Jlicuwe gTrilisrije (üxmrant Vredelievende verklaringen van Moskou niet door daden gesteund Terwijl men te Kaesong „praat", laait de strijd weer op 34 Nederlanders op Russisch smokkelschip Nog niet zeker of India naar San Francisco gaat Wist U Hoog in een telefoonpaal de brandweer gewaarschuwd WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee «n dertigste Jaargang No 93CÏ Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasücb li 9beblceett mgn &<rt la tegfjenspoet" t/m. 18 Aug. dagelijks vanaf 20 u. Uvester in de bovenzaal van het l Toegang bovenzaal t 1.50 extra. Gezaghebbende Amerikaanse stem HET OPTREDEN van de Sowjet-Unie ten aanzien der wapenstilstands besprekingen te Kaesong, toont duidelijk aan, dat de vredelievende verklaringen van het Kremlin niet gesteund worden door daden. Nergens in de wereld is de strijd tussen communisme en democratie verminderd. In Malakka en Indo-China wordt de communistische campagne voort gezet. In Oost-Berlijn voedt men de jeugd met haat. Het gevaar van een derde wereldoorlog is niet verminderd en het kan slechts afgewend wor den door de opbouw van Amerika's kracht. Aldus een verklaring van Charles Wilson, hoofd der Amerikaanse defensie-mobilisatie. Hoe is nu de stand der besprekingen te Kaesong? Vice-admiraal Turner Joy geeft in een communiqué te kennen, dat de Verbondenen vasthouden aan de. door hen voorgestelde, gedemilitariseerde "Wij voeren, aldus Turner Joy, een oorlog achter de frontlinies der Chinezen Noord-Koreanen. Bij een wapenstilstand zouden de communistische strijdkrachten in een gunstiger strategische positie worden geplaatst. Hij verklaarde voorts, dat zijn delegatit twee voorstellen had gedaan: 1. Het vast stellen van een gedemilitariseerde zone met een demarcatielijn, welke de algehele militaire situatie weergeeft. 2. Dat de Noordelijken veranderingen gestelde zone-begrenzing in overweging kunnen geven. Tot op dit ogenblik blij ven partijen derhalve als bokken tegen over elkaar staan. Wat de krijgsoperaties betreft, is dt strijdactië weer toegenomen. Terwijl de delegatie der Ver. Naties zich naar Kae song begaf, werden te Tokio zelfs berich ten ontvangen over gevechten aan hel gehele Oost-Koreaanse front. Rondom de Oost-Koreaanse kuststad, Kansong, len de Verbondenen de communistische strijdkrachten aan, na tevoren val der Roden ten Z-W. der stad te heb ben afgeslagen. Ook in de Centrale front sector zijn gevechten geleverd en aan hel West-Koreaanse front rukken de Ver bondenen tactisch op. Ter leniging van de nood der Koreaanse bevolking hebben de Verbondenen thans dagelijks gemiddeld 40 spoorwegwagi ter beschikking gesteld, waarmede v; uit Pocsan, duizend ton levensmiddelen en medicijnen onder de bevolking den gebracht en verdeeld. Het aantal dakloze Koreanen wordt op 5 millioen geschat. Onder de daklozen bevinden zich ruim 100.000 Troepenschip voor Korea aan de grond De 4436 ton metende Nieuw-Zeelandse koopvaarder „Wahine", die met 575 Nieuw-Zeelandse, voor Korea bestemde militairen aan boord, uit een Australische haven was vertrokken, is op de kust het eiland Masella. ongeveer 400 km ten Noorden van Darwin aan de grond gelo pen. Na het uitzenden V3n noodseinen snelden de tankboot Stanvac en hel Australische fregat Baroq te hulp. Na dere gegevens ontbreken nog. maar de Nieuw-Zeelandse minister van Defensie heeft een dringend verzoek om volledige inlichtingen tot de Australische autori teiten gericht. (Het eiland Masella be hoort tot de groep der Timor Laoet- j eilanden, gelegen