Jliettwe £diisrf)c ÖTouranl In de vredige toeristencentra heerst zeer grote verslagenheid ff1 Heden hervatting besprekingen te Kaesong Verdwenen jacht: nieuwste stunt van grenzeloos fantast Wist U VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9298 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantuasUcfi Is gfjebttoea tnyn hert fa tegljenspoet" INTERNATIONAAL VOGELPARK fE Uniek In de wereldt ALPHEN A/O RUN Vanaf 4 t/m. 18 Aug. dagelijks vanaf 20 u. Victor Silvester In de bovenzaal van het paviljoen. Toegang bovenzaal f 1.50 extra. De lampen in Zwitserland en Italië Naast de vele doden en honderden ver misten is er voor millioenen schade GROTE ELLENDE heerst op het ogenblik in de vredige toeristencentra in Zwitserland en Noord-Italië. waar, zoals wij reeds meldden, enorme regenval alles verwoestende overstromingen en aardverschuivin gen heeft teweeggebracht. In het Italiaanse merengebied hebben reeds 19 personen, plotseling door het natuurgeweld overvallen, de dood ge vonden, terwijl 200 anderen worden vermist. Naar schatting is al voor meer dan 3,5 millioen gulden schade aangericht. Overal heerst grote verslagenheid, er deze groeit, naarmate men tot de ont dekking komt. dat redding steeds lijker \yordt. In het gebied tussen het Comomeer en de Zwitserse grens hebben reddingsploegen zich door regen en mod der een weg gebaand naar het zwaar ge teisterde dorpje Gero Lario, waar de grootste slag viel. Negentien personen werden hier bedolven onder modderban- ken uit de bergrivieren. Lugano is nog geïsoleerd na de rampzalige wolkbreuk, die 24 uur heeft geduurd. De gas- en wa terleiding. alsmede de telefoonverbin dingen. werden vernield. De spoor) jn van Zwitserland naar Italië is op verschillen de plaatsen t enZuiden van de St. Got- hardtunnel verbroken. Op sommige plaat sen stond het water 2 meter hoog op de spoorbaan. Al het verkeer tussen Luga- d. Locarno en Bellinzona ligt stil. In Chiavenna, op de Zwitsers-Italiaan se grens werden de huizen van de douane i de grenspalen beschadigd. In Sorico werd het lijk van een vrouw gevonden, in Domaso het lijk van een meisje. Een tweede meisje werd dood uit r de Livo gehaald, journalisten, die met een motor boot het Comomeer wilden oversteken, werden bij Domaso tegen de rotsachtige kust geworpen, hun boot werd vernield. De huidige overstromingen zijn veel ernstiger dan die. welke hetzelfde gebied in 1920 en 1931 troffen en even erg als de watersnood van 1937, misschien zelfs nog wel erger. Ned. trein ontspoord in Zwitserland; 3 gewonden Drie Nederlanders werden gisteren in Zwitserland licht gewond, toen een dijk doorbraak een Nederlandse Pullmantrein uit de rails deed lopen. De namen van de gewonden zijn nog niet bekend. Twee Franse wagens werden eveneens uit de rails gewipe. Een Franse jongen wordt Windhoos bij Marken Boot gekapseisd: jonge man verdronken Anderhalve kilometer ten Noordoosten /an de vuurtoren van Marken is gister middag de Lemmer aak Piet Hein II. die deelnam aan de Flovorace, PampusEnk huizen, door een windhoos omgeslagen. /an de vier inzittenden, de 22-jarige W. Brakel uit Haarlem, verdween in de diepte en kwam niet meer boven. De andere opvarenden werden gered door het jacht Jan Klaassen van de heer Scheffer uit Blaricum. Het waren de heren H. van Wingerden jr. (de eigenaar van de aak), Van Maurik en Lugtenburg uit Gorin- chem. Ze werden in Volendam van droge kleren voorzien. De boot zal vandaag worden gebrogen. vermist. Het ongeluk gebeurde bij de Italiaanse douanepost van Villa di Chiavenna, tegenover de Zwitserse plaats