IHkuwc geihsrift GTourant Parade van anderhalf millioen in misleid Oost-Berlijn Eisenhower speciaal doelwit van sluwe ophitsing Roden Geheimzinnige verdwijning van Kamerlid na schipbreuk ■ÜHBIMÉÉi Vechtpartij in Ambonnees kamp eist 5 zwaar gewonden Wist U Ned. gezin raakte volledig bezit in het water kwijt MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9300 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanlwastich Is ghebltoea myn hert ia tegljenspoet" INTERNATIONAAL VOGELPARK Uniek In de wereldI ALPHEN AIO RIJN Vanaf 4 t/m. 18 Aug. dagelijks vanaf 20 u. Victor Silvester In de bovenzaal van het paviljoen. Toegang bovenzaal 1.50 extra. Veldslag van communistisch vuurwerk DE GROTE „VREDESPARADE" der communistische deelnemers aan het Jeugdfestival in Oost-Berlijn. die gisteren plaats vond, duurde van 7 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. Volgens de gegevens der Roden, waren 1.500.000 deelnemers van „Unter den Linden" afgemarcheerd, ter wijl het aantal toeschouwers 500.000 bedroeg. De deelnemers betoogden voor vredesbesprekingen tussen de vijf mogendheden, doch richtten zich tegelijkertijd tegen president Truman, generaal Eisenhower en andere Geallieerde leiders. In de stoet werden spandoeken meegevoerd en spreekkoren schreeuwden: „wij verlangen de ondertekening van een vijf mogendheden-pact", „Weg met Adenauer", „Dood aan de Brits Amerikaanse oorlogsmisdadigers" en... „Lang leve Stalin". Tegelijkertijd dwarrelden echter ook dui zenden pamfletten neer, die met lucht ballons uit de Westelijke sector waren verzonden. Zij wekten op tot „verzet tegen de Sowjet-terreur". De Amerikaanse politicus Harold Stas- n, die een rondreis door Europa maakte, Op de tribunes hadden hooggeplaatste Duitse communisten, gasten uit de Sowjet-Unie en 22.000 communisten uit vreemde landen plaats genomen. Honder den politie-agenten waren op de been, uitgedost als Hitiers SS-troepen. Alle ver keer tussen Oost en West-Berlijn was stopgezet. Er waren strenge maatregelen getroffen om botsingen tussen Oost en West te voorkomen. Volgens Ass. Press bevonden zich onder de deelnemers ook kinderen van zes jaar en tussen zeven uur 's morgens en vier 's middags werd aan de marcherende jeugd geen voedsel ver strekt. Het geheel maakte niet bepaald een opgewekte indruk en de geestdrift ontbrak. Het brandpunt van de parade was het Marx-Engels Plein. Op de eretribune aan de ene kant van dit plein zaten President Pieck, premier Grotewohl en partijleider Ulbricht, geflankeerd door de Russische gasten. Op de tribune aan de andere kant bevonden zich gedelegeerden van vijftig landen. De parade begon met een vuurwerk van raketten. Daarna werden de raketten afgestoken, waaruit aan kleine parachutes de vlaggen van vele landen neerdaalden. Vervolgens werden 20.000 „vredesduiven" opgelaten. Het persbu reau DPA gewaagt van een veldslag, voortgebracht door het vele vuurwerk. Nieuwe commandant Korea-detachement Majoor G. H. Christan uit Nw-Guinea benoemd (Eigen bericht) Onze correspondent op Nieuw Gui nea seint ons. dat de huidige chef-staf van de Kon. Landmacht op Nieuw Guinea, de majoor van de Gen. Staf G- H. Christan, benoemd is tot comman dant van het NederL Korea-detache ment, als opvolger van lt-kol. W. D. H. Eekhout. Zoals reeds gemeld was aan laatstgenoemde verzocht nog zes maan den langer dan oorspronkelijk de be doeling was, het bevel over de Ned- troepen in Korea te blijven voeren, daar de nieuwe commandant maj. A- C. v. d. Meyde onthief van zijn benoe ming. Lt-kol. Eekhout wenste niet lan ger te blijven en in zijn plaats