SIK PERCY Bezoek ran Koningin was een uitbundig zomerfeest Zaterdagmiddag eindigde uitvoerig programma in Sliedrecht AKKERTJES Drie Vlissingse Geuzen MAANDAG 30 JULI 1951 TTET KONINKLIJK PAAR heeft Zaterdag de Alblasserwaard gezien „in •li hoogzomerse majesteit", zoals iemand het tijdens de rijtoer zei. Met het klimmen van de dag werd de zon guller en guller in een aanstekelijke alomvattende glimlach. Zo moet het een dubbel feest voor Koningin en Prins geweest zijn, deze als slingers uitgelegde dijken en laaggelegen bin nenwegen te berijdfen, nu eens langs een druk pionnenspel van windmolens aan de ene en de rustige kracht van een Hollandse rivier aan de andere kant, dan weer langs bomengroepen, rietbedakte boerderijen en karak teristieke dorpen en stadjes. Oudkerk en Giessendam. Even een kort En dit alles extra opgesierd met bloemen en erepoorten en opgevrolijkt door de laoh en het hartelijk applaus van de bevolking. „De monden staan hier niet zo naar lachen, wij zijn stroever en ernstiger dan anderen," zei Sliedrechts burgemeester bij het afscheid, laat in de Zaterdagmiddag. Maar de Koningin zei, dat zij geen zweem van stroefheid be speurd had: „U hebt ons zeer verwend. Alles is hier zo veelzijdig en mooi". Twintig auto's Na de middag reed Koningin Juliana langs Sohelluinen naar het oude vesting stadje Nieuwpoort, waar de 90-jarige oudsite inwoner een handdruk van H.M. in ontvangst nam. Via het kaascentrum Groot-Ammers reed de füe van wel 20 auto's naar Streefkerk, dat in acht tableaux vivants toonde waar de bevol king van leeft. Het bezoek aan de oude nederzetting Nieuw-Lekkerland gold voornamelijk het waardhuis van het waterschap De Over waard. De Koningin bekeek er een drinkglas, achtergelaten door Koning- Stadhouder Willem III en dat was voor HM. aanleiding, om harerzijds een kristallen bokaal voor het waardhuis te overhandigen, ter aanvulling van de col lectie. Het aanschouwen van de oude koperkleurige z.g. hengstbeker, die men in overoude tijden in één teug moest ledigen, ontlokte de Koningin de opmer king: „Dan zijn we toch iets beschaaf der geworden!" Gesprek met arbeiders Langs Kinderdijk, waar het „huis met de wieg" aan de Elisabethvloed herinnert, werd naar Alblasserdam gereden. Nieuwe woonwijken werden er 'bezichtigd, de Koningin maakte kennis met de jeugd politie en sprak in een cantine van de Ned. Kabelfabriek vertrouwelijk met personeelsohtefs, bazen en arbeiders, chefs en voorzitters van kernen, van de industrieën langs de Noord. Onder leiding van burgemeester L. Looy kwam een bespreking spoedig in volle gang. De Koningin vroeg inlichtingen over allerlei sooiale aangelegenheden, ook over de gezinnen. Tegen het eind van dit gesprek voegde de Prins zich weer bij zijn gade. Ten 6lotte nam het Koninklijk Paar hier een klokje in ontvangst, dat de eerste auto van. wijlen Koningin Emma had versierd, voorts een speciaal bewerkte asbak en voor de prinsesjes boekensteunen van bandijzer. De fabriek werd nog bezich tigd en vervolgens gingen de hoge gas ten met de Piet Hein naar Papendrecht. In snel tempo Na Papendrecht was de binnenwaard aan de beurt; langs het schilderachtige Alblas en Oud-Alblas ging het naar Bleskensgraaf, een dorp dat Duitse bom men in 1940 volkomen vernietigden, maar dat tot nieuw leven kwam. De nieuwe Hervormde kerk werd er bezichtigd. En weer verder ging het: Molenaars graaf. Noordeloos, Giessen, waar de koninklijke auto voor de tweede maal werd verwisseld voor de Piet Hein. Over de Giessen ging de boot naar Peursum, en na een kort oponthoud naar Giessen- Wim Hageman verblijft thans in Aardenburg Wim Hageman verblijft thans in Aar denburg, waar hij niet alleen herstel van gezondheid kan vinden, maar waar men ook ingericht is op het zoeken naar de mogelijkheden, die hem weer contact met het maatschappelijk leven zullen bezorgen. In