Groesbeek haalde juichend tippelaarsstoet in DE Een practische vraag: mag men belasting ontduiken? Viva {on> Drie Vlissingse Geuzen Ie VRIJDAG 27 JULI 1951 Traditioneel beeld van de derde dag Leiding piekert echter over de steeds toenemende deelneming (Van een onzer verslaggevers) LAATSTE ETAPPE is vanmorgen begonnen. Vanmiddag stonden duizenden Nijmegenaren en andere belangstellenden weer langs de weg, om de binnentrekkende legers-te-voet toe te juichen, bloemen aan te bieden, enz. Gisteren hadden de wandelaars over het weer zeker niet te klagen. De zon die het heuvellandschap bescheen, scheen ook het enthou siasme bij de deelnemers te vergroten. Men stapte pittig verder, maar men Tustte ook meer. Nu de kou niet tot doorlopen drong, zag men langs de bermen van de weg telkens weer groepjes wandelaars gezellig bij elkaar, het echte Vierdaagse beeld. Alle zon en gezelligheid ten spijt wa ren er gisteren echter 32 wandelaars, die het moesten opgeven. Met de vijftig, die *s morgens niet gestart waren, brachten ze het aantal uitvallers op 267, een be trekkelijk laag aantal. Het parcours ging gisteren door het land van Cuyk en over Groesbeek en dus moest men nogal eens een heuveltje nemen. De Luxemburgers lachten daar wat om. Zij zijn wel hogere heuvels" gewend. Uitvallers hebben zé Advertentie Mr Icksan in Nederland De inspecteur-generaal van het Indo- nesische ministerie van Buitenlandse Zaken, mr Icksan, die plannen heeft het Indonesische Hoge Commissariaat Sterk in te krimpen, is met de K.L.M. in Nederland aangekomen. Hij heeft op het Hoge Commissariaat besprekingen i voerd, waarbij de Indonesische gezant België, Anak Agoeng Gde Agoeng, a; wezig was: Hij zou heden naar Duitsland vertrekken en daarna Stockholm, Parijs. Brussel. Rome en Londen bezoeken. Hij wil Indonesiërs benoemen als afdelings hoofden op het Hoge Commissaraat. Geen nationalisatie op Noord-Sumatra De Indonesische regering heeft v klaard, dat zij het ogenblik nog niet ge komen acht voor nationalisatie van de ©liebedrijven op Noord-Sumatra. Dit werd medegedeeld ter gelegenheid- van het bezoek van president So'ekarno aan Pangkalan Brandan. Aanval op Mariwaitï Enkele dagen geleden heeft een bende de thee-onderneming Mariwatti in het Tjiandjoerse (West-Java) overvallen. De administrateur en een employé wisten zich in de tuinen te verschuilen en ble ven ongedeerd. Een Chinees employé werd door een schot gewond en over een andere employé schijnt nien nog in het onzekere te verkeren. Een aantal ar beiderswoningen werd in brand gestoken en de administrateurswoning werd ge plunderd. De bende was 200 man sterk. De poiitiebezetting is van de onder nemingen teruggenomen en ook het'per soneel heeft dézé verlaten. Uit Soeka- .boemi is een afdeling der mobiele briga de naar de onderneming vertrokken. Actie tegen gedeputeerde van Curagao Door 79 ingezetenen van Curagao is een requgst aan de Staten gezonden tegen de gedeputeerde van Curagao, de heei J R. Jonkhout, die gedurende de tweede wereldoorlog geïnterneerd is geweest op Bonaire. Zij beschuldigen hem er van. dat hij Nazi-gezind is en onbetrouwbaar. Havenmond Curagao moet verbeterd Nu het 7200 tons Amerikaanse vracht schip American Criole vastgelopen is op een rif bij de havenmond van Curagao, wijst men op de verraderlijke zeestro mingen die het binnenvaren haven moeilijk 'maken. In deze maand zijn reeds enige malen binnenvarende schepen door de stroom gegrepen het roer gevaren, waarbij de bekende pontonbrug telkenmale aan vernieling ontsnapte. Er bestaat een rapport-Thys- sen, dat de aanleg van een strekdam aan beveelt. De zaak is thans weer in behan deling genomen met dr ir Ringers. nog niet, evenmin als de Engelse en Belgische militairen. Welgemoed wande- e verder tussen allerlei andere groe- en individuelen in. Men heeft wei- het idee geopperd militaire en bur- gergroepen apart te laten lopen, maar niemand voelt daar iets voor. is veel te gezellig zo. Alleen wordt at druk. Majoor Breunese, de man, die 32 maal de Vierdaagse heeft georga niseerd