komt dan nu maj- Christan. Deze zou van daag naar Nederland vertrekken om vandaar naar Korea te gaan. Een aan tal Ned- vrijwilligers is Zaterdag van Nieuw Guinea naar Korea vertrokken. Generaal Ridgway: Nederland kan trots zijn op Korea-vrijwilligers „Uw opmerkelijk gedrag in de hevige Koreaanse gevechten ondanks de ont beringen van het slechte klimaat, het moeilijke terrein en het overweldigende getal der vijanden strekt Uzelf en commando der Ver. Naties tot grote Dit zegt de opperbevelhebber va U.N.O. in Korea, generaal Ridgway, in een boodschap tot de Nederlandse vrij willigers die deze maand naar huis zul len vertrekken. „De mannen en vrouwen van Uw land waarheen gij thans terug keert, kunnen vol trots zijn over dc wijze waarop gij de beste militaire tra dities hebt gehandhaafd", aldus de ge neraal. Na echtelijke twist: Franse staatssecretaris doodgeschoten „Ik heb zoj'uisf mijn man gedood" Door vijf kogels uit de revolver var zijn vrouw is de Franse staatssecretaris Pierre Chevallier. nauwelijks 24 uur zijn benoeming bij de nieuwe Franse gering, na een echtelijke twist in slaapkamer van zijn huis te Orleans, van welke stad hij tevens burgemeester was, gistermorgen gedood- Naar verluidt zou de twist zijn ontstaan na de mede deling van Chevallier, dat hij een eis to' echtscheiding zou indienen. Zijn vrouw trok hierop haar revolver en vuurde vyf kogels op haar man, die dodelijk stortte en vrijwel gelijktijdig overleed. Na haar daad belde de vrouw de politie op met het verzoek een inspecteur te zenden. Toen de dienstdoende inspecteur aanbelde, deed de vrouw zelf open zei kalm: „Ik heb zojuist mijn man dood". Zij werd gearresteerd en per taxi naar een onbekende plaats gebracht. Het echtpaar heeft twee kinderen, jongens van 8 en 4 jaar. van wie de oudste, die op het geluid van de woordentwist naar de slaapkamer kwam, nog getracht heef: zijn moeder tegen te houden. Chevallier, die het in verband met de kabinetscrisis de laatste weken erg druk had, kwam gistermorgen even naar huis terug zich te verkleden voor een agrarische bijeenkomst te Chatillon sur Loire. Hij was staatssecretaris voor technische op leiding. jeugd- en sportaangelegenheden en tevens doctor dens de oorlog sloeg de parade gade uit een helicopter,! waarin hij met generaal-majoor Mathew- son, de Amerik. commandant te Berlijn, was opgestegen. Uit heel deze propaganda is duidelijk gebleken, dat de communis tische jeugd er op treurige wijze van doordrongen wordt, als zou het Westen een oorlog voorbereiden. Eisenhower heeft het vooral moeten ontgelden. Hij werd op een plakkaat voorgesteld met het dollarteken op het voorhoofd en een doodskop boven zich. Het onderschrift luidde: „Gij zult onze jongens niet hebben om voor U te ster ven". Op een persconferentie in Oost- Berlijn, heeft de Oost-Duitse regering een witboek uitgegeven over de „BritsAme rikaanse interventie-politiek in West- Duitsland en de wederopstanding van het Duitse imperialisme. Vice-president Ul bricht heeft er toe aangespoord, de Westelijke defensiemaatregelen te sabo teren en stakingen uit te lokken. Te oordelen naar verschillende berich ten, zouden twee Duitsers zijn gedood en 15 gewond, bij een poging om over de zonegrens te komen. Er gingen geruch ten over typhusgevallen. Wat er overbleef van het Belgische jachtje, dat met mr J. A. W. Burger aan boord Zaterdagnacht op de Noorderpier te Scheveningen te pletter sloeg en nOg al wat sensatie veroorzaakte door de snelle verdwijning van zijn passagiers, die, ter vermijding van onnodige drukte, er in een taxi van door gingen. „Klucht