Kustbrigades redden tal van drenkelingen Nota-bene? Moreen viool dit pakje< soms dat.. Sportlust '46 behaalde revanche op 's-Gravenzande (2-1) Een Brabants afscheid voor de Canadese militaire attaché, kolonel Doucet In de speelclubs tienduizenden guldens in beslag genomen ECONOMIE EN FINANCIËN NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 6 AUGUSTUS 195! Gelukkig geen ernst Goed geslaagde en drukbezochte bondsstranddag bij Ter Heyde (Van een onzer verslaggevers) „Waar de Noordzee vriend'lijk bruisend, Neerlands smalle kust begroet", daar eist de zee ieder jaar opnieuw haar tol. Geen jaar gaat voorbij of er hebben verdrinkingsgevallen plaats. Gelukkig zijn er echter langs de ge hele Noordzeekust van Nederland goedgeoefende brigades met doelmatig materiaal om hulp in nood te bieden en gemiddeld hebben er voor onze kust jaarlijks 100 reddingen plaats van mannen, vrouwen en kinderen, die zich bij het baden en zwemmen in zee in gevaar brachten. Het programma dat door de zes deel nemende brigades werd uitgevoerd, be gon met een keurige opmars, waarna de vaandels werden geheven en ons volks lied weerklonk. De Noordwijkse Reddingbrigade toonde vervolgens op duidelijke wijze de ver schillende vervoer- en bevrijdings grepen. die bij het reddend zwemmen zo'n grote rol spelen. Tevens werd be nadrukt dat al staan de reddingbrigades moderne hulpmiddelen ter beschikking, het reddend zwemmen toch nog steeds uitermate belangrijk is. Wanneer een Tomboot voor de kust patrouilleert, en er is een mens in nood, dan moet de tweekoppige bemanning ten spoedigste bekend worden gemaakt met de plaats waar de drenkeling zich be vindt. De Haagse Reddingbrigade maakt hiervoor gebruik van een eenvoudig doch doeltreffend seinsysteem. Hiervoor heeft men slechts twee vlaggen en enkele formules nodig. De Hagenaars demon streerden dit met veel succes. Eenmaal per jaar komen deze brigades samen om hun reddingsmethoden te demonstreren, ervaringen uit te wisselen en meer bekendheid te geven aaij het mooie werk van de Nederl. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Zaterdag jl had de Bondsstranddag 1951 plaats nabij het zeebad Terheijde. De zon brak juist op het aanvangsuur door, uiteraard zeer tot genoegen van de in groten getale opgekomen belangstel lenden uit het Westland. Na een kort in leidend woord van de vice-voorz. van de Bond. heette burgemeester K. J. Wouters van Monster de kustbrigades welkom in zijn gemeente. Hij vergeleek de zee met een kat, die soms tevreden spint, maar ook dikwijls met een (muizen! leven speelt. Ondanks de vaak eigenzinnige houding van het publiek wekte de bur gemeester de brigades op om hun krach ten in dienst van* het reddingswerk te blijven stellen. Spr. hoopte dat het zo zou worden dat na ieder seizoen geen slaohtoffers te betreuren zouden zijn aan onze kust. /"ONLANGS op 20 Juli hebben wij ook op deze plaats, de aandacht ge vraagd voor de nota, welke de minister van Onderwijs aan de Staten-Generaal heeft voorgelegd over de onderwijsvoor zieningen, die hij wenselijk acht. Het is een stuk geworden, dat op zichzelf de belangstelling verdient van allen, wie het onderwijs ter harté gaat. Nu ligt het niet in onze bedoeling, in dit artikel over de nota zelf te gaan schrijven. Maar twee dagen voordat zij werd gepubliceerd, bereikte ons het voorlopig verslag van de Eerste Kamer betreffende de begroting van Onderwijs en daarin wordt een interessante kwes tie aangeroerd, betrekking hebbend op de nota, die toen dus nog niet was ver schenen, doch alleen nog maar aange kondigd. De vraag, in dit stuk van de Eerste Kamer gesteld. komt hierop neer. wat nu eigenlijk de betekenis is van zulk