Padvinders vierden verjaardag van Prinses Irene Drie Vlissingse Geuzen NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 6 AUGUSTU* Btt Receptie in Salzkammeigut Honderdvijftig kopstukken kregen haring en een Goudse pijp MET EEN openlucht-thee op een 500 meter hoge bergweide heeft het Nederlandse contingent op de wereldjamboree gistermiddag de ver jaardag van Prinses Irene gevierd en daarbij de belangstelling genoten van ongeveer 150 kopstukken van de buitenlandse padvindersbeweging. De uitnodiging die schipper Kavelaars namens de Nederlandse staf over de jamboree deed uitgaan, werden gretig aanvaard en de Nederlanders heb ben van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun gasten in aanraking te brengen met producten van Nederlandse bodem. (Advertentie) Al sedert de aankomst van de Hollan ders op het jamboreeterrein had in een koude beek een vaatje haring van J. den Duik uit Scheveningen op dit mo ment staan wachten. Gistermiddag was het dan zo ver dat de haring voor de tweede maal kon worden opgevist. Op drie schalen werd z\j rondgediend, ter wijl de Egyptenaren, IJslanders, Cuba- nezen. Schotten. Engelsen, Duitsers en Oostenrijkers genoegeliike trekjes deden aan de lange Goudse pypen gestopt met Friese baai, die hen bij de ingang wer den aangeboden. Gouwenaars met Betty Lady Baden Powell, de dochter van de grote padvinderspionier, liet zich graag en herhaaldelijk fotogra feren met in de ene hand dit voor werp van Hollands rokersgenot en in de andere hand een potlood om op de witte pijpekoppen ten gerieve van de liefhebbers Betty" te schrijven. Pandit Shri Ram Paj Paj. de leider van het Indiase contingent, kwam met 52 getulbande jongens op de receptie, maar dat was een vergissing, want het was de bedoeling dat alleen de leiders kwamen. Toen hij hoorde dat er niet op zoveel gasten van één natie was gere kend, liet hij zijn jongens correct rechts omkeert maken. De Haagse districts band stond ter ziide van het stafkamp te blazen en te fluiten terwijl Nederland se verkenners hun gasten Hollandse chocoladerepen, toast mef kaas", thee- biskwietjes en sigaretten aanboden. De Driekusman In het met onze driekleur en oranje versierde kamp zetten verkenners, die als Drentse boeren verkleed waren, letterlijk hun beste beentje voor in een gezellige Driekusman. Zelfs de Alkmaar- se kaasdragers ontbraken niet aan dit tafereel van zonneschijn en vrolijkheid. Bij de dagopening, toen bijna alle 500 Nederlandse deelnemers vlaggemast stonden geschaard, had schipper Kavelaar herinnerd aan de belangrijkheid van ons vorstenhuis. Onder groot enthousiasme werd aan Prinses Irene een gelukstelegram gezonden. Na de dag opening volgden de schillende kerkdiensten. De Evangelische werd geleid door Pfarrer Neumayer uit Goisern. Enige duizenden jongens luister den, in het gras gezeten, aandachtig naai zijn preek over Genesis 16 7 en 8 er zongen de gezangen, die begeleid werden door een Oostenrijkse kapel in typische klederdracht. 's Avonds, toen overal in de dalen Salzkammergut en op de heuvels de kampvuren oplaaiden, werd bij het Ne derlandse vuur aan de buitenlandse jeugd over Soestdijk verteld. Ook voerden verkenners een spel op dat iets liet zien van de landaanwinning in Nederland. Morgen worden herdenkingsdiensten gehouden voor de in Wassenaar over leden hopman Spijkerboer, oud-secretaris De Nederlandse Padvinders. Het oorspronkelijke Duitse type is een één-persoons open wagentje, dat echter verbouwd zal worden tot een bredere twee-persoonswagen met linnen kap en plexi-glasruiten aan voor- en zijkanten. De luchtgekoelde 250 c.c. tweetakt motor wil men kant en klaar betrekken uit de Küchenfabrieken te Ingolstadt (Beieren). Het benzineverbruik is slechts een liter km. De motor wordt achterin ge monteerd zodat men in de neus een