en die men telkens onopvallend tussen de toeschouwers of bij controle plaatsen ziet lopen, piekert er wel over, hoe het moet gaan. als het aantal deel- nog groter wordt. Meer dan tien duizend kan men er op deze wijze niet hebben. Maar ook hij voelt voor splitsing pog niets. Het centrum van deze derde was Groesbeek. Dat is ook een traditie. Alles kwam daar bij elkaar en defileerde autoriteiten en al wat daarbij ge rekend kon worden. De bevolking was natuurlijk ook present. Men was gul met applaus en met gejuich. Alles liep n met blaren of pijnlijke spieren, maai gros liep fit. Dat gold zeker voor meisjes van het Haagse N.H.V. Die leken fris als een hoentje en dies kre- _j van de Groesbekenaren eer extra applausje, evenals de krasse Opa Dinkhuyzen tussen de individuelen. Buitenissigheden, die men vroeger nog el eens zag, verdwijnen meer en r Het publiek toont er trouwens ook geen belangstelling meer voor. Het lopen op klompen is niets bijzonders meer; dat zagen we al jaren. Het bijzondere is wel, dat de klompenman uit Afferden nog steeds op hetzelfde paar klompen liep! Dat gebeurt andere jaren nooit. Daarom heeft hij -oök steeds enkele paren in reserve. Van verschillende maat nog wel. Snelwandelen is taboe. Eén van de deel nemers, vorig jaar reeds gewaarschuwd, n half elf reeds binnen van de 55 km. Men heeft hem terecht van verdere deelneming uitgesloten. Indonesisch commissaris naar Suriname Zwavellood, tin en nikkel bijna op De grondstoffen-voorziening van de chemische industrie is in zeker opzicht zorgwekkend. Kolen zijn er genoeg voor 3000 jaar, en olie is er wel voor 100 jaar. maar de Amerikaanse zwavelvoorraden bijv. zullen binnen niet al te lange tijd zijn uitgeput. it zei ir W. Bakker, algemeen be drijfsleider van de Mekog, gisteren op de algemene vergadering in Haarlem van de Ned. Chemische Vereniging. Sombere vooruitzichten zijn er ook gedeeltelijk voor lood, tin en nikkel. Voor ijzer is de toestand niet precair, wel voor pyriet, waarvan de voorraad nog hoogstens voor twee generaties vol doende zal zijn. Twee vragen houden de chemici bezig: wordt er zuinig genoeg met de grond stoffen omgesprongen, en: kunnen er even goede vervangingsmiddelen worden gevonden? Verzetsmonument Zeist ver wekt aanstoot De Zeister politie houdt 's nachts een oogje in het zeil bij het drie weken ge leden in het Walkartpark onthulde ver zetsmonument, nu blijkt dat een deel van de bevolking aanstoot aan het beeld neemt. Voordat de raad indertijd met algemene stemmen het ontwerp goed keurde, waren foto's van het beeld een mannelijk naakt aan de raads leden voorgelegd. Leger toont fabrikanten wat het nodig heeit De gehele maand Augustus wordt in de Oranje-Nassau-kazerne aan de Sar- phatistraat in Amsterdam een tentoon stelling gehouden van legergoederen. Fabrikanten die nog niet behoren tot de leveranciers van de strijdkrachten, zul len daar kunnen beoordelen of zij tot levering van bepaalde artikelen in staat Tentoongesteld zullen worden goede ren van de Kon. Marine, de Kon. Land macht en de Luchtmacht: lederwaren, confectie, tricotage, band en passement, netten, stukgoed (wol en katoen), bor stels, petten, knopen, helmen, persoon lijk eetgerei en metalen uitmonsterings- stukken. Goedkoop reizen in Tirol voor jaarbeursbezoekers Reizigers, die zich tussen 15 Augustus en 6 September naar Oostenrijk bege ven, genieten op vertoon van de ,.Mes- sekarte" van de Innsbrucker jaarbeurs op de Westduitse en Oostenrijkse spoor wegen, alsmede op de postautobussen in Tirol gedurende deze periode een prijs reductie van 257o. Voor de polder en de wereld Kamer van Koophandel bracht haar verslag uit Het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Hol land is al even veelzijdig als onze goede provincie zelve. Het omvat eeh beela van het wereldgebeuren, een overzicht van de voornaamste landen, zo goed als be schouwingen over ,de bropifiets en de Stolwijker schutsluis. Het vraagstuk van de koppeling van het AntwerpenMoer dijkkanaal aan de Benelux, zo goed als een sympathiebetuiging