tussen Timor en de Kei eilanden, ten Z.W. van Ned. Nieuw- i Guinea). Joy stelt twee com missies voor I Volgens Latere Reutertelegrammen, I heeft admiraal Joy vandaag voorgesteld een ..gemengde subcommissie der V.N. en van de communisten" te benoemen. Deze zou dan tot taak krijgen de speciale be- I handeling der demarcatielijn. Zij zou I aanbevelingen moeten doen ten aanzien van wegen en middelen, om uit de im- j passé te geraken. Elk der beide commis sieleden zou ten hoogste twee medewer kers o.w. een tolk mogen hebben. De communisten hebben op dit voorstel van Joy nog geen commentaar geleverd, maar wel verzocht, het schriftelijk in te die nen, hetgeen nu morgen zal geschieden. Voorts heeft Joy een tweede voorstel gedaan, namelijk om een „commissie de neutrale zone van Kaesong" te De „Suez"-kwestie Egypte lapt V.N.-actie aan zijn laars Dreigement petroleumexport te staken Egypte heeft de Ver. Staten en Enge land gewaarschuwd, dat de landen der Arabische Liga zich niets zullen aantrek ken van een bevel der Ver- Naties om een einde te maken aan de Egyptische restricties voor schepen, die via het Suez Kanaal naar Israel willen varen. Formeel bevindt Egypte zich nog in staat van oorlog met Israel. Diplomatieke functionarissen hebben meegedeeld, dat de regering in Cairo Amerika heeft doen weten, dat de petroleum producerende Mohammedaanse landen in het Midden- Oosten alle export van petroleum zullen staken, tenzij de maatschappijen beloven geen petroleum naar Israel te zullen zen den. Niettemin, aldus Ass. Press, is het vrijwel zeker, dat morgen in de Veilig heidsraad 'n AmerikaansBritsFranse resolutie zal worden ingediend, waarin van Egypte geëist wordt, alle restricties voor het scheepvaartverkeer door het Suez Kanaal op te heffen. Ongewenste duik van Sowjet-jagers Negen Russische straaljagers zijn gis teravond in gesloten formatie laag over het Amerikaanse vliegveld Tempelhof gevlogen. De vliegtuigen doken tot een hoogte van 150 meter in een gebied, waar voortdurend burgervliegtuigen lan den en opstijgen. De Amerikaanse auto riteiten zullen bij de Russen protesteren. men. Het doel is, geregeld in deze zone inspectie te kunnen houden. Dit plan van Joy is een antwoord op de communisti sche beschuldiging, dat de V.N.-delegatie deze zone zou hebben geschonden. Politie te Stockholm in staking... Kans op olieaccoord weer gedaald Na vergadering van de Perzische ministerraad, heeft de onderstaatssecre taris Fatemi een verklaring afgelegd de Britse olievoorstellen. Hij zeide, dat de Perzische regering gehoopt had op gunstiger voorstellen. Sedert Maandag de hoop op een accoord met de Brit- weer verminderd. Er is echter nog geen besluit genomen. Averell Harriman, de speciale gezant van Truman, bracht bezoek aan de Sjah. De besprekingen tussen Britten en Perzen worden voort- Driehonderd hulpagenten in Stockholm in aan het staken seslagen. omdat zij of door India vlicgen. er 'hebben niet genoeg verdienen. En nu zitten de t0eEes,emd. om de hoeveelheid, in India benzine met één derde te benzine inspecteurs van politie met de handen m ie ueiuen uclWill,c het haar. Zij hebben hun chefs gewaar- j verminderen,' vanwege schuwd, dat zij zonder de 300 stakers de i schaarste. India, dat voorheen 73 procent orde niet kunnen handhaven en dat aan- van zijn benzine uit Perzië ontving, is randingen, molesteringen van vrouwen, het zwaarst getroffen door het sluiten baldadigheden, diefstallen en andere van de raffinaderij te Abadan. wanordelijkheden hand over