Noordwijks economische positie is gezond Gevulde koeken Spritsstukken fa In een rede te Medan voor 15 mensen heeft ir Soekarno zich verded tegen de spandoeken met het opsch ..Soekarno is een wrktuig van Ameril „Indonesië is een R T.C.-republiek" ..Hard werken is alleen voordelig het buitenlandse kapitaal". Hij zeide, die dit beweren, als kippen der koppen. Vroeger werd hij door Nedeiianders een werktuig van Mosl nieuwe leidsche courant 1 donderdag 9 augustus Toch is financiële positie ongunstig De aanleiding: voor het bijeenroepen van Noordwijks raad in spoedeisende ver gadering was gelegen in de omstandigheid, dat B. en W. in de gelegenheid waren, een vaste geldlening aan te gaan bij de Bank voor Ned. Gemeenten, ter consolidatie van een gedeelte der vlottende schuld. Deze schuld bedraagt, aldus burge meester mr Van Berchel, ongeveer f 1.300.000. De suggestie was gedaan, dat voor de financiering van de woningbouw een bedrag van zes ton kon worden ge leend bij genoemde bank. Thans bleek, dat de gemeente f 100.000 kon krijgen tegen 4% met een looptijd van 50 jaar. De burgemeester heeft gepoogd, een groter bedrag los te krijgen, maar dit gelukte niet in verband met de huidige geldschaarste. Wel werd toegezegd, dat consolidatie tegemoet gezien kan worden van kapitaalsuitgaven, die zijn gedaan tot 16 April j.l. Hieronder vallen dus bedrag van f 180.000 voor het golfterrein en de f 125.000 voor de reinwaterkelder. De heer De Monye was van mening, dat gezien deze toelichting de gemeente zeer voorzichtig behoort te zijn met het doen van kapitaalsuitgaven. Spr. infor meerde naar de mogelijkheden om bt andere instanties een vaste lening te sluiten. De heer Rippen was zeer teleurgesteld over het feit, dat blijkbaar geen geld meer beschikbaar is voor voortzetting van de woningbouw. Spr. begreep, dat dit samenhing met de economische positie van het land, welks perspectief weinig gunstigs biedt. Hij drong er ook op aan, op een andere manier geld los te krijgen ter voortzetting van de bouw beiderswoningen. Desgevraagd bevestigde wethouder Van Leeuwen, dat het momenteel niet mogelijk is, voort te gaan met bouw in het z.g.n. Caloramaplan. Er is geen geld voor beschikbaar. De burgemeester had zelfs nog ge poogd, met een beroep op de crediet- waardigheid der gemeente, hier of daar geld te lenen. Geen enkele particulier leent hierop echter, wat begrijpelijk is, enerzijds. De economische positie van de gemeen te is gezond, aldus de voorzitter, anderszins blijkt dat we zeer voorzichtig moeten zijn. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat bericht was ingekomen, dat de toe lage van de ambtenaar van de burger lijke stand, die belast is met de huwe lijksvoltrekkingen, gehandhaafd bleef op f 3 per geval. B. en W. hadden f 4 voor gesteld. De heer V. d. Niet stelde voor, als ge meenteraad tegen deze beslissing nog maals protest aan te tekenen. Enkele leden meenden, dat dit weinig zou hel pen, maar het voorstel werd toch aan vaard. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand werd vervolgens met algemene stemmen benoemd de heer F. L. Boelen, commies ter secretarie. Deze benoeming geschiedde ter voor koming van stagnatie, wat in de afge lopen jaren wel eens voorkwam. Zoals reeds bekend is, aldus het vol gend voorstel van B. en W., is op het golfterrein een aanvang gemaakt met de bouw van een aantal woningen. Bij de vaststelling van straatnamen bij de Boerenburgerweg, is gedacht aan wijlen prof. Albert Verwey, de bekende letterkundige, een der „tachtigers", die gedurende vele jaren in Noordwijk heeft gewoond en daar op S Maart 1937 is overleden. De kinderen van prof. Verwey waren zeer gevoelig voor de gedachte, een straat naar hun overleden vader te noemen, maar zij bleken er de voorkeur aan te geven, dat zijn naam verbonden zou worden aan een straat te Noordwijk aan Zee, waar hij altijd gewoond heeft en welk gedeelte van de gemeente in het bijzonder zijn liefde had. B. en W. stelden daarom voor, de eerste straat op de voormalige golfvel- den, gelegen tegenover de Witte de Wlthstraat te noemen: Albert