Pers vocht om in Kaesong te komen, maar 't was er 'n dooie boel Communisten beschouwden journalisten met woedende blikken Snel wisselend marktbeeld op de veilingen Vliegende mens en parachute acrobaat op de Ilsy RIJWIELEN VANAF 3, PER WEEK v. d. PERK's Handelsonderneming NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 26 JULI 1951 Kilte ontvangst in onderhandelingsoord (Van onze correspondent Altred van Sprang) KAESONG (Communistisch Korea), Juli 1951. Kaesong is ineens vol leven. Mannen, vrouwen en vooral kinderen stromen uit de huizen en gaan langs de weg staan. Sommigen lachen en wuiven en roepen een groet. Anderen kijken stil en strak voor zich uit. Ze zijn blijkbaar bang om zich te uiten. Op één punt draaien de mensen zelfs op com mando hun rug naar de weg. „Daar loopt een militair..." wijst iemand. „Gewapend...?" „Nee..." Uit de huizen aan weerskanten van de weg komen steeds meer nieuwsgierige burgers naar buiten. „Dag..." roepen wij. Op vele gezichten verschijnt een lach. En als we rolletjes zuurtjes en repenl chocolode gooien vechten de kinderen op leven en dood er ofn. U1 „Ze zien er niet ondervoed uit..." merkt er een op. „Helemaal niet..." beamen de anderen. „En geen communistische propaganda..." „Nee... niets". Hobbelend rijden we door. de Westerlingen. Ze kijken tenminste uitgesproken vijandig als we naderen. dan voor. „Dat wil ik wel als jij 't dan ook doetgeeft de Amerikaan hem ten antwoord. En meteen informeert hij of hij veel Amerikanen doodgeschoten heeft Dat blijkt wel mee te vallen. Maar heeft hij een hoge onderscheiding heldhaftig gedrag gekregen. ..That's allrightknikte de Ameri kaan, „dat is de oorlog". Ze komen over de luchtmacht te pra ten. Dat is een wapen waar de commu nisten meer dan genoeg van hebben. „Waarom blijven jullie vliegtuigen on: bombarderenzegt de communist op scherpe toon. „Dat is oorloggeeft de ander hem laconiek ten antwoord. .Maar wij hebben toch ook geen vlieg- Zo is de eerste indruk van een com munistische stad in Korea als ons con- vooi van witbevlagde jeeps en drieton ners langzaam tussen de schamele huizen en hutten schuift op weg naaT* het wat aan de buitenkant in de heuvels gelegen conferentiehuis. waar de vertegenwoor digers van de democratische en de com munistische legers beraadslagen over het beëindigen van de oorlog. We stoppen. „Iedereen kan zijn gang gaan kondigt de kapitein aan, die als reislei der optreedt. Onmiddellijk springen alle correspondenten van de drietonner en zwermen uit over het terrein om het hoofdkwartier van de delegatie van de Verenigde Naties: een alleen op een heu vel staand stenen huis. In een houten gebouwtje aan de kant zetelt een com munistische commissie van ontvangst: een paar Chinezen en Noord-Koreanen in uniform inclusief een vrouwelijke mili tair. Alle aandacht concentreert zich «p hen. Ze zijn er echter allerminst op ge steld. Met woedende blikken kijken ze ons aan. En als de fotografen een opname willen maken draaien ze zich om en ver dwijnen naar binnen. Gesloten „We not likezegt het meisje ont stemd. Ze draagt een keurig bruin uni form en een platte pet met een com munistische ster erop. Een verre van aantrekkelijke figuur is het. Een blik uit haar ogen verraadt meer dan duizend wporden hoe ze ons haat. Maar als de drukte een beetje afgenomen is, trekt ze wat bij. Ze spreekt zelf Engels. „Wie ben je....?" probeer ik een ge sprek met haar aan te knopen. „Als jij jouw naam zegt, vertel ik de mijneantwoordt ze. Ik noem de mijne. „Amerikaan. „NeeNederlander". Blijkbaar weet ze niet waar Nederland ligt. Dat kan ik haar moeilijk kwalijk nemen. Er zijn genoeg Amerikanen, die het evenmin weten. Maar als ik hel om schrijf gaat haar een licht op. „En hoe heet jij noudring ik „Miss Pak „En je rang Dat wil ze niet zeggen. „Dat weet je beter dan ik ze aan. Ik kan alleen zien. dat gekruiste gouden strepen op ee: épaulette draagt. Het blijkt, dat geant-majoor is. Misschien is ze niet trots op die lage rang en wil hem daarom niet noemen. Veel anders heeft ze trouwens evenmin te vertellen. 