overleg met de betrokken medische- en militaire autoriteiten hebben wij be sloten het bedrag van f 1425.73, dat onze abonneés ter beschikking van Wim Ha geman stelden, te storten op de rekening van de gezamenlijke militaire fondsen met verzoek het te reserveren voor Wim Hageman. Zodra er omstandigheden komen, die het nodig maken het geld voor persoonlijke behoeften aan te spre ken, kan dat direct geschieden. Wij geloven, dat Wim Hageman zelf hier het meest mee gebaat is en dat de bedoeling van de gevers door deze wijze van handelen het best wordt gediend. Tenslotte geven wij hieronder de nog niet verantwoordde giften: N.N. 1.-, Dini vdSt 37.79, v H 1.-, v. V. 0.50, A. 0.25, C. B. 1.-, N. S. 0.50, N.N. 0.35. W. 0.50, M. 0.50, N.N. 0.75, J. M. 1-, N.N. 1.-, N.N. 0.50, N.N. 0.25, N.N. 0.25, N.N. 0.25, M. 0,25, D J. G. 0,50, N.N. 0.50. R. 0,50. C. V. 0.50. N.N 0,50, L. 1.-, J. M. 0.50, A. E D. 0.25, N.N. 0,20. N.N. 0.50, N.N. 5.-. Sch. 1.50, A. v. E. 2.-, N. 7,50, T. T. 2.50, W. G. L. V.-B. 5.-, N.N. 10.-, T. L. C. K 5.-, A. v. d. M. 10,- klnderen V. 1.-, T. v. d. H. 25.-, J. v. d. M. 2,50, C. A. 7,50, A. J. K. 10.-, C. v. d. V. 2,50, D. U. 1.-. Totaal f 1425.73. Namens Wim Hageman heel veel dank aan alle gevers en geefsters die zo spon taan daadwerkelijke hulp gaven. Hij zal er straks wanneer hij zijn plaats in de maatschappij weer mag innemen, voorzover dit dan natuurlijk voor hem mogelijk is zéér veel genoegen van hebben. f Advertentie Zenuwpijn Zon treiterende, zagende pijn, die maar niet ophoudt, die Uw leven verstoort en U belet te werken! Verdrijf Uw pijn met een paar bezoek aan het Groene Kruis-gebouw, daarna regelrecht op Sliedrecht aan, waar de langs dag ten einde zou zijn. Alle burgemeesters van de Alblasser waard en de Vrijdag bezochte Vijf- heerenlanden namen er afscheid van het Koninklijk Paar. Toen de Piet Hein weg voer, kwamen heei even de prinsesjes eBatrix, Irene en Margriet, die in gezel schap van speelkameraadjes aan boord waren, haar neusjes tegen de ruiten van de patrijspoorten drukken Het Koninklijk Gezin heeft gedurende het weekend met de Piet Hein een kruis tocht gemaakt door de Zeeuwse wateren. Nederland dingt naar Griekse inpoldering Twee Nederlandse ingenieurs zijn Za terdag per vliegtuig voor ongeveer twee en halve maand naar Griekenland vertrokken om daar plannen uit te wer- voor de droogmaking van enkele strandmeren. Vier andere ingenieurs zul len Donderdag met hetzelfde doel de reis Griekenland maken en even lang wegblijven. Dit gebeurt in opdracht van de N.V. Grontmij (Grondverbeterings- en Ontginningsmaatschappij) te Zwolle. Zo als men weet heeft deze onlangs order gekregen de plannen te ontwerpen nadat tussen de Griekse regering en de Mars hall-administratie overeenstemming was bereikt over de financiering. Wie de eventuele uitvoering van het werk te beurt zal vallen is nog niet bekend, maar de Nederlanders zullen alles in het werk stellen om ook die opdracht „naar Ne derland te halen." V.N.-medaille voor vrijwilligers Het personeel van de Verbonden froe- =n in Korea krijgt een bronzen medaille iet aan de ene zijde het VN-wapen en an de andere kant de inscriptie: „Voor dienst bij de verdediging van het hand vest van de V.N." Op een kleine meta len gesp staat ..Korea". Het lint van de medaille heeft negen blauwe en acht witte verticale strepen. Jongetje vermist in Leidschendam Het 4-jarig zoontje van de tuinarbeider Muusers, wonende op de scheepswerf-Van Ravensteyn te Leidschendam, wordt se dert Zaterdagochtend vermist. Aanvan kelijk veronderstelde men dat het jonge tje met andere kinderen naar de vlieg- demonstraties op Ypenburg was meege gaan, doch toen de kleine tegen midder nacht nog niet thuis was, werd het erg ste gevreesd. 