Onderhoud met de Chinese journalisten kwam steeds op een dood punt „Iedereen, die voor de vrede is, mag ons land binnenkomen"... Talloze Nederlanders geschokt door vlaggenincident Drie Vlissingse Geuzen DONDERDAG 9 AUGUSTUS I» j J In Kaesong botsen twee weielden oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) persfotografen van velerlei nationaliteit schieten van alle kanten met hun apparaten te voorschijn en stellen zich op bij de ingang van het conferentiehuis in Kaesong. Uit een legertent aan de kant komen vice- admiraal Joy en de andere leden van de delegatie der Verenigde Naties naar buiten en lopen naar het conferentiehuis. Een van de journalisten roept een vraag naar de admiraal. De admiraal lacht zonder te antwoor den. De persfotografen en filmoperateurs stellen zich dan bij de andere ingang op. De communistische delegatie stapt twee minuten later door een deur van muskietengaas naar buiten: mannen met overdreven ern stige en strakke gezichten. Weer doen de camera's hun werk tot „Maar later. de laatste uniformrug in het binnenste het conferentiehus is verdwenen. Daarna ontspant alles zich. En de jour nalisten zoeken ergens in de buurt een plaatsje om niet veel anders te doen dan geduldig te wachten tot de vergadering weer ten einde is. Het is warm. De zomer is nu ook tot Kaesong door gedrongen. In de zon is het niet lang vol te houden. Het conferentiehuis ligt ech ter gelukkig in een schaduwrijke tu Daar maken de tientallen journalisten burger en in uniform het zich zo gemak kelijk mogelijk. Sommigen zitten met een schrijfmachine op hun knieën alvast een verslag te tikken. Anderen doden de tijd met een grof spel poker. Een cor respondent heeft een draagbare radio bij zich en bestudeert de reacties communisten op het Amerikaanse pro gramma. Verschil van mening In het gras zitten een paar Chi nezen. Met een Belgische collega van Europa-Amérique loop ik hen toe. Aan het blauwe lint met Press Personnel in Engels en Chinees op hun borst zijn ze dadelijk als journalisten te herkennen. Een meis je met een bril op en een eenvoudig linnen militair uniform aan is bij hen. Ze blijkt een officiële tolk te zijn. De anderen spreken namelijk geen Engels. „Good afternoonzeg ik. Allen knikken groetend terug, schuiven bij in het gras. „Wat is je naamlaat een vai journalisten direct vragen. „Alfred van Sprang „Maar is dat je ware naam formeert de tolk achterdochtig. De dachte een valse naam op te geven is geen ogenblik bij me opgekomen. Ik haal mijn perskaart van de Supreme Comman der Allied Powers te voorschijn als be wijs. Ze bestudeert hem nauwkeurig van alle kanten en copieert mijn naam en die van de krant. Daarmee zijn de formaliteiten voor een gesprek vervuld. „Wat denk je van deze besprekin gen....?" vraagt de tolk dan. „Zoals iedereen hoop ik dat men tot een redelijke overeenkomst zal komen.." „Wens je vrede....?" „Natuurlijk...." „Ook de Nederlandse soldaten die in Korea vechten....?" „Zeker...." De antwoorden schijnen in goede aarde te vallen. De sfeer is niet onvriendelijk. De beide Chinese correspondenten praten gemoedelijk en op een rustige toon. En er is geen sprake van de vijandigheid, waarop elk contact met de Noord-Korea- nen afstoot. We trachten achter eikaars politieke opvattingen te komen. De Chi nezen proberen daarbij kennelijk de hun ne aan ons op te dringen. „Kunnen jullie critiek leveren vraag ik dan. Dat bevestigen ze. „Dus je kunt bijvoorbeeld in de Krant schrijven dat er een ander in de plaats van Mao Tse-Toeng moet komen..?" Dat is onzin., iedereen is vóór hem.." ontwijken ze een direct antwoord. Maar ik kom er op terug. „Als het volk kon bewijzen dat hij wer kelijk een slecht mens