Jlicutuc £ci}wri)c GTourant Mag men belasting ontduiken Verschil over demarcatielijn en de uit wisseling van krijgsgevangenen Elfde bijeenkomst bracht accoord over procedure-kwesties Binnenkort een eind aan 't speelclubeuvel Wist U VRIJDAG 27 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. AD VERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omslzeken .SUnluoslitliliglitbltiira myn fKrl in tegtienspoti" Tw», en dertigste Jaargang No 9288 De besprekingen te Kaesong VANMORGEN vroeg zijn te Kaesong de eigenlijke besprekingen over een wapenstilstand in Korea begonnen. Na een bijeenkomst van vijf kwartier (de elfde sedert het eerste contact werd gelegd) werd de ver gadering verdaagd tot morgenochtend. Blijkens een mededeling van de zijde der delegatie van de Ver. Naties is vandaag „in principe over eenstemming bereikt" ten aanzien van procedure- een administratieve kwesties, die betrekking hebben op het bespoedigen van een definitieve wapenstilstand. Volgens dit communiqué heeft admiraal Joy, hoofd van de delegatie. 52 minuten onafgebroken gesproken. Hij zou een „essentiële verklaring" over één der agendapunten hebben afgelegd. Waarnemers menen, dat het ging over de bufferzone. De Noordelijke delegatie kreeg van Joy militaire kaarten. Er wer den stafofficieren benoemd om bijzon derheden uit te werken. Vice-admiraal Joy zou hebben verklaard, dat zijn de legatie bleef bij haar weigering om andere dan zuivere militaire zaken, die met het staken van het vuren verband houden, concreet te bespreken. De inleidende besprekingen konden worden gehouden, nadat gisteren overeen stemming was bereikt over de agenda. Waarnemers te Tok.io zijn van mening, dat de onderhandelingen nog moeilijk i tijdrovend zullen zijn, al worden zij i op een hechte basis gevoerd. Mogelijk het een lichtpunt, dat aangenomen kan worden, dat vooral Rusland, ondanks zet van Chinese zijde, een snelle regeling van het Koreaanse conflict wenst. Dege nen, die deze veronderstelling aanhangen, gaan uit van het feit. dat het voorname lijk op Russisch initiatief was, dat de besprekingen te Kaesong begonnen. Bo vendien acht men het niet onmogelijk, dat rood China meer hulp van Rusland zou eisen als de strijd zou voortduren en het Russische „vredesoffensief" wel eens kunnen mislukken als de penstilstandsbesprekingen zouden vast lopen. Inmiddels gisteren maakten wij ei reeds gewag van mag men niet meei dan een zeer gereserveerd optimisme aar de dag leggen. De uiteindelijke wapenstil stand is er nog lang niet. Twee zeer be langrijke punten kunnen nog heel wat wrijving veroorzaken. Daar is in de eerste plaats het afbakenen van een bufferzone tussen de beide legers en daar is i tweede plaats het regelen van het toezicht op het naleven van de wapenstilstands overeenkomst, wanneer eenmaal de order van „staakt het vuren" is gegeven. De Noordelijken hebben doen uitko men, dat zij de demarcatielijn precies langs de 38e breedtegraad wensen. Gene raal Ridgway daarentegen heeft in structie, een bufferzone te scheppen, die langs de huidige frontlijn loopt, groten deels ten Noorden van de 38e breedte graad. Hier ligt dus nog conferentie-stof genoeg! Ook over de uitwisseling van gevange nen zullen nog heel wat woorden mc vallen. Ridgway zal één tegen één e Er zijn echter veel meer communistische krijgsgevangenen dan van de verbonde nen. Het is dan ook te verwachten, dat van Chinese en Noord-Koreaanse zijde geëist zal worden, dat alle gevangenen vrijgelaten