Groente voor uitgehongerde rode jeugd in Berlijn Hoogste onderscheiding voor Nederlanders in Korea Drie Vlissingse Geuzen 2 VRIJDAG 10 AUGUSTUS I» Geschenk van Nederlandse tuinbouw Honderden jongeren uil Russische zone willen in het Westen blijven Vijfduizend kilo tomaten en kool zijn gisteravond uit Nederland naar West- Berlijn verzonden als geschenk van de Nederlandse tuinbouw aan de West-Ber- lijnse jeugdherbergen die op het ogen blik tienduizenden uitgehongerde deel nemers aan het communistische jeugd- congres in de Oostelijke zone ontvangen. Zoals men weet, krijgen deze communis tische jongeren in ruim vijftig jeugdte huizen te eten volgens het schema „ope ratie Open Tafel" dat inderhaast werd opgesteld. Omdat reeds meer dan hon derdduizend maaltijden waren verstrekt, deed men een beroep op de Westerse wereld om steun in natura of geld. Het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen in Nederland heeft toen on middellijk twee vliegtuigladingen toma ten en kool beschikbaar gesteld. Om technische redenen heeft men echter de voorkeur moeten geven aan verzending per spoor. De 5.000 kg werden door twee grote exporteurs belangeloos verpakt en een grote expeditiefirma nam het trans port op zich. De wagon zal morgenoch tend in Berlijn arriveren. Permanent asyl West-Berlijnse functionarissen hebben verklaard dat 647 jongens en 107 meisjes uit Oost-Duitsland reeds om „permanent asyi" hebben ver zocht. Intussen zijn ruim 800 Britse, 45 Amerikaanse en 29 Spaanse jon geren per speciale trein in Oost-Ber- lijn aangekomen. Zij waren met het Poolse passagierschip Batory van Duinkerken naar Gdynia in Polen gereisd. Volgens nog niet bevestigde be richten zijn vele buitenlandse deelnemers, vooral uit Zweden en Argentinië, die van plan waren veertien dagen te blijven, huis waarts gegaan. Zij beklaagden zich over de gebrekkige organisatie en de slechte hygiënische toestanden in de dichtbevolkte wijken van Oost-Berlijn. De 1300 Britse en Franse jonge communisten, die in Oostenrijk ge strand zijn, hebben kans gezien van de Franse zone naar de Britse en Amerikaanse zones te glippen. De Russen hebben de Amerikanen ver zocht de jongeren naar de Sowjet- zone van Oostenrijk te laten door reizen, maar de Amerikanen hebben dit geweigerd. Toen de Russen aan boden dat de communisten zonder de gebruikelijke documenten zouden worden toegelaten, vroegen de Ame rikanen op hun beurt of deze docu menten dan niet meteen voor ieder een kunnen worden afgeschaft. Hiervoor voelden de Russen echter niets. Stroom van goederen naar rood China De embargo's helpen niets Volgens Reuters correspondent te Hongkong, Willeam Parrott. bereikt nog steeds, ondanks de embargo's der Wes telijke mogendheden, een gestadige stroom van strategische belangrijke ma terialen communistisch China. De be perkende maatregelen in Hongkong heb ben slechts gemaakt, dat de schepen thans direct de Chinese havens aandoen- Zo komen er maandelijks 12 tot 15 zee schepen de haven van Kanton binnen. De schepen voeren de Panamese, Britse, Scandinavische. Russische, Poolse en andere vlaggen. Mogelijk zullen de maat regelen der Panamese regering tegen schepen onder haar vlag succes hebben. Hamburg, Bremen. Antwerpen en Gdy nia zijn de voornaamste havens voor staal, rubberbanden, machine-onderde len, enz. bestemd voor China. Ook het handelsverkeer tussen India en China gaat voort, voornamelijk via Calcutta, terwijl de smokkelarij via de Portugese bezitting Macao aanzienlijk is- Tevens zijn er sterke bewijzen, dat vissersvaar tuigen onlangs olie uit Formosa naar de Chnese kust hebben vervoerd. Tus sen Japan en Noord-China zou er op grote schaal smokkelarij bedreven wor- KONING FAROEK verleent coescemmmgl Unieke kans voor Nederlands totograai Enige cijd geleden oerichtten wij het plocsellng vertrek van Koning Faroek, Koningin Narriman en het gevolg uit een hotel te Genève. De Egyptische koning had aanstoot genomen aan het fotograferen zonder zijn toestemming en achtte zich daartegen niet voldoende