aan het Hanze- plan worden 'er in besproken. Wat Ne derland betreft, verklaart het verslag: „In een der hachelijkste tijdperken van de Europese 'geschiedenis Worstelt ons volk veeleer vertwijfeld om .zijn toekom stige plaats onder de zon," Voorts wijst het er op hoezeer Ons land aan economi sche mogelijkheden heeft ingeboet door dé nieuwe verhouding tot Indonesië, en hoe de liberalisatie onze handelsbalans heeft verstoord. De kamer houdt een pleidooi voor de inschakeling der kamers bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, daar zij dichtbij de belanghebbenden staan, neutraal zijn en veelvormig sa mengesteld. Zij acht belastingverlaging gewenst ter bevordering van de eigen financiering in de productieve sector. De stichting borgstellingsfonds 's Gra- •enhage en Omstreken verstrekte 76 cre- dieten, totaal 70.709, alsmede twee ren teloze voorschotten, totaal 2397. Voorts werd aan 24 aanvragers sanerende of be middelende hulp verleend, .waarvan 11 een borgstelling ontvingen. Bij de stich ting Rijnlands Borgstellingsfonds te Lei den werden 247 aanvragen ingediend. In 94 gevallen werd een crediet verleend. Het uitgezette bedrag was 95.775 (v.j. 69.450). De handelsvoorlichtingsdienst 's Gravenhage verstrekte 4431 (5487) in lichtingen, 10.036 (6252) opgaven van handelsadressen, enz. De bibliotheek be vatte 3830 (3691) werken of 12.120 delen. Aan de centrale commissie voor het ten toonstellingswezen te 's-Gravenhage wer den 150.311 formulieren uitgereikt. De spoorwegen werdén gewezen pp het on voldoende materieel voor het forensen verkeer tussen Den Haag en Gouda. Ook uit 's Gravenhage werden bezwaren naar voren gebracht tegen de verlating der eerste postbestelling. Aangedrongen werd op wederinstelling van een hoofd postkantoor aan de Badhuisstraat en wederinvoering van het poststempel .Scheveningen". De kamer wijdde aan dacht aan de telefoonverbinding Rotter dam's Gravenhage. Veel Instellingen kregen subsidie van de kamer. In het handelsregister werden ingeschreven 5292 en opgeheven 2402 zaken, waarvan in Den Haag 1280 en 811, in Leiden 908 en 175, in Delft 126 en 116. Behandeld werdén 3098 (3346) aanvragen om vesti gingsvergunning. Actie werd gevoerd in zake het eenrichtingsverkeer in de Prin sestraat te 's Gravenhage. Een woord van warme hulde brengt het verslag aan de heer A. G. Verbeek, die 25 jaar lang het voorzitterschap van de kamer heeft bekleed. In de 600 bladzijden is een menigte be langrijke gegevens verwerkt. Wie deze gelezen heeft, kent zijn provincie binnen het wereldverband. K.L.M.4 procent De aandeelhoudervergadering der K.L.M. te 's-Gravenhage heeft gisteren de jaarstukken goedgekeurd en besloten, op de cumulatief preferente aandelen 4 procent dividend uit te keren uit de in de vorige jaren daartoe gevormde re- Advertentie) „Leken" confereerden in Bad Boll Grenzen der persoonlijke vrijheid (Van een onzer verslaggevers) Bad Boll, 25 Juli. ZOALS verwacht mocht worden, is er op de Lekenconferentie een stevige discussie gevoerd over de voordracht van de Franse industrieel ir Pierre Lebailly over de persoonlijke vrijheid van de Christen met betrek king tot zijn „verantwoordelijkheid in zijn beroep en de sociale verhoudin gen". De inleider had betoogd dat, hoewel de Bijbel zegt dat wij ons aan de Overheid dienen te onderwerpen, wij ons hiervan moeten vrij maken wanneer wij tot de overtuiging zijn gekomen dat haar wetten en verorde ningen met het Evangelie in conflict komen. Een dergelijke persoonlijke vrijheid achtte men een gevaar, omdat iedereen dan maar naar eigen goed dunken zou kunnen handelen. Zo werd als voorbeeld genomen de hoge belastingen in sommige landen. Wanneer deze door de vertegenwoordi gende lichamen en de regeringen zijn vastgesteld, kan men het toch moeilijk aan ieders vrijheid overlaten om te be oordelen, of deze te hoog zijn of niet, teneinde deze al dan niet te ontduiken. De kerk kan wel algemene regelen geven, zo werd opgemerkt, en heeft natuurlijk de plicht haar stem te laten horen tegenover onrecht, maar zij