llictawe geihsctftGTouranl Regeringsambtenaar haalt in kamp Woerden hun vlag neer Zelfs ons rood-wit-blauw werd in die omgeving niet geduld... te Driest optreden van een ex-nazigeneraal Wist U MAANDAG 30 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand: ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slanttasticlj Is ghekleven ago bert In tegenspeel" Twee en dertigste jaargang No 9288 Een uitbundig zomerfeest Weer een Uap tegen de Ambonnezen Van Ambonnese zijde is ning, dat de Ambonnezen door het be ledigende optreden van hoge ambtenaren uit Den Haag geprovoceerd zijn en dat dit verband houdt met het kort geding tegen het gebod van de staat om in Am bonnese woonoorden toegang te verlenen taan vertegenwoordigers van de stichting NEDERLANDSE AMBTENAREN hebben Zaterdag in het Ambonnese Door de Eeuwen Trouw- II woonord te Woerden de vlag van de republiek der Zuid-Molukken en de Nederlandse vlag neergerukt. Zij verklaarden, dat zij dit in monde linge opdrecht van de Regering hadden gedaan. In het kamp ontstond hierdoor grote verontwaardiging en de stemming geraakte zozeer op het kookpunt, dat er klappen vielen en er veertig man Rijkspolitie naar Woerden werd gezonden. De in ons land verblijvende Ambon nezen herdenken namelijk iedere maand in hun woonoorden de proclamatie van de republiek der Zuid-Molukken. l.jdens deze plechtigheid wordt o.a. meestal in het kamp de Ambonnese vlag gehesen naast het rood-wit-blauw. Toen Zater dagmiddag in het Ambonnese kamp de Utrechtsestraatweg deze plechtigheid werd gehouden, heeft zich het volgende incident afgespeeld. Sergeant Pieter, voorzitter kampraad van het Ambonnese kamp te Woerden, vertelde, dat omstreeks 4 uui in de namiddag een gezelschap Neder landers in het kamp kwam, n.l. dr J. Th. A. H. van der Putten, hoofd van de dienst maatschappelijke zorg van het departe ment van Binnenlandse Zaken, de heer Mijnlieff, ambtenaar van deze dienst, de heer A. C. van Beek, loco-burgemeester van Woerden en drie agenten van de ge meentelijke politie. In een kort gesp met de vice-voorzitter en de tweede cretaris van de kampraad, de heren Sa- hetian en Nehanuza. eisten de heren Van der Putten en Mijnlieff binnen vijf ten het neerhalen van de Nederlandse en Ambonnese vlaggen. Nadat de Am bonnezen ruggespraak hadden gehouden met de kampbewoners, vroegen zij wie deze opdracht kwam en of dit schriftelijk bevel was.- Van der Putten deelde mede, dat het een mondeling be vel was namens de Nederlandse Regering. Indien de Ambonnezen de vlag niet zou den neerhalen, zou hij het dundoek zelf strijken. Tot dit laatste zijn deze rege ringsvertegenwoordigers overgegaan, het geen een dusdanige reactie verwekte, dat de heer Goldman, ambtenaar v dienst van maatschappelijke zorg sistent sociaal leider van de Ambonnese kampen te Woerden, die Van der Putten en Mijnlieff bij het neerhalen hielp, var de kampbewoners een afstraffing ont ving. Hij verwijderde zich hierna uit het kamp. De ambtenaren probeerden ver volgens de vlaggestok, waaraan de Am bonnese vlag had gewapperd, te verwij deren, doch dit werd belet door de kamp bewoners, die samenkwamen rondom de De wapenstilstandsbesprekingen Geen vorderingen te Kaesong De wapenstilstandsbesprekingen t Kaesong op Korea hebben noch gisteren, noch vandaag enige vorderingen tenge volge gehad. Gelijk wij reeds eerder schreven zit het voornamelijk hierop vast. dat de Noord-Koreanen een demar catielijn wensen langs de acht en der tigste breedtegraad, terwijl de delegatie der Verenigde Naties vasthoudt bufferzóne langs de huidige frontlijn. En aangezien beide delegaties