Jlieuwe jCdJisrlje (üouranl Ernstige botsingen met Ambonnezen de Zeeuwse hoofdstad m Het kamp te Middelburg door 200 politiemannen bezet Honderden soldaten slaags met de politie Ridgway brak onderhandelingen te Kaesong ai Wist lT Welkome gast op de olievelden van Abadan MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9294 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanttmsticfj is gfjeMeuea eign hert la tegljeospoet" INTERNATIONAAL VOGELPARK Unlet In de wereld t ALPHEN A/t> RUN Vanaf 4 t/m. 18 Aug. dagelijks vanaf 20 u. de bovenzaal van het Droeve gang van zaken OP DE KERMIS te Middelburg is het Zondagavond tot ernstige onlusten gekomen, waarbij Ambonnezen betrokken waren. De burgemeester van Middelburg, dr Bolkestein, deelde aan A.N.P. mede, dat de Ambon- nezen de veroorzakers van deze onlusten zijn. Zij oefenden een terreur uit, aldus de burgemeester, en bedreigden politie en burgers met dolken en i krissen. De burgemeester en de commissaris van politie hebben vannacht de tegen de Ambonnezen te nemen maatregelen besproken. Dit zullen zeer ernstige maatregelen zijn, aldus vertelde de burgemeester. Nader verneemt A.N.P., dat ongeveer half negen in de avond op de markt twist ontstond tussen een burger en vier Ambonnezen. Een vijftiental politieman nen trachtte de burger te ontzetten. Het i aantal Ambonnezen was echter intussen I aangegroeid tot een grote troep, die de politie met dolken en „krissen" bedreig de. De politiemannen trokken wel de revolvers maar hadden instructie daar van geen gebruik te maken. Zy waren wel gedwongen, zich in het stadhuis tgrug te trekken. De ene politieagent, die stand hield, werd door de Ambon- I nezen neergeslagen. Leden van de Am- i bonnese kampraad hadden voor het i stadhuis post gevat om te voorkomen, j dat de Ambonnezen binnen zouden drin- gen. Er had zich veel publiek verzameld. De politie mocht het stadhujs niet I! verlaten. Ook de overige leden van het politiecorps moesten op de bureaux blij ven. Op straat was geen politieman te zien. Deze toestand heeft vrij lang ge- duurd. Onderwijl pleegden de burge- I meester en de commissaris van politie overleg over de te nemen maatregelen. Kort na elf uur, toen een deel van het publiek reeds naar huis was gegaan, werden de overige belangstellenden door j de politie uiteengejaagd. De Ambonnezen keerden toen naar hun kamp terug. Vernomen wordt, dat de politie te Middelburg zal worden versterkt. Een afdeling marechaussee uit Breda en een detachement rijkspolitie, samen 200 man sterk, hebben het Ambonnezen- kamp te Middelburg bezet. Volgens de verschillende correspon denten der ochtendbladen waren e tot 100 oproermakers, behalve volgens Het Vrije Volk, dat van honderden spreekt. Volgens dit blad betreft het hier een ruzie tussen de Ambonnezen en vijf per sonen, die hen zouden beledigd hebben. Telkens als één dezer vijf zich in de stad vertoont, is het oproer geblazen, hunner, die een niet al te beste was uit de stad verdwenen, doch ander werp opgemerkt in café Groe newegen. Toen zouden volgens het blad alle Ambonnezen hun lange messen heb ben getrokken (wij voegen hierbij, dat volgens de correspondent van het Alge- Dagblad de Ambonnezen met stok- •n staven en sommigen zelfs met gewapend waren). Bij het daarop volgende oproer werd een rijkspolitie man zo met een stoel geslagen, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De om het stadhuis verzamelde Ambonnezen werden met goed gevolg in toom gehouden door leden van de kamp- raad, die zich op het bordes hadden op gesteld. Toen eindelijk de Ambonnezen huis waren gegaan, begonnen hon derden opgeschoten jongelui voor stadhuis te jouwen. Zij werden met gum miknuppels uiteen gedreven. Het blijkt volgens verschillende respondenten, dat de onlusten zich reeds eerder hebben voorgedaan. Dinsdagavond werd een Indonesische jongen door Am bonnezen neergeslagen. Volgens De Te legraaf wilde een troepje Ambonnezen