beschermd door de Zwitserse autori- In dit verband is het interessant te ver nemen, dat een Nederlandse amateur fotograaf, de Heer Willem W. uit Meer- langbroek, die aan de roulettetafel met Koning Faroek bevriend was geraakt, i de v ming kreeg. De heer W. nam een grote serie toto's, die ongetwijfeld buitengewoon interes sant en uitermate waardevol zouden zijn geweest,als bij het ontwikkelen In Meerlangbroek niet was gebleken dat de door W. gebruikte films slechts vage. schaduwen vertoonden. Het Is ons een raadsel, waarom de Heer W. geen Kodak-films heeft gebruikt, de superieure film, die nimmer teleur stelt! Grote kraakinstallatie in Pernis gereed Den Haag en Rotterdam krijgen er gas van De eerste katalytische kraakinstallatie 'an Europa is thans na een bouwtijd van >ijna twee jaar gereed gekomen op de olieraffinaderij van de B.P.M. te Pernis. De „cat-cracker", zoals de installatie in het oliej argon wordt genoemd, heeft een capaciteit van 3500 ton per dag. Zij zal het mogelijk maken uit ruwe olie een grote opbrengst van hoogwaardige producten te krijgen. Een deel van de gassen die bij het kraken worden verkregen, zal in de na bije toekomst aan Den Haag en Rotter dam worden geleverd om als aanvulling te dienen voor gas ten behoeve van het huishoudelijk gebruik. De aanleg van een pijpleiding naar Rotterdam wordt reeds voorbereid. De installatie doorloopt thans een proefperiode en zal vermoedelijk in Sep tember officieel in gebruik worden ge nomen. Het bedrijf in Pernis verwerkt reeds vijf millioen ton ruwe olie per jaar en is daarmee de grootste raffina derij van het Europese vasteland ge worden. Geprikkeldheid in de Ambonnese kampen Het Tweede-Kamerlid Krol (C.H.) heeft aan minister Van Maarseveen ver zocht in het belang van de rust der Am bonnese bevolking in de woonoorden de maatregelen tegen het Bureau Zuid- Molukken en de bestuurders van de stichting Door de Eeuwen Trouw op te schorten, hetzij op gronden van billijk heid of van uit een paedagoglsch stand punt geredeneerd. Onder de Ambonnezen heerst een ge prikkelde stemming omdat zij het huns inziens vereiste persoonlijke contact met de leden van het Bureau Zuid-Molukken en de bestuurders van Door de Eeuwen Trouw moeten missen. Zij moeten terecht het gevoel hebben dat zij in Nederland slechts worden getolereerd zonder dat aan hen een sfeer van gastvrijheid wordt geboden. Als gevolg daarvan is het ge vaar voor het optreden van ongeoor loofde reacties, zoals de onlusten in Middelburg, niet denkbeeldig, meent de heer Krol. Olie-uitvoer wordt op gang gebracht Subcommissie benoemd te Teheran De Britse en Perzische onderhande laars te Teheran hebben gisteravond een sub-commissie benoemd, die moet trach- eind te maken aan de geschil de ontvangstbewijzen voor olie- waardoor de olie-uitvoer reeds geruime tijd stil ligt. Tevoren heeft Perzië steeds geëist, dat de tankboten betalingen en ontvangstbewijzen voor olie zouden overhandigen aan de Perzische nationale oliemaatschappij. De Britse gedelegerrde Ferguson heeft de Perzen ingelicht over de methoden >n nationalisatie. Intussen heeft de secretaris van de Perzische olieraad, Hoessein Makki, beschuldiging geuit dag De jamboree in cijiers Een wagon limonade per is nog niet genoeg Het kleingeld wordt gespaard als souvenir (Van onze speciale verslaggever) Bad Ischl, 9 Aug. '51 LS U NU enigszins een indruk wilt krijgen van de omvang van een Jamboree, dan moet U luisteren naar de taal der cijfers. Om te be ginnen: er worden per dag 15 a 20.000 brieven e.d. geschreven. Een millioen speciale Jamboree-zegels werden gedrukt, maar de voorraad is bijna op. En de bakkers in de omgeving van Aschau komen dagelijks even langs rij den met 24000 broodjes; in vier dagen werden er 13.200 eieren in de hongerige magen der jambopee-gangers gestopt. Ook beschikken d'e 'padvinders over dor stige kelen, want één wagon limonade per dag blijkt niet voldoende te zijn, er oeten nog vele flesjes bijkomen. De publieke belangstelling voor de jamboree is eveneens