ïlieumo Criteria GTouraiü Nationalistische soldaten vallen de provincie Joennan binnen De gereorganiseerde troepen trachten vliegvelden te bezetten Overheid gaat de emigratie beter regelen Kamerlid Reijers stelt vragen over 't vlaggen-incident Wfst U VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 Twe# en dertigste Jaargang No 9292 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) IHTEtNA-nOMAAL VOGELPARK Hoofdredacteur: Dr. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanlvastich N «btfelcvca myn bert ia tcgljenspotï* paviljoen. Toegang bo\ Invasie in Rood-China DE GROOTSTE VELDSLAG sedert de Roden het gehele vasteland van China hebben bezet, schijnt zich binnenkort in het Zuiden van Rood- China te ontwikkelen. Volgens berichten uit Saigon (Indochina) zijn 18.000 nationalistische Chinese soldaten de Zuidelijkste provincie Joennan binnengetrokken. Van de andere kant trekken communistische colonnes snel in Zuidelijke richting, om de invallers op te vangen. Berichten uit Hongkong melden, dat er in Indochina nog 35.000 man Natio nalistische troepen gereed staan om even eens Rood-China binnen te vallen. Eer Nationalistische colonne is even ten Zui den van de beruchte Birmaweg de grens overgetrokken. Zij splitste zich in drieën Een andere colonne overschreed de grens 160 km meer naar het Zuiden en ver overde twee steden in het grensgebied Een derde colonne nikte op naar het vliegveld Mengse. maar werd door het communistische garnizoen teruggeslagen Daarna zwenkte zij naar het Zuidoosten om een ander vliegveld. Menghai, aan te vallen. De troepen zouden uit de lucht worden bevoorraad. Toen in 1949 de communisten geheel het vasteland van China bezetten, den duizenden nationalistische soldaten over de grens naar Noord-Birma gedre ven. Thans schijnt dus door de gereor ganiseerde troepen een grote invasie of touw te zijn gezet. Het doel zou voorlo pig zijn het bezetten van een strook var 160 km breedte tussen de Birmese grens en de rivier de Mekong. Dit gebied i: van strategisch belang wegens de vlieg velden. die langs de opmarsroute van d( nationalisten liggen. Drie ministers in Perzië afgetreden Olieproductie in andere landen, w.o. Nederland, wordt vergroot De Perzische ministers van Binnen landse Zaken, generaal Zahedi, van Ver keer. Amir Boetsjehri, en van Buiten landse Zaken, minister Bagher Kazemi hebben hun ontslag ingediend. Generaal Zahedi is afgetreden naar aanleiding van de critiek, die op hem in het parle ment was uitgeoefend in verband met de demonstraties, welke op 29 Juli j.L in Teheran plaats vonden. Hij is opgevolgd door Amir Alai. militair goevemeur van Ide Zuidelijke provincie Choezistan. De reden van het aftreden der twee andere ministers is niet bekend. !Een brand, die door kortsluiting zijn veroorzaakt, heeft het bureau personeelszaken van de Anglo-Iranian te Abadan verwoest. Duizenden documen ten gingen verloren. Volgens het Perzische blad Bakhter mruz heeft de Perzische kustwacht gis teren op de Kaspische Zee op een klein Russisch vaartuig gevuurd. Het schip zou de Perzische territoriale wateren zijn binnen gevaren Het Perzische ministerie van Oorlog zeide niets van het incident af Negentien Amerikaanse oliemaatschap pijen. die in het buitenland werken, zijn gisteren overeengekomen de productie uwe olie in 11 landen en die van ge raffineerde olie in 27 landen, w.o. Neder land, te vergroten om zodoende tegenwicht te vormen voor het verloren gaan van de Perzische olie. De Britse oliemissie, die in Teheran be sprekingen zal voeren met de Perzische regering, zou waarschijnlijk vandaag ver trekken. Gesneuveld in Korea De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 