kan toch moeilijk maatstaven gaan aanleg gen voor de belastingen. Sommigen be antwoordden de vraag, of de kerk in alle dingen stelling kan nemen, met „neen", anderen met „ja". Wel werd beklem toond dat de Christen veelal in elke situatie en op alle vragen een antwoord weet, wanneer hij leeft vanuit het Woord Gods. Dr Eberhard Muller, directeur van de Evangelische Akademie in Bad Boll, hield, nadat het een en ander was ver teld over het leven van vader en zoon Blumhardt, die beiden predikant hier zijn geweest, een toespraak Deze bedoelen een brug te slaan tussen kerk en wereld door met per sonen uit allerlei beroepen hun pro blemen te bespreken en deze te stel len onder het licht van de Bijbelse Boodschap, zonder daarbij „ency clieken" te geven. Ook de kerken, aldus dr Müller, kunnen hiervan veel leren, omdat zij in haar verkondiging dikwijls zo abstract zijn geworden en met de werkelijkheid geen reke ning houden. Een plicht De bekende oud-minister in de Bonds republiek West-Duitsland, dr Gustav Heinemann, die thans voorzitter is van de Synode der Verenigde Evangelische Kerk in Duitsland, heeft in een voor dracht over „De verantwoordelijkheid van de mens in het politieke leven" met grote nadruk verklaard, dat deelneming van de Christen aan de arbeid der po litieke partijen en aan hun strijd niet slechts geoorloofd is, doch zelfs plicht is. De Christen, zo zeide hü, heeft in deze tijd de opdracht om de mens, die op grond van humanistische en idealistische opvattingen tot daden komt, te zeggen dat deze grondslag niet deugt, want echt verantwoordelijkheidsgevoel wordt slechts gevonden bij die mens, die door Christus God als Heer der wereld en voor zijn persoonlijk leven heeft leren aanvaarden. In onze tijd zien wij niet alleen de ineenstorting van de vroegere nationale en liberale levensbeschouwin gen, doch ook de socialistische levens- en wereldbeschouwing blijkt onhoudbaar te zijn. Chr. partijen Dr Heinemann, die zelf lid van de C.D.U. is, beantwoordde de vraag om trent bestaansrecht en waarde var Christelijke politieke partijen met de op merking, dat tegen het bestaan ervan zeker ernstige bezwaren kunnen worden ingebracht, indien zou blijken dat menwerking tussen Christenen en niet- Christenen mogelijk ls. De grens van deze samenwerking ligt daar, waar de Christen tegen zijn diepste overtuiging zou moeten handelen, of de methoden welke tot het politieke doel moeten lei den, niet meer aanvaardbaar zijn. Hier zullen steeds beslissingen vanuit de concrete situatie moeten worden geno men, aldus dr Heinemann. Geen bezwaren tegen herbegrafenis De Kroon heeft een besluit van de burgemeester van Baarn vernietigd, waarbij deze afwijzend had beschikt op een verzoek van een inwoner uit Hil versum om de stoffelijke overschotten van zijn ouders, die in Baarn begraven liggen, te doen opgraven en te herbe graven in één, gezamenlijke grafkelder. De burgemeester grondde zijn besluit op de wet, die rust waarborgt aan het stoffelijk overschot. De Kroon acht tegen de herbegrafenis geen hygiënische bezwaren aanwezig, terwijl evenmin be zwaar bestaat voor de grafrust var andere overledenen. Invaliden mogen passa gier meenemen Het K.B. van 22 Juni 1948, waarbij onder bepaalde voorwaarden vrijstelling van motorrijtuigenbelasting aan Invali den werd verleend, is m.i.v. 1 Augustus dusdanig gewijzigd dat de eis dat een invalide zijn motorrijtuig uitsluitend voor zijn eigen vervoer moet gebruiken, is vervallen. Bij de jongste belastingwijzigingen in de Tvjeede Kamer was op deze vc dering aangedrongen. De jaarlijkse studieprijsvraag het Vakblad voor de bouwbedrijven (ontwerp van een vacantieoord) ls ge wonnen door W. v. d. Hoff te Zwolle. Eén keer fout ivassen en het is voorgoed gedaan met Uw kostbare zijde i Advertentie Uw kleurige rayon. SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Haar de fluweelzachte Vivalon-vlokjes geven de zekerheid van ruisende zijde en stralende kleuren. Vanmorgen is de Indonesische missaris voor Paramaribo, raden Soe- darto Hadinoto. met de