groot. Alleen Za terdag en Zondag kwamen er reeds 000 bezoekers door de ingang. En on dertussen is het bedrag, waarop de Oostenrijkers de wereldjamboree had den begroot (f960.000) reeds overschre den, maar er wordt heel hard op gere kend. dat door de bezoekers het tekort gedekt zal worden. Zo zit de kamplei ding enigszins met te weinig groot geld doch een nieuw probleem er is ook al gebrek aan klein geld! Want wat doen de meesten van de verkenners? Zij bewaren de Groschen die tenslotte maar 016 cent waard zijn als souvenir, waardoor zij onbewust de zakenmensen in verlegenheid brengen, omdat mét de Groschen de wisselgelegenheid ver dwijnt; Op een avond zaten daar de 15000 pad vinders en verkenners voor het eerste ■ri tie, Nu kolen te duur zijn: Stoomsleepboten naar de sloper In het slepers- en baggerbedrijf worden grote moeilijkheden gevreesd als gevolg van de kolenprijsverhoging die op 1 Augustus is ingegaan. Voor het bunker bedrijf, waaruit de sleepboten als regel de kolen betrokken, wordt de verhoging catastrofaal genoemd. Een prijsstijging van f 7 per ton betekent voor een sleep boot zo'n kostenvermeerdering dat var verdere concurrentie met het motorsleep- vervoer geen sprake meer kan zijn. Men verwacht dat de sleepboten opgelegd zul len worden om daarna bij de scheeps- sloperijen terecht te komen. Hetzelfde geldt voor het baggerbedrijf. Op het ogenblik zal de verhoging van de kolenprijs daar nog geen schade mee brengen omdat de meerdere kosten ge heel worden bijbetaald door de Rijks waterstaat, doch in de naaste toekomst vormt de mogelijkheid tot concurrentie met het motorbedrijf het grote vraag stuk. Ook hier zou de zware gang naai de sloper op den duur het gevolg zijn tenzij grote bedragen geïnvesteerd wor den voor ombouw met motoren. Hiervoor ontbreken echter in de meeste gevallen de middelen. Uitwisseling van arbeiders over de grenzen De vijf landen van het Duitse verdrag ?ullen een begin maken met de onderlin ge officiële uitwisseling van arbeiders. Het doe] hiervan is de arbeiders van Bel gië, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en Engeland een kans te geven om in het buitenland te werken en tezelfdertijd de werkgevers de gelegenheid te geven ar beiders uit het buitenland aan te trek ken, als er een tekort aan arbeidskrach- De vacatures zullen door de plaatselijke arbeidsbureaux onder de aandacht de arbeiders worden gebracht. Dr M. Weisglas van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond is benoemd in de permanente economische commis sie van het comité Benelux. Wie bij iedere hap eten al bij voorbaat dat zaurbranden op de maag voelt... binnen enkele minuten. Vandaar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt waar U lust in hebt en de omstandighe den bieden. Rennies kunt U zonder be zwaar, onopgemerkt, overal innemen, want water of iets anders komt er niet aan te pas. Simpelweg Uw Rennies laten £e geest smelten op de tong dat is alles. En j het wpp- Rennies zijn nog lekker ook'tent t Advertentie) Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aalsmeer M. Heymans, cand te Amsterdam. Aangenomen naar Presb. Church te Nieuw Zeeland W. v. Wijngen te Was senaar; naar KloosterveenHijkersmil- de (toez.) J. C. J. Bronsgeest, predikant varende gemeente te Maasbracht. Bedankt voor Sneek D. Bouman te Katwijk aan Zee. Gcref. Gemeenten Tweetal te Nieuwerkerk (Zld): K. de Gier te Lisse en dr C. Steenblok te Gouda. Burg. van Steenderen wordt „director of emigration" Eind Augustus of begin September zal de heer J. Heersink, burgemeester van de Gelderse gemeente Steenderen, naar Canada vertrekken, om daar als „direotor of immigration" op te treden voor de in vroeger eeuwen uit de Ned. Herv. Ker kontstane „Reformed Church of America". In zijn nieuwe functie zal hij de leiding hebben van het maat schappelijk werk onder de Herv. neder- landse immigranten in heel Canada. Het is de bedoeling, dat er in de provincies 'grantenverenigingen worden opge- adres van Engeland. De Britten zouden richt, die het