Jlieuiue geitectft(Courant Jacquardwevers Met koffers vol herinneringen Massale emigratie van( in totaal, millioen personen Nederland zal eveneens zijn deel vijf moeten leveren u ook 16 parlementsleden in Indonesië gearresteerd HEEFT PLAATSING voor BEKWAME In het oliewinkeltje te Teheran heerst drukke nering Wist l Roden accoord met commissie voor de demarcatielijn DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Twee en dertigste Jaargang No 93W ,5tantoflstlctj it aJjfbltorn «ngn htrt iütcghtnspatr Recept van Vei. Naties voor Europa IN DE eerstkomende vijf jaar zullen een millioen mensen per jaar het continent van Europa moeten verlaten, wil men het vraagstuk der overbevolking in dit werelddeel door migratie oplossen. Volgens een heden gepubliceèrd rapport van de Ver. Naties moet het onwaarschijn lijk worden geacht, dat het vraagstuk van de Europese overbevolking kan worden opgelost zonder aanzienlijke aanvullende financiële steun en planning. Het rapport werd opgesteld door het secretariaat van de V..N., voor de „Economische en Sociale Raad", welke thans te Genève bijeen is. Het betreft hier dus conclusies, die by I alle regeringen van Europese landen j sterk de aandacht zullen trekken. Het hier genoemde rapport heeft speciaal be trekking op de emigratie uit Neder land, West-Duitsland, Griekenland, Ita- I lië, Oostenrijk, Triest en Malta. \Val de vereiste aanvullende financiële steun be- j treft, wordt er in het rapport op gewe zen, dat meer dan de helft der 600.000 emigranten uit Europa in 1949 bestond uit vluchtelingen, welke steun onder vonden uit internationale financiële bron. Van de overige 300.000 werd minstens een vierde financieel gesteund door fami lieleden. Men kan echter niet verwach ten, dat deze toestand de komende vijf of tien jaar zal blijven voortduren. Het grote probleem is natuurlijk, welke landen al deze mensen zullen Komt brandstichter van over de grens Raadselachtige branden nog niet opgehelderd In Ubbergen-Beek bij Nijmegen krijgt men steeds meer de gedachte, dat de dader van de geheimzinnige branden die zich daar de afgelopen dagen voordeden van over de Duitse grens zou kunnen komen. De hooimijt die zoals we meld den Dinsdagavond is afgebrand, stond nog dichter bij de grens dan de drie boerderijen waar de rode haan reeds eer der de kop opstak. De dader moet ter plaatse zo goed bekend zijn, dat hij pre cies weet waar hij zijn snode plannen ongestraft kan uitvoeren. Vandaar dat hij zich, nu de hoeven zelf bewaakt worden, ln het open veld waagde. De branden herinneren aan het feit, dat een goed jaar geleden langs de Groe- newoudseweg te Nijmegen een hooimijt werd aangestoken door een niet toe rekenbare kapper, die later is aange houden. De veeboer Jansen wiens hele voorraad hooi in vlammen is opgegaan, verklaar de, dat hij zijn melkvee zal verkopen en volgend jaar - n nieuwe veestapel zal aanschaffen. De landbouwer W. Jeuken is bij de brand al zijn werktuigen kwijt geraakt zodat zijn werk is lamgelegd. De wederopbouwdienst heeft besloten voor de herbouw van de afgebrande scnuren de landbouwers Jeuken en Damen voor rang te geven. moeten emigreren. Volgens het rapport alweer, zijn er veel landen, die hun be volking wensen te vergroten. Zo heeft Australië zich een jaarlijks aantal immi granten voorgesteld van 200.000 en het wenst voornamelijk Britten, Neder landers, Italianen en Duitsers, zulks voor een periode van vijf jaar. Canada kan 150.000 mensen opnemen. Israël ca 200.000 per jaar, in de komende drie ja- Uit niet-officiële informaties blijkt, dat Argentinië in 1948 ongeveer 154.000 im migranten toeliet, terwijl