K.L.M. van Schip hol naar de West vertrokken. Hij zeide, dat hij de belangen zal gaan behartigen van de 38.200 Indonesiërs in Suriname, Een deel van hen heeft het verlangen, naar Indonesië terug te keren. Misschien idealiseren velen hunner de toestand in de jonge republiek en het is zeer wel mogelijk dat zij het op het ogenblik beter hebben in Suriname. Hij is-dan ook geen agitator of propagandist, maar een 'diplomaat, die de belangen van zijn landgenoten op de beste wijze moet be hartigen, zal de belangen- van de Ne derlandse. de Surinaamse en zijn eigen regering dienen, e gen verstevigen. Verpleegster veroordeeld te Paramaribo Een Nederlandse kloosterlinge, ver pleegster in het St. Vincentius zieken huis te Paramaribo, is veroordeeld tot een week hechtenis wegens veroorzaken vandood door schuld. De eis was een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontzetting uit haar beroep gedurende de proeftijd. De veri leegster had een patiënte, die uit de operatiekamer kwam, alleen in een lift gelaten. Toen de lift in beweging werd gebracht, was de patiënte van dc brancard gegleden en doodgedrukt tus sen de wand van de liftkooi .en dc schacht. Zij was een moeder van drie kinderen. Boven de Schelde naderde een formatie van twaalf bommenwerpers. Ze waren nog ver weg. Nog boven Breskens Maar het gebrorri der motoren was duidelijk te horen. „Vooruit! naar de schuilkelder, ginds", riep Kees, en de jongens snelden naar de havenkam, waar een grote publieke schuilkelder gebouwd was. Het was er al stampvol. Bij de ingang stonden enkele mannen, die naar het naderen der vliegtuigen keken. „Kom er maar in", probeerde er een grappig te zijn. „Hiér brandt dé kachel". Eerst zag ei) de jongens geen hand voor ogen. Eindelijk, in het schemerdonker, zagen ze op de lange banken tegen de zijwanden, een stuk r'goelevSoS" O' vijftig mensen ritten. Groot en klein. Een Van alle kanten klonk het afweergeschut. „Onze jongens zijn op hun post". Het was er eigenlijk uit vóór Kees het wist En hij schaamde zich. Voelde hoe het bloed- hem naar het hoofd steeg. Maar niemand in de schuilkelder vond het vreemd, dat daar zo'n jongen die grotemensenwoorden zei. Woorden, die als troost bedoeld waren. Als bemoediging. En zo werden ze ook aanvaard. Deze mensen, zómaar ineens bij elkaar gebracht in dit kleine zag hoe de meesten in doodsangst verkeerden. „Het is aan de andere kant van de stad! In de buurt van het station". Maar nauwelijks had hij deze woorden, zo goed bedoeld, gezegd, of opnieuw klonk dat vreselijke geluid, gevolgd door een daverende slag. De mu ren van de betonnen schuilkelder beefden. En opeens was alles verduisterd. Het leek of iemand een gordijn voor de ingang gehangen had. Het was een wolk van stof en gruis, die naar binnen moeder had drie kinderen op haar schoot, waar van er een zachtjes zat te huilen. Een visser stak zijn pijp op, en zei hoofdschuddend: „Wat een tijd! Wat een tijd! Wie had ooit kunnen den ken, dat we zoiets nog es zouden meemaken!". In een hoekje zaten een paar H.B.S.-meisjes zenuwachtig te gichelen. Het motorengebrom kwam steeds nader. De sirenes zwegen nu. Een doodse stilte hing over de stad. Het was alsof alles de adem inhield en in doodsangst wachtte op de slagen, die haar zou den treffen. „Thuis zullen ze wel in angst zitten", fluister de Bart. „Ja, dat denk ik ook wel", fluisterde Kees terug. Het gebrom der vliegtuigen was overgegaan in een luid gedaver. Ze waren nu boven de stad. Rhijn met elkaar gesproken hadden, ze voelden zich één. Eén in hun kommer. Eén in hun hulpeloos heid. Eén in hun behoefte aan opbeuring. Plotseling klonk een scheurend geluid uit boven het gedaver der vliegtuigen en het onaf gebroken geweld van het afweervuur. Een jon geman in flanellen pak en een sigaret tussen de lippen, die vlak bij de ingang van de schuilkeld?' stond en voortdurend om een hoekje de lucht af zocht, trok snel zijn hoofd terug en schreeuwde „Duikbommenwerpers!" Een kind begon hard te gillen. Een oude vrouw bad het Onze Vader. Bart snoot zenuwachtig