Zal er dan toch nog verbetering komen in de waterleiding? Lof voor Leidse controle op hooibroei Langzaam en onzeker NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 15 AUGUSTUS 19JT Raad van Zoe/erwoude EIGENLIJK WAS DE VERGADERING, die de gemeenteraad van Zoe- terwoude gisteravond hield, wat eentonig. Men zat elkaar niet in de haren, maar was het steeds roerend met „spreker" eens. En toch was het best uit te houden, omdat ook deze bijeenkomst werd gekenmerkt door een „burgemeester Smeetse-vaart". Zelfs ontbrak de „komische noot" niet en evenmin „een optimistisch geluid". De raad ging accoord met het voorstel in B. en W„ waaraan Ged. Staten bij voorbaat hun goedkeuring hechtten, n.l. tot verhoging met de „Joekes-gulden" van het salaris van de gemeente-ontvanger. Ook vonden de leden het billijk, als de ambtenaar van de burgerlijke stand wat leer ging verdienen. De verordening, die de controle regelt an de gemeente-ontvanger en de andere ambtenaren, die over de gemeente-duiten gaan. werd vastgesteld. In verband met een wijziging van de gemeentewet werd de gemeenschappelijke regeling met Lei den. inzake het toelaten van kinderen tot de o.l.-scholen in die gemeente uit Zoe- terwoude. ingetrokken. Voorts werden de 'ergoedingen voor de bijzondere scholen 'oor 1950 vastgesteld. Als leden van de waterleidingcommis- ie werden herkozen de heren J. v. Vliet. C. J. v. Leeuwen en W. Tijssen. Eervol ontslagen als lid van de woningcommis- werd de heer P. C. Paardekooper en r hem in de plaats werd gekozen de heer H. J. M. Sieverding. Meteen moest hij weer aftreden, omdat de commissie opnieuw moest worden gekozen. Alle leden werden opnieuw gekozen, n.l. de heren A. M. Schinkel. P. Koning. J. H. v. d. Ploeg, J. P. v. d. Velden en H. J. M. Sieverding. De Vebo in Leiden verkreeg een jaar lijkse garantie an 2Vi cent per inwoner, wat 140.05 betekent, en de St Jans fanfare ƒ200 subsidie. Het R.K. paedago- gisch bureau te Leiden zal ƒ7.50 subsidie ontvangen voor iedere te testen inwoner van Zoetenvoude. Het Chr. lyceum te Alphen aan den Rijn kreeg ƒ28,14 voor ieder van de twee leerlingen uit Zoeter- woude over 1950. Een renteloze lening aan de Stichting Rijnlands Borgstellingsfonds werd omge zet in een kapitaalsbijdrage k fonds per- du, zodat het fonds wat Bij de ingekomen stukken was schrijven van de heer M. van Leeuwen, waarin deze verzocht betonnen palen een hek op kosten van de gemeente te mogen verplaatsen in verband met de laan, die de gemeente meteen terloops voor 750 kocht om er een straat te kun nen aanleggen. Het verzoek van de heer Van Leeuwen werd dan ook ingewilligd. De R.K. vereniging voor E.H.B.O. ver zocht om subsidie ten einde verbandpos- ten te kunnen uitzetten. In een volgende vergadering zal de raad hierover een be slissing nemen. Voorts kon de voorzitter meedelen, dal Zoeterwoude voor de burgerlijke verde diging is ingedeeld bij de kring der A-gemeenten, n.L bij kring Leiden, om dat Zoetenvoude ook nu al wat de brand weer betreft op de Sleutelstad is georiën teerd. Te zijner tijd zullen B. en W. t stellen doen inzake de inrichting brandspuithuizen. De Leidse brandweer kreeg ook nog een klopje op de schouder, omdat zij zo keurig de controle op de hooibroei had uitgeoefend. Er werden 124 bergen ge controleerd en slechts op een gering aan tal adressen was lichte broei geconsta teerd, zodat er ten slotte maar enkele bergen moesten worden uitgehaald. Uit een stuk van de schoolartsendienst bleek, dat het aantal te onderzoeken kin deren te groot wordt. Overigens is hel niet de bedoeling, ieder jaar, maar 2 a J keer per lagere-schooltijd de kinderen volledig te onderzoeken. Er bestaan plan nen om het onderzoek uit te breiden, doch de financiën spelen een rol. De heer W. de Groot kreeg nul op het request, toen hij zich beklaagde ovei onheuse behandeling door de gemeente bij de overdracht van aan de gemeente verkochte grond. Een eerder genomen raadsbesluit be treffende het beschikbaarstellen van den voor de bouw van 16 woningen de Hoge Rijndijk, werd aangevuld. De bedragen, die in de toekomst eventueel geleend zullen worden, zullen nu 4 pet rente moeten opbrengen en niet zoals het reeds verstrekte bedrag 3",i pet. Optimisme Bij de behandeling van de wijziging der gemeentebegroting 1951, die inmiddels door Ged. Staten is