zullen worden. Over de kwestie van het terugtrekken De Franse kabinetscrisis Ook Paul Reynaud slaagde niet Intern beraad om uit de impasse te komen Ook Paul Reynaud is er niet in geslaagd, een nieuwe Franse regering te vormen. Hij kon, evenmin als zijn voorgangers, de verschillen tussen de partijen van de „derde macht" overbruggen. Niettemin is het zijn mening, dat er snel een regering moet worden gevormd, want. zo zeide hij. Europa dient te weten, wat Frankrijk wil. Om uit de impasse te geraken heeft hij president Auriol enige voorstellen ge daan, teneinde te onderzoeken, of niet- communisten en niet-Gaullisten in de Nationale Vergadering tot voldoende eensgezindheid kunnen geraken om een regering te vormen. Als resultaat hiervan heeft de Franse president voorgesteld, dat deze partijen drie commissies zullen vormen om in ge zamenlijk overleg overeenstemming te bereiken over de te volgen politiek t.a.v. drie problemen, t.w. staatssubsidie voor confessionele (voornamelijk r.k.) scho len, de loonvorming en een eventuele noodzaak tot wijziging van de grondwet. De wijziging van de grondwet zou spe ciaal dienen om uit impasses bij kabi netscrisis te komen. Volgens de huidige Franse grondwet moet een kabinetsfor mateur door de Nationale Vergadering worden „geapprobeerd" met een gekwa lificeerde meerderheid van tweederde der stemmen. Men wil hiervan af en de toestemming om op te treden als forma teur gegeven zien met een normale meer derheid van minstens de helft plus één. De Franse president heeft vanmorgen Maurice Petsche. de minister van Finan ciën in het afgetreden kabinet, voor de tweede maal verzocht, te trachten een regering te vormen. Bijtijds verijdeld: Plan om Haile Selassie te vermoorden In Ethiopië (Abessinië) zijn acht men sen ter dood veroordeeld, die een moord aanslag op keizer Haile Selassie (de Negus) zouden hebben beraamd. Onder de veroordeelden bevindt zich een mi nister. Allen hebben gratie verzocht. „vreemde troepen'" uit Korea, welk punt, gelijk men weet buiten de directe wapen stilstandsonderhandelingen is gehouden, heeft radio-Peking gisteravond het be richt verspreid, dat de delegaties t« Kaesong „zijn overeengekomen, de be trokken regeringen voor te stellen, dat binnen zekere tijd een bijeenkomst op hoger niveau wordt gehouden om kwestie der geleidelijke terugtrekking alle buitenlandse troepen uit Korea te bespreken". Ronde Tafel Conferentie met de West De Staten der Nederlandse Antillen hebben geadviseerd, dat het einde van dit jaar beschouwd zal worden als streef datum voor de Ronde-Tafel-Conferentie Het oliegeschil Sjah wenst minnelijke schikking Gisteravond heeft Averell Harriman Irie kwartier lang geconfereerd met de Perzische petroleumraad. Naar verluidt heeft hij om opheldering verzocht ovei sommige punten van het Perzische voor stel. Het Perzische antwoord zou via de Britse ambassadeur te Teheran. Sir Fran- Sepherd. naar Londen worden door gezonden. Sir Francis heeft een bezoek gebracht aan de Sjah, die er bij dr Mos- sadeq op aangedrongen heeft, zo moge lijk tot een vriendschappelijke regeling van het olie-geschil te komen. Sir Fran cis heeft ook gesproken met senator Ma- tine Dafturi. schoonzoon van Moss en lid van de olieraad. Waarnemers zijn van mening, dat Harriman hoopt, dat zijn besprekingen tot resultaat hebben gehad, dat Perzi althans zijn interpretatie van de natio- nalisatiewet heeft verzacht. De Sovjetpers heeft betoogd, dat Har riman druk op de Perzen uitoefent