EEN AVOND van „primitieve" muziek en dans ta,en (13°,eMer" Raad van Alphen aan den Rijn bij het ziekbed der gasfabriek Gevaarlijk oplichter te Alphen aan den Rijn ingerekend Na spannende strijd ging wisselbeker toch niet naar Noordwijk rus NIEUWE LEIDSCHE COUSANT 9 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1SS1 Melodie dei fropen Advertentie TVDVMf 10 vlngrer syst- JL 1 MJ .ElIH blind rhythm. M Wij lm grepen p. minuut) 23 maanden klaar. Aanvang: dagelijks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL tsoen 65 Telefoon 26558 Wanneer een pianist Beethoven speelt, denkt hij muziek te maken; Ber nard IJzerdraat echter, de leider van het Nederlandse gamelanorkest „Babar Layar", heeft het zijn gehoor gisteravond in „Ons Huis" anders verteld. Dat gehoor bestond uit deelnemers aan de zomercursus van de Leidse universiteit en lezers van ons blad, die in staat waren gesteld tegen een geringe prijs het optreden van „Babar Layar", van leden van het In donesische dansgezelschap „Peurintis Budaya" en van net Surinaamse amateurorkest „Conjunto Sibony" bij te wonen. hun stijlvolle gewaden en bewonderens waardig in de fijne stylering van hun gebaren, wekte ieders enthousiasme. De symbolieke uitbeelding van de strijd tussen goed en kwaad werd hier inder daad tot een levende verbeelding. Ook de Balinese dans, zo volkomen anders in zijn gebonden zijn aan de aarde en het subtiele spel van handen en ogen, vond een dankbaar-opgetogen publiek. De uitvoerder, A. A. G. O, Djlantik, ont ving een enthousiast applaus. Jammer was, dat hier met de gramofoon ge werkt moest worden. Was er tot nog toe sprake van meer „klassieke" muziek en dans, na de pauze kwam de volksmuziek volop aan de beurt. De kloof tussen deze en de Bernard IJzerdraat, die op het gebied van tropische muziek een kenner bij uitstek genoemd mag worden, en zich onlangs op het Festival of Britain als zodanig deed gelden, in theorie en prac- tiik, was inleider voor het Nederlandse publiek. Voor de buitenlandse deelne mers aan de zomercursus sprak prof. dr A A. Bake, hoogleraar in de musicologie en het Sanskriet aan de universiteit van Londen. Hij betoogde in zijn inleidingen, dat muziek maken „scheppen" is en niet een zo nauwkeurig mogelijk naspelen van een aantal noten, opgeschreven door Iemand anders, ook al is die iemand een kunstenaar geweest. De Indonesische volkeren, de Afrikaanse stammen en de Amerikaanse negers staan met hun „primitieve" wjjze van muziek maken nog midden in dit „scheppen": zij geven zichzelf in de muziek, ook al is de grond- melodie overgeleverd. Het gamelan-orkest in zijn samenstel ling van drie elementaire groepen was na de uitlegging van de heer IJzerdraat voor de aanwezigen geen onbegrepen „tam-tam" meer en de muziek werd na zijn duidelijke uiteenzettingen zoal niet helder, dan toch voor de meesten iets begrijpelijker. De strijddans. uitgevoerd door R. M. Pakun en R. Sosrosuwarna, prachtig in Haagwegkwartier en kindervreugd Ook in het Haagwegkwartier houdt men de jeugd zo aangenaam mogelijk bezig in deze vacantietijd. Gisteren toog een groot aantal kinderen naar De Zijl, terwijl de kleintjes een bezoek aan de Hortus brachten Vandaag gaat men naar de film „Kees, de zoon van de stroper". Morgen reizen de jeugdige vacantie- gangers per 'ram naar Katwijk aan Zee en Donderdag zullen zij eens een nummertje voetbal weggeven. „Stalen-Bandkinderen" amuseeiden zich best De kinderen van de personeelsvereni ging ..De Stalen Band" van de H.C W. en de N.E.M., ook van het personeel van de fabriek te Oude Wetering, gingen Zater dag met vier autobussen op stap. Het reisdoel was DuinrelJ. Daar werden al lerlei wedstrijden gehouden om mooit prijzen. Natuurlijk ontbrak ook de „hart versterking" niet. Ongeluk in het badhuis aan de Van der Werffstraat Een stoomapparaat voor de centrale verwarming werd gistermiddag via een kelderluik in het trottoir in het badhuis aan de Van der Werffstraat binnen gebracht. Op een gegeven ogenblik viel het ijzeren geval omlaag, waardoor de 45-jarige J. C. uit de Calandstraat, die ln het badhuis werkt, enige wonden aan het hoofd opliep. