DELFTSCHE SLAOIIE Hervormde Leiderdorpers bezochten Evangelische Gemeinde te Dortmund NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 26 JULI 1951 Verenigd bij het kruis Boeiend zendingswerk temidden van en puin stof Dragende kracht van de oude mijnwerker was zijn gelooi Men herinnert zich wellicht, dat in September van 't vorige jaar enkele vertegenwoordigers van de Marcus-Gemeente uit Dortmund, o.w. de pre dikant Pfarrer Walter, een bezoek brachten aan Leiderdorp. Door dit con tact tussen twee gewone gemeenten werd iets verwerkelijkt en zichtbaar van de oecumene. De tegenstellingen tussen mensen en volken onderling kunnen onherstelbaar zijn, er is een plaats waar men elkaar toch als broeders begroeten kan en moet: bij het Kruis van Christus, in de ruimte van Zijn wereld omspannende kerk. Over dit bezoek zijn indertijd in dit blad vrij uitvoerige berichten versche nen en ik hoop, dat u hebt begrepen, van hoe grote waarde deze ontmoeting „op laag niveau" was, en dat u zich dus ook nog een en ander er van herinnert. Nu wil ik n.l. graag iets vertellen tegenbezoek, dat een zevental Hervormde Leiderdorpers heeft gebracht aan Dortmund in de week van 1623 Juli. Het is een week geweest, w zeer veelzijdig en ook vermoeiend pro gramma werd afgewerkt en w dus maar enkele indrukken kan geven. Wij hebben iets gezien en beleefd var het leven van een gemeente van d« Deutsoh Evangelische Kirche, een Lu therse gemeente van 4000 zielen, gele gen midden in de grote industriestad Dortmund, die gebouwd is op een uit gestrekt gebied van kolenmijnen en tus sen een groot aantal hoogovens en staalfabrieken eff" waar men probeert om althans iets van 't stof en het zwartsel weg te spoelen met de productie van zeven grote bierbrouwerijen. Want vuil is het er en groezelig en bier wordt er met kennis van zaken gebrouwen en gedronken! En; er zijn puinhopen, veel meer dan men zich kan voorstellen, als men fia de oorlog nog nooit in Duits land geweest is. Het is eenvoudig een verschrikking; opgeruimd wordt alleen, waar iets nieuws wordt gebouwd. Ver der staat en hangt alles nog precies zo, als het zes jaar geleden in elkaar is gedaverd. Heel veel mensen wonen in een gedeelte van een ruïne, dat nog zo'n beetje heel is gebleven. Vanuit de pas torie van Pfarrer Walter had men b-v- uitzicht op de achtergevel van" een blok huizen, maar er was eigenlijk geen achtergevel. Die was weggebom bardeerd en de vertrekken waren van de laagste tot de hoogste verdieping zo'n beetje dicht gemaakt met planken en asfalt. Alleen de vertrekken; de trap pen waren open gebleven. De eerste morgen stond ik voor een raam en zag een vrouw van boven naar beneden gaan; ik kon haar helemaal volgen. Telkens verdween ze even ach ter een brok muur en dan kwam een eindje lager weer tevoorschijn. Ze droeg een wasteil en een hond liep. ach ter haar aan. Ach ja, in een dergelijke ruïne gaat het dagelijkse leven, gewassen, stof afgenomen en gekookt wordt, zijn gang. Hoe dat 's winters moet, als 't vriest, weet ik werkelijk niet. Temidden van deze entourage had dus de ontmoeting plaats. Ook de Marcus- Gemeinde zelf was volledig wegge bombardeerd. Van kerk, pastorie en „gemeentehuis" bleef wat puin over. Maar men heeft zelf aangepakt en niet gewacht tot men geholpen zou worden, zodat de gemeente weer kon samenko men in een barak, die als noodkerk uitstekende diensten bewijst, weer opgebouwd „Gemeindehaus", waarvan de bovenverdieping tot pasto rie is verbouwd, terwijl de jongens meisjes in groepen bij elkaar komen de kelders van 't Gemeindehaus en v de oude kerk. Een benauwde en donkere geschiedenis maar het gaat. De eerste tijd na de oorlog heeft i in die kelder zelfs Kerk gehouden, ook dat ging, al heeft de dominee wel eens een geweldige buil op zijn hoofd gekregen!, omdat hij een beetje te lang was voor zijn „kerk". Uitwisseling De