Een verhaal over de parasiet onder de vogels, de koekoek, en de mysterieuze wouwaapjes NIEUWE LEIDSCHE COURANT I ZATERDAG 29 JULI 1951 Vogelleven op de Reeuivijkse plassen Eén dag in schilderachtig vogelgebied is te hort ALS DE WOUWAPEN BROEDEN, moeten jullie weer eens komen, had de heer Van der Starre, de kenner van de Reeuwykse Plassen, gezegd. Dat lieten we ons geen tweemaal zeggen; wie kent het plasscngebied van Reeuwyk en z'n vogelbevolking beter dan hy? Er ontsnapt geen enkele gevleugelde bewoner aan zyn aandacht. Ofschoon dit gebied vroeger mooier was dan op het ogenblik met de weekendhuisjes, vertelt de heer Van der Starre: toch is het nog een der mooiste plekken voor de kleine relgersoort het wouwaapje en vele andere riet-, moeras- en watervogels. Op een berichtje dat het nu wel de beste tijd zou zijn om te komen, zorgden we om 7 uur in de morgen in Reeuwijk te zijn. Na de vroege tocht uit Leiden smaakte de verse kop thee goed, maar we draalden niet lang om de reeds klaar gelegde lichte roeiboot, speciaal voor deze tochten geconstrueerd met de nodige ba gage (w.o. regenjassen niet overbodig bleken) te belasten en er mee te ver trekken. Even nog een blik op de kie viten, grutto's, kemphanen, tureluurs, scholeksters, smienten, kuifeendjes en ta lingen, die in prachtige grote hokken gastvrijheid genieten en als lokvogels dienen voor de najaarsvangst. Immers wie is bedrevener in het vangen en rin gen van weidevogels dan Van der Starre met zijn grote slagnetten. In het najaar hopen we nogmaals met hem mee te gaan en U over z'n slagnettenvangst na der in te lichten. In de nog koude dampige morgen ver trokken we van de Ravenbergplas. Al spoedig waren ons de eerste nesten, som mige met eieren, andere met jongen ge toond, waarvan die van rietzanger, kleine en grote karekiet, rietgors en spotvogel de hoofdschotel vormden. Opvallend is de opeenvolging van broedplaatsen van rietzanger en kleine en grote karekiet in dezelfde omgeving. Een rietzanger broedt net altijd aan de rand van het water maar nog boven land meestal in een zeer dichte vegetatie, de kleine karekiet volgt hierop direct en broedt voornamelijk dicht langs de kant, maar meestal boven het water in het riet of een klein boompje, daarop volgt de grote karekiet die alleen in rietvelden broedt en meestal te vinden is in riet dat minstens in een halve meter diep water staat en waar men ook wel iets zwaardere rietstengels aantreft. Deze drie insectenetende rietvogeltjes zitten elkaar op deze wijze dus nooit in de weg en elk heeft zijn eigen biotoop. In één zo'n aardig wiegje van de grote karekiet, dat aan vier rietstengels in het riet boven het water hing, vonden we een jonge koekoek, terwijl de pleeg ouders met voedsel in de snavel in de buurt alarmerende geluiden lieten horen. Het Is altyd maar een vreemd geval zo'n jonge koekoek. De volwassen koe koeken deponeren het ei (nooit meer dan één tegelyk) in een nest van een andere insectenetende vogel die kleiner ls dan de koekoek zelf. Zo hebben we koekoeken die hun eieren deponeren in nesten van graspieren, roodborst, ge- kraagde roodstaart, karekiet. rietzanger, grasmus, braamsluiper en tuinfluiter. Ik zou dit iystje voor Nederland kunnen uitbreiden tot ongeveer 35 soorten, ge- wooniyk insectenetende zangvogels, soms ook zaadeters zoals vink, kneu, groen- ling en rietgors. Op zichzelf is het reeds een opgave voor de