Jheuwe Ccütsrfie (Tauranl serva Politie drong in het gehele land de speelclubs binnen In Scheveningen 300 gokkers met speciale bussen naar 't bureau Mysterie van vermiste Haagse zakenman opgehelderd Onwetenschappelijk Wist U Zal Ridgway roden ultimatum stellen over bufferzone? China wordt op de weg van het Titoïsme gedreven ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9295 i wee en aerugste jaargang n nF FIFTC Mc kiiFT Rnnr DUB 7V Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Slantoastieh fs gfjrbltoen mgn herl in tegfjenspocl" DE FIETS DIE N\E1 ML MAAR THttFT Rówielenfabrtek ..Serva"* N.V. - oeldrop Justitie liet het niet bij een waarschuwing DE POLITIE HEEFT TOEGESLAGEN. Gisteravond, tussen eli uur en half twaalf is gekomen, waar iedereen op wachtte: de invallen in de rouletteclubs welke geweigerd hebben gevolg te geven aan de waar schuwing van de Justitie om hun bedrijf te sluiten. Het meest sensationeel was wel de inval in het Casino te Scheveningen. Daar werden ongeveer driehonderd gokkers in het gebouw opgesloten en later met speciale H.T.M.-bussen naar de politieschool aan de Alexanderstraat gebracht. Maar ook elders in Den Haag, in Laren (Hamdorff), Amsterdam en Rot terdam kwam de slag. En die slag was raak. Van het hoofdbureau ging het gezel schap naar de politieschool. Alexander- veld 14. De dames en de heren werden elkaar gescheiden. In schoollokalen 1 ze te wachten op het verhoor. Si garetten rokend hingen sommige dames uit de ramen, waardoor af en toe gejoel en brokstukken van liedjes naar buiten drongen. Honderd man politie begon met ver horen onder leiding van de officier van justitie, mr J. C. Maris. Politiemensen verplicht 's nachts verhoren af maar om het onvrijwillig ver blijf van de arrestanten niet nodeloos te rekken, heeft men de gehele nacht door gewerkt. Samen uit, samen thuis Toen de Haagse commissaris C. Abben- broek gisteravond een bezoek bracht aan Aristo, de speelclub in het Casino aan de Gevers Deynootweg. was het daar een drukte van belang. Meer dan 250 binnen- en buitenlanders stonden om de drie speeltafels: twee voor lage minimum- inzetten en een voor hogere. Tussen de spelers bewogen zich de bankhouders en croupiers in smoking of rood jasje. Klokslag ell Klokslag elf uur begonnen 50 recher cheurs de inval. Commissaris Abbenbroek klom op het podium, toen hij zijn man nen zag binnenkomen. Hij raadde ieder een aan kalm te blijven. Maar die waar schuwing werd in de wind geslagen. Opgewonden liepen de spelers door de zaal. Velen trachtten via de ach terzijde te ontsnappen, maar ze von den alle uitgangen versperd. Som migen schijnen echter via het dak of een W.C.-raampje de dans te zijn ontsprongen. Volgens ooggetuigen stormden even later ook politie-agenten naar binnen, de revolver in de hand. De spelers werden in groepen gesplitst. De „werkende leden", croupiers en bankhouders, wer den apart gehouden. Het werd al spoedig rustiger. Velen probeerden nog achter de rug van de rechercheurs om fiches te wisselen. An deren stopten geld en fiches in hun kle ren of in het meubilair weg. Recher cheurs droegen de lakens van de speel tafels aan ep bedekten de daarop ge stapelde fiches. De speelkassen werden in beslag genomen. Er lagen voor vele duizenden guldens aan fiches op de tafels. Vele spelers drongen er op aan om wegens gezondheidsredenen vrijgelaten te worden. Het aantal hartkwalen was aan merkelijk. Twee Amerikanen, twee Bel gen en een Fransman werden bekeurd en konden naar hun hotel gaan. De politie nam aan dat buitenlanders niet weten dat speelholen in Nederland verboden (De Amerikanen pakten in hun hotel direct de koffers en zijn met het eerste vliegtuig naar Zwitserland vertrok ken. De bajes is zo groot De honderden anderen kregen al spoe dig hun vrolijkheid terug. Zingende trok ken zij door de enorme zalen. „We gaan nog niet naar huis„Wie zal dat be talenwie heeft zoveel ping-ping pingen „Waarom zouden we treu ren, de bajes is zo groot" behoorden tot het repertoire. In vier speciaal gecharterde H.T.M.