men het üs niet zelf bereidt, ir register worden opgenomen. Het ijs-dient te worden -bewaard in een conservator, waarop de naam van de bereider staat Harddraverij te Noordwijk trok zeer grote belangstelling Miss A van Bosselaar werd kampioen van Zuid-Holland Er wa« weer gTote belangstelling voor de harddraverij, het jaarlijks terugkerend evenement op de Koningin Wilhelmina-boulevard, georganiseerd door de Noord- wijkse harddraverijvereniging „Prinses Irene". Onder ideale weersomstandigheden verschenen 16 paarden aan de start, voor het merendeel dragers van bekende namen, zoals Allouez, Edelman, Lijcurgus en Ed. Anvil. Deze draverij droeg ditmaal wel een zeer bijzonder karakter, doordat de win naar tevens het kampioenschap van Zuid-Holland won. De organisatoren hadden alle eer van hun werk; het parcours was schitterend in orde, terwijl de ingang van de baan versierd was met gladiolen, in verband met het zomer-bloemenfeest. De grootste attractie was voor velen, naar ons moest blijken, de gelegenheid om bij de totalisator een gokje te wa gen. het was bij de tenten dan ook zeer druk(!) Reeds bij de eerste omloop werd een felle strijd geleverd en de toekomstige winnaars kwamen al spoedig in het vi zier. Door een bepaalde samenloop van omstandigheden werden alle omlopen met een stilstaand nummer verreden, waardoor de gelukkigen, die dit num mer lootten, wel zeer bevoordeeld wer den. Dit was echter niet te vermijden. Zo kwam bijv. Larus S. zonder strijd in de derde omloop terecht, waarin het bij een normale kamp zelcer niet ge plaatst zou zijn. In de derde omloop verloor Larus S. dan ook beide ritten kansloos tegen O. Marijke. Miss A. won beide malen van Ed. Anviel, terwijl J. de Vlieger met Allouez lachende derde werd met zijn stilstaand nummer. Deze 18-jarige vos- ruin doet het echter nog best voor zijn leeftijd, en er was een beslissende kamp- rit nodig, voordat de 4-jarige vosmerrie O. Marijke van de gebr. Knijnenburg van dit oude beestje won. Allouez had bovendien nog de afstand als handicap (320 m>. terwijl O Marijke slechts 300 had te lopen. Dank zij een perfecte start wist De Vlieger halverwege de baan zelfs voor te komen, maar uiteindelijk besliste de jeugd van O. Marijke. De beslissende rit ging tenslotte tussen O. Marijke en Miss A., een 6-jarige bruine merrie van H. G. F Bosselaar. Het lag voor de hand, dat Miss A., die gedurende de drie slopende ritten tussen de andere mededingers, had kunnen rus ten, favoriet was. Zonder moeite won Miss A. dan ook beide ritten en hier mee tevens het kampioenschap van Zuid-Holland. De einduitslag was: le prijs 600 Miss A„ stal H. G. F. Bosselaar, berijder J. v. Leeuwen Jr; 2e prijs 250 O. Marijke, stal gebr. Knijnenburg, berijder H. C. ten Hagen; 3e prijs Allouez. eigenaar en berijder J. de Vlieger. De 4e prijs werd gedeeld door Ed. Anvill, stal P. Koster, en Larus S., stal P. J. Ruiter. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Clara P. d v J v d Zwan en C Ouwersloot; Johannes F, z v J van .Staden en L E Lindenberg: Adrianus J, 7. v K W Noordover en M M Molenaar; Vincentius G, z v G W Noordover en M M Molenaar; Alexander F, z v H W Creutzberg en M E Kuffler. GEHUWD: F de Haas en M C F Ver steeg, D Hannaart en H Oudshoorn. T Mantel en W Benning. W Mark en H C Noordermeer, A Neuteboom en C A Nieuwcnhuizen. C v d Bent en J v d Mark. P M J Scheeren en Jonkvrouw A M Feith. G H Devilee en P J M v d Berg, O H A E Scholl en P Vermond. Th van Wezel en G M Th Gerdes, W Blok en H Wind. A Janssen en W E de Roo. W van Dijk en J M Boom, J W Karei en W M A J Noordervliet, J A van Egmond en S M J v d Tuijn. OVERLEDEN: J T Buys, huisvr van Van Leeuwen, 52 jr. aangegeven, zodat men weet waar het vandaan komt. Dagelijks wordt een groot aantal mon sters genomen. Gedurende het ver naar Haarlem worden ze in speciale conservators, die voorzien zijn van schij ven vaste koolzuur, gekoeld en na aan komst in het laboratorium onmiddellijk