verwacht kan worden dat dit cijfer in de komende pe riode ongeveer 150.000 immigranten per jaar zal bedragen. De Ver. Staten zullen nog 341.000 uitheemden uit Duitsland, Griekenland, Italië en Triest toelaten, naast de normale contingenten uit Euro pese immigranten bestaande. Dit belangrijke rapport verdient de grootste aandacht, omdat de voorstellen in Europa, dat te kampen heeft met overbevolking en werkloosheid, verlich ting kunnen brengen. Voor ogen van verloofde in zee verdronken Jongetje onder auto gedood Voor de ogen van haar verloofde i 27-jarige mej. F. Melgers gistermiddag bij het zwemmen in zee nabij Koog op Texel verdronken. Zij raakte in een diepe kuil aan de rand van een wrak. Haar verloofde slaagde er tenslotte in meisje te grijpen en aan het strand Brengen, maar toen bleek mej. M. reeds te zijn overleden. Het slachtoffer was in dienstbetrekking te Zeist en woonde in Wolvega. Het 7-jarig zoontje van de arbeider A. Hoekstra te Drogeham (Fr.) is gisteren hij achter een wagen vandaan plot seling de weg overstak door een auto ge grepen. Het kind was op slag dood. In de afgelopen nacht is in de Sta tionsstraat te Apeldoorn de motorrijder L. J. H. N. uit Arnhem op een stilstaan de vrachtauto gereden. De duo-passagier, de 27-jarige J. v. d. M. uit Apeldoorn, werd door de schok van de motor slingerd en was op slag dood. De motor rijder zelf kreeg een schedelbasisfrac- tuur en werd in ernstige toestand opge 2n in het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn. Jhr Tjarda bij de Koningin Op het palels Soestdijk heeft Koningin Juliana gisteren in audiëntie ontvangen jhr mr A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, vertegenwoordiger van Nederland in het vaste orgaan de organisatie van het Atlantisch drag te Londen. Terug in Nederland! De 500 Nederlandse -padvindersdie de wereldjamboree in Oostenrijk hebben bijgewoond, arriveerden gisteren om 5 uur juichend in Utrecht, waar zij door de wachtende ouders en hun vrienden stormachtig werden begroet. Poging tot staatsgreep Op onwettig bezit van wapens kan de doodstraf worden gesteld Zestien communistische leden van het Indonesische parlement zijn van nacht in Djakarta gearresteerd in verband met het vermoeden dat een poging tot een staatsgreep zou worden gedaan. Ook vijf redacteuren van iet Chinese blad Sin Po zijn aangehouden. Voorts heeft het kabinet be sloten dat onwettig wapenbezit of onwettige wapenhandel voortaan ge straft zal kunnen worden met de doodstraf, levenslang of 20 jaar gevange- lisstraf. Vanavond zou de regering in een besloten parlementszitting een verklaring afleggen. De arrestaties werden verricht tijdens ïuiszoekingen die door de militaire poli- het ingaan van de avondklok wer- ien gedaan in het kantoor van het cen- rale comité der communistische partij ndonesia, het centraal bureau van de iobsi (het communistische vakverbond) andere organisaties, evenals in de wo- iingen van de betrokken personen. Ook >apieren en archieven werden meege- Cordon rond parlement Vanmiddag omstreeks twaalf uur rok een mobiele brigade een cordon ond het parlementsgebouw, waar ien vergadering aan de gang was. fiemand kon het gebouw verlaten, e pers evenmin als de parlements- eden. Deze afzetting werd na een ialf uur opgeheven toen het gezoch- communistische parlementslid iarwono verklaarde zich niet tegen rrestatie te zullen verzetten. De heer Sarwono verklaarde aan Lneta dat zijn aanhouding blijkens het rrestatiebevel verband hield met de ge- teurtenissen in Priok en het vermoeden n poging tot een staatsgreep. Tot de gearresteerde parlementsleden «horen: van de communistische partij heren Mudigdo. Tjugito. Djoko Sudo- o en Abdullah Aidit, van het front luruh: de heer Mustafa, van de Boeren- ond: Sidik Kertopati, van de Partai lurba: Pandu, Sudyoni en Maruto en oorts de partijloze Siouw Giok. Van et Chinese blad Sin Po is behalve een ijftal redacteuren ook de directeur, tng Jan Goan, in arrest gesteld. Ook hooidambtenaren namelijk Abdul Rachman en Subrapto, benevens een der leiders van de vereni ging van arbeiders in de oliebedrijven, de heer Situmeang. Vanmorgen stond het bureau van de communistische partij nog onder zware bewaking van de mili taire politie. Ir Sakirman, fractievoorzitter van deze partij, verklaarde dat een protest delegatie naar de regering zou gaan. Nader wordt gemeld dat ook arresta ties zijn verricht bij andere te Djakarta verschijnende bladen. Ook Liem Khoen Hian, voormalig hoofd van de politieke partij Persatuan Tionghoa Indonesia, en de voorzitter van de typografenvakver- eniging, Surahdjo, zijn aangehouden. De archiefstukken van deze laatste vereni ging, die o.a. betrokken is geweest bij de stakingsactie bij de drukkerij Van Kolff, zijn in beslag genomen. Volgens Aneta zijn ook in Tangeran 22 personen opgepakt. De bladen van Medan melden nog da gelijks nieuwe arrestaties en huiszoekin gen. Een van de arrestanten is de lei der van de Boerenbond, Pattipehu, die eind vorig jaar dreigde alle tabaksonder nemingen in Deli te zullen kaalhakken wanneer Nieuw-Guinea niet voor Nieuw jaar aan Indonesië zou worden „terug gegeven". Er zijn voorts invallen ge daan in de kantoren van het secretariaat van de Sobsi en de Sarbupri Oost-Suma- tra. De leiders, Soufron en Nainggolan, werden gearresteerd. Vrijgelaten Nederlanders in Göttingen De 67 uit Rusland terugkerende Ne derlanders rijn in het kamp Friedland bij Göttingen (Duitsland) aangekomen. Een Nederlandse missie is gisteren met de ondervraging begonnen. Accountant stierf een natuurlijke dood De 44-jarige Amsterdamse accountant K. de G. die dezer dagen in het bos bij Huizen dood werd aangetroffen achter het stuur van zijn auto waar hij reeds drie dagen moet hebben gezeten is blij kens een sectie vermoedelijk gestorven aan longontsteking. De politie meende aanvankelijk dat de man, die bij een Belgische speelbank veel geld had ver loren en er financieel slecht voorstond, zich van het leven had beroofd. Hitiers jacht onder de slopershamer Hitiers jacht, de 2500 ton metende Grille, dat niet minder dan 14.000.000 gul den heeft gekost, zal weldra worden ge sloopt ommetaal te leveren voor het Amerikaanse defensieprogramma. De Grille werd na de oorlog door de Engelsen in beslag genomen. De admi raliteit verkocht het voor 58.628 pond sterling aan een Libanese fabrikant, die het in de V.S. tentoonstelde. Nu gaat het Vrijdag naar de scheepssloperij in Bor- dentown (New Jersey) en dan is het ook met deze nazi-glorie gedaan Prinses Anne, het dochtertje van Prinses Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh, is gisteren 1 jaar geworden. Telegrammen, brieven en kaarten met gelukwensen stroomden van alle kanten Birkhall. de zomerresidentie van de Prin selijke familie, binnen. Sloepje van de Caro gevonden Vanmorgen in de vroegte heeft botter UK 161 bij de IJmuidense brul boei half onder water een sloepje de naam Caro aangetroffen. Het bleek afkomstig te zijn van het Belgische jacht Caro dat zoals men weet Zaterdagnacht op het Scheveningse havenhoofd te plet ter sloeg nadat het Tweede Kamerlid Burger en de schipper ter nauwernood aan wal waren gekomen. Het scheepje is naar de IJmuider vissershaven gebracht. Twee negerkinderen in