koekoekwijfjes de nesten van de pleegouders op te zoeken. Elk jaar de poneert één wijfje in 12 tot 18 nesten één ei. Doordat zij in grootte iets ver schillen is het voor de kenner toch wel opvallend. Elke koekoek is waarschijnlijk op één vogelsoort gespecialiseerd en mis schien ook door deze soort grootgebracht. Hij zoekt voor de eieren de nesten van dezelfde soort op. De eieren zijn zeer verschillend van kleur al naar gelang de eieren van de pleegouders gekleurd zijn. Schermutselingen Tydens het deponeren van het ei in zo'n nest ontstaan meer dan eens scher mutselingen met de rechtmatige eige- irs. Voor dat ene ei dat de koekoek het nest deponeert, haalt hij er een ander uit en laat dit in het water vallen. Het vliegbeeld doet ook veel denken een sperwer en de boeren dachten vaak, dat de koekoek in de winter in sperwer veranderde. Begrijpelijk is, dat kleine zangvogels voor zo'n voorbij schietend roofvogelsilhouet schrikken en alarmeren. Het bebroeden van het ei en het verzorgen van de jongen wordt hele maal aan de pleegouders overgelaten. De jonge koekoek heeft, wanneer deze uit :i komt, een rug met een kuiltje. Het instinct zorgt er voor, dat de jonge koe- Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters Janssen, Hartman, Mastenbroek, Jasperse en Van BockeL Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 28 Juli 13 uur tot Zaterdag 4 Aug 8 uur waargenomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Familieberichten uit andere bladen Verloofd: S. van West en J. van den Heuvel, Amsterdam. Ondertrouwd: ir P. Herweijer Jnz en E. Hanekamp v. Harinxma, Delft—Zeist; P. Kleinjan, dierenarts en R. Hibma, Wommels. Getrouwd: C. van der Meer, arts, en H. P. de Goey, Rotterdam. Bevallen: Mevr. F. Haak—Breur, d., Rotterdam; Mevr. Giles—Hoogendam, z., Sungei, Gerong, Sumatra; Mevr. De Gooijer—Engel, d., Djakarta—Boskoop; Mevr. Steinweg—Enneking, z.. Son; Me' Feijter—van Ditmars, z„ Egmond a. Zee. Overleden: A. J. C. Klein-Ratering, v., 75 j., Haarlem; J. C. Bernelot-Moens. m., 66 jAmsterdam; J. v. d. Meer-Ringma. v., 81 j., Utrecht; M. Vasbinder, m., 39 j., Hilversum; J. Boersma-Dijkstra, v., 76 j., Huizum; Mevr. De Feijter-van Ditmars, z., Egmond; J. de Vogel-Theunisse, v. 80 j. Utrecht; W. A. Selles, m., 74 j., Amster dam; H. Schwab, m., 90 j„ Utrecht; Roeloffzn, m„ ZZeist; E. v. d. Wall, 67 j., Haarlem. ogenblik had vertoefd. Op roepen van de ouders, die het andere jong al duikende op de rug hadden meegenomen, bereikte hij toch gauw ook al duikende zijn broertje. Ook de vlotjes van de zwarte sterntjes met hun mooie tere stern-eitjes en hun donsjongen op de grote waterlelieblade ren ontbraken hier niet in de met wa terplanten volbegroeide veengaten. Tus sen de dichte begroeiing van de veen- richels bloeien de kattestaarten, prachtig paars, Se winde, de moerasvergeet-mij- nietjes, smeerwortel en moerasspirea. In het water komen de bloemen van veen- wortel. waterranonkel, pijlkruid, plomp en waterlelie te voorschijn. Geheimzinnige rietbewoners Ook de wouwaapjes lieten ons niet in de steek. Daardoor tooh had de tocht zo'n bijzondere betekenis. Tal van nes ten, zowel met blauwwitte eieren als met de lichte okergele donsharige jon gen. Die dag vonden we her en der over het plassengebied verspreid ook een groot aantal nesten die tot nu toe nog niet ontdekt waren. Soms hadden we Geslaagd voor het midden standsexamen