een nota. Wij schrijven met opzet: van zulk een nota, en niet maar: van deze nota. Want het kan niet worden ontkend, dat in steeds ruimere mate de regering nota's aan de Staten-Generaal doet toe komen. In de Tweede Kamer heeft de heer Tilanus er terecht, menen wij reeds iets over gezegd. TV"U IS IN HET ENE GEVAL voor het indienen van een nota meer te zeg gen dan in het andere. Neem de nota's over de deviezenpositie. zoals zij nu en dan aan de volksvertegenwoordiging worden voorgelegd. Zij bedoelen een in zicht te geven in het regeringsbeleid om trent een bepaald punt en een overzicht te bieden van de feitelijke stand van zaken. Maar de nota over het onderwijs draagt gen geheel ander karakter. Zij gaat over voorzieningen, die de regering wenselijk acht. Waarom echter dan een nota? Én waarom niet een wetsontwerp? Wijzigin gen in de wetgeving komen toch niet tot stand langs de weg van nota's, maar alleen langs de weg van wetsontwerpen? En wat moeten de Staten-Generaal met zulk een nota doen? Ze kunnen er over gaan spreken. Ze kunnen zeggen, dat ze het een knap stuk vinden of een minder knap stuk. Ze kunnen het voor kennisgeving „aannemen", maar aan te nemen valt er overigens weinig, want het is geen wetsontwerp. niet geheel vrijuit gaat. Zij nam namelijk in Decern-, ber 1949 een motie aan. waarin zij van| de regering verzocht „een wetenschap pelijk verantwoord plan van onderwijs voorzieningen." Dit plan moest dan ter kennis van de Kamer worden gebracht. Wat werd bedoeld met dit „plan"? Een wetsontwerp? Maar dit wordt allicht teri kennis van de Kamer gebracht? Zodat men hier wel aan een nota denken kan, als thans aan de Staten-Generaal is over gelegd. Echter zou de Eerste Kamer niet de Eerste Kamer zijn. wanneer juist uit haar midden niet met betrekking tot dit soort van nota nog een typische vraag werd gesteld. Zoals men weet. mag de Eerste Kamer een wetsontwerp niet amenderen;, zij mag het alleen maar aan nemen of verwerpen er in wijzigen mag zij niet. Maar hoe nu met de nota? Uit de Tweede Kamer kunnen suggesties worden gedaan, die materieel van amen dementen niet veel verschillen. Mag de Eerste Kamer dat nu ook? Dat wenst men wel te weten. Aanschouwelijke les Zullen beide clubs promoveren de overwinning bracht Voor de laatste promotiewedstrijd moest 's-Gravenzande Zaterdag aantreden tegen Sportlust '46 te Woerden. De rood-witten verschenen met een in valler voor Staalduinen, terwijl Beijer en Kluin tijdens de wedstrijd wegens een opgelopen blessure het veld moesten Het begin was voor de thuisclub, die met enige snelle uitvallen de rood-witten achterhoede op de proef stelden, zij het voorlopig zonder resultaat. Na enige samenhangende 's-Gravenzande aan len kwam Sportlust nog vrij onverwachts aan de leiding toen bij een aanval o' rechts Beijer op het gladde veld kw te vallen en de bal miste. De middenvi van de rood-hemden kreeg hierdoor fraaie kans, die hij dankbaar benutte door onhoudbaar in te schieten. Wel reageerden de Westlanders hierop met tegenaanvallen, maar doordat Bos streng bewaakt werd, bleef succes ui De gelijkmaker kwam toch nog de rust, toen één der Sportlust backs mistrapte en Bos deze niet te missen kans dankbaar benutte. Tot de rust bleef ondanks hardnekkige pogingen van de beide voorhoeden de stand ongewijzigd. Door uitvallen van Beijer was het elf tal van 's-Gravenzande in de tweede helft enigszins gewijzigd, hetgeen geen ver betering was. Herhaaldelijk zwermden de rood- hemden voor het doel van Bos, die weer in prima vorm was. Toch was het duidelijk dat de rood- witten onder deze druk moesten be zwijken, hoewel steeds geprobeerd werd het spel te verplaatsen. Het beslissende