goedgekeurd, kon de voorzitter weer even trots zijn op de naar verhouding goede financiële toestand, waarin zijn gemeente verkeert. Er is zelfs een reserve van ƒ19.000. Uit de gewone dienst zouden B. en W. graag de betering van de waterleiding bekostigen, waarvoor op een andere manier geen gel den te krijgen zijn. Indien een desbetref fend raadsbesluit aan Ged. Staten voor gelegd zou worden, heeft het een goede kans van slagen. Andere kapitaalswei ken, zoals de demping van de sloot in de Wei poort en het Watertje, kunnen er echter niet af. Het voorstel van Ged. Staten tot af schaffing vaSi de twee wegwerkers kon geen goedkeuring van de raad verkrijgen. De begroting van het waterleidingbe drijf over 1951 werd gewijzigd in band met de kosten, die de verlegging van de buis onder de nieuwe weg met zich meebracht. Vervolgens werd de vacantietoeslag voor de gemeente-ambte naren (2 pet van de bruto wedde tot eer maximum van ƒ50) in hun rechtspositie opgenomen. Zodoende hoeft niet ieder jaar opnieuw een vacantie-uitkering te worden vastgesteld. Visserijgolfjes ren vandaag de n de Flamingo i byna 4000 kis- Dlnsdagmarkt viel De visprijzen waren gisteren verre van slecht en er zat hier en daar zelfs nog een lichte verbetering in het toch al hoge niveau. Voor de grote schelvis betaalde de handel niet meer dan 72, maar de braadjes zakten een paar gul den. hoewel 37 per kist toch nog aan de hoge kant bleef. Voor de verse ha ring bestond gezonde belangstelling, waardoor zij zich handhaafde op 14 per kist mede een gevolg van hel teruglopen van de aanvoeren van Noord haring door het slechte weer, dat diver se trawlers naar het Zuiden heeft ge jaagd. Ook in de tong kwam wat schot, waardoor de grote opliep tot 3.10 en de kleintjes de 1.53 haalden. Voor de 24 kisten schol werd 41 en 29 be- itaald, resp. voor de soorten I en II. Zo markt zo besomming Het florissante marktbeeld van giste ren vond zijn uitdrukking duidelijk in de opbrengsten: de Norma Maria bleek 19.800 in 12 dagen bij elkaar te heb ben gevist, de Simon de Danser maakte 16.300, eveneens voor 12 dagen, en de eenzelfde Slecht weer Van de trawlers Tubantia, de Thorina aan de markt met sar ten. De loggers werden vertegenwoor digd door de Wiron III (IJM 221), die voor een welkom sorter ink je vis en ma kreel zorgde. De Allan Water komt morgen met 1200 kisten haring en voor de rest van de week is nog niet al te veel bekend, daar de meeste boten geruime tijd hebben lig gen steken. De wereld en de visserij. Blijkens de statistieken verbruiken de landen aan de Noordzee, de Noord-Atlan tische Oceaan, Spanje en Portugal, de meeste vis. De schattingen van de we reldproductie lopen uiteen van 2517 millioen ton. De soort Clupea, waartoe de haring behoort, wordt het meest ge vangen, gevolgd door de kabeljauw Derde in de rij isde zalm. Er zijn op de wereld 4339 grote stoom- of motortrawlers. In 1950 had Engeland er 1147, Spanje 540, Frankrijk 375, West- Duitsland 346 en Amerika 244. De Sowjet-Unie beschikte toen over 128 trawlers en motorloggers. Aan mevr. Eleanor Roosevelt is gis teren te New York een verzameiing gra- mofoonplaten van het Amsterdams Con certgebouw Orkest en va" het Sym phonic Orkest te Birmingham aangebo den. Dit geschenk werd overhandigd namens de Austinfabrieken als herinne ring aan de reis om de wereld van JCLM-vliegtuig en een Austin-auto. Tot lid van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is benoemd me j. J. Celdens, vroeger particulier secretaresse van H K.H. Prinses V/ilhelmina. Uit de pers Schacht in Indonesië Het Vrije Volk dichtte: Lege hoed opeens konijnen! Marken zijn niet wat ze schijnen, Zuivering verbaasd doorstaan, „Spreek met Schacht en 't komt in orde". Zo is Hitier groot geworden en reeds lokt een nieuwe baan. Als Sukiman mocht vertrouwen, dat er welvaart valt te bouwen nieuwe goocheltoer, •r. v, t u 1 laat hij zich dan goed bezinnen: «Hen. pe heer J. H v i PIoee ont-jm0(S frU „eg,nn=n popte zich als een eerlijk man, want hij j Cfl„Jr, maar- enei rptn merkte op, dat hij eerst gisteravond ach- i fonds perdu' algemeen ter de betekenis gekomen. Voorzitter: Het gebruikelijke term. De heer v. d. Ploeg: Dan begin lk te twijfelen aan de algemene ontwikkeling van de raadsleden. Toen weerklonk een gulle lach door het intieme raadzaaltje! Bij de rondvraag