was.ja.geven ze tenslotte weifelend toe. We verdiepen ons verder in de politiek. Het gesprek volgt echter „Zou je dan naar Europa willen..?" „Als de mensen daar vrienden van de vrede zijn." „Maar waarom kan ik niet in China of in Rusland reizen Die vraag eist een langdurige ge- dachtwisseling in het Chinees. Nu en dan kijkt de ene Chinees me aan als hij aan het praten is. Ik begrijp ech ter geen enkel woord. Maar aan zijn gezichtsuitdrukking en de toon van spreken voel ik dat hij eerlijk zijn mening uiteen zet. „Iedereen die voor de vrede is, is welkom.." komt tenslotte het ant woord. „Dat ben ik „Ja, maar de wereld moet het nieuwe China ook erkennen „Tot mijn spijt moet ik bekennen dat mijn regering communistisch China er kend heeft, maar toch kan ik China niet binnen." En daarmee komen we weer op een dood punt. Onzin Er is intussen een hele groep mensen om ons heen komen zitten en staan. Andere Westerse correspondenten en Amerikaanse soldaten. Van een afstandje kijkt een Noord-Koreaan met een strak gezicht toe. Waarschijnlijk is hij het helemaal niet mee eens dat de Chinezen zich zo vertrouwelijk met die buitenlan ders inlaten. „Waarom zijn jullie naar Korea ge komenzet lk het Interview voort. „Omdat de Amerikanen China wilden aanvallen Weer een dood punt. „Waarom dringen de communisten hun systeem op aan mensen-die het niet wil len1" „Dat gebeurt niet „Maar hoe zijn dan al die landen ach ter het IJzeren Gordijn ontstaan....?" „Door vrije verkiezingen...." Dood punt. „Waarom zijn er zoveel Religieuze zusters in China in de gevangenis ge worpen toen de communisten aan het bewind kwamen „Omdat ze weeskinderen vermoord hebben..." Ongelovig frons ik mijn voorhoofd. „Maar ze hadden juist vrijwillig de verzorging van die kinderen op zich ge- „In Kanton zijn de lijken van de kin deren in de waterputten gevonden. We zouden je er de foto's van kunnen laten De communisten voelen zelf wel dat ze zich op onzeker terrein bevinden. Daar om doen ze een poging vastere grond onder de voeten te krijgen. „Laten we maar liever over de vredes onderhandelingen praten..." stelt de tolk op hoger bevel voor. Het is duidelijk dat deze journalisten tegelijk een propagandistische taak heb ben. Met hun rustige conversatietoon en de ontwapende lach op hun gezicht kwij ten ze zich er goed van. Maar hier heb ben ze uiteraard weinig succes. „Waarom mogen de kinderen op straat geen snoepgoed van 01 ga ik door. „Dat mogen ze wel.. „Maar wij hebben gezien dat militairen en burgers het verbieden..." „Dat geloven we niet..." „En waarom staat een Chinese schild wacht in de stad niet de hand aan z\jn pistool voor ons...?" Ze halen hun schouders op. „Onzin..." Dood punt. Onoverbrugbaar De tijd vliegt om. Onder de bomen is het wel uit te hou den, Maar toch werden we allemaal mot stijf van het zitten in het gras. Het i; k ware opluchting als weer de routine- kreet klinkt. „Daar komen ze Hetzelfde schouwspel van daar straks herhaalt zich. Met de andere correspon denten slenter ik in de richting van conferentiehuis. We hebben een paar met elkaar zitten praten en we zijn geen stap dichter bij elkaar gekomen. Tenslotte zijn wij er vast van overtuigd dat wij vrijheid hebben en de communisten sla- Het verschil van mening is ook op vele andere punten onoverbrugbaar. „Als wij het hier al niet eens kunnen worden, kun je je voorstellen hoe het daar binnen moet gaan merkt Alain de Prelle, de Belgische correspondent op. En zo is het derdaad. In Kaesong botsen twee werelden. Twee politieke overtui gingen staan er tegenover elkaar. Er zal ontzettend veel geduld vereist worden om desondanks iets te reiken. (Nadruk verboden). Belastingbetalers zekerder van hun recht Het