Prinses Wilhelmina bracht een boodschap LAST VAN JEUK? Eis voor Uw# iWoTr gezondheid:^ Geen Nederlandse groente meer naar West-Duitsland DE DOMINEE HEEF EEN VREDESPIJP Wil Wassenaar toch een duur zwembad hebben Drie Vlissingse Geuzen DINSDAG 7 AUGUSTUS Evangelisch Congies op Woudschoten Rapporten over het Protestantisme in vele landen Bij de opening van het grote internationale Evangelische congres op Woudschotenbij Zeist is met dankbare belangstelling een in de Engelse taal gestelde boodschap van H.K.H. Prinses Wilhelmina aangehoord, welke werd voorgelezen door dr. W. Lutjeharms. Hierin wees de Prinses op de gemeenschap die er bestaat tussen hen, die hun leven willen stellen in de dienst van Christus. als wapen tegen Deze gemeenschap in Christus, welke Cyprus niet steeds zo levendig tot uitdrukking komt, doch die moet leiden, tot een be grijpen van de mensen onderling, ligt verankerd in. het verlossingswerk van Christus en in Zijn liefde. Het is de plicht van iedereen, aldus H.K.H, om de heerlijke waarheid van de liefde Gods tot een levende werkelijkheid te maken in ons dagelijkse leven, in onze daden. Bidt God dat Hij in uw hart de levende hoop schenke. dat u een ge meenschap moogt vormen met allen die Christus liefhebben en uit uw hart moogt bannen alles wat de gemeen schap met Christus wederstaat. Zoekt gemeenschap met allen die streven naar het leggen van een grondslag voor een betere samenleving, waarnaar we allen verlangen. Dan moogt gij op uw gebed verwachten, dat God u zal vervullen met Zijn geest, om u te stellen in Zijn dienst, zo besloot de boodschap van Prinses Wilhelmina. Tevens waren boodschappen met de beste wensen voor het congres binnen gekomen van de ere-president Prins Oscar Bernadotte van Zweden, van de president van het nationalistische China, gen. Tsjang Kai Sjek en van dr Hol land. pres. van de Evangelical Allianca te Londen. De congreszittingen van gisteren zijn besteed aan het uitbrengen van rappor ten over de Evangelical Action in ver scheidene landen. Blijkens het rapport van dr A. P. Guruswamy van Ceylon, is daar een Bible Believing Union of Evangelicals, die een krachtige actie voert en daar worden door de radio des Zondags twee Prot. kerkdiensten, uitge zonden. In Hongkong bestaat er een Union of Christian Workers, waarbij hoofdzakelijk kleine groepen zijn aan gesloten, die een goede godsdienstige activiteit ontwikkelen. Op Cyprus be hoort ongeveer 80 pet van de 500.000 zielen tellende bevolking tot de Grieks Orthodoxe Kerk. aldus de afgevaardig de van de Gospelworkers Fellowship of Nog een boodschap van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft vandaag a het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken, dat deze week nabij Genève bijeenkomt, de volgende boodschap ge zonden: „Hoewel ik grote waardering heb voo de pogingen, die ondernomen worden vanwege de kerken, andere instanties en personen, teneinde het onmetelijke pro bleem op te lossen, dat de mensheid heden ten dage en ook in de komende jaren zal blijven drukken, ben ik des niettemin zeer verontrust over alles, wat in deze nog gebeuren moet. Aan V, die daarin eerste initiatief nemers zijt, zou ik gaarne met klem de volgende vraag voorleggen: Zouden niet alle volkeren en naties moeten doordrongen worden van wederzijdse verantwoordelijkheid, verantwordelijkheid, die enkel en alleen op liefde gebouwd kan zijn en tot een wereldomvattende nulp moet worden voor deze ongelukkige mensen, nu en in de toekomst op lange termijn. Zoude het niet te verwezenlijken zijn, dor de displaced persons" alom behan deld worden met liefde en toewijding geestelijk en stoffelijk geholpen op i wijze, die uitsluitend gericht is op hun eigen bestwil. Zij moeten niet aan een of ander doel dienstbaar gemaakt worden en anders te werk gesteld dan onder standigheden, ovcereenstemmend met de belangen van hun gezin. Ook de onvolwaardigen en zieken ten ingeschakeld worden op zulk wijze, dat zij zich bruikbaar en nuttig voelen. Zoude er niet een nog nauwer contact gezocht