flinke bagageruimte vrij houdt. De wa gen krijgt een instelbare vering, drie versnellingen vooruit en een achteruit, slechts één portier (rechts), een kruis- Advertentie betaald met sigaren Frans de Vries uit Alphen wil emigreren Een Inwoner van Alphen aan de Rijn, de 21-jarige Frans J. P. de Vries, heeft een originele manier gevonden om hulp voor zijn emigratie in te roepen. Op 13 Juli stuurde hij een doosje sigaren uit de winkel van zijn vader naar „de krant met de grootste oplaag" in San Diego, Cali- fomië. Het doosje sigaren moest als be taling gelden voor de verspreiding een kleine annonce, waarin Frans verzocht hem te willen helpen bij het emigreren: Ik ben een jongeman van 21 jaar, Nederlander, ongehuwd. Ik geloof dat ik een nette jongen ben. Ik kan hard wer ken De Evening Tribune te San Diego plaat ste een foto van de sigaren en het briefje midden op haar frontpagina en Reuter zond de brief over het wereldnet. Wan neer zijn poging slaagt, wil Frans ook zijn verloofde Cea en wellicht zelfs zijn hele familie over laten komen. Zou het lukken? Voorkeursrecht van pachter bij verkoop uitgebreid Op verschillende punten is de regering thans tegemoetgekomen aan de critiek, die de Tweede Kamer schriftelijk had uitgeoefend op het wetsontwerp rechts handelingen met betrekking tot land bouwgronden. Zo is het wetsontwerp b. thans niet meer van toepassing op woeste grond, bosbouw en stukjes grond ten hoogste 50 are die bij woonhuizen be horen. Voorts zullen de prijsnormen meer worden vastgesteld door de grond kamers. maar door de minister na leg met de grondkamer en de centrale grondkamer. De vraag of het aanbeveling verdient over te dragen grond te bestem men voor andere dan landbouwkundige doeleinden zal in het kader van wetsontwerp niet meer onderzocht den. Daardoor kan de ingewikkelde rege ling bij openbare verkoop en hoger be roep vervallen. Openbare verkoop wordt voorts afhankelijk van voorafgaand ver lof van de grondkamer. Volgens het oor spronkelijk wetsontwerp zou de pachter alleen bij verkoop van het land voor keursrecht hebben. Dit recht is thans uitgebreid tot alle eigendomsoverdrach ten anders dan om niet. HET PIJNSTILLENDE MIDDEL MET SNELLE WERKING» Volgend jaar op onze wegen Burgers gaat auto's voor de prijs van ƒ2500 maken Verbruik op dertig kilometer slechts één liter benzine OP DE R.A.I. 1951 zal een auto getoond worden die met uitzondering van de motor geheel in ons land wordt vervaardigd en de goedkoop ste wagen zal zijn. De prijs komt op f 2.500. Het is een uiterst lichte twee persoonsauto, waarvan de licentierechten voor de Beneluxlanden en de exportrechten op Indonesië en de West zijn verkregen door de Eerste Ned. Rijwielen- en Machinefabriek v.h. Burgers te Deventer. Zweden heeft de licentie voor Scandi navië gekregen. Reeds tijdens de R.A.I, komt de auto in ons land in de handel. Ned. geschenk voor nieuwe U.N.O.-gebouwen In New York zijn plannen gevormd n van Nederlandse zijde te komen tot het aanbieden van een beeldhouwwerk >r het nieuwe gebouwencomplex U.N.O. Het hoofd van de Nederlandse delegatie, de heer D. J. von Balluseek, heeft de .bemiddelingingeroepen Twee arrestaties Geld van kinderpost zegels verduisterd Ex-directeur pleegde tweede fraude in afwachting van vonnis Verdacht van verduistering van on geveer 10.000 is W. B.. secretaris van de Sociale Raad te Apeldoorn, gearres teerd. Een deel van het verduisterde be drag is de opbrengst van kinderpost zegels, ten bedrage van ruim 6.000. De secretaris moest dit geld nog afdragen, doch zei dat hij het had verloren. Van het verlies had hij echter nooit aangifte politie gedaan. Ook moet hij bijna 4.000 hebben verduisterd waarover hij het beheer voerde omdat de eigenaar in ;n gesticht was opgenomen. In Groningen is, eveneens verdacht van fraude, de