der vergissingen" Uitvoer van groente naar Duitsland weer vrij De uitvoer van groente naar Duits land is zoals men reeds verwachtte met ingang van heden weer geheel vrij ge geven. De beperkingen die van Neder landse zijde voor enkele soorten groenten waren opgelegd, zijn thans vervallen. Moeder en twee kinderen in Doubs verdronken Gezin van Nederlander De echtgenote van de te Bazel wo nende Nederlander Van der Wolk en haar beide kinderen van 6 en 2Vi jaar zijn gistermiddag in Zwitserland door verdrinking om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de heer Van der Hoik in het plaatsje Soubey (gemeente Pruntrut in het kanton Bern) met zijn auto in de rivier de Doubs reed. De bestuurder zelf en een andere inzitten de konden zwemmend de wal bereiken. Het lijk van de vrouw kon worden geborgen, maar de stoffelijke resten van de kinderen zijn nog niet gevonden. Het 2-jarig zoontje van de fam. Van de W. te Brunssum (L.) is Zaterdag toen hij van de treeplank van een rijdende vrachtauto sprong onder een der wielen terechtgekomen. Het kind was vrijwel op slag dood. In de nabijheid van Fort de Klop is Zaterdag uit de Utrechtse Vecht het lijkje van de 5-jarige W. W. opge haald. Het ventje dat sedert Dinsdag werd vermist was in gezelschap van 2 vriendjes gaan vissen. Gezagvoerder sloeg over boord Duitse kustvaarder in ernstige moeilijkheden De twee opvarenden van de 138 ton metende Duitse kustvaarder Anneline zullen waarschijnlijk niet gedacht heb- er nog het leven af te brengen toen en zware storm de kapitein over boord sloeg en de lichtmatroos het scheepje, dat 30 graden slagzij maakte, op zijn eentje drijvend moest houden. De Annehne was met een lading hout op weg van Zweden naar Keulen. Don derdagnacht begon bij het Duitse licht schip Wezer de deklast te schuiven- Bij poging de sjorringen door te kap pen viel kapitein Karl Kruse overboord. Gelukkig had hij een zwemvest aan. Ma troos Hillerd Smit deed wanhopige po gingen in zijn buurt te blijven. Na passeerde het Deense stoomschip Kentucky dat de drenkeling oppikte en de lichtmatroos aan boord nam. Deze in zee gesprongen, daar het scheepje meer viel te redden. De Deense ka pitein durfde de schipbreukelingen tij dens de orkaan niet jn Duitsland aan wal zetten en gaf hen daarom over aan de inmiddels gewaarschuwde loodsboot Hoek van HoHand. Vandaar zou de Duitse consul hen heden op weg naar huis helpen. Heel Scheveningen en Haagse politie tijdens hel weekend in rep en roer De geheimzinnige verdwijning van twee mannen die bij de Scheveningse haven uit de kokende zee waren gekropen nadat hun jacht op het Noorder havenhoofd te pletter was geslagen, heeft gedurende het weekeinde heel Scheveningen en de Haagse politie in rep en roer gebracht. De mannen zijn twintig uur lang spoorloos geweest ondanks het feit dat de politie reeds had gesproken met enkele personen die hen in hun auto's hadden ver voerd. Onder hen bevonden zich een taxi-chauffeur die zich niets meer herinnerde van het adres waar hij met de schipbreukelingen was heenge reden. Pas gisteravond laat kwam de ontknoping. Een van de beide man nen bleek het Tweede Kamerlid oud-minister mr J. A. W. Burger uit Dordrecht te zijn. lid i de verzetsbeweging. Mr Burger was Zaterdag met het Bel gische jacht Caro uit Cadzand vertrok ken. Het weer. was niet al te best en Hoek van Holland werd helaas misge- n, zodat het al donker was toen het Baron Opzoomer te Antwerpen in bruikleen gekregen jacht de haven van Scheveningen had bereikt. Niets duidde toen op, dat mr Burger en zijn met gezel, een Groningse schipper, het