Castasegna, die aart de Zwitsers-Italiaanse grens is gelegen. De trein werd getrof fen door een enorme golf water. Gisteravond om tien over elf is van de Scandinavië-expres naar Hoek van Hol land op de ceintuurbaan te Rotterdam bij een wissel een rijtuig ontspoord. De reizigers in deze wagon, een Duits rijtuig van het internationale type, afkomstig uit Bad Harzburg, werden danig door elkaar geschud, en kwamen al spoedig met ontdane gezichten door de ramen kijken. Niemand kreeg echter enig letsel. Het treinverkeer was enige tijd gestag neerd en de nachtboot van Den Hoek naar Engeland vertrok tengevolge van dit ongeluk met vertraging. Ook in Parijs In Parijs is gisteren de grootste hoe veelheid regen gevallen, die er ooit ge registreerd is. In de stad viel 53 mm in 14 uur (in A'dam echter 93 mm!). Ook in Zuid-Noorwegen viel veel regen. De grootste neerslag sinds 1922 werd ge- verslaggever Alain de Prelle (r.) tijdens Vier moorden op jonge meisjes Brengen Zuid-Engeland in opschudding Zuid-Engeland is de laatste tijd in op schudding gebracht door een aantal af schuwelijke moorden op heel jonge meis jes, welke moorden allen in een maand tijds zijn gepleegd. Het eerste slacht offertje was de zevenjarige Christine Butcher, die op 10 Juli geworgd werd gevonden in een weide in Windsor. Op 2 Augustus vond men de elfjarige Sheila Attwoo in Caversham, bij Birmingham, dood waarschijnlijk ook geworgd n tuin in de buurt van haar tehuis. Een dertigjarige arbeider wordt van deze moord verdacht. De laatste twee moor den werden bedreven in Bath (Somer set). Hier vond men gisteren het lijkje -. de negenjarige Cecily Batstone, die reeds een dag lang werd vermist, en die, •oonde in de buurt van de plaats waar ïen eerder de zesjarige Brenda Goddard geworgd had gevonden. De ouders in de betrokken plaatsen treffen thans maatregelen voor betere beveiliging van hun kinderen en eisen meer bescherming van de politie, vooral in de vacantietijd. Een man, verdacht van de laatste moord, is gearresteerd. Lijk van Ned. toeriste thans gevonden Na twee weken speuren is het stof felijk overschot van de 60-jarige Neder landse toeriste mej. J. van der Linde uit Hengelo, die sinds 27 Juli werd ver mist, thans gevond enop een berghelling bij het dorpje Brand in Vorarlberg (Oostenrijk). Zij had alleen een berg tocht ondernomen en is daarbij veron gelukt. Mej. V. d. Linde was secretaresse van het Rode Kruis in Overijssel. Koningin Narriman in blijde verwachting Naar uit hofkringen wordt vernomen verwacht Koningin Narriman, de echt genote van Koning Faroek, een baby- Koning Faroek. met wie Koningin Narriman op 6 Mei in het huwelijk is getreden, vertrok gistermorgen op hun vacantietocht in zijn jacht Fahr-el-Bihar naar de Franse Rivièra. Koningin Nar riman zal hem per auto volgen. Volgens leden uit haar hofhouding liet haar toe stand niet toe. dat zij 'n zeereis maakte. Reeds enkele weken zijn er geruchten gegaan, dat de jonge koningin in ver wachting was. Tijdens het bezoek, dat zij onlangs aan Venetië bracht, bood een /nannequin op een modeshow haar een paar babyschoentjes aan, een geschenk, dat de koningin met een blij gezicht aanvaardde. De koning zal Narriman ontmoeten in Cannes, waar zij van plan zijn enkele dagen te logeren. In de afgelopen nacht heeft Faroek tot 4 uur gespeeld in het casino van San Remo, waar hij tijdens zijn verblijf, meer dan 35.000 dollar heeft gewonnen. Rangeerder bleef onder trein ongedeerd De rangeerder L. uit Haren is gisteren op het Onnense stationsemplacement bij Groningen aan de dood ontsnapt toen hij op