eerste samenkomst was een be groeting in de kring van kerkeraad en andere direct bij 't gemeenteleven be trokken mensen. Door Pf. Walter werd deze begroeting gesteld in het te ken van de „Kirchentag" in Berlijn- Oost; waarvan het thema was „Wir sind doch Brüder". Een thema dat van diepe Familieberichten uit andere bladen Verloofd: J. Quertier en I, Rinkel, Londen. Getrouwd: B. Oldeman en P. C. Ga- briëlse, Amsterdam; ir F. T. H. Nauta en T. E. Hellema, Haarlem—Kampen. Bevallen: Mevr. Leupen-Dekker, d., ivr. Koldewijn-Eusibk, d., ïevr. Boelens-Bakker, z., Montreal; Apeldoorn; n Groningen. Overleden: de Vries van Does- j. Middelburg; mr J. C. Th. 62 j., Deventer; J. M. Ploeg- Amsterdam; M. H. van der Gelder, v. 71 j., Zeist; J. Kou- i., 43 j., Zwolle; A. van Delden- Bussemaker, v.. 85 j., Deventer; E. F. van Kuyk-de Ruyter, v. 83 j., Roermond; F. G. Schutte-Kamerhuis, v., 80 j., Vrooms- hoop; W. Kuiper-van Butselaar, v.. 43 j.. Putten; P. Meima, m., 84 j., Apeldoorn; E. van Evelingen-Keizer, v., 44 j.. Rotter dam; M. Landman, v.. 22 j., Druten: D. van Leeuwen, m., Overschie; D. W. Ver haar, m., 51 j., Utrecht. betekenis is voor de verhouding Oost- West, maar zeker niet minder voor de ontmoeting tussen Nederlandse en Duit se leden van Christus' Kerk. Met deze begroeting was de week in Dortmund begonnen en van dit ogenblik af had er inderdaad een uil ling plaats. Wij van onze kant konden veel vertellen over de situatie Hervormde Kerk, in verband met de Nieuwe Kerkorde. Pfarrer Walter gaf van zijn kant een uiteenzetting positie, waarin de Evangelische Kirche Deutschland zich bevindt te midden de geweldige massa van het Duitse volk. Ook de EK.D. moet er om worstelen weer waarlijk Kèrjc te worden, d.i een gemeente met Christus als levend middelpunt, een-gemeente, die doortrok ken is van en leeft uit het besef getuige te moéten zijn, zending te moeten drij ven ook, misschien allereerst, onder 't eigen volk. De kerk is een „bedrijf" geworden, een „massa", een dode sa, waarin zielloze traditie gevonden wordt, maar geen levend geloof. En toch: er zijn mensen, die 't wagen dit geloof, die 't wagen te getuigen. In de Oost-zone zijn ze en als 't er op aan komt, zullen ze overal worden gevonden. Hoewel onze problemen anders liggen en onze omstandigheden en historische gegevens anders zijn, konder toch verwant voelen en elkaar helpen en troosten. De Dortmunders stelden veel vragen over de dingen di hangen met het dagelijkse leven der gemeente. Over de positie en de op dracht van de ouderlingen. Over de dienst der barmhartigheid, die zy, onze vorm, eigenlijk niet kennen. Zo hadden er zowel Maandagavond als Woensdag, op de grote gemeenteavond, aardige en interessante discussies plaats, die later In persoonlijke gesprekken nog werden voortgezet. I-k kan u verder niet alles vertellen /er onze Dorbmundse ,week. We bezoch- n een bierbrouwerij, een kolenmijn, zij het alleen boven de grond, en de ..Westfaler Hütte" een van de aller grootste hoogovens en staalfabrieken 't Ruhrgebied, waar 11000 arbeiders werken. Al deze aspecten van het leven in Dortmund waren eigenlijk een we reld op ziohzelf. Vooral de mijnwerkers- wereld draagt natuurlijk een eigen ka rakter. Deze bevolkingsgroep vormt een apart probleem. De oude solide, gods- dienstig-georiënteerde mijnwerkersstand, waarin men van vader op zoon dit harde, maar dierbare beroep uitoefende, is eigenlijk verdwenen. Van her en der komen arbeiders toestromen, die elders geen voldoende werkmogelijkheden meer hebben en uit hun vaderland ver dreven zijn (het vluchtelingenprobleem!), maar van hen vallen er weer veel af: het zijn de „geboren" mijnwerkers niet. Men probeert nu een nieuw mijn- wërkersgeslaoht op te bouwen, door al lerlei sociaal zeer gunstige omstandig heden te scheppen. O ja wij hebben barakken gezien waar vluchtelingen wo nen, vlak onder de