26 Juli j.L zijn ge sneuveld: de soldaat eerste klasse F. Brouwer, 24 jaar, uit Hasker- land; de soldaat C. P. Kempen, 23 jaar, uit Amsterdam en de kor poraal P. B. Slager, 26 jaar, uit Stedum. Allen waren ongehuwd. (Het totaal aantal in Korea ge sneuvelde Nederlanders is hier mede gestegen tot 63. Red.). Onderdelen van Garuda gestolen En de K.L.M. werd beschuldigd Naar aanleiding van vragen in het parlement, die insinueerden, dat de K.L.M. oude onderdelen naar Indonesië zou hebben gezonden voor Convairs van de Garuda Indonesia Airways, terwijl zij de nieuw-bestelde onderdelen voor eigen Convairs zou hebben gebruikt, heeft de beer Konijnenburg te Djakarta verklaard dat de K.L.M. de Garuda is bijgespron gen door haar onderdelen te lenen, zo dat de nieuwe Convairs voor 2500 vlieg- waren gedekt. Zodoende kon men zes Convairs in de lucht houden. De moeilijkheden met de onderdelen wer den nog verergerd door het Koreaanse conflict» en de opstopping te Priok. Van de met de Bengkalis aangekomen zen ding van 21 kisten werden drie geheel leeggestolen en 18 kisten aangebroken. Desnietemin zal de Garuda tegen het «inde van dit jaar acht Convairs in de lucht hebben. Twee jongens verdronken; meisje overreden Het negenjarig zoontje van de familie Katzwinkel is gisteren in de Maas bij Gennep bij het zwemmen verdronken, toen een golfslag van een passerende Vrachtboot hem meesleurde. Gisteren geraakte het 3Vi-jarige zoon tje van de voorman B. te Winschoten Spelenderwijs in een vijver en verdronk. De 9-jarige W. L. uit Amsterdam, een (meisje dat met vacantie in Schoorl was. I» gisteren op de fiets aangereden door «en vrachtauto en op slag gedood. De bevelhebber van de nationalisten, generaal Li Mi, zou bij het reorganise ren van zijn troepen geholpen zijn dooi de guerillahoofdman Moe Sjoe I, die ope reerde in de Chinese provincie langs het Noordelijke uiteinde van de Birmese grens. Li is ten zeerste afhankelijk van de aanvoerlijnen, die door Chinese za kenlieden door Thailand zijn georgani seerd. Weldra 800 emigranten naar Nieuw-Zeeland Het ss. Zuiderkruis zal Zaterdag 25 Augustus met ongeveer 800 Nederlandse emigranten en passagiers naar Nieuw- Zeeland vertrekken De inscheping van emigranten uit Zuid-Holland geschiedt tussen 10 en 11 uur. Ten gerieve van de vertrekkenden en hun uitgeleiders, wo nende te of in de omgeving van Den Haag, Leiden en Haarlem zal op de in schepingsdag een speciale boottrein lo pen naar de inschepingsterreinen aan de Javakade te Amsterdam. Deze trein vertrekt van Den Haag H.S. om 8.31 u- en uit Leiden om 8 46 uur. Op 6 September zal het schip van Cu rasao vertrekken, op 8 September te Colon (Panamakanaal) aankomen, en op 9 September van Balboa (Panamaka- r.aal) vertrekken, op 21 September van Papeete (Tahiti) en op 27 September te Wellington (Nieuw-Zeeland) aankomen- Zondag wordt Prinses Irene J2_ jaar Toch geen televisie op 1 September? Het staat nog allerminst vast dat men op 1 September a.s. zal kunnen begin nen met televisie-uitzendingen. De om roepverenigingen hebben wei een aantal voorbereidingen getroffen, maar omdat de regering in gebreke blijft definitief te antwoorden op door de omroepvereni gingen gevraagde nadere inlichtingen, worden de verdere voorbereidingen als bijv. het aanstellen van personeel ernstig belemmerd en komt de datum van 1 Sep tember in gevaar. Ontdekking in de Congo De heer Marijnen vergist zich, als (Vreemd) Belgisch antwoord op diamant-aanbod Met betrekking tot de verklaringen van de heer Jules Marijnen uit Maastricht, betreffende zijn 20 jaar geleden gedane ontdekking van een diamantveld in Belgische Congo, wordt van de zijde het Belgische ministerie