informeerde de heer J. Dorrepaal, hoe het stond met de aan besteding van de te restaureren toren. Hierover kon de voorzitter nog geen me dedeling doen, maar hij betwijfelde, of de beslissingen wel spoedig zouden af komen, nu men alle uitgaven zo beknib belt. Stuur die Schacht maar snel retour! De Nwe Prov. Gron. Crt voegt hier aa Jawel, maar wis en zeker is: het begin was ver van fris! Men zit daar lelijk in de nesten, daar uw partij de jonge staat ging vesten op een zeer wrak fundament; aan goocheltoeren is men er gewend. Een lege hoed opeens konijnen kan Djakarta niet zo gek toeschijnen. De vermaning tot een fris begin heeft dan ook weinig zin. „De geest is altijd vrij" Kruidenier te Amsterdam betaalde contributie voor vakgroep niet Weegschaal werd executoriaal verkocht Dezer dagen heeft zich in Amsterdam een even merkwaardige als droeve gebeur tenis afgespeeld. In de kruidenierszaak van de heer J. C. van Tol, Karei Doorman- straat 141, werd een weegschaal executoriaal verkochtEen kasregister en meubelen van de familie Van Tol zouden gevolgd zijn, ware het niet, dat vrienden van de kruidenier ingrepen en voor het vereiste bedrag zorgden. Zo verliep de gebeurtenis, waarover de Tel. het volgende meldde, nogal gemoedelijk. Duitsers waren verdreven, de zaak op dezelfde voet wordt voortgezet- Want de Nederlandse regering heeft als noodwet de toen gevormde organisatievorm over genomen en wil ons dwingen deel te blijven uitmaken van deze Duitse orga nisatie". Demociatie De reden van het optreden van Vader tje Staat tegen deze voortreffelijke mede burger? De heer Van Tol weigert prin cipieel deel uit te maken van de gedwon gen bedrijfsorganisatie, daar hij aanslui ting bij zijn eigen, vrywillig gekozen vakgroep, de Chr. Kruideniersbond, pre- In zijn gezellige voorkamer aan df Bestevaerstraot heeft de heer Van Tol nadere inlichtingen verstrekt over deze aangelegenheid. De wand van zijn zit kamer is gesierd door een gecalligrafeer- de opdracht, die vermeldt: Huldeblijk van de Nederlandse Bin nenlandse Strijdkrachten aan Jaap Tol, die in oorlogstijd reed met melk bussen en beschuitkisten, daarmee de indruk wekkend alsof hij zwarte handel dreef, maar die in waarheid in zijn kel der wapens en munitie verborg en le vensmiddelen rondbracht voor het on dergronds verzet". En dan is er een kleinere opdracht van de LKP met een vers, dat eindigt met de woorden: ..Het lichaam bukke in dwang, De geest is alfyd vrij!" De heer Van Tol is ook na de oorlog deze zinspreuk trouw gebleven .,In de oorlog", zo deelde hij mede 'aren wij met het mes op de keel ge dwongen ons te laten inschrijven. De Duitsers hadden daar de bedoeling mee in te zetten voor de totale oorlog voering en de bedrijven uit te kammen nensen vrij te maken voor tewerk stelling in Duitsland". Maar nu zien we. dat ondanks alle schone beloften uit Londen, dat we onze vrijheden terug zouden krijgen nadat de .,Ik heb dat steeds geweigerd en deze organisatie niet erkend. Vandaar dat ik i. ij direct weer heb aangesloten bij mijn eigen organisatie, de Prot. Chr. Kruide niersbond. Mijn begrip van democratie is, dat ik deel moet uitmaken van een organisatie, waarin ik zelf medezeggen schap heb en waarin de leden de organi satievorm kunnen bepalen. Dus weigerde ik de contributie te be talen. Met het gevolg, dat ik op 19 Juni van dit jaar voor de kantonrechter werd gedaagd De kantonrechter heeft er toen op gewezen, dat hij verplicht was de be dring, reeds door een hogere rechter genomen, te eerbiedigen, zodat ik ver oordeeld werd tot betaling van de contri butie ad f 64,20. Ik heb aan deze vordering niet vol daan. zodat ik bezoek kreeg van een deurwaarder, die betaling eiste. Toen ik weigerde diens rekening te be talen (die buiten de hoofdsom vermeer derd was met f 18,15, f 2 en f 10,75 voor -se kosten, ongerekend de nog te ko- rente) ging hij over tot het in be nemen van diverse goederen uit mijn winkel en mijn woonhuis (extra osten f 23,55). Hebben wij, zo ging de heer Van Tol voort, daarvoor nu vy'f jaar lang ge vochten? Ik dacht, dat wij by het ver dwijnen der Duitsers met al die Jan Klaassen afgerekend hadden. Dat was toch uitdrukkelijk en bij herhaling beloofd van uit Londen. Maar dat schijnt vergissing te zijnNa de be'-'i- ding is de zaak blijkbaar op dezelfde voet voortgezet