kunnen worden, en samenwer king gevonden, met die kerken, die thans in deze de zwaarste last dragen en zoude door u niet meer eenheid en coördinatie kunnen gebracht worden in de pogingen van allen, die helpen?" (Advertentie) Bel die jeukende plekken met de krachtig ontsmettende Débraline. Stilt de jeuk onmiddellijk en (cort daarna is_ Uw huid volkomen v gaaf en gezond. Vragen over verhoging van kolenprijzen Het Tweede-Kamerlid Suurhoff (P.v. d.A.) heeft schriftelijk aan minister V. d. Brink gevraagd wat de reden is van de op 1 Augustus ingevoerde verhoging der kolenprijzen. Indien deze is gelegen in een prijsstijging van de importkolen, heeft deze stijging zich dan nog voorge daan nadat Ln het voorjaar de detail- handelprijzen voor het seizoen' 1951-1952 waren bekend gemaakt? De heer Suur hoff verzoekt de minister tevens maat regelen te nemen om de sociale gevolgen van de prijsverhoging ongedaan te ma ken. Het Tweede-Kamerlid Wagenaar (Comm.) informeert bU de bewindsman o.a. hoe groot de kolenvoorraad in ons land op het ogenblik is. Hij vraagt of het juist is dat uit Amerika kolen worden betrokken die minder in kwaliteit en duurder in prijs zijn dan de brandstoffen die Nederland exporteert. kleine groep Protestanten wordt zeer krachtig de verdeeldheid van het Protestantisme gebruikt. Ds F. Dresselhuis sprak over de Chr. arbeid op velerlei terrein in Verscheidene malen werden deze rap porten onderbroken door gebed voor de nood der Christenheid in deze onder scheidene landen. De president, gen. Smith, wees er met nadruk op, dat de verhoudingen en moeilijkheden in elk land verschillend zyn en daarom geen model-organisatie voor elk land kan worden voorgeschreven. Wij zullen het echter eens moeten zijn over de grond principes, zoals bijv. inzake de inspira tie en onfeilbaarheid van het Woord Gods en dat alleen verzoening mogelijk is door het kruis van Christus. De Ned. afvaardiging op dit congres bestaat uit ds F. Dresselhuis en ds T. B. van Houten, resp. Geref. pred. te Roermond en te Aalsmeer, de heer J van Dis van de afd. Omroep van de NC R V., ds G. van Bruggen. Vrij Evan gelisch pred. te Utrecht en de heer Jac W. v. Voorts, seer. Class. Zendingscom missie van de Ned. Herv Kerk te Am sterdam. Commissie stelt voor; Voor kinderen tot 12 jaar geen strafvervolging Particuliere inrichtingen i.p.v. jeugdgevangenis Strafvervolging behoort wettelijk te worden uitgesloten voor alle kinderen die tijdens het begaan van het strafbare feit nog geen twaalf jaar oud waren, wordt gezegd in een rapport dat is uit gebracht door een adviescommissie voor de ontwikkeling van het rijkstucht- en opvoedingswezen en het kinderstrafrecht. Voor de jeugd van 12 tot 14 jaar wil de commissie bepaalde straffen uitslui ten. Strafrechtelijk minderjarig acht de commissie ieder die bij het begaan het strafbare feit twaalf jaar of ouder doch nog niet de leeftijd van achttien jaar had bereikt. Bij de bestaande rege ling beslist de leeftijd ten tijde van hel verschijnen voor de rechter. De berechting van strafrechtelijk min derjarigen wegens overtdeingen wil de commissie opdragen aan de kinderrech ter. Het aantal kinderrechters zal dan uitgebreid moeten worden. Een algemene kinder- of jeugdwet, die onder één mi nisterie zal ressorteren, wordt nodig geacht. Bij de uitvoering van de kinderwetten il men de medewerking van de parti culiere instellingen belangrijk uitbreiden. Alle vrijheidsstraffen voor kinderen moe ten ook in particuliere inrichtingen on dergaan kunnen worden, aldus de com- Dubbele slag voor de tuinbouw Invoer van tomaten in België wordt morgen stopgezet jl/TET INGANG van heden heeft de Westduitse regering de invoer van 1 -1- groente uit Nederland geheel stopgezet. Bovendien zal België van morgen af geen Nederlandse tomaten meer importeren. Dit betekent een zware slag voor onze tuinbouw. Vandaag zijn dan ook onmiddellijk Ne derlandse autoriteiten onder leiding van de heer Teppema naar Bonn ver trokken om te trachten een oplossing te vinden. In leidende kringen van de