een vrij spoor liep en door een hem achteropkomende trein werd aangereden. De man kreeg een stoot in de rug en viel voorover waarna de trein over hem heen reed zonder dat wielen of assen hem raakten. De machinist had de rangeerder te laat opgemerkt. Nieuwe belotte en nieuwe beschuldiging Na een onderbreking van 5 dagen als gevolg van de communistische schending van het neutrale gebied rond Kaesong zijn de wapenstilstandsbesprekingen vandaag hervat. In antwoord op het ver zoek van de Noordelijken om de bespre kingen te hervatten, heeft de V.N.-dele- gatie gisteren voorgesteld weer vandaag om 13.10 uur plaatselijke tijd te Kaesong bijeen te komen. De communistische delegatie ging hiermee accoord, waarna de V.N.-gedelgeerden per helicopter naar de conferentieplaats vertrokken. De com munisten hebben nogmaals de garantie gegeven, dat schendingen van de neutrale zone zich niet meer zullen voordoen. De communisten hebben, zoals men weet, de Geallieerde luchtmacht ervan beschuldigd, dat zij Dinsdag tussen Pjongjang en Kaesong een auto van df rode wapenstilstandsdelegatie heeft be schoten. Het hoofdkwartier der V.N. te Tokio heeft hierop geantwoord, dat de Straaljager bij L'warden neergestort Bestuurder kroop ongedeerd uit het wrak Bij de vliegbasis Leeuwarden is gister middag om half vijf een Gloster Meteor straaljager enige minuten na de start verongelukt. De bestuurder, de reserve tweede luitenant H. Stikvoort kwam er ongedeerd af. Direct na de start merkte de vlieger dat de kap boven zijn zitplaats los zat en naar achteren schoof. Het was door de sterke wind ondoenlijk de cockpit te sluiten. Na een wijde bocht te hebben gemaakt om het vliegveld trachtte de vlieger het toestel neer te krijgen op een stuk bouwland. Onmiddellijk na het aanraken van de grond vloog het toe stel. dat in tweeën was gebroken in brand, hetgeen een ware vlammenzeer veroorzaakte. De piloot zag kans tijdig uit het wrak van het vliegtuig te kruipen Even raak ten de omstanders nog in paniek, aldus de Vkrttoen de zogenaamde schietstoel on:, cite en met een ontzettende klap ui'. I et toestel schoot tot een hoogte van ongeveer 30 meter. Gelukkig wist ieder een de stoel te ontwijken. communisten verzuimd hadden de Geal lieerden behoorlijk op de hoogte te stel len van de route, die de auto zou volgen en de tijd, waarop de rit zou geschieden. Voorts verklaart admiraal Joy, het hoofd der V.N.-delegatie, dat de plaats, waar de aanval zou hebben plaats ge vonden „aanzienlijk Oostelijk van de hoofdweg tussen Pjongjang en Kaesong is gelegen. Dit feit doet bij mij de vraag opkomen, of uw strijdkrachten de witte vlag niet voor andere doeleinden dan ten behoeve van uw delegatie gebruiken", aldus Joy. Dode bij brand in Haarlem Bij een poging zijn geld uit de vlammen te redden, is vannacht tijdens een brand in een winkelhuis aan de Kleine Hout straat te Haarlem de heer W. Bos, eigenaar van een lederwarenhandel die in het pand was gevestigd, om het leven gekomen. De heer Bos ontdekte het vuur om kwart voor twee op de door hem en zijn vrouw bewoonde zolderverdieping. Onmiddellijk wekte hij ook de beide andere gezinnen die in het winkelhuis wonen. Allen konden zich in veiligheid stellen. Inmiddels greep het vuur snel om zich heen. De heer Bos was al buiten toen het pas tot hem doordrong dat hij zijn geld boven had laten liggen. Hij keerde terug, maar werd door de rook bedwelmd. Door de brandweer, die zich met een magirus- ladder toegang tot het huis verschafte, werd de man naar buiten gebracht. Hij bleek reeds door verstikking te zijn om