van Koloniën medegedeeld, dat een en ander zeer goed mogelijk is, doch dat de heer Marijnen zich vergist, indien hij meent eigenaar te zijn van deze vindplaats van diaman ten. Men moet om een mijn in de Congo te mogen exploiteren, allereerst in het bezit zijn van een machtiging en deze moet het onderwerp uitmaken van bijzonder decreet. Bij het Belgische nisterie van Koloniën nu heeft men geen spoor kunnen ontdekken van stappen, die vroeger met betrekking tot deze gelegenheid genomen zouden zijn ner is dan ook machtiging gegeven tot exploitatie van dit diamantveld. Een en ander houdt in," dat de heer Marijnen geen enkele aanspraak kan doen gelden op het terrein, waar hij de diamanten heeft gevonden, aldus werd ons van de zijde van het Belgische ministerie van Koloniën medegedeeld. (De heer Marijnen maakt, zoals men weet, geen aanspraak op het diamant veld. Hij wil de vindplaats aanwijzen; die aanwijzing beloond worden en aandeel ontvangen uit de opbrengst der daar gevonden stenen). Half millioen bezoekers op Schiphol Gistermiddag passeerde op Schiphol de 500.000ste bezoeker het loket. Het was 'ouw J. KnavenHofstede uit Pur- merend, die met haar echtgnoot en twee zoontjes een bezoek aan de Amsterdam- luchthaven bracht. Mevr. Knaven kreeg het boek Ons Schiphol, een grote taart en rondvlucht, boven Amsterdam aangeboden. Marianne onwillig Ook Petsche liep een blauwtje Nog steeds zit Frankrijk zonder kabi net Doordat de socialisten zich bleven verzetten tegen de voorgestelde subsidie het bijzonder (Katholiek) onderwijs, kon ook Maurice Petsche gisteravond de meerderheid behalen die in Frankrijk nodig is om een nieuw kabinet te kunnen Petsche, de onafhankelijke minister van Financiën in het demissionnaire kabinet-Queuille, bad voor de stemming in de Nationale Vergadering nog beroep gedaan op de socialisten oi helpen een eind te maken aan de lammend werkende kabinetscrisis. Zij waren echter niet tot andere gedachten te brengen met het gevolg, dat Petsche slechts 281 stemmen kreeg Aangezien hij er minstens 314 moest hebben kwam hij er 33 tekort. De socialisten en Gaullisten onthielden zich van stemming (240 ont houdingen) en de communisten stemden Nader vernemen w(j. dat de Franse president, Auriol, Guy Mollet, algemeen secretaris van dc socialistische partij, heeft verzocht een regering te vormen. Mollet echter wees het aanbod af, waar na Auriol Réné Plévcn (radicaal-gezind) bjj zich heeft ontboden. Bus met 34 padvinders bij Ede verongelukt Ernstig gewonden uit Den Haag en Monster ?wee chauffeurs en een reisleider werden ernstig en 35 Schotse padvinders licht gewond, toen gisteravond een tou ringcar van Lissone Lindeman uit Den Haag en een truck met oplegger uit Mon ster met grote snelheid tussen Ede en De Klomp op elkander botsten. De ernstig gewonden en vijf padvin ders werden naar het Juliana-ziekenhuis Ede vervoerd. Deze padvinders en de t van hun gezelschap konden kort daarna met een gecharterde bus hun reis Rotterdam voortzetten. De beide auto's werden zwaar gehavend. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan doordat dc chauffeur van de vrachtwa gen. Gerrit Frans uit Monster, te veel naar links uitweek toen de autobus van tegenovergestelde richting naderde. Poli tie en oogetuigen menen dat de busbe stuurder, de 32-jarige J. Beeking uit Den Haag, op voorbeeldige wijze de macht het stuur behield, waardoor een ernstiger aanrijding kon worden voor komen. De chauffeurs Frans en Beeking kregen een hersenschudding. In de vrachtauto zat nog een andere chauffeur, C. Hoogen- raad, die alleen snijwonden kreeg en naar huis kon terugkeren. Koningin woonde deel van conferentie bij Gedachtenwisseling