Nederland- tuinbouw heeft men.met verbazing en ongenoegen kennis genomen van het be richt uit Bonn waarin zonder enige ver dere verklaring en zonder commentaar werd meegedeeld dat de grenzen zijn ge- Wclke motieven de Duitse regering hebben geleid, kan men niet gissen. Van marktverstoring in Duitsland kan vol gens Nederlandse inzichten geen sprake zijn omdat in Duitsland grote vraag be stond. Evenmin kan de financiering van de groentenimport moeilijkheden opleve ren. want Duitsland exporteert meer naar ons land dan omgekeerd. Onverwacht Men had er op gerekend dat de uitvoer zij het in beperkte mate, toch zou kun nen doorgaan tot de onderhandelingen die morgen en Donderdag gevoerd zullen worden een oplossing voor de bestaande moeilijkheden ouden hebben gebracht. Er is met Duitsland trouwens steeds over leg gepleegd. Toen bekend werd, dat het door West-Duitsland beschikbaar gestel de bedrag voor groenteninvoer uit Neder land was overschreden, heeft men zich van Nederlandse zijde beperkingen op gelegd. Over de duur van de stopzetting is nog niets bekend. Wel is meege deeld dat de uitvoer vaïi fruit en vruchtenpulp naar Duitsland nor maal kan doorgaan. Ernstige prijsdaling Tot de stopzetting van de tomaten- invoer heeft België besloten op grond van het Landbouwprotocol en met het motief dat België op het ogenblik vol doende tomaten voor de eigen markt produceert. In tuinbouwkringen verwacht men een ernstige daling van de tomaten prijzen. Er worden thans pogingen gedaan om een meer dan normaal aantal fabrieken in te schakelen voor ie verwerking van de tomaten tot puree en tomatensap. België zal waarschijnlijk met ingang van morgen de invoer van sla uit Ne derland weer toestaan. Met de grote aanvoer van sla is het in Nederland echter al weer grotendeels gedaan, zodat deze maatregel betrekkelijk weinig be tekenis heeft. Voorts vernemen wij, dat Ierland de invoer van uien op 25 Augustus zal stop zetten. Engeland daarentegen heeft de gesloten periode van invoer van uien opgeschort, door deze niet te laten be ginnen op 15 Augustus, maar op 1 September. Rijkssteun alleen bij een openbare aanbesteding Bij de bouw van woningwetwoningen behoort openbare aanbesteding regel te zijn. aldus een schrijven van minister In 't Veld aan de gemeentebesturen. Voor werken die zonder voorafgaand verlof ondershands zijn aanbesteed, zal de mi nister als regel de financiële tegemoet koming weigeren. Voorts mag niet tot aanbesteding worden overgegaan, eer vast staat of althans redelijkerwijze kan worden verwacht dat de uitvoering kan worden opgedragen binnen de termijn waarin de aannemer aan zijn inschrijving is gebonden. Een ton schade Grote brand in fabriek van rietmatten Twee brandweerlieden gewond in Charlois Zeven uur lang zijn de brandweren van Gouda, Haastrecht, Stolwijkersluis en Ouderkerk aan de IJssel gistermiddag in een verzengende hitte bezig geweest met het blussen van een grote brand, die voor ongeveer f 100.000 schade aan richtte in de rietmattenfabrieken van de gebr. Prosman aan de Hollandse IJssel te Gouderak. Vijftig rietoppers, een hoge stapel balen stro en twee loodsen gingen verloren. De brandweren wisten het vuur tot dit gedeelte van het bedrijf te beperken. Drie loodsen en een partij rietmatten bleven gespaard. Ook de grote boerderij van de gebr. De Groot aan de Braakeweg te Medem- blik is gisteren uitgebrand. De oorzaak is hooibroei. Mede door de Zuidelijke wind werd ook het woonhuis een prooi van de vlammen. De gehele inboedel ging verloren. De schade wórdt op f 50.000 geraamd en vermoedelijk geheel door verzekering gedekt. Een 18e eeuwse boerderij, bewoond door de fam. A. L. Kranenburg aan de Kromme Zandweg te Rotterdam-Charlois. is gisteren eveneens in vlammen opge gaan. Hoewel de brandweer 18 stralen in de vuurgloed wierp, gingen behalve het woonhuis ook een schuur met hooi en een van de twee knechtenverblijven verloren. Twee mannen van de vrijwillige brand weer werden gedeeltelijk onder een val lend muurtje bedolven en vrij ernstig gewond. De