Washington vermoord Een nog onbekende dader heeft Dins dagnacht in een woonhuis te Washington twee jongetjes van 3 en 4 jaar met een hamer doodgeslagen, nadat hij de ouders in hun slaapkamer had opgesloten. De vader, Poole, hoorde in de nacht een schreeuw uit de kamer van de kinderen, die een etage hoger sliepen. Hij wilde de kamer uitsnellen, maar vond de deur op slot. Hij sprong uit het drie meter hoge raam, klom door een raam in het bene denhuis en bereikte zo de kamer van de kinderen, die hij stervend aantrof. In een ziekenhuis zijn beide jongetjes spoedig overleden. Er was een televisietoestel uit het huis verdwenen, doch omtrent de aan leiding tot de moord tast men in het duister. Poole is een neger en zijn vrouw een Philippijnse. Uitsluitend vakbekwame wevers worden verzocht te solliciteren Zal Hanimans missie slagen Men raakt er de kluts kwijt over een nieuw Perzisch tegenvoorstel Een drukke nering in het politieke „oliewinkeltje" te Teheran. De Ameri kaan Harriman, de speciale afgezant van Truman, bracht een bezoek aan de Sjah van Perzië, teneinde diens invloed aan te wenden, beide partijen, Britten en Perzen, te matigen. Harriman en Stokes, de leider der Britse delegatie, hebben besprekingen gevoerd met premier Mossadeq. Amerika en Engeland hebben er het hoogste belang bij, dat er nu eindelijk een ge zonde regeling tot stand komt. Overigens heerst er op vele punten grote verwarring. Deze verwarring, aldus Reuter, geldt het, heeft aanstoot genomen aan uitla ten aanzien van de Brits-Perzische olie- onderhandelingen, nu de adviseur van Mossadeq, dr Fatemi, heeft medegedeeld dat de premier de Britse voorstellen van de hand heeft gewezen, hetgeen door de Brit Stokes beslist is tegengesproken. Volgens Fatemi heeft Mossadeq Dins dag wel degelijk de volgende drie tegen voorstellen gedaan: 1. Perzië stemt er mee in, aan Enge land zoveel olie te verkopen als dit land nodig heeft. 2. De vorderingen van beide partijen worden onder de loupe geno men. 3. De Britse staf moet zijn werk zaamheden voortzetten. Stokes is van oordeel, dat „niets is verworpen", maar ook niets is aanvaard". Volgens radio-Teheran heeft Perzië de Britse ambassadeur schriftelijk verzocht, zijn consul-generaal te Koramsjar, maj. Capper, terug te roepen. Perzië, zo heet Ernstig gewond bij poging om kind te redden Bij een poging om zijn kind te redden s de 39-jarige Van Z. uit Culemborg gistermiddag op het Marktplein aldaar levensgevaarlijk gewond. De man zag dat zijn dochtertje vlak voor een aan komende personenauto wilde oversteken rende zijn kind achterna, maar werd gegrepen door een andere passerende wa gen. Bewusteloos en met schedelbasis- fractuur is hij naar het ziekenhuis over gebracht Het meisje werd slechts licht gewond. DAT de K.L.M. van 19 Augustus af tussen Curagao en San José niet meer 2, doch 3 vluchten per week zal maken. DAT dr D. A. IJsselstijn, directeur West-Indisch bedrijf van de KLM.. over zal gaan naar de Curagaose Han dels Mij en op 30 Sept. bij de K.L.M- wordt opgevolgd door M. Koster, wiens plaats als hoofd commerciële dienst wordt ingenomen door A v- d. Paauw, hoofdvertegenwoordiger in Argentinië- DAT de Friese stier Sudhoekster Ne ger van Th. Y. Oostenbrug uit L. Vrou wenparochie het kampioenschap van de Royal Show. Engelands jaarlijkse grote veetentoonstelling, behaalde. DAT de benzineprijs in Oostenrijk voor buitenlanders is verhoogd van 3 tot 3,50 shilling en de prijs van Oos tenrijkse benzine in Nederland is ge stegen tot f5.30 per tien liter. DAT op 24 Augustus in Doetinchem het 70-j. bestaan van de veemarkt, de grootste kalvermarkt