Verwey- straat. De raad ging, onder enkele pathiebetuigingen, hiermee accoord. De heer De Monye informeerde, welke lijn B. en W. denken te volgen. Spr. hoopte, dat de andere straten in dit plan soortgelijke namen zullen ontvangen. Ook de heer Rippen pleitte voor een systematische naamgeving. Spr. voelde veel voor een dichterswijk bijv., herinnerde aan het feit dat Henriëtte Roland Holst te Noordwijk geboren k. Ook de heer V. d. Niet wenste overleg met de raad, alvorens met voorstellen hieromtrent te komen. Hiermede was de agenda afgehandeld. Bij de rondvraag wenste de heer V. d. Niet in besloten zitting nog terug te komen op de benoeming van de heer Wassenaar. Besloten werd, in een vol gende vergadering dit te doen. Concert „Excelsior" Onder auspiciën van V.V.V. gaf gis teravond het fanfarecorps „Excelsior" een concert op de Kon. Wilhelmina- boulevard. Er was zeer veel belang stelling. Bloenicnfeest Zaterdag begint het z.g.n. gladiolen- feest. Met volledige medewerking van de winkeliers zal een doeltreffende ver siering worden aangebracht, étalages enz. Zaterdag over een week volgt het kindercorso.- 1 KEG' THii voor luxe poetpapier KEG - THEE naam en adres. §paar slechts 60 punten 14 E G's KOFFIE met Uw eigen H L TjLk i11H1 M VISSERIJGOLFJES Vlotte markt De Woensdagmarkt was weer best deze keer en de schepen, die haar troffen, hebben er een puik reisje van overge houden- Vooral de rondvis tippelde om hoog, zodat bijv. de braatschelvis tegen de f 50 bleef hangen en voor de iets gro tere schelvis al gauw f 70 kon worden geboekt. Evenmin kon f 15 a f 20 voor een kist goede makreel slecht worden genoemd en zelfs in de haringsector kwam wat meer leven dan de afgelopen dagen. Het beeld' was hier zelfs onge woon. want de prijs liep op naarmate de markt vorderde. Eerst begon de afslag moeizaam bij de f 10,5011 per kist, maar later maakte de prijs zich volledig los van de opvangregeling en steeg tot f 13 Voor de platvis werd de standaardprijs van f 66 voor de grote schol en f 45 vc de kleine schol li betaald. De tong w de enige vissoort, die min of meer roet het eten gooide door zich van het alge mene optimisme niets aan te trekken. De lappen bleven f 2,50 noteren en de grove slips zakten tot f 0,96- Goed geld voor viertal De Vios haalde gisteren de volle buit binnen door een 9-daagse reis met f 22,280 af te sluiten. De Hoop deed het ook niet slecht door in 11 dagen f 15.000 te besommen en de Johannes Polderman maakte een aardig reisje met f 16,680 na negen dagen. Een pracht succes boekte verder de KW 76. die 14 dagen lang in de Noord heeft gevist en haar moeite be loond zag met f 14.500. De WR 7 was de beste kotter met f 2670. Vandaag wat rust Er is weer een inzinking in de trawler- aanvoeren geweest: de Sumatra en de Claesje hadden vanmorgen samen 2200 kisten en een aantal kusivissers zorgde voor een aantrekkelijke sortering bij' In t uit Gisteren kwamen binnen: KW 65, KW 76, KW 94. KW 35, KW 155, en KW 133. Naar zee gingen: KW 94. KW 129 en KW 40. De KW 133, die lange tijd heeft gere pareerd, kwam gisteren weer in IJmui- den binnen en gaat binnenkort de Noord zee weer bekijken. Marktprognose Volgens de vertrekdata in Juli en Augustus (tussen haakjes geplaatst) kun nen ce volgende schepen voor het week einde of voor het begin van de volgende week worden verwacht: Schoorl, Catha- rina Duyvis. Sumatra en Bergen (30). Vikingbank (31), Simon de Danser. Pet ten, Medan (1), Norma Maria, Assan Reis. Mary (2), Flamingo, Tubantia (4). De Medan zal Vrijdag marktrijp zijn. want het schip had gisteravond al 1400 kisten haring en wat diversen onder de Schoolgelden omlaag Voor nijverheidsonder wijs 20 pet minder Verlaging voor V.H.M.O. ingaande 19501951 Het schoolgeld voor het nijverheids onderwijs zal met ingang van de cursus die in September a..s begint met 20 pet worden verlaagd. Daarbij komt evenals bij de lagere scholen een reductie gezinnen boven een bepaald aantal schoolgaande kinderen. Voor het mid delbaar en voorbereidend hoger onder wijs zullen de reeds eerder aangekon digde schoolgeldverlaging van ongeveer 30 pet en de