ex-directeur J. O. H. C. G. de Groningse wasserij Frisia in arrest gesteld. De man was reeds in November he'. vorige jaar door de rechtbank te Groningen wegens verduistering en oplichting tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was echter tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan en in af wachting van de uitspraak van het Hof te Leeuwarden voorlopig in vrijheid ge steld. In de tijd dat G. op de uitspraak •achtte, trad hij op als agent Groninger begrafenisvereniging. Hij zag kans door het opgeven van valse talrijke polissen onder zijn berusting te krijgen van zgn. leden die hij had aan- i. Hiervoor ontving hij aan- brengprovisie. Toen de man zijn ontslag vroeg, kwam de fraude aan het licht. Minister Drees opende int. soc.-dem. kamp De minister-president dr W. Drees heeft op de terreinen van de Paasheuvel te Vierhouten een internationaal kamp de sociaal-democratische jongeren- niging Nieuwe Koers geopend, behalve Nederlanders, Duitsers. En gelsen, Zweden en Saarlanders ook Spanjaard deelneemt. Na zijn toespraak richtte de minister zich in het Duits tot de buitenlandse gasten en in het bijzon der tot de Duitsers. ige week is in hetzelfde oord een conferentie gehouden, waarop vier socia listische voormannen, minister Joekes. staatssecretaris Van Rhijn, het Tweede Kamerlid J. M. Willems en ir A V vice-voorzitter van de P.v.d.A., over tuele onderwerpen hebben gesproken. snelheid van 60 a 70 km mumsnelheid van ongeveer 100 km, De breedte van het wagentje is. 1.20 en de hoogte 1.50 m; de carrosserie vereniging "Kunst* en' Bedrijf die sinds exporteren naar West-Indië, Indonesië Zuid-Afrlka. Duitsland kan zelf niet exporteren denken, omdat het af zetgebied in het eigen land zo groot is, aan de vraag niet kan voldoen. dan honderd gevallen bemidde ling verleende by het geven van op drachten aan kunstenaars. De voorzitter van Kunst en Bedrijf, de heer De Monchy, is thans naar Amerika ver trokken. Sibajak morgen met 950 repatrianten thuis De Sibajak van de Kon. Rotterdamsche Lloyd wordt morgen met bijna 950 passa giers uit Indonesië te Rotterdam ver wacht. De ontscheping begint 's middags om 5 uur. Zij die door de dienst van maatschappelijke zorg worden thuis gebracht, gaan echter pas Woensdag morgen van boord. De passagiers zijn meest gouvernementsambtenaren en kleine zelfstandigen. Onder hen bevinden zich ook mej. ds A. M. Broekman, predi kante bij de Prot. kerk in Indonesië, en mei. M. M. Broutver, officier van het Leger des Heils. Romeins aardewerk in Rijswijk opgegraven? Tijdens werkzaamheden aan het diep- riool bij de Kleiweg te Rijswijk is men gisteren ter hoogte van de Havenstraat gestoten op gemengd gesteente. Het is niet uitgesloten, dat dit dateert uit het begin onzer jaartelling. Er zal nog nader worden uitgemaakt of men hier inder daad met Romeins aardewerk te doen heeft. Kunst en Lette ten Ned. kunstenaars in de Kurzaal Een wel zeer gemengd maar toch wel verantwoord programma werd er Zater dagavond in de nog steeds met bloemen versierde Kurzaal gegeven. Voor de pauze was er de Nederlandse Steffa Wine, de de Spaanse danskunst bracht. Er zijn veel Nederlanders die dit met gunstig volbrengen en al is er ook by Steffa Wine nog niet die Grandezza Spaanse, toch weet zij de geest deze kunst zeer goed te treffen. Een verrukkelijke lichtheid (o.n Bolero Liso en in de Balearendans) wist paren aan een sterk temperament. Technisch staat Steffa Wine ook op een goed peil en haar kunst zal zeker grote waardering vinden. Steffa Wine zal zich voor een Spaanse uitgeven, doen wordt alleen maar sterk geïnspireerd door de kunst der Spanjaarden. Aan deze inspiratie weet zij op uitstekende wijze uiting te geven. Paul Niessing was haar ideale begeleider. In enkele soli wist hij de grootsheid der Spaanse