rook of liever 't kolenstof vah de mijn,- grote gezinnen in één kamer, terivijl de mannen dan nog overdag moeten slapen, gebrekkige barakken voor vrijgezellen, maar ook mooie nieuwe tehuizen voor leerlingen en jonge arbeiders, waarin zij een zeer "verzorgd en prettig leven kunnen lei den. Ook zagen we een „Wohlfartsheim", een huis, waarin de sociale verzorging van de mijnwerkers met hun gezinnen zich concentreerde, (kleuterschool, huis houdschool) voorlichting voor moeders, iz.). En toch sohijnt het nog te betwij len. of er weer een echte, in aanzien staande mijnwerkersstand zal komen- „Men vergeet", las ik in een artikel, „dat de dragende kracht van de echte oude mijnwerker zijn geloof, zijn godsdienstig heid was". Zo is het mijnbedrijf in al zijn aspecten zeer boeiend. Jammer alleen, dat een afdaling in de groeve tot de onmogelijk heden behoorde. Adempauze Gelukkig hadden we voor het bezoek aan de Westfaler Hütte een adempauze, in de vorm van een autotocht door het prachtige Sauerland, met een bezoek aan de druipsteengrot in Attendorn. Op deze tocht bezochten we ook de grote inrichtingen van de „Innere Mission" (Inwendige Zending), „Volmarstein". Hier worden lichamelijk gebrekkigen (die geestelijk normaal zijn) verpleegd en opgeleid. Het werk valt uiteen in drie delen: 1. de klinische, orthópaedi- sche behandeling, in een grote moderne kliniek; 2. de school, die geheel is inge richt op de gebrekkige kinderen, waar zelfs hele klassen uit bedpatiënten be staan, maar die verder volkomen paral- Advertentit) KEG'5 ihü voor luxe postpapier KEG s thee naam en adres. Spaar slechts 60 punten 14 EG'5 koffie 1 |4 EG'5 koffie lel loopt met een gewone school; 3. de werkplaatsen, waar de jongens en meis jes in de meest vensohillende vakken worden opgeleid. Het is de bedoeling dat zij in 't gewone leven terug komen en daar hun vak kunnen uitoefenen. Al leen degenen, die zo gebrekkig zijn, dat dit onmogelijk is, blijven er hun leven lang. Er is op het terrein een apart ge bouw voor oorlogsinvaliden. Ik denk dat er in dat tehuis wel velen zijn, die er niet meer uit komen! Nadat we In verschillende gebouwen en werkplaatsen een kijkje hadden ge nomen, vertelde de leider der inrichtin gen ons een en ander over het werk der Innere Mission. Hy legde er de na druk op, dat het inderdaad Mission (zending) is. Dat de lichamelijke verzor ging en vakopleiding van 't allergrootste belang is, maar dat daar bovenuit toch gaat de zielszorg, omdat deze jonge en oudere mensen allereerst geestelijk lij den onder hun door ongeluk gekregen of aangeboren gebrek. Daarom is verzor ging van staatswege nooit voldoende. Toen we na afloop met elkaar er over napraatten, kwamen we tot de conclu sie: Wat klinische behandeling en oplei ding betTeft, zagen we niet zoveel nieuws. Ook bij ons vindt men derge lijke resultaten. Maar wel waren we on der de indruk van de grote liefde-om- Christus'-wil weermee dit werk gebeurt- U ziet dus hoe veelzijdig het pro gramma was. De laatste dagen Zater dag en Zondag ontmoetten we weer de gemeente. Eerst op een samenkomst met leiders van het jeugdwerk, en dag in de Kerkdienst, die een blijde be kroning was van de week. Een oecumeni sche dienst met Lutherse liturgie en een Hervormde preek. Het middelpunt was Het Kruis, dat in een Lutherse kerk altijd zeer in 't oog springt. En dat was ook inderdaad de plaats waar wij elkaar ont moetten. De vreugde en de dankbaarheid hier over uitten zich niet alleen in deze dienst, maar ook in de vriendschap en openheid, waarmee wij elkaar in persoonlijke ge sprekken konden benaderen. En ook in de hartelijkheid waarmee ons een afscheid werd bereid. Mevrouw mr A. HonnefBender Leidse kinderen naar Overijssel Georganiseerd door Hervormde Gezinszorg Er is een landelijke organisatie. ,,Va- cantievreugd voor stadsjeugd", die er voor zorgt, dat jongens en