'Evenals de anderen is ze erg gesloten. Vermoedelijk hebben niet vertrouwelijk met Het conferentiehuis zi uit Het moet vroeger a reaanse familie behoord hebben, heeft iets van een buiten met een oprij voert brede opdracht om ns te worden er niet kwaad rijke Ko- TYEZOEKT Kaesong in communis- tisch Korea kan men zo langzamer hand wel adverteren. Het is werkelijk net een gezelschap toeristen: de twintig met camera's en verrekijkers omhangen oorlogscorrepondenten, die elke morgen van de perstrein ten Noorden van Seoel naar de vergader plaats van de wapenstilstandscommis sies rijden. Zoals het dagjesmensen betaamt hebben ze volop eten en drinken bij zich. In bijgaand artikel beschrijft onze correspondent Alfred van Sprang, die bij de eerste groep behoorde, welke de stad Kaesong kon binnengaan, hoe zo'n dag in commu nistisch gebied verloopt. Nieuwbakken fotografen Sommigen hebben een rood of geel lint op hun borst met in het Engels en Chi nees erop Ontvangst Commissie. Maar ze zijn er zeker niet om ons te ont vangen. Het zijn bijna uitsluitend leden van de leger film- en fotodienst, te oor delen naar de grote camera's, die ze stuk voor stuk hebben. Of ze daar gisteren ook al bij waren valt ernstig te betwij felen als men ziet hoe onhandig en ama teuristisch de meesten met hun apparaten omgaan. Een Chinees is bijvoorbeeld druk bezig met een splinternieuwe en kostbare film camera opnamen te maken.... met de beschermingsdoppen voor alle drie zijn lenzen. Anderen komen zo dichtbij, dat het onmogelijk is om een scherpe foto te maken. Maar dat schijnt hen allemaal niet te hinderen. Ze knippen maar raak. Misschien is er ook geen film in de came ra's. In ieder geval zijn ze enorm actief. Ze rennen heen en weer om iedereen te fotograferen en soms is het net een dans als onze fotografen hen weer trachten te fotograferen. Wij lachen er hartelijk om. Zij blyven echter doodernstig en beglu ren ons met venijnige blikken. Buitgemaakte jeeps De tuin staat vol met jeeps. Limousines spelen in deze militaire wereld geen rol. Maar jeeps zoveel te meer. Ze zijn er in soorten In de eerste plaats de onze: keurig in de bruine verf met een witte vredesvlag op het rechter spatbord. Maar ook de andere kant be schikt over jeeps. Het zijn meest jeeps van Russische makelij: zwartgespoten en lager en breder van constructie. Ze heb ben echter ook enkele ap de Amerikanen buitengemaakte jeeps, waarin ze provo cerend door Kaesong rijden met de oorspronkelijke registratietekens er nog op. Sommigen van de chauffeurs zijn Chinezen, maar voornamelijk zijn er toch Noord-Koreanen aanwezig. Een Ameri kaanse tolk helpt me om een gesprek met een paar van die Koreanen aan te knopen. Het is eerst het gebruikelijke uitwisselen van namen en rangen en nationaliteiten. tuigen „Dan moet je ze maar aan je Rus sische vrienden vragen... Zo praten ze een beetj „Nou.... ik ga mijn geweer weg gooien!" zegt de Amerikaan tenslotte loopt door. Sfeer vijandig „Goed!" roept de Koreaan hem misschien gelooft hij ook wel. dat hij het werkelijk doet. Maar de sfeer blijft toch in elk opzicht vijandig. Van on kant proberen we op alle mogelijke m nieren toenadering. Sommigen trachti een gesprek aan te knopen. Anderen bieden sigaretten of een rolfilm stuiten steeds op een muur van anti pathie en achterdocht. Er is absoluut geen geestelijk contact. Misschien zouden sommigen van d< communisten wel anders willen. Ze heb' ben echter kennelijk instructies gekre gen, waar ze niet van durven wijken. Een enkeling slechts beantwoordt onze tegemoetkomendheid met een glim lach of een verstandig woord. Binnen vergadert men maar Het is beginnen te regenen. Een trieste, trage motregen. Dat maakt alles nog kleurlozer dan het al is. We zoeken alle maal een schuilplaats op de voorgalerij en onder het afdak van de bijgebouwen. Daar kunnen we nu en dan een de vergadering opvangen als ee: met stemverheffing een vertaling leest. We vervelen ons stierlijk. Iedereen heeft iedereen bekeken en gefotografeerd. We hebben het huis van alle kanten be studeerd. Er valt verder niets anders te doen dan te wachten op het einde de bijeenkomst. Weinig opwindend „Een dooie boelmerkt een Franse correspondent op. „Het is nauwelijks al het stof en hotsen waard beamen anderen. De pers heeft gevochten om in Kaesong te mogen. De Amerikanen hebben zelfs de vrijheid van de pers erbij gesleept. Nu ze er is moet ze eigenlijk toegeven, dat 't allemaal weinig opwindend is. Het is een dagje uit in communistisch bied. Meer niet. En voor de rest is communistisch Kaesong een even dode, troosteloze en onaanzienlijke Koreaanst stad als duizenden