Donderdagavond een café binnendringen, waar zij een vijand hadden opgemerkt. Bij het volgende gevecht kreeg een agent een klap met een stoel en werd hem een revolver ontfutseld. Vrijdag- en Zater dagavond herhaalden zich de gevechten op de markt. Zaterdagavond bestormden Ambonnezen het café St Joris aar Vlasmarkt. Zij trachtten langs de en achtergevel binnen te dringen, slaagden niet. Nederland krijgt meer crediet E.B.U. verhoogt quotum met 25 millioen De bestuursraad van de Organisatie voor de Europese Economische Samen werking heeft goedgekeurd, dat het Nederlandse quotum in de Europese Be talingsunie van 330- tot 355 millioen dol lar verhoogd wordt, en dat van Duitsland van 320- tot 550 millioen dollar. De O.E.E.S. motiveert haar besluit als volgt: Een algehele inwilliging van de door Nederland aangevraagde verhoging van zijn quotum in de Europese Betalings Unie zou een algehele herziening der quota hebben nodig gemaakt. Teneinde een verlaging van sommige andere quota te voorkomen, heeft men naar een for mule gezocht, welke dergelijke verlagin gen overbodig zou maken. Deze werd ge vonden in een gedeeltelijke inwilliging vanv het door Nederland ingediende ver zoek". Het Westduitse quotum werd verhoogd van 320 millioen tot 500 millioen dollar. Het totaalbedrag van het Nederlandse j quoum bedraagt thans 355 millioen dollar. Dat het Duitse quotum aanvankelijk zo N laag was vastgesteld, stond in verband O met het feit. dat de quota indertijd be- 2 rekend werden naar de omvang van de 0 handel in 1949. Wanneer de gunstige ont wikkeling van het Duitse bedrijfsleven aanhoudt, zal West-Duitsland deze ver hoging wellicht niet eens nodig hebben. Het voordeel is evenwel, dat het nu meer armslag heeft bij zijn financiële trans acties met het overige deel van- West- Europa. Amsterdamse speelclub zet werk voort Reglementen echter eerst ingrijpend veranderd Sedert de politie Vrijdagnacht een in 3 val heeft gedaan, is de toestand bij de Haagse roulette ongewijzigd. De hard- nekkige geruchten dat weer enkele speelclubs haar zalen zouden hebben C/1 opengesteldworden categorisch tegen gesproken. De Amsterdamse rouletteclub Eureka heeft echter met vrijwel algemene stem men besloten door te gaan. Tevoren wa ren de reglementen zó gewijzigd dat de vereniging een werkelijk besloten karak ter kreeg. Het bestuur werd o.m. ge machtigd een maximum-aantal leden vast te stellen en er is een strenge ballo tage ingevoerd. Iedereen, van wie ver moed wordt dat hij een beroepsspeler is, zal het lidmaatschap worden ontzegd. Aan de officier van Justitie is verzocht mee te delen of de vereniging zich nog aan strafbare handelingen schuldig zou maken. Vijfjarig jongetje ver dronken in Delft zenstraat te Delft het huis uitgegaan later op de middag miste men hem. Des avonds werd de politie gewaarschuwd, die 1 des nachts het lijkje uit de Schie ter hoogte van de Crommelinlaan haalde. Reeds Zaterdag ontving H.K.H. Prinses Irene i.v.m. haar 12de verjaardag als petekind van de Ned. Strijdkrachten daarvan de haar toegedachte geschenken: een aanvullingscassette tafelzilver, een gesmeed bijzettafeltje (dat zij zelf graag wilde hebben) en een grote taart. Daarop was het model van een lichte kruiser aangebracht, omdat het ditmaal de beurt was van de Kon. Ned. Marine, om het Prinsesje te fêteren. Het moment, waarop de luit. ter zee lste klasse C. E. van der Zijl de cadeaux overdraagt. Na ruzie in café fe Eindhoven Acht personen gearresteerd en verschillende anderen naar het ziekenhuis 17 NKELE HONDERDEN militairen raakten gisteravond omstreeks acht uur in de Eindhovense binnenstad slaags met militaire en gemeen telijke politie, waarbij deze laatste een geducht gebruik van de gummi knuppel heeft gemaakt, meldt de Telegraaf. Acht militairen en burgers werden gearresteerd. Enkele anderen werden ten gevolge van gummi knuppelslagen gewond en moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. ning. Alle