gezinsreductie ingaan voor het schooljaar 1950-1951, verklaarde mi nister Rutten vanmorgen in de Eerste Over de nota inzake de onderwijsver nieuwing heerst volgens de bewindsman veel misverstand. Het is niet mijn be doeling geweest reeds thans op bespre king hiervan aan te dringen, aldus de minister De Tweede Kamer zou de nota niet behoeven te amenderen, doch slechts wensen kenbaar maken. De behandeling van de reeds inge diende wetsontwerpen zal niet vertraagd worden. De minister heeft het voornemen een deel van de kosten van het kleuteronder wijs door het rijk te laten dragen. Hij hoopt zijn plannen in deze richting te kunnen handhaven, ook in het licht de algemene financiële toestand van land. Grotere vrijheid van het nijver heidsonderwijs, waarop de heer Schip pers (AR) dezer dagen had aangedrongen zal de bewindsman graag bevorderen. Hij moet hierbij echter opmerken dat de schoolbesturen vaak de vreemdste be grippen hebben over de besteding var subsidiegelden. Nieuwsflitsen uit de omstreken De start van de 5 ton wegende Amerikaanse Vikingraket op het proefterrein in White Sands (Mexico) voor zijn reis van 10 minuten tot een hoogte van 210 km met een snelheid van meer dan 6000 km per uur. Het was een vliegend laboratorium, dat zijn kostbare waarnemingsinstrumenten op de terugreis automatisch aan parachutes afwierp, om tenslotte nabij de aarde door een explosie in duizend stukken te worden geslagen, die pl.m. 60 km ten Noorden van de lanceerplaats terecht kwamen. H. v. d. Berg 25 jaar bij de zilverfabriek i.Waardering genoegzaam bekend" De gereedsohapdraaier H. v. d. Berg. uit Leiden, was gisteren 25 jaar werk zaam bij de N.V. Zilverfabriek „Voor schoten". De huldiging vond plaats in zijn woning. De directeur van de fabriek, m A. C. Begeer, verheugde zich zeer dit jubileum. In de gereedschapmakerij, aldus spr., is de jubilaris de universeelste figuur. Practisch alle machines zijn door hem bewerkt. „Onze waardering voc werk is genoegzaam bekend." Met de wens, dat hij nog vele jaren zijn kennis en arbeidslust in dienst van het bedrijf mag stellen, overhandigde spr. de jubi laris een envelop met inhoud en de traditionele kist feestsigaren. Vervolgens sprak jhr ir A. C. von Weiier als directeur van de Koninklijke Begeer. Het deed spr. veel genoegen de jubilaris te mogen gelukwensen. Zijn vele werkzaamheden worden bijzonder op prijs gesteld. „Je hebt het vermogen, anderen duidelijk te maken hoe er ge werkt moet worden. Het succes is dan ook niet uitgebleven. Vele penningen heb je voor ons in orde gemaakt". Met de beste wensen voor de toekomst over handigde jhr ir Von Weiier de zilveren penning van' de Kon. Ned. edelmetaal- bedrijven. Namens het personeel van de gereed schapmakerij sprak de heer L. v. d. Wijngaard zijn collega in hartelijke be woordingen toe onder aanbieding van enkele geschenken. Namens het jubileum fonds der fabriek werd de heer v. d. Berg gelukgewenst door de voorzitter, de heer F. Kriek. Deze schonk een envelop met inhoud. Ten slotte sprak nog de werkmeester van Kon. Begeer, de heer W. Kreeft, die de jubilaris dankte voor de volle mede werking, die hij steeds verleende, omdat hij altijd bereid is te helpen. Hij achtte zijn liefde tot het bedrijf zeer hoog. De heer H. v. d. Berg heeft alle sprekers en schenkers met woorden van waar dering en dank}j§ajitw_Qord, Haagse H.S.-station geeft sneller verbinding Voor de telefoongesprekken naar Amsterdam en Rotterdam Tot nu toe was het vrijwel onmogelijk Dm van het station Hollands Spoor af tussen twee treinen door een interlocaal gesprek te voeren, daar de wachttijden Men heeft nu een einde aar gemak gemaakt, door het aantal lijnen met Amsterdam en Rotterdam te Ver droten en ook het aantal telefonistes, be last met de bediening der celgesprekken op de centrale post uit te breiden. Men denkt er nog over de cel voor interlo- cale gesprekken op het station H.S. te verplaatsen, daar de huidige plaats niet erg practisch is. Bestuur van Emma voor lopig geschorst Na tegen het bestuur van de Zuidelijke eerste lclasser NAC schorsingsmaatregc- len te hebben