inboedel, waarvan nog een deel gered kon worden, en alle bezit tingen van de landbouwer waren verze kerd. Huis en opstallen waren eigendom van de gemeente. In Juni werd in ons land voor ruim f 2.1 millioen aan directe brandschade veroorzaakt. Bij deze branden werden 24 personen, van wie 9 brandweerlieden, gewond. Bij tien boerderjjbranden werd een schade van in totaal bijna f 500.000 veroorzaakt en bij twaalf branden op het gebied van handel en industrie een schade van f 820.000. Televisiestichting stap verder Tijdelijke studio te Bussum in gebruik genomen Door het in gebruik nemen van de tijdelijke studio te Bussum heeft de Nederlandse Televisiestichting gister weer een stap gezet op de weg naar verwezenlijking van haar experimentele plannen. Die studio is nog maar eer grote kale ruimte, waarin alle decoratie materiaal nog moet worden aangebracht. Maar er staan al ettelijke camera's, wa onder de nieuwe van Philips-N.S.F., er is een mogelijkheid tot het spelen i balcon- en trapscènes. Bovendien zijn regie-, controle- en regelkamer gereed, zodat vandaag met de werkzaamhede kon worden begonnen. Deze bestaan o., in het testen van sollicitanten. Ión de A.V.R.O.-studio zullen intusse de door de omroepverenigingen aange wezen medewerkers met de leidende ad viseurs van de staf van Philips bijeen komen om zich „in te werken". De ruim te van de studio naar Lopik is echter nog niet vrij, zelfs al zijn de straalzenders reeds in de toren van het gebouw, voormalige kerk, opgesteld. Er moet een voor de studio staande hoge boom worden geveld. Bij de ingebruikneming van de studio waren aanwezig vertegenwoordigers Philips, het dagelijks bestuur van Televisiestichting en medewerkers de omroepverenigingen. Ir A. W. M. Paling sprak namens Phi- ps een begroetingswoord en prof. dr J. B. Kors O P. uitte de dank van de stich ting jegens Philips en haar vertegen woordigers die als leermeesters zullen optreden. KERK EN SCHOOL Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: bij de Ver. Kerk van Canada W. J. Gunning te Wijchen-Leur; te Leimuiden: (vac. S. F. v. Veenen) Th. Kruyne, cand. te Brielle; te Tolbert M. J. de Jongh, cand. te Hoogkarspel. naar Zeist dr M. H. Bolkestein, voorheen rector Hogere Theo logische School te Djakarta, wonende te Apeldoorn; naar Sas van Gent-Philip- pine (toez.) A. C. Honders. cand. te Was- Ommeren H. J. de Bie, cand. hulppred. te Utrecht. voor Barneveld L. Kievit te Putten; '-oor Groningen (vac. H. W. te Winkel) dr K. H. Siccama te Bedum. Geref. Kerken Beroepen: te Ouddorp en te Spij- kenisse A. W. Meeder, cand. te Overschie. ngenomen: naar Schettens Tuinen, cand. te Dokkum, die be dankte voor Twijzel en Tijnje. Geref. Kerken art. 31 K.O. iepen: te IJmuiden (2e maal) J. J. Arnold te Vrouwenpolder. Beroepen te Haarlemmermeer-Oost ds J. T. Wijnhoud te Breukelen. Chr. Geref. Kerk t: voor Enschede (vac. J. Tamminga) D. Henstra te Broek op Lan- gendijk. Geref. Gemeenten 1: te Veenendaal M. Heer schap te Wageningen en Chr. v. d. Woes- tijne te Barneveld. Oud Geref. Kerk Aangenomen: naar Den Helder (als lerend ouderling) C. P. Groenewegcn te Schiedam. Chr. vredesprogramma van de Wereldraad Als antwoord op „misleidende /redes- voorstellen" heeft de Wereldraad van Kerken te Rolle in Zwitserland een uit punten bestaand vredesprogram- or de Christenen over de gehele wereld gepubliceerd. In dit programma, getiteld „Een Chr. standpunt voor vrede" worden zowel aggressie als preventieve oorlogvoering veroordeeld. Ook een for meel unilaterale militaire actie tegen de verordeningen van de Ver. Naties wordt verworpen. Er wordt een beroep gedaan op de rijkere landen om zo edelmoedig mogelijk te helpen bij de ontwikkeling landen. Het is de plicht van alle regeringen om de waardigheid van als kind Gods te erkennen en de rechten van het individu te beschermen. Christenen kunnen zich slechts met over tuiging voor de vrede uitspreken indien 'J hun kerken de trouw aan hun ge meenschappelijke Heer boven elke an dere trouw stellen. Gehardheid van brons en graniet Paus