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Een 15-jarige jongen, die ook een handje hielp, kwam onder het apparaat terecht, maar hij kreeg practisch geen schrammetje. Eervol ontslag aan prof. dr E. Gorter Bij Kon. Besluit is thans aan dr E- Gorter, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, met ingang van 17 September a.s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, onder dankbetuiging voor de belangrijke, door hem in deze betrek king bewezen diensten. „klassieke" is trouwens in de tropen niet zo groot als bij ons. De Afrikaanse „oer-muziek", uitingswijze van alle vol ken in vroegere cultuurstadia, deed de toehoorders beseffen, hoe ver de ont wikkeling van de beschaving in het Westen is gevorderd, maar ook, hoeveel in de loop van die ontwikkeling verloren ging aan spontane uitingsmogelijkheden. De enerverende trommelmuziek, begeleid door het handgeklap van de toehoorders in de zaal, was een goede voorbereiding voor het optreden van de Surinaamse band „Conjunto Sibony". Na de echte negermuziek, met onver valst vuur gebracht, kreeg het enthou siaste auditorium ook nog Zuid-Ameri kaanse muziek te horen. Een gewoon applaus was voor deze sympathieke band dan ook een veel te geringe beloning geweest. Er werd gestampt met de voe ten en „Bis, bis" geroepen. De musici waren niet krenterig en gaven een extra nummertje weg, even rap en vurig als het eerste. De avond werd ingeleid door prof. dr C. C. Berg. Jammer, dat het weer te twijfelachtig was, om de avond in de Hortus-tuin te houden. Familieberichten uit andere bladen Verloofd: R. A. van Andringa en R. A. van der Velde, Sneek-Leeuwarden; L. Kleipool en D. Raymakers, Amster dam; L. F. de Roock en ir L. van Don gen. Willemstad - Curagao. Ondertrouwd: C. Smeenk en Th. J M. G. Smeenk, Arnhem - Rijswijk; W. Kerkkamp en J. van der Waals. Eer beek - Doetinchem; C. Teurlings en dr M. E. H. Camp, Tilburg - Heerlen; M. v. Gerwen en H. v. d. Heuvel, Leemde - Eindhoven. Getrouwd: G. J. Prins en C. M. Moes, Utrecht; mr J. M. Houben en M. S. Grasveld, Doorn - Breda; P. J. Polak en A. Sozonoff, Amsterdam; ir J. A. Eshuis en G. J. Ritsema, Aalsmeer. Bevallen:, mevr. Vigeveno-van der Stok, z., Parijs; mevr. Bierens de Haan- Markus, z., Singapore; mevr. Sternau- Janssen, d„ Djarakta. Overleden: C. Hordijk-Hollander, vr., 63 j., Leiden; A. J. W. Monnik, oud burgemeester van Aalten, m. 71 j., Aal ten; G. Alderliefste-Vlaming, vr„ 81 Den Helder; G. van der Tholen-Smits, v.. 77 j.. Maasdam; A. van der Burg-van der Windt, v., 77 j.. Vlaardingen; J. Wartena, m.. 51 j„ Amsterdam; L Hulshoff, em. pred., m., 82 Zeist; D. Boer, m„ Am sterdam; J. W. A. Landa, m., 69 j.; F. J. van Will, m., 46 j., Oss; A. van Mieghem S.J.; dr F. de Graaf. m.. 63 j., Vught; T. Kwak, m., 26 j., Rotterdam; ir F. Ch. J. van den Steen-van Ommeren, m., 75 j., Delft; A. van der Burg-van der Windt, vr., 77 j., Vlaardingen. De heren R. M. Pakun en R. Sosrosuwarna brachten gisteravond een Javaanse krijgsdans ten tonele. Foto N. van der Horst. Een bittere pil Chr. technische school krijgt haar avondcursussen Er kwam nog veel meer aan de orde Met 12—6 stemmen heeft Alphens raad gisteravond als zijn mening uitgesproken, wanneer het gaat om principiële vraagstukken, ook de zeer zorglijke financiële omstandigheden ondergeschikt gemaakt moeten worden aan wat als eis van het beginsel gezien wordt. En met de steun van drie Rooms-Katholieken werd het verzoek van het bestuur der Stichting Chr. technische school, om medewerking te verlenen aan de tot standkoming van een Chr. technische avondschool, goedgekeurd. Dit na vrij scherpe bestrijding o.a. van burgemeester Witschey, die van oordcel was, dat, spe ciaal van de zijde van genoemd stichtings bestuur, niet al het mogelijke gedaan was om tot overeenstemming te komen met het bestuur der Nuts-ambachtstekcn-. school. De heer Jansen was afwezig. Burge meester Witschey, met oranje getooid, sprak na de opening enkele woorden van gelukwens tot het Vorstenhuis, in ver band met de verjaardag van H.K.H. Prin ses Irene en wenste Haar en het gehele Koningshuis veel zegen en voorspoed. De heer Nijman had schriftelijk vragen gesteld