Gisteren zyn te Leiden voor het mid denstandsexamen geslaagd: A C Touw, Nieuw Vennep; A W Touw, Nieuw Vennep; M G Tros, Leiden; C F A Tuis. Alphen a.d. Rijn; Th W H Turnhout, Noordwijkerhout; P J Tijs- Zoeterwoude; A C Uljee, Oud-Ade; F Velthuijzen, Leiden; A Verberg, Lei den; C I J Verhaar, Ter Aar; W S Ver heul, Leidschendam; C Verhoog, Voor schoten; D Verhoog-Boesveld, Voorscho ten; J D Verkleij, Alphen a.d. .Rijn; L Vermeij, Nieuwkoop: J J Verschuur, Alphen a.d. Rijn; J Ph Vliegenthart Leiden; C G van Vliet, Ter Aar; G N A in Vliet, Alphen a.d. Rijn; L J van Vliet, Aarlanderveen: Jac Vonk, Hazers- -oude; Jan Vonk, Alphen a.d. Rijn; M J Vonk, Noorden; J G Verdouw, Zoeter- woude: P C v d Voorn, Nieuwkoop; N d Voort. Leiden; C Voorzaat, Leiden; C A Vreeburg, Zoeterwoude; JAP War merdam, Noordwijkerhout: L Warmond. Leiden; E J v d Water, Leiden; P M van Werkhoven. Voorhout; M v d Wetering, Lisse; W P van Wetten, Koudekerk; L Wielhouwer. Leiden; B J v Wieringen. Hoosmade; J Wiesmeijer. Rijnsburg: N P Winters. Katwijk a.d. Rijn; N de Wit Oude Wetering: J B Wolken. Leimuiden; P A Wolvers. Rijpweterine: N v Wouden berg, Zevenhoven: M v Wijk. Leidschen dam; M H Wijling, Leiden: Th C M v d Zalm. Oegstgeest: H Zandbergen, Voor schoten; M C Zandbergen. Riinsburg; K Zandstra, Woubrugge; W A Zandstra, Woubrugtrc; Th W de Zeeuw. Sassen- heim; J Zintel, Hazerswoude; A W van Zonneveld. Sassenheim; H M Zouten- bier. 's-Gravenhage; I C van Zliiden. Leiden: Gvd Zwan, Leiderdorp: G F v d Zwan. Leiderdorp; C W Zwetsloot, Voorhout: J M Th Zwetslont. Rijpwete- ring'; M M C Zwetsloot. Rijpwetering; Th M Zwetsloot. Sassenheim: S J Lind- hout, Noordwijk aan Zee; J Hoogendoorn, Ter Aar. Verslag 1950 Kamer v. Koophandel Verschenen is het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland oter 1950. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Benthuizen: Ned. Herv. Gemeente: 9.30 1 6 u. ds De Heer van Bolnes. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 u. lees- koek zo spoedig mogelijk tracht de eieren' of de jonge vogels die zich bij hem in het nest bevinden in de holte van de te krijgen en uit het nest te gooien. Complicaties zijn niet ondenkbaar. Zo gebeurt het wel, dat twee koekoekwijf jes in hetzelfde nest een ei brengen. De jonge koekoek die het eerst geboren wordt gooit de rest er uit en er komt van het andere koekoeksei dus niets te recht. Immers zo'n jonge koekoek moet hard groeien en kan gemakkelijk alleen het voedsel aan dat de ouders voor hun jongen zouden bijeenbrengen. De grootte van het snelgroeiende jong zal de pleegouders ongetwijfeld verbazen maar zij dulden dit goedmoedig. Voor de pleegouders wordt het een af en aan vliegen met voedsel voor het niet te verzadigen pleegkind. De jonge koekoek groeit opmerkelijk snel en blijkt spoedig te groot voor het kleine nest te zijn, zodat er niets anders op zit dan er maar bovenop te blijven zitten. Zo vonden we een jonge koekoek: toen we dichter bij kwamen ging de snavel open, zodat de prachtige oranjekleur van de keel dui delijk te zien was. Waarschijnlijk is deze kleur een stimulans voor de oude vogels steeds opnieuw te voeren. Ook konden we de pleegouders op de schouders van de jonge koekoek zien zitten, o.a. bij een roodborstenpaar. Het voeren ging op deze wijze eenvoudiger en soms ver dween de halve kop in de koekoeksbek. Zodra de jonge koekoek zich groot ge noeg