andere aan deze er gene zijde van de veelomstreden 38ste breedtegraad. Maar het is een plaats geweest te moeten zijn. Evenals Scheve- ningen, Knocke en Bali. Meloenen tegen bevredigende prijzen afgezet (Van onze Westlandse correspondent) TTET IS IN de afgelopen week weer gebleken dat men in tijden van top-oogsten -IJ- steeds met een snel wisselend marktbeeld en met „gevoelige" prijzen reke ning dient te houden. Deelden w'U in ons vorig overzicht mede dat over de gehele linie een prijsdaling was ingetreden, in de loop van de afgelopen week zijn de meeste producten weer wat aangetrokken, hetgeen voor vele kwekers een onver wachte meevaller was. laan en een voortuin met een prieel Verscholen achter de bomen staat dan het eigenlijke huis met de bijgebouwen, Er is een voorgalerij met allerlei spreu ken zoals „Ge kunt hier uw vermoeide lichaam ter ruste leggen" op de pilaren. De voorgalerij staat vol met fauteuils, waarvan er geen twee gelijk zijn. Waar schijnlijk heeft men ze van overal bij elkaar moeten slepen om een paar zitjes in te richten. Van de voorgalerij kijkt men op een binnenplaats, waarin huis zelf staat: het heiligdom van d« derhandelaars en streng verboden terrein voor ieder ander. „Kijk daar!" waarschuwt iemand. Precies Russische uniformen Een hele batterij communistische foto grafen en filmoperateurs wacht ons in de tuin op. Ze zijn stuk voor stuk in leger uniform. Het merendeel zijn Noord Koreanen. Het verschil is gemakkelijk aan de uniformen te zien. De Noord- Koreanen dragen goedpassende unifor men van bruine en zwarte stof met platte petten met sterren erop en brede, kleu rige épauletten met sterren en strepen. Ze lijken als twee druppels water op de Russische uniformen. Sommige officieren bederven echter het hele effect door onder een wijduitstaande rijbroek van blauw laken een paar gummi baseball- schoenen met witte veters te dragen. Bij de Chinezen is het daarentegen een en al eenvoud: bruinachtige broeken en hooggesloten jassen van inferieure stof en slappe petten en geen enkele versie ring of onderscheiding. Het is waar schijnlijk de bloem van de communis tische legers. En aan hun houding te oordelen moeten het vuurvaste partij- gcyften au ti m|t .een yoos Deze tendenz kwam zowel bij de glas producten als bij die van de vollegrond tot uiting. Een sprekend voorbeeld zijn de tomaten, waarvan de aanvoe schillende veilingen in de afgelopen week ongeveer 100 procent groter was da de week daarvoor met desondanks vast prijsniveau tot 5562 ct per kg de exporttomaten A, B en C. Maandag 23 Juli lag de prijs op een gemiddelde 4754 voor export en voor het bih nenland, hoofdzakelijk partijen met lichte gebreken of onvoldoende kleur, op 3542, afwijkend 1620 ct per kg. Bij dez; ogenschijnlijk merkwaardige ontwikke ling dient men voor ogen te houden dat de voorziening vooral van de Duitse markt vaak zeer onregelmatig verloopt door de periodiek plaats hebbende „Ausschreibungen", waardoor met de aanvoer uit Italië onze grootste concurrent op de Duitse markt met „schokken" plaats heeft. Zo i met ingang van Maandag 23 Juli de in voer van komkommers uit Italië in Duits land verboden tot 31 Augustus, in welke periode Nederland weer wel aan dc markt mag zijn. Dit verklaart ongetwij feld voor een deel de vastere prijzen voor dit product ep de Nederlandse lingen. die in het einde van de vorige week weer opliepen tot rond 20 ct per stuk, soms zelfs daarboven, kleinere maten van 1216 ct per stuk. Witte kom kommers blijven in het algemeen lager genoteerd. Ook meloenen wprden tegen bevredi gende prijzen afgezet, waarbij de net- meloenen domineren. Suikermeloenen komen er nog niet veel. Besteed werd van 5673, nu en dan oplopend tot boven 80 ct. voor de exportmaten van 6, 8 en 10 per bak. Voor het binnenland waren de prijzen lager en Varieerden van 3655 ct., kleine 1826; suikermeloenen kwa boven de gulden voor de grootste exemplaren. Kasfruit was de laatste dagen eveneens beter te plaatsen en zowel de perziken als de pruimen wa ren hoger in prijs; perziken tot 30 ct. en pruimen tot 15 ct per stuk. De aanvoer van druiven bleef nog be perkt, hoewel in het Westland steeds grotere hoeveelheden voor de klok ko- Voor Frankenthalers werd betaald 1.70 tot 2.40, voor Alicante 1.90 tot voor Golden Champion van 2.20 tot ongeveer 3.per kg. De kersenprijzen deelden