gekomen. De brand kon tot-de zolderétage wor den beperkt. De andere verdiepingen kregen veel waterschade. Tot nu toe kon de oorzaak van de brand nog niet worden vastgesteld. Het echtpaar Bos had geen kinderen. Prinses Beatrix met vacantie in Limburg Prinses Beatrix heeft enige dagen in Limburg doorgebracht, als gast van de familie Houben. Zij bezocht o.m. de ceramische industrie en de grotten van Valkenburg. De vergadering van Door de Eeuwen Trouw Wij vernemen, dat er uit het gehele land een groot aantal belangstellenden wordt verwacht, voor de protestvergade ring, welke de stichting Door de Eeuwen Trouw morgenmiddag in de Dierentuin te 's-Gravenhage zal houden in verband met het vlaggeincident in het Ambonne- se kamp aan de Utrechtse weg te Woer- Kortere werktijd (26 uur) bij Jansen en Tilanus Door gebrek aan orders zal Jansen en Tilanus te Vriezenveen binnenkort 800 van de 1000 arbeidskrachten slechts 26 uur per week laten werken. Voor het personeel dat door deze maatregel wordt getroffen zal een wachtgeldregeling wor den ingevoerd. Ontslagen worden voorlo pig niet gegeven. De jongste foto van het Britse kroonprinselijke paar met zijn kinderen, de twee jaar oude prins Charles en prinses Anne, welke laatste 15 Augustus a.s. één jaar wordt. De opname werd gemaakt op het buitengoed Clarence House te Londen. „Vivat Robertwas eenmaal de kreet Haagse „graaf" speelde voor chief-president en leider der Robertisten HET STERKE VERMOEDEN, dat de gehele kleermakersfamilie L. uit Den Haag zich met de verdwenen Maastrichtse notaris Q. aan boord van het mysterieuse jacht President Robert zou bevinden, is thans bewaar heid. Op de passagierslijst komen behalve de notaris en zijn echtgenote, ook man en vrouw L. met drie dochters en vier zonen voor. Ook bevindt zich iemand aan boord die zich hoofdaalmoezenier noemt. verklaarde dat er drie a vier is was. Onder deze voorwendsels wist hij f36.000 af te dwingen. De arts De kapitein van het jacht, de Pool K. Nowak, heeft de Belgische havenautori teiten papieren voorgelegd, waaruit blijkt dat het schip eigendom is va President Roberts Company (en dus niet van de kapitein zelf, zoals eerst werd gemeld). Op de deur van de hut die ge reserveerd is voor Robert, een van d« zonen van de Haagse familie, staat het opschrift „Robert I, voorzitter." Leider der Robertisten Deze jongeman is tijdens de be zetting leider geweest van de buiten medeweten der Duitsers bestaande jeugdvereniging der „Robertisten". De kreet waarmee de kinderen hun leider moesten begroeten, was „Vivat Robert!" In 1948 trad Robert op als chief-president van „Particulier Ini tiatief". Van deze vereniging was notaris Q. voorzitter. Zij zou zich bezig houden met hulp aan oorlogsslachtoffers, aan mis deelde jeugd enz. Zelfs werd een rr van 26 bestuursleden met een aantal ge zinsleden naar Curacao uitgezonden. De chief-president Robert, die zich graaf noemde, had hun prachtige toekomst dromen van villa's en auto's voorgespie- Minister onthult Ambonnezen mogen geen militair worden Afspraak met Indonesië De Ambonnese ex-K.N.I.L.-militairen in ons land kunnen niet als militairen worden gebruikt Zij zijn Indonesische staatsburgers en vóór hun afvoering Nederland is met Indonesië afgesproken dat zij op geen enkele wijze operationeel gebruikt zulen worden. Minister Peters onthulde dit gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling der begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelei Met zachtmoedigheid en wijsheid zal de Regering optreden tegenover de Am bonezen, die in het verleden tegenover het Nederlandse volk zo trouw zijn ge- Wanneer de herziening van de R.T.C.