voelt om op eigen poten te staan, dat is ongeveer drie tot vier weken na het uitkomen, vertrekt hy om zich nooit meer by z'n pleegouders te vertonen. Elke koekoek die wij dus zien is groot gebracht door een paartje van die ijverige, dappere zangertjes. Verder gaat de tocht, zodat de koekoek weer volgestopt kan worden. Op ver schillende rustige eilandjes op de plas vinden we tal van visdievennesten met eieren en uitgelopen jongen. Merkwaar dig is, dat waar zij met rust worden gelaten zij direct in kleine kolonies van sief te zijn. In de rietvelden vinden we water- hoennesten, evenals die van de fuut. Beide soorten zien we ook met jongen hier en daar rondzwemmen. Het lukt ons zelfs vijf jonge waterhoentjes en een jonge fuut te ringen. Zelden komt het voor dat men zo'n watervlugge, duiken de jonge fuut .kan vangen. Vlug als ter en koddig in dat zebra-pakje. Toen we hem weer loslieten bleek hij niet weg te slaan bij de boot het geluk een wouwaapje, dat langs een dichtbegroeide rietkraag van een veen- richel stond te vissen, te verrassen en op te stoten. Dan zagen wij deze kleine reigersoort, die familie is van de gro tere roerdomp, met langzame vleugel slag wegvliegen, om verderop weer er gens in de rietmoerassen neer te strij ken. Meestal verlieten de oude vogels het nest voordat wij er bij kwamen, om tussen de vegetatie in paalstand, d.w.z. met de hals en de snavel in de hoogte, doodstil te blijven staan. De gele ogen alleen draaiend naar het gevaar, trouwend op zijn goede schutkleur. De lichte en donkere strepen maken de vogel één met de rietstengels. Zijn er jongen-in het nest dan ls het grappig om te zien hoe deze ook reeds, bij naderend gevaar, de paalstand nemen. Als aapjes kunnen zij behendig en zonder veel leven door de riet- moerasvegetatie klauteren.. En U be hoeft niet te denken dat met al dat ge klauter in het riet boven het water hun lange groene tenen het water ook maar even zullen raken. Soms kunnen we het „geblaf" horen, het „wouw-wouw- wouw". Oningewijden komen er niet spoedig achter, dat de voortbrenger van dit geluid de wouwaap is. Pas in de schemering worden deze uiterst geheim zinnige rietbewoners, evenals de andere moerasbewoners, actiever. De nesten, als rietkorfjes, even bo ven het water gebouwd, zijn meest al schilderachtig omgeven door een weelde van bloemen, toch goed ver scholen. Van de meeste hebben We de oude vogels in geen velden of wegen kunnen ontdekken. Zij ston den ongetwijfeld ergens dicht bij het nest in paalstand. Ook de roer domp heeft de methode om zich vrij wel ongezien te verbergen. Toch waren er ook broedende vogels waarvan de broeddi;ift groter bleek te zijn dan de angst. Waarschijnlijk ston den bij deze nesten de jongen op het pünt van uitkomen. Tot op zeer korte afstand naderden we de broedende gel. Dan werden de veren wijd uitge zet en tijdens deze „imponeerhouding" werden voortdurend felle pikbewegin- gen met de spitse, stevige dolksnavel in de richting van het gevaar gegeven, zelfs zo dat bij de heer Van der Starre het bloed uit de vingers kwam. Even blijven we nog kijken naar dit broed- Gemeenteraad van Voorhout Men gaat in beroep tegen verworpen raadsbesluit tot grondaankoop Met algemene stemmen heeft de Voorhoutse gemeenteraad gisteravond de heer H. van der Bosch, oud-technisch ambtenaar van de directie van volkshuisvesting en wederopbouw, gekozen tot hoofd van openbare