hand toe nemen. De inspeoteurs verzoeken een spoedige regeling van de loonkwestie. De gangsters worden steeds brutaler tegen over het publiek en de politie. Jongelieden hebben reeds auto's om vergeworpen, politiehonden gestoken en zelfs politiemannen met stokken en stenen aangevallen. De officieren van het Argentijnse opleidingsschip „Pueyrredon", dat momen teel een bezoek aan ons land brengt, werden gistermiddag op Paleis Soestdijk door H. M. de Koningin ontvangen. Zij onderhield zich evenals Z. K. H. Prins Bernhard geruime tijd met de buitenlandse gasten. Volgens een later Reuterbericht van hedenmiddag, heeft dr Fatemi het vol gende vastgesteld: De jongste Britse voorstellen zijn met in overeenstemming met hetgeen bij de besprekingen met Averell Harriman was overeengekomen. De Perzen hadden er uit begrepen, dat de Britten het principe van de olie nationalisatie zouden aanvaarden ei derhalve instemmen met de liquidatie van de Anglo Iranian. Volgens Fatemi kunnen de besprekingen nog slechts gevoerd worden op basis van de vol gende drie punten: 1. Perzië is bereid alle Britse behoefte aan olie te dekken; 2. De aanspraken van beide partijen zullen besproken moeten worden; 3- Britse technici kunnen eventueel in dienst blijven van de „Nationale Perzi sche oliemaatschappij". Volgens waar nemers komt deze laatste verklaring van Fatemi neer op Perzische tegen voorstellen. Koppensnellers in Assam maakten 90 doden In het grensgebied van Birma Assam heeft een bende koppensnellers vap de Nagastam een klein dorp aange vallen en 90 slachtoffers gemaakt. Alvo rens met de hoofden van de slachtoffers te verdwijnen, stichtte de bende ook brand in de voedselpakhuizen, terwijl voorts de huizen werden geplunderd. Een dergelijk ernstig geval van koppen snellen is in deze streek in geen vier jaar meer voorgekomen. De Naga's wo nen in het woeste berland aan de grens. Tijdens de oorlog vochten zij mee tegen de Japanners. De regering van Assam heeft terstond een détachement soldaten en voedselvoorraden naar het getroffen dorp gezonden. Na de aardbeving: Dodencijier in Turkije gestegen tot 47 Bij de aardbeving, die zoals we gisteren nog in een deel onzer edities meldden. Turkije heeft geteisterd, zijn reeds 47 mensen om het leven gekomen, terwijl 74 personen werden gewond. Dit zijn echter nog geen definitieve cijfers. Het dodencijfer zou met het uur stijgen, daar uit de puinhopen van honderden woeste woningen nog steeds stoffelijke resten van slachtoffers worden geborgen. In Ankara en Istanboel is de aardbeving wel gevoeld doch schade werd er niet aangericht. Maar in Cankiri, ten Noorden van Ankara, geraakten de bewoners door de instortende gebouwen in een paniek stemming. De aardbeving duurde slechts 50 seconden. Adm. Crasey nieuwe chei Britse thuisvloot Admiraal Sir Crasey is benoemd tot op volger van admiraal Sir Philip Vivian als commandant van de Britse thuisvloot. Sedert November 1949 was hij vice-chef de marinestaf. Hij is o.m. comman dant geweest van de torpedobootjager Codrinton, die in Mei 1940 Prinses Juliana en Prins Bernhard van Hoek m Holland uit naar Engeland bracht. Tot chef van de Britse generale staf Duitsland is benoemd brigade-gene raal C. S. Sudgen, voorheen hoofd van de afdeling personeel van het Britse mi nisterie van Oorlog. Amerikaanse krantenmagnaat Hearst, 88 jaar oud, overleden Bouwde een onderneming van 200 millioen op De bekende Amerikaanse krantenmagnaat William Randolph Hearst is gisteren te Beverly Hills Californië in de ouderdom