- bussen werden de spelers ten slotte naar het hoofdbureau van politie gebracht. Ook tijdens de rit zongen zij honderd uit. Er waren opmerkelijk veel Indone siërs en jonge mensen bij. Snoek vond tafeltje rijk gedekt In Venlo ligt een openbaar rozen- park met een grote vijver, waarin tot voor kort duizenden goudvissen zwommen. Tot voor kort, want toen wandelaars de l&atste tijd hevige agi tatie in het water opmerkten ver ontruste goudvissen maakten vertwij felde luchtsprongen of schoten zig zag door het water begreep men dat er een snoek in de vijver zat. Hoe men ook. op het roofdier jaag de, tevergeefs. Tenslotte heeft men deze week de hele vijver leeg laten lopen en zo kon de snoek gevangen worden: een knaap van ruim 7 pond. Duizend goudvissen werden zolang elders ondergebracht. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om oude ketels, fietsbanden e. d. die de jeugd in de vijver nad gedeponeerd, op te ruimen. De jeugd heeft waarschijnlijk ook de snoek in de vijver gezet. Jongens vangen u.L wel eens „stekelbaarsjes" en laten ze dan soms weer zwemmen in deze vijver. Een van deze „stekelbaarsjes" schijnt echter een jonge snoek te zijn geweest, die hier zijn tafeltje gedekt vond en voorspoedig kon groeien. Voor het gebouw slenterden familie leden van de spelers op en neer. Taxi chauffeurs, die vele vrachtjes bij het Ca sino hadden misgelopen, wachtten nu ge duldig bij de politieschool. Ze moesten lang wachten, want pas tegen half vier werden de eersten vrijgelaten, meest da- en heren van een jaar of zestig en Een bediende van Aristo. in de club bekend als Jacob, werd eveneens los gelaten. Dat was hen- niet naar de zin. Samen uit, samen thuis", vond hij. Hij mocht weer naar binnen. Hoe groot het in beslag genomen be drag is, kon de politie ons nog niet ver- Buiten het Casino stond een duizend koppig publiek. De opdringerigheid van deze nieuwsgierigen was zo groot, dat de politie moeite had de orde te handhaven. Soms moesten er zelfs klappen worden uitgedeeld met de gummiknuppel. De rechercheurs waren aanvankelijk nogal zenuwachtig. Een fotograaf die een plaatje wilde maken, kreeg te horen: i u een foto maakt dan verspeelt u toestel." Op een afstand mocht men fotograferen, als de mensen in de bussen Veel minder sensationeel, maar daarom niet minder effectief was de inval in de Embassy-club aan de Kneuterdijk, waar de Mondial-speelclub gevestigd is. Er waren slechts 15 leden aanwezig. Ook zij werden per autobus naar het arrestanten lokaal vervoerd. Onbekende club in A'dam Even laat als in Den Haag werd een inval gedaan in de enige draaiende club Amsterdam, Eureka aan het Thorbeckeplein. Tien spelers werden ge arresteerd. De politie vond in het tasje van een der dames een briefje met het adres van een totaal onbekende speelclub. Prompt ging men er op af. Deze ge heime club werd overrompeld, om dat men er van overtuigd was dat de politie dit speelhol niet vinden zou. Spelers, fiches, geld, alles ging naar het politiebureau. Ook het Casino Hamdorff te Larer heeft de roulette moeten stoppen. Zes croupiers en drie bestuursleden werden aangehouden, doch na verhoor vrijge laten. De deur van het casino is ;geld, in tegenstelling tot de vorige keer at er een inval gepleegd werd. In Rotterdam bezocht de politie ;n club aan de Mathenesserlaan. Er draaide echter geen roulette, daar het be stuur van deze „amusementsvereniging' bijeen was om de waarschuwing van dt justitie te bespreken. De vergadering wai juist afgelopen en men zat te kaarten. Dverige clubs in Rotterdam, alsook n Loosdrecht en de twee grote