Pius XII heeft een boodschap ge richt tot de R.K. opvoeders, waarir zegt, dat zij de jongeren de ..gehardheid brons en graniet" moeten geven, zodat de moeilijkheden en verleidingen het moderne leven hen niet zullen kunnen vervormen. Alleen een Chr. Kath. opvoeding kan deze buitengewoon moeilijke taak tot een goed einde bren gen. EXAMENS TEKENEN M.O. ACTE M A 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. Voor de exa- ens tekenen M.O., akte M A zijn geslaagd ej A P Kwakkelstein te Vlaardingen, mej A N Visser te Amsterdam, de heren W aljet te Amsterdam, J W B Cuppen te •Hertogenbosch en L J Mac-Lennan te cnhaj NEDERLANDS M.O. •s-GRAVENHAGE. 6 Aug. Geslaagd voor Nederlands M.O-B: H Th M Hunnekens. Sittard: voor Nederlands M.O.-A: W Gudde. Leeuwarden. V J v Kempen, Echt. rqej S Smeding. Harllngen, P Hlemstra. R'dam. Visscher, Zwolle, M Bruinse. Gorkum. B Boer, Beverwijk. G J v Hofwegen. Amnr stol, Th B A Lamers, R'dam, G C Ziclerr R'dam, P E J M Elijk, Breda en mev Smaal-Meeldijke, Dordrecht. Wandeling door een wereld-tentenstad (Van onze verslaggever op de Jamboree) Bad Ischl, 6 Augustus WIE BOVEN op de bergen van Aschau bij Bad Ischl staat, ziet bene zich een laagvlakte, die bezaaid is met tenten. Daar ligt als het w de wereldjamboree van padvinders kilometers ver in linnen uitgestrekt onder de honderden vlaggen, die boven deze wereldtenten-stad uitwaa kan men nauwelijks het rood-wit-blauw terugvinden In enkele dagen tijds heeft de hele wereld beslag gelegd op de rust vt de wouden en de majestueuze bergi van dit stukje Oostenrijk. Aan het kleine stationnetje van Bad Ischl kwam de ene trein na de andere met padvin ders aan. steeds weer van een vreemde nationaliteit. Maar de bewoners van dit charmante stadje, laten zich niet op winden, zelfs niet door een jamboree- Sommigen hunner stonden op het per ron wat te wuiven en wat te lachen, als er weer zo'n trein vol buitenlanders binnenstroomde. Niemand van de Oostenrijkers maakt zich druk; ze doen alles in een gelijk matige kalme gang; of ze nu een boter ham eten of een jamboree organiseren. Ook het locaaltreintje, dat vlak voor het stationnetje staat en dat naar het jamboree-terrein rijdt, heeft geen haast. Het boemelt zo gezelligjes over de wel den, waar wuivende en lachende Oos tenrijkers voor hun vensters staan. Wie met dit boemeltje in Aschau aankomt, ziet daar al onmiddellijk een lange rij geïmproviseerde winkeltjes onder de bomen staan. Van alles is hier te koop; van een broodje met knoflookworst tot een Tirools broekje als souvenir toe Oostenrijkse padvinders staan aan de ingang van het jamboree-terrein om de doorlaatbewijzen te controleren Zij regelen ook het drukke verkeer voor de aan- en afrijdende auto's, met een charme en met een glimlach, alsof zij helemaal geen last hebben van de stof wolken. die hen de hele dag omrir Enorm terrein Bij een wandeling over het jamboree terrein moet je even een vierdaagse- gevoel overwinnen. De wegen zijn lang en er zijn zó geweldig veel tenten, dat men gemakkelijk een dag kan lopi zonder nog maar een kwart van w hier staat en gebeurt, even gade gesla gen te hebben. Links en rechts van de hoofdweg gonst een internationale reld van padvinders. Daar hoog op heuvel, tussen Italianen en Oostenrij kers ligt een groepje Nederlanders on der leiding van oubaas Buitendijk met als assistent ds D. J. W. van Swigchum, Nederlands Hervormd predikant in Rot terdam. Zondagmorgen hebben we dagopening bijgewoond van ds Van Swig chum De jongens stonden in carré hun kamp opgesteld en zongen: „Grote God, wij loven U, Heer wij prijzen Uw genade", terwijl in het kamp daar naast Italianen een kruisje sloegen Examen Engels M.O.