tijdens „koel-militaire en formele" besprekingen op hun eigen standpunt blijven staan, het resultaat der besprekingen voorals nog nihil. De Noord-Koreanen beschul digen nu de V.N. er van, voordeel besprekingen te willen halen, door delen van Noord-Korea op te eisen. Natuurlijk komen ze ook weer met het verhaal, dat er veel minder 'moeilijkheden zouden zijn, wanneer alle buitenlandse troepen zouden worden teruggetrokken. Maar ja, de V.N. verzetten zich nu eenmaal met alle middelen tegen een voorspoedig ver loop der besprekingen, waartoe zij warer gedwongen onder druk van alle vrede lievende mensen in de wereld, aldus een Noord-Koraanse commentator Waarom Suriname geen mariniers begeert (Van een onzer verslaggevers) Het verzet van Suriname tegen de komst van de mariniers vindt zijn oor sprong in het feit, dat men altijd de landmacht liever heeft gehad. Men is van oordeel, dat de Antillen meer zijn aangewezen op de marine en Suriname op de landmacht. Bovendien dienden er Surinamers bij de landmacht. Men voelt zich gegriefd omdat Nederland tegen de zin van Suriname toch het zenden van mariniers heeft doorgezet en omdat dit is geschied zonder overleg. Men had dit nog wel genomen als men niet de voor keur had gegeven aan de landmacht- Thans echter voelt men zich gepasseerd en behandeld als kolonie. Ook anthraciet wordt Woensdag duurder Prijzen 1015 pet hoger Volgens officieel nog niet bevestigde, maar betrouwbare inlichtingen zal de regering de kolenprijzen met ingang van Woensdag a.s. met 10 tot 15 pet verho gen. Deze prijsverhoging geldt zowel voor huisbrand- als industriekolen, alsook voor zomer- en win ter prijzen. Dit is niet, zoals eerst werd gemeld, de normale verhoging van zomer- op winterprijs. De handelaren weten offitieel nog van niets en zijn ook niet betrokken geweest in het overleg over de nieuwe prijzen. Zij hebben op 't ogenblik nagenoeg geen voorraad en zelfs eèn grote achterstand in de leveringen. Ook anthraciet zal on der de prijsverhoging vallen. Behalve de reeds aangekondigde verho ging van de vrachttarieven bij de N.S. vlaggenmast. Gedurende een daarop vol gende bespreking tussen de Nederlandse ambtenaren en de Ambonnezen heeft de kampbevolking de vlaggestokken weer in orde gemaakt en opnieuw de vlaggen gehesen. Daarna zijn de ambtenaren ver trokken. Zij deelden nog mede, dat in dien de rust en de orde niet werden her steld, de Woerdense gemeentepolitie zou worden versterkt, 's Middags verschenen inderdaad 40 mannen van de rijkspolitie. Zondagmorgen zijn de vlaggen opnieuw gehesen. De plaatselijke voorzitter van de Stichting Door de Eeuwen Trouw, voor wie het kamp verboden terrein was heeft desniettemin het kamp betreden en zijn invloed aangewend om te voorkomen, dat er slachtoffers zouden vallen. Diens op treden had tot resultaat, dat de vlaggen tijdelijk werden binnengehaald. De loco-burgemeester van Woerden heeft toegezegd, zich met de desbetref fende autoriteiten in Den Haag te zullen verstaan om een spoedige en voor de Ambonnezen bevredigende oplossing te vinden. Van officiële zijde Van officiële zijde wenste men op de mededelingen van de voorzitter van de kampraad geen commentaar te geven. Men wees er slechts op, dat op de 25ste van iedere maand het ontstaan van de republiek der Zuid-Molukken wordt her dacht. Bij die gelegenheid wordt dan naast de Ambonnese vlag de Nederlandse driekleur gehesen. Omdat de republiek der Zuid-Molukken door de Nederlandse Regering niet is erkend, zijn instructies tegen het hijsen van deze vlaggen op Nederlands terrein uitgevaardigd. Des ondanks werden in Woerden de Neder landse