mid delpunt zouden worden van een Shake- speariaanse „klucht der vergissingen' De Caro was reeds in de buitenhaven, de zeilen waren al gestreken en de motor stuwde het vaartuig rustig naar de eerste binnenhaven, toen het gebeurde. De mo tor sloeg af, de ebstroom zoog het jacht de wilde golven grepen het vaartuig en sloegen het tegen de bazalt- blokken onder aan het Noorderhaven hoofd. Zo krachtig waren wind en golven, enkele ogenblikken de Caro in stukken was gebeukt en mr Burger en de Groningse schipper over glibberige bazaltblokken moesten kruipen om de veilige pier te bereiken. Zo gauw mogelijk thuis Toen zij doodmoe en doornat op d£ boulevard stonden kenden zij slechts één verlangen: zij wilden zo gauw mogelijk thuis zijn. Voor mr Burger klemde dit temeer, daar hij zijn tachtigjarige moeder en zijn vrouw van het ongeluk op de hoogte wilde stellen vóór mogelijk de radio dat zou doen. Een op de Schevening se boulevard staande auto bracht hen naar een taxi-standplaats en een taxi vervoerde het tweetal naar Dordt. Gisteren bracht de heer Burger de lich telijk overstuur zijnde schipper naar huis, niets wetend van de deining in Den Haag, honderden naar de plek des onheils trokken terwijl de politie het gehele land had gealarmeerd. Immers nu, na dit eenvoudige relaas van een stranding met goede afloop, komt het sterke verhaal. Dat vangt het avontuur van twee automobilisten, die Zaterdagavond laat naar de woeste zei de medicijnen Tij- wilden kijken. Zij stonden bij het Noor- vooraanstaand delijke havenhoofd en zagen hoe den waargenomen, naar zee was gezogen en speelbal op de golven was. ook dat het te pletter sloeg twee mannen over de bazaltblokken op de pier trachtten te klauteren. De man nen lichtten het licht van hun schijn werper op de pier en konden vaststellen dat een ongeveer 55-jarige man, grijzend haar en een blauwwollen schip perstrui, en een 35-jarig donker gebruind iemand met een oliejas op het haven hoofd kropen en naar de boulevard liepen. Kortaf geantwoord Het doornatte tweetal stevende op een derde toeschouwer van de schip breuk af. Dat was havenmeester P. J. Bruinink, die juist naar bed wilde gaan toen hij gewaarschuwd werd, dat een schip in nood was. Hij stelde het tweetal de vraag of er nog an deren aan boord waren geweest. Kortaf antwoordde de oudste, dat zij slechts met zijn tweeën waren ge weest, waarna de jongste aan automobilisten vroeg of een hunner jacht dat zij eerst in de buitenhaven had- hen soms naar een taxi-standplaats wilde brengen. „Stap maar in, dan breng ik U wel aar huis," zei de heer J. M. E. Antonis uit Den Haag. Doch het tweetal gaf de oorkeur aan een taxi, omdat zij „voorbij Rotterdam" woonden. Op het Gevers Deynootplein verdween het druipnatte vrachtje in een taxi. De heer Antonisse vertrouwde de zaak niet Hij noteerde ïummer van de taxi en keerde naar de havenmeester terug, die inmiddels de politie had gewaarschuwd. De politie telefoneerde het hoofdbureau dat zich op zijn beurt met het Rot terdamse hoofdbureau in verbinding stel de met als resultaat dat Rotterdam de Haagse taxi zou trachten op te vangen. Ook een dame aan boord Inmiddels hadden politiemannen bij schijnwerpers naar overblijfselen van het jacht gezocht. Op het strand vond men een tennisschoen, een no titieboekje en een damestasje. Zou er dan toch een derde passagier, een dame, aan boord zijn geweest? Ook had men de naamplaat van het vaar tuig en een Nederlandse uitgave van de jurisprudentie in velerlei landen ontdekt. Ondanks deze gegevens raakte de poli tie gisteren in de loop van de dag het spoor volkomen