om Amerikaanse monopolies een steunpunt in de Perzische olie-industrie te verschaf- Vandaag worden vier Britse torpedo- bootjagers uit Aden in de Perzische Golf verwacht. De komst van deze oorlogsbo dems zou echter geenszins ln verband staan met het olie-conflict. Op het Jaagpad achter de kalkovens in Rijswijk moest gistermiddag een les- vliegtuig van de Rijksluchtvaartschool van Ypenburg een noodlanding maken. Het toestel kwam in de sloot tussen het Jaagpad en de Kleiweg terecht Geen der beide inzittenden werd gelukkig gedeerd. Antwoord op de Sowjet-„MIG": SUPERJET, nieuwe Britse straaljager, beste ter wereld Enorme aanwinst voor de R.A.F. n nieuwe straaljager, die elk ander bekend type jachtvliegtuig van thans slaat en nog beter is dan de uiterst ge makkelijk manoeuvreerbare Russische MIG-straaljager, is ontworpen door Britse vliegtuigfabriek, die binnenkort met de massa-productie ervan zal be ginnen. Deze nieuwe jager, de „Hawker P-1067 Superjet" genoemd, is een vlieg tuig met achterwaarts gerichte vleugels Ben enkele Avon-motor. Snelheid, actie-radius en bewapening zijn zeer ge heim. Aldus heeft een niet nader ge noemde Britse vliegtuigfabriek gisteren bekend gemaakt. De RAF heeft dit vlieg tuig reeds op tekening besteld, hiermee bewijzende, dat het toestel een en< •inst voor de militaire luchtvaart be tekent. Intussen heeft de Superjet zijn eerste proefvluchten gemaakt op Boscomb Down, een experimenteel vliegveld van het Britse ministerie van Bevoorrading. De geestelijke vader van het toestel is Sydney Camm, die reeds bekendheid ver wierf door de snelle Britse Hurricane uit de laatste wereldoorlog. De beste straal jager van de Westelijke Geallieerden op het ogenblik de Amerikaanse P- Sabre. Voorts wordt uit Londen gemeld, dat Engelse Canberra-straalbommen- werper, die de Amerikanen in licentie Engeland bouwen, geschikt zal den gemaakt voor nacht jager-bommen werper. Om vliegtuigen gedurende lange tijd in Ex-kroonprins Wilhelm begraven Ex-kroonprins Wilhelm van Pruisen, de oudste zoon van keizer Wilhelm II, is gisteren in 't familiegraf van de Hohen- zollerns begraven. Zaterdag j.L wa: weet, hij op 69-jarige leeftijd te Hechingen overleden. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de Gealli eerde Hoge Commissie, en de Westduitse regering. Men zag de traditionele para de-uniformen van het oude keizerlijke leger, de kleurige toga's van universi- -faculteiten en het studentencorps. Onder de kransen waren er enige, van regerende Europese vorstenhuizen, als mede kransen van de vereniging van soldaten, die in de eerste wereldoorlog onder de prins hadden gevochten. West-Duitsland zal aan alle nog le vende menselijke „proefkonijnen" uit de concentratiekampen van de Hitlertijd, financiële hulp verlenen, ook indien zij thans niet in Duitsland wonen of niet op tyd een verzoek hebben ingediend. de open lucht te bewaren, zal de RAF binnenkort proeven nemen met het „in spinnen" van vliegtuigen, d.w.z. ze be dekken met een plastic-cocon, waardoor lucht, water, warmte en koude geen in werking op de toestellen zal hebben. (Dit „inspinnen" wordt reeds toegepast in de V.S. - Red.) Nog goedkoper Voor een wel bijzonder onderne mende Amsterdammer ts de met on gekende hevigheid woedende textiel- slag, waarin halve en comedie-prijzt costumes-voor-één-cent om de ovi winning bij het publiek strijden, blijk baar aanleiding geweest om te con cluderen, dat het nóg goedkoper kan. In het holst van de nacht is