'sMorgefis had men het kind nog aan de sluiskant zien spelen. De politie heeft gisteren en de gehele af gelopen nacht gedregd, maar zonder re sultaat. Het is niet onmogelijk, dat de kleuter, wanneer hij te water is geraakt, door de sterke stroom van het ontziltings- gemaal ver is afgedreven. Vier „zware jongens" ontvlucht Uit de strafgevangenis aan de Heereweg Groningen zijn Zaterdagmiddag 4 ge vangenen ontvlucht. Vermoedelijk zijn ze over de 4 meter hoge gevangenismuur geklauterd en het sterrebos in gevlucht. Alle vier voortvluchtigen waren reeds eer dan eens veroordeeld. Zij genoten :n ruime ate van vrijheid. De vier ontvluchten zijn: de 32-jarige J. J. Lde 33-jarige J. C. en de 23-jarige allen uit Rotterdam en de 42- jarige Hilversummer G. E. N.D.S.M. bouwt vier supertankers De Ned. Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam zal vier super tankers bouwen, twee van 24.650 ton en van 32.000 ton. in opdracht van de Gulf Oil Corporation in Pittsburg, ten behoeve van een dochtermaatschappij in Liberia. Nog nimmer heeft men in Nederland tankschepen van 31.000 ton gebouwd. De aflevering moet tussen medio 1955 en medio 1956 geschieden. Deze opdracht is het resultaat van besprekingen die de heren Goedkoop van de N.D.S.M. in Amerika hebben gevoerd. Nieuw rood offensief te verwachten Rustig weekeinde aan het front In zijn periodieke rapport aan de V.N. heeft generaal Ridgway verklaard, dat tot het einde van Juni toe voor de wapenstilstandsbesprekingen begonnen alle tekenen er op wezen, dat de com munisten een nieuw offensief aan het voorbereiden waren- Ook krijgsgevan genen maken herhaaldelijk melding van plannen voor een zesde offensief, aldus Ridgway. Aan het front in Korea is tijdens het weekeinde tamelijk rustig gewees. Al leen ten Noordoosten van Janggoe en in de lucht had strijd van enige betekenis plaats Beide partijen hebben volgens een V.N.-communiqué bevestigd, dat de vijandelijkheden worden voortgezet, tot- da formeel een staking van het vuren is overeengekomen. Op de plaats waar drie maanden ge leden een Brits regiment onder de voet werd gelopen zijn de troepen die Enge land. Canada, Australië. Nieuw-Zeeland en India in Korea hebben samengebracht in een nieuwe divisie: de eerste geme nebest-divisie. Reeds eerder zijn er combinaties geweest van soldaten uit he gemenebest, maar nooit tevoren heb ben manschappen uit vijf landen van dit Gemenebest tijdens een veldtocht in één divisie gediend. Gisteren hebben zich 460 Griekse offi cieren en manschappen ingescheept voor Korea ter aflossing van de Griekse troepen op Korea- Radio-Pjongjang heeft gemeld, dat een medische groep uit Rusland op Korea is aangekomen en begonnen is met de bestrijding van pokken, typhus en an dere ziekte. Het Griekse kabinet afgetreden Het Griekse kabinetVenizelos is af getreden, nadat alle Griekse partijen het eens waren geworden over het houden van nieuwe verkiezingen. Venizelos heeft terstond opdracht gekregen een zaken kabinet te vormen- De departementen van Noord-Griekenland. Nationale De fensie. Binnenlandse Zaken en Justitie in dit nieuwe kabinet moeten bezet wor den door niet-politieke personen, die een grote mate van vertrouwen genieten. Het nieuwe parlement krijgt de bevoegdheid de grondwet te herzien. Geheim verdrag tussen Amerika en Japan? Amerika en Japan zouden tegen 15 Augustus a.s: een geheim veiligheidsver drag tekenen. De voorwaarden van dit verdrag die wellicht later gepubliceerd worden, zouden voorzien in de mogelijk heid van het stationneren van Ameri kaanse troepen na het einde van de be zetting. aldus het Japanse blad Mainitsji- „Wild" zwijn eet pepermuntjes In de Noord-Limburgse gemeente Ottersum komen nog steeds wi'.de zwijnen uit het Reichswald stroop tochten naar het korenland maken. Alleen dit jaar zijn er al twaalf ge schoten en vijf jongen zijn in gevan genschap naar een boerderij overge bracht. Op deze boerderij, van de gebr. Aarts in het