bijster, doordat de Haag se taxichauffeur die de geredden had vervoerd de hoofdrol in de klucht der vergissingen ging spelen. Hij was in Rotterdam aangehouden had verteld wie hij vervoerd had waarheen. In dezelfde nacht reed echter een in Voorburg gestolen auto op de Aelbrechtskade te Rotterdam tegen Rotterdamse taxi. Beide voorvallen den gisteren door elkaar gehaspeld. De Rotterdamse politie meende dat de Haag se taxi door de gestolen taxi was aan gereden en dat de chauffeur van die taxi daar zijn geheugen had verloren. Mr Burger bracht zoals gezegd ten slotte licht in de duisternis. Hij noemde het geval „een heel simpele zaak. die door de meest domme samenloop van standigheden tot een geheimzinnige schiedenis was uitgegroeid." En de vr die aan boord was en spoorloos is dwenen? „Aan boord waren nog kleren van mijn rouw, dat is alles," zei mr Burger. Bezoek van vertegenwoordigers der republiek Zuid-Molukken was de aanleiding (Van een onzer verslaggevers) GISTERMIDDAG hebben zich in het woonoord Schattenberg te Wester- bork, waar een groot aantal Ambonnezen is gehuisvest, ernstige onge regeldheden voorgedaan. Naar aanleiding van het bezoek dat twee ver tegenwoordigers van de republiek Zuid-Molukken aan een familie in het kamp brachten, ontstond een vechtpartij tussen voor- en tegenstanders van de republiek, waarbij vijf personen ernstig werden gewond en ver scheidene andere kampbewoners lichte verwondingen hebben opgelopen. De republiek Zuid-Molukken had gis-ex-KNIL, die geassisteerd werd door termiddag een vergadering belegd in Rijkspolitie uit Assen, kon een groter Hooghalen en na afloop hiervan begaven twee vertegenwoordigers zioh naar het kamp. Toen in het kamp bekend werd dat deze personen aanwezig waren zoals men weet mogen vertegenwoordi gers van de republiek Zuid-Molukken de kampen niet betreden ontstond rumoer onder de kampbewoners. Huis omsingeld Het huis, waar de vertegenwoordigers zich ophielden, werd omsingeld en spoe dig vlogen stenen door de lucht. Er ont stond een handgemeen en weldra was dit ontaard in een vechtpartij op grote schaal tussen voor- en tegenstanders van de republiek. Vijf personen, onder wie ook een der vertegenwoordigers van de republiek, werden ernstig gewond. De vertegenwoordiger is naar het ziekenhuis te Assen overgebracht, ter wijl de andere vier gewonden naar het ziekenhuis in Westerbork zijn vervoerd. Enkele lichtgewonden konden ter plaatse worden behandeld. Dank zy het krachtig optreden van de kampleiding, luit.-kol. Detiger van het Rijkspolitie uit Assen, kon bloedbad worden voorkomen. De gewonde vertegenwoordiger der repu bliek Zuid-Molukken is door de politie naar de marechaussee-kazerne te Assen overgebracht, waar hij aan een verhoor is onderworpen. Enige tijd later is hij weer op vrije voeten gesteld. Naar wjj nader vernemen, is besloten de voorstanders van de republiek Zuid- Molukken, die in het woonoord Schatten berg in de minderheid zijn, naar andere kampen in ons land over te brengen. In verband met de incidenten in het woonoord der Ambonnezen, de Schat tenberg, bij Hoog-Halen, deelt het bu- Zuid Molukken te Den Haag me de, dat: 1. Officiële vertegenwoordigers van Ja, zó zouden we het in deze Augustusmaand zo graag hebben. Maar het lijkt wel, of we er 1 weer op hebben zitten, '.r, die eigenlijk nog hele- mddl geen zomer is geweest.... Woningkwestie in Blaricum Burgemeester onderbrak vacantie voor geschil „Redt mevr. Van Duyne!" staat op bil jetten die inwoners van Blaricum hebben opgehangen. Deze demonstratie is bedoeld en protest tegen een besluit van het