zijn neus. Opeens eén geweldig gedreun. En nog een En nog een. Vijf, zes, tien maal. „Niet meer bang zijn, mensen!" riep de jongeman, toen hij ..Here, help ons..." bad de vrouw. Een schipper vloekte binnensmonds. ..Dat was dichtbij", zei de man bij de ingang. „Maar ik geloof, dat ze nu wegtrekken... Ja, kijk maar! Daar gaan ze." Kees en Bart liepen naar voren en keken voorzichtig om een hoek Nog net zagen zij een formatie bommenwerpers in de richting Terneu- zen verdwijnen. Tegelijkertijd klonk het signaal „veilig". Een zucht van oneindige verlichting steeg op uit de benauwde ruimte en in grote haast ver liet ieder de schuilplaats. „En nou zo gauw mogelijk naar huis!", com mandeerde Bart. „Maar weer langs de Nieuwe- dijk". Dit was evenwel gemakkelijker gezegd clan ge daan, want een enorme ravage had deze straat ril wel geheel onbegaanbaar gemaakt. „Dat is die zware klap geweest, daarnet", zei vees, en hij wees naar een groot gat in de hui zenrij. „Kijk eens! Een paar huizen zijn finaal eggeslagen." Van alle kanten kwamen mensen aanstromen en bleven bij de onheilsplek staan, temidden van het puin, dat over de straat was heen gestort (Wordt vervolgd) Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk. roepen: te Wemeldinge A. Mak- kenze te Tienhoven (U.); te Jaarsveld cand. E. J. Schimmel te. Barneveld. ingenomen: naar Vries cand. R. Mooi te Utrecht. dankt: voor de benoeming tot geestelijk verzorger van het rusthuis De Klokkenbelt te Almelo ds J. Jebbing, ,-pred. en bijzonder hulpprediker te Herheijden (N.B.). iroepbaar: H. Woldendorp, Fred, de Vriesstraat 1, Leeuwarden; Joh. Bos, Boezemstraat 44, Capelle a.d. IJssel; P. C. Dick, Veerpoortstraat 31, Doesburg; J. Stoffels, Parklaan 9. Bussum: R. Dijk stra, Pastorieweg 28, Warffum (Gr.): Snoep, Hieronymusplantsoen 8 Utrecht, en C. Bloomgaard, Buys Ballot straat 26, Kloctinge. Geref. Kerken, eroepen: te Den Andel cand. J- Dalen te Linschoten. a n g en ome n: naar Overveen D. Ringnalda te Makassar: naar Oosternij- kerk cand. C. Brilman te Borger. Gercf. Gemeenten, ingenomen: naar Middelburg L. Rijksen te Leiden. Remonstr. Broederschap, ingenomen: naar Amersfoort dr L. J. v. d. Lof te Nijmegen. Ds A. Soetekouw na motor ongeluk overleden Ds A. Soetekouw, Ned. Hervormd pre dikant'in Hontenisse <Z.), is gls^eJen het ziekenhuis te Roosendaal over léden aan de gevolgen van een ™°tor- ongeluk dat hem vorige week Vrijdag is overkomen. De predikant was met ri)n motor op die dag tegen een zandauto opgereden. Hij bereikte de leeftijd van 36 jaar. Sinds 11 Mei 1947 was hu predikant Hontenisse. Ds C. A. Gerhard in Nijverdal overleden Ds C. A. Gerhard, emeritus predikant an de Vrije Evangelische gemeente van Raalte. is op 83-jarige leeftijd in Nijver dal overleden. Morgenmiddag heeft in Nijverdal de begrafenis plaats. Ds Gerhard begon zijn ambtelijke loopbaan in 1896 te Retranchement (Z.), van 1897 tot 1901 reizend prediker de zendingsgemeente te Ermelo, daarna een jaar evangelist te Essen a- d Ruhr en vervolgens 22 jaar predikant te Mülheim a. d. Ruhr. Daarop diende hij nog 13 jaar de Vrije Evang. gemeente an Nijverdal. In 1937 werd hij emeritus- Vrouwen knopen wandkleed voor hun kerk De vrouwen van het Friese dorpje Lippenhuizen (700 inwoners) in Opster- land zijn van plan voor de Hervormde kerk een groot wandkleed met Bijbelse voorstellingen te knopen, naar een ont werp van de Amsterdamse kunstenares mevr. L. Gunterman. Er zitten duizenden werkuren in. Men denkt enkele subsidies te krijgen. B. en W. van Utrecht stellen voor een bedrag van ruim f 1.1 millioen be schikbaar te stellen voor het optrekken van een schoolgebouw ten behoeve van het middelbaar technisch onderwijs in de mechanische technologie. De Amsterdamse raad benoemde gl: Europ. raad van. kerken voorgesteld Op de slotzitting van de ,.leken"-con- ferentie van de Wereldraad van Kerken Bad Boll (Did-) is gisteren een voor- :1 ingediend om een Europese Raad n Kerken op te richten teneinde „het Christelijk gevoel van verantwoordelijk heid voor een verenigd