ligt in de bedoeling van minister Lieftinck een zo groot mogelijke rechts zekerheid voor de belastingplichtigen na te streven. Met het oog daarop stelt hg zich voor in geregeld overleg met zijn ambtgenoot van Economische Zaken of meer algemeen geldende beschikkin gen te laten uitgaan die de toepassing van de bevoegdheid nader omlijnen. liedereen zal zich dan op de hoogte kunnen stellen van de grenzen waarbinnen van de wet telijke bevoegdheid is gebruik gemaakt. Daardoor wordt de onzekerheid voor de belastingplichtigen weggenomen op eer. meer doeltreffende wijze dan mogelijk zou zijn door een uiteenzetting va minister in de Kamers, aldus minister Lieftinck in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de zes belas- tingontwerpen. Prol. De Zwaan in Eerste Kamer Regering was voor onhoudbare toestand in Middelburg gewaarschuwd TALLOZE Nederlanders zijn diep geschokt door het vlaggenincident in Woerden, aldus prof. De Zwaan (C.H.) gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling der begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Hij stelde daarbij de vraag waarom de regering van daartoe geschikte Am- bonnezen geen gebruik maakt voor de territoriale troepen of voor eenheden in het kader van de Ver. Naties. merkte hij op, dat de regering door de heer Schipper (A.R.) voor de on houdbare toestand in dit kamp tijdig was gewaarschuwd. Afscheid van Korea Alferd van Sprang heeft Korea en de oorlog daar de rug toegekeerd cm elders in Azië rond te kijken. Bij wijze van afscheid is hij voor de laat ste maal met een convooi over de lange en stoffige weg naar Kaesong gereden. Terwijl de beide delegaties binnen aan het vergaderen waren, heeft hij buiten onder de schaduw rijke bomen een lang gesprek gevoerd met enkele communistische journalis ten. Een meisje in een weinig flat terend uniform moest de vragen en antwoorden steeds in het Engels er Chinees vertalen. Toen men na enkelt uren uit elkaar ging was één ding duidelijk: hoe moeilijk de besprekin gen binnen wel moesten zijn. Ovei dit vruchteloze onderhoud, waarvar we reeds in het kort een en andei hebben gemeld, schrijft Van Sprang in het bijgaande artikel. precies het oude pad van de commu nisten. Onwillekeurig moet ik aan de gesprekken met andere communisten elders in de wereld denken. Ze wa ren even mechanisch en vruchteloos als dit. „Mogen anti-communistische partijen oppositie voeren..?-' wil ik dan weten. „Er zijn verschillende partijen.." Dat is altijd het geval. Maar al die par tijen berusten op communistische grond slag. „Dus die kunnen net als in een demo cratische staat proberen aan de macht te komen. „Ja". We staan op eer weinig zin na zo' de vraag in te ga£ men niet beter. „Kunnen jullie dood spoor, het heeft l antwoord dieper op ti. Misschien ook weet n het buitenland rei- „Nu niet.we moeten nu voo In ons land strijden". Het klinkt als een zin uit f gandaboekje. In zake Nieuw-Guinea zei de heer De Zwaan, dat. de status van dit gebied niet in het geding mag komen als eventueel ruilobject tegenover beloften van Indo nesische zjjde. Ook de woordvoerder van de K.V.P., Jhr Ruy9 de Beerenbrouck, drong aan op een rustige ontwikkeling van Nieuw-Guinea in het belang van de bevolking. Het optreden van de regering tegen onruststokers onder de Ambonnezen is volkomen terecht, zei de heer Molenaar (V.V.D.), doch tegelijkertijd wees hij er op, dat hiermee de kwestie van het zelf beschikkingsrecht niet is opgelost. De heer Algra (A.R.) was van mening dat het zelfbeschikkingsrecht is „opgelost" op een wijze die geheel in strijd is met de overeenkomsten van de R.T.C. In verband met het incident rond het Ambonnese kamp in Middelburg De rechtsveiligheid van de Nederlan ders in Indonesië laat volgens de heer Algra alles te wensen over. De heer De Dreu (P.v.d.A.) informeerde waarom met de staten van Suriname geen over leg is gepleegd over de vervanging van de landmacht door de marine, waartegen zoals men weet hevig verzet is gerezen. Vanmorgen om 11 uur ging de Kamer verder. Notarieel examen 's-GRAVENHAGE. 