en Ambonnese vlaggen gehesen. Toen aan dit verzoek geen gevolg werd gegeven, hebben de ambtenaren zelf de vlaggen neergehaald. Er ontstond toen veel rumoer. Omdat men geen gebruik van de vuurwapens wilde maken, heeft men assistentie van de rijkspolitie ge vraagd. Na de aankomst van deze ver sterkingen werden de vlaggen weer ge streken en ook Zondagmorgen werden zij niet gehesen. Heden wilde men over deze zaak een bespreking met de minister van Justitie houden. De loco-burgemeester van Woerden, de heer Van Beek, onthield zich van uit latingen. Hij bevestigde evenwel, dat hij in Den Haag de nodige stappen zal ne men om een spoedige, voor de Ambon nezen bevredigende oplossing te vinden. Na het tweedaags bezoek aan de Alblasserwaard vertrokken HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard uit Sliedrecht met de Piet Hein. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, die het daarop volgende tochtje mochten mee maken, wachtten met haar vriendinnetjes vol ongeduld op het vertreksein. Deutschland, Deutschland, über alles Verlangt eerherstel van een groot aantal oorlogsmisdadigers kop op. Het toppunt werd gisteren wel bereikt toen ex-generaal Bernard Ramcke, die onlangs uit Franse gevangenschap is ontslagen, in Brunswijk enige voorwaarden stelde waarop de Duitse beroepssoldaten zouden vechten voor het Westen. Het olieconllict in het Midden-Oosten Kan sluiting van raffinaderij te Abadan nog worden voorkomen? Britten deden tegenvoorstellen, die in Perzië gunstig zijn ontvangen ALS GEVOLG van het bezoek dat Trumans speciale gezant, Hamman, op het ogenblik aan Londen brengt, heeft Engeland een tegenvoorstel gedaan om een oplossing te zoeken in de Brits-Perzische olie-crisis. Eén van de hoofdpunten hiervan zou zijn, dat de Perzen moeten beloven het overnemen van de exploitatie van de raffinaderij te Abadan te staken zolang nieuwe onderhandelingen worden gevoerd. Perzië heeft reeds op het Britse tegenvoorstel geantwoord. In bevoegde Perzische kringen werd gezegd, dat het antwoord „gunstig" is en dat ze hervatting van de bespre kingen tot gevolg kunnen hebben. naderij te Abadan worden gesloten. Hij zeide, dat de raffinaderij nog tien dagen aan het werk kan blijven. Er bestond volgens hem hoop dat met de Britten overeenstemming kon worden bereikt, waardoor de sluiting zou worden voor komen. Het Iraakse dagblad ,.Liwa at Isliqlal", hetwelk voorstander is van de nationa lisatie van de olie-industrie van Irak, heeft de voorwaarden gepubliceerd van de „volledige overeenkomst" welke werd bereikt bij de onderhandelingen tussen Engeland en Irak. Kringen, die in nauwe betrekking staan tot de regering van Irak, hebben onlangs verklaard, dat overeenstemming is bereikt en dat Irak „veel meer" aan royalties zal ontvangen dan Saoedi- Inmiddels hadden de Britten bekend gemaakt (gelijk wjj Zaterdag nog in een deel onzer edities meldden) dat morgen de raffinaderij te Abadan, de grootste ter wereld, zal worden gesloten. Zulks zou niet geschieden om de Perzen schrik aan te jagen, maar enkel omdat de opslag tanks, die 500 millioen gallons kunnen bevatten, vol zijn. Slechts wanneer de tankboten weer olie kunnen innemen, kan de productie worden hervat. Over het Britse tegenvoorstel werd overeenstemming bereikt op een confe rentie van Harriman met het Britse ka binet, dat in speciale zitting was bijeen gekomen. Na afloop kwamen Harriman minister-president Attlee glimlachend naar buiten, kennelijk verheugd over het resultaat. Vermoedelijk zal Harriman spoedig naar Teheran terugkeren. Nadat Perzië had geantwoord op het Britse tegenvoorstel, verklaarde