van ons land en de enige Ned. markt die wordt beheerd door particulieren, gevierd zal worden. DAT de vorig jaar ontdekte muur schilderingen in de Grote Kerk te Bols- ward thans door de wandschilder Hal- bertsma worden schoongemaakt. DAT de Ned. ambassadeur ln Washington, dr J. H. v. Royen, die met verlof in ons land vertoeft vandaag een officieel bezoek aan Maastricht zou brengen. DAT Smit in Slikkerveer voor fl,3 millioen aan generatoren en schakel materiaal zal leveren voor een electri- sche centrale in de Argentijnse stad Cordova DAT de K-L.M. reeds 25 renpaarden ter waarde van in totaal f800.000 over de Atl. Oceaan heeft vervoerd sedert zij enkele maanden geleden met derge lijke transporten is begonnen. DAT de Amerikaan Lester le Royal Taylor als 25 000ste K L.M-passagier het bewijs van overschrijding van de eve naar heeft ontvangen. DAT de 91-jarige mevr. Isabel Pears uit Beckenham (Engeland) per KLM van Londen naar Amsterdam v.v. is gevlogen en nog zonder bril onder de schare op het vliegveld haar kennissen kon ontdekken. De Dam is geen Hyde- park In tegenstelling tot Hydepark in Lon den mag men op de Dam te Amster dam niet zonder vergunning een rede afsteken. Dit ondervond het Britse par lementslid Julian Snow die gistermid- dam om kwart over vijf midden op de Dam op een bankje klom, maar tien minuten later geflankeerd door een agent van politie naar het bureau War moesstraat wandelde. Mr Snow heeft voor de Labourpartij zitting in het Lagerhuis en is een aan hanger van de idee voor een wereld regering. Hij kwam naar Nederland met de bedoeling Nederlandse parlements leden en autoriteiten over te halen deel te nemen aan een conferentie die eind September in Londen wordt gehouden met het doel tot een wereldregering te geraken. Mr Snow wist op dit spitsuur "de aan dacht te trekken van ongeveer 100 voorbijgangers. Hij betoogde dat het nodig is brieven te schrijven naar de Kamerleden om hen op te wekken naar Londen te gaan. „De vrede kan alU in gehandhaafd worden als er een univer- Twintig Kanaalzwemmers vanmorgen gestart Na drie keer wegens de ongunstige weersomstandigheden te zijn uitgesteld, vanmorgen dan toch de Kanaal-race, uitgeschreven door het Britse dagblad Daily Mail, begonnen. Om een minuut half acht zijn te Kaap Gris Nez Frankrijk 20 zwemmers uit tien landen km lange ^zwemtocht te water gegaan. De deelnemers, 13 werden van het hoofd tot de voeten ingesmeerd met een speciaal soort vet. Zestig kleine boten volgen hen tijdens de overtocht In totaal heeft de Daily Mail 70.000 gulden aan prijzen be- I De duinen bij Westerslag op Texel I worden door de zee steeds verder I ondermijnd, hetgeen tot gevolg I heeft dat de enorme bunkers, die I op de bovenrand van de duinen I stonden, omlaag glijden. Dertig mensen bezweken aan hittegolf Texas nog steeds geteisterd door droogte De alles verzengende hittegolf in Texas, aaraan thans reeds 30 personen zijn be zweken, duurt nog steeds voort Ook gis teren was de lucht onbewolkt, waardoor de temperatuur tot hoog peil kon stijgen. Gedurende het weekeinde hebben onwe- ders hier en daar tijdelijk wat opluchting gebracht, maar Dinsdag steeg het kwik al weer tot 41 graden Celsius. Geraamd wordt dat de katoenoogst 35 tot 40 pet beneden normaal is. Multi-millionnair Rockefeller (77 jaar) getrouwd De 77-jarige multi-millionnair John D. Rockefeller jr is gisteren in Providence (Rhode Island) getrouwd met mevrouw Martha- Baifd Alten. Zijn eexSt.e vrouw, met wie hij 47 jaar gehuwd is geweest, stierf in 1948. Zij schonk hem vijf zoons en een dochter. Mevrouw Allen huwde voor de derde maal. Zij is 56 jaar