-A Amsterdam, 7 Aug. Geslaagd voor het examen Engels M.O. A de dames J. A. de Jong en K. N. Siem en de heren W. M. Sevink, Ph. IJsseldijk en W. Wes terhof. AMSTERDAM, Geslaagd de dames J. A. de Jong en K. N. Slem en de heren W. M Sevink, Ch. van IJseeldijk cn W. Wester hof. Van 1 Juli 1951 af tot wederopzeg ging is belast met het geven van onder wijs in de quantum-mechanica cn de theoretische kernphysica in de faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de R U tc Groningen dr H. J. Groenewold, weten schappelijk hoofdambtenaar aan deze Ondanks de woning-ellende Gemeenteraad gaat in beroep bij de Kroon Ofschoon Ged. Staten een streep haalden door het Wassenaarse gemeente raadsbesluit om een zwembad te bouwen, dat circa 6 ton zou kosten, heeft de raad gisteravond in een spoedvergadering besloten in beroep te gaan bij de Kïroon. Men wil dus in deze tijd van diepe woningellende toch doorzetten. Dit besluit vergde slechts een korte bespreking, daar zowel B- èn W. als de Raad zich niet met het advies van Ge deputeerde Staten konden verenigen- Ook de heer mr dr W. F. v Gunsteren (Prot. Chr.) betuigde zijn instemming met deze houding; mr C. S. v. Gorcum (PvdA) wees bovendien op de groei van Wassenaar. Sedert de oorlog is de 19 Even, heel even, kwam het verlangen in Kees' hart op van het avontuurlijke plan af te zien en veilig terug te keren in de kring van het huiselijk familieleven, waar hij zich do laatste tijd al geheel voelde buiten staan. Maar het leek wel of Bart raadde wat er in zijn hart om ging, want een klein rukje aan zijn jas, deed hem van zijn voornemen afzien. Harder dan strikt noodzakelijk was trok hij de deur dicht, riep nog eens „daag!" en volgde toen zijn neef naar buiten. :t was aardedonker. Geen sterretje of glimp je van de maan was aan de hemel te bekennen. De regen stroomde luid ruisend neer uit de don kere lucht. Hier en daar gloeide een naargees tig blauw lampje. Door enkele vensters kwam wat licht naar buiten. Daar achter was warmte gezelligheid, wist Kees, en weer kwam een haast onbedwingbaar verlangen in hem op om terug te keren. Uit het Weeshuis, waarin de Ortskommandantur gevestigd was, klonk luid ge zang. „Denn wir fahren, denn wir fahren, Denn wir fahren gegen Engeland." „Dat doen we zeker," zei Bart, die een eind wilde maken aan de gedrukte stemming, die dat voelde hij aankomen, ook op hem wilde beslag leggen. „Dat doen we zeker. Alleen: wir fahren nach Engeland. En niet gègen". Door deze woorden voelde Kees opeens alle gedruktheid wijken. Hij rechtte zijn schouders hief zijn hoofd omhoog tegen de regen en haalde diep adem. Bij de brievenbus op het Betje Wolf plein stond Bram al ongeduldig te wachten Toen hij de beide jongens zag aankomen, lier hij ze tegemoet. ,Ik was bang, dat jullie niet zouden komen! Ging het nogal gemakkelijk?", vroeg hij er da delijk achteraan. „Best hoor", schepte Kees op. „En bij jou?" „Ging nogal. Vader had liever niet, dat ik na spertijd buiten liep, zei hij". „Ja, dat zeiden ze bij ons ook", vertelde Bart. „Zeg, voor dat ik het vergeet: hebben jullie de afscheidsbriefjes aan Niek Verschuur gege ven?" wilde Bram weten. „Dat is in orde, antwoordde Bart. Vanavond om 10 uur worden ze bij jou en bij ons ge bracht. Maak je niet ongerust" „Prachtig! Daar gaan we dan!". En toen gebeurde het merkwaardige. Zonder dat iemand erover gesproken had nam Rhijn Bram de leiding. En dat zou hij blijven doen, Alsof het vanzelf sprak stelde hij zich aan het hoofd van dit kleine legertje van drie en zonder enige verwondering accepteerden Kees en Bart dit nieuwe in hun Vriendschap. Ongetwijfeld was Bram hiervoor ook de aangewezen persoon Rustig van aard, scherp van verstand en koel oloedig bezat hij de talenten, die nodig en on misbaar zijn voor een leider. Zwijgend liepen de jongens de Walstraat door dier en daar zagen ze een Duitser in een por- :iek staan, zijn arm geslagen om een Vlissings meisje. „Die krijgen we nog wel", voorspelde Bart, doelend op de meisjes, die zo zeer hun eer en hun land vergaten, dat zij zich afgaven met de moffen. Bij het haventje gekomen, moesten de jongens even stilstaan om zich tc oriënteren. Het was aardedonker. Zelfs geen lichtje uit een slecht verduisterd huis gaf enig houvast. Zonder op houden viel de zware regen. Het leek wel of hier nooit meer een eind aan zou komen. Ergens op de Schelde tufte een bootje. „Patrouille", fluisterde