doelpunt kwam toch nog vrij onverwachts. Een misverstand tussen Koene en Noordam werd afgestraft door de Sportlust midvoor, die hiermed Welke clubs zullen promoveren Het publiek kreeg vervolgens een aan schouwelijke les over wat men moet doen wanneer bijv. een kind is omge vallen en in een glooiing van de bodem is geraakt. Een hele rij mensen hoe meer hoe liever maakt dan een rij. haakt de armen in elkaar en gaat met schaatsenrijdersberwegin-gen het zwin door op zoek naar het drenkelingetje. Dit kan ook door leken op reddinggebied heel goed worden toegepast. Zes stoere mannen van de Rotterdamse Reddingbrigade gingen hierop in zee om te tonen hoe in Hoek van Holland met de lijn wordt gewerkt. Vermelding ver dient nog, dat de Rotterdammers uitslui tend met mannen in zee gaan en dat al de leden in het - bezit zijn van het E.H.B.O.-diploma. Het rijk gevarieerde programma voor deze middag vermeldde voorts nog de redding door een patrouille van de Bloemendaalse Reddingbrigade met toe passing van kunstmatige ademhaling, een redding met de nieuwe tomboot van de 's-Gravenzandse brigade, de kettinggreep en tot slot een massa-redding door Mon ster in samenwerking met de plaatselijke E.H.B.O.-afdeling. Als pleizierbootje fungeerde de nieuwe reddingboot van de Maatschappij tot redding van schipbreu kelingen te Terheyde. Al deze demonstraties werden via ge luidsversterkers toegelicht, zodat alles voor een ieder duidelijk te volgen was. Ongetwijfeld zullen -vele belangstellen den met meer begrip en waardering voor het werk van de Bond vertrokken zijn dan zij gekomen w deze waardering ook omgezet wordt daden, hetzij door actieve medewerking,! hetzij door financiële steun. Wat dit; on blote voeten laatste betreft kan nog worden opge-j iNiei meer °P OIOI© voeten merkt, dat de brigade te Monster zo i spoedig mogelijk in staat moet worden gesteld om voldoende reddingmateriaal De voetbalbond van India heeft beslo- aan te kopen, terwijl ook de andere i ten, dat het voortaan verboden zal zijn te brigades steeds voor aanvulling van het i voetballen op blote voeten. Uiterlijk eind materiaal moeten zorg dragen. Het gaat 1953 zal iedere voetballer Bchoenen om mensenlevens. I ten dragen. De promotiecompetitie voor twee plaat- in in de KNVB werd Zaterdag geëin digd met de wedstrijd Sportlust '46— 's-Gravenzande. De gastheren zegevier den met 21, daarmede revanche ne mende voor de 64 nederlaag in het Westland. Door dit resultaat promoveren offi- eus naar de KNVB 's-Gravenzande en Sportlust '46. Wanneer het protest van Valkenboys wordt toegewezen waarop weinig kans bestaat zouden alle drie clubs gelijk eindigen. In dat geval wordt de strijd voortgezet.:., met een halve competitie. Men zie de stand: 's-Gravenzande ..42115 1210 Het is te hopen dat Sportlust 4 2 0 2 4 10—9 - Valken Boys 4 i 1 2 3 6—9 voetballen in India zijn club (2—1). Alles werd door 's-Gravenzande in het werk gesteld om de achterstand weg te •erken, maar verder dan kansen bracht ïen het niet. Wel kwam Bos nog een maal dicht in de buurt van de Sportlust- doelman, maar zijn harde schot ging rakelings naast. Vierde lustrum Wassenaar feestelijk herdacht In de grote zaal van de Dierentuin ierde Wassenaar Zaterdagavond haar 20-jarig bestaan. Voor deze feestviering bestond grote belangstelling, waarvoor voorzitter J. de Nijs zeer erkentelijk was. In het bijzonder verwelkomde hij de be stuursleden van de afd. 