Jlicumc grilisdje (fmtrant voor vorstelijk bezoek Zelden zoveel erepoorten en zoveel vlaggen als in deze waarden Harriman vloog plotseling naar Londen Wist U Blijvende noodzaak ZATERDAG 28 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9287 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticft Is gljebleoen tngn hert ia Icgljenspott" VAN SPRANG ZET COMMUNISTEN SCHAAKMAT Twee dagen feest in dorp en stad (Van een onzer verslaggevers) DE BEWONERS van de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden, wat ernstig van aard en wat zorglijk over de problemen van alledag, hebben gisteren en vandaag spontaan en hartelijk doen blijken dat het Vorstenhuis een belangrijke plaats in hun harten inneemt. Zelden tevoren hebben dorpen en stadjes zich zo uitbundig getooid met erepoorten, bloemen en guirlandes als thans, in dit vlakke, grootse poldergebied, omdat de Koningin en de Prins het land bezochten. veld. Daar werd het moderne Linge- gemaal „Mr dr G. Kolf" bezocht. De Koningin ging via Schelluinen naar Nieuwpoort aan de Lek en Prins Bern- hard reed naar Papendrecht. Twee oude Hardinxveldse vissers boden de Konin gin paling aan. Herauten in Papendrecht Herauten te paard lazen vanmor gen om 7 uur in Papendrecht de pro clamatie van een groot aantal fees- Het zag zwart van de mensen bij de mooie brug van Vianen, toen gisteren om twee uur de koninklijke stoet naderde. En dat bleef zo, heel de dag, in plaats na plaats. Dikke rijen schoolkinderen staken bij de brug hun vlaggetjes de lucht in. Een luid gejuich steeg op. Een triomf tocht was begonnen. De eerste dag was speciaal gewijd aan de Vijfheerenlanden met Gorinchem; van daag werd, van Hardinxveld uit, de Al blasserwaard bezocht. De streekbewoners hebben hun Landsvrouwe en hun Prins gezien als belangstellenden in alles was dit gebied presteert. De Koningin had bij zonder aandacht voor de culturele en sociale aspecten, de Prins bezocht voor namelijk industrieën. Na een ontvangst in het stadhuis van Vianen scheidden zich de wegen van Koningin en Prins, maar in Leerden, waar de Prins juist was gearriveerd toen de stoet van de Koningin aankwam, be zochten zij samen de glasfabriek, om daarna ook samen "naar Kedichem, Arkel en Gorinchem te gaan. Het besluit van de dag was een bezoek aan een perso- neelsavond van de fabriek van De Vries Robbé in Gorinchem en een rondrit door de feestelijk verlichte stad. Door fruitlanden en polders De Koningin reed van Vianen door de weelderige fruitlanden van Lexmond naar het oude stadje Ameide, waar H.M. een typisch ambacht, de manden- en hoepelmakerij, bezocht. In Meerkerk, centrum van veehouderij, gaf de voorzit ter van de zuivelfabriek De Graafstroom een uiteenzetting over de veehouderij, in aanwezigheid van bestuurders van boe renleenbanken, geitenfokverenigingen, plattelandsvrouwen, paardenhandelaren, kaashandelaren en zelfkazende boerin nen. Hier kreeg de Koningin een geitje voor Marijke aangeboden. Langs Hei- en Boeicop en het kerkdorp Zijderveld ging de tocht naar Schoonre- woerd, Asperen en Leerdam. De zwaan van Arkel De Prins had inmiddels de fabriek van De Vries Robbé in Gorinchem bezocht. Alle delen van de fabriek bezichtigde hij grondig. Met de ranke Piet Hein vc Vele geschenken Van een geitje tot een potje boter (Van een onzer verslaggevers) Als herinnering aan haar tocht door ie Vijfheerenlanden zijn de Koningin gisteren vele geschenken voor haar zelf en voor de prinsesjes aangeboden. Geschenken, die de volksaard en de irbeid van de streek symboliseren. Afgezien van allerlei boeketten bloe men, die door kleine en grote meisjes werden geoffreerd, waren er de ver rassingen uit