Bart. ,.Nou, mekaar een hand geven en voetje voor voetje verder. Denk om de stenen". Langzaam schuifelden de jongens verder. Bram voorop. Voorzichtig tastten hun voeten over de met puin en keien bezaaide grond. Opeens bleef Bram staan. Hij boog zich naar zijn beide makkers over en fluisterde: „Hoorden jullie ook iets?" „Ik niet", fluisterde Kees terug. „Jij, Bart?". Maar ook deze had niets gehoord. Toch bleef Bram nog even doodstil staan- Zijn ogen pro beerden het inktzwarte duister te doorboren en met het hoofd schuin gehouden, tuurde hij in de richting van het water, vanwaar hij meende dat hij iets verdachts gehoord had. Maar het bleef stil. Alleen het ruisen van de regen en daarboven uit het klotsen van het water tegen de beschoeiing waren hoorbaar. ^Voetje voor voetje ging het nu weer verder. Kees wist op geen meters na waar ze waren en ook Bart liep enkel en alleen in blind vertrou wen op hun voorman. „We zijn er", klonk zacht Brams stem. Hij bukte zich, voelde even links en rechts en toen zijn vingers de kop van de boot voelden, nam hij zijn vrienden die hij even losgelaten had, weer bij de hand, en bracht ze in de boot. Zon der enig gerucht te maken zocht ieder zijn plaats. Bram en Kees namen de riemen. Bart ging aan het roer zitten. Na wat gepeuter kwam het touw, waarmee de boot aan een paaltje was vastgelegd, los. Een flinke duw tegen de schoeiing, en daar dobberden ze het haventje uit. J Wordt vervolgd) bevolking met 30 pet toegenomen leen de heer A. J. v Bemmelen (KVP> meende, dat onder de huidige econ sche omstandigheden de investeringen tot het uiterste moeten worden beperkt. Met de voorgestelde verhoging van g en electriciteitstarieven van resp. 1 en cent was mr Van Gorcum het niet ee Liever zag hij het eerste met cent het tweede met 1 cent verhoogd. Hij werd hierbij gesteund door zijn fractie voorzitter, de heer W Boender Mr dr v. Gunsteren verdedigde echter het voor- stel van B, en W.. De tarieven zijn ge bonden aan die van Leiden, en indien zij te laag blijven is er grote kans dat Wassenaar door Leiden op de vingers wordt getikt Wethouder ir H. W. v. d- Voort (VVD) deelde nog mede, dat men binnenkort de in slechte staat verkerende Wasse naarse gashouder zal trachten te verbe teren. Het is niet onmogelijk dat de ta rieven nogmaals herzien moeten wor den. Het voorstel om de heer Schraf- ford Koops eervol ontslag te verlenen verd unaniem aangenomen. Voorlopig nog zomer weer (Van onze weerkundige medewerker) De vacantiegangers in ons land kun nen voorlopig nog op aanhoudend zomer weer rekenen, al kunnen de onweers storingen veel in de war sturen. Tijdens de afgelopen week zijn de temperaturen gemiddeld hoger dan in Juni en Juli geweest en nog niet een van de eerste zeven dagen van de maand ts onder nor maal warm gebleven. Voorlopig blijft bet weer nog onder de invloed van het lage druk-gebied boven Frankrijk, de Golf van Biscay e en Het Kanaal. De wind blijft uit Zuidelijke richtingen waaien. Dit veroorzaakt aanhoudend vrij hoge temperaturen, maar hier en daar ook buten, mogelijk met onweer. Dit weer type kan het best als hondsdagenweer worden betiteld, daar het nog wel tol half Augustus zal duren. ergens uit het dal het gezang jongens uit Pakistan opsteeg Daai i je dan toch wel even stil van G tegenover de Amerikanen, staan kenners uit Algerië te luisteren naai kapelaan; hij heeft een altaar geïmi viseerd van wat balken en i takjes: zijn stem gaat bijna verlorei de geruchten rendom. De Ameriks zijn bezig met kampvuren: de i stijgt op en drijft langzaam over i de Duitse padvinders, vermengt daar met de blauwe dampen van Overal uniform Overal om ons heen krioelen uni en door elkaar. Over de weg. die omhoog loopt, slepen zeeverkenner: Liverpool boomstammen naar hun k en zij groeten onderweg een IJslai die zij echter niet kunnen vers omdat hij nog net als de Batavii praat. Aan de limonadetent koopt K je Klinker uit Amsterdam Dirkson uit Denemarken en met F sel uit Tirool een flesje Coca- Rond de hoogvlakte rijzen de bei op; zij