's-Gravenhage 1 de K.NV.B., de heren H. J. Hierck J H. F. de Boer en tevens het lid van de Scheidsrechterscommissie der KNVB. de heer W. N. J. van Rijn. Namens de le- verd door de heer V. d. Kroft aan voorzitter De Nijs een fraaie clubvlag aangeboden, terwijl de Wassenaarse jeugd een enveloppe met inhoud aan bood voor het aanschaffen van een vlag- gestok. Daarna was het de beurt aan Speenhoff met zijn gezelschap, die met Les deux Pico's, het charmante ac- cordeonpaar. The Rile Bros. De Spelbre kers. de populaire radio-chansonniers, en Diana en Daranti (Musical Show) de juiste feeststemming er al spoedig in bracht. KatwijkRijnsb. Boys 1-1 Het is RUnsb. Boys weer gelukt, de beker te winnen, die KatwUk jaarlijks beschikbaar stelt. Rijnsburg vergaarde by de junioren-, adspiranten- en senlo- •nwedstrljden de meeste punten. De wedstrijd van Zaterdagmiddag had niet veel om het lijf, want Katwijk kwam wee invallers en Rijnsb. Boys met slechts 8 spelers in het veld. Tot over maat van ramp kwam Zandbergen nog n botsing. Hij moest het veld met een •ogblessure verlaten- Twee spelers kwa- nen de Boys versterken en na tien mi nuten spelen gaf R. Knetsch Rijnsburg de leiding. Katwijk evenwel speelde ook pittig. Een strafschop, door B. van Delft aen. bracht de stand op 11. Na de thee was er veel rivaliteit, maar doel punten bleven uit. Met dit gelijke spel behield Rijnsb. Boys de beker, die het erleden jaar ook reeds had gewonnen Nederlaagwedstrijden van V.N.A. Uitslagen: V.N.A.ljun.Oranje Groen- jun. 51; V.N.A. 3Oranje-Groen 3 58; V.N.A.-adsp.R.C.L.-adsp. 0—10; V.N.A. I R C.L. I 5—3. Dit was een door de thuisclub goed 'speelde wedstrijd. Vrij spoedig werd het 10. maar na 20 minuten was de stand weer gelijk. Even voor de rust her- de thuisclub de leiding. In de tweede helft was V.N.A. aanvankelijk veel ster- in met goede doelpunten werd de stand zelfs 51; R.C.L. kwam daarna ge ducht opzetten en zorgde voor een 5 eindstand, Het programma voor de aanstaande eek is: Donderdag 7 uur: V.N.A.-jun. Lugdunum-jun.: Vrijdag 7 uur: V.N.A. 3 -Sleutels 3: Zaterdag V.N.A.-adsp.L. Boys-adsp. 3 uur; 5 uur: V.N.A. I- S.V.O.W. I. Overboord gesprongen en verdronken De 23-jarige bakkersknecht H. G. H. uit Eemnes is dezer dagen op de Eem door verdrinking om het leven gekomen. Hij was met een vriend in een motor boot aan het varen toen de motor defect raakte. Terwijl zijn vriend de boot peddel naar de oever trachtte te sturen, probeerde de bakkersknecht de motor te repareren. Intussen nalerde i vrachtboot die door de jongens rd opgemerkt. Toen de boot vlakbij s, schrokken zij zo hevig, dat beiden water sprongen. H. kwam niet meer boven, doch zijn vriend wist de oever te bereiken. Het lijk van de bakkers knecht werd na een kwartier opgehaald De vrachtschipper heeft van het ingeluk niets bemerkt. Vliegofficier bij motor ongeluk gedood Garderegiment vervult Irene's wens Voorpret van haar 12de verjaardag op Paleis Soestdijk De Koninklijke Marine is Zaterdag beladen met cadeaux naar Soestdijk ge togen om de jarige van Zondag, Prinses Irene, haar geschenken aan te bieden. In de eerste plaats was er de vijfde cassette tafelzilver, welke vooral door de Koningin bewonderd werd. Maar de Prinsesjes hadden meer belangstelling voor de prachtige taart, door een Haagse bakker vervaardigd, waarop een minia tuur lichte kruiser pronkte omgeven door i en ranken van suikerwerk. Prin- Irene sneed het pronkstuk meteen en bood de luitenant-ter-zee eerste klasse E. A. van der Zijl, de leider van de marinedeputatie, het eerste reuze stuk Voor de drie andere prinsesjes hadden mannen dozen bonbons medegenomen. „Zeker omdat het anders zo zielig voor ;n zou zijn", lachte de Koningin. De kleine Marijke maakte baar doos dadelijk open en presenteerde gul aan heel het gezelschap. Het garde-regiment Prinses Irene ver vulde een hartev/ens van de prinses. Zij kreeg een prachtig bijzettafeltje met ieedijzeren poten