verschillende gemeen ten. W(j noemen: een antieke koperen melkkan, papiermandjes voor de prinsesjes, een allerliefst wit geitje voor Marijke, een Meikaas, een potje verse boter, een ham, een antieke boerenwagenkist, een stamboekveu lentje, een kristallen kaarsenluchter, een glazen bokaal en glaswerkjes voor de prinsesjes, een oud koperen reincultuurapparaat, een schilderij, en een bouwdoos waarmee de prinsesjes bekende Gorkumse gebouwen kunnen optrekken. telijkheden voor. Een uur later luidden de kerkklokken en dat was het sein voor het hijsen van honder den vlaggen. Weer een uur later kwamen de schoolkinderen naar het raadhuis, waar burgemeester Keyzer de feesten officieel opende. Daarna liep het dorp uit naar de vlieg tuigfabriek Aviolanda. Daar arriveerde Prins «Bernhard om kennis te nemen van het interessante bedrijf, terwijl de school kinderen elders spelletjes gingen doen en getracteerd werden. Om halfelf vertrok de Prins naar Al- blasserdam om er de economische aspec ten van de scheeps- en machinebouw langs de Noord en de Merwede te be spreken. Ook bezichtigde de Prins het bedrijf van de Ned. Kabelfabrieken. Vanmiddag om één uur kreeg Papen drecht opnieuw hoog bezoek: nu alleen van de Prins, maar ook var Koningin. En daarna was er nog uitgebreid programma af te werken, tot het Koninklijk Paar om zes uur met de Piet Hein de streek zou verlaten, uit geleide gedaan door de burgemeesters van alle gemeenten in de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden. Het gaf grote vreugde in Meerkerk, toen H.M. de Koningin gisteren de trappen van het gemeentehuis afdaalde met een geitje, dat haar daar was aangeboden. De Vorstin had zelf ook schik in het geval en toonde zich met het geschenk zeer ingenomen. de Koningin en de Prins na hun bezoek aan de glasfabriek Leerdam de Linge af naar Arkel, waar het schip door een zwaan van enorme afmetingen zoals ln de oudheid bij de heren van Arkel naar de aanlegsteiger werd geloodst. Per auto ging men verder naar Gorinchem, waar op de markt duizenden kinderen en grote mensen het Vorstelijk Paar toe zongen. Het Koninklijk Paar, dat de nacht in Gorinchem doorbracht, begaf zich morgen met de Piet Hein r Hardinx- Onze zuivel krijgt klap op klap Nederl. boter duurder in Duitsland De Westduitse regering heeft de bui tenlandse boter aan prijszetting onder worpen en bepaald, dat deze in de groot handel voor 570 mark de 100 kg zal wor den aangeboden. De buitenlandse boter is nu even duur als de binnenlandse, ter wijl zij vroeger iets goedkoper was. De Amerikaanse Senaat heeft het wets ontwerp tot beperking van de invoer van kaas en andere zuivel goedgekeurd. Men verwacht, dat het Huis van Afgevaar digden Maandag hetzelfde zal doen. Min stens negen landen hebben formeel hier tegen geprotesteerd en erop gewezen, dat zij gedwongen zullen worden, minder Amerikaanse goederen te kopen H wetsontwerp verbiedt namelijk alle voer van zuivel tot 1953 als deze de bin nenlandse voortbrenging en verkoop jgj' benadelen. Frankrijk, Italië, Denemarken, Zwitser land, Noorwegen, Nederland, Argentinië, Canada en Nieuw-Zeeland hebben hun afkeuring over deze maatregel te kennen gegeven. De Franse kabinetscrisis Maurice Petsche aan het confereren Maurice Petsche, die gisteren voor de tweede maal door de Franse president is aangezocht om een nieuwe regering te vormen, heeft de leiding op zich ge nomen van een door president Auriol georganiseerde „verzoeningsvergade ring" van de leiders van de partijen van de „derde macht". Vandaag zou Petsche met de partijleiders afzonder lijk confereren. De gemeenschappelijke vergadering, die aanvankelijk op van daag was gesteld is uitgesteld