militairen die in Eindhoven amusement zochten, werden door de politie gesommeerd de café's voor ell ïr te verlaten. Het forse ingrijpen van de politie wekte onder de burgerij verontwaardi ging. „Jongens die in de tropen geweest zijn, laten zich niet als vee behandelen" merkte men op. Pas tegen twaalf uu was de rust in het centrum hersteld. Ollicieel bevestigd Hevige strijd in rood Zuid-China Dezer dagen meldden wy, dat vrij sterke Chinees-nationalistische troepen uit Indo-China de Chinese provincie Joennan waren binnengetrokken. Later werden deze berichten door Franse auto riteiten ten stelligste ontkend. De troepen Tsjang Kai Sjek, die twee jaar ge leden bij de bezetting van het gehele vasteland van China over de grens gedreven, zouden nl. alle zijn geïnter neerd. Het zou onmogelijk zijn, dat deze troepen zouden zijn gereorganiseerd tezamen met guerillatroepen het vader land weer zijn gaan opzoeken communisten zo veel mogelijk afbreuk te Thans heeft echter het nationalistische ministerie van defensie op Formosa offi cieel mededeling gedaan van de aanval op rood gebied. In diplomatieke kringen Rangoon noemde men de toestand tiek. Volgens sommige berichten is de strijd in de provincie Joennan hevig. Communistische strijdkrachten zijn uit het Noorden deze provincie binnen- oomd en zijn bezig, de nationalisten terug te slaan over de Birmeese grens. Hier zouden echter nieuwe troepen reed staan om de communisten aar Treinbotsing in Engeland: 8 doden en 50 gewonden Tengevolge van een treinbotsing Arundel aan de Engelse Zuidkust zijn 8 personen om het leven gekomen geveer 50 personen ernstig gewond. Een uit Portsmouth komende trein reed met grote snelheid op een voorafrijdende trein in, waardoor verscheidene wagons elkaar werden geschoven. Beide trei- waren overvol met vacantiegangers, die op weg waren naar de kust. Amerikaan op rubbervlot Zocht en vond zijn dood in Niagara-val De 38-jarige William Hill is gisteren in de Niagara-waterval om het leven ge komen. Hij heeft zich sinds 1947 voorbe- om als vierde de waterval over te steken en bouwde hiervoor een toeste! bestaande uit 14 rubberbuizen, door eer katoenen net in de vorm van een va' bijeengehouden. Tweehonderdduizend mensen stonden toe te kijken en onder hen bevonden zich verscheidene bloedverwanten van Hill. Een vriend bracht Hill in zijn, toestel een motorboodje naar het midden de rivier, ongeveer vijf kilometei de waterval. Hij liet hem om 18.30 uur los. Een half uur later schoot het toestel over de „Horseshoe Falls" wijl filmmensen, üo'-jgrafen en journalis ten in bootjes toesnelden haalde een jongere broer van Hill het toestel op. Hill zat er niet meer in. Vier rubberbui- waren gebroken en de luchtmatras, er in was bevestigd eveneens. Alleen paar schoenen die hij had gedragen en achtergebleven. .U's moeder barstte in tranen uit en riep, dat zij haar oudste zoon niet kan ;n. Van het lichaam was geen spoor te ontdekken. Mensen, die in de water val verdrinken, worden dikwijls pas vijf :s dagen later, ofwel in het geheel niet gevonden. Hill had zelf dikwijls geholpen, die zich bij de waterval in gevaar bevonden. De verongelukte laat vrouw en een dochtertje van 12 j Schietpartij bij Poesan Een Britse agent werd gedood en negen soldaten en een Koreaanse vrouw wer den gisteren gewond bij een schietpartij die ontstond naar aanleiding vap eer over een geldkwestie tussen UNO- soldaten en Koreaanse vrouwen te Poesan1 de Zuid-Oostkust van Korea. De relletjes zijn volgens de politie veroorzaakt door een ruzie tussen en kele militairen in een café aan het Marktplein. In dit café waren ook een adjudant van de militaire politie en een rechercheur van de Eindhovense politie, beiden in burger, aanwezig. Toen de adjudant de soldaten vermaande zich rustig te houden, zouden de militairen hem telyf zijn gegaan. De rechercheur verleende hem assistentie, waarop de stryd algemeen werd. Anderen beweren echter dat een