werken. Op 1 Augustus zal hy zyn nieuwe functie aanvaarden. In totaal waren vier personen opgeroepen. verlichting (kosten 1104) aan de Dr Kuiperstraat en de Prof. Nolenslaan te laten plaatsen. De raad vroeg, of dit ook niet zou vastlopen by Ged. St. De voorzitter zei, dit moest afwachten. Hy Voor de jaren 19511953 zal VEBO te Leiden een garantie verleend van één cent per inwoner ter dekking van eventuele tekorten. De ge meente telt nu 4500 inwoners. Het voorstel van B. en W. om in be roep te gaan tegen het niet-goed-keuren door Ged. Staten van het raadsbesluit tot aankoop van 17 ha grond van de St Aloysiusstichting ondervond tegenkan ting van de zijde van de heren v. d. Ploeg en v. d. Lans. De voorzitter, bur gemeester drs C. J. de Graaff, hield een langdurig pleidooi en wees op de belan gen, die op het spel staan: deze gronden dragen een billijke prijs en B. en W. wensen geen dure gronden te onteigenen. Zij kunnen het beste de huishoudelijke aangelegenheden van de gemeente be palen en niet Ged. Staten, die ook willen bepalen, hoe de gemeente moet worden uitgebreid. Na een discussie van ruim drie kwartier werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Voorts besloot de raad vier palen voor TUSSEN DE BLADZIJDEN van het draaiboek klaarde voorts, dat de kapitaalsinveste ring door Ged. St. is vastgesteld op 100 per inwoner en dat dit bedrag reeds het dubbele heeft overschreden. Besloten werd de verordening betref fende het ophalen van afval in te trek ken. B. en W. wezen tot nu toe aan, wie aanmerking kwam voor het ophalen. Nu wordt dit overgelaten aan het parti culier initiatief. Ten slotte werden de be grotingen van het woning- en waterbe drijf gewyzigd. Bij de rondvraag kwam vast te staan, dat het Wit-Gele Kruis in principe de koop van de dokterswoning heeft aan vaard. Daarna ging de raad in geheime Euwe kampioen te Gijon Onze landgenoot dr Euwe heeft het internationaal schaaktournooi te G\jon gewonnen met 816 punt, vóór Pilnik, die punten behaalde en Rossolimo HVi pnt). In zyn laatste party won Euwe van Pilnik. De Nederlander Prins werd 5e met pnt. „Louise-Lotte", de tweeling Het na-oorlogse Duitsland neeant op filmgebied weer een leidende plaats in. Niet alleen door de perfecte filmtech niek, maar ook en vooral door de aard de films. De moraal van de Duitse films die we na de oorlog zagen staat ver boven het grootste deel van die der films uit de andere landen. We behoeven sleahts namen te noemen als „Die Mör- der sind unter uns", „Liebe '47" en „Naahtwaohe" om dit te bewijzen. Er is kennelijk- een streven om de mens in Duitsland uit zijn verslagenheid op te heffen en te wijzen op de grote waarden het leven, ook op de opdrachten die mensen op deze aarde hebben ont vangen. En in de nieuwe film „Das dop- pelte Lotohen", die thans in Luxor draait onder de titel „Louise-Lotte" is er ook \reer diezelfde tendenz. Het is een ver haal van twee tienjarige meisjes, die el kaar ontmoeten in een vacantie-kinder- oord. Zij lijken als twee druppels water op elkaar cn na eerst wat onenigheid te hebben gehad over deze gelijkenis, wor den het al spoedig de beste vriendinnen. Als zij elkaar geheimen gaan toevertrou- Advertentie) yMugc&n^- voorkomt dat mugaoo U «toko». trouwe wijfje met de prachtige diep bruin gekleurde rug. We vertrekken snel om niets te verstoren en we laten de omgeving zoals wij haar vonden. Sporen zijn in zo'n