gehucht Milsbeek, heeft men ervaring met jonge evers. Een wild zwijn is daar reeds begin vorig jaar in een hok ondergebracht en sindsdien niet alleen reusachtig gegroeid, maar ook zeer beschaafd geworden. Het eet pepermuntjes an tabak (waarop het dol is) uit de hand, legt de voorpoten op de sclwuders van de boer en heeft ook tegenover vreemden alle schuwheid afgelegd. Blijkens sporen in de nabijheid heb ben de wilde evers hun gevangen ge nomen soortgenoot echter nog niet vergeten. TitoMolotof maakt mij niet bang Tito heeft geantwoord op Molotof's voorspelling, volgens welke Tito binnen niet al te lange tijd door het Joegoslavi sche volk zal worden verstoten. De Joe goslavische maarschalk zeide. dat Molo tof naar Polen was gegaan om het Poolse volk te bedreigen en niet het Joego slavische. Molotof weet, aldus Tito, dat Joegoslaven niet bevreesd zijn voor bedreigingen. Over de samenwerking met het Westen zeide Tito: „Het Westen weet, dat de nederlaag van ons land de nederlaag van het Westen zal betekenen. De Westerse landen helpen ons, omdat een tevreden land moeilijker te knechten is dan een inomisch zwak land". Advertentiej De volmaakte Import Virginia Cigarette A. J. BLOK - SCHEVtNINGtN Monument voor maztelaien Samenzweerders tegen Hitler worden geëerd Woedende Gestapo vermoordde tallozen, die genoeg hadden van nazidom Het gemeentebestuur van West-Berlijn heeft besloten, de mannen, die in 1944 hebben getracht Hitler ten val te brengen en daarin niet zijn ge slaagd, als martelaren te eren en hun nagedachtenis onsterflijk te maken. Kunstenaars zijn uitgenodigd om schetsen in te zenden van een gedenk teken, dat zal worden opgericht in de Ploetzensee-gevangenis, waar de samenzweerders tegen de Nazi's zijn gefolterd en terechtgesteld. Ploetzensee is thans een gevangenis voor gewone misdadigers, maar in Hitiers tijd werd deze gevangenis gebruikt voor politieke vijanden van het Derde Rijk en wie er binnen ging, kwam er zelden levend weer uit. Het gedenkteken, dat zal worden ver vaardigd van brons en steen, zal worden geplaatst in de tuin binnen dé gevangenis muren. In het voetstuk zullen de namen van de samenzweerders woTdëh' gégfift. De ereplaats krijgen de vier leiders van de beweging, die haar hoogtepunt be reikte in dc bomaanslag op Hitler's leven op 20 Juli 1944 in het Oostelijke militaire hoofdkwartier te Rastenburg. Het zijn kolonel-generaal Ludwig Beek, die zich na de mislukking van de aanslag het leven benam, veldmaarschalk Erwin von Witzleben. die na een proces werd opgehangen. Graaf Claus von Stauffen- berg. de man die de bom heeft geplaatst en die dezelfde dag, waarop hij werd ge pakt, is doodgeschoten en Karl Goerde- ler, gewezen burgemeester van Leipzig, die. later in de gevangenis is opgehangen. Tientallen personen van lagere rang zijn eveneens in Ploetzensee onthoofd of opgehangen en hun stoffelijke resten zijn vernietigd of in naamloze graven aan de aarde toevertrouwd. De andere voorname deelnemers aan het complot waren kolonel-generaal Fritz Ositer en admiraal Wilhelm Canaris, hoofd van de geheime dienst, die tot midden in de lente van 1945 gevangen zijn gehouden in het concentratiekamp Flosscnburg en toen zijn opgehangen. Men gelooft dat Himmlers woedende Gestapo in de mensenjacht, die op de bomaanslag volgde, honderden verdach ten heeft gedood. Andere honderden be weren thans, dat ook zij deelgenomen hebben aan de samenzwering, maar slechts weinigen kunnen dit bewijzen. Twee bekende Westduitsers, die een tegengestelde rol in het complot hebben gespeeld, nemen thans vooraanstaande posities in. De een is dr Josef Mtiller, mi nister van Justitie in Beieren, die in Berlijn in de gevangenis heeft gezeten wegens medeplichtigheid op grond zijn nauwe betrekkingen met Canaris. Hij zat te Flossenburg in de cel tussen Cana ris en Oster, maar bracht er het lev