8 Aug. Voor het no tarieel examen is geslaagd: mr J van Sloo- ten t* Leeuwarden, (2e gedeelte). P.T.T. lost, als het moet. ook een rebus op Tante Pos heeft al heel veel malle ge vallen opgeknapt. Onvolledige adres seringen, onjuiste plaatsnamen of niet-bestaande steden waren eigenlijk altijd maar kleinigheidjes voor de postambtenaren. Dezer dagen is er echter een nieuw mal geval bijgeko men en dank zij de speurzin en ac tiviteit van de P.T.T. is ook deze zaak opgeknapt. Een onzer abonné's kreeg een enveloppe met op de adreszijde zijn naam en adres verwerkt in een rebus. De postambtenaren namen de moeite om zo even tussen de bedrijven door die rebus op te lossen en de juiste adressering te vinden. En met rechtmatige trots werd de brief in de bus* van onze abonné gedeponeerd. Geen moeite is de P.T.T. te veel en vrijwel alle raadsels toeet ze op te lossen. Maar toch hopen we, dat nog niet meer Nederlanders op deze wijze gaan adresseren, want een te veel aan puzzelen zou de dienst van de P.T.T. in de war sturen. Geen erkenning meer vereist voor beurs of tentoonstelling Voor het houden van een beurs of ten toonstelling is geen erkenning meer ver eist van de centrale commissie voor het tentoonstellingswezen. Vroeger was deze erkenning nodig om medewerking overheidswege te verkrijgen. (Advertentie) N.Y. ORGANON - OSS Meer ongelukken, maar bijna evenveel doden Sinds het begin van dit jaar is de ver keersdrukte vergeleken met vorig jaar toegenomen met 13 pet en het aantal ongelukken met 20 pet. Deze laatste stij ging, die zich al lange tijd zowel hier als het buitenland voordoet, is naar de mening van de K.N.A.C. niet ongunstig, omdat met ingang van 1 Januari behalve enkele uitzonderingen de algemene maximumsnelheidsbepalingen zijn op geheven. Het aantal doden en ernstig ge wonden was nagenoeg onveranderd en het aantal licht gewonden is met slechts procent toegenomen. (Advertentie) geniet van de „er^iWWende Aardstialen en boomkanker Nog niets bewezen, zegt het ministerie Hoe interessant het z.g. wichelroede- effect ook moge zijn, er is nog geen enkel bewijs geleverd dat toepassing voo practijk van de landbouw mogelijkheden biedt. Dit heeft het ministerie van Land bouw meegedeeld naar aanleiding var het A.N,P.-bericht dat wij gisteren pubii ceerden over successen met afscherm apparaten tegen aardstralen bij de be strijding van boomkanker en aardappel moeheid. Er is een zekere verwarring ontstaan doordat aan de rijkslandbouwconsulent O. J. Cleveringa de vrijheid is gelaten op dit gebied te experimenteren met de bedoeling gegevens te verzamelen. Zij: opdracht is thans in zoverre gewijzigd dat hij zich voortaan uitsluitend zal be palen tot het opstellen van zijn rapport deze aangelegenheid, aldus het ministerie. K.N.A.C. wenst flikkerlichten bij dierenpark Wassenaar De recente ongelukken op de rijksver keersweg Den HaagAmsterdam naoij het dierenpark Wassenaar zijn voor de K N.A.C. aanleiding geweest zich tot 'Je Rijliswaterstaat te wenden met het ver zoek daar flikkerlichten te plaatsen, zo dat het abrupt stoppen op deze snelweg iet meer nodig zal zijn. De K.N.A.C. is van mening dat het aanbrengen van flikkerlichten aan weers zijden en op geruime afstand van de stoplichten de veiligheid verhoogt. Deze flikkerlichten zouden dan alleen in werking moeten zijn wanneer de stop lichten worden bediend en dat is slecnts ïn klein gedeelte van de dag het geval. Een aparte agrarische jaarbeurs In Mei zal te Utrecht een afzonderlijke agrarische jaarbeurs worden gehouden, -elke uitsluitend zal worden gewijd aan de Nederlandse landbouw en veeteelt. De agrarische afdeling van de Jaarbeurs komt dan met ingang van de Voorjaars- beurs 1952 te vervallen, aldus de Tel. EXAMEN ENGELS M.O.