dichte vegetatie namelijk maar al te gauw gemaakt, met de kans dat deze niet meer uit te wis sen zijn. Speciaal voor de wouw aapjes heeft dit plassengebied een zeer strenge bewaking. Iedereen die zioh verdacht in de omgeving van de rietkragen ophoudt, wordt aan gehouden. Uitgezonderd de Nieuw - koopse plassen zijn er-geen plaatsen waar zij veelvuldiger voorkomen. Het is te hopen dat er niet veel broedsels worden verstoord als straks de jacht op eenden weer open gaat. Een Ierse ornitholoog, wie ik ver leden jaar de wouwaapjes toonde en die ook op Texel, het Naardermeer en het Zwanenwater was geweest, vertelde mij onomwonden dat dit zijn beste dag in Holland was geweest. Erg enthousiast was hij over „the bittern", die land eigenlijk niet meer zyn te obser veren. Jammer, maar ik kan U nu niet meer vertellen over onze vroegere er varingen bij zo'n huishouden van de wouwaap. Dan zouden we nog wel even kunnen doorpraten. Eén dag in zo'n schilderachtig en rijk vogelgebied is te kort, daarover waren we het wel eens. Een laat zingende fitis liet zich nog horen en langs een smalle sloot vloog zo'n teer getekende tortelduif, die even tevoren al opviel door zyn druk gekir. Laat op de middag was een flinke on weersbui niet meer te ontwijken; nat trokken we harder aan de riemen. Vóór op c i punt blijkt het, dat ze tweelingen zijn. Het enige versohil is dat Lotte bij haar moeder in Münohen woont en Louise bij haar vader in Wenen. Deze vader en moeder zijn gescheiden en de kinderen zijn verdeeld. Die toestand, waarvan de kinderen zelf niets wisten, verdragen zij niet langer na deze ontdekking en zij besluiten met elkaar te wisselen. Na het verblijf in het vacantie-oord gaat Lotte de vader en Louise naar de moeder. Op deze wijze willen zij een hereniging tot stand brengen, poor de grote gelijke- merken ook de ouders er-niets van, totdat uiteindelijk door een ziekte van Lotte' de zaak" aan' het Jicht' komt. De hereniging wordt bereikt en er is weer gelukkig gezin. Het gegeven is dus vrij simpel, maar de wijze waarop Josef Baky dit heeft uitgewerkt, heeft het :en prachtig werk gemaakt. Welk een •me strijd moet Lotte niet meemaken :e merkt dat er een andere vrouw in het leven van haar vader een beroem de dirigent wil komen. Zij vecht tot ziekwordens toe. De zuiverheid, de puur heid en de liefde van de kinderen w lichtend voorbeeld voor de ouders. De kinderziel verdraagt de disharmonie niet. Hoe wonderlijk eerlijk is het spel de twee meisjes, twee heel gewone schoolkinderen uit München, die Jutta Isa Günther heten. En de rollen van de ouders vonden uitstekende vertolkers Antje Weiszberger en Peter Mos- bacher. Filmtechnisch zijn er ook weer wondermooie dingen gedaan. Maar het belangrijkste is dat in deze Duitse film de echtscheiding nu eens niet als doodgewone zaak wordt voorgesteld, als in de meeste Engelse en Amerikaanse films. Deze film kan alleen maar verhef fend werken en is, in al haar simpelheid en eenvoud, weer 'n duidelijk voorbeeld van de naar een beter tijd smachtende HASSELMAN A PANDER BREESTRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 aEIDET' Lid Financieringslnstituat Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Hendrik z v J Helfcnsteijn C Jansen; Gerda d v W van den Eijkel en G Hermans; Teunis C z v C Weijers en E Warmerdam; Aaltje W d v J de Jong en W van der Plas; Gerarda A G d G J Jonk en M Rietkerken; Arnoldus