en werd in 1945 door de oprukkende Amerikaanse troepen bevrijd. De ander is de gewezen generaal-majoor Ernst Otto Remer, die te Berlijn de politie actie zou hebben geléid, welke de leiders van de putsch heeft verhinderd zich de stad meester te maken. Remer is thans de leider van de sozialistische Reichs- partei die de Nazi's immiteert en die het afgelopen jaar een min of meer gevaar lijke omvang heeft aangenomen. Maar zij zijn niet de enigen. Volgens een onderzoek, ingesteld door het Joodse Wereldcongres, zijn vele voormalige zi's, van wie velen onder von Ribbentrop hebben gediend, benoemd op invloedrijke posten van het nieuwe Westduitse minis terie van Buitenlandse Zaken. De Westduitse regering heeft de ver eniging van vervolgden van het nazi regiem verboden, daar haar werkzaam heid in strijd met de wet wordt geacht. De vereniging is sterk communistisch ge ïnfiltreerd. hetgeen o.a. bewezen wordt door de ondertekening van het commu nistische vredespetionnement. Nieuwe wet in Oost-Duitsland Werkplicht voor allen van 14 tot 65 jaar? Volgens niet bevestigde berichten zul len in Oost-Duitsland nieuwe arbeids wetten worden uitgevaardigd. Alle ge zonde mannelijke personen tussen 1" 65 jaar en alle. vrouwen tussen 15 jaar moeten zich tegen 1 Sept. a.s. werk melden. Slechts vrouwen kleine kinderen en vrouwen die zorgen voor twee of meer werkende personen, zijn vrijgesteld, evenals studenten, hand werkslieden. winkeliers en academici. (Advertentie) fS -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering 1 „Ik heb een voorstel", zei hij. „Wat zouden jullie allemaal er van denken als we in deze da gen van gevaar en ellende bij elkaar gingen wo nen? Dit huis hier is groot genoeg. Jullie", en dit was tegen oom Joost en tante Maal, „hebben helemaal geen meubels, en je hebt dus niets an ders te doen dan je kamers met ingang van de volgende maand op te zeggen." „Reuze!", riep Bart, enthousiast. En al dade lijk wilde hij met Kees het huis verdelen. „Stil es even, jullie!" vermaande opa. „Oma en ik blijven ons huis huren, maar we trekken hier in. We brengen alleen het nodige, ook aan meubels, hier naar toe. Het zal best gaan. Op zolder kunnen best een paar kamertjes voor de kinderen afgeschut worden, en als oom Joost en tante Maal de ene logeerkamer nemen en oma en ik de andere, zal het best gaan. Wat denken jullie daarvan?" Direct nam oom Dirk het woord. „Vader', zei hij, „wat U daar voorgesteld hebt, is hetzelfde als wij beiden vanmorgen be sproken hebben. Nietwaar. Nel?" wendde hij zich tot zijn vrouw. Tante Nel knikte. „We zouden elk ogenblik in ongerustheid zit ten, wanneer er bommen gegooid worden, om dat we dan niet weten hoe de anderen het ma ken Uw voorstel is prachtig, opa en wat ons betreft: wij gaan er direct mee accoord". „En v/at zeg jij er van?" vroeg opa aan oom Joost. „Nou", was het antwoord, „het is een prachtig voorstel, maar... zal het niet te druk worden voor tante Nel?" „O, wat dat betreft", viel tante Maal in de rede, moet je natuurlijk rekenen, dat we samen het huishouden doen. Dat maakt dus geen ver schil. „Dan vind ik het goed", besliste ooni Joost. En ondanks de narigheid, waarin zij allemaal verkeerden, wreven Bart en Kees hun handen, en begonnen ze al dadelijk plannen te maken. „Al is het dan niet samen in Indië, het is tóch samen in Holland", zei Bart, en hij gaf Kees een fikse klap op zijn schouder. Zo werd het huis op de Badhuisstraat, no 27, een huis vol mensen. Zestien mensen onder één dak. Groot en klein Binnen enkele dagen hadden Bart en Kees een paar kamertjes in elkaar getimmerd van plan ken en dik karton. Het ene was voor Nel, die de oudste was 18 jaar en dus wel haar eigen „boudoir" mocht hebben, zoals Kees hoffelijk had beweerd Het andere werd voor Rinie en Nelleke, die anders op de kleine logeerkamer sliepen. Kees natuurlijk nam