meisjes uit de grote steden enkele weken van hun vacantie op het platteland kunnen door brengen. Deze organisatie heeft onlangs de diaconie van de Hervormde Gemeen te verzocht enkele groepen kinderen samen te stellen voor een vacantie in Overijssel. Zuster A. Kooren heeft toen een lijst van ruim zestig kinderen ge maakt, die als ze straks weer naar school was soms zeer fel. Ook het gaan, kunnen zeggen, dat ze een onver- schoonspringen ontmoette veel waarde- getelijke vacantie bij boeren in Over- ring. Aan dit nummer namen deel mej. ijssel hebben doorgebracht. Jonker en de heren Vossen en Brugi Gisteren is de eerste groep, bestaande Het geheel werd opgeluisterd uit 35 kinderen, in een bus van de ziek. De burgemeester toonde ook zijn Hooglandse Kerkgracht vertrokken. Na- belangstelling. De burgerij tuurlijk deden tal van ouders de kinde- mei» dankbaar voor het beschik- ren uitgeleide- De meeste deelnemers baar stellen van de pryzen. blijven twee weken in hun vacantie- De uitslagen: oord. sommigen zelfs vier. De leeftijden 30 M schoolslag: meisjes van tien tot variëren van zes tot veertien jaar. Bin- twaalf jaar: 1. E. nenkort zal de tweede groep, die uit on- boom, 3. C. Hogervorst; geveer dertig kinderen bestaat, vertrek- l. A. Verdijk. 2. J. Rotteveel, 3. J. Rot- ken. teveel. L.D.W.S.-toumooi Verliezersronde had weinig te betekenen Rijnsb. Boys versloeg L.F.C. met 13 zuinigsie, de beste! de Medezeggenschap: harmonische samenwerking tussen directies en ondergeschikten Leids overheidspersoneel bezon zich op deze stof Enkele tientallen leden van de afde ling Leiden van de Ned. Chr. bond var overheidspersoneel wydden gisteravond het gebouw voor Chr. Sociale Belai een uitvoerige bespreking aan h> vraagstuk van de rhedezeggenschap, dit aar aanleiding van het rapport va erkcommissie tot voorbereiding :n plaatselijk reglement medezeggen schap gemeentepersoneel, dat twee maanden geleden het licht zag en waar alle leden een afdruk hadden ont vangen. Dit rapport is ondertekend door ethouder van sociale zaken, de heer S. Menken, de heren D. Boogerd en Y. ia, vertegenwoordigers van het in stituut hoofden van dienst, de heren J. Jonge C.N.V.-ers fietsten naar de Sleutelstad Tochten door ons land genieten veel belangstelling Het C.N.V. is bezig zijn toekomst te zekeren door de jeugd te winnen, organiseert vanuit verschillende plaat- en streken in ons land fietstochten jonge C.N.V.-ers om hun een inzicht te geven in het werk van de vakbewe ging. En zelfs het veilig verkeer komt nog deze tochten te pas, want de leide de groep uit Hengelo, die gisteravond door de Leidse Chr. Besturenbond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen werd ontvangen, zei, dat de opzet ook was de jeugd met het moderne snelverkeer ver trouwd te maken. Van de clubs, die op deze i an de Nederlandse dreven zien, zijn niet alleen jongens lid. Ook meisjes wor den graag als lid toegelaten, omdat men begrepen heeft, dat de toekomstige huis- .ven een zeer sterke stem in het ka pittel van aansluiting bij de Vakbewe ging kunnen hebben. De leider uit Meppel vertelde bij het onderhoud, dat wij gistermiddag met hem hadden nog iets over het clubwerk bij het C.N.V. „Wij hebben de leiding", de heer Jonkers, „maar het werk Gezinszorg Hervormde Gemeente dej. mr A. H. Zeijger heeft haar be noeming tot .sociaal werkster bij de com- voor bijzondere kerkelijke ge zinszorg van de Leidse Hervormde Ge meente aangenomen In verband hier- heeft zij haar functie van algemeen jeugdleidster bij de Hervormde jeugd- raad neergelegd. wordt door de jongeren gedaan omdat wij ook zo hen willen winnen". De heer Jonkers is nu viermaal als lei der mee geweest. Maar nog niet één keer heeft hij iemand horen mopperen. Dit is veelbetekenend, want de jongens en meisjes kennen elkaar aan het begin van de tochten over het algemeen niet en moeten dus