door de heer Heersink be- mislukking van de besprekingen ongeregeldheden hbben ge organiseerd om hun doel te bereiken. Zij vergissen zich sterk, als zij denken, dat ze een grote rol in de Perzische olie industrie kunnen spelen, aldus Makki- Het Perzische parlement heeft goed gekeurd, dat Perzië een Amerikaanse lening van 25 millioen dollar aanvaardt voor het aankopen van landbouwmachi nes voor wegenaanleg. Amerika beperkt onze handel Invoerverboden voor zuivel en vetten Het Amerikaanse departement van landbouw heeft volgens Reuter gisteren boterolie, aardnotenolie, aardnoten voor pindakaas en vetloze ge droogde melk verboden, op grond van op de economische con trolemaatregelen, waarbij invoer van agrarische producten kan worden ver boden, wanneer deze de binnenlandse markt benadeelt. Voornamelijk Neder- Denemarken, Zwitserland en Noorwegen zullen worden getroffen. Van 9 Augustus tot 31 December as zal de invoer van kaas niet meer mogen bedragen dan vijf twaalfden van de ge middelde jaarlijkse invoer in de basis periode 1948, 1949, 1950. De invoer van zal beperkt worden tot 5/12 van ler in het op 30 Juni j.l. geëin digde belastingjaar. Polen verbiedt Ameri kaanse activiteit De Poolse regering heeft de V.S. laten weten, dat alle Amerikaanse werkzaam heid op cultureel gebied in Polen moet worden gestaakt. Als represaillemaatregel heeft de Amerikaanse regering bevolen, dat het Poolse propagandakantoor te New York binnen 24 uur moet worden geslo ten. Verklaard wordt, dat Polen op een volkomen ongerechtvaardigde wijze heeft ingegrepen in de vrije uitwisseling van inlichtingen met de V.S. Dit Poolse op- beschenen door de gloed van de bran- treden staat in scherpe tegenstelling tot dende stammen. Allerlei naties kwamen de jongste Russische verklaringen over op de spaarzaam verlichte tribune iets ^et verzekeren van de vrede en het be ten beste geven om de vrolijkheid te vorderen van vriendschappelijke betrek- verhogen; Zwitserland met koeien-bellen waldhoorn; de twee enige Ja panners op de hele jamboree met een merkwaardige krijgsdans; België met „slangenmensen"; de Duitsers met een kozakkendans en de Nederlanders met de Haagse districtsband. Verder hebben vele landen met volksdansen en folklo ristische voorstellingen iets laten zien van hun eigen omgeving. Jamboree-gebeurtenissen Op deze ontmoeting van 55 naties ge beuren merkwaardige dingen. Er is een Canadese boy-scout, die zo maar op een dag zijn neefje uit Duitsland door het kamp ziet lopen; ze wisten van elkaar niet. dat ze naar Oostenrijk zouden gaan. Een rijke Amerikaanse vader ergens in Florida vraagt of zijn zoontje even aan de telefoon kan komen, hij zal daar toch wel ergens onder die 18000 jongens rondlopen? Buitenlanders. die gehoord hebben, dat er op de verjaardag van Prinses Irene in het Nederlandse kamp uit lan ge Goudse pijpen is gerookt, komen herhaaldelijk om zo'n pijp vragen als aandenken. Om dan maar te eindigen met het verhaal van de Luxemburgers, die een dagje uit waren naar St. Wolf gang, de laatste trein misten en de 20 kilometer terug naar het kamp door de nacht te voet aflegden Regen In Bad Ischl heeft het ook gisteren stortregend, zodat het padvinderskamp snel in een modderpoel veranderde. Weldra kwam er een eind aan de feeste lijke drukte in en om het kamp, an de padvinders werd door niet gebroken, want in hoorde men zingende scouts. gonnen werk in gedecentraliseerde kunen voortzetten. De Gerefor meerden, aldus de heer Heersink, zijn al vijf jaar geleden met dit soort werk begonnen en zij zijn nu wel „rond". De Hervormden staan ecther pas aan het Voorlopig blijft de heer Heersink twee jaar in Canada (Hamilton), waar heen zijn vrouw en zijn beide kinderen hem zullen vergezellen. De minister Binnenlandse Zaken heeft de heer Heersink twee jaar verlof verleend tot wnd burgemeester van Steenderen benoemd mr H. N. C. baron van Tuyll an Serooskerken. Kerkelijke leiders naar Zuid-Afrika Dr W. Visser 't Hooft, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken en Charles Ranson, secretaris-generaal van de Intern. Zendingsraad, zullen volgend jaar ieder afzonderlijk een bezoek bren- Zuid-Afrika en hun goede dien sten aanbieden voor het tot elkaar bren- 1 van de kerken aldaar. Zekere ker- i in Zuid-Afrika bleken n.l. niet in staat te zijn een oecumenische dele gatie met leden van verschillend ras te ontvangen voor een conferentie over de betrekkingen tussen de kerken in Zuid- Afrika t.a.z. van de moeilijkheden, die uit het rassenverschil voortvloeien. Examen Engels M.O.