met als kern of extra betaling gevraagd mag worden voor het klaarma ken van leerlingen der gemeentescholen oor het volgen van middelbaar onder- ijs. Na publicatie in de pers had de heer C. H. Knook, hoofd van de school Ouds- hoornseweg, hierop in het plaatselijk dagblad gereageerd, hetgeen de heer Nij man thans de vraag deed stellen: „Sinds wanneer beantwoorden ambtenaren in het openbaar de vragen van raadsleden?" B. en W. gaven als hun mening te ken nen, dat deze extra betaling niet behoort te geschieden (aan genoemde school was deze maatregel reeds weer ingetrokken). De heer Brokaar was echter van mening, dat als er sprake is van extra werk voor de leraren een vergoeding billijk De voorzitter gaf toe, dat er bijzondere omstandigheden kunnen zijn. Deze zaak zal dan ook in de commissie van school- zaken de aandacht hebben. Het Ambon-plan De heer Rogaar wilde terugkomen op zijn vragen, schriftelijk gesteld over het Ambon-dorp. De voorzitter had dit liever niet. Deze zaak is heel teer en nog in het begin stadium. Jawel, zei de heer Rogaar, maar ik wil het standpunt bekend maken van de P.v.d.A.-fractie in deze zaak. „Hoe kunt U een standpunt ontwikke- over een zaak, waarvan u nog minder weet, dan B. en W.?". repliceerde de voor- De heer Rogaar: „Er is een zekere vrees ontstaan door het gebeurde te Woerden en Middelburg en voordat B. en W. over ijlde dingen doen, is het beter dat men de standpunten kent". De voorzitter: „Wij weten de achter grond niet van hetgeen te Woerden en Middelburg plaats had en ik onthoud mij daarom van een oordeel. Gaat de zaak door, dan zal de raad hierin volledig meespreken". De raad ging accoord. De heer Brouwer vroeg enkele inlich tingen naar aanleiding van een schrijven aan Ged. Staten en een ontvangen stemming over weg-doortrekking: kwam hierbij ter sprake de voorbereiding van de onderbouw van de nieuwe Rijn overgang EmmalaanHooftstraat. De voorzitter zei, dat de laatste teke ning klaar is. hetgeen zeggen wil, dat het project gereed is voor besteding. Het zit nog mair en dit woord omringd met rood. wit, blauw), vast op de duiten. Financieel is de uitvoering thans onmo- Het deed de heer Brouwer genoegen, dat de zaak zover is; want er moet toch een oplossing komen! Het verhuren van een perceel grond aan de N.V. „Britimij" (Avifauna) had wel de instemming van de heer Kroon, maar hem was ter ore gekomen, dat het heel moeilijk was, particuliere standjes in de omgeving van Avifauna te hand haven. Spr. was van mening, dat ook anderen wel mogen profiteren van drukte rondom het vogelpark. De voorzitter antwoordde, dat haken en ogen zijn aan deze kwestie wijs beleid is hier nodig. De heer Rog; meende toch, dat Avifauna niet het monopolie mag hebben. De voorzitter stemde dit toe, maar zei, dat men o[ gemeenteterreinen uiteraard geen ande ren kon toelaten, waarmee de raad het wel eens was. „Laat deze kwestie aar het college over", adviseerde de burge meester. Het seizoen is bijna verstreken en t.z,t. zullen we deze zaak bezien. Het verlichte uurwerk Het door „Alphens Belang" aange boden verlichte uurwerk op de toren der Hervormde kerk werd in dank aanvaard. Meerdere leden vroegen zich echter af. of de stroomkosten het toelaten, het uur werk de gehele nacht door te verlichten; de heer Rogaar en anderen zou het spijten, indien het effect van deze prach tige aanbieding verloren gaat. Deze zaak is nog in het stadium van onderzoek, zei de voorzitter, en in samen werking met de commissie van bijstand de W. en L.-bedrijven zal getracht worden een oplossing te vinden, die be vredigt. Na enkele hamerpunten werd het voorstel tot verkoop van het oude raad huis naar het ein-de verschoven voor De- spreking in comité! Na heropening is het voorstel zonder meer aangenomen. Het voorstel inzake beschikbaarstelling in een crediet in verband met het inrichten van een hoogspanningsruimte behoeve van de N.V. Ned. Spanbeton- Mij. werd goedgekeurd. Begrotingswijzigingen. Aan de orde kwamen toen voorstellen inzake wijziging van de gemeentebegro ting 1950 (44e tot 80e wijziging). De heer Gesman wilde eerst wel eens de afrekening zien van verschillende posten, voor hij zijn fiat kon geven. De heer Kroon vroeg aanhouding tot een volgende vergadering, omdat door de late ontvangst geen gelegenheid was ge weest voor bestudering. De burgemeester kon dit standpunt be grijpen. Maar Ged. Staten wachten op de wijzigingen. Het is uiterst pijnlijk, dat hieruit o.a. blijkt, dat de begrotings posten voor de W. en L.