en een glazen blad ,Hoe wisten ze nu dat dit je wens is?", vroeg de Koningin met een mys terieus lachje. Maar Prinses Irene begreep dat best! Ook de leider van de delegatie van het garderegiment, overste Van Emden, kreeg een stuk taart, maar Prinses 1 paste goed op, dat de kruiser vooral geen averij opliep. In de paleistuin bleven de gasten nog geruime tijd met het Koninklijk Gezin De Commissaris der Koningin mr L. A. Kesper naast mevrouw Lillias Doucet en Kolonel Doucet aan de Brabantse maaltijd ten huize van mevr. H. G. van Anrooy-de Kempenaer. Geheel links mevrouw Garran van de Engelse ambassade. H 'ET ZIJN INTERESSANTE vragen, Zij kunnen de liefhei recht wel even bezighouden, moge ook wel uit blijken, dat nota's als deze die dus eigenlijk wetsontwerpen behoorden te zijn hoge uitzonderingen dienen te blijven, indien zii al niet ge heel kunnen worden vermeden. Het ziin eigenlijk ondingen. Of het moest zijn. dat ze dienen als voelhoorns van de minister, die eens peilen wil hoe de zaken staan en hoe de reactie zal zijn op wat hij voorstelt. Is de reactie ongun stig, dan is er nog niets verloren: er is immers nog niet eens een wetsontwerp; er is alleen maar een nota. Voelhoorns dus. Maar tegelijk een omweg. Want die nota zal toch eens een wetsontwerp moeten worden. En eerst over dat wetsontwerp kan men volop gaan spreken; daar heeft men houvast Wij kunnen ons voorstellen, dat een minister onder omstandigheden aarzelt om een wetsontwerp in te dienen en dat hii liever eerst nog peilt en de weg openlaat van overleg roet belangheb benden. aan wie hii zijn ontwerp ter discussie wil voorleggen. In dat geval echter kan hij de vóór-ontwerp van wet. zoals in de par lementaire geschiedenis daan (Van een onzer verslaggevers) Met boerenbont, rode en witte dahlia's .1 blauwe ridderspoor in aarden kanne- het staats- tjes. en rode, witte, blauwe en oranje kaarsen was in de flat van mevr. H. G. Anrooy-de Kempenaer in Park Mar- Zaterdazavond een lange tafel gedekt r het afscheidsdiner van de Canadese militaire attaché en mevrouw Doucet, die Vrijdag na een verblijf van drie jaar :n Nederland teruggaat naar Canada. Die Brabantse stijl had twee redenen. De gastvrouwe. mevrouw Van Anrooy is geboren en getogen Brabantse en kolonel Doucet leerde ons land in 1944 kennen door al strijdende het Zuiden binnen te kómen. Met het Black Watch Regiment, in de befaamde Schotse uni formen, trok hij door Breda, Tilburg en Grave naar Apeldoorn. In 1948 kwam hij voor de tweede maal in Nederland, nu vergezeld door zijn vrouw LylliaE, die haar werkkring ginds, verwisselde voor het diplomatenleven hier. Al spoedig werd hun flat in Marlot een gastvrij oord. waar menig Nederlan der de prettigste herinneringen aan heeft. Dus prijkten aan die dinertafel twee versierde stoelen met erebogen, ieder be kroond door een goudgele reuze-dahlia. Mede zaten aan: de Australische ambas sadeur en zijn zuster, miss Dorothy Stirling, de Engelse ambassaderaad en Garran, de Amerikaanse mili- attachè Bruce Bidwell, de Commis- der Koningin voor Zuid-Holland en Kesper-Beckering, de heer en allei M. J. A, Grothe van Schellach- Doude van Troostwijk, jhr en mevrouw C. H. Mollerus-van Beugen Bik. de gene- raal-majoor en mevrouw E. Mollinger- Delcourt van Krimpen, de marir.e-attaché Canada en mevrouw Pemberton, an Os en de heer L. Kruiswijk, in witgemutste kok diende de echte Hollandse vermecellisoep in grote kom- 3rna een stevige varkens fricandeau met prinsessebonen en bakken aardappelen volgde. Een echte „vlaai" was het dessert. Mr L. A. Kesper bood het Canadese paar ter herinnering aan de drie jaren in Zuid-Holland doorgebracht een oude gravure aan, terwijl