tot Dins dag a.s. Wed. Smighly alschuwelijk vermoord De Franse politie is er nu zeker van, dat het aan stukken gesneden lijk van w, waaraan het hoofd evenwel ontbreekt, en welk lijk men in genaaid onder een brug te Cannes heeft gevonden, het lijk is van de weduwe Smighly-Rydz, de echtgenote van de be kende Poolse maarschalk wijlen Rydz. Tien dagen geleden werd het lijk ge vonden. Sindsdien maakt de Franse pers dagelijks sensatie over de in stukken ge sneden vrouw, die na de dood van haar en flat te Monte Carlo woonde. Uit haar woning werden verschillende kostbaarheden gestolen. De 57-jarige duwe Rydz werd sedert 3 Juli vermist. Zonderman 6 Augustus voor R. v. C. Maandagmorgen 6 Augustus zal de vroegere commandant van de beruchte W.A. der N.S.B. mr A. J. Zondervan, die tot 20 jaar m a. werd veroordeeld, zich voor de Raad van Cassatie hebben te antwoorden. Op dezelfde dag zal ook terechtstaan Riemer Folkerts uit Groningen, die ir 1944 te Vierhouten twee Joden dood schoot en deswege tot de doodstraf werd veroordeeld. De onderhandelingen te Kaesong Vanmorgen zijn de wapenstilstands besprekingen te Kaesong hervat. De be spreking duurde slechts drie kwartier. Morgen komen de onderhandelaars weer een te Tokio door de V.N. uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat tij dens deze besprekingen „slechts geringe vorderingen" zijn gemaakt bij de beraad slagingen over het instellen van een bufferzone. Morgenochtend worden de besprekingen voortgezet. Het Amerikaanse departement van De fensie heeft een eerder (ten onrechte) af gelegde verklaring tegengesproken, als zouden de communisten op Korea de onderhandelingsperiode nu reeds hebben gebruikt om hun militaire positie te sterken. Schacht in Calcutta Hjalmar Schacht en zijn vrouw Donderdag in Calcutta aangekomen en vertrokken naar Bangkok en Singapore. „Door de Eeuwen Trouw" Bezwaarschrift tegen justitieel optreden De Stichting ..Door de Eeuwen Trouw" heeft by de rechtbank te 's Hertogen bosch een bezwaarschift ingediend tegen de inbeslagnemingen, welke by haar en haar bestuursleden hebben plaats gehad 'aarby, zo zegt de stichting, een groot aantal brieven en andere bescheiden door de justitie zijn meegenomen. Deze inbeslagnemingen werden, aldus „Door de Euwen Trouw" door de betrok ken ambtenaren gemotiveerd met ver moedelijke deviezenovertreding". In het bezwaarschrift nu wordt gesteld, dat de stichting aanspraak maakt op onverwijl de teruggave van stukken, omdat de in beslagneming niet in het belang is van strafrechterlijk onderzoek en dus in stryd met de wet- Voorts wordt gesteld, dat de stich ting de overtuiging heeft, dat de inbe slagnemingen zijn geschied om haar te belemmeren in haar actie ten behoeve van het zelfbeschikkingsrecht, om haar bij het Nederlandse publiek in discre- diet te brengen en om gegevens te ver krijgen omtrent de werkzaamheden van de stichting in het verleden en haar plannen voor de toekomst, welke voor de Nederlandse regering van po litiek belang zouden kunnen zyn. Dit blijkt hieruit, aldus de stichting. _at in hoofdzaak de in beslag genomen stukken niets met de financiële aange- gelegenheden te maken hebben, doch be trekking hebben op mededelingen en richtlijnen over de actie van de stichting. De behandeling dezer zaak zal waar schijnlijk volgende week in de raadska- de rechtbank te 's Hertogen bosch beginnen. Pakket zware vergiften uit auto gestolen Een pakket vol zware vergiften, af komstig van Brocades en Stheeman te Amsterdam en bestemd voor Zon en Schild te Amersfoort, is Woensdag uit een bestelauto tussen beide steden ont vreemd, zo deelt de Amersfoortse politie eerst thans mede. Het pakket