-bedrijven be langrijk zijn overschreden (er werd een bedrag van f129.000 genoemd). Dit moet een einde nemen en tot de hoofden van diensten is een schrijven uitgegaan, dat begrotingsposten niet meer zonder toe stemming van de raad overschreden mogen worden. Het gaat hier echter om reeds besteed geld en in verband met de belofte aan de provinciale griffie advi seerde spr. met klem, B. en W. niet in moeilijkheden te brengen door aanhou ding van dit voorstel. De heer Ruyssenaars sprak van een bittere pil. die men slikken moet en door het lange uitblijven van het jaar verslag der bedrijven, dat reeds in Mei verschijnen zou (het is ter perse, werd medegedeeld), weet men niet eens, over welke zaken het hier precies gaat. De heer v. d. Berg (weth. van finan ciën) zei, ook de gang van zaken aan de Gaslaan (W. en L.-bedrijven), zoals die was, niet te kunnen bewonderen; maar deze zaak moet er door. De heer Brouwer ontwikkelde diverse bezwaren; wethouder Dekker sprak van de ziekte der W. en L.-bedrijven (voor namelijk werd gedoeld op het gasbedrijf), waarvan de diagnose herhaaldelijk wis selt, wat de heer Rogaar deed opmerken, dat misschien dan wel spoedig de begra fenis zal plaats hebben. Nadat de voorzitter toegezegd had, dat de raadsleden betreffende verschillende posten binnen 14 dagen schriftelijke in lichtingen kunnen vragen, werden de wijzigingen met de stem van de heer Kroon tegen goedgekeurd. Ook het voorstel betreffende het in rekening-courant op te nemen bedrag (tijdvak 1 Aug.—31 Dec. 1951) bij de N V. Bank voor Ned. Gemeenten werd goed gekeurd, alsmede enkele andere voor stellen. Vakschoolstrijd Punt 17 was het reeds in de aanhef genoemde voorstel. De heer Nijman (PvdA) opende de discussie, als vertegenwoordiger van de minderheid in de commissie voor onder wijszaken. Erkennende, dat ieder recht heeft naar eigen richting onderwijs te begeren, wekte spr. op tot bezinning. Van de kosten komen 30 pet voor de gemeen te. Was er een aanvraag voor R.K. school, dan zou spr. niet aarzelen zijn stem te geven, maar er is reeds Prot. Chr. technische avondschool, n.L in de Martha-stichting en daar kunnen ook zij terecht, die op dit gebied vakonderwijs hun beginsel begeren. Deze nieuwe school is naar sprekers mening niet nodig. De heer Kroon (C.H.) behoorde even- :ns tot de minderheid der commissie. Spr. achtte de bestaande avondscholen voldoende. De wenselijkheid is er, de noodzakelijkheid ziet spr. niet. De heer v. d. Meent (VVD) was teleur gesteld. dat er geen overeenkomst kwam tussen het bestuur der CTS en van de Nuts-ambachtstekenschool. Op het ge bied van het Chr. technisch onderwijs heeft het Prot. Chr. volksdeel een achter stand, naar spr. met cijfers aantoonde. Hij kon het gemis meevoelen, maar be treurde de aanvraag in deze benarde tijden. Spr. noemde de Nutsambachts- tekenschool een prima instelling sloot met de mededeling, zijn stem niet aan het voorstel te kunnen geven. De heer v. d. Akker (PvdA) voerde ook bezuinigingsoverwegingen aan dat er aan de Nutsambachtstekenschool geen levensovertuigingen in het gedrang komen. De heer Brokaar (CH) legde de vinger bij een wat egoïstische trek, die hij con stateerde bij het Nutsbestuur, dat moet denken: „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook een ander niet". Spr erkende de financiële zorgen, maar: voor verwezenlijking van idealen moeten offers gebracht worden. De heer Brouwer (AR) zei, dat deze zaak lang heeft zien aankomen. Het bestuur heeft recht op de inwilliging het verzoek op grond van de gelijkstelling van het onderwijs. Spr. was verwonderd over de houding van het Nutsschoolbe- stuur. Destijds rekende men reeds mei een opheffing, nu wil men zich handha ven. Spr. wees er voorts op, dit in be trekking tot de Martha-Stichtingavond- school, dat ds