muziek prach tig te realiseren. Hoe vaak wordt immers deze muziek niet te wild gespeeld. Bij Niessing behield zij haar adel. Na de pauze was het Han Rijnbeek, die dacht vroeg en in de prachtig uitgebalan ceerde „Eenhoorn" (met Nico Kemmer als bekwame partner) al direct overtuigen. De in beweging overge brachte gedichten ditmaal door Han Rijnbeek zelf gezegd waren bliem en de boerendans was een volko men herleving van Pieter Brueghel. Ar tistiek gezien is alles zo groot wat Han Rijnbeek doet, zo gaaf en zu zelfs in „Quatorze Juillet" In „On s'amuse" met de bekwame Leonid Stro- ganoff was heel veel raffinement. De -Indonesisch initiatieI: Grote conferentie te Rangoon Volgens een officiële bekendmaking te Djakarta heeft Indonesië een conferen tie voorgesteld van Pakistan, India, Bir- Indonesië om volgende week te Rangoon zaken van algemeen belang te bespreken, zoals hét Japanse vredesver drag en het vraagstuk van Kasjmir. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebardjo, zou heden naar Ran goon vertrekken en zal dan meteen de uitnodiging aan Pakistan en India be spreken, aldus dr Darmasetiawan, secre- >-generaal van Buitenlandse Zaken. Hij zal vergezeld worden van Simatoe- pang. 'oordvoerder van de Indiase re gering te Nieuw Delhi heeft gisteren ver klaard, dat zijn regering geen uitnodiging tot deze conferentie heeft ontvangen. Men verwacht daar dat Indonesië, Birma Pakistan op 8 dezer te Rangoon zullen confereren. Comm. samenzwering in Indonesië De Abadl, het blad der Mohamme daanse partij Masjoemi maakt melding poging der communisten om de Indonesische regering omver te werpen, welk bericht zij overgenomen heeft van de Javapost. Arrestaties in Banjoewangi hebben uitgewezen, dat de beweging onder rechtstreekse leiding staat buitenlandse mogendheid en de instel- een Sowjetregering ten doel heeft. Verschillende Chinezen in Oost zijn op grond van een voorlopig onderzoek gearresteerd. Volgens de Javapost is het de Indone sische autoriteiten bekend dat tenlandse groep te Djakarta sinds lange actie voert om wanorde te stichten, p een geheime vergadering, welke werd bijgewoond door de hoofdre dacteur van een Chinees communistisch blad, wil me dit bereiken door samen werking met de Partai Kommoenis Indo beïnvloeding van dagbladen en vakorganisaties, en het communistisch maken van Chinese ingezetenen en scho- Nederlandse boeken taboe Bij een reorganisatie van de openbare leeszaal en bibliotheek te Semaring zijn 2900 van de 3000 Nederlandse boeken en alle Nederlandse kinderboeken verwij derd. De overgebleven 100 Nederlandse boeken zijn voor een deel vertalingen. De verwijderde boeken zijn voorlopig opgeslagen. In het bijkantoor van de openbare leeszaal zijn de Nederlandse boeken niet verwijderd. De plaatselijke Nederlandse vereniging wil een eigen bibliotheek openen indien ook op bet bij kantoor de Nederlandse boeken verwij derd worden. Indonesië en Japan De Indonesische ambassadeur in d< Verenigde Staten heeft vijf voorstellen gedaan voor het vredesverdrag met Japan, ten eerste om daarin een hoofdstuk over Japans souvereiniteit op te nemen, ten tweede om een volksstemming te houden in gebiedsdelen, welke van Japan zouden worden losgemaakt, ten derde goeding van de oorlogsschade, ten vierde om Indonesië gelegenheid te geven tot discussie over de tekst van het verdrag, ten vijfde om Rusland en rood China desgewenst aan de besprekingen te doen deelnemen. Van het erf van School en Kerk Bezoepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Oostwold-Terborne d. Veer. cand. te Wijnjeterp. ngenomen: naar Ede (Ned. Prot Bond) N. Padt te Oostzaan. Beroepbaar: Ant. Olieman. Laag- aterstraat 3, Tiel. Bapt. Gemeente Bedankt: voor Hoogezand: W. Veen- stra te Musselkanaal. Evangelischen op „Woud- schoten" bijeen Vandaag kwamen