Klokslag halfdrie verscheen de deur waarder. vergezeld van een politieman ?n getuige, in de winkel En met hem stroomden enige buurtgenoten en colle- naar binnen. De deurwaarder deed mededeling van de executoriale ver koop en de voorwaarden, waarna hij be gon met de Berkelweegschaal te verko pen. Deze werd ingezet voor twee kwartjes De prUs liep weldra op tot f 192.34, pre cies de som, die de heer Van Tol met de kosten schuldig was. Koper was een bestuurslid van de Chr. Kruideniersbond. die de som direct voldeed en zijn eigen dom terstond weer overdroeg aan zijn collega. Daarmee was de plechtigheid af gelopen. Het wachten is nu tot de volgende contributie betaald moet worden! Plechtigheid op Buiten landse Zaken Nederl.-Griekse handels-» overeenkomst gesloten Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een korte plech tigheid plaats gehad, waarbij de ge zant van Griekenland. Nicolas G. Lely, de minister van Buitenlandse Zaken, D. U. Stikker, het zojuist tot stand gekomen Grieks-Nederlandse handelsver drag getekend hebben. Na de tekening verklaarde de Griekse gezant ons, dat hij zeer verheugd was de resultaten der besprekingen. Het laatste grote handelsverdrag tussen Ne derland en Griekenland dateerde van 1926. Toch zyn er reeds oude banden, daar in 1843 een handels- en zeevaart overeenkomst gesloten werd. „Moge dit verdrag een symbool zijn van de vriend schap tussen onze landen, die beiden vrijheid en democratie als hun grootste idealen erkennen", besloot de gezant. Gedenkteken voor grenadiers en jagers te Den Haag Binnenkort zal aan de Hofweg een ge denkteken worden onthuld voor de ge sneuvelde grenadiers en jagers. De daar toe ingestelde commissie nodigt de nage laten betrekkingen en ook de invalide grenadiers en jagers uit zo spoedig mo gelijk hun adres op te geven aan de voorzitter, kol. b.d. H. D. Scherpenhuy- zen, Pascalstraat 46. Amersfoort. Zij zul len hierna een uitnodiging krijgen voor het bijwonen van de plechtigheid voor 2 personen. De datum der onthulling zal binnenkort worden bekend gemaakt, de verzoeken moeten vóór 22 Augustus zyn ingediend. Argeloos over de grens gelopen Oostduitse uraniumzoekers gearresteerd De Westduitse grenspolitie heeft twee Russische soldaten, een Russisch burger en 10 Oostduitse technici gearresteerd, die tijdens een speurtocht naar uranJumlagen op Westduits grondgebied waren terecht gekomen. Drie anderen slaagden erin over de grens te ontkomen. De groep had verklaard de slecht afgebakende grens zonder erg overgestoken te zyn tydens hun speurtocht voor de Russische onder neming Withmuth A.G., die een grote uraniummyn in het Ertsgebergte exploi teert. De Russische soldaten vergezelden de groep „ter bescherming". Allen worden voor nader onderzoek vastgehouden. Dr Nikijuluw uit de politiek Dr Nikijuluw, zich noemende de alge meen vertegenwoordiger van de Repu bliek Zuid-Molukken, is van plan zich binnenkort uit het politieke leven terug te trekken om zich geheel aan de ge neeskunde te gaan wijden. Gevraagd naar de reden van zyn heengaan uit de politiek, deelde dr Nikijuluw mede dat hy plaats wil maken voor jongeren Naar hy ons verklaarde heeft bet feit dat hy zich uit de strijd voor Ambon terugtrekt niets te maken met het inci dent in de Schattenberg te Westerbork, waarbij hy zoals men weet lichte wohdingen opliep. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN RIIN KOUDEKERK AAN DEN RUN Er is nog werk genoeg Ons stukje „Het wordt schraal met de bouwery" heeft vandaag een vervolg. Dat begint met: Als! Als er wat meer geld beschikbaar komt, dan zijn er tal van objecten zo ver voorbereid, dat ze onmiddellijk aanbesteed en uitgevoerd kunnen worden. In de eerste plaats: 58 woningen in het Oosthoekdorp aan de Karei Doorman straat. Deze bouw is reeds geruime tijd geleden opgedragen aan de fa gebrs Van Hemsbergen. En hoewel hiermede nog waardevolle bijdrage geleverd kan worden aan de oplossing van de woning nood in onze gemeente, de uitvoering is financiële redenen niet mogelijk. Wellicht hebben bouwverenigingen of particulieren nog meer plannen, genoemde is direct voor uitvoering vat- Dan de scholenbouw. De Chr. school Dor algemeen vormend onderwijs werd. zoals bekend, ondergebracht in de school de heer Smits aan de Julianastraat. In de hoop, dat nog dit jaar een nieuw