in de opwaartse lijn. Voor de beste soorten werd besteed van 5575 per kg, overigens van 1840 ct. Bij de groenten bleven bloemkool en bospeen favoriet, hoewel ook bonen op de voorgrond traden. De prijzen deze producten handhaafden zich bevre digend. Voor bloemkool werd tot rond 40 ct voor de grote exemplaren betaald en bospeen kwam soms nog tot boven de 50 ct per bos. Mindere kwaliteiten in verhouding lager. Dubbele bonen werden afgedrukt tot boven de 80 ct, iets wat in jaren niet is voorgekomen en snijbonen deden 75 tot 1.05, Wagenaars 4865 ct per kg. Er komen thans ook bonen van de koude grond ter veiling, die gretig aftrek vinden. Tuinbonen zijn vrijwel van het toneel verdwenen. Kroten no teerden van 511 ct per bos en van 1625 ct per kg. Uien met lof 814 ct, zonder lof 1725 ct per kg. De handel in sla bood nog steeds zeer uiteenlopend beeld met plaatselijk grote verschillen in prijs, die het mid den hield tussen 2 en 6 ct per krop Andijvie was niet zo gemakkelijk te ver kopen en hoewel hier en daar soms nog tot iets boven de 20 ct per kg werd be taald, kwam de doorsnee prijs niet hoger dan 15/16 ct. De prijzen voor vroege aardappelen herstelden zich tegen het einde van de vorige week en kwamen tot 17 ct per kg. De aanvoer van dit pro duct neemt thans aanzienlijk toe. Spits kool bleef laag in prijs en noteerde van 68 ct. Rode kool naar gelang van grootte van 510 ct, savoye kool van 513 ct per kg. Een teleurstelling vormt dit seizoen de afzet van aalbessen. Dit kostelijke vita- •rijke product haalde hier en daar zelfs niet de minimumprijs van 25 ct per kg en op vele plaatsen kwam door- draal voor. Zwarte bessen doen het beter werden betaald tot 1.per kg. De kwaliteit laat echter wel wat te wensen het algemeen. Er komen veel gedroogde en geschimmelde bessen voor. VOORHOUT De zomerfeesten Het bestuur van de Oranjevereniging vergaderde met zijn commissieleden ter bespreking van de komende zomerfees ten. Zeer veel werk zal verzet moeten wonden om deze feesten te doen slagen. Men hoopt op aller medewerking. Ver slag werd uitgebracht van de autotocht ouden van dagen.-Eén schaduwzijde is er, namelijk een tekort van f 160. Besloten werd iin de derde week van September de feestelijkheden te houden. Men zal contact opnemen met het ge meentebestuur ivoor verschillende nood-, Dit Is de Zwitser Rudolf Boehlen, die in zijn land de bijnaam „De vliegende mens" kreeg en morgen en Zaterdag de bezoekers van de Internationale lucht vaartshow op Ypenburg zal laten zien hoe men ook het luchtruim 1 kan doorklieven.... Intern, gezelschap jongleert boven Ypenburg (Van een onzer verslaggevers) Toen Daedalus voor zijn zoon Icarus vleugels van was had gemaakt om te ontsnappen uit het labyrinth van Cnos- sus, was hij er van overtuigd te kunnen vluchten door te vliegen. Icarus werd zo door de lust om te vlie gen gegrepen, dat hij al hoger en hoger vloog. De was van zijn vleugels smolt ten slotte door de zon. Dat zijn voor beeld echter in 1951 een navolger zou krijgen, zal wel nooit iemand gedacht hebben. De Zwitser Rudolf Boehler heeft ALPHEN AAN DEN RIJN Geref. Bond De afdeling van de Geref. Bond ver gadert morgenavond 7.30 uur, in „Reho- both" aan de Hooftstraat. De heer W. van der Rest spreekt over: „De vijf ar tikelen tegen de Remonstranten". Succes voor „Con Amore" Op het concours te Hierden behaalde de Chr. gemengde zangvereniging „Con Amore" onder leiding van de heer G. J. van Vliet uit Woerden een eerste prijs in de eerste afdeling met het hoogst aantal punten, nl. 323. Hierdoor kwam de vereniging 's avonds uit in de ere- wedstrijd, waarin zij de derde prijs be haalde. De heer Van Vliet behaalde dit jaar BENTHUIZEN Dienstplicht De burgemeester maakt bekend, dat: a. Alle oproepingen voor de keuring van de lichting 1952 zijn verzonden; b. de in 1952 geboren mannelijke per sonen. die de Nederlandse nationaliteit bezitten en in één der Nederlandse be volkingsregisters zijn opgenomen of daarin opgenomen hadden moeten wor den, en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van niét-inschrij ving nog niet hebben ontvangen, zich vóór 1 September a.s. ter gemeentese cretarie moeten aanmelden. Drie diploma's voor de gebr. Bregman De drie gebroeders Bregman behaal- »n een diploma, namelijk J. Bregman het middenstandsdiploma, G. Bregman eens het middenstandsdiploma G. G. Bregman het praotijkdiploma boekhouden. 