de Per zische plv. minister-president, Fatemi, er van overtuigd te zijn, dat de Britse delegatie naar Teheran zal komen. Er zouden zelfs aanwijzingen zijn, dat Enge land de Perzische nationalisatiewet heeft aanvaard. Een lid van de Perzische oliecommissie, Ardalan, heeft intussen de berichten tegengesproken als zou morgen de raffi- citeitsprijzen niet uitgesloten worden De gehele meer opbrengst van de kolen, die uit deze prijsverhoging voortvloeit, zal door het Rijkskolenbureau worden besteed om de tekorten op de koleninvoer te dekken. Op de internationale markt schieten de prijzen omhoog, als gevolg in de toenemende schaarste. In Nederland voorziet men voor het komend seizoen vooral een tekort aan moet ook een aanpassing van de electri- cokes. Ramcke die door zijn gehoor op de schouders door een dichte menigte werd gedragen, wordt beschouwd als één van Duitslands toekomstige vooraanstaande figuren op militair gebied. De voorwa van Ramcke, die gesteld werden bijeenkomst van 4000 oud-strijders, allen leden van Ramcke's luchtlandings corps de „Groene Duivels" zijn: 1. Vol ledige gelijkheid voor Duitse beroeps soldaten; 2. onmiddellijke stopzetting var de „eerroof van de verdedigers van het land, met inbegrip van de Waffen-SS er de politiemacht"; 3. onmiddellijke vrij lating van alle zgn. oorlogsmisdadigers (Hess, Kesselring, Raeder, Dönitz Ramcke plaatste een kans op een lage stoel naast zich en verklaarde: „Deze stoel is voor Albert Kesselring. Hij be hoort niet in de gevangenis te WerL hier bij ons." Kesselring was zoals men weet opperbevelhebber Italië en aan het Westelijke front. Ram cke werd toen stormachtig toegejuicht. Overal werden de eikenloof-onder scheidingen gezien en opwekkingen ge hoord „tot eenheid en een geest „kameradschaft" en om het nog m te maken, zong men het eerste couplet van „Deutschland Deutschland alles". Tekenend voor de situatie in Duitsland is voorts de boodschap die de vc kolonel-generaal Kurt Student aan vergadering zond en waarin herinnerd werd aan zijn gevechten in België, Rotterdam, Noorwegen, de Sowjet- Unie en elders. In Iserlohn (Westfalen) hebben Duit sers die onder Rommel in Noord-Afrika vochten de „Liga van voorm. leden het Duitse Afrika-corps" opgericht. Men zond een boodschap aan president Heuss waarin trouw werd beloofd. Ook Kessel ring ontving een telegram. Voorts heeft het bestuur van de „Bond van vroegere beroepsmilitairen" op een conferentie Bonn besloten de naam te veranderen Binnen 5 dagen: Abdoellahs tegenspelers voor het gerecht Aldus Jordaanse premier De premier van Jordanië, Tewfik Pasja Abdoel Hoeda, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de „mannen- die achter de vermoording van koning Abdoella' hebben gestaan, over onge veer 5 dagen naar het gerecht zullen worden verwezen". Het onderzoek, al dus de premier, wordt op behoorlijke wijze gevoerd en is waarschijnlijk over vijf dagen voltooid. Daarna zullen de verantwoordelijken terechtstaan. „Duitse soldatenbond", die niet slechts soldaten in actieve dienst, doch ook r servisten opneemt. De organisatie z< reeds 85.000 leden tellen. Zaak-Bertha Hertogh verliep gunstig Tijdens de behandeling in appèl vo* het hooggerechtshof te Singapore van de zaak-Bertha Hertogh tegen de ongel dig verklaring van het huwelijk van het meisje Hertogh was er op de publieke tribune geen grote belangstelling, slechts een klein aantal Maleise en Europese ingezetenen bevond zich op de publieke tribune toen de advocaat van de partij- Mansoer voor het hof uiteenzette, dat het lagere hof niet bevoegd was om het huwelijk ongeldig te