over de „geestelijke aspecten" Op het kasteel Het Oude Loo te Apel doorn is van 23 Juli tot en met gisteren een aantal personen van verschillende nationaliteit, positie en professie bijeen geweest om in een rustige omgeving van gedachten te wisselen over de geeste lijke aspecten van deze tijd. H.M. de Koningin, die verschillende gedachtenwisselir.gen heeft gevolgd heeft de deelnemers der bijeenkomst gastvrij heid verleend op het paleis 't Loo. Credieten voor inwoners Elten en Tudderen De regering heeft de in het rapport van een commissie voorgestelde voor zieningen voor de bij de grenscorrectie Nederland gekomen gebieden in be ginsel aanvaard. Deze voorzieningen zijn: de mogelijkheid om in noodgevallen credieten te verlenen voor aanvulling huisraad en lijfgoederen, voor her stel en splitsing van woningen en boer derijen, alsmede voor herstel van kerken; nieuwbouw van een bescheiden aantal woningen; cultuur-technisohe werken ter verbetering van de polder Grondstein te Elten en de Rode Beek te' Tudderen; ver betering van enkele wegen in Tudderen. Dat deelt minister Van Maarseveen lee in de M.V.A. aan de Eerste Kamer /er het ontwerp Grenscorrectiewet. ■I Wetsontwerp ingediend Stichting Landverhuizing kan worden opgeheven DE INSTELLING van een emigratieraad, een emigratiebestuur en een emigratiedienst wordt thans door minister Joekes voorgesteld in een wetsontwerp, dat ten doel heeft de overheidszorg voor de landverhuizing beter te regelen. De Stichting Landverhuizing zal kunnen worden opge heven. emigratiebestuur en het Rijksarbeids bureau aan alle organen moeten worden gegeven omtrent voorlichting, aanmel ding en selectie. Deze dienst gaat het werk doen van de Stichting Landverhui zing Nederland. Daarnaast zal de minis ter rechtstreeks bepaalde werkzaam heden aan deze dienst kunnen toebe delen. zodat de vorming van een afzon derlijke Rijksdienst voor specifieke over heidsmaatregelen kan worden voor komen. De gewestelijke arbeidsbureaux blijven belast met de zorg voor de aanmel ding van candidaat-emigranten. Voorts zullen particuliere instellingen als bij zondere aanmeldingsorganen kunnen op treden, dooh alleen als ze door het emigratiebestuur zijn erkend. Al deze voorgestelde maatregelen zul len jaarlijks ruim f 1.9 millioen kosten. Zoals minister Joekes in December 1950 reeds in het kort aan de Tweede Kamer meedeelde, zal de emigratie- raad bestaan uit vertegenwoordigers van ministeries, organisaties van werk nemers en werkgevers in landbouw, industrie en middenstand, alsmede de vrouwenorganisaties, en enige des kundigen. Deze raad krijgt tot taak ge vraagd en ongevraagd advies te geven over alle zaken die de emigratie betref fen. Daardoor worden de organisaties de beleidvoering betrokken. Het emigratiebestuur wordt uit deze raad gevormd en bestaat uit negen leden: drie ambtenaren, vijf personen uit de maatschappelijke organisaties en de com missaris voor de emigratie, mr dr B. W. Haveman, die tevens als voorzitter op treedt. Taak: het emigratiebeleid ver wezenlijken, de aangelegenheden voor de raad yporbereidsn,en leiding geven aan het centraal bureau. Dit centraal bureau, de emigratie- dienst, zal de dagelijkse werkzaam heden verrichten en tevens de aanwij zingen voorbereiden, welke door het Is het rood-wit-blauw contrabande De heer Goldman ontkent thans, dat er in Woerden klappen vielen Het Eerste-Kamerlid J. Reijers (CH) heeft minister Van Maarseveen gevraagd of de ambtenaren, die de officiëel uit gestoken Nederlandse vlag in het Am- bonnezen kamp aan de Utrechtse weg te Woerden 28 Juli jl. hebben neergehaald, daartoe opdracht hebben gehad van de minister. Zo ja, waaraan de minister 't