liggen blauwig te koesteroc de felle zon Het is goed. om hii zijn De 500 Nederlandse jongens ken vele vrienden en gaan op aan gen van de leiders ook vriendschai lijk om met de Duitsers. De Denen Noren zeiden in het begin nogal een lelijk woord tegen de Duitse kenners, maar daar is nu een st voor gestoken Behulpzaam hebben derlandse verkenners de Italianen assisteerd bij het inladen van de ghettl die bij karrevrachten meek' uit Italië. Vele jamboree-deelnei trachten een beetje geluid t< uit de „Maultrommel"; het instrumentje, dat als symbool jamboree dient en dat hier gek kan worden Doch de meesten bret het nog niet verder dan een geluid niet veel weg heeft van de klan die Goethe tot tranen bewogen, ae geschiedenis leert. De Schotten laten onder'ur-sei bagpipes al op grote afstand hor hebben met hun doedelzakken mins zoveel belangstelling als de India die compleet met veren en vredespi bij de Amerikanen kamperen. Over despijp gesproken; ds Van Swigc bezit o"k een fraai uitgesneden tot en die zal hij geven aan de Nederlai groep, die de beste kampstijl Dus u begrijpt, dat onze Nederlai jongens in ieder geval hun beste bee voorzetten! Het lied der 1rr?, WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA 7 00 Nieuws 7.18 Gram 8 00 NI 18 ..Tussen twee plaatjes gezegd", foor de huisvrouw 9 00 Gram VPRO; ..Lee icantie boek". .05 Morgenwijding. VARA' 10 20 C 1035 Voor de huisvrouw 11.00 Gram Orgelspel. 12.38 Gram 1255 Kalender. Nieuws. 1.15 Dansmuziek. 1.50 Gram Gesproken portret 2.15 Gram. 3 00 Voc Jeugd. 3.30 Pianorecital. 3.40 Voor de J> 4.30 Voor de zieken 5 00 Gram. 5 25 C 5.45 Regeringsuitzending: Prof Dr Dijk „De Chinese volksplanting in K; ten Barat" 6 00 Nieuws 6 15 Accord. 6 45 i Chris i Hui ten politi. Instrumentaal kwartet VPRO: 7 SO Voo jeugd. VARA: - overzicht 8.15 Omroeporkest. 8 45 „Ti zes en tien", hoorspel 8.15 Gn chaam en gezondheid" causerie. 11.00 Ni 1115—12 00 Gram HILVERSUM II. 298 NCRV: 7 00 Nieuws 715 Or> tendgyn tiek. 7.30 Gram 7 45 Een woord voor d 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8 45 9.00 Voor de zieken 0 30 Gram. 10 30 Mi dienst 11.00 Lichte muziek 11.30 Gram Sopraan en piano. 12.33 Vocaal dubbelk tet. 1.00 Nieuws 1.15 Militaire reportag Banjomuziek. 1 50 Gram 2.45 Voor de jes. 3 00 Gram. 4 15 Voor de jeugd 5 20 6 00 Koorzang 6 30 7 00 7 15' Inst i Radiokrant 8 00 f 8.05 8 15 Gra 9.00 ..Wj inde" 915 Om 10.20 W« ït 10 45 Ai orkest en solist 10-10 Gi Jamboree 10.30 Mannenkv overdenking 11 00 Nieuws ENGELAND BBC Home Service. 330 12 00 Zeemansliedjes 12 25 Gev. progr Nieuws 1.10 Reportage 1 30 Lichte mi 1.55 Sport 2 00 Orkestconcert 3.00 Hooi 4 00 Gram 4.30 RwintJg vragen 5.00 Vot kinderen. 6.00 Nieuws. 6 15 Sport. 6.20 G 7.00 Gev. progr 7.30 Symphoi solist. 9.00 Nieuws. 9 15 Tot Pianorecital 10 50 Causerie 11.0011 03 Nil ENGELAND. BBC Light Programm 1500 en 247 ra. 12.00 Zeemansliedjes 12 25 Gev f 12 55 Orgelspel 1 15 Voor de jeugd 1 45 de Jeugd 145 Voor de kinderen 2.00 Or concert 3.00 Lichte muziek. 3 45 Militair kest 4.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 4 30 Ort concert 5 30 Lichte muziek 6 15 LI. ziek. 6 45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7 25 S 7 30 Gev progr 8.00 Hoorspel. 8.30 9.15 „Alistar Bill". 10.00 Nieuws 10.15 LI muziek. 11.00 Voordracht 11.15 Amu muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Salonorkest. 12 34 Pianoree Nieuws. 1.15 Gam. 2 00 en 2.45 Gi Symphoniè-orkest en solist, 5.00 Nie 5.30 Voordracht. 5.45 Gram 5 50 B eking. 6 00 Voordracht 6 30 Voor ten. 7 00 Nieuws 7.30 Gram 7 50 Rj| feuilleton 8.00 Omroeporkest 9.00 Actual en. 915 Opera- en belcai lieuws. 10 15 Viool en piano. 1100 Nlei 1.05—12.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Gram 1 00 Nieuws. 1.10. 1.30, 2. .00 Gram 4 30 Lichte muziek 5 10 l luziek. 6 30, 7.00 en 7 20 Gram. 7.45 Ni 00 Gram 8 15 Symphonie-orkest cn .55 Gram 10 00 Nieuws. 10.10 Jazzmi 5.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuw.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2