Europa te stimu leren". De conferentie, waaraan 200 niet- theologen uit twaalf Europese landen o.a. Nederland, hebben deelgenomen en die acht dagen heeft geduurd, is gisteren geëindigd. Herv. Geref. jeugdbonden houden conferentie Van 6 tot 8 Augustus wordt in het zendingscentrum te Baarn een confe rentie gehouden van alle vier Hervorm de jeugdbonden op Geref. grondslag: leden van de JV- en MV-bond en leid(st)ers van de knapen, en jonge- meisjesbond- De volgende onderwerpen komen in behandeling: Onze taak ten opzichte van de ontkerstening in het gezin (inleider ds H. Jonker van Am sterdam); De positie van onze vereni gingen in het nieuwe kerkelijke leven (inleider ds Ph. J. Vreugdenhil van Gorinchem); Onze meisjes en jongens het tegenwoordige staatsbestek (in leider burgemeester S Hammer van Oud-Beijerland); Wat doen we na de pauze? (in te leiden door mej. Lang broek uit Middelhamis). Deze conferentie zal vanwege de grote belangstelling worden herhaald. Herziene bijbelvertaling in Amerika De eerste druk in de Verenigde Sta- van de' herziene standaardvertaling de Bijbel, waaraan 31 geleerden 14 j jaar lang hebben gearbeid, zal een mil- j lioen exemplaren omvatten. Volgend jaar zal de herziene druk gereed zijn. j Ned. missionnair arts naar Israël De heer J. J. Pilon, die als missionnair arts reeds enige jaren in Indonesië (o a- Midden-Celebes) werkzaam is geweest, zal in dienst treden van een kerk in j Schotland om uitgezonden te worden naar een zendingshospitaal in Tiberias (Israël). Evenals de drie afgelopen jaren wordt ook dit jaar van 30 Juli tot 6 Augustus, en wellicht ook de week daar- I en contactweek van Nederlandse en i Duitse leraren en studenten in de Duitse en letterkunde gehouden, en wel in Burgsteinfurt (Westfalen). i de i i. Unlv» tot gew hoogleraar tn de dr J C Kamerbeek, conrector van nnaslum te Alkmaar en tot gewoon 1 jar ln de Romaanse philologle prof. Zumthor. een Zwitser, sinds 1948 hoogli te Groningen. M. O. HANDELSWETENSCHAPPEN AMSTERDAM. 26 Juli. Geslaagd: D van Rossum. Den Haag, N Russeler. Rotterd: van Rijn. Sassenheim, J Siepelinga. Heem stede, B H Rljsouw, Eindhoven. J dc Vos, Krimpen, J v d Sluis. Haarlem en P Nle- mantsverdrlët. Amsterdam. ENGELS M.O. A. AMSTERDAM. 26 Juli Geslaagd de dai N H M van Marle-Moet, VJJvd Pitte. Lingsma, J C van Rheeden, M R Scholten de heren L van Eerten, L van Herk, A J A van Kempen. A G Kloppers. J R Knlphorst F J Kok en Tj Heerlnga. M. O. HANDELSWETENSCHAPPEN A. AMSTERDAM. 27 Juli. Geslaagd: Til. A. J van Pelt, Dongen. In autobussen 400 kilogram boter gesmokkeld Onder Goirle ontdekten douaneman nen in twee autobussen 400 kilogram roomboter, die naar België zou worden gesmokkeld. Vier verdachten, onder twee cauffeurs, zijn gearresteerd. Men vermoedt, dat de chauffeurs der autobussen, die dagelijks Belgische beiders van en naar Nederland brengen, op regelmatige wijze aldus boter over de grens hebben gebracht. Kort en Klein De 24-jarige beambte van het Christe lijk Lyceum te Sneek is door het Leeu warder hof tot 16 maanden veroordeeld, hij kwitantiegelden ten bedrage van ƒ2200 in eigen zak had gestoken. De gierpont TielWamel zal volgend jaar Mei door een stoomboot worden vervan gen. -fr Van 16 September2 October zal een groep democraten uit Neder-Saksen in de volkshogeschool Olaertsduyn te Rockanje (Z.H.) een cursus in democra tie volgen, -fr De pluimvee-expert W. Dewey Termohlen, hoofd van de afd. pluimvee van het Amerikaanse ministe- an Landbouw zal deze week een be zoek aan ons land brengen, Het gar- ?n te Leeuwarden kreeg een fraaie zeilboot uit het batig saldo van de lucht- vaartdagen in de Friese hoofdstad. Echt zomer (Van onze weerkundige medewerker) De vele duizenden die momenteel m zijn, hebben niet te klagen. Ons thans niet ver van het een van een hogedrukgebied gelegen, dat gisteravond van West-Frankrijk in Oos telijke richting bewoog. Ook in Scan dinavië zijn de barometers gaan stijgen, hetgeen een gunstig teken is. Het laat zich aanzien dat het weei enige dagen een stabiel en war mei zomers karakter zal krijgen. Gistermid dag liep het kwik bij brekende bewol king tot ruim 20 gr. C. op, maar de kans op temperaturen van 25 gr. C. is gedu rende het weekeinde groot. Een zwak storingsfront trekt langzaam over Enge land, maar dit brengt ook daar al geen regen meer. Voor vacantie is dit ideaal te noemen: droog, niet al te t en weinig wind. (Advertentie) j aethergolven ZATERDAG 28 JULI. HILVERSUM I (402 m). VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 800 uur Nieuws. 