meis je een soldaat een pet van het hoofd heeft geslagen en toen werd gedwongen de pet weer op te rapen. Een burger, die later een rechercheur bleek te zijn, zou tussenbeide zyn gekomen en een militaire politieman gewaarschuwd heb ben. Deze zou zonder verdere vragen te stellen de soldaat met de gummiknuppel hebben aangevallen. Verwarde strijdtonelen Na enkele minuten stroomden hon derden militairen van de 7 Decem- ber-divisie, die voor herhalings oefeningen in het kamp Oirschot ge legerd zijn op het Marktplein samen. Er ontstonden verwarde strijdtonelen tussen de soldaten en politieverster- kingen ter sterkte van 100 man, die met jeeps, motoren en overvalwagens onmiddellijk gearriveerd waren en met de knuppel in de vuist charges uitvoerden. Er werd met flessen, stenen en stoelen gegooid en menig argeloos Eindhovenaar die een luchtje liep te scheppen, moest een stevige klap incasseren. Soldaten en burgers maakten op de Demer, waar l.v.m. de heropbouw bouwmaterialen in het bereik waren, aanstalten een bar ricade op te werpen. Het tumult duurde enkele uren. Telkens ontstonden opstootjes op weer andere plaatsen. De politie ontruimde enkele café's en ver dreef alle publiek van de markt en omliggende straten. De stadsautobussen werden van het eindpunt op de markt naar het station gereden. Er heerste een nerveuze span- Wereld-jeugdfestival in Oost-Berlijn begonnen In Oost-Berlijn is Zaterdag het co munistische wereld-jeugd-festival begon nen, waaraan 400.000 „jongeren van vijf tot vijftig jaar", deelnemen. De Oost duitsers achtten het naar aanleiding hier van nodig West-Duitsland met grote hoe veelheden propaganda-materiaal te o stromen. West-Duitsland antwoordde door raketten af te schieten, die met pamfletten „geladen" waren. Bondskanselier Adenauer waarschuwde West-Duitsland de invloed van de hui chelachtige vredescampagne niet te derschatten. Jongen onder motor van vader gedood Nederlander in België omgekomen De 12-jarige Piet Leegwater uit Oud- dijk bij Alkmaar is gistermiddag te Kwadijk nabij Purmerend door zijn vader aangereden en overleden. De jon gen logeerde bij familie en zijn vader kwam hem per motor opzoeken, 's Mid dags ging het kind met een vriendje een eind fietsen. Onderweg werd hij inge haald door zijn vader en toen hij plotse ling uitweek door de motor gegrepen. In het ziekenhuis te Libramont in België overleed dezer dagen de Neder lander Piet Smaardyk die Zaterdag een week geleden bij een verkeersongeluk tussen Herbeumont en Bertrix ernstig werd gewond. Hij was tegen een die op de weg liep, gereden en tegen vrachtwagen geslingerd. Vier andere motorrijders met wie hij op reis passeerden normaal, dooh toen Smaardijk langs kwam, draaide de koe zich plotse ling om. De 27-jarige ongehuwde W. Lubbers uit Bredenbroek bij Dinxperlo (Geld.) werd gedood toen hij Vrijdagnacht met jr tegen een telefoonpaal botste. Twee duopassagiers, B. ten Broeke en B. J. Willemsen uit Groenlo, werden lioht gewond. In Zierikzee is de 60-jarige mevr. P. L. door onbekende oorzaak in een gracht geraakt en verdronken. Bij het spelen aan de rivier de Waal de zesjarige E. Zaterdagmiddag in Tiel te water geraakt en verdronkén. Het lijk je is nog niet gevonden. Een ouder broer tje kwam ook in de Waal maar wist zich zelf te redden. De 70-jarige landbouwer J. Rullenraad Zaterdag op de onbewaakte overweg i Echt (Limburg) met zijn fiets door trein gegrepen en op slag gedood. Motorrijder te Oisterwijk gedood Tijdens behendigheidswedstrijden voor amateurs, welke gisteren te Oisterwijk zijn gehouden onder leiding van de Ois- terwijkse Motorclub (OMC) heeft zich dodelijk ongeval voorgedaan. Een de deelnemers, Theo Aben uit Oploo, kwam in botsing met een hem achterop komende motor. Hij reed tegen een jaoom en werd op slag gedood. Hoop op wapenstilstand tot nul gedaald V.N.