genomen, heeft de KNV3 thans het bestuur van de voetbalver. Emma (Dordrecht) voorlopig geschorst. Echter niet omdat de amateursbepalingen zouden zijn overtreden, maar i onderzoek naar de boeken, hetgeen in gesteld is naar aanleiding van de fraude van de ex-penningmeester dezer vereni ging, die hiervoor reeds veroordeeld is. Twee Amerik. missies naar Spanje Uit Washington wordt gemeld, dat twee Amerikaanse missies deze maand Spanje zullen vertrekken om de banden met dat land nauwer aan te halen. Verwacht wordt, dat in de eerste helft van deze maand een militaire mis- aar Spanje zal reizen om een bilate rale wapenovereenkomst te sluiten. Op 18 Augustus zal een economische missie lar Spanje vertrekken. Amerika heeft Spanje opnieuw een crediet van 5 millioen dollar verstrekt, voor mijnbouw en waterkracht. Tot dus- heeft Spanje van de toegestane 62.5 min 36.1 min ontvangen. Kinderverlamming in het Saargebied De autoriteiten van het Saargebied j hebben drastische maatregelen uitge vaardigd ter bestrijding van een nieuwe golf van kinderverlamming, welke reeds vijf levens heeft geëist. De laatste weken zijn honderd gevallen van kinderver lamming vastgesteld. In vijf gevallen as de afloop dodelijk. De regering heeft de sluiting van alle bioscopen bevolen. Ook mogen geen bals kermissen gehouden worden. Per- ïn onder de IS jaar mogen de res taurants alleen betreden om de maal tijden te gebruiken. Behoud van Melanesische kunst in Nederland In het Museum voor Land- en Volken kunde te Rotterdam is 'gedurende enkele maanden een tentoonstelling te zien weest van kunst uit Melanesië, sai gesteld uit de voormalige collectie een Duits medicus. Reeds bij het openen dezer tentoonstelling gingen stemmen of deze collectie voor Nederland te behou den, omdat zij een zeer waardevolle aan winst zou kunnen zijn voor ons nationaal cultuurbezit. De mogelijkheden van het behouden der collectie zijn overwogen door het Museum en de kansen schijnen goed te staan. De verzameling kan voor Nederland behouden blijven, indien het lukt de som van 22.500 nodig voor de aankoop te vinden. Reeds werd 6000 gevonden en het Museum Land- en Volkenkunde doet thans beroep op de Nederlanders en men hoopt spoedig de nodige fondsen bijeen te heb ben. Voorlopig blijft de verzameling voo bezichtiging opengesteld. Aanrandingen op de Gooise heide Chauffeur uit Bussum gegrepen Wegens aanranding van twee veer tien-jarige Rotterdamse meisjes op de Gooise heide is de 31-jarige Bussumse chauffeur J. B. gearresteerd. Toen de meisjes de zonsopgang wilden bewonde ren, werden zij aangevallen. Met het handtasje van een der meisjes ging B. op de vlucht. De man heeft bij zijn ver hoor bekend nog vele andere aanrandin gen op zijn geweten te hebben, w:.arvan nooit bij de politie aangifte is gedaan. Bij een van deze aanrandingen werd de onverlaat gewond toen het slachtoffer hem met een schoen in het gezicht sioeg. De Hilversumse recherche verzoekt de slachtoffers zich alsnog te melden. Vijftienduizend bezoekers voor Jehova's getuigen Voor de van 17 tot en met 19 Aug. in de Ahoy-hal te R'dam te houden ver gadering van de Watch Tower Bible and Tract Society (Jehova's getuigen) ver wacht men niet alleen 8000 „getuigen" ook vele duizenden sympathiseren- den, zodat men Zondag 19 Aug. op 15000 bezoekers rekent. Er komt een speciale cafetaria om de „getuigen" in die dagen het nodige te r zal e slaapbivak zijn voor 4000 „getuigen". Hoewel het een nationale vergadering is. zal ze een internationaal tintje hebben, daar vele Belgen, Canadezen. Duitsers, Engelsen, Amerikanen, Australiërs en Zwitsers aanwezig zullen zijn. Te Zuidwolde (Dr.) zijn twee clan destiene zenders ontdekt btj de electro- monteur J. J. A. B. De apparatuur is in beslag genomen en tegen de eigenaar Is proces-yerbaal opgemaakt. ALPHEN AAN DEN RIJN De bakkers met vacantie Van de middenstanders zijn het de bakkers, die in onze gemeente terecht op het standpunt staan, dat ook hun toch minstens een week vacantie toe komt. En vorige week ging de eerste, deze week de tweede groep. Het betekent voor de burgerij, dat er geen brood