van 88 jaar overleden. Hij was sedert Maandagavond bewusteloos. Reeds enkele jaren was zijn gezondheid slecht, maar nog altijd had hij zeer veel belangstelling voor de vele kranten die hij bezat. Drie zeelui namen de benen Geheimzinnige reis met lading benzine, vermoedelijk naar Korea Na een mysterieuze reis van zeven weken aan boord van de onder Costati- caanse vlag varende tanker Asta zijn drie Nederlandse zeelui per vlieg tuig in ons land teruggekeerd. Zij hebben hun schip in de steek gelaten omdat het vermoedelijk voor Rusland benzine naar Korea vervoerde. Een van de zeelui, de tweede matroos Jac. Dorr uit Den Haag, vertelde, volgens Het Parool, dat het drietal tegelijk met nog 34 landgenoten was aange monsterd door de firma Vink en Co. te Rotterdam in opdracht van de reder De Mar de Sur Cy. de Panama, gevestigd in Londen. vliegtuigbenzine voor Rusland. Een paar dagen later zaten onze lanc noten in Odessa waar Jac. Dorr bijna van boord werd gehaald, omdat de Russen zijn electrische scheerappa- raat voor een handgranaat aanza genNadien werd het nog vreem der. Het schip ging terug naar Con- stanza en vandaar, opnieuw boorde vol vliegtuigbenzine, over Port Said naar een onbekende bestemming. „Niet naar Korea", zei kapitein Townsend,. maar desgevraagd wei gerde hij dit schriftelijk te bevesti gen. De Asta, een oude tanker van 7053 ton, koos op 3 Juli zee met voor de be ning onbekende bestemming. De En gelse kapitein Townsend verdween ech ter iedere dag om precies twaalf uur in de radiokamer waar hij, naar later bleek radiografisch zijn positie opgaf en nieuwe instructies ontving. Via Gibraltar en de Dardanellen voer de Asta naar Constan- in Roemenië, waar Russische soldaten gewapend met machinepistolen, op de kade stonden. Al spoedig bleek toen, waaruit de lading van de Asta zou bestaan en voor welk land deze bestemd was: In de halve eeuw dat hij zijn enorme onderneming, die een waarde van circa 100 millioen dollar had, leidde, werden vele nieuwigheden aan de Amerikaanse journalistiek toegevoegd. Er bestonden heftige tegenstellingen rond hem. Hij 'erd zowel geprezen als gelaakt. Som migen noemden hem een genie, anderen :n sensatie-journalist. In zijn kranten, die een gebied bestre en van de ene kust naar de andere, voerde hij campagnes voor of tegen za ken. Vocht hij tegen regeringen, hoog geplaatste personen, misdadige genoot schappen, politici en vele anderen. Hij een verbitterd tegenstander van de Volkenbond en ijverde voor betaling van de oorlogsschulden na de eerste wereld oorlog Hearst vocht bijvooi-beeld voor de achturige werkdag, voor vrouwen kiesrecht en verkiezing van de Ameri kaanse senatoren door rechtstreekse stemming van het Amerikaanse volk. een aanslag op president McKinley in 1901 brak een storm van verontwaar diging over Hearst los. Men beschuldig de hem er van door opruiende artikelen de moord op de president op zijn gewe- te hebben. Ook werd Hearst ervan beschuldigd te hebben bewerkt, dat Amerika ging deelnemen aan de Zuid- Amerikaanse oorlog. Verteld wordt dat hij, toen een van zijn verslaggevers in Cuba seinde „Alles is rustig" Er zal voorlopig geen oorlog komen, ik wens terug te keren", antwoordde: „Blijft al stublieft. Als gij de foto's levert, lever ik de oorlog Hearst was begonnen met de San Fran cisco Examiner (5000 ex.) en was één van de eersten die grote koppen en rode druk gebruikte om belangrijke berich ten te doen opvallen. Het Hearst-impe- rium werd ook uitgebreid tot de radio. Hearst had aandelen in