recht ontleent (met name ten overstaan deze Ambonnezen) het uitsteken de Nederlandse vlag op Nederlands grondgebied te beletten. Tevens vroeg hij of door het uitsteken van de Ambon- nese vlag op het kampterrein of de ge meente Woerden de handhaving van orde verstoorde of in gevaar bracht, voorts vraagt hij of zich tekenen van politieke onrust, en zo ja, welke de laatste tijd hebben voorgedaan in Ambonnezcnkamp. Tenslotte wil hij ten of het inhalen van de Nederlandse en Ambonnese vlaggen een stimulans kan zijn tot verstoring van orde en rus! en of de minister tot meerdere zeker heid voor de handhaving daarvan kan bevorderen, dat in de langdurige burge meestersvacature wordt voorzien. Lezing van de heer Goldman Jhr. J. Goldman, ambtenaar in het kamp te Woerden, deelt mede, dat in de verslagen over het incident onjuistheden z(jn geslopen. Op 21 Juli jl. gaven Ambonnezen de wens te kennen op de dag der onafhankelijkheidsproclamatie, 25 Juli jl., de Ambonnese vlag te hijsen. De regeringsinstructies luidden, dat dit 25 Juli zou worden geduld op een door de sociale leider aangewezen plaats, niet de ingang van het kamp, waar de Nederlandse vlag pleegt te worden ge hesen. Het uitsteken der Nederlandse vlag was 25 Juli verboden. Deze instruc ties zijn de kampraadsleden bij herha ling voorgehouden. In dit kamp hebben de bewoners, hun toezeggingen aan de loco-burgemeester ten spijt, op 25 Juli zowel de Ambonnese als de Nederland- vlag aan de ingang gehesen. De vlag gen bleven daar tot 28 Juli in top, waar tegen de regering meende te moeten optreden. De heer Goldman heeft de vlaggen niet neergehaald, noch daarbij assistentie verleend. Enige overstuur zijnde Ambonnezen stelden de heer Goldman persoonlijk aansprakelijk namen een dreigende houding aan. Hem is geen pak slaag noch een afstraffing toegediend. Door de bliksem zijn gisteren Luik (België) 3 personen gedood. Dezelfde bommen zullen worden ge bruikt zo besloten Amerika, Engeland Canada, zgn. standaardbommen, om t wisseling te vergemakkelijken. Alle kranten kunnen in Singapore voortaan zonder opgaaf van redenen worden verboden. Journalisten protes teerden tevergeefs. DAT de boerderij van J. J. Cnossen bij Grouw gisteren is uitgebrand doordat zijn zoontje met lucifers had gespeeld. DAT de eieren in Barneveld gisteren f 16,50f 17.de honderd deden, gen f 15,25f 16.10 vorige week. DAT de bedrijfsver. voor de kleine metaalnijverheid blijkens de St. ert van gisteren is erkend als bedrijfsver. in de zin der Werkloosheidswet. DAT de gevallen van pseudo-vogel- pest in Oostzaan met twee zijn vermeer derd. DAT leden van het corps diploma tique op 9 Aug. het Openluchtmuseum te Arnhem bezoeken. DAT marine-autoriteiten gisteren in Loosdrecht een demonstratie bijwoon den met sloepen, bemand door zeecadet ten en zoons van personeelsleden der marine (14 tot 20 j. oud), die er een waterkamp houden. DAT op 59-j. leeftijd te Rotterdam Is overleden mevr. A. Samson-Catz, een pionierster op het gebied van de Ned olksdanskunst. DAT de 68-j. Cornelia Maria Gusten- hove, Griftdijk N 21 te Lent (gem. Eist) sinds Woensdag vermist wordt en men een ongeluk vreest. DAT de burg. van Zandvoort de politie opdracht heeft gegeven geen proces verbaal meer op te maken wegens het (verboden) baden tussen de twee bad inrichtingen op het strand. DAT enkele Duitse luchtvaartautori teiten i.v.m. de toekomstige aanleg van een nieuwe luohthaven in Frankfort a. M., gisteren op Schiphol aankwamen voor een kort bezoek aan Amsterdam. DAT behalve de drie samenwerkende vakverbonden ook de Ned. Vak-Centrale en de comm. E.V.C. bij de regering hebben geprotesteerd tegen de verhoging van de kolenprijzen. DAT