-A AMSTERDAM. 9 Aug. Geslaagd voor ?t examen Engels M O.-A mevr M E Schef- fer-Munters en de heren P C Pijpers, CJJ ïaar, H J W Polman. Conferentie op „Woudschoten" wil samenwerking in Zending Naam en doel van de nieuwe organisatie van Protestanten (Van een onzer verslaggevers) T^E CONFERENTIE van rechtzinnige Protestanten op „Woudschoten -L' heeft besloten aan de nieuwe internationale organisatie, van welke oprichting wij in ons blad van gisteren melding hebben gemaakt, de naai van „Worlds Evangelical Fellowship" te geven. Langdurig is gesproke over de Constitutie van deze „fellowship", alsmede over de geloofsbasi (grondslag) en voorts is bepaald, dat van elke landelijke afdeling één ver tegenwoordiger in de te vormen bestuursraad zitting zal nemen. harten en handen willen verenigen In de preambule van de Constitutie wordt gezegd, dat de leden van de fel lowship verklaren, dat zij geloven ir id en Zijn Woord en de gemeenschap Zijn Geest en dat zij vanuit dat geloof Beroepingswer/c Ned. Hcrv. Kerk ingenomen: naar Norden J. Bos te Capelle a d. IJssel, die bedankte Gouderak. Stad ah. Haringvliet en Geref. Kerken Beroepen: te Dieren (vac. G. v Andel) A. J. R. Brussaard te Bruchter- veld- Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Ferwerd, Hallum, Haulerwijk. Uithuizen en Buitenpost W. G. de Vries. cand. te Groningen. Christen academici komen bijeen Christen academici uit het gehele land zullen van 30 Aug. tot 1 Sept. in het ferentieoord „Woudschoten" samenkomen het onderling contact te hernieuwen problemen van allerlei aard te bespre ken. De jaarlijkse zomerconferentie de reünistenorganisatie der Societas Stu- diosorum Reformatorum, die dan name lijk wordt gehouden, zal de reünisten op nieuw de gelegenheid bieden om van ge dachten te wisselen over de taak van hun organisatie en haar leden persoonlijk in de maatschappij en over verschillende vragen betreffende S.S.R. en het univ sitaire leven in het algemeen. Dc hei dr T. J. Poppema en H. L. L. v. Werven zullen refereren resp. over „Jeugd gezin" en „De Christenacademicus in moderne leven". Donderdagmiddag 3U Aug. om 4 uur worden de deelnemers in „Woudschoten" verwacht voor de reünie Aanmelding kan geschieden bij mej. M. A. Spiering, Frankenslag 406, Den Haag. Examens akte nijverheidsonderwijs ROTTERDAM, 8 Aug. Geslaagd voor de O.-aktc NE plus de verklaring, bedoeld in rtlkel 38, lid 2 van de N.O.-wet: H F Burg- an, Lichtenvoorde: G J Drijf hamer, Ap- pingedam; A Franse, Hoedekenskerke Kwa- iendamme; C W Geldop, Sneek: E Stek. Leeuwarden en C Verkerk, Bussum. Ge daagd voor diezelfde akte zonder die verkla ring: A de Keijzer, Arkel en J H Paskamp. Hengelo. Geslaagd voor de N.O.-akte N 2b plus de bovengenoemde verklaring: G C van Nor- terdar |J O.