houdt o.m. in 100 ampul len sulfas/atropln, 200 ampullen repo- sitol, 1000 poeders pulv. folio digitatis 75 mg, 1000 tabletten idem 50 mg. Verder bevinden zich nog in het pakket vier pakjes dixtropus, 100 manformon- frage's van 1000 eenheden, twee flessen succus rhoeados, 1000 g sal Ems fact, drie poederverstuivers en 5 kg aceton. By aantreffen wordt men dringend verzocht de pakketjes niet te openen en onmiddeliyk de politie te waarschuwen. Generaal De Lattre naar Frankrijk Generaal de Lattre de Tassigny, de, Franse opperbevelhebber in Indo-China, is vandaag per vliegtuig uit Saigon naar Parijs vertrokken. Hij zal een maand in Frankryk blyven. Mr Cnoop Koopmans gezant in Egypte Eerstdaags zal de benoeming afkomen van mr W. Cnoop Koopmans, consul- generaal te New York. tot Nederlands gezant by het Egyptische Hof. Hij zal tevens als gezant optreden bij de Liba nese en de Syrische Republiek. Minister Stikker Dinsdag weer naar Parijs Minister Stikker zal Dinsdag per vliegtuig naar Parijs vertrekken O E E S.-besprekingen. Woensdag reist hij per trein door naar Straatsburg. Aan het einde van de week wordt hij hier te lande terug verwacht. Japan beschuldigt de Sowjet-Unie De Japanse regering heeft Rusland er van beschuldigd nog 77.637 Japanners in kampen gevangen te houden. Zy heelt deze informaties gekregen van krygs- gevangenen die uit Russische kampen zijn teruggekeerd. Japan vermist nog 350.000 krijgsgevangenen. Men vreest, dat de meesten in Russische gevangen schap zijn omgekomen. Egel als symbool van All. defensie De communisten hebben (ten on rechte) hun vredesduif: de Atlantische landen zullen wellicht hun egel krij gen. Denemarken heeft dit laatste voorgesteld. Het wil, dat ieder in zijn knoopsgat een embleem draagt met de egel er op want de egel staat be kend als een uiterst vredelievend wezen dat alleen zyn stekels opzet als het wordt aangevallen. De egel is voorts symbool van de strategische positie van Denemarken, dat om de woorden van generaal Eisenhower te gebruiken, aan alle kanten zyn ste kels kan opzetten oe s.s. Rijndam van de HollandAmerikalijn, dat zijn maiden-trip aar New York, o.m. met 350 Duitse studenten aan bfiord, werd in de wereld" begroet door een meisje in Hollands borerinnecostuum. Het Biits-Peizische oliegeschil 0m de Britse regering mondeling nadere inlichtingen te verschaffen DE BRITSE AARZELING om te antwoorden op het aanbod van de Per zische regering om de onderhandelingen over het olie-conflict tussen beide landen te hervatten, is voor Harriman, de speciale afgezant van pre sident Truman aanleiding geweest naar Londen te vliegen om een persoon lijke toelichting te geven op zijn voorstellen, die tot het Perzische aanbod geleid hebben. Gisteravond is Harriman, die vergezeld werd door zijn vrouw en enige deskundigen, vertrokken. Sir Francis Shepherd, de Britse ambassadeur te Teheran, maakt de reis naar Londen eveneens mee. Radio Teheran heeft bekend gemaakt, dat Harriman vóór zijn vertrek een on derhoud heeft gehad met de Sjah van Perzië en minister-president Mossadeq. Gemeld wordt, dat Harriman tot zyn be sluit. naar Londen te gaan, gekomen is, omdat hy noch van de Britse ambassade te Teheran, noch per telegram van de Britse regering een duidelijk antwoord ontvangen heeft op zijn voorstel tot het houden van nieuwe besprekingen. Harriman, die reeds elf dagen in Tene- in vertoefde, zal Morrison ontmoeten 1 wellicht ook Attlee, waarschynlyk slechts twee dagen in Londen blyven om an weer naar Teheran terug te keren. Het probleem, waarmede Harriman worstelt, schijnt thans te zijn, een weg te vinden om de nationalisatie in de een of andere vorm door te voeren