een der grotere melkzaken in A'dam wordt geboycot daar ze niet mee wil doen aan de nieuwe vacantieregeling, waarbij de ene helft van de slijters een week vacantie geniet terwijl de overi- voor de melkvoorziening in de hele stad zorgen. DAT de bij aanbesteding van de aan leg van een dijk langs de Klaverpolder (Hollandsch Diep) C. Verwhter te Til burg voor f438.800 laagste inschrijver was (hoogste £585.000}, DAT een pl. m. 30-j. kellner gister avond tijdens een vechtpartij op de Zeedijk te A'dam een niet zeer ernstige messteek in de rug opliep en de onbe kende daders zijn gevlogen. DAT de raad van Assen bij de Kroon in beroep gaat tegen het besluit var de Drentse gedeputeerden om de stich ting van een gem. volkscredietbank niet goed te keuren. DAT de Zweedse houtboot Sven Sturfe gisteren in de Minervahaven te A'dam tegen een sleep zandbakken voer, twee scheuren boven de waterlijn opliep naar de Nieuwe Houthaven terugkeerde. DAT een commissie uit handel, nijver heid en industrie de regering heeft zocht een goede verbinding voor Friesland te laten aanleggen (een weg HeerenveenGorredijkDrachten Groningen). DAT ie ver Het Limburgs Scheppend Ambacht op 5 Sept. in Maastricht het eerst een „dag van het ambacht" or ganiseert. DAT de vroegere gezagvoerder van de Willem Barendsz., kapt. Klaas Visser, m Schiermonnikoog twee walviskaken an 6.70 meter lengte heeft geschonken. DAT Akkrum (Fr.) op 16. 17 en 18 Aug. het 50-j. bestaan van het rusthuis Cooperaburg aldaar gaat vieren. Schoolgeld Het voornemen van de Regering c met ingang van 1 September a.s. de schoolgelden voor het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs te verlagen, zal vele ouders verheugen. Terecht. De bedragen die betaald moesten worden de kinderen dit onderwijs te laten volgen, waren wel zeer aan de hoge kant. Dat ook het maximumschoolgeld voor het u.l.o. verlaagd wordt van ƒ300 tot ƒ240 reden te meer om het nieuwe schooljaar met wat meer blijmoedigheid tegemoet te zien. Teleurstellend is echter, dat het school geldtarief voor de gewone lagere school en daar hebben vrijwel alle ouders me« maken niet wordt verlaagd. De Re gering vindt dit niet nodig. Een stand punt dat velen niet zullen delen. Erger is nog dat het zgn. „vermenigvuldigings- cijfer" dat de gemeenten volgens het tij delijk schoolgeldbesluit hanteren mogen opcenten te heffen, eveneens wordt gehandhaafd. Dit vermenigvuldi- gingscijfer is feitelijk iets dat in hoofd zaak op de lagere inkomens drukt. De schoolgeldregeling is n.l. gebaseerd op de belastingaanslagen. Wanneer men 15,belasting betaalt, moet men reeds schoolgeld betalen, n.l. 1.50 per kind. Dit tarief loopt voor het g.l.o. op tot 100. Heft de gemeente nu opcenten dan wor den deze bedragen dus verhoogd, maar en dat is het vreemde niet in ge lijke mate. Want het basisbedrag met de opcenten mag een maximum van 100. >r het g.l.o. van ƒ300,voor het u.l.o. t te boven gaan. De ouders met lage middelinkomens betalen dus hun op centen geheel, de hoge inkomens betalen slechts een deel van de opcenten of in het geheel niet. Hierin wenst de Regering nu geen ver andering te brengen. Dat is teleurstellend, want de gezinnen met enkele school gaande kinderen blijven hiervan de dupe. In gemeenten met een hoog vermenig- vuldigingscijfer (en er zijn gemeenten het 2.4 bedraagt) behoeft men dus lang niet in de hoogste inkomensgroep te vallen om toch het maximumschool geld te betalen. Het doet dus wel vreemd aan dat een Regering die steeds zegt op te komen voor de minder goed gesitueer den een regeling handhaaft die het zwaarst drukt op de gewone man. Na tuurlijk is het gebruik maken van een vermenigvuldigingscijfer een zaak van