hij bij een kledingmagazijn ln de Kolver- straat, na verbreking van een boven licht naar binnen geklommen. Vervol gens ontdeed hij zich rustig ivaar- schijnlijk niet in de paskamer van zijn colbertje, broek, overhemd, sok ken en schoenen en stak zich daarna van top tot teen in het nieuw. Voor de avonduren thuis zocht hij zich, nu hij tóch eenmaal bezig was, een paar ge makkelijk zittende pantoffels uit. En voor het geval, dat er werkelijk nog een paar zomerse dagen mochten ko men, die hem naar Zandvoort lokken, nam hij een badjas mee. Het winkelpersoneel vond 's mor gens zijn oude spullen op een der toonbanken. Maar niet eens met een bedankje, aldus meldt het A.N.P. De nieuwe president van Portugal, generaal Frgncisco Higino Craveiro Lopes, geniet nog enige dagen van de vrije natuur, voordat hij zich gaat wijden aan de moeilijke taak van het landsbestuur. Moordaanslag na ruzie over Pétain in bewondering een tegenstander va zó op, dat hij zijn vi grote bewondering i teren, enige malen t Pétain. De Pétain, wond zioh >uw, die verklaarde )or Pétain te koes- zorgwekkende toestand moest de naar 't ziekenhuis worden overgebracht. Het fort op Yeu, waar Pétain zijn laat ste dagen in gevangenschap heeft gesle ten, zal worden vernietigd en het meubi lair zal worden verbrand, zo weet in welingelichte kringen te La Rochelle te vermelden. Men zou willen voorko men, dat collaborateurs deze zaken gaan vereren. Mevrouw Pétain zal zich wel licht blijvend op het eiland vestigen. Bij het graf van de „Onbekende Sol daat" is het tot een treffen tussen aan hangers van Pétain en verzetsstrijders gekomen. Laatstgenoemden trachtten een rouwdemonstratie van de eersten te verstoren. Er zijn drie arrestaties ver- Laatste waarschuwing Minister wil definitieve rechterlijke uitspraak over roulette TN OPDRACHT van de minister van Justitie hebben, zo vernemen de officieren van Justitie een laatste waarschuwing doen toekomen aan de besturen van alle speelclubs en cercles prive's in Nederland. Daarin wordt gezegd, dat de speelclubs hun activiteit binnen zeer korte tijd moeten staken, daar anders zal worden ingegrepen. De bedoeling van deze waarschuwing is, op korte termijn een eind te maken aan het speelclubeuvel, dat. ondanks de vervolgingen, die hier en daar Ingesteld zijn, nog welig tiert. In Amsterdam werken momenteel 20 clubs, in Den Haag een dertigtal. Van de zijde van het departement van Justitie vernemen wij, dat men de uit drukking in het bovenstaande bericht „daar anders zal worden ingegrepen" zeer stringent moet opvatten. Het is n.l. de bedoeling van de minister, dat de on afhankelijke rechter, meer dan tot nu toe het geval was, zijn oordeel over speelhuizen-euvel in Nederland zal ven. Op grond van een vernoeden Jonge brandstichter gearresteerd Richtte schade aan van f 225.000 In Enschede is de 21-jarige B. N- ge. arresteerd, die bekend heeft ln de afge lopen maanden drie branden te hebben gesticht, n.l. twee in de chemotechnische fabriek Echfa (op 9 en 18 Juni, schade f225 000) en een in zijn eigen woning in de Frederikstraat (17 Juli). De jongeman, die de zolderverdieping van zijn huis heeft laten afbranden door de vlam van een sigarettenaansteker on sen matras te houden, had de fa brieksbranden in de pakkerij gesticht, •onds na werktijd. ver de motieven tot N.'s daden be staat nog geen zekerheid. Vijl gulden voor ieder exemplaar Bisamrat bedreigt Nederlandse polders met overstroming Voor het eerst boven de grote rivieren (Alblasserwaard) gevangen T^EN BEROEPSVISSER uit de Alblasserwaard heeft dezer dagen nabij St Nieuwkerk een bisamrat gevangen. Het beest was in een paling fuik geraakt. Deze vangst heeft grote bezorgdheid doen ontstaan bij de Plantenziektenkundige dienst te Wageningen, omdat deze gevaarlijke knagers nu voor het eerst ook boven de grote rivieren zijn gesignaleerd en voor de door dijken beschermde polders een groot gevaar vormen. Hoezeer het dier dijken en andere wa terkeringen kan ondermijnen, viel on langs te zien aan het leeglopen van een pand van het Albertkanaal in België en van een visvijver op de viskwekerij van de Heidemaatschappij te Valkenswaard in 1949, waarvan de dijken onder water met lange gangen uitgehold waren, aldus de V.krt. Een dergelijk gebeuren in de Neder landse polders zou veel catastrophale gevolgen, als overstromingen en der gelijke kunnen hebben. De Planten ziektenkundige Dienst is dan ook uiterst waakzaam en heeft een premie van vijf gulden uitgeloofd voor iedere dode bisamrat, die wordt ingeleverd. De bisamrat is in 1905 uit Amerika aar Bohemen geïmporteerd, waar het ;n fokkerij om de kostbare velletjes te doen was. Na ontsnapping van een der ratten wisten ze zich steeds verder te verspreiden, totdat in 1941 te Valkens waard de eerste rat in Nederland gevan gen werd. Spoedig volgden er meer. Uit Sint Oedenrode. Tilburg en verschillen de plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen i den vangsten - meld. In 1946 werd gehele haard ontdekt bij Berkel benoor den Tilburg. Een paar jaar later werden er alleen in Valkenswaard al 95 stuks gevangen. Ten slotte was in 1949 het Motorrijder uit Warmond ernstig gewond Bij aanrijding op Rijksstraatweg te Wassenaar In de afgelopen nacht omstreeks 12 ar werd op de Rijksstraatweg bij het viaduct te Wassenaar de motorrijder Th v. T. uit Warmond, aangereden door een personenauto, bestuurd door S. uit Was senaar. S. die, komend uit de richting Leiden, linksaf wilde slaan verleende geen voorrang aan de motorrijder. Van T. werd in ernstige toestand et St Elisabeth-ziekenhuis in Leiden vervoerd. Voor zijn leven wordt ge vreesd. De voertuigen werden vrij stig beschadigd. DAT in het kader van het wereldcon gres voor tabak in het Kon Inst. voor de Tropen te A'dam van 17—30 Sept. een voor het publiek toegankelijke tabaks tentoonstelling wordt ingericht, waaraan reeds 38 landen medewerking toezegden- DAT W. H. Schimmel is afgetreden als secr. van de Ver. van broederijen en pluimveefokbedrijven en mr r. v. d. Deure te Bennekom tot tijd. secr- is ge kozen. DAT een Ned. regeringsdelegatie van vier gisteren per vliegtuig in Darwin is aangekomen om met Australië te onder handelen over een luchtvaart-overeen- DAT een 58-j. A'damse filiaalhouder an een R'damse meubelfabrikant is ge arresteerd, die voor 3000 goederen ver kocht en het geld voor zich zelf ge bruikte. i groot zal zijn DAT de 30-j. assistent-accountant M- de W. uit Harderwijk, die wegens ver duistering van f1250 werd gezocht, in A'dam is aangehouden en nog maar zes cent op zak had. DAT de opbrengst van de bloembol- gewassen, uitgezonderd vermoedelijk minstens e\ als vorig jaar. DAT de eieren in Barncveld gisteren f 15,25 tot f 16,10 de honderd deden, tegen vorige week f 13,75—f 14.75. DAT mr G. Cvan Dam te Blcskens- graaf benoemd is tot adjunct-secr. van het Verbond van Prot. Chr. werkgevers en tevens de aanstelling van een econ bij het secretariaat wordt overwogen. DAT pseudo-vogelpest