onderzocht. De taak van de keurmeester beperkt zich overigens niet tot het nemen var monsters: hij controleert ook de berei ding en geeft zo nodig advies. Over ge brek aan medewerking van de meeste berelders heeft hij daarbij niet te klagen. Onderzoek Bij het onderzoek in het laboratorium wordt eerst nagegaan of de in het ijs ver werkte melk voldoende verhit is geweest. De proef geeft aan of de temperatuur de vereiste 78 graden heeft bereikt, zodat de ziekteverwekkende kiemen zijn ge dood. Vervolgens gaat men na, hoe groot het aantal basteriën per cm3 is. Het ijs wordt daartoe gebracht' in een z.g. Petrischaal en gemengd met een agarvoedingsbodem. Dan bewaart men het gedurende een paar dagen bü 35 gr. in een broedstoof, waarna de bacterie-koloniën gemakke- lük met het blote oog kunnen worden geteld. Per cm3 mogen er niet meer dan 100.000 voorkomen. De zindelükheid by de bereiding wordt gecontroleerd door te onderzoeken of er in het üs Coli-bacteriën voorkomen. Deze soort bacteriën komt in groten ge tale in faecaliën voor. Is het üs goed behandeld, dan moeten deze Coli-bacteriën afwezig zün. Kan men ze in 0.1 cm3 nog aantonen, dan heeft er aan de bereiding iets gehaperd. Het is dan ook niet uitgesloten, dat er andere ziekteverwekkende bacteriën (typhus en paratyphus) aanwezig zün. Om deze reden is het ook verboden een deneieren in het tjs te verwerken. Behalve bacteriologisch wordt het ijs ook chemisch onderzocht, böv. of er geen saccharine wordt verwerkt en of het roomüs-gehalte in roomüs voldoende is. Gelukkig is het consumptie-üs de laatste 20 jaar niet de oorzaak geweest van ernstige vergiftigingen. Wanneer een afwüking voor de eerste maal wordt geconstateerd, volstaat men meestal met een waarschuwing en een inspectie van het bedrüf, waarbü aan wijzingen worden gegeven. Heeft dit geen effect, dan wordt dikwüls door de keuringsdienst proces-verbaal opge maakt. Daar deze overtredingen sinds 1 Mei van dit jaar als economische delicten worden beschouwd, kan de rechter zelfs sluiting van het bedrijf bevelen. Hoewel aan de fabricage nog wel en ander ontbreekt tot nu toe zonder ernstige gevolgen is wel verbetering te constateren. Vermoedelük is dit ook een gevolg van de grotere vakkennis der bereiders. die door de vestigingswet wordt geëist. Dr Veeneklaas hoogleraar in kindergeneeskunde Opvolger van prol. dr Gorter De benoeming wordt verwacht van dl G. M. H. Veeneklaas. kinderarts te Utrecht, tot hoogleraar in de faculteit der geneeskunde te Leiden als opvolger van prof. dr E. Gorter. De nieuwe hoogleraar werd in 1909 te Utrecht geboren- Hij studeerde tot 1934 medicijnen aan de Rijksuniversiteit al daar. Van 1935 tot 1939 werkte hij aan het Wilhelmina-kinderziekenhuis te Utrecht. als assistent, later als hoofdassistent. In 1933 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift ge titeld: ..Sternumpunctie bij kinderen". Van 1941 tot 1945 was hij werkzaam bij de afdeling inwendige ziekten in het Wil- helmina-gasthuis te Amsterdam. In 1946 ■ei-bond hij zich weer aan het kinder ziekenhuis in de Domstad, nu als chef de clinique. Dr Veeneklaas werd. behalve door zijn wetenschappelijke publicaties, bekend toen hij tijdens de Italiaans—Ethiopische oorlog deel uitmaakte van de Rode Kruis- ambulance, die naar Abessinië vertrok. Opening openbare school Da Costastraat De nieuwe openbare school aan de Da Costastraat zal op Vrijdag 31 Augus tus a-s., des morgens om 11 uur, worden geopend. de zuinigste, de beste! Niettemin werd twee jaar geëist Gewoonlük heeft de Haagse rechtbank niet veel t*jd nodig om de tegenwoordig veelvuldig voorkomende metaaldiefstallen te berechten, doch het geval van de Leidenaar Van T, vormde een uitzondering. Dit kwam omdat de man, aan wie diefstal, bedreiging en mishandeling ten laste wae gelegd, het oude verhaaltje van de „grote onbekende" ten tonele voerde. Deze zou het koper gestolen hebben en hy zou de heler zyn. Tussen het Utrechtse Jaagpad en