mevrouw Van An rooy een zilveren miniatuur voor ieder had: het symbool van de „zwoegende huisvrouw", het keukenattribuut de zeef, voor mevrouw Doucet en voor de kolonel een broodmandje voor het te verdienen dagelijks brood. Lang nog bleef men allergenoegelijkst bijeen in het licht der kaarsen en pions, terwijl een rasechte Brabantse harmonicaspeler zijn wijsjes trok. Canaris krijgt 20 jaar dwangarbeid Constantijn Canaris, voormalig leider van de Gestapo in België en Noord- Frankrijk, is Zaterdag door een militaire rechtbank te Brussel tot 20 jaar dwang' arbeid veroordeeld. De reserve 2e luitenant H. A. M. Hoof van de vliegbasis Twenthe is dezer dagen bij een motorongeluk dodelijk ge wond. Het slachtoffer was 24 jaar oud en werd in 1949 bij de militaire lucht vaart benoemd. De begrafenis zal mor gen met militaire eer in Hapert ge schieden. Contact AntillenSuriname De voorzitter van de regeringsraad de Nederlandse Antillen, dr Da Costa Gomez, de minister van onderwijs Sprok kel en de secretaris van de regeringsraad De Vries zullen Maandag per vliegtuig naar Suriname reizen om met de regering van gedachten te wisselen over de Ronde- Tafel-Conferentie. VPRO neemt ook aandeel in televisie Het bestuur van de V.P.R.O. heeft zich dezer dagen tot de Nederlandse Televi: Stichting gewend met de mededeling, dat de V.P.R.O. het op prijs stelt om, indien te zijner tijd met televise-uitzendingen zal worden begonnen, bij deze uitzen dingen te worden betrokken. Op concerten geen blote benen Voortaan zullen op de zomerconcerten van het Boston Symphony Orchestra geen dames met blote benen worden toe gelaten. Aan vrouwen, die in shorts naar de concerten gaan, zullen omslagrokken verstrekt worden. Functionarissen ver klaarden bovendien, dat zij liever ook geen vrouwen met lange broeken aan bij de uitvoeringen zouden zien. .het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers eisen I In Den Haag 235 van de 269 gearresteerden weer op vrije voeten Omtrent de inval in de speelclubs ver nemen we nader, dat in totaal in Den Haag 269 personen, waarvan de helft vrouwen, zijn gearresteerd. Zaterdag werden 235 van hen in vrijheid gesteld. Van de club Aristo zijn 31 deelnemers, o.w. het gehele bestuur en van de Mon- dialclub 3 leden naar het Huis van Bewa ring overgebracht, waar zij ten minste vier dagen zullen worden vastgehouden. Ook de vrijgelatenen lopen echter kans te worden vervolgd wegens het deelne men aan hazardspel. Het geringe aantal vreemdelingen werd onmiddellijk vrijgelaten en zij kregen het geld yoor hun fiches terug. Later zullen zij, indien mogelijk, als getuigen moeten optreden. Van de anderen werden in to taal tienduizenden guldens in beslag ge nomen, waarvan f 18 000 in de Aristoclub. Voorts nam de politie een gering aantal fiches mee en een kleine hoeveelheid In totaal werden 25 clubs bezocht, waarvan er echter drie klaarblijkelijk lont hadden geroken en gesloten waren. Reeds eerder hadden deze tegen de ]waarschuwing van de officier van Ju stitie geprotesteerd, waardoor de zaak voor de justitie sterker komt te staan. Commissaris Abbenbrcek was vol lof voor de manschappen die de Invallen deden, en slechts even van te voren op de hoogte waren gesteld- Incidenten hebben zich dan ook zo goed als niet voorgedaan. Vermoedelijk betekent deze actie het einde van de speelhuizen in Den Haag- Bij herhaling ligt het In de bedoeling de actie voort te zetten. Los van de inval staat nog de aanhou ding op verzoek van zijn vader var minderjarige croupier, die in de Aristo club in opleiding was. Van de 10 in de Eureka-club te Am sterdam aangetroffen spelers zijn slechts de bestuursleden en een, naar men