-akte Nt, plus de Het incident in Woerden Vlaggen werden neergehaald in opdracht van de minister In het kamp weiden pogingen tot intimidatie gedaan, zegt mr Van Maarseveen HET IS NIET JUIST dat op Zaterdag 28 Juli rijksambtenaren in het Ambonnezenkamp te Woerden tegen de wens van de kampbewoners in de officieel uitgestoken Nederlandse vlag hebben ingehaald. Wel zijn vlaggen gestreken die in strijd met de bevelen van de kampleiding bij de ingang waren uitgestoken. Dit gebeurde in uitdrukkelijke opdracht van de minister, die daarmee handelde ter uitvoering van een door de regering bepaalde gedragslijn, zo heeft minister Van Maarseveen op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Reyers (C.H.) geantwoord. In het kamp te Woerden verblijven enkele zeer op de voorgrond tredende hun taak te volvoeren. Bij de vaststelling van de geloofsbas werden verscheidene amendementen gediend, die al of n>iet werden overgi i. In deze grondslag wordt o.a. leden de goddelijke Inspiratie en onfeilbaarheid van de Heilige Schrift, drieëenheid Gods, de vleeswording d: 'c. Woords, de verzoening door het blo;|i,r van Christus en de eenheid door j Geest van alle ware gelovigen. De conf- rentie zou vandaag de geloofsbasis haar geheel definitief vaststellen. De landelijke groepen, die zelf et 'el kunnen kiezen, zullen moeten b slissen, of zij de besluiten der confi :el rentie en de Constitutie, met de geloof m basis, al of niet wensen te ratificere iet Deze landelijke groepen zijn de tot i in toe bestaande afdelingen van de Worl Evangelical Alliance of van de N.A.E. De bestuursraad (general committö lij: zal worden gevormd door één afgevaa or digde van elk toetredend lid, d.wz. la 'ul delijke afdeling. Deze raad zal een execi committee kiezen, bestaande uit pr sident, vice-president, penningmeester f leden, waarvan vier leden deramen zullen vormen. De se taris(sen) zal (zullen) worden benoenf door het general committee periode van drie jaren. Gistermiddag heeft de conferentj)[J mogelijkheden en moeilijkheden Zending in verschillende delen van wereld besproken. Aangedrongen w« •erking in de Zending en as werd, dat aan een plenaire 2 ting van de conferentie voorstellen hie^ omtrent zullen worden voorgelegd De conferentie heeft telegrammen ril enbeden aan HM. de Koningin H.K.H. Prinses Wilhelmina gezonden. De slotzitting van het congres jenavond in het kerkgebouw v; Evang. Broedergemeente te Zeist gehotl den. In deze zitting, die voor iedere be langstellende toegankelijk i 1 vangt, zal de leiding berustd bij de predikant der Broedergemeenti dr W. Lutjeharms. Hier zal spreken i' Ockenga, uit de Ver. Staten, zal de Oekrainse zanger Constant: Zadko, enkele liederen zingen. De toej.. spraak van dr Ockenga wordt Nederlands vertaald. De Regering is bevoegd te bepalen of vlaggen in de onder haar ressorterende kampen worden uitgestoken, welke vlag gen dit zullen zijn en waar en wanneer zij zullen worden uitgestoken. Zou den gedoogd dat de kampbewoner: bevelen in de wind slaan, dan zouden orde en tucht niet langer kunnen worden gehandhaafd. 21 De drie vluchtelingen hadden zich plat op de bodem van hun bootje geworpen en wachtten met een bonzend hart op het moment, dat zij mis schien ontdekt zouden worden. En plotseling kwam het. Een verblindend licht scheen bij de boot, en toen de jongens voorzichtig hun hoofd iets oprichtten, zagen zij elkaar. Eén seconde maar. Maar het was om nooit te vergeten. Als opgejaagde dieren hadden ze elkaar gezien; bij- eengehurkt in het kleine bootje; druipend van de regen; met gezichten, wit van angst en span ning. Toen was het weer voorbij. En de duister nis scheen zwarter dan ooit. Even nog bleven de jongens roerloos zitten. Dan zuchtte Bart: ..Ze hebben ons niet ontdekt!" Ze drukten elkaar de hand en het was alsof ze opnieuw een verbond sloten. Een verbond van oprechte kameraadschap, geboren in een tijd van vervolging en verdrukking. Versterkt in een ogenblik van dodelijke bedreiging. In gespannen luisterden ze naar het getuf van het patrouillevaartuig, dat zich meer en meer ver wijderde. „Dat was op het nippertje", zei Bram kalm. Geen spoor van zenuwachtigheid was er in zijn stem te bekennen. Toch wisten de beide ande ren, dat