-A AMSTERDAM, 9 Aug. Geslaagd voor it examen Engels M.O.-A: mej. W. J Wesesls en de heer J. L. van Roon. Nieuwe Britse straaljager in productie De RAF heeft bekend gemaakt, nat ee _anvang is gemaakt met de productie va de eerste straaljager met achterwaart staande vleugels de Vickers Armstrong Swift. Het toestel is uitgerust met een enkele Rolls Royce Avon motor. Alle bijzonder heden over het vermogen en de bewape ning van het vliegtuig zijn geheim. De Swift is ontworpen door dezelfde vliegtuigbouwers, die in de tweede we reldoorlog de beroemde Spitfire produ ceerden. Hoger werkloosheidscijter Nieuw aanbod op de arbeidsmarkt Gedurende de maand Juli steeg aantal bij de arbeidsbureaux ingeschre ven mannelijke werklozen van 56.501 tot 62.056. De toeneming der werkloosheid is voornamelijk toe te schrijven aan feit, dat vele jongelieden, die van school kwamen, zich lieten inschrijven. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 22.773 tot 20.611. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4841 tot 5883, de vraag naar vro lijk personeel daalde van 15.133 tot 12.728. I.C.C.C.-congres in Brazilië In Columbia worden Protestantse kerken verwoest Zuid-Amerikaanse Raad van Chr. kerken opgericht (Speciale berichtgeving) Sao Paulo, 1 Aug. "F1 EN VAN DE belangrijkste besluiten van het Pan-Amerikaanse Evan- -"-J gelische Congres, hetwelk onder auspiciën van de I.C.C.C. in deze stad is gehouden, is geweest de oprichting van een Zuid-Amerikaanse Raad van Chr. Kerken. Deze raad heeft dezelfde grondslag als de Int. Raad van Chr. Kerken ën hierin wordt elke gemeenschap met de Wereldraad van Kerken en zijn nevenorganen afgewezen. Tot voorzitter werd gekozen ds Synesio Lyra, predikant van de Fluminense Church te Rio de Janeiro. Tot deze raad, welke minstens eenmaal in de vijf jaar zal bijeenkomen, kunnen ook zelfstandige gemeenten worden toe gelaten, evenals kerkelijke organisaties en nationale of plaatselijke raden van kerken, Zendirtgs- en Bijbelgenootschap pen. Deze laatste zullen echter geen stemrecht hebben. In de „statuten" van de raad wordt gezegd, dat personen en gemeenschap pen, die in relatie staan met de Wereld raad van Kerken, doch die belangstelling hebben voor getuigenis en de arbeid van de raad, gaarne welkom zijn als waarnemers op de conferentie van de Zuid-Amerikaanse Raad van Chr. Het congres heeft in een resolutie zijn grote waardering uitgesproken voor de houding van dr Rhee, president van Zuid-Korea tegenover de aanvallen om zijn republiek onder communistische heerschappij te brengen. Heldendom. In dezelfde resolutie wordt uitdruk king gegeven aan bezorgdheid met be trekking tot de instructies aan de scholen van het ministerie van Opvoeding in Japan, waarin een terugkeer tot de afgoderij en het heidendom moet wor den gezien. Ook werd de bede uitgespro ken, dat de Japanse Bible Christian Council zou volharden in haar oppositie tegen deze pogingen tot herinvoering van he heidendom. Tevens wordt in deze resolutie bezwaar gemaakt tegen het verbod van de rege ring van Kenya in Afrika, dat in dit land geen Zending mag worden gedreven door genootschappen, die niet willen arbeiden onder bestuur van de Kenya Christian Council, welk verbod een in breuk op de beginselen van godsdienst vrijheid wordt genoemd. Bedoelde voor waarde, aldus de resolutie, illustreert de verkeerde invloed van raden van kerken, die door relaties met wereldlijke rege- Amerika: Een heldentroep" Voor gevechten in Hoentsjon en Wonjoe waar overste Den