gemeentebestuur, waarbij in afwijking van het advies der woonruimtecommissie de woning van de 70-jarige weduwe Van Duyne is gevorderd ten behoeve van een ambtenaar op de £emeentesecretarie. De zaak is aanhangig gemaakt bij de recht bank te Amsterdam, waar zij Donderdag wordt behandeld. Uit de burgerij :s een comité van actie gevormd dat telegrafisch aan burgemeester mr P. A. L. van Og- trop heeft meegedeeld met gebruik van alle oirbare middelen te zullen trachten tot een andere gang van zaken te komen. Aan de burgemeester werd voorts ge vraagd zijn vacantie te onderbreken om bemiddelen. Daarop is de burgemeester Zaterdag in de gemeente teruggekeerd. Aan het feit, dat hij een zakbijbeltje in zijn borstzak droeg, dankte in Korea de Amerikaanse soldaat Wil liam Lepper uit McCook in Nebraska zijn leven. Een kogel trof het boekje in de rug (zie bovenste foto), drong door tot bijna in het midden en bleef daar steken (onder). DAT tegen de gehuwde vrouw H. P. uit Drouwenerveen (Dr.) die „voor de grap" advertenties plaatste waardoor an deren schade is berokkend, voor de Asser rechtbank 3 maanden, waarvan .87 dagen voorwaardelijk, is geëist. DAT het lichtschip No. 10 Zaterdag in Den Helder van stapel liep en vermoede lijk in het Zuidelijk deel van het kust gebied zal worden geplaatst. DAT het verschijnsel van gronduitdro- ging ten gevolge var de Zuiderzee-inpol- denng thans ook in de 500 ha omvatten de Bekerbinnenpolder tussen Vollenhove en Zwartsluis, buiten de officieel erken de invloedssfeer, is waargenomen. DAT tot hoogheemraad van het groot waterschap Woerden is benoemd G H. L. Baron van Boetzelaer te Zeist. DAT veertig Oostenrijkse Esperantisten vandaag in Zaandam, arriveerden. DAT in de Betuwe en het Land van Maas en Waal onder zeer grote belang stelling het winterfruit aan het hout is verkocht, waarbij vele vaste kopers geen boomgaard konden bemachtigen omdat anderen hen voor waren geweest, ter wijl de goureinetten f 4—f 5 en de peren f 3,50—f 5,50 per 25 kg deden. DAT in het Houtvoorlichtingsinstituut (Keizersgracht 321, A'dam) begin Octo ber waarschijnlijk een 3-j. houtacademie wordt geopend o.l.v. de expert W. Boer- have Bikman. DAT bij de juwelier Borghols aa: Ceintuurbaan te A'dam die had vergeten het yzeren rasterscherm voor zijn etalage te laten zakken. Zaterdagnacht vo 1500 aan goud en juwelen is gestolen. DAT vanmorgen op het congres der spoorwegsectie van de Int. Transport Federatie te Utrecht de Engelsman J. 8. Figgens werd gekozen als voorzitter en de Nederlander H. J. Kanne als plv. voorzitter. DAT de wed. Martha JansenSteen te Ide (gem. Vries, Dr.) gisteren haar 103e verjaardag vierde. DAT dezer dagen op het kerkhof van Brand in Vorarlberg (Oostenrijk) het stoffelijk overschot van de aldaar omge komen mej. J. v. d. Linde uit Hengelo r aarde besteld, waar namens de regering gesproken werd door de burge meester van Krommenie. DAT de Ned. Vereniging voor Vrijhan- ;1 een brochure heeft doen verschijnen onder de titel „Waarom de betalingsba lans niet sluiten zal". DAT de zeegaande mijnenveger Hr Ms „Batjan" na het bezoek aan Zeebrugge een tocht zal maken naar Kristiansland in Noorwegen, Dundee en Schotland Göteborg in Zweden. DAT de twee R'damse kooplieden A L. en F. S. zijn veroordeeld tot resp. 8 en 3 maanden gev.straf (m.a.) wegens het smokkelen van resp. een millioen en 160.000 sigaretten. de Republiek Zuid Molukken sinds het verbod van de regering om de kampen der Ambonnezen te betreden, deze niet meer hebben bezocht; 2. Volgens binnengekomen berichten zijn op Zondag leden van het secreta riaat