verklaren. Met het oog op het oproer in Decem ber j.L waren thans alle mogelijke voor zorgsmaatregelen getroffen: drie batal jons infanterie en een afdeling pantser wagens waren geconsigneerd en voorde gehele politiemacht te Singapore, inclu sief twee overvalpatrouilles, was de toe stand van verhoogde waakzaamheid ge last. Generaal Eisenhower was Zaterdag op Ypenburg aanwezig bij de over dracht van de eerste Thunderjet- straaljagers aan Nederland. Bij die gelegenheid sprak de generaal de tienduizenden bezoekers van de I.L.S.Y. toe. Truman waarschuwt: Amerikanen houdt U gereed De Sovjet-regeerders hebben hun plannen tot wereldverovering niet opge geven, wat er ook in Korea gebeurt, aldus verklaarde de Amerikaanse president. Truman, in een rede te Detroit ter gele genheid van het 250-jarig bestaan var deze stad. Hij betwijfelde, of de commu nisten in Korea werkelijk vrede wenser en meende, dat zij hopen nu via onder handelingen te krijgen, wat hun met ge weld niet is gelukt Truman beschuldigde Rusland ervan, overal ter wereld gevaar lijke militaire voorbereidingen te treffen en hij waarschuwde het Amerikaanse "volk, zich klaar te maken voor elke noodtoestand. Spaans protest te Londen en Parijs Spanje heeft officieel geprotesteerd tegen de Franse en Jïritse oppositie tegen de SpaansAmerikaanse onderhandelin gen. Te Londen en Parijs zijn nota's over handigd. Spanje beschouwt het Britse er Franse optreden als een inmenging ir de binnenlandse aangelegenheden var 300 Buitenlandse artsen naar Indonesië Het Indonesische ministerie van Ge zondheid is voornemens 300 buitenland se artsen naar Indonesië te doen komen, die specialisten zijn op het gebied van de bestrijding van de malaria, de pest, tuberculose, framboesia en andere tro pische ziekten. GERBRANDY'S DOCHTER WAS DE BRUID In de Prin9 Wil- lemkerk in Sche- veningen werd Za terdag door dr R. J. v. d. Meulen het huwelijk bevestigd van de dochter van onze ex-minister president prof. mi P. S. Gerbrandy, Christine en Kjell Clausen, een Noors eendingspredikant. In het raadsge bouw aan de Java- straat was tevoren het wettelijk hu welijk voltrokken door de ambtenaar van de burgerlijke stand B. Andreolie die bruid en brui degom in het En gels en het Neder lands toesprak. Kjell Clausen werd in India ge boren; het jonge paar zal binnen kort naar het ge boorteland van de bruidegom ver trekken. Deze toe komstige taak was ook het onderweg van de predikant, dr v. d. Meulen, die I als tekst had gekozen: 1 Corinthe 13: „De DAT onze pluimveeteelt, speciaal de eierproductie, prima is volgens Dewey Termohlen, die hoofd is van de afd. Pluimvee van het Amerik. ministerie v. Landbouw en voorz. van het van 29 Aug. in Parijs te houden wereldpluim- veecongres, en Zaterdag in ons land ver- DAT de Belgische minister De Boodt en de ambassadeur Graeffe Zaterdag in Hilvarenbeek de opening bijwoonden van de Groot-Kempische cultuurdagen. DAT een aantal organisaties op koel- technisch gebied de stichting Koeltech- nisch Onderwijs hebben opgericht om het leerlingenstelsel te bevorderen. DAT de jachtopziener van Helena veen een aardige bijverdienste heeft aan de premie van 1 die de Mij Helenaveen beschikbaar stelt voor elk ingeleverd konijnestaartje. DAT de derde beiaard van Bergen op Zoom, de Juliana-beiaard (48 klokken) Zaterdag in de half gerestaureerde stads toren in gebruik is genomen met een klokkenbespeling door Staf Nees uit Mechelen. DAT tegen de 20-j. P. T. L. R.. die in het dienstweigeraarskamp De Vledder te Assen weigerde grondarbeid te verrich ten, omdat deze schadelijk zou zijn voor zijn vakbekwaamheid als typograaf, te Assen een straf van 8 mnd. voorw., waar van 78 d. onvoorw., is geëist. DAT op de 61ste jaarvergadering van de vereniging Moed, Beleid en Trouw in Den Haag tot bestuurslid benoemd wer den gen.