zijn intrek in de „Fokker" Kees' bed werd naar Nels kamertje verzet en op de jongenskamer werd een 2-persoons opklapbed geplaatst, met een boekenplank er boven. Bart bracht een hele hutkoffer met Indische voorwer pen mee, waarmee hij de „Fokker" ging optui gen: een klewang, een kris, twee sarongs, een fez, een prachtig bewerkte Chinese afgod en een paar koperen vaasjes. Verder kregen de schuine wanden nog de nodige ansichtkaarten en krantenfoto's, zodat het kamertje op het laatst onherkenbaar was en er nog meer gezelligheid was dan tevoren. Zestien mensen onder één dak... Hoe lang zou het duren? Een paar maanden? Een paar jaar?Nee, daar wilde niemand aan geloven. En als de sirenes weer gingen loeien, en allen dicht opeen gedrongen in de gang stonden of gehurkt zaten, dan troostten de groteren elkaar met de gedachte: „Zo kan het toch niet lang meer duren". Maar steeds heviger werden de bombardemen ten op Vlissingen in de volgende dagen en steeds roeriger werd het in de lucht. Maar ook: steeds somberder werden de geruchten. „De Duitsers zijn door de IJsellinie heen". „De Peellinie is doorbroken". „Ze rukken op naar Amsterdam" Wat was er waar? De radio gaf verwarde berichten. De mensen vertelden de meest fantastische verhalen. En nog b]eef de moed in de harten. Nog wilde men niet geloven in het vreselijke, dat dreigen ging Het Hollandse leger was dapper. De Fransen waren te hulp gesneld. Ja, dit was waar Met gejuich waren ze ingehaald, die eerste oorlogs dag al. En nóg meer zouden er komen. Legioe nen! En ook de Engelsen zouden ons niet in de steek laten. Moed. moed. mensen. We zijn nog niet verloren. Dat kan niet. Dat mag niet. Dat zal niet. Toen kwam de eerste Zundag. De eerste oor logszondag. Pinksterzondag... Nauwelijks waren de mensen uit de kerk, of de sirenes begonnen te loeien en voordat ieder een veilig heenkomen gevonden had. braakten de bommenwerpers dood en verderf uit boven deze Hollandse stad. De verwoesting was ontzettend Even waren Bart en Kees met hun vaders en opa de stad inge gaan en hadden ze vluchtig de schade gezien (Wordt vervolgd) - Van het erf van School en Kerk Chr. Ref. Church niet meer in N.A.E. De onlangs gehouden generale synode an de Christian Reformed Church in de Ver. Staten, heeft met tamelijk grote meerderheid van stemmen besloten zich terug te trekken uit de National Asso ciation of Evangelicals. Prof. dr Cla- ce Bouma. een vooraanstaand figuur de Chr. Ref. Church en ook in ons land welbekend, had zitting in het hoofdbestuur van deze oecumenische beweging. Dit besluit kan van betekenis zijn tor de t.z-t- te nemen beslissing de Geref. kerken in Nederland betref fende de oecumenische samenwerking, omdat deze kerken steeds een nauwe relatie met de Chr. Ref. Church in de Ver. Staten onderhouden. Zoals men weet zal volgende weekin Zeist een conferentie worden gehouden, waar een fusie tussen de N AE. en de World Alliance tot stand zal komen in een grote internationale beweging, die vermoedelijk de naam van International Association of Evangelicals, zal dragen. Een in 1943 ingestelde commissie ad viseerde de synode van 1949 van de Chr. Ref. Church met 42 stemmen om zich uit de N-A.E, te onttrekken. De synode benoemde een nieuwe con sie en de synode van vorig jaar besloot de status-quo het lidmaatschap de N-A-E. te handhaven daar er voldoende tijd was om de zaak uitvoe rig te bespreken. Ds E. J. W; Geref. predikant t die op 11 Juli J950 naar de Wes in opdracht van generale depu Bidstond voor kerken in Hongarije Kanselboodschap in Geref. Kerken In alle Geref. kerken van ons land is gistermorgen de nood van de kerken in Oost-Europa, in het bijzonder die van de Hongaarse kerk, in den gebede herdacht, zulks in verband met het feit dat de berichten van de laatste tijd wijzen op een zware druk, waarin de kerk in deze landen verkeert. In een kanselboodschap werden de ge lovigen opgewekt voortdurend de nood van Christus4 verdrukte kerk aan God bekend te maken en de Almachtige uitkomst en genade te bidden. „Wij ge loven en belijden de eenheid van de kerk. De gelovigen in Oost-Europa en wij zijn elkanders leden. Hun lot kan ons onverschillig zijn. Wanneer één lid lijdt, zo lijden alle leden mee", zo schrijver deputaten. Dr Gravemeyer Woens- naar Z.