tijdens de ritten op elkaar ingespeeld raken. Aan de andere kant zou men kunnen zeggen, dat het toch ook weer niet zo'n wonder is, want som migen hadden de zee nog nooit gezien. Militair hospitaal weldra geheel verdwenen Nieuwe bestemming voor het terrein nog niet gevonden Over drie weken zal de afbraak van het ongeveer 80 jaar oude militaire hos pitaal voltooid zijn. Tot op een diepte van één meter onder de grond is het bouwwerk verdwenen. De verdere fun deringen blijven zitten. De firma Van den Heuvel te Rotterdam, die het ge bouw heeft gesloopt, heeft volgens de plannen kunnen werken; tijdens de werkzaamheden hebben zich geen bij zonderheden voorgedaan. Het was inmiddels een hele „kluif", Het gefbouw leverde op: 4000 ton puin, 13 ton zink en 170 m3 hout. Het puin heeft een nieuwe bestemming gevonden: het wordtg gebruikt bij de Zuiderzee- Op het terrein staan nu nog een gym nastieklokaal en een badhuis. Het terrein is nog steeds eigendom van het ministerie van Oorlog. Een nieuwe bestemming is er nog niet aan gegeven. Blom, W. J. Kriek en W. Veerman, ver tegenwoordigers van de Unie van over heidspersoneel. en de heer G. P. E. Weyer, chef van de afdeling algemene zaken. De bespreking werd ingeleid door de hoofdbestuurder de heer 't Lam. Deze zei, dat het vraagstuk van de mede zeggenschap niet nieuw is. 25 Jaar gele den al werd door het Chr. Nat. Vakver bond een Chr. sociale cursus georgani seerd met de medezeggenschap als on derwerp. Hoe komt het dan. dat wij nu eerst met onze neus op het vraagstuk worden gedrukt? Tegenwoordig hebben wij vooral met de uitbouw van de mede zeggenschap in de bedrijven te maken. Het galt nu niet meer alleen over de arbeidsvoorwaarden, maar de mening de werknemers wordt ook gevraagd financiële, economische en techni sche aangelegenheden. Het terrein is dus aanmerkelijk uitgebreid. Vandaar, dat het vraagstuk weer actueel is geworden. De heer 't Lam bracht een en ander in verband met de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Uitvoerig ging spr. vervolgens in op de principiële betekenis van de medezeg genschap. Hij kwam tot de conclusie, dat medezeggenschap niet betekent een aanranding van het gezag, maar een be perking van het absolutisme. Medezeg genschap betekent: medeweten, mede- spreken, mede-beoordelen, mede te zeg gen. mede te beslissen, mede verant- oordelijk te zijn. We moeten vooral niet gaan denken, dat wij het nu vooi zeggen krijgen. Er moet een harmonische samenwerking ontstaan tussen de direc- en de ondergeschikten. Het slagen hangt in het bijzonder af van de men taliteit van hen, die de medezeggenschap i de bedrijven moeten realiseren. In de bespreking kwamen tal van gen, zowel over de inleiding als ovei rapport aan de orde. Deze avond heeft verhelderend gewerkt. Jammer dat meer belanghebbenden waren opge komen. Is het waar, zoals de heer 't Lam dat deze materie zo weinig bij de werknemers leeft? Of betrof het hier slechts een zomers verschijnsel? Geslaagd voor belasting consulent Onze stadgenoot de heer E- J. va Cortenberghe is geslaagd voor het ex: belastingconsulent. Het exame werd afgenomen door het Ned. college voor belastingconsulenten te Den Haag Verbeteringen in „Endegeest' B. en W. stellen de raad voor 30.000 beschikbaar te stellen voor verbetering van het mannenpaviljoen F van Ende geest; 20.635 voor verbetering vai kamers der verpleegsters; 40.900 vernieuwing van de verwarmingsinstaj- latie van de vrouwenpaviljoens E e Wel, wel, daar heeft Rynsb. Boys dan toch nog beslag gelegd op de derde prijs. Doch over de wedstrijd zelf, tegen L.F.C., vallen waarlijk geen daverende dingen te vertellen. Men ziet bij een tournooi van adspiranten-uit-de-zoveelste-klasse ongetwijfeld wedstrijden met meer pit en allure! Het enige opmerkelijke voorval was eigenlijk, dat de Rijnsburgse in valler-linksbuiten De Mare, vlak voor men met de feestelijkheden startte, door een toevallig op de L.D.W.S.