gebouw aan de lage zijde betrokken zou kunnen worden, gingen verschillende klassen van de school strooiing". Helaas: de nieuwbouw stag- De Chr. Technische school. Waren hier- ver niet zoveel strubbelingen geweest ■at het bouwterrein betreft, wellicht r een gebouw in uitvoering. Nu heeft ..ien een terrein achter het bospark en het bestuur vraagt zich af hoelang men door noodbehuizingen geremd zal worden i de uitbouw der school. Er zijn urgente plannen voor bruggen bouw, nl. te Gouwsluis door de provin cie en aan de EmmalaanHooftstraat door de gemeente. Werken, die. ook door allerlei bijkomstige zaken als sloopwerk handen arbeid zullen verschaffen, /e nagaan, wat de gemeente ver der nog aan voornemens heeft en wat particulieren aan uitbouw van bedrijven graag nog tot stand zouden brengen, dan hoeft men ook in de plaatselijke bouw vakarbeidersbranche niet te wanhopen. Geslaagd. De heer W. M. v. d. Velden is geslaagd Dor de vakbekwaamheidsdibloma's sme- denbedrijf en haarden en kachels. KATWIJK AAN DEN RIIN Gouden huweiyksfeest Op 29 Augustus hoopt het echtpaar KATWIJK AAN ZEE Openbare verkoping Notaris A W. C- Verhees heeft gis termiddag in „Casa Cara" de stalen motorkotter ..Prinses Beatrix" bij op en afslag verkocht. De „Prinses Beatrix" is de KW 72. gebouwd in 1931 metende 150-35 m3. De inventaris bij de verkoop inbegrepen. Het schip werd in bod gezet op f 19.000 door de heer D. v. d. Plas. Koper werd de heer P. Post uit Den Helder voor f25 000 Visserij films De fotograaf D. KruUt zal onder auspiciën van V.V.V. voor de vierde maal in dit seizoen zyn visserijfilms vertonen- De voorstelling, die vanavond wordt gehouden in de Oranjezaal van het Jeugdhuis, begint om 8 uur. Politie liep er heerlyk in Vannacht werden niet minder dan drie agenten afgestuurd op een „ernstige zaak". Er was gemeld, dat op een platje nens lag met de benen over de rand. Die persoon was bewusteloos of er mis schien nog erger aan toe. Het „lijk" trok heel wat belangstelling. Toen de politie de zaak nader onder zocht, bleek de man niet uit vlees en bloed te bestaan, maar slechts een eta lagepop te zyn. Het drama werd zodoen- en blijspel; de hilariteit onder de toeschouwers was begrijpelijk zeer groot. Zo kan men zich in een badplaats nog wel op een andere manier dan aan het strand vermaken! Hoog en laag water Donderdag 16 Augustus: hoog water 11 en 14.44; laag water 10.24 en 22.50. (Advertentie) VACANTIECESPREK AAN HET STRAND Hé lui, nou wat by de thee. Zeg, jij denkt niet anders dan over eten en drin ken. En danhet kost allemaal. We moeten uitkomen, 't Is nog drie weken. Nou en dan mooi weer zeg, reuze. Maar apropos, heb je die gevulde koeken ge proefd, die ze bij Ans hadden? 8 voor f 1 en zc wogen een pond. Nou, maar een pond van die koek voor f 1 Halen en direct. Kijk eens an. gelijk 8 spritsen meegebracht voor 50 cent, maar die zijn. foei, dat mag je niet zeggen. Ze wegen zeker een half pond èn zyn veel meer waard dan ze kosten. By de bakker tegenover 't politiebureau. Ik heb ze ge kocht by m'n winkelier. Pseudo-vogelpest By de kippen van de veehouder C. N. 4 stuks 6 stuks 440 gram 429 gram 352 gram 318 gram 199 gram 189 gram 186 gram 178 gram L1SSE Kan het niet voor de helft? Een inwoner van ons dorp moest naai Leiden komen, om zich voor de kanton rechter te verantwoorden voor hel schoolverzuim van zyn dochtertje. Hij vond dat niet zo erg, omdat het meisje reeds27 maanden in dezelfde klas zit. Het O.M. was over de overtreding slecht te spreken en eiste f5 boete of twee dagen. De vader vroeg, omdat hy wéér een proces-verbaal had gekregen, of het niet voor de helft kon. De kanton rechter vond van niet, want hy deelde zijn bezoeker conform. Viswedstryd Het viscollege „Vroeg Present" heeft een zeer geslaagde viswedstryd gehou den in een van de wateren by Nieuwe Wetering. De uitslagen zyn: 1 J. Giliams 2 G. v. Diest 3 J. v- d. Laan 4 G. J. van Es 5 G. 