neemt, beroepsspeler, vastgehouden. De pas gisteren ontdekte club was gevestigd op de Prinsengracht 667 te Amsterdam bleek de naam Darby-club te dragen. Ze is vermoedelijk een voortzetting va Darby-culb die oorspronkelijk in Den Haag was gevestigd en die bekendheid heeft verworven, doordat daar vele maan* den geleden een overval is gepleegd, waarbij de gehele kas is geroofd. In beide speelzalen te Amsterdam werden eveneens tienduizenden guldens in beslag genomen. Kapitaalsverdubbeling H.K.I. Hollandsche Kunstzijde-Industrie Berda boekte f5,2 (3,5) millioen winst declareert 8 pet dividend, waarv, naar keuze in aandeelen (v.j. 8 pet contant). Voorgesteld zal worden kapitaal van f7,8 miln tot f15,6 min te verhogen. Levensverzekeringmij der N.O.G. Het verzekerd bedrag der Levensver zekeringmij der N.O.G. 6teeg in 1950 tot f 119.7 (107) min. De productie van overtrof die der beide vorige jaren. De premiereserve is berekend op 2,91 pet, het rendement der beleggingen was 3,43 pet. De onkosten daalden. Het voordelig saldo is f190.481. H.V.A. onveranderd dividend Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de Handelsvereeniging „Am sterdam" om 7 September a.s. aan de deelhouders 6 (6)) pet dividend voi stellen. Levensverz.mij „Arnhem" Blijkens het jaarverslag der Levens- verzekerin-gmij „Arnhem" bedroeg het verzekerd bedrag einde 1950 f 240.4 (225,9) min. De premiereserve is bere kend op 2,91 pet, de gekweekte rente be droeg 3,44 pet. De vaste eigendommen f5.9 min, hypotheken f3 min, effecten f 14.4 min, leningen op schuld bekentenis f 16,9 min, polisbeleningen f 1.4 min. andere beleggingen f 16,6 min. inst bedroeg f427.580. Voorgesteld wordt 8 pet dividend. Rubbermij „Sumatra" De N V. Rubbermij „Sumatra" boekte /er 1950 406.226 roepiah winst of f 135-408, waardoor het verliessaldo tot 199.870 ver minderd wordt. De waarde van de voor raad rubber overtreft thans de schuld. De oogst-1951 wordt geraamd op 800 000 kg- ■GLOBE SNIPPERS. Op het strand van Ter Heyde vonden Zaterdagmiddag t.g.v. de Bondsstranddag van de Ned. Bond tot hét redden van drenkelingen, demonstraties plaats van verschil lende hulpverleningen aan de kust. Een overzicht tijdehs de demon- Ditjes en Datjes uit de Oost Moord te Tandjong Priok De kampioen van een schuttersvereni ging in België daagde een andere plaat selijke scherpschutter uit hem op afstand van 100 meter in het zitvlak te raken. De ene kampioen spande zijn boog en de andere zijn broek. Laatstgenoemde moest met een pijlpunt in het zitvlak een ziekenhuis worejen opgenomen ir De 27-jarige Amerikaan Ross. L. Koch te Portland is tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in 10 jaar met 8 vrouwen in het huwelijk was getreden. ■ir Nabij Darmstadt in Duitsland is een olieboortoren in brand gevlogen, waar door een aantal proefbronnen wordt be dreigd. ii In de omgeving van Bir mingham zijn in een maand tijds drie kinderen vermoord. In verband hiermee ■jarige arbeider aangehouden. Droogdokmij Tandjong Priok De droogdokmij Tandjong Priok stelt 5 (9) pet dividend voor. Buitenlandse opdrachtgevers worden afgeschrikt door arbeidsgeschillen. De winst bedraagt f 50 000. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf en Col Uitgesproken: J A Regtuyt, aanr mer, Sloterkade 33, Amsterdam, ciur mr J v Apeldoorn; N.V. Bouw- en Exploitatie P „Denver". Baarsjesweg 141, Amsterdam, c mr A G Gülcher; Opge'heven N.V Machine en App ratenfabrlek Panman. Zwanenburg; Fa J Kouwenberg en Zonen. venn. J M. J M V L Kouwenberg. te Leldsrhendam; T v Zelden. Den Haag: ACM Veerkamp, h Hollanc-Indië Mij". Den Haag. Vernietigd: G v Delft. Oegstgee Geld van Mussolini's dochter in beslag genomen De Amerikaanse regering heeft onge veer 35.000 dollar in beslag genomen, die Chili heeft de diplomatieke betrek-'bij Amerikaanse banken gedeponeerd kingen met Duitsland hervat. Dne-|waren op rekening van Edda Mussolini honderd Britten, die op weg waren naar;cian0i dochter van de voormalige Ita- het jeugdfestival in Oost-Berlijn, zijn in ]jaanse dictator. Het blijkt, thans dat het doodschieten^ an de heer J J. Thepen, K.P.M.