8.15 Gram. VPRO 10.00 .Tijdelijk uitgeschakeld". 10.05 Morgenwijding. VARA: ven. 11.30 Planorecital. 12.33 Gram. 1.00 uur Nieuws 1.15 Accordeonmuz. 1.50 Gram. 2.00 Voor de Jeugd 2.20 Harmonie-orkest. 2.40 uur Koorzang 300 Boekbespreking. 3.15 Viool en plano. 3.45 „Van de wieg tot het graf", caus. 4 00 Gram. 4.30 Sport. 4.45 Concertgebouw orkest. 5 30 Voor de Jeugd. 6.00 Nieuws. 6.15 VARA-Varla. 620 Gram. 6.40 Mannenkoor. 7.00 Artistieke staalkaart. VPRO. 7.30 „Pas separtout". causerie. 7.40 ..Het Oude Testa ment tn deze tijd", causerie. 7.55 „Deze week", causerie. VARA 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8 55 ..De ondergang van de Vrouwe Johanna", hoorspel. 9.15 Dansmuziek. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Roemeens or kest. 10.25 Voordracht. 10.45 Gram. 11.00 uur Nieuws. 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n (298 m). KRO 7 00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8 00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de Ziele luistert" 12 03 Gram. 12.55 Zonne wijzer 1.00 Nieuws. 1 20 Amusementsmuziek. 145 Gram. 2 00 Planoduo. 2.20 Toonkunste naar en piano. 2.40 Lichte muz. 3 00 Kroniek van letteren en kunsten. 3.35 Fanfaremuz. 4.00 Gram. 4.30 „De schoonheid van het Gre goriaans". 5.00 Voor de jeugd. 6.00 Pianore cital. 6.15 Binnenlands overzicht. 6 25 Gram. 6 40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 7 00 Nieuws. 7.15 „Dit is leven", causerie. 7.21 Ronde van Frankrijk. 7.27 Gram. 7.52 Journalistiek weekoverzicht. 8 00 Nieuws. 8 05 Gram. 8 15 „Lichtbaken". 8.40 „Steek eens op, Heren!" 9.00 Amuse mentsmuziek 9.53 „Wat zou u doen?" 10.00 Operette program. 10.30 „WIJ lulden de Zon dag ln". 11.00 Nieuws. 11.15 Nieuws. 11.25— 12.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en solisten. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Gev. progr. 1.00 Nieuws. t.10 Gev. progr. 210 Sport. 2.15 Orkestcon cert. 245 Discussie. 3.15 Schots orkest. 4.00 Hoorspel 5 00 Voor de kinderen. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport 6 25 Lichte muz. 7.15 Interviews. 7.45 Parlcmentsoverzlcht 8 00 „Festival M«- sic-Hall". 9.00 Nieuws 9 15 Hoorspel. 10.45 Avondgebed. 1100—11.03 Nieuws. ENGELAND BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Parlementsoverzicht. 1215 Sport. MS Voor de Jeugd. 145 Orgelspel. 2 00 Lichte muz. 2 30 Sport. 3 00 Dansmuziek. 3 30 Sport. 4.00 Militair orkest. 4.30 Orkestconcert. 500 Jgzz Club, 5.30 Sport. 6.35 Orgelspel. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport, 7.30 Orkestconcert. 900 .Maurice Jacobson". 9 15 Orkestconcert. 10 00 Nieuws. 10.15 Sport. 10.20 Dansmuziek. 10.15 Gram. 11.56—12 00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Gram 12.32 Cellomuzlek. 1 00 Nieuws. I.15. Vlaamse koorwerken. 1.30 Gram. 3 00 Ac- cordeonspci. 3.15 Gram, 3.30 Accordeonspel. 3.45 Zang 4 00 Planorecital. 715 Fagotrecital. 4 25 Pianorecital. 4 45 Fagotrecital 4.55 Gram. 5 00 Nieuws. 5 20 Gram 5 30 Orgelrecltal. 6 30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws 7 30 Gram. 7 50 Radiofeuilleton 800 Omroeporkest en soliste. 9.15 Lichte muz. 10.00 Nieuws, 10 15 Verzoekprogramriia. 11.00 Nieuws. 11.05 en II.30—12.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroeporkest I 00 Nieuws. 1.10 Ver zoekprogramma. 2 00 Klassiek verzoekprogr. 3.00 Bel Canto. 4.30 Lichte muz. 6 30 en 7 00 Gram. 7.45 Nieuws. 8.00 Omroeporkest 9 00 Lichte muziek. 9.30 Gram. 10 00 Nieuws 10.10 Dansmuziek. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2