-delegatie vandaag naar Tokio vertrokken DE CHINESE en Noord-Koreaanse communisten hebben zeer vlug ge reageerd op de boodschap van generaal Ridgway, waarin deze mede deelde, dat de onderhandelingen te Kaesong niet zouden worden hervat, voordat van communistische zijde „een bevredigende verklaring was ge geven voor de schandelijke schending van de neutraliteit der onderhande lingsplaats". De geallieerde delegatie is vandaag naar Tokio vertrokken, naar men aanneemt op bevel van Ridgway. Het communistische antwoord, dat aanvankelijk via radio-Peking bekend werd gemaakt, zegt, dat „de door de V.N. op 5 Aug. gestelde eisen zijn aanvaard". Een klein incident als dit behoort overi gens volgens de roden niet te verhinde ren, dat de besprekingen worden hervat. Volgens radio-Peking waren de Chi nese soldaten „toevallig" in Kaesong, toen zij door de V.N.-delegatie werden waar genomen. Zij behoorden tot bewakings eenheden, die op weg waren naar een punt in de omgeving van Kaesong, waai gesproken zou worden over de wijze waarop het gebied van Kaesong zou kun- VATt Hp W A nen worden beschermd. De soldaten wa- ^OnaerVan Vall Ut? TT .fl. ren bewapend met geweren, revolvers, handgranaten, automatische vuurwapens en mortieren. De Geallieerden bezitten foto's en filmopnamen als bewijsmate- Officieel is te Washington medegedeeld dat Ridgway's beslissing werd genomen de communisten in Korea, heeft laten we ten dat een hervatting van de gevechten niet in het militaire voordeel van de ver bondenen zou zijn. Hij zeide, dat de Chi nese strijdkrachten steeds sterker worden en dat de luchtmacht en de artillerie in Korea belangrijk uitgebreid worden. Het Chinese persbureau Nieuw-China heeft inmiddels de V.N. ervan beschul digd. van een „toevallige gebeurtenis" een voorwendsel te hebben gemaakt, om de besprekingen in Kaesong te vertragen. het departement van Defensie. Uit gesprekken met officieren van de V.N. in Tokio is intussen gebleken, dat de hoop op een wapenstilstand in Korea bijna tot nul is gedaald. De officieren vinden het geen gerust stellend teken, dat de communisten van de periode, waarin onderhandelingen werden gevoerd, gebruik gemaakt hebben om hun gehavende legers te reorganise ren. Zij verwachten echter niet, dat de gevechten onmiddellijk feller zullen wor den wanneer de onderhandelingen defi nitief zouden worden afgebroken. Gene raal Peng Teh-Hoeai, de bevelhebber Papieren oorlog tussen Pakistan en India In antwoord op het telegram van d Pakistaanse premier, waarin deze eei uitnodiging naar New Delhi van de hand wijst, heeft Pandit Nehroe, de Indiase minister-president, verklaard, dat India zal voortgaan „alle nodige defensieve maatregelen" te treffen, zolang Pakistan net een „heilige oorlog dreigt". Zes jaar geleden viel een atoomhom op Hirosjima Vandaag is het 6 jaar geleden, dat boven Hirosjima de atoombom plofte, die het laatste, nog vechtende As-land, Japan, terstond deed capitu leren en algehele vreugde bracht. Ter gelegenheid hiervan zijn de gehelt dag in de zwaar getroffen stad plech tigheden gehouden. Een Amerikaans Superfort liet vanmorgen om kwart over acht, het tijdstip van de aanval, een bloemenkrans neer op de plaats, waar 6 jaar geleden de alles-verwoes- tende bom werd neergelaten. Tege lijkertijd begonnen de kerkklokken ii de nieuwe vredeskerk te luiden. Dit alles heeft plaats gevonden om de stad tot haar „nieuwe bestemming 1 zaak van de vrede te wijden". DAT 22 Syrische studenten van 11 tot 22 Augustus o.l.v. prof. Verillon de sociale, industriële en agrarische problemen van Noord Brabant zullen bestuderen. DAT pater P. Vervoort uit Bergen (L.), die 42 jaar in de Congo heeft gewerkt, is benoemd tot ridder in de Orde van de Belgische Kroon. DAT in Kerkrade de handels-, in dustrie- en middenstandstentoonstelling Kirchria Alaaf (Leve Kerkrade) is ge opend. DAT het Ned. marine-opleidingsschip Urania voor een beleefdheidsbezoek aan Engeland op de Theems is aangekomen en en ook nog Portsmouth en Oostende zal bezoeken. DAT gisteren de linktrainer-r.fdeling