't Hort 6 A. van Briemen 7 stuks 7 A. Philippo 3 9tuks 8 C J. Slobbe 4 situks 9 W. C. v. Es 2 stuks 10 G. van Diemen 4 stuks De prijzen bestonden uit huishoude lijke artikelen en de heren C. van Diest n J. Giliams kregen een extra prijs resp. oor de grootste voorn en grootste blei O EGSTGEEST Openluchtconcert Vrijdagavond om half 8 geeft de har moniekapel van de N.Z.H.V.M. een concert in het park van de Jelgersma- kliniek. Het programma luidt: 1. Saint Tripen, mars, A. Ney; 2. Fantasie op motieven van W. A. Mozart, N. Higuet; 3. Mondnacht auf der Alster, wals, arr. Dreissen; 4. Faust, La nuit de Val- purgis, balletmuziek, Ch Gounod; 5. Sin- fonia, J. Chr. Bach, arr. A. Meins; 6. Marsfantasie Colonel Bogey, K. J. Alford. Na de pauze populaire marsmuziek. R11NSBURG Spreekbeurt Ds Moll. Ned. Herv. predikant te Wad- TER AAR Herv. jongens en meisjes op stap De Herv. M.V- „Arbeid adelt" en de J.V. ..Jonathan" zyn gisteren een dagje uit geweest, Zij gingen o.a. naar Berg Dal bij Nijmegen en het Canadese kerkhof aldaar en bezochten het nieuwe Nederlandse gebied rond Elten. Onder weg vermaakten zy zich met diverse at tracties en in de bossen. VOORSCHOTEN Geslaagd Voor het examen handenarbeid zyn te Den Haag geslaagd onze plaatsgenoten de dames H J. W. Wesselo en M. Smits. De 1000ste baby Mej. A- C. Lamboo, de in onze ge meente alom-bekende kraamverpleegster, verleende dezer dagen hulp by de fa- ilie Romijn op „Ter Horst". Het betrof hier de 1000ste baby. die zij gedurende haar 20-jarige praktijk ter wereld hielp komen. Wedvlucht „De Zwaluw" Wedvlucht van Ciney. Afstand 208,73 km. Gelost om 6 uur 30 min. De eerste duif werd geconstateerd om 9 uur 12 m 5 sec. en bereikte een snelheid van 1282.53 m per minuut De 4aatste duif werd geconstateerd om 9 uur 27 min- en ?c. en bereikte een snelheid van 1173,73 m per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: V. L. Pierlot 1, 5. 21, 22: M Wolleswinkel 2. 10. 12. 15: H Schoo 3; Fr. Hendriks 4, A. W. Querreveld 6. 7; A. de Graaf 8. 19: K. I. Waasdorp 9. 11. 13. 20: J. v. Ewijk 14; M- Th. v. Berne 16, 26; P. d' Haens 17; J. W. v. d. Hulst 24 en J. Verloop 25. Damvereniging D.E-S. De uitslagen van de zomerwedstrijden in D E.S. luiden als volgt: W. v. d. GraafG. Oudshoorn 02; D. J. E. Tit L. Hemmes 2—0: A. C. Bins—G. Weggen W. H. OudshoornA. Tempelman 20: J de BestG. v. Kuyk 02; B. v. BemmelenJ. Simons 20; H. v. d. Vel denJ. v. Bemmelen 02: J Oosterom M. de Bruyn 02; G. v. KuykW. H Oudshoorn 20: J. v. BemmelenS. Meij 02; A. TempelmanD J. E. Tit 20; J OosteromL Hemmes 20: W. H. OudshoornG. v- Kuyk 20; J. M. de BruynL. Hemmes 20; J. Ooste- rom-H v. d- .Velden 0-2. De heer H. Vos burge meester van Woerden Tot burgemeester van Woerden is met ingang van 1 September a-s. be noemd de heer H. Vos, thans burge meester van Waarder, Barwoudswaarder en Rietveld- De heer Vos is op 26 April 1910 te Apeldoorn geboren, hij doorliep de H.BS. aldaar en was daarna werkzaam in het bankwezen te Amsterdam. In de bezettingstijd weigerde de heer Vos, die tevens reserve-officier was in het Ne derlandse leger zich te melden. Hij dook onder en werd illegaal werker Na de oorlog meldde hij zich als vrij williger bij het Nederlandse leger. Hij kreeg de rang van majoor en werd als commandant van 2-7 RI. uitgezonden naar Indonesië. Op advies van de dok ter moest hij in 1946 terugkeren naar Nederland. Van 1 Juli 1947 af tot heden is de heer Vos burgemeester geweest van Waarder, Barwoudswaarder en Rietveld. De nieuwe burgemeester van Woerden is lid van de Evangelisch Lutherse kerk en politiek de beginselen toegedaan van de Chr. Hist. Unie. Laatste transport uit Rusland De thans naar Nederland reizende e Russische krijgsgevangenen zullen wa; schynlijk de laatsten zijn, die worden vrijgelaten, meldt de Berlijnse corr: pondent van de Tel. Weliswaar zouden volgens de officiële lijsten van vermisten nog enige honderden Nederlanders in de Sowjet-Unie moeten vertoeven, maar be halve tot dwangarbeid veroordeelden van wie het zeer twijfelachtig is of zij ooit nog zullen terugkeren, bevinden zich volgens Russische verklaringen geen Nederlanders meer in Russische gevan genenkampen. Eerste luitenant Rikkers, de leider var de groep, vertelde dat in Stalino 42 Ne derlanders zijn achtergebleven die tot straffen van 10 tot 25 jaar zijn veroor deeld. Onder hen bevindt zich als enige Regina MeishuizenYoung die tydens het Naziregiem in Berlijn respondente van de Arbeiderspers i weest. Bij het verlaten van het kamp tt Kief werden de ex-officieren Koelman Linthorst toen zij reeds buiten de poort stonden plotseling teruggehaald, omdat in hun bagage anti-communis tisch materiaal zou zijn gevonden. Onder de 67 man bevinden zich 3 ern