Ouden sneuvelde DE HOOGSTE onderscheiding die Amerika een gevechtseenheid kan toekennen, is verleend aan de Nederlandse vrijwilligers in Korea. Het is de Distinguished Unit Citation, een blauwe wimpel die generaal James van Fleet gisteren ergens in Korea aan het vaandel van het Neder landse detachement heeft gehecht. Het bataljon verwierf dit ereteken in Februari bij zijn optreden in het gebied van Hoentsjon en Wonjoe, waar luitenant-kolonel Den Ouden is gesneuveld. In de bul die de regering van de Ver. Staten aan de onderscheiding toevoegde, wordt gezegd: „Na twee keer terug geslagen te zijn, na drie nachten van ononderbroken gevechten, deed deze heldentroep die geen munitie meer had en van alle verbindingen was afgesne den, een dreigende nederlaag in een overwinning verkeren door de bajonet op te steken en een heuvel van strate gisch belang te bestormen^ Onder het roepen van hun befaamde strijdkreet „Van Heutsz" vochten zij zich een weg naar de top van de heuvel, dwars door de vijandelijke troepen heen". „Dit bataljon inspireert mij" Generaal Van Fleet verklaarde: „Het is inspirerend in het gezelschap van zulk een nobel bataljon te zijn; het is een zeer groot voorrecht de hoogste onderscheiding van mijn land te mogen uitreiken aan zulke dappere vertegenwoordigers van vrijheidlievende mensen. Gij, man nen, zijt een levend bewijs van de macht der Ver. Naties om commu nistische aggressie te stuiten waêr dit ook nodig is. Mijn hoogachting en mijn erkentelijkheid". De onderscheiding werd in ontvangst genomen door de huidige commandant, ringen de „oecumenische beweging" wil len propageren. Vervolging. Uit een. rapport over de kerkelijke toestanden in Columbia bleek, dat in bepaalde gebieden van dit land Prot. kerken en scholen worden verwoest of verbeurd verklaard, zendelingen en mannen, vrouwen en kinderen, die de Christus der Schrif-ten belijden, worden gedood, het drukken van Christelijke lectuur is verboden en pakketten met Christelijke lectuur door ambtenaren van de posterijen worden vernietigd en Bijbels worden verbrand. He congres heeft een adres gericht tot de regering van Columbia, waarin een beroep op haar wordt gedaan om deze gewelddaden tegen te gaan en vrijheid van godsdienst te verzekeren, overeen komstig de bepalingen in het Handvest der Ver. Naties. Voorts is aan alle ker ken in Columbia een schrijven gezonden, waarin uitdrukking van hartelijk mede leven in deze tijd van beproeving wordt gegeven en is aan de commissie voor de Zending van de I.C.C.C. verzocht deze zaak, zo nodig, voor te leggen aan de Ver. Naties. Ook heeft het congres nog een reso lutie aangenomen, waarin aan het Parle ment van Porto Rico wordt verzocht om in de nieuwe grondwet, die dezer dagen tot stand zal komen, de absolute scheiding van kerk en staat te hand haven, alsmede het verbod om publieke geldmiddelen direct of indirect voor godsdienstige organisaties aan te wen den, aangezien anders moeilijkheden worden gevreesd. Tenslotte is een resolutie inzake de machtige invloed van de Rooms-Katho- lieke Kerk in sommige Zuid-Amerikaanse landen aanvaard, in welke geprotesteerd wordt tegen de moeilijkheden, die aan de Christenen in deze landen in de weg worden gelegd, en waarin de wens wordt geuit, dat alle regeringen zullen waken voor godsdienst- en gewetensvrijheid. 22 Bart begon wat soezerig te worden. Hij betrapte er zich op, dat hij af en toe even helemaal weg was. Dan schrok hij plotse ling weer wakker en realiseerde hij zich, dat hij hier met zijn beide vrienden op de Schelde zwalkte, omringd door duizenderlei gevaren. Het leek wel of Bram ried, wat er omging in zijn makker. „Luister eens even", zei hij. „Het is nergens goed voor, dat we alle drie wakker blijven. Als we eens zo deden: Kees en ik houden om beur ten het roer. In dien tussentijd kan Bart maffen. Over drie uur gaat Kees slapen en hou den Bart en ik de wacht. En dan is het mijn beurt om onder zeil te gaanBart, je neemt een paar dekens uit het grootste kastje en gaat plat op de bodem