-maj. b.d. K. E. Oudendijk, F. C. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol en Jhr P. J. Six. DAT de Friese Beweging op de Rode Klip in Gansterland, waar zij elk jaar de slag bij Warns (1346) herdenkt, grond heeft gekocht en daar vermoedelijk 26 September een monument van zwerf stenen zal onthullen. DAT een van de twee daders van de burtale inbraak in een confectiefabriek te A'dam, waarbij voor f30.000 textiel werd gestolen, thans heeft bekend en de buit is achterhaald. DAT de R'damse politie wegens dief stal van pistolen op de Leopoldskerk vier zeelieden heeft gearresteerd, onder wie de 17-j. lichtmatroos J. K. uit Scheve- ningen en de 25-j. matroos J. S. te Delft. DAT enkele Ned. reisbureaux van 7 tot 14 October een zevendaagse gezelschaps- reis per K-L.M.-Convair naar Barcelona, Sevilla, Algiers, Tunis, Sicilië en de Rivièra organiseren. DAT de damclub Nijverdal Zaterdag haar 25-jarig bestaan vierde met een openlucht-damspel met levende stenen: meisjes in zwarte en witte capes. DAT de boerderij van P. Wantenaar Wzn aan de Birktstraat te Soest Zater dag, waarschijnlijk doordat kinderen met vuur gespeeld hebben, in de as is ge legd en men door de verwarring vergat de brandweer te waarschuwen. meeste van deze is de liefde". Verschil lende vrienden van het bruidspaar en van de ouders van de bruid (wjj zagen o.m. de heer Weiter) woonden dc plech tigheid bij. De bruid was gekleed in een zandkleurig tailleur en had als bruids- bouquet een lange tak oranjekleurige kamperfoelie met groene varens opge maakt. Velen kwamen de heer en me vrouw ClausenGerbrandy gelukwensen. Dierenbeschermers komen op voor trek- en kettinghonden De wereldfederatie tot bescherming van dieren heeft een brief aan minister Mulderije gericht, waarin o.m. wordt verzocht ten spoedigste het gebruiken van honden als trekkracht bij de wet te verbieden. Voorts wordt de minister ge vraagd te willen bevorderen dat een ver bod wordt uitgevaardigd om „kistkalve ren" vet te mesten en te verkopen. Ook wordt gevraagd op korte termijn het houden van kettinghonden of geheel te verbieden of bij een rijkswet dragelijk te maken en wordt aangedrongen op ae spoedige indiening van een wetsontwerp voor een dierenwet. Neergehaald De ambtelijke zorg van de Overheid gaat tegenwoordig ver. Ambtenaren van sociale zorg worden met een monde linge (let wel geen schriftelijke) opdracht uitgezonden om tijdens een plechtigheid onzer Ambonnese soldaten zowel de Nederlandse als de Ambonnze vlag neer te halen. Het spel dèr regering is door zichtig. Ware zij slechts gedreven geweest door de bekende angst om de republiek Djokja te ontstemmen, door de vrees om zich aan koud water te branden, dan had zij, door vrees geleid, de zaak tactvol kun nen regelen. Zij koos echter een andere weg. Wetende, dat men mensen het beste en meest afdoende beledigd, door him vlag te beledigen, wist zij wat haar te doen stond. Zij liet daarom de Ambonnese vlag neerrukken. Daarop volgde dezelfde han deling ten aanzien van de Nederlandse vlag. Het rood wit en blauw geniet nu eenmaal bij de Ambonnezen een diep respect, veel meer dan bij sommige Ne derlanders, voor wie het neerhalen een gewoonte wordt. Als het na een dergelijke belediging niet tot uitbarstingen komt, aan helt niets meer. En het is helaas tot uitbarstingen gekomen. De stok om de hond te slaan, is dus gevonden. Dank zy het optreden van Door