-grasmat verblijvend paard op een ongeoorloofde manier werd geraakt. Het kostte hem een pijnlijke enkel en hij verkoos reeds in de eerste minuut verder voetballen! Om de waarheid te zeggen: de Rijns- burgers brachten er in de eerste helft stukken meer van terecht dan de L F C. reserves (er was niet één speler uit het eerste elftal bij). En waren de geel zwarten volledig geweest, dan was het L.F.C. ongetwijfeld vergaan, zoals het de Boys Zaterdag j.l. tegen Stormvogels gaan is. Doch de Boys waren niet volledig erves hebben de elftalcommissie ook niet bepaald plezierige ogenblikken bezorgd! Zo kon het gebeuren, dat L.F.C. de rust slechts met 02 achterstond, terwijl het minstens 04 had kunnen zijn. In de rust viel er bij L.F.C. een speler uit. Uit de beschikbare reserves haalde mannetje, dat door iedereen als „Jonas" werd begroet en toegejuicht. Jonas kon inderdaad een zeer verdienste lijk stukje voetbal weggeven. En boven dien fungeerde hij zo'n beetje als trainer, die zijn gezellen onder het loopje door voortdurend aanwijzingen-in-de-goede- richting gaf. Het hielp! Hij kweekte bij de rest zijn équipe een geestdrift, die men L.F.C. voor de rust nauwelyks mogelijk had gehouden. En toen het dan al vrij gauw 12 werd, verwachtte dat het met de Rijnsburgse voorsprong ïens gauw gedaan kon zijn. Helaas LF.C.: er kwam zo af en toe ook nog wel eens een Boys-aanval en bij één daarvan knalde J. van Duin in de Leidse touwen: 13. Hierna was de' scheidsrechter verplicht het spul even te stoppen, omdat hij tot de ontdekking kwam. dat de Leidse Geslaagd voor het mid denstandsdiploma Gisteren zijn te Leiden voor het mid denstands-examen geslaagd: H C Kempers. A'dam; A M v Keste- n, Leiden; C B J Klaassen. Voorscho ten: C Kleer, Leiden: N G v d Klein, Aarlanderveen: C J Klever. Koudekerk: J Klok, Katwijk a/Zee: J J Th v d Klugt. Noordwijkerhout; H Knecht, Alphen a/d Rijn: P v d Knijff. Nieuwe Wetering; C de Koning, Leiden; W de Koning, Rijnsburg; W J Kloos. Leiden; K Koren. Alphen a/d Rijn: J Kranenburg. Alphen a/d Rijn; W Kuyper. Sassenheim; J Kuyt. Katwijk a/Zee: J de Lange. Wou- brugge: P Langenberg. Oegstgeest; C J v Leeuwen. Leiden; JEv Leeuwen. Kat wijk a.d. Rijn; L v Leeuwen. Zoeterwou- de; M C v Leeuwen. Leimuiden; C Th Le- liveld. Ter Aar; C A Lemmers. Leimui den: M G Lestrade, Voorhout; P C van LeydenAmmerlaan. Hoogmade; J J Ligtvoet. Leiden: M A v d Linden, Lisse: B J Loogman, Alphen a'd Rijn; N G Mank, Leiden; C L M Manshande, Hil- legom; M Ch Mathot. Voorschoten; B Merbis. Leiden: HDvd Mey, Rijnsburg; J v d Mey, Leiden; C G A Meyer, Roe- lofarendsveen; G L M Meyer, Sassen heim; J A Meyer, Wassenaar; P G Meyer. Leiden: G J Minnee, Katwijk a/Zee; C Tuinhof de Moed. Leiden; A Mol, Lei derdorp; W A Mol. Voorschoten; G M de Monije. Rijnsburg; A de Mooy, Rijns- burg; P J de Moov, Oegstgeest; W de Mooy. Oegstgeest: B Maree. Wassenaar: P J Mulder, Leiden; J Need,-Leiden; K C v d Niet, Wassenaar; A H v Nobelen, Noordwijkerhout; P J Noordman, Lei den; N A Oudewater. Leiden: B H Otto, Rijpwetering; A J Oudshoorn. Roelof- arendsveen; J Oudshoorn, Nieuwkoop; H Ouwehand. Katwijk a/Zee; H S Pen- nings, Oud Ade; P M Perquin, Leiden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes, z v J B Pad- ding en J M van Dijk; Rose, d v J S Schermer Voest en R M Baros; Johanna M L, d v C Rovers en W Broeders: Lai- ma, d v L Vanags en O Kriscuns; Simon H, z v J C N van Iterson en W J Bal- sink; Johanna Th M, d v J W Schlepers M J Assen; Johannes J. z v J Floris- >n en M Nieuwenburg; Theodora A M, v F J Buis en H C M Si-ngeling. GETROUWD: B Nuijens en A E Scho- neveld; W Baart en W H Riethoven; W L Kerkvliet en G J Fasel; P C v d Luoht S C Bodrij; H Spies en J M E Sosef; M Beij en J Zandbergen; J Simonis en M A v d Bos; L C W Batenburg en C I Alphenaar; G W de Ruiter en C L van Ginniken; N A J Kienjet en S Keijzer. OVERLEDEN: M M van Putten, wed v van Soest, 71 j; J C P M Postma, d, 2 dagen. Schoolwedstrijden in het zwembad te Sassenheim Honderdvijftig jongens en meisjes streden om de prijzen Bestraald door fraai zomerweer wer-i Rugslag: meisjes tien tot 12 jaar: 1. den in het gemeentelijk zwembad te Sas- N. Dorrepaal. 