Meijer, predikant-directeur der M.S. en de directeur van deze school, de heer A. Hoekstra, beiden lid zijn het bestuur der Chr. Techn. School deze zaak steunen. Het betoog van de heer Verdonk (CH) De honden kennel coeyrt^é p. i b. 6o« 6 cootnhag— culmineerde in: „Geen bezuinigingen ten koste van het principe". Wat zullen de R.K. doen? was hierna de vraag. De heer Ruijssenaars besprak de wettelijke regelingen op onderwijs gebied. Vijf jaar oorlog brachten in onze gemeente niet het gewenste samenhorig heidsgevoel. Spr. kon zich intussen de houding der beide schoolbesturen begrij pen, maar meende op grond van onze democratische rechten verplicht te zijn, het voorstel te steunen. Zijn fractiegenoot, de heer Slootjes, til de ook zeer zwaar aan de financiële con sequenties. Zwaarder woog hem echter, dat bij aanvaarding van dit voorstel 70 R.K. leerlingen der Nutsambachtsschool de knoei komen, welke verantwoor delijkheid spr. niet wilde nemen. Daar- De voorzitter wilde in het openbaar zijn ernstige teleurstelling uitspreken over de van zaken. Met name, dat besprekin gen speciaal van de zijde der Chr. Stich ting bruut geweigerd zijn, nadat overleg met B. en W. en de inspecteur voor het nijverheidsonderwijs moed hierop ge geven hadden. Deze zaak is dan ook niet rond gepraat en in verband met de grote financiële nood striemde spr. deze houding. Aanvraag is redelijk Det wethouder van onderwijs, de heer Dekker (AR), heeft op de principiële zijde van deze zaak gewezen en releveerde de schoolstrijd. De aanvraag is volkomen redelijk, hoewel het juist was, dat in band met de financiële toestand getracht werd tot een oplossing te komen. De drie bestuursleden, die samenspraken met i W., hebben deze zaak in hun breed bestuur besproken en na rijp beraad n men tot de conclusie, dat de avond school hetzelfde karakter moest dragen als de dagschool. Nu mag men de hou ding om niet verder te spreken minder elegant vinden, het gaat er om of dit verzoek ingewilligd moet worden, ja dan i. De Martha-Stichtingschool is speciale school voor die groep. Tot de heer Slootjes zei spr., dat alleen de 70 R.K. leerlingen reeds het voortbestaan der Nutsschool garanderen. Weth. Deerenberg (RK) verklaarde zijn em vóór uit respect voor de principiële gronden. De heer Geerlof (AR) noemde de zitter tamelijk scherp. Hij wees er op, dat de principiële zijde door de voorzitter veel verwaarloosd werd en die is toch het voornaamste. Wat de Martha-Stichtingschool betreft. en moet niet uit het oog verliezen, dat die uitgaat van een Stichting. Het prin cipe van de Chr. school is: de school der ouders! Spr. onderstreepte de waardering de Nutsambachtstekenschool. Naar leiding van een opmerking van de zitter zei weth. v. d. Berg nog. dat er geen gevaar bestaat voor allerlei richting schooltjes. Juist de CTS is een voorbeeld goede samenwerking der Prot. Chr. groeperingen, die alle door middel van hun scholen met twee bestuursleden in de Stichting vertegenwoordigd zijn. Alle sprekers persisteerden bij hun ning, ook de voorzitter. De stemming leverde het onverwachte, in de aanhef genoemde resultaat. Voor stemden de heren v. d. Berg. Brokaar, Gesman en Verdonk (allen CH), Brouwer, Dekker, Geerlof en Verduyn (allen AR), Deeren berg, Honout, en Ruijssenaars (allen RK) d. Lee (SGP). Tegen de heren: Kroon (CH), v. d. Akker, Nijman en ar (PvdA), v. d. Meent (WD) en Slootjes (RK). Sport en Wedstrijden Waterpolo Zian won verdiend van H.Z. en P.C. (4—1) Gisteravond werd in „De Zijl" de be slissingswedstrijd gespeeld tussen de da- mesploegen van Zian en HZ. en PC. Zian won deze wedstrijd met 41, enigs zins geflatteerd, maar verdiend, en legde daarmee beslag op het kampioenschap tweede klasse. Aanvankelijk ging het spel gelijk op. al was Zian wel iets sneller Nadat een corner was geforceerd, werd het spoedig 10 en toen een Zian-speelster het wa ter moest verlaten, was de stand al gauw 1—1. Nog voor de rust maakte Zian er echter 21 van. In de tweede helft leek het spel vaak meer op een gevecht dan op een partijtje waterpolo. Twee „vechtersbazen" wer den zelfs het water uitgezonden. Na vele „harde" pogingen werd het 31 