-employL Tandjong Priok, een zuivere moord is geweest. De heer Thepen was op het kanj n woordenwisseling geraakt esisch sergeant, waarbij een litair hem met de onderkant van sten sloeg, en daarna de loop op dienl keel richtte. Een der omstanders weerdep]at echter deze bedreiging af. Hierna keerdr de heer Thepen zich om en wilde hl kantoor verlaten Toen hij enkele pas: gedaan had. werd hij in de rug getroffi door twee kogels uit de sten er neer. Een andere kogel trok d Warta en weer andere drongen door ijskast. Ooggetuigen verklaren dat sergeant geen order tot vuren heeft gepen geven. ii De plannen om te Semarang e ridische faculteit op te richten gaan i door bij gebreke van hoogleraren. In Soerabaja eiste de bevolking de kampongs rondom de Chinese I graafplaatsen betaling voor elke begrafet nis die passeerde. Soms ging het om bej dragen van tienduizend roepiah's. Politij en voorlichtingsambtenaren hebben die practijken een einde gemaakt. -ir De laatste weken staat in MalanP terecht de inspecteur van politie De Nev#-*0; op de beschuldiging, dat hij een verdacbp te van rampok zo deerlijk had doen r handelen, dat deze bezweek. Enkele ds| gen geleden was de toeloop zo groot, r een menigte het rechtsgebouw belegerd en de president de zaal voor het publia moest sluiten, daar het zich zeer r rig gedroeg. Intussen is de doodso niet vast te stellen. Het lijk vertoonif onderhuidse bloeduitstortingen, zodat e vetembolie niet uitgesloten is. Van de Amonnese militairen t marang, die niet naar Nederland w zijn thans 113 naar Ambon vertrokkei Uit Meester Cornelis 34. ir Een Indonesisch eskader va: korvetten, twee duikbootjagers, landingsvaartuig zal Noord-Sumatra zoeken. Oostenrijk door de Franse bezettings autoriteiten uit de trein gehaald. Naar aanleiding hiervan heeft het organisatie comité van het festival premier Attlee een protest-telegram gestuurd. Een zware bosbrand is uitgebroken in Noord- Californië. Meer dan 4000 m2 bos is reeds door het vuur verwoest, ir Joegoslavië heeft bij Roemenië en Hongarije gepro testeerd wegens het „uitlokken van grensincidenten". De Britse Lincoln- bommenwerper Aries, die de vorige week over de Noordpool is gevlogen, is gister avond in Alaska opgestegen voor de terugtocht. Het departement van Justitie maakte bekend, dat deze maatregel genomen was op grond van een wet volgens welke alle activa in de VS. van vijanden of vroe gere vijanden in beslag genomen moeten worden. Het geld zal ten goede komen aan de War Claims Commission, die er vroegere Amerikaanse krijgsgevangenen en bur gerlijke geïnterneerden in de Aslanden mee zal helpen. Het geld was afkomstig van de verkoop aan Amerikaanse uitgevers van het dag boek, dat graaf Ciano bijhield, toen hij minister van Buitenlandse Zaken was. B53— Melkwagen in sloot twee doden Toen de melkrijder de 30-jarige Binnendijk uit Moordrecht ZaterdJ om 6 uur met zijn vrachtauto langs Broékweg bij Gouda reed, is de wag* in de zachte berm gezakt en omgekeelf in de vlak daarnaast lopende tochtsloi gevallen. De heer Binnendijk en een jarige jongen M. J. van Jeveren Moordrecht, die eveneens in de wa zat, slaagden er niet in zich te bevrijd! uit de cabine en zijn verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4