rijke mijnen en bezat grote landerijen. Nader wordt gemeld, dat Hearst 1% millioen dollar contant en het inkomen van een trust van zes millioen dollar aan zijn weduwe heeft nagelaten. De inkomsten van zijn landgoed Beverley Hills, dat hij aanvankelijk aan de voor malige filmspeelster Marion Davies had nagelaten, „omdat zij mij tijdens een financiële crisis een millioen dollar be- sohikbaar stelde", welke clausule hij echter later weer heeft ingetrokken, heeft Hearst bestemd voor een fonds ten behoeve van litteraire, goedsdienstige, op voedkundige. liefdadigheids- en openbare instellingen. In opdracht van burgemeester Impel- litteri van New York waaien de vlaggen van de gemeentelijke gebouwen in New York vandaag halfstok. Hearst's zoons zullen de onderneming voortzetten. Dit was voor drie van onze landgeno ten, waaronder de tweede machinist, vol doende om met behulp van de Ameri kaanse consul te Port Said, die de ernst van de situatie inzag, er vandoor te gaan. Met spoed werd voor het drietal, dat be stond uit tweede machinist Dörr, de ma troos Van Vliet en de donkeyman Van Hintum (de laatste twee uit Rotterdam) passage geboekt voir de terugkeer per vliegtuig naar Nederland. Een vierde lid van de bemanning, de matroos Van Holtrop uit Rotterdam, fingeerde blinde darmontsteking en ligt in een zieken huis te Port Said. De reder te Londen wilde omtrent de eindbestemming van de Asta niets loslaten en beweerde dat ier Nederlanders het schip wegens ziekte hadden verlaten. Het vredesverdrag voor japan De regering te New Delhi wil eerst herzien Amerikaans ontwerp afwachten In gezaghebbende kringen te New Delhi werd gisteren verklaard, dat India nog wacht op het herziene ontwerp voor een Japans vredesverdrag, ten einde definitief te kunnen beslissen of het al dan niet zal deelnemen aan de conferentie te San Francisco. Dit nieuwe ontwerp van Foster Dulles zou morgen worden gepubliceerd. Er werd te New Delhi geen commentaar gegeven op een bericht uit Tokio, dat India niet aan de conferentie te San Francisco op 4 September zou deelnemen. Dit sensationele bericht circu leerde gisteren in de wereldpers. W\j herinneren er aan, dat India ernstige bezwaren koestert tegen het Amerikaanse ontwerp voor een vredes verdrag met Japan. India wil o.a., dat Formosa aan China zal worden terugge geven en dat Japan afstand moet doen de strategisch waardevolle Rioe-Kioe en Bonin eilanden. Voorts is India van oordeel, dat het verdrag geen bepaling moe't bevatten over het blijven van de Amerikaanse troepen in Japan. Naar aanleiding van het Russische be sluit de uitnodiging voor deelneming aan de conferentie te San Francisco te aan vaarden, wijst men er in Franse kringen op, dat zulks een vertraging der hande lingen zal veroorzaken. Echter beschikt te San Francisco niemand over een „recht van veto" en de instemming van de meerderheid der deelnemers zal vol doende zijn om tot tekening van het ver drag over te gaan. In Westerse diplomatieke kringen in Moskou ziet men in de jongste stap van het Kremlin een „voortzetting der ver anderde houding" der Russen. De Wes terse diplomatie verwachten, dat de Sowjet-Unie te San Francisco de nieuwe Op de begraafplaats Rusthof te Amersfoort is de NederL Oorlogs graven Stichting er toe overgegaan, de stereotiepe kruisen der soldaten- graven te vervangen door eenvoudige kleine zerken van Franse kalksteen. Voorshands zullen 150 graven worden voorzien, waarvan die der Rooms- Katholieken een kruis op de steen zullen krijgen gebeiteld. Twee