de afgevaardigden of waarnemers van minstens 27 landen op het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist bijeen om het reeds aangekondigde internationale congres van Evangelischen bij te wonen. Zaterdag zijn de deelnemers ongeveer 130 in totaal op een receptie van afgevaardigden door het voorlopig comité begroet en aan elkaar voorgesteld en gistermiddag om drie uur werd een openbare samenkomst in de kapel van Woudschoten gehouden, waar de Engelse rev. dr Stott voorging. Uit de Ver. Staten van Noord Amerika kwa men 20 personen en uit Engeland 15. Nederland is door 16 personen vertegen woordigd. De conferentie is geopend en wordt geleid door de voorzitter van de Wereld Evangelische Alliantie te Lon den. lt.-gen. Sir Arthur Smith. Ere-presi- dent van het voorbereidend comité is Z.K.H. Prins Oscar Bernadotte van Zweden. Presbyterianen uit Wales naar Nederland Veertig leden van de Presbyteriaanse Kerk in Wales, afkomstig uit Bet' Ammanford) zullen morgen uit Londen vertrekken voor een „goodwill-i Nederland. Het gezelschap zal te A'dam officieel worden ontvangen. Bijzondere bijeenkomsten staan op het programma, waarbij liederen uit Wales en volksdan- zullen worden uitgevoerd. Winter. Amstelveen, C Westerduin. Den Haag. L J van der Welde. Eindhoven. R Zeilstra. Sneek, J van Zee. 's-Gravenhage, P Zomer. Dedemsvaart, C W van ZfjU Lang- hout. Bergambacht- ENGELS M.O. A en C AMSTERDAM, 4 Aug. Geslaagd akte M.O.-A: mej C W Snijdelaar en de heren Mein, H Velthoen, J Wtrmuth; akte Engels M.O.-C (handelsbriefwisseling), mej E Ruijs en de heren T Gerritsen. P van der Kooy. H Meyer, G van Os. W E Rlnger en J M N Schoenmaker. EXAMEN ENGELS M.O. AMSTERDAM. 6 Aug. Geslaagd voor et examen Engels M.O. A: mej T P M Dors en en de heren W Swaan. W M C Ver- chure, en K Willekers; voor de akte Engela M.O. C (handelsbriefwisseling)mej H A J en de heren H Hooper, F Klein, P F Kropholler, A J Schut, G Tieman en L de Waal. medewerkster van Han Rijnbeek, Lidy de Nie en Marion Kranendonk, gaven enkele frisse dansen. Vooral de „Gipsy dance" van Mendelssohn was uitstekend van opbouw en speciaal Marion Kranen donk wist hierin uitnemende dingen t( doen. Anja Verburg was de volgzame be geleidster. Tot de toeschouwsters behoor de ook de Bloemenkoningin. Corn. Basoskl. De Haagse componiste Mien Pot- harst heeft enkele gedichten van Guido Gezelle getoonzet en uitgegeven bij Har- ,a te Hilversum. De liederen zijn sopraan of tenor met pianobege leiding. •KRO: 7.00 N ek. 7.45 Morge er. 8.00 Nieuw Advertentie WEK DE GAL IN UW LEVER OP olt bed e Elke dag moet uw uw Ingewanden doe >ederft. U raakt de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Elat Carters LeverplUetjes. (Advert Tand- oS kiespijn Natuurlijk moet Uw tand arts daaraan te pas komen. Maar om voorlopig die ter gende pijn kwijt te raken is er geen beter middel dan "AKKERTJES ...die helpen direct! J 18 Schichtig keek Kees naar zijn oom. Bedoelde hij daar iets mee? Of zei hij dat zo maar? Daar sloeg de klok zes uur. „Nog 3 kwaiftier!" schrok Bart op uit zijn ge peins. En op dat zelfde ogenblik kon hij geen brok meer door zijn keel krijgen. Met een paar slokken thee spoelde hij de rest van zijn boter ham naar binnen. Even keek hij naar Kees die nu schijnbaar rustig een boterham met jam bestreek. De beide vaders waren aan het praten over de oorlog. Milly zat slaperig met haar hoofdje tegen haar moeder aangeleund, een duimpje in haar mond. „Opa wilt U danken?" vroeg tante Nel. „Anders wordt het voor de kleintjes zo laat". Het hoofd voorover gebogen luisterden Bart en Kees naar de welbekende v/oorden van het avondgebed. Bart kon het niet iaten even zijn ogen open te doen en de grote kring van allen die hij zo lief had rond te kijken. Hij kon het zich haast niet voorstellen: nu zat hij