en tege- lykertijd de Britten te bewegen de exploitatie van de raffinadery te Aba- dan voort te zetten. Inmiddels was het te Teheran weer niet rustig. Er werd een betoging van „vredesstrijders" gehouden, waarbij kre ten gehoord werden als „Lang leve de Sovjet-Unie, weg met het Amerikaanse imperialisme. Harriman moet Perzië laten." Door ingrijpen van politie en leger' werden wanordelijkheden voorkomen. Ergerlijk wantrouwen Douane heeft geen gevoel voor kunst Cen van de belangrykste inzendingen or de tentoonstelling „Bourgondische Pracht" in het Rijksmuseum te Amster- een vijftiende eeuws tapyt. afkom- van het Louvre te Pa.rijs. is in Roo sendaal opgehouden als gevolg van het wellicht formeel juiste, maar in feite on verantwoordelijk optreden der douane. Het tapyt was in een kist verpakt, als een expresse-zending van Parijs naar Nederland verzonden. Volgens de regle menten moeten dergelijke zendingen door de spoorwegen worden ingeklaard. Het kantoor der spoorwegen, dat zich met deze inklaringen belast, bleek, toen de trein uit Parys arriveerde, gesloten. De douane-autoriteiten hebben toen maar gelast de kist met de zeer kostbare in houd uit de trein te verwyderen. Een dergelijke ervaring had de direc- Iteur van het rijksmuseum reeds opge- (daan met de Beigische douane-autoritei- ten. die ter controle de kist openden waarin het schilderij van Rembrandt voorstellende „Rembrandts moeder", dat I tijdelijk in Brugge geëxposeerd zal wor- Het bezwaar, dat de museumdirectie tegen het ..wantrouwen" van de douane heeft. is. dat door deze handelwyze de risico's voor beschadiging by transport ernstig kunnen worden vergroot. Het openen der kisten kan temperatuurin- vloeden doen optreden, die zeer schade- lijke gevolgen met name het bladeren van vernis tot gevolg kunnen hebben. DAT de tweede transformator voor het P.L.E.M.-schakelstation te Lutterade gis- met zeven goederenwagens uit Aix les Bains (Fr.), waar de trein twee we ken geleden vertrok, is aangekomen. DAT B. en W. van Utrecht, waar elec- trisohe stroom van drie spanningen wordt geleverd, een uniforme spanning van 380/220 V. wensen en er ruim f3,1 min voor vragen. DAT de Garuda-prysvraag voor jeugd boeken door het Kon. Inst. voor de tro pen is toegekend aan mevr. M. J. van MarleHubregtse voor haar manuscript Kusmini, leerlingverpleegster. DAT de Friese Beweging by de a.s. herdenking van de slag by Warns op de Rode Klif in Gaa^terland op 26 Septem ber een monument van zwerfstenen zal oprichten. DAT de 22-j B. M.. die drie branden in Enschede heeft gesticht door zijn 30-ja- rige broer H. M. daartoe is aangezet. DAT de eerste handelssecretaris te Bern C. G. Verdonck Huffnagel met de pers. titel van eerste gezantschapssecre taris naar Helsinki gaat om de heer Laukamp te vervangen die naar Djakarta wordt overgeplaatst. DAT gisteren een ontspoorde Haarlem se tram bij Aerdenhout de lyn blokkeer de, waardoor vele A'damse vacantiegan- gers met grote vertraging in Zandvoort aankwamen. DAT het zweefvliegcentrum Teriet er binnenkort 13 toestellen uit Engeland by- krijgt DAT een groep Ned. deskundigen voor 6 weken naar de Ver. St. is gegaan om daar de methoden van gewas- en grond onderzoek te bestuderen en ook twee Ned. planitenziektenkumdigen op 18 Aug. daarheen vertrekken. DAT het Utreahtse gemeentebestuur voor f 1,5 min een nieuwe gashouder aan het Merwedekanaal wil laten bouwen- DAT Thijs Marinus te Noorden- Nieuwkoop morgen zijn 100ste verjaar dag hoopt te vieren. Dat de panden naast heit Peperhuis te Enkhuizen w.o. de voormalige Schuil kerk, worden gerestaureerd om hierme de het Zuiderzeemuseum uit te breiden. DAT de eerste week van uli 55.000 