is uitgebroken in Roosendaal. Woudenberg en Broek in Waterland. DAT door hooibroei de boerderij van G. de Jong te Bantega bij Lemmer geheel afgebrand en de bewoners slechts in leeglopen van de visvijver het sein voor de uiterste waakzaamheid, mede, omdat bevreesd was, dat de ratten, die hun platte palingachtige staart meege rekend wel 60 centimeter lang kunnen worden, zich in de Biesbosch zouden vestigen, waar ontdekking zeer moeilijk Van de Biesbosch uit kan het Neder landse gebied boven de grote rivieren bedreigd worden. Ondanks de algemene waakzaamheid zijn de beesten nu toch hier gesignaleerd, terwijl het vermoeden bestaat, dat het gevangen exemplaar juist via de Biesbosch in de Alblasser waard is terecht gekomen. Het lang niet denkbeeldige zo even geschetste gevaar is daarmede acuut geworden. Daarnaast wordt ook de visserij bedreigd, omdat de rat, die weliswaar uitsluitend van wilde waterplanten leeft, de gewoonte heeft fuiken stuk te bijten. Evacuatie gewonden uit Korea stagneert Door Perzische crisis gebrek aan vliegtuigen Als gevolg van de Perzische crisis is de ambulancedienst van de Britse lucht macht tussen Korea en Engeland ge staakt. Alle beschikbare transportvlieg tuigen zijn in het Midden-Oosten Britse onderdanen te evacueren. Op het ogenblik zijn er 86 gewonde Engelsen, Zuidafrikanen, Fransen. Belgen "ederlanders in het RAF-hospi taal te Tsjangi en het Britse militaire hospitaal te Singapore. Naar verluidt, wacht ook een aantal gewonden in Ja panse ziekenhuizen op vervoer. Een transportvliegtuig dat gisteren in Singapore is aangekomen en van vertrok, nam 28 gewonden er is weinig hoop dat de geregelde ambulancedienst in de naaste toekomst wordt hervat. Aan boord van het Deense hospitaal schip Jutlandia, dat zich uit Korea op weg naar Europa bevindt, zijn ook Ne derlandse patiënten. Het schip zal alle landen aandoen waarvan zich patiënten aan boord bevinden. Mocht een staken van het vuren in Korea afgekondigd worden voordat het schip Rotterdam bereikt, dan zal «aartuig zijn weg naar Kopenhage mogelijk voortzetten zonder Rotterdam aan te doen. wetsovertreding kan de politie ingrijpen. Dat zal, na deze laatste waarschuwing op ruime schaal geschieden. Het belang daarvan is, dat men thans een behoor lijke rechterlijke uitspraak verkrijgt. Ontsnapte diel stak z'n hoold door het dak In Eindhoven zijn drie Tilburgers aan gehouden. die in de lichtstad 300 kil< gestolen lood te gelde trachtten te ma ken hij een opkoper. Twee hunner wis ten eerst nog te ontsnappen. De politie was na een verwoede jacht het spoor al bijster, toen een agent plotseling zag dat van het dak van een pakhuis pan verwijderd werd. Daarna verscheen het hoofd van een der vluchtelingen, die eens wilde kijken of de kust weer veilig was. Even later werden de twee mannen op de zolder van het pakhuis gegrepen Ook ln Roosendaal zijn looddieven ge arresteerd: een bende van vijf jongens tussen 15 en 16 jaar. die tientallen kilo': lood en andere bouwmaterialen hebben buitgemaakt. Ook de opkoper Van B- is gearresteerd. Vier koeien door de bliksem gedood Tijdens een hevig onweer bij het Drentse plaatsje Zwartemeer zijn vier koeien door de bliksem gedood, n.l. één de landbouwer H. en drie van de landbouwer L. Voorts is een schuur van en andere landbouwer H. afgebrand. Nederlanders op reis door Rusland Gisteren zijn zeven personen uit Schip hol per vliegtuig naar de Sowjet-Unie gevlogen op uitnodiging van het genoot schap Woks, de