liggen. We moeten proberen goed te slapen, want we zullen onze krachten nog best nodig hebben". En zo werd gedaan. Nog geen vijf minuten later verkondigde een zacht gesnork, dat Bart verhuisd was naar dro menland. Bram en Kees voerden op gedempte toon een gesprek. Brams rustige woorden en grappige opmerkingen, die vaak zo droog waren als zand, zouden hebben doen vermoeden, dat de jongens voor plezier op reis waren. Kees luis terde stil toe. Koesterde zich aan de opgewekt heid en gewiekstheid van zijn makker. Hoog in de lucht dreunde motorengeronk van overtrekkende bommenwerpers. „Die gaan naar Vlissingen, als het een beetje wil", zei Bram laconiek. En nauwelijks had hij dit gezegd, of schuin achter hen schoten opeens lichtkogels omhoog en flitsten zoeklichten aan. Tastend gle den de enorme lichtbundels langs de wolken, kruisten elkaar en floepten opeens weer uit om plotseling in een heel andere richting weer op te duiken. In de duinen begon een mitrailleur te blaffen en op de Oranjedijk barstte het lucht afweergeschut los. Hoog in de donkere lucht spatten de granaten uit elkaar. Soms was even een vliegtuig in de stralen van een zoeklicht gevangen en tekende het zich af tegen het fel le licht als een zilveren mot. Toen klonken zware dreunen. „Bommen", zei Kees. En opeens kwam er een ontzaglijke angst over hem. Angst, om al len die in de Badhuisstraat waren en nu in Rhijn vreselijke benauwdheid bijeen zaten, terwijl het geschut dreunde en de bommen in de stad vielen. Als er eens een bom op hun huis viel? Het bestond niet, dat de vliegers in zo'n donkere nacht precies wisten waar de werf De Schelde" was, of de buitenhaven, of de olietanks, bij het station. Wonderlijk. Daarnet nog had hij aan hen allen gedacht en ze in stilte heel even be nijd, omdat zij veilig thuis zaten, bij een warme kachel en gezellig lamplicht, terwijl hij hier rond zwierf op het klotsende water. En nu? Nu waren zij in gevaar, en zat hij hier be trekkelijk veilig. „Waar denk je aan?", klonk Brams stem naast hem. „Ik vind het rot, dat ik hier.... en dat en dat ze op 't ogenblik Vlissingen bombarde ren. Als er eens een bom op ons huis kwam. Of op jullie huis... Ik moet er niet aan den ken..." „Precies", viel Bram hem in de rede. „Je moet er niet aan denken! Als je dat doet, al de tijd, die je niet thuis bent, word je gek. Neem dat van mij aan. Trouwens, dat gepie ker helpt niet. Je werkt jezelf alleen maar ir de put. Bovendien, geloof maar dat de Tommies niet zomaar lukraak gooien. Dat hebben we toch al vaak genoeg gemerkt. Moet je eens ken, zeg. Ze schijnen er een in het zoeklicht te hebbenZie je wel?Vier, vijf stralen naar één punt gericht.Kijk eens wat een granaten...!" Even vergat Kees zijn bezorgdheid. Met span ning volgde hij het zwenken van de zoeklichten en het uiteenspatten van de tientallen grana ten. „Ze hebben 'm niet te pakken gekregen!", juichte Bram zachtjes. „Hoe kan je dat hier vandaan zien?" „Nou, kijk maar! Het is alweer afgelopen. Hoor!... De vliegtuigen trekken weg in de rich ting Terneuzen". En het was zo. Het bombardement was afge lopen. Een voor een knipten de zoeklichten uit. Hier en daar vonkte nog een granaat en dan was alles weer stil. Nee, ze hadden het vlieg tuig niet geraakt. Niet neergeschoten, tenminste Want dan zou je wel vlammen zien, of een explosie, net als op die Donderdagavond, toen bij een luchtgevecht een Messerschmitt werd neergehaald. Brullend was het vlammende ster neergestort, ergens in de Schelde. En ze had den allemaal op het balcon achter het huis staan dansen. Zó luidruchtig, dat meneer Velders, die nogal bang was uitgevallen hen gewaarschuwd had. (Wordt vervolgd). luitenant-kolonel Eekhout. Namens Ne derland bracht de heer A. H. Gieben, de Nederlandse vertegenwoordiger voor de Ver. Naties in Korea, dank aan de Amerikaanse strijdkrachten voor de schitterende ondersteuning en samen werking. De Indianen willen Zondagsrust De Cherokee-Indianen in Noord-Oaro- lina hebben aan de dagjesmensen, die daar geregeld komen, gevraagd