per sonen aan diergaarde Blijdorp te Rotter dam hebben gebracht. DAT de 22-jarige ongehuwde J. Stel len uit Nieuwstad by Sittard vannacht onder een trein kwam en hy in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis te Sittard werd opgenomen, waar hem een arm en een been werd afgezet. DAT het wegvak EemnesHoevelaken (omleiding om Baarn, Soest en Amers foort) midden 1952 kan worden open gesteld. Keuring dienstplichtigen begint 28 Augustus De keuring van de ingeschrevenen voor de dienstplicht lichting 1953 zal 28 Augustus aanvangen. In het tydvak 28 Augustus tot en met 31 Januari 1952 worden gekeurd de in geschrevenen, die geboren zyn vóór 1 Augustus 1933. In het tweede gedeelte, vanaf 1 Februari 1952 tot aan het einde der zitting, worden gekeurd de inge schrevenen. die zijn geboren op een datum vallende in de periode van 1 Augustus 1933 tot en met 31 December alsmede zij. die niet gekeurd zijn tydens het eerste gedeelt der zitting. Schot van agent was dodelijk man A. B die zoals gemeld is. Dinsdagnacht by een vechtparty met de politie te Veenendaal. in het onderlyf werd geschoten, is in het Julianazieken- huis aldaar aan de bekomen verwondin gen overleden. De man was 40 jaar en vader van c kinderen. Griekse kabinet treedt heden af Vandaag zal Venizelos. de Griekse mi nister-president. het ontslag kabinet aanbieden Gisteren heeft het parlement de nieuwe Griekse kieswet goedgekeurd, die vry veel overeenkomst vertoont met die van Frankryk. Wellicht zullen in September nieuwe verkiezingen worden gehouden. Deense troepen voor V.N.- strijdmacht De Deense commissie voor de Buiten landse betrekkingen heeft zich in begin sel accoord verklaard met een regerings voorstel, om een bataljon toe te zeggen voor de internationale strydmacht de V.N., die gevormd zal worden aggressie. waar ook ter wereld, te be- stryden. Het bataljon zal 1000 man sterk zijn. oorlogen tot economische oorzaken te herleiden zijn, dat met name de ontwik keling van het „kapitalisme" met zyn streven naar zo groot mogelijke winst een gunstige voedingsbodem oplevert r het ontstaan van imperialistische ogen. „et is hier niet de plaats om een uit voerige critiek op deze theorie te geven noch om de dikwijls naïeve denkbeelden .het" kapitalisme als een soort per- („het streeft naar machtsuitbreiding door oorlog". ..het staat vyandig tegen- arbeidersbelangen" enz.) onder de loupe te nemen. Wij volstaan met een verwijzing naar de geschiedenis van de Verenigde Staten van Amerika, een land dus, dat in betrekkelijk korte tyd is ge groeid tot economisch gezien het machtigste gebied van de wereld. Reeds in het begin der vorige eeuw sloot dit land verdragen ter beperking van de bewapening en voor vreedzame be slechting van internationale geschillen. Ook de beide wereldoorlogen hebben dui- delyk aangetoond, hoe gering de animo „Oom Sam" was om zelf ook de wa pens op te vatten, zelfs tegen Japan, wel licht zijn grootste concurrent op econo misch gebied. En vond het isolationisme niet de meeste aanhang in de kring der republikeinen, de groep die geacht wordt belangen der grote industrie te ver tegenwoordigen? TVTOG geheel afgezien van het grote leed ■l*' en de zedelijke verwording aan oor logen onafscheidelijk verbonden, heeft de ervaring geleerd, dat beslechting van geschillen door wapengeweld wel zeer oneconomisch is als gevolg van de schade die zy de meeste mensen toebrengt. Vry wel iedereen in het „kapitalistische" Westen is er dan ook van overtuigd, dat geen enkele reden is om te veronder stellen. dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten een bedreiging voor de we reldvrede vormen, waartegen een „vre- desactie" gevoerd