-Afrika dag Dr K. H. E. Gravemeyer, algemeen ge delegeerde van de generale synode der Ned. Hervormde Kerk, vertrekt WoenS' dag naar Zuid-Afrika, om in opdracht van de synode de banden met de zuster kerken daar te lande te versterken, deel te nemen aan de bespreking van ver schillende kerkelijke vraagstukken, aan dacht te schenken aan de emigratie, net oecumenisch werk te bevorderen e: Jan van Riebeeckherdenking bij te Ds Gravemeyer vertrekt ln gezelschap van ds en mevrouw Dreijer, die dan terugkeren. Zijn adres in Zuid-Afrika is: ds Joh. Dreijer, pastorie Nederd. Herv. Kerk, Potchefstroom. ICV-bestuui bijeen Verkiezing in Genève betreurd Protest tegen deportaties uit Hongarije Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond is in Rijssel (Frankrijk) bijeen geweest. Het bestuur heeft verklaard 't ten zeerste te betreu ren dat de laatste verkiezingen voc raad van beheer van het Internationaal Arbeidsbureau, kortgeleden in Genève gehouden, hebben geleid tot uitzetting van de heer P. J. S. Serrarens, de s< taris van het I.C.V., uit de leiding het arbeidsbureau. De Christelijke vakbeweging, zo zegt het bestuur van het I C.V., heeft van begin af loyaal aan de internationale beidsorganisatie meegewerkt. Nu is leidende orgaan eenzijdig samengesteld en kan het I.C.V. voor de verdere beslis singen generlei verantwoordelijkheid m men. Het I.C.V. zal het werk van de ii ternationale arbeidsorganisatie critisch (in opbouwende zin) blijven volgen. Uit naam van de Christelijke \akbe- weging van de gehele wereld verhief het bestuur eenparig zijn stem tegen de de portaties, waaraan de communistische autoriteiten zich in Hongarije schuldig maken. Het I.C.V. zal alle noodzakelijke stappen doen om voor het wereldgeweten deze schending van de rechten van d mens te brandmerken. De bestuursraad zal in November i Salzburg (Oostenrijk) bijeenkomen e het statutair congres zal in Juli 1952 wor den gehouden- Versterking luchtmacht in W.-Duitsland De eerste Amerikaanse versterkingen voor de luchtmacht van Eisenhower' Atlantisch leger zijn gisteren in Duits land gearriveerd. Het waren 8 C - 119 ansportvliegtuigen met 40 officieren manschappen aan boord Vandaag werden er nog 8 verwacht. Over enkele dagen arriveert het 433ste troepen- transport-erkader. bestaande uit 53- C-119's met en een personeel van Einde 1952 moeten zich in Duits land 60.000 man van de Amerikaan.1 luchtmacht bevinden. Elke C-119 kan 64 parachutisten of een middelzware tank Ook Engeland, Canada en andere landen zullen hun luchtmacht in Duitsland versterken. Britse vakbonden uiten ontevredenheid Niet minder dan 2.5 millioen Britse ■beiders hebben door middel van hun vakbonden resoluties ingediend voor de jaarlijkse conferentie van het Britse akverbond. die in September gehouden wordt. Hierin wordt de beschuldiging geuit, dat de winsten in de zakenwereld stijgen, terwijl de levensstandaard van beiders steeds meer omlaag gaat. Er worden drastische maatregelen van re geringszijde gevraagd. Beroeping swerJc Ncd. Hcrv. Kerk roep e n: tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden, voor de gees telijke verzorging van de Koninklijke Landmacht, ds A. Blanson Henkemans, te Scheveningen, met binding van zijn standplaats aan de kerk in haar geheel; Soest J. J. Poldervaart te Nijverdal; Gouderak, Joh. Bos, cand. te Capelle d. IJssel. Aangenomen: naar Zaandam (vac.