4 Geslaagd Ook onze plaatsgenoten Jacob Leeuwen en G. de Bremmer behaalden diploma, de eerste het diploma .o., de tweede het middenstands diploma. Kassier Boerenleenbank De heer G. Kaashoek uit Hazerswoude als kassier aangesteld bij de boeren leenbank alhier in de vacature van de heer A. van Os. De heer Van Os heeft vele jaren deze functie waargenomen. verband meft zijn hoge leeftijd vond hij het nu beter ontslag aan te vragen. het echter gepresteerd. Verschillende ke> n is hij reeds naar beneden „gevlogen" In een merkwaardig ijzeren toestel, be spannen met linnen vleugels, wordt hij in een vliegtuig gezet. Op 1500 a 2000 m hoogte laat hij zich uit het vliegtuig werpen. Boehler klapt dan zijn vleugels uit en zweeft naar beneden. Met kleine roerpennen kan hij zelfs sturen. Wanneer hij op een hoogte van 150 a '0 m gekomen is. maakt hij gebruik van zijn parachute, die hem behoedt voor een al te harde aanraking met moeder aarde. Rudolf Boehler is de oudste en enige vliegende mens ter wereld. Hij" beoefent deze „sport", zoals hij zegt, uit liefheb- Morgen en Zaterdag kunt u hem zien zweven boven Ypenburg als „stunt"- nummer van de Ilsy. Maar niet alleen vliegende mensen zijn er dan te zien. Ook een vallende mens. Hans Waltl. het pa rachute-wonder. Hij maakt niet zo'n doodgewoon sprongetje zoals vele mili tairen leren en valschermmaniakken be drijven. Hij doet het iets ingewikkelder. In plaats van één keer aan een para chute te gaan hangen als hij een vlieg tuig verlaat, doet hij dat drie keer. Twee keer geeft hij de parachute dan de ruimte, totdat hij ten slotte met de derde veilig op de aardbodem terugkeert. Het Vampire-squadron van de R.A.F. weet overigens ook wat vliegen is. In een duizelingwekkende vaart cirkelen de vliegtuigen in het rond. Op het platform staat de Thunderjet, het vliegtuig, dat Zaterdagmiddag om 3 uur door generaal Eisenhower officieel wordt overgedragen. Het leek alsof deze straaljager zijn open neus minachtend optrok voor de „Ellehammer". eer draden en zeildoek vervaardigd vlieg tuigje uit 1909. Niettemin kan dit oudje uit de vliegerij nog mee. En dat zal hij bewijzen ook in de komende dagen. Voor de liefhebbers van vliegtuigen en bewonderaars van luchtacrobaten is er Vrijdag en Zaterdag op de Ilsy veel te zien. KATWIJK Voor hongerend India De verkoop van de voedselbonnen ten behoeve van de actie „Helpt hongerend India" heeft f940,36 opgebracht. KATWIJK AAN ZEE Bar weer, maar strandfeesten brachten wat vertier Op een onherbergzaam en verlaten strand zijn gisteren de jaarlijkse strand feesten gehouden. Omdat het toch geen weer was om ook maar iets aan de andere strandgeneugten te doen, was de belang stelling voor de diverse spelen De badgastei wisseling kw t blij, dat er wat af- „kuip" het doel een bepaalde afstand in de kortst voor de toeschouwers spannend en grap pig zijn. De jongens van 913 jaar gaven een nummertje dribbelbal weg, of toon den hoe moeilijk het is zijn pad met bloempotten af te leggen. Voor de ouderen waren er behendig heidswedstrijden op rijwielen en ook hier geldt, dat de beste stuurlui aan wal staan en de meesten lol hebben. De vrijwilligers, die de moed konden opbrengen om ten aanschouwen van veel naar leedvermaak popelende toeschou wers in een tobbe te varen, moesten hur „lef" opzouten. Vandaag zouden de wed strijden eerst doorgaan. De Marine-Kapel van het vliegveld Valkenburg, die zeer populair is in onzt gemeente, concerteerde in de Karei Door- manlaan en het spreekt vanzelf, dat de belangstelling ook hiervoor groot was Pak voor hun broek is te weinig! Twee jongens van resp. 7 en 8 jaar hebben zich toegang verschaft tot de KW 27, die in de Buitenwetering ligt. Om te beginnen hebben zij een zend apparaat grondig vernield. De kajuit bekladden zij vervolgens met rode verf en als .stoer" besluit hebben zij kastjes opengebroken en de daarin lig gende voorwerpen in het rond gesme ten. Veelbelovende en flinke kerels! Evangelisatie-samenkomst Vanavond om 8 uur houdt de heer J. Minnee op het kampeerterrein een evangelisatie-dienst. Hoog en laag water Vrijdag 27 Juli: hoog water 9.39 22 08; laag water 5,06 en 17 33. NOORDWIJK Postduivenvereniging „Stormvogels". Wedvlucht van Vilvoorde met jonge duiven. Afstand 147 km. gelost om 12.30 u.. met N.W. wind. In concours waren 57 duiven. Aankomst eerste duif 2.53.13, laatste 3.3.02. Snelheid eerste duif 1025.98 m, laatste 952.23 m p. min. 1. C. v. Duin, 2. M. v. d. Niet, 3. A. Cramer. 