Sowjet-vereniging die de culturele betrekking met het buitenland ïh&ctigt, Het zün A. Banning, dir. van een bin- nenvaartachool, de pianist L. Contran, de letterkundige K. v. d. Geest, de mu sicus J. J. van Harlingen, C. v. d. Kraan, en K. Smulders, zang-paeda- goog. Voorts de componist Hugo de Groot, die zich op de hoogte zal stellen an het radio- en televisiewezen in Rusland. „Gemotoriseerde" autoped Niet goed geen loon Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden verwierp met 171 tegen 81 stemmen een republikeins amen dement om Dean Acheson. de minis ter van Buitenlandse Zaken, van de loonlijst van het ministerie te schrap- nachtgewaad het huis konden verlaten, ringen. Vanavond radio-uitzending over Nieuw-Zeeland In de radiorubriek Verklaring en Toe lichting, welke hedenavond om 19. 5 uur via Hilversum II zal worden uitgezon den, zullen Nederlandse emigranten in Nieuw-Zeeland vertellen over hun erva- In deze tijd van technische vooruit gang is het eigenlijk ouderwets, dat je een step met de voet moet voortbewegen. Een Amsterdamse firma is op het idee gekomen om het voorwiel van een kruk as te voorzien. Door het stuur op en te bewegen gaat de step automatisch vooruit; er behoeft dan geen voet aan te pas te komen. Het spreekt zelf, dat het nog wel even zal duren, d't nieuwe vervoermiddel voor de jeugd de klassieke step of autoped verdrongen zal hebben, maar het lijkt ons het ei van Columbus! En deze jongen denkt er al vast net zo over! Hitiers Berchtesgaden bedevaartplaats Verdwaasde ex-nazi's rapen stukjes steen op... Om te voorkomen, dat het huis, waar Hitler in Berchtesgaden gewoond heeft, het beruchte, pompeuze „Arendsnest" in de Beierse Alpen, een bedevaartplaats wordt voor de Duitsers, heeft het Beier se kabinet beperkende maatregelen aan gekondigd. Vele Duitse toeristen ondernemen in hun vacantie een reisje naar Berchtesga den, waar zij met haast religieuze eer bied Hitiers woning bekijken. Als reli kwie nemen zij stukjes steen mee uit de tuin en omgeving van het huis. Hierdoor mankt hun gedrag meer de indruk van een bedevaart-, dan van een vacantie- ganger. De gidsen in Beieren doen open lijk mee aan de Hitler-verering. De po litie heeft reeds instructie gekregen nauwlettend toezicht op de rondleiding uit te oefenen. „Minderheid" Zoals men weet, is dezer dagen verschenen een interim-rapport van de commissie die een grondwetswij ziging moet voorbereiden. Over dit rap port zullen we nog wel een en ander moeten opmerken. De zaak is het ook waard dat ons volk er aandacht aan geeft. Maar op dat rapport komen we nog wel terug. Voorlopig een opmerking. Een der voorstellen welke men in dit interim rapport aantreft, is ook daarom opval lend, omdat het vergezeld gaat van een het voorstel bestrijdende minder heidsnota, die eigenlijk helemaal geen minderheidsnota is. De minderheidsnota is namelijk ondertekend door evenveel leden als het voorstel zelf. WQ veronder stellen dat het zo is gelopen dat het voorstel in stemming kwam in een niet- voltallige vergadering van de commissie en dat de tegenstemmers toen inderdaad in de minderheid waren, doch dat later, toen het op ondertekening van de stuk ken aankwam, de minderheid is aange groeid tot precies de helft van het le dental der commissie. Fraai lijkt ons dit niet. Fraaier ware het geweest indien men al terstond naar de mening der niet-aanwezige leden had geïnformeerd en die mening ook aanstonds in reke ning had gebracht. Natuurlijk ware het