Noordwijk, l.adden eveneens bijtijds hun poorten gesloten. Geen geduld meer Mr Maris, de Haagse officier van Jus titie, heeft vannacht de verzekering geven dat het parket, indien nodig, met dezelfde kracht de bestrijding van speelclubs zal voortzetten. Hij verwacht ;r op grond van deze actie veroor delingen zullen volgen. De actie is ge baseerd op artikel 140 van het Wetboek Strafrecht en artikel 254 bis. Dit artikel is ingelast in de in 1911 ingevoer- zedelijkheidswetten en was bedoeld juist de speelclubs het bestaan mogelijk te maken. De justitie heeft lang genoeg geduld geoefend, aldus mr Maris. Boesman landde vlak bij Russische zone Dank zij de claxon van een politie auto uit Wolfenbüttel zijn de Neder landse ballonvaarders de heer en mevr. Boesman en de heer De Vos, slechts enkele meters voor de Russische zone geland. waren Oostwaarts afgedreven en besloten een tussenlanding te maken ten Zuiden van Wolfenbüttel om daar de juiste ligging van de Russische zone- grens te vragen. Een politieauto had de ballon reeds enige tijd gevolgd en bij de goedgeslaagde tussenlanding verklaarde de Westduitse politie- inspecteur, dat de ballonvaart kon worden voortgezet. De politieauto bleef de ballon echter nazitten en toen de bal lonvaarders bij het Niemandsland waren aangekomen, toeterden de agenten ter waarschuwing drie maal. De tweede lan ding vlak voor een Russische grenspost verliep vlot. Inmiddels is de ballonéquipe Boesman teruggekeerd voor een aantal ballontochten in Nederland. De goed georganiseerde „Operatie S(peelholen)", die de politie gister avond om 11 uur landelijk uitvoerde, was een volkomen verrassing voor de gokkers. In het Casino te Scheve ningen trof men er" om en nabij 300 aan, die met autobussen naar het bureau werden gebracht. Enige dames, voor wie de roulette ook is uitgedraaid, stappen in. Brits Prinselijk Paar naar Ver. Staten Prinses Elizabeth en Prins Philip heb ben de uitnodiging van president Truman hem in Washington op 24, 25 October te komen bezoeken, aangenomen. In de officiële bekendmaking Buckingham Palace werd meegedeeld, dat het paar op Blair House zal ver blijven, daar aan het Witte Huis repa raties worden verricht. (Voor dit huis, dat Truman tijdelijk als residentie heeft gebruikt, werd onlangs door opstandige Portoricanen de moordaanslag op de Amerikaanse president gepleegd). Het Paar zal 25 September met Empress of France (Canadian Pacific) vertrekken. Het is nog niet bekend of bezoeken gebracht zullen worden s andere steden dan Washington. Het het eerste bezoek van het paar aan 1 Amerikaanse vasteland. Op 4 Juli werd medegedeeld, dat de Prinses en de Her tog in October Canada zullen bezoeken. Daarop volgde de uitnodiging van presi dent Truman. Reeds 1400 bisamratten in ons land gedood Tot op heden zijn er al 1400 van beruchte bisam- of muskusratten, die op uit zijn onze dijken te doorgraven, binnen onze grenzen gedood, deelt het ministerie van Landbouw c.a. mede. Zoals weet komen deze gevaarlijke dieren land binnen uit België. Er dreigt echter ook „besmetting" uit Duitsland (Lüneburge'r heide) en Frankrijk (een haard op 90 km afstand van Zeeuwsch- Vlaanderen). Om dit gevaar te bestrijden is in Den Haag overleg gepleegd tussen vertegen woordigers van België, Frankrijk, Duits land en Nederland, onder leiding V. E. Wilkins, directeur-generaal Europese organisatie voor de bestrijding der muskusratten. Er werden uitstekende resultaten ge boekt Bij de regeringen zal worden aan gedrongen op een centrale bestrijding en bijzondere activiteit in de grensgebieden. Burgemeester Vijlbriel uit de (woning)nood Burgemeester N. Vijlbrief, oud-Eer ste Kamerlid en oud-wethouder van Vorburg, is nu al een half jaar burge meester van Westzaan, maar nog steeds niet echt onder de burgerij op genomen. De grote woningnood in