voor Zian en nadat nogmaals twee dames het water uit gestuurd waren, behaalde Zian met een keurig doelpunt de eindzege met 41. Na deze wedstrijd speelden „De Zijl" I en II een oefenwedstrijd met het oog op de promotiewedstrijden van „De Zijl" II. Na een spannende strijd bleef het eerste winnaar met 53. Oostenrijker kampioen Olympiajollen Na een spannende race, waarin hij op nieuw zijn kwaliteiten toonde, heeft de Oostenrijker, dr Wolfgang Erndl die erin slaagde als derde te eindigen be slag gelegd op het Europees kampioen schap Olympia jollen te Loosdrecht Deze zevende en laatste wedstrijd heeft een voortreffelijke zege gebracht voor de Nederlandse vertegenwoordiger tegenwoordiger, Koos de Jong, die door deze prestatie de Engelsman Charles 't Glippertje jubileert 't Glippertje is aan zijn 500ste rit door „Oudt Leyden" toe. In verband met deze verjaring worden morgen-, Donderdag en Vrijdagavond van 7 uur af ritten ge maakt, die worden opgeluisterd met mu ziek van de „Edelweisz-Band". Ds Rijksen neemt op 4 Sep tember afscheid Naar we vernemen, hoopt ds L. RljK- ser., predikant bij de Geref. Gemeente u Leiden, op Dinsdag 4 September, 's avonds om half 8. afscheid te nemen wegens zijn vertrek naar Middelburg. Sprong door etalageruit De 12-jarige J. Hoek uit de Nic. Beets- straat wilde gisteravond om half 8 tegen de gevel van de kruidenierszaak van de heer Freken in die straat klimmen. Hij wilde op het stenen kozijn springen, maar kwam net iets te ver terecht, nl. tegen de grote winkelruit. Niet alleen ging deze ruit in diggelen, maar ook de geëtaleerde artikelen werden beschadigd. En wat nog het ergste was: de Jongen zelf liep vleeswonden op. Na voorlopig te zijn verbonden, werd hij naar Acad. Ziekenhuis vervoerd. Was nog geen dag uit gevangenis ontslagen De politie te Alpben aan den Rijn is het gelukt de hand te leggen op de 31-jarige C. M. den T. uit 's-Hertogenbosch, een ge vaarlijk recidivist, die een zware straf lijst op zijn naam heeft. t was de politie opgevallen, dat de zich op verdachte wijze ophield bij de woningen in de z.g. Brouwer-buurt Toen hij aan de tand werd gevoeld, tracht- hij door het opgeven van een valse im de dans te ontspringen. De politie doorzag echter spoedig zijn bedoelingen en door haar doortastend optreden viel hij dan ook weldra door de mand. Bij nader onderzoek bleek hy pas dag tevoren uit de hechtenis te Venray te zijn ontslagen, waarhij wegens dief- gjg' en oplichting enige tijd had gezeten is hem gelukt naar Alphen aan den Rijn te liften, waar hij Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur aankwam. Om 8 des avonds kon hij -zich al weer voc. politie verantwoorden. Toen bleek, dat hij in die korte tijd alweer kans heeft gezien te Alphen aan den Rijn zijn oude praktijken op te nemen. Onder voorwendsel, dat zijn vader groot aannemersbedrijf bezit en hij binnen kort in deze Rijnstreek-gemeente een be langrijk werk zou gaan uitvoeren, be stelde hij bij een schoenhandelaar maai liefst niet minder dan 105 paar rubber- Bloembollensterrit vcor bromfietsen De Lissese V.V.V. heeft het plan opge vat, op 1 September door de motorclub „De Bloembollenstreek" een bromfiet- sensterrit naar de „Keukenhof" ln Lisse te doen uitschrijven. De organisatie hiervan is in handen van de afdeling Zuid-Holland van de KNMV. De hoofdschotel is de bloembollenveiling van de „N.V. Hol land's Bloembollenhuis" te Lisse. Ver moedelijk zullen er op dat moment vele duizenden manden bollen in de grote veilinghallen opgeslagen zijn. De deel nemers aan de sterrit zullen ook in de kopersstoeltjes in de veilingzaal kunnen plaats nemen en eens kunnen ervaren, dat het kopen onder de „klok" niet valt. NOORDW11KERHOUT Bollenschuur brandde af In de nacht van Zaterdag op Zondag is een bollenschuur van de firma Gulde- mond en Zn aan het Hardepad afge brand. De schuur, die twee jaar geleden gebouwd is, is waarschijnlijk in brand geraakt door een defect aan de olie stookinrichting. Na een hevige knal om streeks half vier stond de schuur spoedig in lichte laaie. De brandweer was by de brand aanwezig en gaf met vyf stralen uit de motorspuit water. Hoewol de pakplaats