hier nog gezellig in een helder verl:chte en warme kamer temidden van zijn familie en over een paar uur zou hij ergens met Kees en Bram zwalken op de donkere Wielingen in een stromende regen. Naar Engeland... als ze het zouden bereiken... Het leek wel of opa's stem vanavond anders klonk dan gewoonlijk. Ernstiger Smekender. Wanneer zou hij ze weer terug zien? Zou hij ze wel terugzien?... Zouden vader en moeder en allemaal vanavond niet geweldig in angst zitten als ze hoorden wat er met hun zoons aan de hand was. Zouden ze vannacht wel één oog dicht doen? Was het eigenlijk niet heel, heel erg verkeerd wat ze nu gingen doen? Mochten ze wel hun ouders dit grote verdriet aandoen? Ver driet?... Zouden ze misschien niet trots zijn op hun jongens dat ze dit waagstuk aandurfden? Nee moeder zeker niet! Zij zou geen seconde meer rust hebben... „En eind'lyk eeuwig bij U leev. Amen". Bart schrok op. Hij had door zijn gepieker weinig van het gebed gehoord. Kijk die Kees nou eens. Die hield zich nu flink. Hij was bezig Jaap- je de eerste lessen in handen lopen te geven. „Toe Kees", verzocht zyn moeder, „doe dat morgen buiten maar. Je maakt hem veel te druk zo vlak voor het naar bed gaan". „Morgen Kees staakte zijn betoog. Keek even in het vuur van de haard. „Morgen?" dacht hij. „Mor gen? Dan zijn we ergens op de Noordzee. Of opgepikt door de moffen Langzaam kropen de wijzers van de klok naar half zeven. „Ting-tang", klonk het. En Kees besefte dat hel voor 't laatst was, dat hij dit geluid zou horen. Toen het kwart voor zeven was zei Bart te gen zijn vader: „Vader, Kees en ik gaan vanavond naar Bram toe, hebben we afgesproken. Dat vindt U toch wel goed, hè?" „Ik zou maar thuis blijven, als ik jullie was", kwam zijn moeder tussenbeide. Het is de moeite niet waard, want jullie moeten tóch om acht uur weer binnen zijn". ,.0, maar tante, dat hoeft niet", zei Kees. „Als we door de Scheldestraat lopen, komen we geen mens tegen. Dat hebben we immers al zo vaak gedaan!" „Nou, vooruit dan maar", zei Barts vader. „Maar alsjeblieft goed uitkijken, hoor. Ik heb het er eigenlijk niets op, dat gesjouw buiten, na spertijd." Een ogenblik later stonden de beide jongens met kloppende harten in de gang. „Stel je voor, dat we niet gemoogd hadden!", fluisterde Bart. Kees gaf geen antwoord. Hij had zijn jas al aan en staarde, bij het blauwige licht van de verduisteringslamp, afwe zig voor zich uit „Wat sta je te kijken", wilde Bart weten. Kees zette zijn kraag hoger op. „Och niks, antwoordde hij. „Ik vind het ei genlijk zo lam, dat we zó moeten weggaan. Ik bedoel zonder afscheid. Je weet toch maar „Tja, dat is ook lam. Maar daar is niets te doen. Vooruit, laten we gaan". Nog even keken de jongens om de hoek de kamerdeur. En terwijl ze op gemaakt losse toon allemaal dagzegden, dronken ze rr.et hun ogen het beeld in, dat de kamer op dit ogen blik bood. Onuitwisbaar stond het in hun ge heugen gegrift, dat intieme toneeltje in die gezel lige huiskamer: opa, die iets aan oma vertelt, de beide vaders ieder achter een illegaal krantje; tante Nel bezig Jantje zijn pap te voeren: tan te Maal, die kousen stopte: Nel aan het hand werken: Rinie en Nelleke aan hei domineren; Jaapje op zijn buik voor de kachel met een prentenboek en Milly slaperig tegen haar moe der aangeleund. Hoe vaak zouden ze, in de dagen die komen gingen, dit beeld weer voor de geest halen en met verlangen terugdenken, aan de dagen, toen het goed was in de Badhuisstraat te wonen en kinderen van hun ouders te zijn. IWordi vervolgd; Overval op Tandjong Priok Schepen konden niet lossen Tandjong Priok is van Zondagnacht tot hedenmorgen 11 uur afgesneden ge- an de buitenwereld tengevolge tanval door een nog niet nader aangeduide bende personen op de politie. De aanval begon Zondagavond half acht