die kleine Zaanse gemeente verhinderde tot nu toe dat hij een eigen huis be woonde. Burgemeester woont al die maanden al in een hotel en gaat alleen de weekeinden naar huis.... gerij miste haar burgervader node bij allerlei feestel^'ce gebeurtenissen zon op middelen,die daaraan einde zouden kunnen maken, aldus het A.D. Heel de Westzaanse bevol king is thans verheugd over het offer dat het lid van de huisvestingscom missie de heer P. Molenaar bracht: hij ging met zijn gezin bij zijn moedci inwonen en stelde zijn huis ter be schikking van burgemeester Vijlbrief. Trieste vondst van militairen In Deventer opende gisteren minister In 't Veld de nieuwe Prins Bemhard sluis („met de 12 deuren"), die de stad voor industrievestiging veel aan trekkelijker maakte, dan men ooit durfde hopen. De eerste schepen in het grootse waterbouwwerk. Jongen dronk nicotine en overleed Het negenjarig zoontje van de familie De Nijs uit de Goudsbloemstraat te Ber gen op Zoom, heeft gistermiddag uit een fles nicotine een slok genomen, zakte direct in elkarr en overleed binnen en kele minuten. De jongen was met een vriendje naar buiten getrokken. In een tuinderij bij de Moerstraatsebaan ontdek te het tweetal tussen struikgewas een fles. Zonder zich af te vragen wat daarin kon zitten, nam de jongen De N„ om zijn dorst te lessen, er een slok uit. Toen hij even daarna in elkaar zakte, nam zijn vriendje ijlings de vlucht. Een voorbij ganger ontdekte kort daarop de jongen, maar toen was het al te laat. De fles bevatte een nicotine-extract voor het bespuiten van bloemkool. Het begint weer Hakenkruisvlaggen, wapens etc. gevonden bij neo-nazi's In West-Berlijn heeft de politie gis teren een inval gedaan in de woningen van 200 neo-nazi's. Een aantal vut: penen werd in beslag genomen, terwijl tevens een geheime propagandaschuil- plaats werd ontdekt. Hierin werden hon derden zwarte uniformen, hakenlkruis- vlaggen, emblemen en ander "materiaal gevonden. Drie personen werden ge arresteerd. Geruchten over een op handen zijn de geldsanering in Indonesië zijn daar officieel tegengesproken. Auto met twee lijken na vier jaar uit de Amer opgehaald (Van onze correspondent) OP DE PLAATS waar vroeger de pont van Keizersveer te Raamsdonk- veer (N.-B.) aanlegde, is een auto uit de Amer opgehaald, waarin men nog twee lijken vond van personen die vier jaar en drie maanden lang vermist werden. Het zijn de stoffelijke overschotten van een Haagse zakenman en een Utrechts meisje. Pontonniers, die op manoeuvre waren, hebben deze week de met modder overdekte auto opgetakeld, nadat zij er bij hun oefeningen op gestoten waren. In het water liggen verschillende Een kraanwagen kwam ter assistentie stukken ijzer en steen, van de toender- tijd vernielde brug. Het was ook geen zeldzaamheid dat dezer dagen het anker der militaire schepen niet op te halen was. Enkele militairen gingen op onderzoek en al tastend bemerkten zij dat het anker aan een wiel vast zat- De gearresteerde officieren Fraude op Ypenburg kwam aan 't licht De twee officieren van de Luchtmacht, die, zoals we gisteren nog gedeeltelijk konden melden, in verband met malver saties in voorlopig arrest zijn gesteld, de 52-jarige reserve-luit.-kolonel hoofd van de luchtmacht- schaffingsdienst, en de luitenant B. Overste W. B. wordt, naar mag worden aangenomen, voorlopig vastgehouden we gens malversaties die voor een deel te ruggaan tot de jaren 1945 en 1946, toen af van de luchtmacht nog gevestigd op Ypenburg en de toenmalige ka pitein B. o.m. belast was met de inkoop van uniformen. Hij zou toen de inkoop prijzen hoger opgegeven hebben dan ze werkelijkheid waren en het overschot eigen zak hebben gestoken. De Volkskrant brengt het recente over lijden van de kapitein van de luchtmacht Van L. in verband met deze zaak. Wij meldden dezer