en een houten schuur be houden bleven, is de schade toch aanzien, lük. In de schuur lag plantgoed van hya cinten opgeslagen. De schade wordt raamd op 600.000. De firma was op beurspolis verzekerd. De brandweer stond onder leiding van de opperbrand meester. De burgemeester was bü de brand aanwezig. laarzen en 66 paar werkschoenen voor het personeel. Een paar rubberlaarzen nam hij 3jvast mee- De rest zou worden ge- Hij bezocht ook diverse andere zaken particulieren, waar hij fantastische halen opdiste, onder andere, dat hij groot internationaal expeditie-bedrijf leidde en naar Duitsland, Zwitserland Denemarken belangrijke vervoer-op- drachten kon uitvoeren. Het is duidelijk, dat de aan hem toevertrouwde goederen geen geval de plaats van bestemming zouden hebben bereikt. De man, die een sterke overredings- en overtuigingskracht bezit, slaagde er voorheen dan ook meer malen in verzendopdrachten in de wacht te slepen. Waarschijnlijk had deze onverbeterlijke fantast-oplichter en inbreker nu de Rijn streek tot zijn operatiegebied uitverkoren Het doortastend optreden van de politie maakte echter een voor hem wel vroegtijdig einde aan zijn vrijheid heeft hem thans opnieuw in „veilige haven" geloodst. Currey de vierde plaats In het algemeen klassement juist afsnoepte. De definitieve uitslag van de zevende ice is: 1 Nederland, Koos de Jong 7.1 punt, 2 Oostenrijk, dr Wolfgang Erndl, 6 pnt. 3 Engeland, Charles Currey. 5 pnt, 4 Italië, dr Rinaldi Renaldo 4 pnt, 5 Noor- vegen. Morits Skaugen. 3 pnt, 6 Zwitser land. dr Alfons Oswald pnt. 7 Frankrijk, Roger Tiriau, gediskwalificeerd. De einduitslag luidt: 1 Oostenrijk, dr Erndl, 33.1 pnt; 2 Zwitserland, dr Alfons Oswald 31.2 pnt; 3 Italië, dr Rinaldi Re naldo 31 pnt; 4 Nederland, Koos de Jong, 30.1 pnt. 5 Engeland, Charles Currey, 29.1 pnt; 6 Noorwegen. Morits Skaugen. 22.1 pnt; 7 Frankrijk, Roger Tiriau, 20.1 pnt. Sneker zeilers vieren eeuwfeest Van Vrydag 10 tot Zaterdag 18 Augus tus dus in de week die aan de Sneek week voorafgaat zal er in Sneek feest worden gevierd. De Koninklijke Zeilver eniging Sneek bestaat dao namelijk 100 jaar. Fcmny Blankere won te Huil in 11 seconden Tijdens wedstrijden te Huil won onze landgenote Fanny BlankersKoen de finale van de 100 yards invitatie in 11 sec., met geringe voorsprong op de Engelse Gloria Goldsborough. Fanny BlankersKoen had haar serie gewonnen in 11.3 sec., na een niet al te beste start. Nieuw record: 880 km met een zweefvliegtuig Dick Johnson uit Texas heeft het wereld-afstandsrecord zweefvliegen ge broken. Hij legde een 880 kilometer lange vlucht van Odessa ln Texas naar Salina in Kansas af. Het internationale record staat op het ogenblik met 744 kilometer op de naam van een Rus. Prins Bemhard naar concours te Knokke Prins Bernhard zal optreden als aan voerder van de Nederlandse ruiterploeg, die deelneemt aan de strijd om de Grand Prix des Nations op het internationale concours hippique te Knokke, aldus meldt het Belgische blad Het Laatste Nieuws. Dit concours wordt gehouden op 24. 25 en 26 Augustus en is het enige internationale concours hippique van België. Degradatiewedstrijden van «De Sleutelstad" De wedstrijd „De Sleutelstad" I— V.Z.V. I was vastgesteld op de vorige week. evenals de degradatiewedstrijden voor onze stadgenoten. V.Z V. liet echter verstek gaan en het excuus, een lekke band, werd door de sportcommissie van de K.N.Z.B. niet aanvaard. V.Z.V. kreeg hierdoor twee verliespunten te boeken en zal nu heden (Dinsdag. 9 uur) in de „overdekte" de uitgestelde wedstrijd moeten spelen. Wint „De Sleutelstad", dan moet er nog een beslissingswedstrijd worden gehouden; en zou „De Sleutel stad" ook deze winnen, dan staan de aangekondigde degradatiewedstrijden op losse schroeven. Het voetbal-jeugdtournooi van „Groenoord" Het programma voor het voetbal-jeugd tournooi „Groenoord" in het kader van de vacantiebezigheden luidt voor as. Donderdag aldus: om 12 uur „Rondom de watertoren"Vogelenwijk cn om 3 jut NoorderkwartierGroenoord, beiden voor de winnaarsronde afd. A. Voor de ivinnaarsronde afd. B om 11 uur Mors- kwartierVogelenwijk cn om 2 uur MarelitaGroenoord. In de verliezers- ronde afd. A komen om 13 uur Wester kwartier en Morskwartier tegen elkaar uit. Marelita lootte vrij. In de verliezers ronde afd. B gaat het om 9 uur tussen Noorderkwartier en Westerkwartier. „Rondom de watertoren" lootte vrij, maar speelt om 1 uur tegen de vrijloter uit de afd. A, Marelita. Jeugdgroep L.P.C. Zaterdag hield de jeugdgroep van de Leidse postduivenclub een wedvlucht met jonge duiven van Apeldoorn af. De eerste duif kwam om 3.36.24 binnen, de laatste om 4.25.58. De uitslag werd: J. Driessen 1, 7. 