- accoorden aan de orde komt, zal de re gering geneszins a priori een bespreking van het zelfbeschikkingsrecht uitsluiten, maar men mag van dit recht geen pres tigekwestie maken in de slechts zin het woord, zei de minister. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de aanteke ning dat de communisten tegen waren. Het ontwerp inzake de aanbieding van een monument aan Suriname en de Ned. Antillen passeerde eveneens z.h.st de hamer. Maandagavond om 7 uur zal de Kamer opnieuw bijeenkomen. DAT het Tweede-Kamerlid Stokvis (Comm.) aan minister Van Maarseveen heeft gevraagd of bij de invordering van tijdens de oorlog verstrekte voorschot ten voor levensonderhoud in het buiten land een rente wordt gevraagd die niet vooraf is bedongen. DAT m-i.v. Maandag 13 Augustus weer geschenkzendingen naar Oost-Duitsland en Japan kunnen worden gestuurd. DAT de eieren in Barneveld gisteren f 15.70f 16.10 de honderd deden tegen f 16 50f 17 vorige week. DAT het corps diplomatique in ons land gisteren zijn jaarlijkse uitstapje maakte, dit keer naar het Openlucht- te Arnhem. DAT het „Skutsje silen", de jaarlijkse wedstrijd voor vracht- en beurtschepen, gisteren bij Lemmer werd gewonnen door C. Salverda van De Twee Gebroe ders te Stavoren. DAT estafettelopers die elk 3 km en in totaal 910 km afleggen in September een bevrijdingsfakkel overbrengen van Caen in Normandië naar Maastricht, de eerst bevrijde Ned. stad. DAT de Amerikaan Frank Spain, direc- 'teur van de Rotary International, op 27 Augustus door het gemeentebestuur van Zeist wordt ontvangen. DAT de Ned-Am. besprekingen te New-York over luohtvaartproblemen zijn onderbroken. DAT een commissie werkgevers van de K V.P. is geïnstalleerd (voorz. F. H. Terwindt uit Nijmegen). DAT het tekort van f30.000 op de ge meentebegroting 1950 van Huizen door verschillende meevallers (o.a. de uitke ring ondernemingsbelasting) is omgezet in een overschot van f 164000. DAT 100 Ned. modelvliegtuigbouwers en een aantal uit de V-SEngeland. Schotland en België van 11—18 Aug. in Ermelo bijeenkomen voor het bouwen van en experimenteren met modelvlieg tuigen. DAT het gemoderniseerde en uitge breide gemeentehuis van Westdonge- radeel (Fr gisteren in Ternaard door de commissaris der Koningin mr K P. Linthorst Homan is geopend. DAT in Steenbergen (N.-B.) de tweede Ned. vlasspinnerij zal worden gevestigd (de eerste staat in Tilburg), waartoe de coöp. vlasfabriek Dinteloord haar perso neel met 70 man zal uitbreiden. H. H. Hoffmann te Overschie kocht zelfs zijn practijk en zijn huis. Curacao kreeg hij argwaan, daar sie niet aan het werk kon gaan. Wegens oplichting werd tegen Robert de Rotterdamse rechtbank 12 den, waarvan 7 voorwaardelijk geëist, doch de rechter sprak hem vrij. Ver moedelijk heeft hij ook thans w» leiding. Hij is althans voorzitter President Roberts Company. Ook degene geweest die tijdens de receptie aan boord van het jacht in Oostende op een troon zetelde en lieden uit zijn om geving voorstelde als ministers e.d. De bemanning van achttien leden bestond bij het vertrek van het schip uit Belgen, Polen en Engelsen. Pater gaf privé-les De man die zich hoofdaalmoezenier noemt, is de 58-jarige pater P. A. C. S., geboren te Oosterhout. Hij heeft een tijd lang in het missiehuis St Jozeph van de paters Lazaristen te Helden-Panningen in Limburg ge woond. Robert, die zich na de be vrijding enige tijd in deze plaats had gevestigd, en voorgaf een privé- opleiding voor priester te volgen, kreeg eens per week van