dagen dat Van L. uit een het gebouw van de lucht machtstaf is gevallen en aan de verwon dingen is overleden. Negen Korea-gewonden teruggekeerd Gistermiddag zijn op het vliegveld Valkenburg negen gewonde Nederlandse vrijwilligers uit Korea aangekomen. Zij werden direct naar militaire hospitalen in Den Haag en Utrecht gebracht. De namen der gewonden luiden: G. van Ak keren, soldaat, uit Wageningen; A. van Beek, korporaal. Punen; K. Lindekamp. soldaat 1ste kl„ Hoogeveen; J. H. Pranger, soldaat, Workum; G. A. van Rooy, sol daat, Epe; A. Ruygrok, le luitenant. Lei den; A. J. van Santen, korporaal, Zwolle; H. P. Sonneville, soldaat, Rotterdam en. F. J. F. M. Weijnbanningh, 2e luitenant, Groenlo. Op het geveohtsveld in Korea heeft de divisiecommandant de „Silver Star" uitgereikt aan de eerste luitenant F. H. Houtkamp uit Den Haag en aan de ser geant G. J. H. Janssen uit Beegden, beiden van het Ned. Korea-detachement. Aan het front in Korea zijn vier nieuwbenoemde Nederlandse officieren door luit.-kol. W. D. H. Eekhout beë- ;d, n.l. de reserve tweede luitenants P. Bergefurt uit Arnhem, A. W. G. Essers uit Kerkrade, W. J. Esseveld uit Dordrecht en F. M. G. Harting uit Den Haag. Regering over Ambonnezen Op hun recht zal niet worden beknibbeld Uiteindelijk weer naar Indonesië Indien er iets is dat door de Neder landse Regering met het oog op de be langen van de Ambonnese oud- K.N.I.L.- militairen wordt betreurd, dan is het wel dat zij tot tijdelijke overbrenging Nederland gedwongen is geweest. De oplossing kan op het ogenblik nog worden gegeven, doch behoort gelegen te zijn in de uiteindelijke afvloeiing naar Indonesië, verklaren de ministers Peters Stikker in de memorie van antwoord i de Eerste Kamer over de Muorbe- groting 1951. Inmiddels behoeft echter niet ge vreesd te worden dat aan het recht van de Ambonnezen in ons land zal worden tekort gedaan of zelfs „node loos" daarop zal worden beknibbeld. Overwogen wordt hoe op de meest doelmatige en bevredigende wijze het contact aangaande de sociale belan gen van de Ambonnezen met de ge zamenlijke groep kan worden onder houden. De Regering is niet van mening dat de uitslag van het gevoerde proces in zake de afvloeiing als een échec voor haar moet worden beschouwd. De nieuwe processen, die haar mochten worden aan gedaan zullen haar niet weerhouden te doen wat haar te doen staat. DAT de bedrijfsver. voor de koop vaardij blijkens de St. ert van gisteren is erkend als bedrijfsver. in de zin der W erkloosheidswet. DAT te Velden (L.) uit de Maas het lijk is opgehaald van de 19-j. kanovaar der S. uit Venlo, die op 31 Juli is ver dronken. DAT gisteren de laatste kersen zijn aangevoerd op de Gelderse fruitveilin gen en ze nog ruim een gulden per kg opbrachten. DAT Raalte op 16, 17 en 18 Aug. het oogstfeest „Stoppelhaene" viert en erop 18 Aug. de 22ste Ned. imkersdag wordt gehouden. DAT kol.-vlieger-wnr J. L. Zeegers, die benoemd is tot commandant van de tactische luchtmacht, met standplaats Eindhoven, op 10 Aug. het commando over de luchtbasis Twente zal overdragen aan maj. jhr mr R. W. C. G. A. Wittert van Hoogland. DAT J. Bakker Jac. zn te Wanneper- veen, die 60 j. lang eendenkooiker is geweest, is onderscheiden met de zilve ren eremedaille van de O.