de Hoge Rijndyk staat een loods en daaruit vermiste de eigenaar koperen radiator elementen. Hij waarschuwde de politie en ging 's avonds in de loods met twee rechercheurs op de loer zitten. Op een zeker moment kwam een hoofd half bo- een der raampjes uitsteken. Het ge zicht verdween onmiddellijk. De eigenaar mssr het koper rende naar buiten en trof man bij het hek aan met een sleutel die op de radiator-elementen paste. De man liet zich niet zo maar over meesteren. Hij vocht verwoed en beet een de rechercheurs, die ondertussen ook ter plaatse waren gekomen, in gezicht en lichaam. Tegen de andere rechercheur, die hjj met de steeksleutel probeerde te slaan, riep by: „Ga weg. of ik sla je de hersens in." De man wist zich los te ruk- en te vluchten; hy werd later ge arresteerd op een signalement van een de buurt wonende juffrouw, die hem wel vaker ter plaatse had gezien. Eerst legde hij een bekentenis af, later voerde hij aan dat een ander de diefstal had gepleegd. Hij zou de vorige malen bij het hek de radiator-elementen hebben overgenomen. De naam van de dief wilde hii niet noemen. Ditmaal had hij zijn'doen. vriend hard zien komen teruglopen. Deze had de sleutel weggeworpen en ge schreeuwd dat er onraad was. Verd. had de sleutel opgeraapt, omdat hy geen spo ren wilde achterlaten. Van het gevecht wist hij niets meer. De eigenaar van het koper beweerde ter zitting pertinent, dat hy in de man het gezicht herkend had, dat boven het raampje uitkwam, maar de beide recher cheurs konden dit niet beamen. Ook het jasje van verd. zou door de eigenaar her kend zyn. Het was inmiddels gewassen en kon niet meer als bewijsstuk dienen. De officier van justitie meende dat ver dachte zijn troeven uitspeelde, nadat hij eerst gezien had hoe ver de politie de rechter-commissaris het met het derzoek brachten. Hy vond het van verd. zeer onwaarschijnlyk en eiste wegens diefstal, bedreiging tegen het leven en mishandeling 2 jaar gevange- isstraf. Mej. mr L. Jacobs, de raadsvrouwe, trachtte aannemelijk te maken, dat het verhaal van verd. waar was. hoewel dit in de strafmaat weinig zou veranderen. De rechtbank zal 28 Augustus uitspraak maar alia, met vrouwen is het kwaad redeneren. ,Maar ik vis niet met wurmen", zei ik nadrukkelijk. ..En ik ook niet, schattebout', zei ze. ,Jk houd niet van wurmen." Au fond schuilde in deze redenatie een zeer slech te logica, maar ik zweeg wijselijk. „We vissen met doodgewoon brood, zei Bowientje, „en i k zal wel telkens je haak van aas voorzien, als je daar soms te lui voor bent" En zo zaten we dan aan de waterkant Tussen het ranke riet; dat ruisen kan, en anders niet Aan de einder stond een molen. En hij draaide nog ook. Wat tegenwoordig, ne laas. een wonder mag heten, fmit tussen haakjes. De zon scheen heerlijk op onze rug, de wind speelde met het watervlak, er was alleen het bolderen van een ver verwij derde boerenwagen, m'n pijp smaakte me prima, de vis beet lekker niet, kortom, goed leven, in die wijde, stille polder onder Leiden. oe haalde ik voorzichtig de hen gel op, om te ontdekken dat het aas er ielcem afgesnoept was. „Zulke rak- •rs", zei ik dan goedgemutst, liet Bo- entje een nieuw diner aanrichten en legde opnieuw in. Ook Bowientje, die met een diepe der.krimpel tussen haar ogen naar de bibberende dobber staarde, had weinig geluk. De vis beet wel, maar niet door. Want ook zij moest elke keer weer witte propjes aan de haak wrie melen. Vissen is, zo ontdekte ik toen, toch niet i'n héél gek bedrijf. Je zit in de heer lijke, vrije natuur, je pompt je longen vol met de klaarste lucht, die ge maar bedenken kunt, je ziel herademt in de rustieke stilte en diep in je hart is er die kleine spanning of die slimmeriken on der dat wriemelende watervlak nou ein delijk eens van plan zijn op het herhaal de aanbod in te gaan en toe te happen. Die kleine spanning vooral, elke keer weer, wanneer je opnieuw hebt ingeleod, die doet het 'm. En daarnaast, heel ach- hoekje