4-5 J. Plug, 6-7 J. A. v. d. Niet, 8-9-10 P. Waasdorp. 11 J. v. Beelen. 12-12 W. de Bruin, 14 G. van Duin. Proeftocht Reddingboot. Gistermiddag maakte de roeiredding- boot van de N.Z H. Reddingmij een oefen- reis op de Noordzee. Een groot aantal badgasten genoot van het altijd weer sensationele schouwspel. De zee was ruw en er stond een sterke stroom zodat de boot snel afdreef. (Advertentie) KOUDEKERK AAN DEN RIJN Relsvereniging op stap Dinsdag heeft de reisvereniging .Prinsenschouw", haar doel getrouw, en uitstapje gemaakt. Het was het jaarlijkse uitgaansdagje. Om zes uur vertrokken de leden in autobussen inde richting Utreoht. Onderweg werdge luncht en ook stapte men nog uit bij het kasteel 's Heerenberg. Op de terug weg werd in Arnhem gedineerd.. LJSSE „Vingervlugge" juffrouw Onze plaatsgenote mej. Joke Moole- sar slaagde te Amsterdam vor examen stenografie. Gered De heer J. van 't Wout mocht slagen een 2-jarig jongetje, dat tochtsloot achter de PrinsessenstrSat geraakt en reeds zinkende Geslaagd voor costuumnaaister Onze plaatsgenoten Nel Luijk en Gerda Schaap, leerlingen van de mode-vak- mej. Verkaik, slaagden voor Lage prijzen Ruime sortering en 1 jaar garantie Vooruitbetaling niet noodzakelijk LANCEVAART 4 RIJNSBURG Gemeenteraad van Voorschoten Benoeming van een sociaal werkster voorlopig van de baan Nieuwe plannen voor woningbouw i costuumnaaister. school var het exame Acte Duits op zak De heer J. Hulsbos, onderwijzer aan de Herv. school, is geslaagd voor de acte Duits. Noodlottig gevolg van kinderspel Enige kinderen waren aan de Lisser- jk aan het pijl en boog schieten. Het 4-jarig zoontje van de fam. P. Imanse kreeg een pijl in een oog en zal dit oog moeten missen. Burgerlijke Stand GEBOREN: Wilhelmina, drvAv'tVeld A Faas; Simon JP.zvGJ Wassenaar en M A Langelaan; Theodorus H M. zn v C Th M Koot en J H M v Haaster; Dirk zn v D Kulk en T van Egmond. OVERLEDEN: P Beukers, echtgenoot in A Knetsch, 61 jaar. ONDERTROUWD: H van der Beek en M Faas; K van Dijk en E Möhlmann. GEHUWD: B Mastenbroek en E Sterk; K Eikelenboom en N J van Groen. zakelijke regelingen. De contributie- kaarten zijn thans in druk en zullen zo spoedig mogelijk aan de leden worden aangeboden. Onder voorzitterschap ter C. J. van der Hoeven, I vervangen door wethouder Mooy. vergaderde gisteravond de gemeen- eraad van Voorschoten. Napr aanleiding van een schrijven van Ged. Staten ontspon zich een uitgebreide discussie over de salarissen der beide wethouders. De K.V.P.-fractie wenste bij monde van de heer Fortanier de wethou derssalarissen- te zien als prestatie-ver goeding. Eventuele verhogThgen dienen afzonderlijk te worden beoordeeld. Ook de heer Korthals wees op het ver schil tussen het wethouderssalaris en het salaris van een rijksambtenaar. De voor- ;itter achtte het voorgestelde salaris van f 1200 per jaar verantwoord en wilde ook de 5 pet en 10 pet verhoging hier toepas stemming werd met 5 tegen 4 stemmen het voorstel aangenomen, ech ter met dien verstande, dat in de toe komst niet automatisch de eventuele ver hogingen van de" salarissen van het Rijkspersoneel zullen worden gevolgd. aa>. waa heer Van der Hulst kon zich moei te red- Hik verenigen met hèt voorstel van B. en W. tot uitvoering van het wederopbouw- plan Rijndijk, waarvoor een crediet van f 10 875 werd gevraagd. Op zijn verzoek ging de raad in besloten zitting. Met één stem tegen werd dit voorstel aangenomen Zonder veel tegenstand werd een cre diet van f 6000 beschikbaar gesteld voor het ontwerpen en besteksklaarmaken van plannen voor de bouw van woningen. In deze plannen is rekening gehouden met ïn die in de Raad naar voren werden gebracht ten aanzien van de ouden van dagen. Eveneens zh st. be sloot men tot het doen onderhouden van de beplanting rondom de scholen. Het voorstel van B. en W. tot het aan stellen van sociale werksters was aan leiding voor een interessante discussie, die uitkwam op de vraag: is de taak van een sociaal werkster zuiver ambtelijk of grijpt die ook in in het gezinsleven? De heer Korthals, hoewel begrijpend dat de R.K. een sociaal werkster van hun rich ting wensen, vroeg zich af waarom B. en W. deze proef met twee personen willen beginnen. Dit kan een bron van moeilijk heden openen met niet R.