stig zieken: de Hagenaar V. d. Eist, de Leidenaar Meurs en Baltus uit Vledder. Zaak Eén-Nul eind Augustus voor Het R'dftnse kantongerecht zal, zoals gemeld, op 23 Aug. een aanvang maken di behandeling \-n de zaken, tegen de zgn. voetbalpools aanhangig zijn gemaakt. Op die datum begint de zaak tegen de pools „Strang", „Little Wood" en „Hollandia", die ongeveer 25 verdachten omvat. De dag daarna dient de zaak tegen „Favoriet" uit A'dam. jor 50 personen zijn gedagvaard. Op 31 Aug. volgen dan resp. de be handeling van de „10" uit Den Haag en de „02" uit Zwijndrecht, ieder 60 ver dachten. Volgend jaar 20.000 man naar Canada Twaalfduizend landbouwers en zesdui zend personen uit andere beroepen zul len volgens het schema 1952 naar Canada kunnen vertrekken. Hierbij ko- nog enige duizenden relatie- en familiegevallen. Vroeg aanmelden bete kent dat men de beste kansen heeft in het vroege voorjaar te kunnen vertrek ken. Voor montagewoningen zal door de Canadese douane geval voor geval wor den bekeken of vrijdom van invoerrecht kan worden verleend. Voor broeikassen invoerrecht verschuldigd. Kookles op U.L.O. in Alkmaar Wanneer de Alkmaarse gemeenteraad et een desbetreffend voorstel van B W. accoord gaat, zullen de meisjes leerlingen van de U.L.O.-scholen aldaar binnenkort kooklessen krijgen. De lessen worden gedurende drie uur per week oc vrije middagen gegeven in de Industrie- Huishoudschool. Als deze proef be valt, wil men het nieuwe vak op den duur nog uitbreiden met huishoudkunde, voedingsleer en materialenkennis. Ned. vertegenwoordiging op Leipziger Messe Nederland zal op de Leipziger Messe, e van 2 tot 7 Sept. wordt gehouden, et een omvangrijke collectieve expositie vertegenwoordigd zijn. Er zullen producten van de anorganische chemie worden tentoongesteld, voorts lijmsoor- rubberwaren en de speciale Ned. producten. De Ned. deelneming wordt georganiseerd door de Duits-Nederlandse Kamer van Koophandel in Den Haag. De Van Galen beschoot Oostkust van Korea De opperbevelhebber van de vloot der V.N. maakt bekend, dat de Nederlandse torpedobootjager Van Galen zich Maan dag bij het eskader heeft gevoegd heeft deelgenomen aan het beschieten van het gebied van Tsjongdjin aan de Oostkust van Korea. De Van Galen opende het vuur op bruggen, spoorlijnen troepenconcentraties. 370 Granaten werden afgevuurd. Voor inlandse tarwe van de oogst 1951 zal bij ren richtprijs van f24.25 per 100 een oplopende prijsschaal worden ingevoerd. Deze begint in de lopende maand met 80 ct beneden de richtprijs eindigt in April aa- met een zelfde bedrag daarboven. De prijs stijgt dus met 20 et per maand. Duitse bijdrage voor Europa's defensie Terwijl generaal Eisenhower op het ogenblik de Amerikaanse troepen in Duitsland inspecteert en wel bij Mainz, de Rijnpalts, namelijk in het kamp Baum- holder en Kaiserslautern, het hoofdkwar- aan de Rijn, heeft zijn chefstaf, luit.- generaal Gruenther te Washington getui genis afgelegd voor een Congrescommis sie. Deze verklaarde, dat het van zeer groot belang is. dat West-Duitsland wordt ingeschakeld bij de defensie van West- Europa. Hij achtte de kans voor de Sowjet-Unie gering ook in Europa een „Koreaanse oorlog" te doen uitbreken, indien zij daarbij slechts van haar vazal staten gebruik zou willen maken. Maar, als de Sowjet-Unie en haar vazalstaten Joegoslavië zouden aanvallen, dan zou zulks een begin van een derde wereld oorlog kunnen betekenen. Volgens Gruenther werkt de tijd voor het Westen et voor de communisten. De geschie denis zal eens de Koreaanse oorlog als een der merkwaardigste Russische fouten boekstaven. Immers deze oorlog heeft geleid tot de grootste Westelijke machts concentratie. welke de wereld ooit heeft aanschouwd. Vier doodstraffen in Roemenië Op beschuldiging van spionnage voor Engeland en Amerika zijn gisteren te Boekarest vier Roemenen ter dood ver oordeeld. Vier anderen kregen 25 Jaar dwangarbeid. In het spionnageproces te Wrrschau tegen Poolse officieren werden 4 gene raals tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Drie kolonels kregen 15 jaar, majoor 12 jaar en een kapitein-ter- 10 jaar. jyE onderhandelingen te Kaesong over een „staken van het vuren" geschieden langzaam en onzeker. Morgen is reeds een jubileum bereikt, namelijk de 25ste zitting. De herhaalde schermutselingen van