hij evengoed de angst had voelen op kruipen langs zijn rug. Maar daartegenover vonden zij het als vanzelfsprekend, dat hij, Bram, als hun leider, zich het moedigst en het meest beheerst zou tonen. En al was het ook, dat Bram verreweg de kleinste van de drie was, zij voelden zich veilig onder zijn leiderschap. De kalrrte van zijn woorden en het directe op treden en juiste handelen, enkele minuten ge leden, toen zijzelf geen gevaar bemerkten, ver sterkte hen in hun gevoelens. Kees keek op zijn nolshorloge, waarvan de wy- zerplaat verlicht was. „Het is acht uur", zei hij zachtjes. „We zijn al een uur onderweg." Hij hoorde Bram scharrelen in een van de kastjes, die in de boot waren aangebracht. „Wat doe je?", wilde Bart weten. „Hier", was het antwoord. En op hetzelfde ogenblik voelden de jongens een paar kaakjes, die hun in de hand werden gedrukt. door Aleid van Rhijn Na de ogenblikken van angst, had zich een ra zende honger van de jongens meester gemaakt, en met smaak verorberden ze die paar biskwietjes. 'k Zou wel een sigaret lusten", opperde Bart. „Zal je wel uit je hoofd laten", mompelde Kea« terug. „In zo'n stikdonkere avond zie je een lucifersvlammetje op kilometers afstand". „Zo gauw het dag begint te worden en we kunnen zien of er onraad in de buurt is, gaan we er eentje opsteken", troostte Bram. Nog even zaten de jongens stil bijeen. Waar aan dachten ze? Toen gaf Bram het sein voor het opbreken Intussen was er van de moffenboot niets meer te horen. „Kees, jij aan 't roer! Bart en ik zullen roei en. En als we weer een flink eind van de wal zijn, zetten we het zeil op". Zachtjes klotste het water tegen het bootje, dat als een notedop schommelde op de steeds onrustiger wordende Schelde. Zwijgend zwoegden de jongens een kwartier lang voort. Toen liet Bram stoppen. In een wenk was de kleine mast opgericht en werd het zeil gehesen. Dadelijk voelden de jongens dat er nu een grotere kracht hun scheepje voort stuwde. Zachtjes floot de wind door de tuigage. De riemen werden opgeborgen en behaaglijk schikten de jongens zich onder een groot stuk zeildoek op het achterplechtje. Bram had het roer overgenomen. „Met deze wind zijn wij binnen twee uur bui tengaats. We moeten zorgen, dat we met het aanbreken van de dag zo ver mogelijk uit de kust zijn. Des te minder kans hebben we, dat de moffen ons in de gaten krijgen". „Maar de patrouillevliegtuigen zwerven over al boven het Kanaal", zei Bart. „Allicht", antwoordde Bram. We zijn pas vei lig, wanneer we aan wal stappen in Engeland, moet je maar rekenen". Weer was het een poosje stil. De jongens moesten nog wennen aan het avon tuur, waarin ze verzeild waren en dat ze toch zelf hadden gezocht. Nog teveel hingen ze met hun gedachten het ouderlijk huis, aan hun stad, waarin opgegroeid waren en geleefd hadden. Nee, met het losgooien van het touw, ginds in het klei ne haventje, hadden ze zich nog niet losgemaakt van allen en alles, wat ze achterlieten. De boot liep prachtig. Ze voelden hoe de wind in het zeil drukte en de tamelijk scherpe boeg door het water sneed. Het leek wel of het iets minder regende en hier en daar pinkte even een sterretje aan de donke re hemel, om een ogenblik later weer te ver dwijnen. (Wordt vervolgd). Ambonnese militairen en schepelingen (C.R.A.M.S.). Sinds het verbod aan het Bureau Zuid- Molukken de Ambonnezenkampen te be zoeken. heeft de C.R.A.M.S. en in het bijzonder de bovenvermelde leden daar van de activiteit van dit bureau in de kampen overgenomen. Intimidatie Van de zijde der Ambonnezen zelf en van de leiding van enkele kampen bereikten de regering, klachten dat deze activiteit gepaard gaat met po gingen tot intimidatie, zoals bedrei