14, 15; H. Vogelenzang 2. 3; H. Zwart 4. 9. 19; J. v. d. Weele 5, 12; N. Vogelenzang 6; J. Optendrees 8; H. Key- zer 10; H. Nyssen 11; J. Veilbrief 13. 16. 21; K. Peter 17. 20; B. Brandt 18; J. v. d. Weele behaalde een eerste prijs met aan gewezen duif. Gladiolenkeuring te Haarlem De gladiolen-wisselbeker blijft in „De Noord". Nadat in de kleuren-prijsvragen de Noordwijkse firma's Salman en Ko nijnenburg en Mark in enige gevallen de concurrentie hadden verpulverd en velen „overkookten" van ingehouden spanning, kwam dan het bericht. Dit bericht voor Noordwijk niet bijster vrolijk: de wissclbeker was gewonnen door de fa K. Kooy uit St. Pancras met Palet, als wij gisteren reeds meldden. De heren Kooy zullen vermoedelijk hun eigen oren wel niet hebben geloofd, toen men hun dit heugelyke feit mee deelde. Want de firma uit St Pancras nam met slechts één vaas deel. En als men weet, dat practisch alles wat n en faam heeft in de gladiolenwereld hier hun creaties had neergezet, dan moet zo'n gladiool toch wat zUn. Inderdaad: Palet is een zeer opvallende bloem; best gebouwde staart en een kleur, zoals men in de keuringszaal nog nimmer heeft aanschouwd: fris rood met een sprekend paars-blauw merk ln de keel. Een wat men noemt „trekkende" kleur. Hoe de uitslag van de kleuren-prijs- vragen luidt? In het donkerrood liet Salman uit Noordwyk de concurrentie achter zich met Winston Churchill; ln het helder rood was Konynenburg en Mérk uit Noordwyk de winnaar met Sans Soucl; in de gevlekte, zoals gezegd, K. Kooy; by de smoky-kleurige was de erepalm met vlag en wimpel weer voor de fa Salman met Artist, terwyi by de „zwar te" K. en M. met Toekana het diploma in de wacht sleepte, en M. zou er trouwens nog meer winnen: by de oranjerode won Circe, by de roomkleurige Leif Erlkson, b'U de gele Gelben Herkules, by de blauwe Ravel en bU de zalmkleurige Polynesia In het rose won dan toch de fa Salman met Gen. Eisenhower weer op alle fron ten, terwyi deze firma ook bfl de purper- kleurigen de lakens uitdeelde met Mabel Violet. Van de oranje slechts door drie soorten vertegenwoordigd was C. P. Alkemade uit Noordwyk onbedreigd winnaar met Orange King en ln het wit moest men in White Superior van A. J. Preyde uit Breezand de meerdere er kennen. In het lila was de prys voor P. Visser uit St Pancras met Lilac Time en by de donkerblauwe was het Pfltzer's Sensation (K. en M.), die op het diploma beslag legde. Verder: een grote, met goud bekroonde groep, van Byvoet en Co. Overveen, waarin naast Kard. Spellmann vooral de rode Meteor opviel, een uitgebreide collectie van P. Visser, St Pancras, met een opvallende nieuwigheid, die men het beste kan vergeiyken met een iets don kerder getinte uitgave van de smoky Extremist; een verzameling extra best# nieuwigheden van Blom en Padding, Beverwyk, waarin zowel de vurlg-rod^ zeer grote Atlantic als de witte, purper gemerkte Grand Illusion een hoofdrol speelden en verder nieuwe creaties van C. S. van Dobben de Bruyn Jr, Noord wyk, waarvan we de volgende bloemen noteerden: Long Run, hard-llla met crème vlek en zeer lange staart: Shot, een fris gekleurde aanwinst: wit met opvallend paarspurper merk en de diep rode Panorama. Vermelding verdient ook de zaailing van Gebrs De Ruyter, Oegstgeest: hel- der-geel met rode vlek en lange, slanke tak En prm. Atom van Grullamans, Lisse, is één der meest apart gekleurde: diep-rood met wit randje. Héél mooi! Tot slot twee takken lllium Auratum bloemen van zgn. wildstock-bollen uit Japan die getoond werden door J. A. v. d. Zwet te Roeiofarendsveen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3