-N. orde. DAT de federatie van zilver- en goud smeden op 24 en 25 Sept. in Nijmegen congresseert. DAT een delegatie van 5 personen van de Anglo-Iraanse Oliemij uit Londen op weg naar Teheran om nieuwe bespre kingen te gaan voeren, gisteren enige tijd ip Schiphol vertoefde. DAT in Delden, waar hij met vacantie was, op 46-jarige leeftijd is overleden de directeur van de Heemaf S.K.A. Moto- renwerke te Dortmund, J. H. Hamburg. DAT het nieuwe, in Engeland gebouw de vraohtsohip van de Mij Zeevaart te R'dam, de Callisto (5844 ton) met 10.000 ton kolen aan boord voor het eerst de thuishaven binnenliep. DAT burgemeester d'Ailly van A'dam als eerste Nederlander wegens zijn diensten voor de burgerluchtvaart het erelidmaatschap van de Clipperclub te New York heeft ontvangen. DAT op de scheepswerf van de firma A. Vuyk en Zn te Kapelle aan de IJssel aan 27 werknemers die langer dan 40 jaar in dienst waren een gouden holroge uitgereikt N van de vorige maand aan de gemeentelijke Amsterdam de rooms- katholiek J. H. M. M. van Loenen op een proefschrift over Plato. De promotie geschiedde cum laude vanwege de grote verdiensten van het proefschrift Prof. Pos was de eigenlijke promotor, doch wegens diens ongesteldheid trad voor hem in de plaats prof. Oldewelt Hoewel de promotie, zoals gezegd, cum laude geschiedde, verklaarde prof. Olde welt, zeggende namens de senaat te spreken, dat de conclusies van de disser tatie niet aanvaard werden. De promo vendus zou nl. tot zijn conclusies zijn gekomen en juist tot deze bepaalde, voor de Amsterdamse senaat onaanvaardbare, op grond van zijn geloof. Zijn katholi cisme zou hem hebben geleid en verleid tot foutieve gevolgtrekkingen. Drs H. Litjens, die aan deze kwestie in „De Tijd" een ingezonden stuk wijdt weldra haalde men een personenauto waaraan wij deze gegevens hebben ont- op. Het bleek een gloednieuwe Ford leend, vindt, dat de strekking ervan veel 1947 te zijn, waarvan het chroomwerk verder reikt. Het betreft de relatie, die nog onbeschadigd vier banden nog op spanning Het dak alleen was ingedreukt, v< delijk doordat er een schip over de ge- Na verder onderzoek ontdekte men in de auto de lichamen van twee perso nen. Dr Hulst uit Leiden en enkele po litiedeskundigen onderzoeken de oor zaak van het ongeluk. Verondersteld wordt dat de autobestuurder door de duisternis toendertijd misleid is en in het water is gereden. Grote Kerk te Rotterdam wordt herbouwd In haar oude vorm in 1940 zwaar beschadigde Grote Kerk te Rotterdam (naast de St Laurens- toren) zal in haar oude vorm worden herbouwd, zo heeft de Ned. Hervormde gemeente besloten. In drie etappes zal het restauratiewerk aanvatten. Er ïn bedrag van f 447.000 bijeenge bracht. Hieraan kan een belangrijke som oorlogsschade-vergoeding worden toegevoegd. Dit is gen.-maj. Ham II, leider der Noord-Koreanen in Kaesong, met het hoornen sigarettenpijpje, waardoor de belangstelling der fotografen zó werd gewekt zoals onze oorlogscorrespon dent Alfred ran Sprang reeds ver telde) dat hij het tenslotte opborg. Het valt dus zelfs niet altijd mee een lichte pijp" te roken. prof. Oldewelt voorop stelde 1 geloofsovertuiging en de uitkomsten van het wetenschappelijk onderzoek. Om wetenschappelijk betrouwbaar werk te leveren moet men, in de zienswijze van de Amsterdamse senaat, niet gebonden zijn aan een levensbeschouwing, omdat men dan immers niet geheel „vrij" meer is. Het monopolie van de objectiviteit berust bij de „geheel vrijen", waartoe blijkbaar de promotor wel zichzelf rekende, maar niet de gepromoveerde. YT7AAROM wij dit alles vermelden? Omdat de opmerkingen van prof. Oldewelt even goed gemaakt hadden kunnen worden, wanneer de gepromo veerde geen rooms-katholiek maar een calvinist was geweest. Het gaat om het oude strijdpunt, of wetenschap ophoudt wetenschap te zijn, wanneer zij niet ge hanteerd wordt met de liberale opvatting van objectiviteit, of, zo men liever wil, neutraliteit. Het zal vermoedelijk bij niemand tegenspraak ontmoeten, dat ook voor de wetenschap de regel geldt, die voor de journalistiek de „grondwet" vormt. nL „facts are sacred feiten zijn heilig". Dit neemt echter niet weg, dat het trek ken van conclusies uit bekende feiten en ook de waardering van die feiten, wel terdege onderworpen is aan het uitgangs punt, waarvan een wetenschapsbeoefe naar uitgaat op grond van zijn levens beschouwing. Een