ging, waarmee deze^ aanhangers van een bepaalde politieke stroming on der de Ambonnezen aan andersge- zinde Ambonnezen kun wil trachten op te leggen. Hoewel de minister voornemens is zo spoedig mogelijk te bevorderen dat in de bestaande burgemeestersvacature te Woerden wordt voorzien, stelt hij er prijs op te verklaren, dat de loco-burgemeester juist in deze aangelegenheid metterdaad heeft getoond, dat de handhaving van de openbare orde en rust bij hem in goede handen is. Vraag naar Het lied der aetheraolven VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram ieuws. 8 15 Gram. 8.50 Voor de huis 9.00 Gram VPRO: 10 00 „Kinderen en rie 10.05 Morgenwijding. 1 10.30 Reportage 10.45 Kam :acht 11 25 Orgelspel AVRO: 12 0 1233 Gram. 12.45 Sport .5 Mededelingen 120 Film Kookpraatje 2 20 Strijkorkest 3.10 „De E 'ragen'', hoorspel 3.30 Orkestconcert VARAfcg] 00 Gram. 4.30 Voor de jeugd 5.0T iram. 6.00 Nieuws 6 15 Voor de jeugd 6 4 'oordracht 7.00 Pianoduo 7 15 Prijzenpraa VPRO: 7 30 „Amerika en Europa", cause Nieuws 8.05 Boekbespreking 8 10 Gra .Benelux", causerie 840 „De GodsdU ontwikkeling in de jeugdjaren", cï VARA: 9 00 Gram. 9 45 Buitenlar licht 10.00 Lichte muziek 10.25 Gespro^i portret VPRO: 10 40 .Vandaag", ca 0 45 Avondwijding VARA: 11.00 Nie 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV; 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de da 8 00 Nieuws 8 18 Gewijde muziek 8.45 Gran |g 9.15 Voor de zieken 9.30 Gram 10.30 Morg"' dienst 11.00 Fluit en plano 11.30 Lichte r ziek 1155 Gram. 12 33 Lichte muziek Nieuws 1 15 Gram. 2.00 „Aardbeien in tuin", causerie 2 15 Gram. 3.00 Boekbesr king 3 20 Gram 3 40 Kamermuziek 4 40 Voor dracht 5.00 Verzoekprogramma voor de jeug (jj 5 30 Fries programma 5 45 Gram. 6 00 „ifo dienst van het Vaderland" 6 10 Bariton piano 6 30 ,.Dc NCSV geen luxe noodzaak causerie 6 45 Geestelijke liederen 7 00 Nieuwjfc. 715 Regeringsuitzending: „Verklarini toelichting" 7 35 Gram. 7.40 Radiokran ianjH< leden van de ..International C< ïvangelicals" 8.15 Salzburger Festspiele 1951 Jomconeert 9.30 Gram. 9 40 ..Uithangteken: lauserie 10.00 Lichte muziek 10 30 Soekbi ;preklng 10.45 Avondoverdenking 11X «.ieuws 11 15—12 Ou Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gev. iriüz 12.30 Voor de arbeldei 00 Nieuws 1.10 Gram. 155 Sport 7 00 Or testconcert 3 00 Critleken 3.45 Lichte :iek 4.15 Orkestconcert 3.00 Voor de kinde en 6.00 Nieuws 6.15 Spér.t 6 20 Lichte :lek 7.00 Hoorspel 7 20 Gram 7 30 Sympl.o{V( i!e-orkest en soliste 9.00 Nlei ■ikaanse nieuwsbrief 9 30 HWspe! 10 00 Re icrtage 10.25 Orgelconcert 1L0O—11.03 Nleui ENGELAND. BBC Light Programme 1500 oh 247 r 12.00 Lichte muziek i: 12 55 Orgelspel 1.15 Voor de jeugd 1.45 Voo de kinderen 2 00 Orkestconcert 3 00 Recita 3 30 Pianorecital 3.45 Lichte muziek ..Mrs Dale's Dagboek" 430 Verzoekp: 5 00 Arbcidersorkcst 5.30, Orkestconcert 61 Lichte muziek „6.45 Hoorspel 7.00 Nieuw 7.25 Sport 730 Variety Fan!; 845 Gev. nrogr. 9 15 Gev Nieuws 10.15 Jamboree 10.45 Dansmuzie 11.00 Voordracht 11.15 Lichte muziek 11 12.00 Nieuws. 11.45 Gi 1.15 Orgelspel 2 00 Klassieke muziek 2.4 Operettemuziek 3 30 Kamermuziek 4.15 Grai 4 30 Pianoduo 5 00 Nieuws 5.10 Lichte mil ziek 6.00 Gram 6.10 Voordracht 6.20 Gran 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 „N( Mondo della Luna". opera 10.00 Nieuws 10.1 Jazmuziek 10.45 Gram 11.00 Nieuws 11.05- 12.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws 1.10, 1.30, 2.00 2.30 Gram. 3 30 Verzockprogr. 4.30 en 5. Fansmuziek 6.30 en 7 15 Gram. 7.45 Nieu\ 8.00 Omroeporkest 9.00 Gram. 10.00 NIeuv 10.10 Kamermuziek 10 45 Gram. 10.55 Nieuw* 11.00 Gram. 11.55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2