be zorgd wordt, maar dat men dit bij hen, die „dienst" hebben, in de winkel kan afhalen. Zoals reeds in een vorig jaar voor kwam zijn hier weer. moeilijkheden door geweest op de gepasseerde Zaterdag. Het brood moest afgehaald worden vóór 5 uur, maar in verschillende gevallen was men reeds lang vóór dat tijdstip uitver kocht. Voor twee dagen moeten er nu eenmaal grote voorraden zijn. Maar daar tegenover staat, dat die bakkers, die in de daarop volgende week met vacantie gaan, er wéinig voor voelen, een partij brood over te houden. Men bakt dus voorzichtig aan. Dit had tot gevolg, dat ook Zaterdag in de open zijnde winkels tientallen malen de vraag gehoord werd: Heeft u nog brood? Bijna even zoveel malen werd een teleurstellend antwoord ont vangen. En dan trok men maar weer naar het volgende adres. Gelukkig zijn er veel bakkers geweest, die nog laat de ovens gestookt hebben, waardoor uit eindelijk vrijwel ieder gezin een portie al was het dan niet steeds het ge wenste. Toch zal het misschien in de toekomst gewenst zijn de vacanties te beperken tot bijv. Donderdag en dan kan men ge rust twee maal vier dagen nemen; of groepen in vieren te verdelen, dus uitgesmeerd over vier weken. Voor a.s. Zaterdag houde de burgerij et een en ander rekening, hoewel dan ongetwijfeld royaler gebakken wordt, omdat Maandag alles weer normaal doorgaat. A.R.C. I voetbalt tegen landskampioen „Huizen" Tegen de tijd dat de competitie om hi landskampioenschap begon, had A.R.C. I in principe een overeenkomst met de vereniging „Huizen" aangegaan tot het spelen van een wedstrijd. Die kon des tijds niet doorgaan, maar nu komen de .Huizers", die inmiddels voor de tweede maal het Zaterdag-voetbalkampioen schap behaalden, Zaterdag a.s. naar Alphen. De Alphense club kan zich daarmee gelukkig prijzen, want we vernamen, dat de secretaris van de kampioensclub wel een 50 aanvragen had tot het spelen van wedstrijden. Het zit hem misschien wel mede in „Avifauna", dat mei buitenkansje heeft, want de trek Huizen naar het vogelpark is zeer groot de voetballers met hun „aanhang" zullen er ook heen gaan. De wedstrijd, die een prachtige oefe ning biedt voor A.R.C., wordt gespeeld op het terrein van „Alphense Boys" en begint om 6 uur. De diefstal van een boot. In aansluiting aan ons bericht over de diefstal van een boot te Reeuwijk werd medegedeeld, dat L. van R. een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. Hij is in het huis van bewaring ingesloten. J. de H. is, zoals gebleken is uit het onder zoek, niet schuldig aan de diefstal. Hij in vrijheid gesteld. Beiden komen uit Alphen. BENTHUIZEN Vacantie gemeente-ontvanger Van 14 t.m. 28 Aug. is de heer J. van Elk met vacantie. Voor het doen van betalingen kan men echter op de ge wone uren Dinsdags en Donderdags 10 tot 12 uur ter gemeente secretarie terecht. Vacantie burgemeester De burgemeester is met vacantie af wezig van 13 tot 27 Augustus. Tijdens deze periode zal hij vervangen worden door de loco-burgemeester, wethouder W. C. Diephout. Omtrent diens spreek uren wende men zich tot de gemeente secretarie. L. R. „De Bentruiters" de door de L. R. „Alphense Rui ters" heden (Donderdag) georganiseerde streekwedstriid in het streekverband Gouda van de federatie wordt onze L.R. „De Bentruiters" vertegenwoordigd door de amazones Alie van der Elik, Dien Ransink, Dien en Marrie van de Velde. In Renswoude actetas gevonden Aan de inwoners van Benthuizen en Hazerswoude wordt medegedeeld, dat enige weken geleden in de gemeente Renswoude een actetas met inhoud is gevonden. In de tas zat o.a. wat Solex materiaal en een koekzak van de firma J. v. d. Heijden, bakker te Benthuizen én Hazerswoude. Deze tas is dus waarschijn lijk van een Solexberijder afkomstig. De tas is terug te bekomen aan het ge meentehuis in Renswoude. DE KAAG Ongeoefende fietsers opgtepast! Het 5-jarlge zoontje Jaap van de heer P. Biemond had een fietsje gekregen en beoefende de fietssport op de Dorpsweg. Recht voor het huis van de heer D. van Nieuwkoop vloog de jongen echter pal op een auto in. Zijn fietsje was er ern stig aan toe, maar de jongen zelf man keerde gelukkig niets. De auto, waarvan de bestuurder geen schuld treft, kreeg een beschadigd spatbord. KATWIJK AAN ZEE Evangelisatie op kampeerterrein Vanavond om 8 uur zal de heer De Vos uit Rotterdam een evangelisatiedienst houden op het kampeerterrein. Staatsexamen. De heer J. J. van Rijn is te Amersfoort geslaagd voor het staatsexamen Gymna- ".um A. Hoog en laag water Vrijdag 10 Augustus: hoog water 7.42 n 20.07; laag water 3.28 en 15.43. 