humanist zal de feiten anders beoordelen dan een rooms-katho liek en deze weer anders dan een calvi nist. Deze beoordeling kan. juist wegens verschil in uitgangspunt, inderdaad voor anderen onaanvaardbaar zijn. Doch daar mee houdt zij niet op, deel uit te maken van het overigens vage begrip „weten schap". Het standpunt van prof. Oldewelt leidt er in feite toe, dat het humanistische, of zo men liever wil. het oude liberale, uitgangspunt word*, gepromoveerd tot het enige juiste. Hij moge zelf deze mening zijn toegedaan, in wezen is dit een subjectieve beoordeling van de in houd van het begrip objectiviteit, het geen leidt tot een onwetenschappelijke basis-vereniging. Deze geschiedenis toont nogmaals ten overvloede aan. hoe juist het is, dat er in ons heus nog wel goede vaderland ook confessionele universiteiten bestaan. Utrecht „zeehaven" Utrecht is gisteren na vier eeuwen op nieuw „zeehaven" geworden door de of ficiële opening door burgemeester De Ranitz van de Scheepvaartlijn Utrecht Londen. Deze lijn wordt met twee Kust vaarders onderhouden door de fa G. van Donselaar en Zn. Binnenkort denkt men een tweemaal-weekse dienst te onder houden. De Wapenstilstandsbesprekingen "TJE WAPENSTILSTANDSBESPREKINGEN, die vandaag te Kaesong in -L' Korea zijn gehouden, duurden weer niet lang. Morgenochtend wor den zij voortgezet. Men acht het te Tokio waarschijnlijk, dat gen. Ridgway de communisten spoedig een ultimatum zal stellen inzake de demarcatie- lyn. Waarnemers zien in de verklaringen, de laatste dagen afgelegd door Radio-Peking, een teken, dat de communisten zich voorbereiden, de eis der Verbondenen voor een belangrijk deel in te willigen, onder het motto, dat de Verbondenen gedwongen zijn geweest van veel onredelijker eisen af te stappen. Tijdens de besprekingen van vanmor- genen is gen heeft de leider van de V.N.-delega- admiraal Joy, geprotesteerd tegen schending van de neutraliteit van Kaesoftg. Er was nl. een compagnie ge wapende communisten voorbijgetrokken. Het voorlichtingsbureau van 't hoofd kwartier van generaal Ridgway heeft verklaard, dat China de weg van het Joegoslavië van Tito zal opgaan, wan neer de oorlog op Korea nog lang duurt. De verschrikkelijke afstraffing van de Chinezen door de V.N.-troepen zo ude betrekkingen tussen Rusland en China geen goed doen. De Russische politiek met betrekking tot Korea zou ten dele tot doel hebben gehad. China te ver zwakken. De communisten hebben zich verschrikkelijk misrekend. Voorts heeft het hoofdkwartier verklaard, dat de 38e breedtegraad '-an militair standpunt be keken geen enkele waarde heeft. De Verenigde Naties houden de troeven in het dodelijk spel in handen, doch zy hebben geen territoriale aspiraties wensen slechts een eerlijke "*""1 vrede. i duurzame een periodiek rapport aan de V.N. heeft Ridgway meegedeeld, dat de com- sten zich tijdens de wapenstilstands besprekingen voorbereiden op een nieuw offensief. De communistische activiteit is volgens hem van dezelfde intensiteit als die. welke voorafging aan vroegere Noordelijke offensieven. Van krijgsgevan- dat ook nieuwe troe- velde in gereedheid zijn gebracht. Intussen blijven de ver bondenen aanvallen doen om communis tische concentraties te verijdelen. Mooi of slecht weer Met een fototoestel en rolfilm van FOTOHANDEL N. v. d. HORST ALTIJD GOEDE RESULTATEN Doezastraat 39 Telefoon 24702 WEERBERICHT Atnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk nog veel bewolking met enkele buien, morgen overdag ech ter enkele opklaringen en afnemend buiig. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Vrij minder drukkend van van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 5.06—20.25; maan 6-tl— 21.07. Maandag zon 5.08—20.23; maan 9.02—21.28. 10 Aug. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1