de pater les. Hoewel hooggeplaatste kerkelijke auto riteiten zich voorzichtig van Robert en diens plannen distancieerden, onderhield pater S. in goed vertrouwen contact met hem. Hij sloot zich bij het gezelschap op het jacht aan omdat hij naar Noord- Amerika wilde. Aan boord verricht hij kerkelijke diensten. Naar wij nader vernemen, zijn Robert L. en zijn vader thans evenals de dwenen notaris genoteerd in het opspo ringsregister van de politie. Ook zij worden verdacht van deviezenovertre dingen. Gladde weg in Soest eist één dode De 61-jarige heert A. H. v. Nieuw- kerk uit Soest werd gisteren in de Blrk- straat aldaar op slag gedood, toen hU uit z\jn geparkeerde auto stapte en bij het oversteken van de weg door een wagen uit Amsterdam werd aangereden. Waarschijnlijk heeft de bestuurder hem door de regen niet goed kunnen onder scheiden. De auto slipte en reed met volle kracht tegen een boom, waardoor een portier open schoot en de chauf feur, de 42-jarige E. B. uit A'dam de straat opvloog. Hij liep enige kneuzingen op. De stuurloos geworden wagen reed nog enkele meters door en draaide een hele slag om. De beide kinderen van de heer B. die 'achterin zaten, bleven gedeerd. De roofoverval in de Puimer Een der drie slachtoffers overleden De 79-jarige P. van Laan, een der drie bejaarde slachtoffers van de roofoverval in De Purmer, is vanmorgen omstreeks half elf in het ziekenhuis te Purmerend overleden. Zyn zuster Suzanne verkeert nog immer in levensgevaar. Het derde slachtoffer Neeltje van Laan, gaat vooruit en zal zeer waarschijnlijk haar verwondingen te bo- Omtrent de dader(s) kon de politie morgen nog geen nadere mededelingen Prof. J. Klopper, voorzitter van de raad van beheer der N.I. Spoorwegmij, zal dezer met de Oranje naar Indonesië vertrekken. Vrijheid van onder wijs DRIE weken geleden schreven we op deze plaats over de nota in zake onderwijsherzieningen van minister Rut ten, dat tegen bepaalde gedachten uit deze nota ongetwijfeld sterke bezwaren zouden rijzen. Deze bezwaren, eensdeels practlsche of technische aard, an- dersdeels van principiële aard, willen we nader bezien. Allereerst kan men de vraag stellen of het de taak van de regering is een onderwijsstelsel te ontwerpen en dus het bestaande onderwijs in een bepaald schema te dringen. De minister beroept zich hier op de motie van orde van 2 December 1949 waarbij de Tweede Ka de regering uitnodigde een weten schappelijk verantwoord plan van onder wijsvoorzieningen samen te stellen. Hierbij merken we op dat deze motie niet verder ging dan het onderwijs zoals dat gegeven zou moeten worden binnen de achtjarige leerplicht. Over het niet- verplichte onderwijs (middelbaar bijv.) werd niet gesproken. Nu is dp overheid zelf schoolhouder en en zou dus kunnen aanvaarden dat zjj haar eigen scholen overeenkomstig de eisen des tijds op een bepaalde wijze wilde inrichten of vernieuwen. Maar anders komt de zaak te liggen wanneer een nieuwe lageronderwijswet deze in richting of vernieuwing als het ware erplichtend zou stellen voor heel het onderwijs, dus ook voor het bijzondere. Daartegen zouden we ernstig bezwaar hebben. Natuurlijk erkennen we dat de over heid met het onderwijs en met name met de resultaten te maken heeft. Niemand zal bezwaar kunnen inbrengen tegen het feit dat men aan bepaalde functies en betrekkingen de voorwaarde verbindt bepaalde ontwikkeling, die ge volg is van genoten onderwijs. Maar be er wel wanneer de overheid decreteren zou: die ontwikkeling moet bereikt worden op die en die wijze. HIERTEGEN valt misschien ln te brengen dat de