31ste Regimentsgevechtsgzoep Voor oefening van 10 dagen naar Duitsland De zojuist uit de lichting 1950-11 vormde 31ste regimentsgevechtsgroep zal van 13 tot 23 September deelnemen oefeningen van het 1ste Britse legercorps in het gebied ten Zuid-Westen van Han nover. Bij deze oefeningen, „Counter Thrust" genaamd, die o.m. beogen de samenwerking tussen grond- en lucht strijdkrachten, zal de 31ste regimentsge vechtsgroep evenals de deelnemende Noorse, Belgische en Deense eenheden onder Engels commando staan. Gehoopt wordt dat de 31ste regiments gevechtsgroep daarna ook nog zal deel nemen met de Franse troepen in Duits land. Hogere uitkeringen aan de gemeenten De regering heeft aan de gemeentebe sturen meegedeeld dat het in haar voor nemen ligt het voorlopig op 125 gestelde voorschotpercentage voor de algemene en bijzondere uitkeringen uit het gemeen tefonds over 1951 te verhogen. In af wachting van de nodige begrotingswijzi ging kunnen de uitkeringen thans op 135 pet van de basisbedragen worden ge raamd. Gemeenten die over het afgelopen jaar nog niet voor de maximale jaar- wedde-uitkering in aanmerking kwa men, kunnen thans een schatting van f 45.000 maken. Wanneer de gemeente begroting dan nog niet sluitend is, zal alleen in bijzondere gevallen een extra uitkering worden verstrekt. 10 cent per stuk maken een grpot deel uit van Uw vacantie- geneugten te Katwijk. NIET DUUR EN TOCH GOED KOUDEKERK AAN DEN RUN Opbrengst collecte. De co|lecte voor „De fakkels bijeen", gehouden op Zaterdag j.l, - heeft f 40.12 opgebracht. Een dag op stap. Hervormde jeugdclub „Storm vogels" maakte gisteren met de leiders per autobus een uitstapje. De tocht ging eerst naar Rotterdam, waar de Maastun nels werden bezichtigd en vervolgens Dordrecht en Oosterhout. In deze laatste plaats werd naar hartelust natuurbad genoten. De terugreis werd volbracht via 's-Hertogenbosch en ^e Betuwe. Voldaan kwamen de jongens 's avonds terug. Ook het dierenpark te Tilburg hebben ze bezocht. LEIDERDORP Twee-jarig meisje gered. Gistermorgen raakte de twee-jarige M. L. uit- de Prinsenstraat te Leiden bij het spelen aan de Zijl te water. Voorbijgan gers schoten ogenblikkelijk te hulp en brachten het meisje op het droge. Het kind was bewusteloos en had veel water naar binnen gekregen. De E.H.D.-wagen uit Leiden, toegerust met een zuurstof apparaat, was spoedig ter plaatse. Door 6nel ingrijpen kon het leven van het kind worden gered. Het meisje werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Haar toestand is goed. LISSE W. Blitterswük gaat heen De heer W. Blitterswijk zal wegens het aanvaarden van een particuliere functie de rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst verlaten. Tevens treedt hij dan af als koster der Herv. kerk, welke functie hy vele jaren met accuratesse heeft ver richt Vacantietochten „De Vlüt" Zeer geslaagd noemen de deelnemers de vacantietochten, die door „De Vlijt" zijn georganiseerd. Vooral de jong gehuwden, die naar de Ardennen gingen, waren best over de reis te spreken. Dagelijks kruisen de bussen nog steeds door ons land en zowel bij het vertrek r in ons dorp veel Eén jaar tegen militair geëist Wegens poging tot doodslag Wegens poging tot doodslag veroor deelde de Krijgsraad te Velde-West gis termorgen de soldaat le klasse C. G., oud 35 jaar, uit Enschede tot een ge vangenisstraf van één jaar met aftrek, terugzetting in rang en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. Aan het begin van de zitting had de Auditeur-Militair vier jaar gevangenis straf m.a. geëist, ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. G. heeft op 23 September 1950 