-Katholieken die eveneens met wensen kunnen komen in verband met de geestesrichting. De heer Viveen had .soortgelijke bezwaren en noemde het voorstel onrijp. Volgens spr. zou ook een Ned. Herv. sociaal werkster een volledige dagtaak hebben Weth. Mooy meende dat er geen moei lijkheden behoeven ite komen. Het RH.* burgemees-1 Armbestuur brengt hier een behoorlijk offer wat de gemeente ten goede komt. De heer Van Oosten, sprekend namens de Prot. Chr.-fractie. achtte de aanstel ling van een sociaal werkster juist, doch meende dat B. en W. met dit voorstel op de verkeerde weg zijn. De kerkelijke gemeentelijk taken dienen gescheiden ge houden te worden. De Prot. Chr.-fractie is van mening dat er één sociaal werk ster aangesteld moet worden, waarbij het er minder op aankomt van welke rich ting deze is. Een gezinshulp, die meer met de geestelijke moeilijkheden in de gezinnen te maken heeft worde door de Kerk aangesteld. Bij stemming werd met tegen£>témmen van de RK.-fractie besloten het voorstel terug te verwijzen naar B en W. Aangenomen werd: de verkoop van een perceel grond aan de Kon. Julianalaan aan de heer Franken te Eindhoven: het verlenen van een vaste bijdrage f 100 aan de Vebo te Leiden en het verlenen van een crediet van f 1345 voor herstel van de riolering van de Wijngaarden laan. De heer Van Oosten had bezwaren te gen het voorstel van B. en W. om f 2100 beschikbaar te stellen voor beroepskeuze voorlichting aan de leerlingen van la gere scholen. Niet alleen omdat hij twij felde aan de waarde van de tests, doch hij zag hierin een aanleunen tegen de overheid en een verzwakken van het ver antwoordelijkheidsbesef. Onder dankzeg ging aan de heer W. J. Olsthoorn werd door hem aangeboden witmarmeren borstbeeld van H.M. Koningin Wilhel- iina aanvaard. In de rondvraag stelde de heer Lamboo oor de traditie om om 12 uur de klok te luiden, in ere te herstellen. Gebroken been Gistermiddag omstreeks half 1 kwam een dochtertje van de fam. Pr. v. R. in de Willem de Zwijgerlaan met haar flets zo te vallen dat haar been brak. Dokter Kuypers verleende eerste hulp. Na in het ziekenhuis te Leiden te zijn behandeld kon het kind weer naar huis worden vervoerd. Burgemeester houdt geen spreekuur Van vandaag af tot 23 Augustus houdt de burgemeester geen spreekuur. Voor dringende gevallen kan men zich wen den tot de gemeente-secretaris, die zo nodig een afspraak kan maken voor een onderhoud met de loco-burgemeester. Ophaaldienst huisvuil In verband met de paardenmarkt wordt Zaterdag geen huisvuil opgehaald. Geslaagd voor het melkexamen De N.V. Hollandia te Vlaardingen orgs, niseerde in samenwerking met de lager« landbouwschool te Alphen aan den Rijn melkcursussen. Deze cursussen warén ook georganiseerd door de lagere land. bouwschool te Bodegraven. De belang, stelling voor de lessen wordt stèedi groter. cursus. Als leider van de melkcursussen mogen nu o.a. optreden: J. Straathof Oude Wetering; H. Peters. Woubrugge; C. W. Hoogstrate, Ter Aar; A. v. d. Maréj, .iaar.rwS I straten, J. Berkel, C. de Wit, L. de Bruin Cursus te Alphen aan den Rijn: A. J A. Koot, L. E. Captein, S. v. d. Wel. T. di Wit, H. Staper, H. van Driel, D. de Bruin J. de Bruin. P. Hartog, H. J. Oostdam, C van Stein, N. P. van Kempen, H. K. Lau. rens, J. M. Menken, P. G. Vergeer, C. J, v. d. Lee. Nieuwe Wetering: S. J. Koek, W. GoedJ hart, C. Th. Zandvliet, N. Duivenvoordéj J. C. J. v. d. Berge. D. Camfferman. Rijpwetering: H. A. Pennings. M. An. genent, A. Kempenaar, mej. C. M. Heems kerk, A. G. Verlaan, L. Ch. de Haas Cursus te Warmond: W. G. J. v. Geest, J. Bos, C. J. L. Onderwater, A. K v. d. Geest, P. C. v. d. Geest. mej. Corn H. Warmerdam, mej. Cath. H. Warmer, dam. Cursus te Zoeterwoude: H. M. Langs, veld, H. v. d. Stoel, A. C. v. d. Akker D. van Teijlingen, A. Boer, F. Dompelinj van der Meij. Voor de cursussen, georganiseerd door de L.T.B. en L.T.J., kring Duinstreken, slaagden: Cursus te Noordwijkerhout: J. Rotte veel, A. W. v. d. Geest, Th. Louter, C van Noort, C. J. A. Dobbe, J. Dobbe, G J. Warmerdam. Cursus te Sassenheim: N. H. J. Ruig. rok, H. Rijn, C. Vergeer, C. J. J. Mon. tagne. K. Koudijs, J. Heemskerk. Voor de cursussen, georganiseerd dooi de C.J.B.T.O., afd. Nieuwveen, slaagden J. v. d. Vlierdt. P J. v. d. Arend. C. G