G F z v C N van der Geest en A C de Vette; Cornelia d v J Looij en J van der Steen; Petrus MHMJzvPJ Kortekaas A Need. Overleden: J J Bredewold, man, 61 jr. Ondertrouwd: A A C Devilee en C H Roelandse; J Paauw en W van den Berg; A van Breda en M N de Ee; A I Boersma en S A Regeer; J J van der Werff ten Bosch en E M Berg; W Mark en H C Noordermeer; PM J Scheeren en J A M Feits; W Blok en H Wind; J A van mond en S M J van der Tuijn; H T Maurik en M A van der Klaauw; F Ver meulen en G Geuke; J C Blok en M A van der Kooij; A Flippo en M T Rood- akker; C Prins en H van den Hoed; J |van Blydenstein en P M van der Klink. Advertentie Een Vierdaagse zonder Leidenaars niet je van het zijn. Hoe vaak e tippelaars reeds meededen weten we niet precies, maar het is elkaar een respectabel aantal keren. V.l.v.r. ziet men de heren: De Jong, Wildschut, Cebol, Voor brood en Van der Linden, die ook ditmaal heel wat kilometertjes aj- Foto N. v. d. Horst. De Kanaalzwemster gaf na 15 uur op Nieuwe liefhebbers melden zich Kathleen Mayon, een 19-jarig fabrieks meisje uit Lancashire, die gisteren van Cap Gris Nez startte om Het Kanaal r te zwemmen heeft, nadat zy 15 uur 20 minuten in het water lag, haar poging opgegeven. Zes Egyptenaren zyn met een motor boot naar Frankryk vertrokken. Zy zyn plan over het woelige, koude Kanaal terug te zwemmen. Twee Engelse zwemmers, de 17-jarige Doris Fell en de 41-jarige Phil Rising, zeiden tegelyk met de Egyptenaren poging te willen doen. De 31-jarige Zweedse bankbediende Lars Warle is gistermiddag 12 uur te Cap Gris Nez gestart voor een poging, Het Kanaal over te zwemmen. GEMEENTE LEIDEN Officiëie publicatie Voorgcvelrooilün zuidelijke oever van de Oude Ryn, tussen de Nieuwe Ryn en de Spanjaardsbrug. De burgemeester van Leiden geeft by deze kennis, dat een ohtwerp-besluit tot vaststelling van een bijzonder voorschrift, als bedoeld in artikel 2. lid 2, der Woningwet, ter bepaling van een voor gevelrooilijn voor de zuidelyke oever van de Oude Rijn. tussen de Nieuwe Rijn en de Spanjaardsbrug. met ingang van 31 Juli 1951 gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage zal liggen ter ge meentesecretarie, afdeling Openbare Werken, kamer 111. Leiden, 27 Juli 1951. De burgemeester voornoemd, S. MENKEN. Weth. loco-burgemeester. KNVB afd. Leiden kreeg nog meer leden Keurig verzorgd jaarverslag verscheen In het keurig door de heren L. J. F. an Leeuwen en J. C. J. Blankwaardt verzorgde jaarverslag 1950'51 van de afdeling Leiden van de K.N.V.B. komt natuurlijk het verregende seizoen ter sprake. Niettemin blykt, dat byna alle wedstryden konden worden gespeeld. De terreinsituatie in Leiden blijft pré cair. hoewel er bij het begin van het aanstaande seizoen wel enige verbetering zal zijn waar te nemen. Warmunda heeft A.R.C. krijgt een nieuw sportpark. Door het uitstekende werk van de heer C. M. v. d. Geer, die opnieuw dc scheidsrechterscursus leidde, bleef het aantal fluitisten op peil. Het aantal aangesloten verenigingen bedraagt 69, waarvan 24 op Zaterdagen en 40 op Zondag spelen, terwyl er verder 5 bedrijfsverenigingen zijn, die niet in competitieverband uitkomen. Het aantal leden bedraagt 8.695, tegen 8 244 in Er is een voordelig saldo ad ƒ972.01. Het jaarverslag besluit, zoals gewoonlijk, met de overzichten van de commissies en de eindstanden. Amerik. soldaat in Korea stuurde z'n ouders luipaardkleed... Het