te Dja karta in beschonken toestand met een revolver geschoten op een mede-militair, met wie hij ruzie had gehad. De kogel trof gelukkig geen doek Bestuursleden speelclub Eureka op vrije voeten Gistermiddag zijn de beide bestuursle den van de speelclub Eureka te Am sterdam, op vrije voeten gesteld. Het onderzoek is afgesloten en de justitie moet nu uitmaken of het resultaat derzoek al dan niet een strafbaar feit oplevert. Het bestuur van Eureka houdt zij. lokaliteit geopend, daar het van mening blijft, dat de club zich niet aan straf bare handelingen heeft schuldig ge maakt. Snelle beslissing over 100 kw zender Wereldomroep In de Eerste Kamer heeft staatssi taris mr Cals gistermiddag beloofd beslissing inzake de bouw van een kilowatt-zender voor de Wereldomroep zoveel mogelijk te bespoedigen. De begroting van O.. K. en W. werd tenslotte z.h.s. aangenomen met de munisten tegen. Alphense kleuter wist i weg wel te vinden Hennie (3V2) op avontuur Hennie de Mol is' een jongetje van i jaar of 3^s, en woont aan de Concon straat te Alphen aan den Rijn. Zjjn m der is ziek en in zo'n geval is het i altijd even gemakkelijk, het oog op kinderen te houden. Dinsdagmorgen half 9 verliet He» het ouderlijk huis per autoped, ventje trok de Alphense brug ovei een prestatie op zichzelf! en 2 koers in de richting van het station, als anderen hun auto of rijwiel stall parkeerde Hennie zijn step b" Toor. Het station was voor hem geen 0» kend terrein. De weg naar het per wist Hennie zonder mankeren te vin Ook stapte hij zonder aarzelen in eerste de beste trein naar Leiden, daar viel hij op eii de tocht liep vast de controle. Met dezelfde trein stuurde men jonge Mol retour naar Alphen. Hij best te vertellen, dat hij daar vand kwam en aan het Alphense station even goed, waar hU woonde. Alle ambtenaren van de spoorwe een handje geven dat was gauw beurd. Voor de politie koesterde Hei ook geen enkele vrees. Naam en ai werden prompt opgegeven. Onden dreigde het even fout te lopen, w Hennie wist beter de kortste en m drukke weg Toen de politie de kleuter aan moeder afleverde, had die nog geen legenheid gehad, zich ongerust te 1 ken. Hennie is wel eens vaker een uu op avontuur Geslaagd Onze plaatsgenoot de onderwijzer R. Griffioen slaagde voor de hoofd-acte. Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus Th, z v G Beek en A Th J van den Berg; Anna H C, d v L A Elferink en J Schuurman; Maria A A, d v L C Kortekaas en M J v Schoten; Theodorus G M, z v P Onder water en J C Kortexaas; Geertruida J, d v G Muller en P E van der Zaal; Aloysius J M, z v J F Beelen en H G M Jonkheer; Francisca M, d v Ph v; Delden en A C Flohr; Yvonne N, d G Westerink en A Smits. TER AAR Zomerse duik. 1 der Haven Hendrik van der Haven van de Aar- damseweg draaide gisteren met <3e motor fiets op de Korteraarseweg en slipte op het grind. Motor en berijder maakten "imerse duik in het water. Een minder prettig begin! De Geref. jongens- en meisjesclub zijn vanmorgen vertrokken naar haar jeugd huis „De witte Hei" te Huis ter Heide. De jongelui zullen daar tot en met Za terdag bivakkeren. Om iedereen mee te kunnen laten gaan, hield men gedurende een half jaar een papieractie. Deze eerste dag Is niet bepaald goed begonnen. We wensen ze in de komende dagen wat meer zon toe! VOORHOUT A. Eigenbrood raadslid De voorzitter van het hoofdstembureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer G. K. Spierenburg, benoemd verklaard tot lid van de ge meenteraad, als vertegenwoordiger van - C.H. Unie, de heer A. Eigenbrood. WARMOND 11 en 12 September is het feest De Warmondse feesten worden op 11 en 12 September gehouden.'Op de eerste dag vinden de kinder- en volksspelen plaats, terwijl de tweede dag een korte baandraverij brengt voor geregistreerde paarden. Zowel voor de ingezetenen als voor de vele watersporters belooft het een paar mooie dagen te worden. Maandag raadsvergadering De gemeenteraad komt Maandag bij een. Op de agenda staat o.a.: medewet king aan de aanschaffing van leermid delen voor de School met de Bijbel; verkoop perceel bouwterrein aan de