Neuteboom, J. van Duyn, A. Voorend. Cursus te Ter Aar: C. van Eijk, N. van Vliet, A. v. Leeuwen, mej. K. A. van Griethuizen, N. Bunnik, Crisis in de Bond van Bloembollenhandelaren De Bond van Bloembollenhandelarenj verzocht opneming van het volgende: j In de laatste tijd zijn berichten gelan ceerd over wat een crisis in de Bond van Bloembollenhandelaren wordt gtnoemd] welke deels op fantasie, deels op on-j juiste inliahtingen berusten. Wel Is het juist, dat een diepgaand mé-, ningsversohil tot uiting kwam over d! vraag, of men had door te gaan met d< statutaire regeling der verkiezing vanj een vakman-voorzitter, die na 3 jaar niet herkiesbaar is, of dat in plaats daarvan! de verkiezing vari een niet-vakman mo-i gelijk zou dienen te worden. In de vergadering van 24 dezer is ge-: bleken, dat zonder verdoezeling dézer verschillen toch van alle zijden primair de wil bestond de Bond zo sterk mogelijk te houden en te maken. Het bestuur heeft daarom niet willen vasthouden aan de voorwaarde, dat 6ta-| tutenwijziging waarvoor een gequa-j lificeerde meerderheid vereist is voor af zou dienen te gaan, maar direct stem-' ming aan de orde gesteld, waartoe een desbetreffende bestuursmotie met alge- mene stemmen is aanvaard. En ook de woordvoerders van hen, die principieel met het bestuur van mening; verschilden, hebben uiting gegeven aan hun grote waardering voor deze houding van het bestuur en aan Ihun wens een goede basis te vinden om Mr F. J. D. Theyse als administrateur van de bond te behouden. Bij de daarop volgende stemmingen werden van de 342 stemmen 188 uitge bracht op Dr A. J. Verhage, terwijl een andere vacature in het dagelijks bestuur werd vervuld door de verkiezing van de heer M. C. Driehuizen. De verdere uitwerking dezer beslui ten zal intern nader moeten worden ge regeld, waarna definitieve publicatie zal volgen. Partijen ongestempelde eieren vervoerd Boeten van f 5 tot f 25 legde de Econo* mische politierechter op aan talrijke zui velhandelaren die grote hoeveelheden ongestempelde eieren hadden vervoerd verkocht. De handelaren kwamen al len uit de omgeving van Den Haag. De off. van Justitie bracht hen onder hét oog, dat het stempelen beoogt de kwaliteitse sen te garanderen en dat nten hiervan in geen geval mocht afwijken, f 5 boete kregen twee bakkers, die eieren haddén aangenomen en vervoerd welke zij ter betaling van broodléveranties had den ontvangen. Visserijgolfjes Woensdagmarkt was hoog Getrouw aan de traditie waren dé prij- m op de middenweekse markt behoor lijk stevig. De schelvis bijv. sprong om hoog tot 65 per kist en sleepte de braat- jes mee. die ruim 30 opbrachten. Wij ting bleef in de gratie en liep tot 19 op. Voor de zwarte koolvis werden be dragen betaald, die normaliter slecht» voor de kabeljauw worden betaald: 65 j per kist. In de schol was weinig variatie, want er kwam alleen kleingoed aan de markt in de soorten II en III, waarvoor gelang van de kwaliteit 4110 werd besteed. Tong steeg nog steeds met een paar centen tot 3.15 en alleen de haring wilde niet erg, ook al door de grote hoeveelheid (2500 kisten), ten ge volge waarvan de prijs vaak gevoelig terugliep. Voor het mooiste van de grote partijen werd 15.50 genoteerd, maar de onderkant lag al bij 9.60, zodat de re ders maar eens aan de opvangregeling moeten gaan denken. Aardige reisjes Ondanks de dalende haringprijzen heb ben de trawlers redelijke reizen gemaakt en vooral de Thorina, die in acht dagen 17.100 boekte, mocht niet mopperen, terwijl ook de Maria van Hattum met i 18.000 voor 12 dagen behoorlijk aan haar trek kwam. Tenslotte maakte de Batavia voor een weekreis het niet on aanzienlijke bedrag van 12.900. Van de loggers werd de KW 162 de beste met 3920. Markt van vandaag en morgen Behalve een paar loggers en kotters 1 lagen vanmorgen de Allan Water en de Limburgia aan de wal met samen een kleine 1000 kisten haring en een zelfde hoeveelheid bijvis. De Catharina Duyvis wordt morgen verwacht met 500 kisten haring, 120 klei- kistjes haring en 500 kisten bijvis. KW 40 klaar voor vertrek Gelijk met de trawlers Haarlem en Ja- coba, die klaar zijn gemaakt voor haringtrek, is ook de KW 40 weer op het appèl in IJmuiden verschenen. Het schip heeft een „rustkuur" in Woubrugge on- ian en is nu klaar voor de grote

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4