van de KLM op Schiphol de instelling voor het „blindvliegen op de grond", vijf jaar bestond en er in die tijd 35.000 „vlieg uren" mee zijn gemaakt. DAT de commissaris der Koningin Jhr ir De Casembroot in Vlissingen eei stallatie voor de verwerking van huisvuil tot compost heeft geopend. DAT te Vlaardingen veertiendaagse vacantiefeesten zijn begonnen visbank een tentoonstelling „De bijbei van 1477 tot 1951" is geopend met ver scheidene inzendingen van Prinses Wil- helmina. DAT in Frankrijk thans mosselen uit de Waddenzee ingevoerd mogen worden en naar West-Duitsland dit jaar 45.000 dollar oesters, 10.000 dollar selen en 10.000 dollar kreeft mag worden geëxporteerd. DAT G. F. C. de Witt, vice-president van de Int. Schaatsenrijders Unie, be noemd is tot ridder in de orde van Oranji Bad Ischt in Oostenrijk is momenteel het middelpunt van de padvinders wereld, die 15.000 verkenners naar de aldaar georganiseerde Jamboree afvaar digde. Een overzicht van het prachtige kamp, waarover u elders in dit num- met het relaas van onze speciale verslaggever kunt lezen. Fabriek te Oisterwijk uitgebrand Ook hooischuur op Ameland prooi van de vlammen Een kleine honderd man zijn vanmor gen tijdelijk werkloos geworden door felle brand in de fabriek van de N.V. Oisterwijkse Textielindustrie te Oisterwijk in Noord-Brabant. Daar in het bedrijf o.a. een zeer brandgevaarlijke wolwasserij, carboliseerderij en ververij zijn gevestigd, rukte de Oisterwijkse brandweer met groot materiaal uit. Ook werd assistentie ingeroepen van Tilburg, doch de brandweer van deze gemeente reeds gealarmeerd voor een brand in Breda. Later arriveerde echter de Bossche brandweer met een magyrus- ladder. Daardoor kon een aangrenzend woonhuis, bewoond door de wed. Meys, grotendeels worden behouden. De fabriek brandde evenwel bijna geheel uit. Een deel van de voorraad grondstoffen kon nog behouden blijven. De schade wordt door verzekering gedekt. Terwyl de landbouwer P. Barv uit Hollum op Ameland gistermiddag op zijn land aan het melken was, is zijn grote schuur met tachtig voer hooi en vele landbouwwerktuigen een prooi vlammen geworden. De brand oorzaakt door hooibroei. Op de boerderij logeerden veel kampeergasten. die ech- bij het uitbreken van de brand afwe- waren. Enige fietsen gingen verloren. De schade beloopt ƒ30.000 Dr Houwink naar Nederland De afgetreden president-directeur de Javasche Bank, dr Houwink, is dagmorgen van Djakarta naar Nederland vertrokken. Hij heeft nog niet besloten of hij al dan niet als adviseur naar Indo- zal terugkeren, zoals hem door de president-directeur, mr Sjafroeddin Pra- wiranegara is verzocht behoudt 15 jaar Huiveringwekkend" noemde mr Th. Muller Massis uit Amsterdam, de verde diger van de ex-W.A., commandant Zon- dervon. voor de Raad van Cassatie de mededelingen in het dossier over de mishandelingen, die zijn cliënt tijdens de detentie had ondergaan. Ongeveer ander half jaar geleden was deze zaak al voor de Raad van Cassatie behandeld en toen incidenteel arrest gewezen. Dat de zaak zo .lang slepende was geweest had tot gevolgg, dat Z. nu reeds bijna 3V4 jaar celtraf had ondergaan. toetreding tot het Vrijwilligers legioen ten laste gelegd, alsmede het be vorderen van toetreding tot S.S., het W.A.-regiment en de Nachrichtentrup- pen. Hij was hiervoor tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld, doch de proc.