en het schieten duurde voort tot Maandagmorgen 8 uur. Volgens de eerste inlichtingen zijn er aan de zijde der po litie drie slachtoffers te betreuren. Een zestigtal bezoekers van de Jachtclub, het gelegen ontspanningsoord, dat zich altijd in een druk bezoek van de Nederlanders te Djakarta mag verheu gen. was gedwongen, de nacht op de club door te brengen. Er werden daar ook drie gewonden binnengedragen, benevens de uniekampong (woonplaats van het personeel der scheepvaartmaatschap pijen) die in de onmiddellijke nabijheid der Jachtclub is gelegen. Tengevolge van de door de politie en het leger begonnen J200 Gra zuivering was Tandjong Priok geheel afgesloten. Schepen konden niet ontla den, havenfunctieonarissen konden niet naar Priok en de Plancius, die de deel: nemers aan de conferentie der Verenigde Naties op Bali naar Djakarta vervoerde kon niet in de haven meren. De hoofdcommissaris van politie deel de aan Aneta mede, dat verschillende der aanvallers gearresteerd zijn. Bijzonder heden ontbreken nog. Tachtig gewonden te Buitenzorg Tachtig personen zijn Zondagavond tè Buitenzorg gewond, doordat een hand granaat werd geworpen, te midden ener menigte, welke de pasar malam (avond- kermis) bezocht De aanslag veroorzaak te een paniek. Van de gewonden werden 45 opgenomen in het ziekenhuis, de kon na verbonden te zijn, naar huis gaan. De politie vond wel de onderdelen van de handgranaat, doch kreeg de da der nog niet te pakken. Het bestuur van de pasar malem deelde mede. dat het deze wil sluiten, omdat er niet voldoende waarborgen zijn voor de veiligheid der bezoekers. Nederlandse radio-uitzen dingen beperkt Sedert enige dagen kan het Neder landse gedeelte van het programma der radio republiek Indonesia niet meer bui ten Java worden opgevangen door gewijzigde indeling der zenders. De 100 kw zender, waarover het Indonesisch*: programma werd uitgezonden, is nl. ir het ongerede geraakt, waarna dit via de gerichte zenders voor Sumatra en Oost- Indonesië geleid werd. Inmiddels is dc 100 kw zender weer in zover hersteld, dat hij in de lucht kan worden gebracht t een vermogen van 25 kw, zodat hij geheel Indonesië tc horen is, en geen enkele reden is, de op Sumatra Oost-Indonesië gerichte zenders nog te koppelen aan het Indonesische pro gramma. Het lied dei aethergolven DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gra 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.35 Gra 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio Volks universiteit: Mevr A Surink-Groen; moeder, het kind en de muziek", 11.30 Voor de zieken. 12.00 Orkestconcert. 12 40 Piano - orgel. 1 oo'Nieuws. 1.15 Mededelingen of gra 1.20 Reportage of gram. 1.30 Dansmuziekj .00 Gram. 3.20 „Paul Vlaanderen en het Ma-, dison Mysterie", hoorspel. 4.00 Gram. 4.3f lorkest. 5,1 Meisjeskoor. 5 20 Gram. 5,3! Intern, muziekconcours te Kerkrade. 6.0" 6.15 Pianospel. 6.30 R.V.U.: Dr J, Schouten: „Verlegenheid: Het al te bekende ekende". 7.00 Gram. 7.30 Viool en plano, Nieuws. 805 Actualiteiten 8.10 Opera- - :iek. 9.10 De Antwoordman. 9 25 Dansmu- en Hammond-orgel. 10.05 „Duizend jaar Thorn", klankbeeld. 10.25 Concertgebouw- solisten. 10.45 „De Radioster- irzoekingen te Kootw nieuws. 11.15 Sport. 11.25— g0~ igebed en liturgisc Japans herstelbetalingen Indonesië wil Nederland ver tegenwoordigen De secretaris-generaal van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken dr Darmasetiawan, heeft verklaard, dat volgens het standpunt der Indonesische regering Nederland de eisen van schade vergoeding voor Nederlandse onderdanen bij de besprekingen over de vrede met Japan moet voorbrengen via de Indone sische regering. Hij zeide. dat dit in over eenstemming is met de internationale gebruiken en dat dit standpunt reeds is te kennen gegeven aan de Nederlands» hoge commissaris te Djakarta. Regeringsimport in Indonesië De Indonesische regering bereidt vol gens minister Wilopo de invoer voor eigen rekening voor van artikelen, die door de normale import niet wordt aan gevoerd. Binnen twee jaar hoopt men daarvoor 150 millioen roepiah, beha've nog de dcviezencertificaten uit te trek- Stichting opbouw Nieuw- Guinea Te Soerabaja is de oprichtingsacte ver leden van de „Stichting de Opbouw" om de kolonisatie van Nederlanders in Nieuw-Guinea te bevorderen. Voorzitter is de heer P. J. van Staden. Gram, 9.