moet worden. Veeleer raagt men zich daar af wat Rusland, dat jp grond der Stalinistische ideologie zyn machtsinvloed steeds poogt uit te breiden, eventueel ervan kan weerhouden om tot ;n openlyke aanval over te gaan. Sommige personen nemen aan dat het :vaar van zulk een aanval slechts denk beeldig is. omdat Stalin als aanhanger van Marx zou geloven in een automati sche ineenstorting van het kapitalisme a daarom de tyd voor zich kan laten erken. Wy hebben echter reden om aan nemen, dat Stalin in de door Marx opgestelde z.g. „ontwikkelingswetten van het kapitalisme" evenmin gelooft als welk Westers econoom ook. IS er dan soms iets anders dat hem zou kunnen weerhouden? Deze belang rijke vraagstukken vinden wij besproken in het bekende Engelse weekblad The Economist «21 Juli jl.>. Het blad wyst erop, dat zowel McArthur als Bevan er van uitgaan dat Rusland zwakker is dan meestal wordt verondersteld. Eerstge noemde meent op grond daarvan dat de Verenigde Naties hun been ten aanzien communistisch China styf kunnen houden, terwyl Bevan er de conclusie uit trekt, dat Engeland niet meer zoveel geld voor de bewapening aan sociale doelein den behoeft te onttrekken. De economi sche kracht van de Westerse wereld, gemeten aan het nationale inkomen, is ruim driemaal zo groot als die van Rus land, de satellietstaten en communistisch China tezamen. (Zo was ook de staal- productie der Ver. Staten in de eerste helft van dit jaar volgens een bericht in de Econ. stat. berichten bijna even groot als die van Engeland, Frankrijk en Rus land tezamen in het gehele jaar 1950). Dit veel grotere economische potentieel van het Westen moet op den duur beslis send zyn voor de uitslag van en nieuwe oorlog en betekent daarom een ernstige waarschuwing voor Stalin om zich niet in een avontuur te storten. GEHEEL terecht wyst The Economist erop, dat men er niet op moet bou wen, dat het Kremlin die waarschuwing ter harte zal nemen, en dat het daarom noodzakelijk is ondanks de grote offers die eraan verbonden zyn, door te gaan met het herbewapeningsplan teneinde zo spoedig mogelyk (waarschynlyk na twee jaren) een tenminste even grote militaire macht te bezitten als Rusland. De econo mische overmacht van het Westen maakt de kosten van herbewapening niet over bodig, maar zorgt er voor dat zy gemak- kelyker gedragen kunnen worden. Zolang de bewapening nog niet het vereiste peil heeft bereikt, zullen de kos- groot gat in de levens standaard blyven slaan, maar nadien (zo als gezegd) zullen zy niet meer dan 10 het nationale inkomen bedragen. In de 20-er jaren van deze eeuw besteed de het Britse volk 3 pet van zyn nationale inkomen aan de defensie, in het topjaar •eede wereldoorlog echter 51 pet, dus 48 pet meer. De kosten van het peil brengen der bewapening bedragen 12 pet, m.a.w. V* van die door oorlog. Ook al zou een wapenstilstand in Korea binnenkort tot stand komen, dan biyft de koude oorlog toch voortduren, zodat de noodzaak van het tydelUk brengen van offers ten behoeve van het op peil brengen van de Westerse bewapening biyft bestaan. En niemand kan beweren, aldus besluit het blad. dat het Westen deze offers niet kan dragen. I Advertentie; 'n Pracht sortering TRAP- en GANGLOPERS vindt U by BULTHUIS Botermarkt 23 Woninginrichting Tei. 20854 WEERBERICHT Koeler Wisselend bewolkt met en kele verspreid optredende buien. Zwakke tot matig* wind tussen Zuid-West en Noord-West. Koeler, vooral in het Zuiden van het land. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag: Zon 4.5520.36 uur 0.06—18.18 uur. Maandag: Zon 4.57—20.35 uur 0.47—19.11 uur. 2 Augustus NX Maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1