van dr Nikijuluw te Rotterdam, de ex-vertegenwoordiger der Republiek Molukka Belatan, in vermeld kamp ge weest. Hieronder bevonden zich dr Ni- kyuluw zelf en de heer Lebelauw. Benauwende momenten voor scheeps bemanningen Het Ned. gezin G. G. Mastenbroek te Londen (man, vrouw en 15-jarig doch tertje) is Vrijdag met het jacht „Whim- brel" uit Engeland vertrokken naar Ostende. De heer Mastenbroek wilde naar Nederland verhuizen en had zijn gehele bezit in het jacht geladen. Het schip kwam veilig in Ostende aan en vertrok Zaterdagmorgen naar Nederland. Vijftien mylen buiten de haven van Ostende be gon het jacht in zware zee water te maken. De pompen waren verstopt en tenslotte begaf de motor het nog. Een inmiddels opgezet zeil werd aan stukken Boerderijbrand sloeg 1 km. over Twee hofsteden en schuur bij Nijmegen verwoest Twee grote boerderijen en een schuur zijn gisteravond te Leuth in de gemeen te Ubbergen-Beek, nabij Nijmegen, gro tendeels in de as gelegd. De brand ont stond in de onlangs gerestaureerde boer derij van de landbouwer A. Jeuken en sloeg door de hevige wind over naar de 500 meter verder gelegen hofstede van W. Jeuken, een broer van A. Jeuken. Enige tyd later raakte ook de kapitale schuur van de landbouwer Damen in brand. Deze schuur, die nog niet geheel was afgebouwd, lag op niet minder dan 1 km verwijderd van de boerderij van W. Jeuken. De woonhuizen bleven behouden, maar de schuren gingen geheel verloren. De schade beloopt 150.000 k f 200.000 ei wordt door verzekering gedekt De oor zaak van de brand is nog onbekend. Kanaalwedstrijd uitgesteld De Daily Mail heeft zyn zwemwedstrijd over het Kanaal, waarvoor vanochtend gestart zou worden, wegens het slechte weer voor onbepaalde tijd uitgesteld. Zestig oorlogswezen, o.w. Neder landse, zullen gedurende vier weken kamperen in een kamp by Jugendheim in de Duitse staat Hessen. getrokken en de gehele nacht dreef het vaartuig stuurloos rond. De familie Mas tenbroek en twee aan boord zijnde En gelse vrienden hoosden met emmers en eerst gistermiddag om 3 uur werd het jacht op sleeptouw genomen door de 'Ier ..Koning Frans" uit Ostende. De bemanning van het jacht ging aan boord de trawler, de tros brak en het jacht verdween in de diepte. Alles wat de fa- Mastenbroek bezat verdween in de golven. Het Noorse schip „Bess" heeft afgelo pen nacht noodseinen uitgezonden, om- het 30 graden slagzij over stuurboord maakt. De opgegeven positie is ongeveer 100 myl ten Noorden van Terschelling. De bemanning heeft zich zo spoedig mo gelijk in de reddingboten begeven en koopvaardijschepen zijn ter assistentie aar de „Bess" onderweg. Ten Westen van Denemarken bevond ch in de afgelopen nacht het s.s. „Car ina". dat om hulp verzocht. De „Car- :na" is vermoedelijk een schip uit Costa Rica en het drijft in N O -richting af. Van het vliegveld Valkenburg is een vlieg tuig opgestegen om naar het schip te zoeken. De „Carrena" heeft inmiddels het anker uitgeworpen. Volgens een bericht van het Engelse schip „Cato" is de sleep van de marine sloep „Wolsey" in het Kanaal losgesla gen. Aan boord van de sleep bevinden vrouwen en kinderen. De „Cato" heeft om reddingsboten verzocht. In de loop van de nacht is de „Wolsey" te Newhaven aangekomen. Het noodverkeer is thans opgeheven. Het Engelse schip „Doverhill" had assistentie verleend. WEERBERICHT Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: wisselende bewol- I king met op de meeste plaat- enkele buien. Overwe gend matige wind tussen Zuid-Wist en Zuid. (Opge maakt om 10 uur). ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1