de gemeenten, maar het onbillijke daarin wordt veroorzaakt door het stellen van, door de landsregering. Schacht thans in Djakarta Dr Schacht is thans te Djakarta aan gekomen en ontvangen door mr Zain, hoofdambtenaar van Buitenlandse Zaken. Betogingen bleven achterwege. De mo biele brigade had opdracht tegen alle gebeurtenissen te waken. Het ogenblik van aankomst was slechts in kleine kring bekend. Onmiddellijk nadat hij was gearriveerd reed hij per auto weg. De pers kreeg geen gelegenheid, hem vragen te stellen. De Kon. Militaire Kapel hield gisterenmiddag in verband met haar 75-jarig bestaan een receptie in de Nieuwe Frederikskazerne te Den Haag. Luit-kol. dr C. L. Walther Boer wenst hier de tegenwoordige kapitein-directeur Rocus van Yperen geluk. Tweede van links is de wnd commandant van het Garde regiment Grenadiers en Jagers, luit.-kol. J. J. C. baron Taets van Amerongen. Naast deze de musicus F. E. A. Koeberg, die veel voor de kapel componeerde. Minister Drees in kamp 't Vierde Prinsekind Geheel onverwacht brachten de minis ter-president en mevrouw Drees gister middag een bezoek aan de Ruygenhoek te Westkapelle. een van de 25 kampen van de stichting Het Vierde Prinsekind. die reeds vijf zomers achtereen voor de duizenden oor logs weesjes en oorlogsin validen kampen organiseert. Nadat dr Drees het kamp had bezich tigd, ging hij op het strand naar het spel der kinderen kijken. Rotterdam krijgt grootste veilingcomplex Eerste twaalf van de 58 loodsen reeds gereed Dezer dagen zijn op het goederen emplacement RotterdamNoord de eerste twaalf loodsen van de Coöp Tuinbouw veiling Rotterdam en Omstreken aan de exporteurs overgedragen. Er zijn nog 25 loodsen in aanbouw en in totaal zullen er 58 loodsen verrijzen, elk met een opper vlakte van 10 x 11 meter. Onder de lood sen bevinden zich vorstvrije kelders voor opslag in de winter. Op het emplacement zal in de nabije toekomst het gehele veilingbedrijf wor den geconcentreerd. Het Architecten bureau ir S Netto en J. Smit. te Den Haag, heeft het ontwerp voor de bouw plannon gemaakt. Zodra de vergunning voor afbouw van het complex wordt verkregen, zal de aanbesteding var de overige gebouwen plaats hebben. Wanneer het complex ge reeds is, zal het het grootste veilingcom plex in ons land zijn. De Israëlische schilderes Hanna Lerner, over wier expositie bij „Kunst ^nze Tijd" we kort geleden uitvoe rig schreven, zal van heden tot 15 Aug. schilderijen, gouaches en aquarellen ten toonstellen in Kuastzaal Van Lier te Amsterdam, Minister steunt Soemitro De Indonesische minister van Finan ciën, mr Wibisono, heeft de critiek van dr Soemitro op het regeringsbeleid ge steund, vooral die op de commissie voor arbeidsbemiddeling, waarvan de minister zelf lid is. ofschoon hij het niet altijd met de beslissingen dezer commissie ecna kan zijn. Hij wees er op, dat inwilliging van de looneisen ter Oostkust van Su matra sluiting der ondernemingen ten ge volge heeft. Hij zegde een loonstop toe als de rijstprijs beheerst wordt Hij ziet als enige uitweg de formatie van rechtse vakbewegingen en zeide, dat de commis sie die steunen zou. Met de mening van Soemitro, dat slechts een nationaal ka binet van krachtige figuren slechts red ding kan brengen, was h(j het niet eens. Telefoon 24071 (Advertentie) Ook voor Milk Shakes en Sorbets Haarlemmerstraat 20 WEERBERICHT Kans op onweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met morgen overdag plaat selijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tus sen Zuid en Oost. Warm Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 5.04—2027; maan 621^ ÜJ)1. 10 Aug. EiL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1