- v. d. Schoot) A. de Jonge te Workum; ar Vries cand. R. J. Mooi te Utrecht. Geref. Kerken Beroepen: te Holysloot-Sunderdorp cand. J. van Dalen te Linschoten. i n g e n o m e:n naar Oostkapelle cand. H. M. Dercksen te Harderwijk, die bedankte voor Leimuiden, Makkum, Me lissant, Paeéens, Spijkenisse, Wapenveld en Woubrugge. Geref. Kerken (Art 31 K.O.) Beroepen: te Neerlandia (Canadian Reformed Church) H. A. Stel te Zuid- wilde (Gron). Geref. Gemeenten Beroepen: te Ridderkerk H. van Gilst te Elspeet. Beroepen: te Zoetermeer A. de Blois te Rotterdam-Zuid. r E W Hekket te Alkm 2e gec elte. ENGELS M.O. A AMSTERDAM, 28 Juli Geslaagd de dames L. W. Tessannagie, L. Kruijt, A E. Peijster en J. Krullaars en de heren V. v. d. Linden. L. Th. Meijs, L. J. Leeuwenbmgh, T. Koster, V. G. Lepontre, J. G. Lokhorst, A. Neuman en P. v. d. Wal. AMSTERDAM 27 JuU. Geslaagd: de dames H E Slop. J A v d Stoel. M R Elsinga. H I Freeman. Hvd Goot en de heren J H Hartz- heim, D Kroon, L M J le Large. C Meulc-n- beld. VI/ui %'tRJUM ^.FABRIfa| TOMCTDIT ^ORIGINELE FLESJE/ Koel geschonken Graag gedronken.' RANJA-S00A FABRIEKEN HILVERSUM-ROTTERDAM lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het lied dei aethergolven DINSDAG 31 JULI. HILVERSUM I (402 m). AVO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 en 8.45 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 en 10.30 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.40 Voor de zieken. 12.00 Orgel en sopraan. 12.40 Piano duo. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen. 1.20 „Is de Vakbeweging op de goede weg?", cause rie. 1.30 Theaterork. 2.00 Gam. 3.20 „Paul Vlaanderen en het Madison Mysterie", hoor spel. 4,00 Gram. 4 30 Voor de jeugd. 4 30 Kinderkoor. 5.20 Lichte muz. 5.50 Gram. 6 00 Nieuws. 6.15 Pianospel. 6.30 Fanfare-orkest. 6 15 „Paris vous parle'. 7.00 Gev. progr 7 50 Voor Burger en Militair. 8.00 Nieuws 8 15 Nederlar Promenad 9.30 Cabai lands ovc Gramofoo. liedjes 8.45 >el. 8.50 11.15.—12.00 HILVERSUM II (298 m). KRO: 700 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Vocaal dubbelkwartet. 7.45 Morgengebed. 8 .10 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11 30 Gram. 12 00 Angelus. 12 03 Gram 12 33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 1.00 Nieuws. 1.25 Amusem.muziek. 2.00 Lichte muziek. 2.53 Gram. 3 30 „Ben je zestig!" 4 00 Voor de zieken, 4.30 Ziekenlof. 5.00 Voor de jeugd. 5.15 Felicitaties voor de jeugd. 5.45 Regeringsuit: „Berg 6.54 „Dit !3 „Hier Is 7.52 Polit: 6:10 Film ln de Ba- 6 30 Orgei- n". causerie, i". een Vau- sprek met mijn 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gra ENGELAND BBC Home Service, 330 12.00 Lichte muz 12 30 Voor de arbi 100 Nieuws. 1.10 Gev muz. 2 00 Orkes 3.00 Gram. 3 15 Vespers. 4 00 Pianospe Film i. 6 00 t- 10.00 Causerie. 10 20 Gram. 10.45 Vooi 11 00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC, Light Prograr 1500 en ?47 m. 12 00 Lichte muz 12 30 Voor de arl 12 55 Sport. 1.15 Voor de jeugd 1 1 43 Voor de kinderen. 2 00 Orkes 3 00 Sport. 3.30 Pianospel 3 45 Accordeonork. 4 15 „Mrs Dale's Dagboek". 4.30 Gev muz. 5.15 Orgelspel. 5.30 Sport. 6 35 Gram 6 45 Hoorspel. 7 00 Nieuws 7.25 Sport 7 30 Hoor spel met muz. 8.00 Gev. progr. 0.00 „Top 0 00 10 20 Dat iziek. 0.15 BRUSSEL 324 en 484 m. 11 45 Gram. 12 32 en 12.40 Gi ws, 1 15 Gram 2.00 Negro spir als. 3.15 Gra ram 5.15 Voor de klei,- .50 Boekbespreking. 6.00 daten 7.U0 8 00 Hoor- 1.00 Nieuws 1 1. 2.30 Lichte muz 5.00 Nieuws 5.1 ters. 5.30 Gram Voor de jeugd. Nieuws. 7.30 Gram. 7.50 Cl spel. 9 05 Gram 9 15 Orgeli 10.15 Jazzmuziek. 10.50 Gram. 1100 Nieuws. 11 05—12 00 Gram. 484 m: 1145 en 12.05 Gram 1.00 Nieuws. 1 10—3.00 Gram. 3.30 Vcrzoekprogr. 4.30—6 30 Gram. 7.45 Nieuws. 8,00 Gram. 10.00 Nieuws. 10 10 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. ll.SS Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2