Zuidkoreaanse consulaat-generaal te New York heeft besloten zich bezig te houden met de kwestie betreffende een kostbaar vloerkleed, dat een Amerikaans Sergeant uit Colorado in Seoel op de kop had getikt en naar zyn ouders ge zonden. Het tapijt, dat uit 48 even grote luipaardenhuiden is gemaakt, zou af komstig zyn uit het paleis van wijlen Koningin Min van Korea. De waarde wordt geschat op 100.000 dollar. De ouders van de sergeant bieden het te koop voor het hoogste bod, aldus de New York Times. VISSER11GOLF Met de trawl wordt veel en haring gevangen goede 't begin van de afgelopen week konden nog aardige vangsten van 60 tot 100 kantjes worden gemeld. Vrijdag kwam het gemiddelde niet meer boven de 10 kantjes uit. De kwaliteit wordt ook steeds min der. Zo raakt het nu op de 54 gr. 30 min. ook uit met de visserij. Enkele schepen hebben het deze week geprobeerd op de 57 gr., maar ook hier de uitkomst nihil. Steeds meer sche pen gaan nu overschakelen op het haring- trekken. Vooral dc veel grotere vangsten, die deze schepen melden, maken haringtrekken aantrekkelijk. Donderdag kon dan ook ccn daggemiddelde var kantjes worden gemeld. De kwaliteit van deze haring is beter dan die van de haring uit de vleten. Deze schepen vissen nu ook om de 55 gr. De stemming aan de afslag was in begin erg flauw en veel partijen moesten worden opgehouden. De prijs heeft wel een gevoelige klap gekregen. Het gebrek aan koelruimte laat zich nu ook gelden. De prys, die deze week werd betaald was voor de maatjesharing: van f22?eon- voor de steurharing: f20.4021.10. aanvoer aan de Katwykse afslag bedroeg 5810 kantjes. Pryzige bokking De verse haring, die vandaag door de rokeryen aan de handel is aangeboden zal ongetwyfeld een cent of meer per stuk moeten opbrengen, want de roke rijen hebben er gisteren in IJmuiden zwaar voor moeten bloeden en de haring wordt ongelukkig groot, zodat het stuks aantal per kist terugloopt Er werd f 22.50 voor een kist neergeteld. De makreel daarentegen was erg goedkoop. De beste kwaliteiten brachten het niet verder dan tot f 15 en de gemiddelde priis zat tussen de f 12 en f 13 per kist. Voor schelvis was de vraag ongekccrd evenredig aan het geringe aanbod, zodat hier prijzen tot f 35 werden betaald voor de grote soorten en de braatjes op f 41 terecht kwamen. Schol zakte lichteiyk, maar was toch met f 50 per kist nog goed betaald. De fijnvis handhaafde zich op dc standaardprijzen van f 3.30 en f 1.25. Bof voor de Elie De Elie Chénévière lag gisteren alleen voor dc markt en profiteerde dubbel en dwars van deze meevaller. Voor oen mooi schip haring haalde de trawler de volle buit binnen: f 21.000 voor 10 dagen. Vandaag lagere prijzen? De markt was vandaag heel wat beter bedeeld, want behalve de Catharlna Duyvis en de Schoorl verscheen de Jo hannes Polderman voor de winch, zodat er in totaal 4000 kisten in de markt stonden, w.o. 2500 haring. Wat loggers en kotters brachten plat- en fynvis aan, maar het blyft nog schraal in deze sector. Ylootvaria De KW 27, die een poosje elders heeft gelegen voor reparatie, zocht gisteren de IJmuldense haven weer op. Van de Poolse loggervloot kwam gis teren de Delfin II binnen om van IJmui den uit de haringvisserij te gaan uit oefenen. In en uit Gisteren kwamen binnen: KW KW 70, KW 56, KW 10 en KW 9. Nt zee gingen de KW 162 en KW 19. 18*

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3