- fiscaal had destijds 15 jaar m.a. geëist. De verdediger schetste Z. als een man, die zich in de Meidagen van '40 als militair moedig had gedragen en die ook bezettingstijd ook al was hij door zijn ijdelheid tot een verkeerde houding gekomen steeds rechtvaardigheid be tracht heeft. Zo sprak het bijv. van moed, aldus de raadsman, dat hij be lediging van het Kon. Huis strafte. Nu ziet hij het verkeerde van zijn houding goed in. Hij was een in het oog vallende figuur, doch talrijke mensen, die moreel niet zoveel-minder hebben gedaan, zitten al lang weer thuis. Mede met het oog op de gebeurtenissen tijdens de detentie bepleitte de advocaat een straf van 15 iar m.a. of minder. Mr Baron van Tuijll van Serooskerken, de procureur-generaal, wilde rekening houden met de onnodige ernstige ver zwaring van de detentie en persisteerde bij zijn destijds uitgesproken eis. De president deelde nog mede dat aangezien de zaak zo lang slepende was geweest, de Raad van oordeel was dat de uit spraak zo spoedig mogelijk gedaan moest worden. De R.v.C. besloot nog heden tot ver werping van het beroep. Zondervan be houdt dus 15 jaar. Schoot een kind van 6 jaar dood Thans inplaats van de doodstraf levenslang geëist Levenslang eiste de procureur-fiscaal bij de Raad van Cassatie, mr Baron v. Tuijll van Serooskerken. tegen R. Folker uit Groningen, die wegens het vermoor den van Joden tot de doodstraf was ver oordeeld. De procureur-fiscaal wilde van de doodstraf afzien, omdat R. niet tot de initiatiefnemers behoorde. Het is een karakterloze man en bijzonder weerzin wekkend is dat hij een jongetje van zes jaar heeft doodgeschoten, aldus de proc.- fiscaal. De raad van justitie zal waar schijnlijk 8 September a.s. uitspraak doen. Minister Stokes te Teheran Zal Engeland beroep bij het Hof van lustitie intrekken? ^ATERDAG is de Britse olie-missie onder leiding van minister Stokes te Teheran aangekomen. Gistermorgen heeft Stokes een bezoek van een uur gebracht aan de Perzische minister-president, Mossadeq. Later lunchte hij bij de Sjah. Zondagavond bracht Mossadeq een tegenbezoek aan Stokes. slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Weer 13 Thunderjets voor Nederland Morgen gaat de Britse delegatie waar schijnlijk naar Abadan om de raffinade rij te bezoeken. De Britse consul-generaal Capper heeft verklaard, dat Makki, het hoofd van de Perzische commissie, die de wordt olievelden moet overnemen, naar Tehe- Op een vliegkampschip van 10.000 ton zijn in Glasgow (Schotland) 37 Ameri kaanse F-84 Thunderjets aangekomen waarvan er dertien bestemd zijn voor Nederland. België krijgt er veertien en Noorwegen en Denemarken ontvangen er elk vijf. Dit zijn de eerste toestellen die Nassau. I per vliegkampschip worden geleverd. Zo- DAT Berkvens' Deuren- en Timmerfa-1 als men -veet, zijn reeds eerder vier briek te Someren. de textielindustrie van j Thunderjets overgedragen door Eisen- Engelen en Evers te Heeze en de fornui- hower tijdens de I.L.S.Y. op Ypenburg. zenfabriek Condor te Eindhoven in So- In Engeland gestationneerde piloten zul- meren nieuwe fabriekshallen gaan bou len de vliegtuigen naar de landen wen. I bestemming v li «gen. terugtrekken om de spanning op de olievelden te verminderen. Makkl volgens berichten uit Teheran we gens „gezondheidsredenen" terugkeren, doch hijzelf verklaarde. Stokes als een .welkome gast" te zullen beschouwen bij zijn bezoek aan Abadan. De Perzische delegatie bij de komen de besprekingen zal worden geleid door minister van Financiën, Varasteh. Stilzwijgend heeft Mossadeq de goed keuring van het parlement gekregen de heropening van de besprekingen met de Britten. De verwachte motie wantrouwen werd niet ingediend. Van Perzische zijde is verklaard, dat verwacht wordt, dat Engeland het beroep bij het Internationale Hof van Justitie zal intrekken, daar de Britse regering de nationalisering der bezittingen Anglo-Iranian heeft erkend. President Truman heeft te kennen ge geven, voldaan te zijn over de hervat ting van de onderhandelingen tussen En geland en Perzië. Vooral het aandeel, dat Harriman heeft gehad in het tot stand komen van de besprekingen is aanleiding tot gepaste trots. Harriman zal Stokes op zijn tocht naar Abadan vergezellen. WEERBERICHT Vrij waim Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Vrij warm. (Opgemaakt om 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 5.09 tot 20.21; maan 10.lt tot 21.38. Op 10 Augustus Ei

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1