de Eeuwen Trouw is de rust gelukkig hersteld. Wij hopen, dat zij hersteld blijft. De Ambonnezen zijn trouwe en aan tucht gewende solda ten en zij zullen dus inzien, dat dingen, die zij van de Jap niet dulden, geduld moeten worden, als zij van de zijde der regeringen komen. Zij zullen dit kunnen, daar zij weten, dat niet de mens de wereld regeert en dat de gerechtigheid eenmaal komt. Alleen wijzen wij erop, dat eenmaal, toen Djokja onze soldaten als schietschijf gebruikte, de vlag van Djokja vrij ont plooid kon worden in Nederland, De loyale Nederlanders dachten er niet aan de vlag van Djokja te beledigen, omdat ïn dergelijke handeling te onwaardig vonden. De vlag van onze trouwe Ambon» n is wel beledigd, dooronze re gering. De vlag van Nederland is neer gehaalddoor onze regering. O land van mest en mist1 Dode en 8 gewonden bij autobotsing Negen personen werden gisteravond gewond bij een botsing tussen een Lim burgse Volkswagen en een Skoda uit Gel derland op de gevaarlijke wegkruising RingalleeRozendaalselaan tussen Velp en Rozendaal (Geld.). Een van de gewon den is inmiddels overleden en van een tweede is de toestand ernstig. De oor zaak van de aanrijding is vermoedelijk het slechte uitzicht bij het kruispunt. Alle inzittenden van beide auto's werden uit de wagens geslingerd en moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. Onder hen bevinden zich drih kinderen. De bijna 22-jarige D. S. uit Doetinchem is Zaterdag by het vissen in de Oude IJssel verdronken. In Kapelle aan de IJssel is Zaterdag het lijk opgehaald van de Duitse kok H. Westphal uit Hamburg, die Dinsdag bij de scheepswerf A. Vuyk en Zn van het kustvaartuig Hoc Vince was gevallen. De 2-j. Stanley Vissinga te Arnhem ia Zaterdag in de kanovijver De Zanding j Otterloo verdronken. In Tiel is het zesjarige jongetje uit het gezin A C. v. d. Hoorn van de laadkade gevallen en door verdrinking om het leven gekomen. De 9-jarige Ronnie Rombouts te Sas an Gent vond de verdrinkingsdood toen hij by het spslen langs de waterkant in het kanaal vieL Dodelijke vuistslag in café 3ij een vechtpartij in café De Kleine Man aan de Laagstraat te Eindhoven is de 54-jarige ongehuwde arbeider A. M. G. M. dezer dagen op de vooravond van de Eindhovense kermis door de 47-jarige gemeente-arbeider H. T. S. gedood. De vechtpartij was ontstaan uit een woor dentwist. De arbeider M. die in het café inwoon- kreeg een vuistslag tegen de linker slaap waarna hij bewusteloos ineen zak- De dokter kon slechts de dood con stateren. De dader is gearresteerd. Drieling (meisjes) in R'dam Het gezin van de fam. Van Ryn-Door- duin te Rotterdam is uitgebreid met een drieling, meisjes met resp. gewichten van 2400, 2600 en 2340 gram. Moeder en kin deren maken het goed. Alle emigratievluchten naar Australië uitgesteld De KL M. heeft alle emigratievluchten naar Australië en Nieuw-Zeeland tot nader order uitgesteld in verband met de oliesituatie in Perzië. Alle geregelde lijndiensten gaan door, doch voor extra vluchten, zoals deze emigrantenreizen. is niet voldoende brandstof beschikbaar. (Advertentie) ttqMi ££ectcic LICHT KRACHT NEON LEIDEN APELDOORN WEERBERICHT Later meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk weinig, maar ln de loop van de dag geleide lijk toenemende bewolking, echter nog vrijwel de gehele dag droog weer. Aanvanke lijk zwakke, later matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Ongeveer de- V 5 zelfde temperaturen als van- daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 4.58—20.34; maan 1.41— 19.51. 2 Aug. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1