arbei ders bezig met het verwisselen der graftekens. DAT het bij Ameland vastgelopen vis sersvaartuig uit Zoutkamp door een an dere vissersboot is vlotgesleept. DAT de Int. Transportfederatie te Utrecht een Ned. motie heeft aangeno men waarin wordt aangedrongen op nadere bestudering van de vorming van de Europese verkeersautoriteit en voorts een rapport waarin werd gepleit voor stakingsrecht van het spoorweg personeel heeft aanvaard. DAT de jeugdherberg De Schelde- stroom te Vlissingen in de voormalige Willem III-kazerne opnieuw is geopend- DAT de Ned. Kamer van Koophandel te Londen op 12 Sept een lunch-bijeen- komst voor haar leden en gasten houdt in het Esplanade-restaurant te Utrecht t.g.v. de viering van het 60-jarig bestaan der Kamer in Nederland. DAT veenarbeiders in Roswinkeler veen het schouderblad van een rendier hebben gevonden, hetwelk op circa 5000 jaren wordt geschat. DAT de laatste tijd in de omgeving van Veenendaal en Renswoude herhaal delijk visotters worden gesignaleerd. DAT benoemd is tot notaris in Til burg mr E. A. J. M. van Spaendonck, onder-directeur van het Ned. Beheers instituut in Den Haag. DAT Ged. Staten van Zeeland over wegen de Zandkreek voor de dienst tussen Noord- en Zuid-Beveland te ver vangen door een nieuwe veerboot van 12 bij 40 meter. DAT op het bedrijf van H. Taams in Den Up (N.-H.) pscudo-vogelpest is ge constateerd en 1600 kippen werden ver nietigd. DAT de ampullenfabi'iek te Nijmegen die eind 1951 gereed komt 1200 m2 zal beslaan en aan ongeveer 100 vaklieden werk zal bieden. strekking van haar buitenlandse politiek verder zal ontplooien. Wij tekenen hierbij aan, dat hoogstwaarschijnlijk Rusland zal blijven aandringen op deelneming van communistisch China aan de besprekin gen. Het is mede geenszins onmogelijk, dat Rusland een eigen ontwerpverdrag op tafel zal leggen, dat doer de andere communistische landen gesteund wordt. Van betrouwbare zijde wordt te Ma nilla vernomen, dat de Ver. Staten en de Philippijnen tevens een verdrag tot het verlenen van „wederzijdse bijstand", in geval van nood zullen sluiten. Dit ver drag zou op hetzelfde tijdstip worden ondertekend, als de soortgelijke overeen komst, waarover Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland reeds overeenstemming hebben bereikt. Gisteren bracht men te Amsterdam de eerste twee van de door de Indonesische regering bij Krupp bestelde honderd locomotieven boord van het m.s. Celebes. Het was speciaal versterkt om de 00 kg wegende kolossen nen dragen. Een der stalen gevaarten in de takels van een drijvende bok. Gedood door drijfas van spinnerij Driejarig kind in de Zaan verdronken De 23-jarige arbeider C. de K. uit Tilburg was gistermiddag met een col lega bezig een drijfriem te leggen op de hoofddrijfas in de spinnerij der firma P. v. Booren op Broekhoven. Plotseling viel hij van de ballustrade onder de drijfas en werd door de riem gegrepen en enkele maien rondgeslingerd. Hoe wel de machine spoedig werd stilge zet was het reeds te laat Het slacht offer was al overleden. Toen zijn colle ga het ongeluk zag gebeuren, zakte deze bewusteloos ineen. t De drie-jarige Rudi van Dijk uit Zaandam was gistermiddag met zijn moeder bij familie in Zaandijk op be zoek. Het kind speelde wat buiten, doch was van half drie af onvindbaar. Na urenlang dreggen werd tegen het mid dernachtelijk uur het lijk van het knaapje uit de Zaan opgehaald. Op het strand van Koudekerke is gis teren het stoffelijk overschot van een 37-jarige Amsterdammer aangespoeld- De man is vermoedelijk elders aan de Ned. of Belg. kust bij het baden ver dronken. Het bleek te zijn de heer A- L. Uitterhoeve van de Kloveniersburg wal te Amsterdam. P.T.T.