om hen des Zondags met rust te laten, aldus meldt het persbureau der Ned. Herv. Kerk. De vereniging van Baptisten van de Cherokee-Indianen deelde in dit ver band mede, dat de stroom van bezoekers bevorderlijk is voor de Zondagsrust oor het geestelijk leven van de jon gere generatie. De Indianen weten, dat zij voor het bewaren van de Zondags- op hulp van anderen zijn aangewe- Daarom hebben zij een oproep ge richt tot de touristen, die in grote drom- des Zondags hun gebied bezoeken. Daarom zeggen zij o.a.: „Wij richten tot alle Christenen het ernstige verzoek te helpen de grote scharen tourivtec dagjesmensen tegen te gaan, die op de dag des Heren ons reservaat bezoeken, Hier ligt een probleem, dat wij niet zon- "er uw hulp "-unnen oplossen. Wiit ge an alle Baptisten _en andere Christenen erzoeken zich des Zondags zoek aan ons gebied uitsluitend uit oogpunt van amusement te ont houden. Wij hebben de indruk, dat onze Christenbroeders zich niet bewust zijr de ernst van de toestand. Het gees telijk leven van onze Indiaanse volks genoten zal grote schade lijden wanneei kant niet spoedig een andere instelling kenbaar wordt." Geen vergaderingen i.v.m. de kinderverlamming De kinderverlamming, die in erge mat n het Saargebied heerst, is er oorzaak /an, dat de Saarlandse regering alle bijeenkomsten heeft verboden, manifestatie van 2000 leden van de be weging Jong Europa. Rode modelkampong te Soerabaja In Soerabaja is een modelkampong v« izen, welke er keurig uitziet met e eigen administratie, veiligheidskorps, dienst voor sociale zaken en bestrijding het analphabetisme, aldus meldt het Alg. Handelsblad. Bij vestiging i entree van drie roepiah verschuldigd verder niets. Er wordt 'n eigen school gesticht, electrisch licht aangelegd ei pasar opgericht. De werkzaamheden den gezamenlijk verricht door de pongbewoners. Waar het geld komt, is onbekend, maar alle straten gen de namen van communistische mannen, zoals Moeso en Soeripno. De grond is onwettig in gebruik genomen, doch men wil deze kopen. Het lied der aethergolven ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 ieuws 8.18 Gram. (9.30—9.35,). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld". causerie. iwijdlng. VARA: 10 20 Ultzen- bedrij- 11.35 Soliste Roemeens orkest deonmuziek. 1 50 2.20 Harmonle-o ikbespreking. 12.0: 2.33 1.15 Accor- 2.00 Voor de jeugd. 240 Koorzang. 3.00 ort. 5.20 Gram. 5.30 Voor d iiws- 6.15 VARA-varla. 6.20 In - en solist. 6.40 Orgel en zang e Staalkaart. VPRÓ: 7.30 „Pas 9.55 Metropole 11.15—12.00 Gra HILVERSUM II, 298 m 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn; 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed, vs. 8 5 Gram. 9.00 Vot 9.35 0.00 1 i „De Set de 2 iegen' ;rie. regorl 5.00 Voor de jeugd. 6.00 Gra .00 Nieuws. 7 15 „Dit ls leven". 7.27 Gram. .52 Journalistiek weekoverzicht. 8.00 Nieuws. 8.05 Gram. 8 15 „Lichtbaken". 8 40 „Steek eens op. Heren I". 9 00 Lichte muziek 9.45 Wereld-Jamboree 10.00 Operettemuziek. 10.30 „Wij lulden de Zondag in". 1100 •12 00 Radio illharmonisch Orkest en solist ENGELAND. BBC Home Service. 11 00 Orkestconcert. 12.00 Sport. 1: ogramma. 1.00 Nieuws. 1 10 Gev j a 2.10 Sport 2.30 Orkestconc :hots orkest. 4.00 Sport. 4.30 Gi 3 30 i 6.30 Lichte r 6.00 I 7.15 Inte .vs. 7.45 Cau- 9.00 Nieuws. 9.15 Hoorspel, 10.45 Avondgebeden. 11.00 11.03 Nieuws. ENGELAND BBC LIGHT PROGRAMME 1500 en 247 m 12.00 Lichte muziek. 12.45 Sport 1.15 voor de jeugd 1.45 Orkestconcert. 2.30 Sport 3 15 Lichte muziek 3 45 Sport. 4 00 Militair or kest. 4.45 Sport 5 00 Jazzmuziek 5.30 Sport. 6.00 Orgelspel 6.15 Sport 6 45 „Join the navy to see the world" 659 Sport. 7 00 Nieuws. 7 25 Sport 7 30 Symphinie-orkest en :erle. 9 10 Sym- kest en solisten 10 00 Nieuws. 10.15 ek. 11.15 Gram 1.56—12 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 EN 484 m. 1.45 Gram 12.32 Gram. 1.00 Nieuws, nse liederen. 1.30 Gram. 2.00 Klas- 855 3.00 Acc 3.45 Gra 430 Lichte 7.45 Nieuw 10.15 Licht

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2