nog beter geweest indien de niet-aan wezige leden wel aanwezig waren ge weest, maar een mens blijft een mens (zelfs al maakt hij deel uit van een grondwetscommissie) en men kan altijd wel eens verhinderd zijn. Ernst Uit de cijfers die de Amerikaans» minister Acheson bekend heeft ge maakt over de militaire uitgaven, welks Washington voor de komende drie jaren noodzakelijk acht, blijkt wel, dat Amerika in een wapenstilstand op Korea geen reden ziet de waakzaamheid te verminderen. Wij willen niet verbergen dat wij dit het enig juiste standpunt ach ten. Wapenstilstand op Korea is een be langrijke zaak. maar men houde in het oog dat op de totstandkoming ervan be slissend meewerkt de overtuiging onder de aanvallers dat het Amerika en met Amerika West-Europa ernst is, als het gaat om de onverbiddelijke afwij- ne van aggressie. Wij hebben het al meer gezegd: de taal ïer krachtige defensie is de enige taal die op-aanval-belusten verstaan. Men denke bij de communisten vooral niet, te spoedig aan een geestelijke be kering. Het is Amerika ernst. Het heeft bovendien mogen ervaren dat zijn poli tiek resultaat oplevert in de stuiting van de aanval. Laat ons ook niet vergeten: gestuite aanval is een verloren aan val. Korea heeft de communisten wel achterop gebracht: en dat is een belang rijk ding. Veiligheidsraad besprak Suezkanaal-kwestie Vertegenwoordigers van Israël en Egypte hebben gisteren in de Veilig heidsraad het standpunt van hun rege ngen uiteengezet inzake de Egyptische blokkade van Israëlische schepen in het Suezkanaal. Abba Eban zeide. dat Israël rekent op :n actie van de Raad om een einde te maken aan de toestand, die een toene mend gevaar is voor de toekomst van de wapenstilstandsovereenkomst. Fawzi Bey verklaarde voor Egypte, dat zijn land volledig gerechtigd is tot de blokkade. Hij noemde de kwestie van de Palestijnse Arabieren als bewijs, dat de Joden zelf hebben nagelaten de wapen stilstandsovereenkomst uit te voeren. Volgende week Woensdag komt de Raad opnieuw bijeen. Turkije's marine permanent in Zwarte Zee Naar in welingelichte kringen te An kara verluidt, zullen Turkse marine-een heden permanent in de Zwarte Zee wor- gestationneerd teneinde dat deel van de Turkse kust te beschermen, waar Rus sische duikboten zijn waargenomen. Nehroe uitgenodigd door Pakistan Pakistan heeft min.-president Nehroe an India uitgenodigd naar Karachi te komen voor een bespreking van de kwes- tie-Kasjmir. De regering van Pakistan heeft een „vredesplan" van vijf punten, dat het conflict tussen beide landen moet regelen. Eerst moeten echter de Indiase troepen uit het grensgebied worden te ruggetrokken. Amerikaans dementi inzake Zwitserland Het Amerikaanse ministerie van han del heeft tegengesproken, dat Amerika geen goederen naar Zwitserland wil uit voeren, die zich lenen voor heruitvoer naar landen van Oost-Europa. Zwitser land zou op dezelfde voet behandeld worden als andere bevriende landen. De Egyptisch-Britse onderhandelin- ;en over de wijziging van het verdrag a 1936, zijn vandaag hervat. f Advertentie) I Officieel Cispen Dealer I t CCecÜiofuds I Breestr. 153 - Leiden - TeL 20397 I Vrij warm De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog cn vrU warm weer met overdrijvende wolken velden. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuide lijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 4.54—2038 uur: Maan onder 174.4 uur. 2 Augustus NiL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1