-man zag rookpluim Boerenschuur in Jfsselmonde en atelier van Charley Toorop uitgebrand Een man van de PTT die hoog in een telefoonpaal bezig was met een re visie van de buitenleiding ontdekte gistermiddag een rookpluimpje dat op steeg uit het rieten dak van een grote schuur bij de boerderij van A. Velt- hoen aan de Buitendijk in IJsselmonde. Over de lijn waaraan hij bezig was telefoneerde hij onmiddellijk de brandweer. Binnen enkele minuten was deze ter plaatse. Daardoor kon men het woonhuis behouden. De schuur en andere opstallen werden I schatting bedraagt de schade f 40.000. echter in een puinhoop veranderd. De Zij wordt door verzekering gedekt, uit- vrouw van de landbouwer die juist haar kindje van anderhalf jaar een schone luier omdeed, werd door de buren ge waarschuwd en kon tijdig vluchten met het kind op de arm. Tijdens het blussingswerk viel een 23- jarige brievenbesteller, die als lid van de vrijwillige brandweer op het dak van het huis meehielp, naar beneden. Hij werd vrij ernstig gewond. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt. De oorzaak van de brand is waar schijnlijk hooibroei. Moedige buurjongen Vermoedelijk door kortsluiting is gisteravond ook in het atelier van de bekende schilderes Charley Toorop in de villa De Vlerken te Bergen (N.H.) brand uitgebroken. Een 16- jarige buurjongen ontdekte het vuur en waarschuwde onmiddellijk de 60- jarige mevr. Toorop, die alleen thuis (Advertentie) was en rustig naar bed was gegaar. Reparatie en Wikkelinrichting De jongen alarmeerde ook de buren I voor Electromoloren en Stofmiiers en rende zelf naar boven om te red-|>\BSPOEL Weer brand in Ubbergen De spanning onder do boerenbevolking van Ubbergen-Beek bij Nijmegen steeg gisteravond ten top toen dc rode haan in de buurtschap Erlecom opnieuw z\jn kop opstak. Ditmaal was een hooimijt' in brand geraakt. Gelukkig kon men het vuur spoedig bedwingen. Zoals wij reeds gedeeltelijk meldden, heeft dc bevolking na de drie branden van Zondag een on derlinge brandwacht gevormd. Het on derzoek naar de dader(s) wordt krachtig voorgezet, maar tot heden is nog geen spoor gevonden. Volgens de burgemees ter moet de brandstichter niet onder de bevolking van zijn gemeente worden ge zocht. Dc schade, die dc laatste tijd door de branden in de polder Ooy bij Nijmegen is geleden, bedraagt ongeveer een half millioen gulden. den wat te redden viel. Men slaagde er in de meest waardevolle schilde rijen en wat huisraad naar buiten te brengen. Bluswater moest van ver worden ge haald, nl. uit de gracht rond de volks hogeschool 't Oude Hof. Tot overmaat van ramp brak een koppeling, zodat de Bergense brandweer maar met één straal kon werken. Ook was de druk op de wa terleiding erg laag. Kort na middernacht was men het vuur meester. Men had ondanks de te genslag kans gezien het vuur tot het atelier te beperken. Het woongedeelte liep alleen waterschade op. Volgens ruwe Korevaarstraat 16 Telef. 20164 Overwegend droog Tot morgenavond verwacht Dc Bilt: Aanvankelijk wei nig wind met hier en daar ochtendmist. Morgen over dag zwakke tot mauge wind, hoofdzakelijk uit Zui delijke richtingen. Overwe gend droog weer met over- drijvende wolkenvelden. (et« hogere temperaturen overdag, i Opga- maakt om 10 uur). Donderdag: Zon 5 24 tot 20.04 uva;

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1