en heeft geen kinderen. Haar laatste man bekend jurist in Providence. Zij schikbaar gesteld. De eerstaankomende! was vroeger pianiste en maakte onder v krijgen ieder 10.000 gulden, haar meisjesnaam, Martha Baird, een twee 5000 gulden en de an- tournée door Europa. In 1931 trok zij deren 2500 gulden. Izich uit het muziekleven terug. De besprekingen te Kaesong In China zou ontevredenheid toenemen over de politiek van het Kremlin Te Kaesong zijn de commuisten accoord gegaan met het voorstel van de Amerikaanse vice-admiraal Joy, de kwestie van de demarcatielijn naar een commissie te verwijzen. Volgens Reuter zullen de voornaamste deel nemers aan de besprekingen te Kaesong niet meer bijeenkomen, voordat de commissie het over een dergelijke lijn eens is geworden. De Geallieer den deden hevige luchtaanvallen op Pjongjang en de spoorweg, die uit Pjongjang naar Sinmak loopt.' De leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft vandaag meegedeeld, dat Geallieerde vliegtuigen gisteren 450 aan- valsvluchten hebben ondernomen. Radio-Moskou gewaagde van de „Gru welijkste aanval sedert de oorlog". Volgens deze bron werden er bij de den uitgezonden voor de „Voice of aanvallen op Pjongjang 1500 personen ge dood en 2000 gewond. De ene wijk na de andere zou met de grond gelijk zijn ge maakt. Naar A.F.P. meldt, hebben de Amerikaanse strijdkrachten op Korea tot 10 Augustus ongeveer 80.750 man verlo ren, namelijk 12.022 gesneuvelden, 56.488 gewonden en 12.250 vermisten. De 570 Nieuwzeelandse soldaten, die zich aan boord van het troepenschip Wa- hine bevonden, toen het ten Zuiden van Nieuw-Guinea aan de grond liep, zoals gisteren gemeld, zijn thans overgestapt op het tankschip Stanvac Karatsji. De man schappen zullen nu waarschijnlijk verder per vliegtuig naar Korea reizen. Vermelden wij nog, dat dezer dagen de inhoud van een geheim rapport aan het Kremlin ter kennis van het Westen is ge komen. Hierin wordt voorgesteld, de Chi nese rode leider Mao Tse Toeng en diens kabinet „totaal te zuiveren". Het rap port zou zijn opgesteld door Rogof, de chef van het Russische persbureau Tass te Peking. Bijzonderheden hierover wer- America". Rogof beschuldigt de Chinese leiders er van de belangen der Sowjet-Unie bij de Koreaanse oorlog te saboteren en af te wijken van de, door het Kremlin gedic teerde, politieke gedragslijn. Rogof wijst voorts op toenemende ontevredenheid on der de Chinese „vrijwilligers", die naar hun land wensen terug te keren. sele regering is die de verdeling t voedingsstoffen, grondstoffen voor industrie e.d. regelt. Het toil niet n gen dat de naties hun souuereiniteit hun eigen gewoonten moeten schaffen." Toen de agent verzocht even mee gaan. beëindigde hij zijn toespraak middellijk. Mr Snow was in gezelschap van enkele studenten. Een ran ging mee naar. het bureau om e tueel als tolk dienst te doen. 's Middags om vier uur had het Engelse parlementslid wethouder Francke tele fonisch om toestemming verzocht. Ge zien het korte tijdsbestek kon deze echter geen vergunning verlenen. De politie heeft mr Snow de raad gegeven in Nederland niet zonder toestemming in het openbaar redevoeringen te hou den, omdat dit verboden is. Tegen zes uur had de Engelsman het bureau weer verlaten. Advertentie bWMfilecUic NEON APELDOORN WEERBERICHT Veranderlijke bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking en droog weer. Aan- vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag: Zon 5.25 tot 20.02; Maan 20.19 tot 5.31. Vrijdagnacht V.M. Milk Shakes en Sorbets Telefoon 24071 Haarlemmerstraat 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1