Sweilandstraat aan de heer N. Mol te Leiderdorp; wijziging verordening jaar wedden van gemeenteambtenaren met betrekking tot de wedde van de fitter bij het waterleidingbedrijf: verhuur van gemeente-eigendommen; partiële wij ziging van het uitbreidingsplan der ge meente; wijziging gemeente-begroting; benoeming lid der adviescommissie woonruimtewet. Nederland zeer gesch voor televisie Ver. Staten geven propaganda films aan andere landen (Van een onzer verslaggevers) Nederland is bijzonder geschikt televisie. Dat is de mening van de A rikaanse TV-expert John Winnie, die week in ons land heeft doorgebracht er de mogelijkheden van „de grootste dekking sedert de uitvinding van de bo drukkunst" te bestuderen. „Uw vla land garandeert een prima ontvangst bovendien", voegde hij er beminne aan toe, „Philips is in de laatste ja technisch even goed, zo niet beter geor teerd dan onze industrie". Het bezoek van John Winnie heeft ter nog een ander doel. Het State Dep t heeft hem naar Europa gezoni de opdracht een aantal Amerikai documentaire films aan de buitenlan televisie-programma's ter beschikkinj stellen. De fflms mogen alleen in het tenland worden vertoond om de comi ciële televisiestations en de bioscopen de V.S. geen concurrentie aan te do Ook zal er naar uitwisseling worden streefd van dergelijke films uit niet-A rikaanse landen. Een aardig voorbeeld van deze Ieerza filmpjes was wel „De Glazenwasser' commentaar op het halsbrekende dat dagelijks aan de gevels der wolk krabbers wordt uitgeoefend. Onderwijsfilmpjes voor TV heeft A rika ook voldoende. De „bibliothei bezitten 5000 a 7000 korte films over meest uiteenlopende onderwerpen. De jaarvergadering van Van B kels Patent N.V." heeft het dividend gesteld op 6 pet. Ditjes en Datjes uit de Oost Soekarno verdedigt zi^ tegen spandoeken Japan genoemd. Hij was werktuig maar alleen van het Indon sche volk. Hij deed onder anderen scherpe aanval op de Nederlanders zeide, dat Indonesië het buitenland no heeft, fa Bij ziin bezoek aan het To heeft ir Soekarno geslapen in villa, waar hij door de Nederlanders tijde van de tweede politionële actie u angen gehouden, fa De Javabode d scherpe aanval op de hoofdredact De Nieuwsgier, de heer Ritman, in het gevolg van Soekarno reist en Nederlanders ongunstige vei lijking tussen het Nederlandse en Ir nesische publiek bij hoog bezoek trok. blad vraagt zich af, waarom hij zijn lai genoten een trap moet geven. Andere derlandse bladen vallen op hun be de Java Bode aan. fa Oesoep Se wi, die 5 December j.l. de heer Mehlbau employé van de suikeronderneming 1 piring had vermoord, is gearresteerd, trachtte zich met een handgranaat i doch kreeg een slag op bovenarm, zodat hij de granaat liet len. Daar de pin niet uas uitgetrokk volgde er geen ontploffing. Tevens de moordenaars van de heren Doelitz Portier gevat. Zij behoorden tot de bei Soeragerindo, waarvan Oesoep Sei wi de leider was. De bevolking Gemoeh ten zulten van Tjepiring heeft verlossing van deze bende uitbundig vierd, o.a. door een wajangvoorstelli Niet minder dan 40 vuurwapens zijn beslaggenomen en 400 arrestaties verrk fa Bij de ingang van Broadwaytheater Soerabaja ontstond er zulk een gedrs onder militaire toeschouwers, dat de üsl militer waarschuwingsschoten lc Drie militairen werden getroffen, schieter, die op last van de officier v weggezonden, werd opgewacht door m tairen en afgeranseld, fa In Oost-Java thans begonnen met de verminderi het ambtenarencorps. De ontslage zijn allen personen, die vroeger met Nederlanders hebben samengewerkt. Te Tjiloear, benoorden Buitenzorg, 1 meter van de autoweg, is een bende v het leger van de Islam onschadelijk 1 maakt. De politie omsingelde het huis schoot na waarschuwing er door he< waarna bende naar buiten stormde. V werden neergeschoten doch tw braken door. fa Bandoeng heeft een jon olifant cadeau gekregen van Martapo» op Sumatra. Het dier is per vliegti overgebracht en door prof. v. d. Pijl ontvangst genomen. Het had alleen I langstelling voor de flessen merk 1 klaar stonden. .(Ongeoorrigeaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4