van je dierenvriende'.ijk hart, de stille hoop dat ze zich niet ze grazen laten nemen. Na een uur begon m'n rug een woordje lee te spreken. Ik bedoel: met Bowien tje. Bowientje ratelde aan één stuk door, alsof ze op visite was. Alsmaar beschou wingen over het vissen. Viscollege, om zo te zeggen. Over de belangrijkheid van de keuze van het snoer. Dat die van silk moet zfjn. Over de haak, die in minstens twintig verschillende grootten gekocht kan worden. Over het vissen op snoek en karper, waarbij een rad op de hengel ge monteerd zit. Over het hengelen met een paternoster, waarbij echte vaklui soms zonder dobber, dus op het gevoel, vissen. Over de Noordenwind, waarbij alle vis stil ligt, zodat je je telkens moet ver plaatsen. t was verbazend, zoveel als dat Bo wientje van vissen wist En onderwijl zat aar te turen naar haar dobber. Met die dikke rimpel tussen haar ogen. En •n kloppend hart vol jachtlust Maar zoals ik zei, mijn rug begon ten slotte ook een woordje mee te spreken, dies purkte ik de hengel in de grond, stopte een verse pijp en ging naar de blauwe lucht staren. Bowientje deelde boterhammen uit, schonk karnemelk in aluminium bekertje„ deed nieuw aas mijn en haar haak en zette haar be togingen voort. Om het kwartier want per slot was ik hier om te vissen richtte ik me op, controleerde of er nog voer genoeg voor de stomme dieren, en verzonk olgens weer in een zalig nietsdoen, zoals alleen een Hollandse polder U op i schone zomerdag verschaffen kan. Ik is hier uiteindelijk niet in de eer- e plaats voor de vissen, maar voor ■zelf. Au fond konden de vissen me ge stolen worden. Zou je 't niet leuk vinden", zei Bo wientje, „wanneer we vanavond heerlijke gebakken vis zouden eten, die we self gevangen hadden?" ,Ja natuurlijk....", zei ik verstrooid. Want hoog in de blauwe lucht waren twee zwaluwen een nummertje stuni vliegen aan 't weggeven. Ze jongleerden hun slanke lijfjes en iele vleugels en tegen de trind, alsof er geen krachtwetten bestonden. Soms stonden ze en ogenblik roerloos, gooiden zich ver- ■olgens op de kant en schoten dan met een, glijvlucht tegen de wind in. alsof ze ergens onder hun vleugels een raketmotor stiekem verborgen hadden. Blauw, diepblauw was de lucht. Soms trok er een witgrijs waas voorbij, waarin allerlei kringetjes zweefden. Daarna kwa- er rose golven, die langzaam over gingen in donkerrood. En almaar dat sui- >an dat ranke riet. Dat droeve lied, dat Jacqueline van der Waals niet kon verstaan, en dat ik net zo min verstond. Heel, heel in de verte klonk het moto- rengebrom van een vliegtuig. Een K.L.M.-kist op weg naar Indonesië? Mis schien keken de passagiers wel weemoe dig door de kleine raampjes naar bene den, om voor 't allerlaatst de schoonheid de Hollandse polder in te drinken, zou de laatste herinnering zijn. Straks, als ze ergens in de tropen te puf fen zaten onder een palm of een warin- gin, zouden ze elkaar misschien nog wel vertellen van die laatste aanblik. Van die groene polder en die brede Tegen vieren gingen we naar huis. Het was een heerlijke dag geweest De laatste twee uur had ik serieus gevist Zonder succes overigens. Toen we de boel inpakten, zei Bowlen» tja: ,JHad je werkelijk gehoopt nog iets tc vangen?" „Och....", zei ik. Per slot is er altijd nog zoiets als mannentrots. De diepe rimpel boven Bowientjes pus was weg. Er was nu een ondeugend lijntje rond haar mond. „Wat is er?" vroeg ik achterdochtig. Ze liet me het resterende aas zien. „Wat is dat?" vroeg ze. „Brood", zei ik. „Papier", antwoordde ze prompt. „Zo gauw de haak in 't water komt,, valt het af. Vandaar...." Zo'n varken! Familieberichten uit andere bladen Ondertrouwd: L. Jamin en H. Melief, Rotterdam; M. Briel en P. C. J. Niemants- verdriet, Rotterdam. Getrouwd: H. van der Helde en N. Ver schoor, Rotterdam; D. White en mr J. ïn Rees. Londen; F. van Lente en H. Stap. Amersfoort: L Havenaar en Pj Marks, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3