de zijde der communistische afvaar diging, hebben terecht twijfel gewekt aan de ernst en oprechtheid der vredespo gingen. Kaesong geeft ons een afspiege ling van de gehele internationale situatie. Deze wordt gekarakteriseerd door onze kerheid, omdat men de ware drijfveren der Kremlin-politiek slechts vermoeden kan. Velen zijn van oordeel, dat de ge deeltelijk divergerende belangen van Pe king en Moskou een uitbreiding van het conflict in Azië onwaarschijnlijk maken. Maar terecht merkte de „New York Times" op, dat noch de Noordkoreanen, noch de Chinezen de oorlog op Korea zonder steun der Sowjet-Unie kunnen voortzetten en daarom toch moeten dan- zn naar het pijpen van Stalin. Te oordelen naar de delegatie van ge neraal Ridgway, schijnt het Westen niet aan te sturen op een capitulatie. Iets anders is of de aanvankelijke doelstel lingen der V.N. zuUen worden verwezen lijkt, namelijk het ontruimen van geheel Noord-Korea door de Chinese commu nisten en het plaatsen van het Koreaanse schiereiland onder bestuur der V.N. Van dergelijk perspectief zijn wij voor lopig nog zeer ver verwijderd, omdat de wereld aan Kaesong nog weinig houvast heeft. De Russen lan ceren het ene „vredes offensief" na het an dere en mocht het Kremlin uiteindelijk toch de vrede op Korea willen, dan is zulks een noodzakelijkheid, omdat men Indo-China, Pakistan gemak kelijker aggressie bedrijven kan. De Russische vredesbedoelingen zijn el bijzonder onoprecht, gelijk op het communistische „reclamecongres" te Ber lijn tot uiting kwam. Men heeft er vredes duiven opgelaten, maar nog altijd houden Russische divisies een bedrei- ir het Westen, ondergraaft het Kremlin de democratie der Westelijke landen, oefent het terreur uit in Midden- Europa. Nog steeds is er geen kans. dat het „IJzeren Gordijn" zal worden opge haald. En zolang deze absurde situatie voortduurt, blijft er gevaar voor het Westen bestaan. Vandaar, dat dit Westen zich niet in slaap mag laten wiegen en zich de grote offers moet getroosten voor de bewapening. Ook de Britse wijsgeer Bertrand Rus- :11 is van oordeel, dat de Amerikaanse herbewapening een sterke factor vormt oor het behoud van de wereldvrede, 'aardoor de kans op een derde wereld oorlog verminderd is. In dit stadium ech ter moet het Westen doorbijten en de offers brengen voor de defensie, waarop o.a. een Omar Bradley, voorzitter van het college der chefs van staven en Eisen hower hebben aangedrongen. Al ls, na „Kaesong". het oorlogsgevaar niet ver groot, aan de andere kant ziet generaal Omar Bradley in de internationale situatie toch nog geen belangrijke ver betering. Amerika en zijn Westelijke partners hebben slechts één ding te doen, namelijk de kracht van de Sowjet-Unie 't Verklaarde uitzicht is ook de tendenz van het rapport der Amerikaanse Senatoren na hun reis door Europa. Eisenhower is ontevreden het feit, dat, terwijl Amerika sinds het uitbreken van de oorlog op Korea zijn troepen heeft verdubbeld, de West- europese landen hun legers slechts met twintig procent hebben uitgebreid. Hier bij wordt opgemerkt, dat de landen van het Noord-Atlantisch Pact zich heDben verbonden het aantal divisies ter beschik king van generaal Eisenhower in 1952 75 procent te verhogen. De nood zakelijke bewapening heeft ten gevolge, dat de economische toestand er geenszins op zal verbeteren. Maar deze hoge premie is noodzakelijk, om zich tegen het risico in 'n derde wereldoorlog te verzekeren. De Russische „vredesduiven" houden heus geen olijftakje in hun bek! Terecht hebben de Westerse landen dan ook het Russische voorstel voor het houden van vijfmogendhedenconferentie afgewe- Immers er bestaat bij het Westen absoluut geen behoefte aan een dergelijke „reclame-conferentie", omdat de Verenig de Naties het orgaan zijn, om geschillen langs vredelievende weg op te lossen. Het Russische vredes-initiatief dient slechts om verwarring te stichten bij goedgelovige lieden, die dit Russische di plomatieke maskerspel niet doorzien. Het feit, dat de Sowjet-Unie toch te San Francisco zal deelnemen aan de be sprekingen over een vredesverdrag met Japan, wijst op list en intrige ook hier verdeeldheid te zaaien. Het is duidelijk, dat Rusland nimmer een Japans vrede», verdrag, opgesteld door Foster Dulles, ul tekenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4