Ó0 Voor de iken". 10.00 Voor de euters. 10.15 Gram. 11.OO Voor de vrouw.' .30 Gram. 12.00 ngelus. 12.03 Gram. 12 33 ram. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1-20 leuws van de L.S.K. 1-25 Amusementsmu- •k. 2 00 Lichte muziek. 2.53 PianorecitaL 15 Gram. 3.50 „Ben je zestig?" 4.00 Voor zieken 4.30 Ziekenlof. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Regeringsuitzending: Hendrik de Wit: „Cultureel leven in de Ned. Antillen". 6.00 6.15 Film. 6.30 Orgelspel. 6.45 Spot. 6.54 „Dit is leven", causerie. 7.00 Nieuws. laliteiten. 7.23 „Hier is Europa": Vau- dcville-progr. 7.52 Politiek overzicht. 8 00 8.05 Vioolrecital. 8 30 „O.L. Vrouw Polder", hoorspel. 9.30 Utrechts Ste delijk Orkest, koor en solisten. 10.10 Klein koor. 10.25 Wereldjamboree. 10.35 „Gesprek met mijn zoon". 10.45 Avondgebed. 11.00 15—12.00 Gram. 330 m. irbel- 1.00 Nieuws. 1.10 „Festival Music-Hall" 2.10 Sport. 2.15 Reportage, 3.00 Gram. 3.15 .00 Pianorecital. 4.15 Hoorspel. 5. cïnderen. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Orkestconcert. 7.00 Hoorspel. 7.30 Viool 8.00 Klankbeeld. 9 00 Nieuws. 9.15 overzicht. 9.30 Gev. progr. 10.00 10 20 Strijktrio. 10.40 Causerie. 11.00—12.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Voor de arbei- Voor de kinderen. 2.00 Schots orkest. 3.00 ders. 12.55 Sport. 1.15 Voor de jeugd. 1.45, Amusementsmuziek. 3.50 Sport. 3.45 Lichte muziek- 5.15 „Mrs Dale's Dagboek". 4.30 Gev. muziek. 5.15 Orgelspel. 5.30 Lichte muziek, 8 00 Sport. 6.15 Lichte muziek. 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 Hoorspel me muziek 8.00 Verzoekprogr. 9 00 „Top Town". 9 30 ..Free Ticket". 10.00 Nieuws. 10.15 Lichte muziek. 11.00 Voordracht. 11.15 Lichte mu ziek. lUSfr—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.32 Gram. 100 Nieuws. 1.15 Kamermuziek, 2.00 Gev. progr. 2.45 Orkest- "rt 3.15 Opera- en operettemuziek 4 00( Pianorecital. 4.25, 4.30 en 4.45 Gram. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.15 Voor de kleuters. 5.30 Uitzending voo de U.N.O. 5.40 Gram. 5 50 Boekbespreking. 6.00 Voor de jeugd. 6.300 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30»ley Gram. 7.50 Syndicale kroniek. 8 00 Hoorsps 8.25 en 9.00 Gram. 9.45 Actualiteiten. 10.1 Nieuws. 10.15 Lichte muziek. 10.45 Gran 11.00 Nieuws. 11 05—12.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.05 Gram. 1 00 Nieuws. 1.10. 1.30, 2.00 3.00 Gram. 3.30 Verzoekprogr. 4 30 Dansmi lek. 5.10 Dansmuziek. 6.30 en 7.40 GramJIj .45 Nieuws. 8.00 „Hans le operette. 9.30 Gram. 10.00 Nieuws. 10.11 els Gram. 10.55 Niéuws. 11.00 Dansmuziek. 11.5j{ Nieuws. Onbeperkt crediet Bank Negara De heer Margono Djojohadikoesoemo president-directeur van dt Bank Negan (Indonesische staatsbank), heeft te Dja karta verklaard, dat zijn bank op eigei initiatief onbeperkte leningen kan sluiten bij de Belgische Staatsbank, de Credi' Swiss en enkele Amerikaanse banken waardoor haar orders dadelijk uitgevoen kunnen worden. Arbeidsloon van r 1000 per maand Verschillende remillingbedrijven te Pa lembang, die 2000 ton per maand produ ceren, zijn gesloten, omdat de kosten halve roepiah per kg rubber te hoog zijn Er worden lonen betaald van r 1000 iotp r 1200 per maand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2