bijzondere school wel een eigen type vertoont, doch in veel opzichten is blijven lijken op de openbare school. Maar dat kan geen reden zijn om wanneer men over de ge hele linie wil gaan vernieuwen de be staande toestand te handhaven. in het onderwijs zoveel over eenkomstigs Is (en uiteraard ook blijven zal) ls mee gevolg van de huidige wet. Maar wanneer men in de nota meer nadruk gaat leggen op het opvoeden een zienwijze die bij het Christelijk on derwijs allang gemeengoed was, zoals destijds schreven dan zal de diver gentie tussen bijzonder en openbaar on derwijs groter worden. Dat kan niet anders omdat Immers bij het opvoeden de levensbeschouwing een zeer belangrijk woord meespreekt. De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten dat de op gang zijnde onderwijsvernieuwing ook schoolvereniging met zich mee bren gen zal. dat zich andere schooltypen ontwikkelen zullen. Die ontwikkeling kan door het opdrukken van schemata orden belemmerd en gehinderd. Het Christelijk onderwijs heeft steeds op het standpunt gestaan, dat de over heid zich niet te bemoeien heeft met de interne schoolzaken. Dat betekent van daag dat de 0%-erheid niet in moet grij pen in de onderwijsvernieuwing die bij het bijzonder onderwijs alle aandacht heeft. Hier juist heeft de ontwikkeling naar eigen aard en eigen principe ruime kansen. Het is de vraag of de nota hler- voldoende heeft gerekend en of men de zinsnede in bovenbedoelde motie „met inachtneming van de vrijheid van onder- vijs" niet te eng heeft geïnterpreteerd. Vrijheid van onderwijs is n.I. niet alleen het mogen hebben van bijzondere scho len naar de snit van de overheidsschool, ook het mogen scheppen van nieuwe en eigen schooltypen. TTET wil ons voorkomen, dat nu het gesprek en het overleg over de ver nieuwing van ons onderwijs en van de onderwijswetgeving dank zij de nota weer op gang zal komen, het bijzonder onderwijs hier zijn standpunt duidelijk zal moeten markeren en dat dit ln een nieuwe onderwijswet ook duidelijk zal worden vastgelegd. In dit opzicht heeft de overheid wel een taak, n.I. het weg nemen van alles wat de goede voortgang ontwikkeling van het onderwijs kan belemmeren. Dit alles wil eohter niet zeggen dat e nu de ln de nota gedane suggesties zonder meer overboord zouden kunnen Integendeel, dat zou allerminst ver standig zijn. Wat hier wordt geboden Is de over weging zo zeiden we een vorige maal. terdege waard. In een volgend artikel hopen we dat dan ook te doen. Groentenexport Maandag weer geheel vrij In Den Haag wordt ernstig overwogen de export van groente naar West-Duits- land met ingang van Maandag weer nor maal vrij te geven. Zoals men weet, mogen op het ogenblik van bloemkool, tomaten en komkommers slechts bepaalde soorten uitgevoerd worden en gaan uien zelfs helemaal niet de Oostelijke grens /er. De autoriteiten willen deze gang in zaken nog even aanzien tot Maandag. Het contingent voor de export van to maten naar Engeland is thans uitgeput Voorlopig kan de uitvoer van dit product naar de Britse eilanden echter gewoon worden voortgezet WEERBERICHT Vrij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- wolkt en aanvankelijk over- wegend droog weer, maar later op de dag in het Westen van het land weer plaatselijk enige regen. Langs de Waddenkust aanvankelijk krachtige of harde, overi gens matige wind tussen Noord-West en Zuid-West Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 our). nesië. Zaterdag: Zon 5.16 tot 20.14 uur; maan 115.56 tot 22.57 uur, Off 11 Augustus

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1