2. G. Hogenboom, 3. R. senheim de jaarlijkse schoolwedstrijden j Hulsebos; 1314 jaar: 1. A. Verdijk, 2. gehouden. Ongeveer 150 jongens en J. Bakker, 3. J. Rotteveel, meisjes namen aan de uitvoering van de Vrije slag: meisjes 10-12 jaar: 1. G. verschillende nummers deel. De strijd i van Klaveren, 2. T. Roosa, 3. N. Dorre- paal; 1314 jaar: W. van Klaveren, 2. J. van Duivenvoorde, 3. J. Bakker. Hinderniszwemmen: meisjes 1012 jaar: 1. B. Rotteveel. 2. E. Postma. 3. G. van Klaveren: meisjes 1314 jaar: 1. J. Rotteveel, 2. W. van Klaveren, 3. M. Up- hof. 3 Maal 30 m schoolslag estafette: 1. St Agathaschool Lisse, 2. St Annaschool Sassenheim. ,u, M schelslag: ion»™ ltt_12 jaar; 1. Postma, 2. G. Hogen- 2 L; Westet-bej-k 3. K. Bee- ■vorst; 13 tot 14 lier: F- K°rs- 2 2 v*n Mau" rik. 3. D. Breedijk. 30 M rugslag: jongens 10 tot 12 jaar: 1. K. Beelen; 13—14 jaar: 1. P. van der Zwet. 2. J. van Maurik, 3. K. Turk. 30 M vrije slag: jongens 1012 jaar: I. P. Tibbeel, 2. H. Franken, 3. P. Vis; 13— 14 jaar: 1. K. van Diest, 2. H. van der Haak. 3. P. van der Zwet. 30 M hinderniszwemmen: jongens 10 tot 12 jaar: 1. L. Westerbeek. 2. W. van Noort, 3. A. Hogendoorn; 13 tot 14 jaar: 1. H. van der Haak, 2. J. van Maurik, 3. K. van Diest. 3 Maal 30 m schoolslag estafette: 1. St Jozefschool Lisse, 2. Hervormde school Sassenheim. 30 M schoolslag m.u.l.o.: meisjes 12 tot 14 jaar: 1. C. van Keulen. 2. R. Hors man. 3. A. Kroon; 15 tot 17 jaar: 1. C. Bulten, 2. N. Kersbergen, 3. E. Kuilen burg. 30 M rugslag: meisjes 12 tot 14 jaar: 1. Th. Wassenaar, 2. M. Dahlkamp, 3. L. Kroon. 30 M vrije slag: meisjes 15 tot 17 jaar: 1. R. Horsman, 2. N. Kersbergen. 30 M hinderniszwemmen: meisjes 12 tot 14 jaar: 1. C. Bulten, 2. J. van der Aart. 3. A. Kroon. Driemaal dertig m schoolslag estafette: 1. R.K. m.uJ.o. Lisse, 2. Geref. m.u.l.o. Lisse. 30 M schoolslag m.u.Lo.: jongens 12 tot 14 jaar: 1. J. van Duivenvoorde, 2. H. van der Wagt. 3. H. van der Wagt: 15 tot 17 jaar: 1. D. Verver, 2. K. de Haas, 3. J. van de Wetering. 30 M rugslag: jongens 15 tot 17 jaar: 1. H. Möhlman, 2. K. de Haas, 3. K. Koop- 30 M vrije slag: jongens 12 tot 14 jaar: I. J. Duivenvoorde, 2. P. Verbout, 3. H. van der Wag-t; 15 tot 17 jaar: G. van der Tang, 2. P. Wassenaar, 3. H. Huigen. 30 M hinderniszwemmen: jongens 12 tot tot 14 jaar: 1. J. Duivenvoorde, 2. P. Verbout. 3. H. van der Wagt; 15 tot 17 lar: 1. J. Frijlink. 3 Maal 30 m schoolslag estafette: 1. De issersohool m.u.1.0., 2. R.K. m.u.l.o. Lis- grensrechter spoorloos verdwenen wa: Maar even later verscheen hij dan w op het appèl met het correcte excu dat hij was wezen schaften! L.F.C. zette daarna de zaken op de zelfde voet verder. Men creëerde prompt een paar alleraardigste kansen, die echter even prompt om zeep hielp. Zo won Rijnsb. Boys eindelijk deze ver liezersronde. Maar het was geen over winning, die vreugde bracht! Finland won van Zweden nwedstriji Zweden, welke te Helsinki werd gehouden, eindigde met een 216 194 pnt overwinning voor de Finnen, die hiermede hun eerste overwinning op de Zweden sedert 1939 boekten. De Zweedse B-athleten, die te Oslo tegen Noorwegen B uitkwamen, behaalden een ruime over winning. Het resultaat was 113 li—98 Vè pnt voor Zweden. Euwe won van Rodriguez Dr Euwe heeft gisteren in het inter nationaal schaaktournooi te Gyon ge wonnen van de Spanjaard Lorenzo Ro driguez. Rossolimo en Pilnik speelden terwijl de Brit Wood de Span jaard Rico versloeg. De Spanjaard Pómar Prins (Nederland). Rossolimo heeft acht wedstrijden gespeeld en Euwe Beiden hebben 5^ pnt. Prins heeft 4 pnt. Speedway Nederland- Noorwegen Op Zaterdag 4 Augustus a-s. wordt te Rijswijk de internationale speedway wedstrijd Nederland—Noorwegen ge houden. Het Nederlandse team zal ver- kt worden met de Nieuw-Zeelandse rijders Byford en Abernetty. (Advertentie) Herbenoeming gemeente artsen B. en W. stellen de raad voor de ge meente-artsen mej. C. Hovens en de heer J. H. F. Lahr opnieuw te benoemen, tot 1 Januari 1953. Zilveren jubilaris in het Diaconessenhuis Op 3 Augustus a.s. wordt in het Dia conessenhuis door de heer W. Stavleu een zilveren jubileum gevierd. Het is dan 25 jaar geleden, dat hij daar als chef-machinist in dienst kwam. Er zijn van de heer Stavleu geen bij zondere dingen te vermelden. In alle jaren, die sinds 1926 zijn verstreken, heeft de jubilaris rustig zijn plicht ge daan. In de woelige oorlogstijd, toen men werd gedwongenrie verhuizen naar het Zendingshuis te Oegstgeest, bleef de heer Stavleu als enig lid van het perso neel achter. Zo kon men achter het ijzeren gordijn van de Duitse inbeslag- ng blijven kijken door de ogen van de chef-machinist. die(de verwarmings ketels behoedde Voor vernieling. Nu woont de chef in een mooi huisje op het terrein van het Huis. Een intieme huldi ging zal de derde Augustus voor de heer Stavleu toch niet ongemerkt voorbij doen HAZERSWOUDE Spreekuur burgemeester Het spreekuur van de burgemeester ZOETERWOUDE Collecte voor „Sole Mio" Zaterdag a.s. wordt in onze gemeente en collecte gehouden ten bate van A.Z.C. I verloor van Zwemlust I Na de moedgevende wedstrijden in het begin van de competitie heeft het de Alphense zwemclub aan teleurstellingen de 2e klasse niet ontbroken. Het ze vental telt enkele zwakke plekken en mist daardoor juist de hardheid om op kritieke momenten een beslissing in eigen voordeel te kunnen forceren. Gisteravond was „Zwemlust" uit Utreoht op bezoek. Evenals de uitwed strijd verloor A.Z.C. met 30. Toch was speciaal in de eerste helft, van krachtsverschil weinig sprake. Zelfs kreeg de thuisclub de beste kansen, maar midvoor Kamper, die onvoldoende ver vangen werd door Cees v. d. Bijl, werd sterk gemist. Nadat verschillende goede aanvallen van A.Z.C. waren afgeslagen, wisten de gasten enkele tegenaanvallen te forceren en het was Egberts, die juist de wisseling „Zwemlust" de lei ding gaf. Rust 01. In de tweede helft bleken de bezoe kers veel sneller te zijn en vooral plaat- zij beter. Ondanks goed werk van doelman De Graaff werd het door Van der Linde 0—2 en kort voor het einde volgde een fraai derde doelpunt. Toen A.Z.C., nadat de stand 0—2 was gewor den, het zwaartepunt op de aanval leg de, trad Zwemlust niet steeds sportief op, de leiding was dan ook onvol- A.Z.C. 2 nam in de wedstrijd tegen Gouwe 2 uit Waddinxveen de leiding, moest met 12 de eer aan de be zoekers laten. Onderlinge wedstrijden „De Zijl" Geringe deelneming Onder matige belangstelling vonden gisteravond in de aweminrichting „Da de onderlinge wedstrijden plaats. weer was niet best en de deelneming gering. De wedstrijden brachten slechtj voor F. Thyssen op de 50 m vrije slag heren de goede tijd van 28.2 seconden. De uitslagen waren: 25 M rugslag meisjes tot 12 jaar: 1 E, Stouten, 2 A. Menjjnen, 3 A. Menynen. 25 M rugslag jongens tot 12 jaar: 1 J. Devilee. 25 M schoolslag meisjes tot 12 jaar: 1 R. Trago, 2 L. Laken en A. Menynen, 3 W. Teyn, E. Stouten en J. Slingerland. 25 M schoolslag jongens tot 12 jaar» 1 A. Jansen, 2 J. Welling, 3 B. de Vries. 25 M vrye slag meisjes tot 12 Jaar: 1 A. Menynen, 2 A. Menynen. 25 M vrije slag jongens tot 12 jaar: l J. de Haas. 2 J. Welling, 3 B. de Vries. 50 M schoolslag meisjes 13 tot 15 jaar: 1 D. Wolring, 2 C. van Buren, 3 A. Schellingerhout, 4 B. Dijkstra. 50 M rugslag adspiranten: 1 J. van Leeuwen, 2 F. Snik. 3 W. de Vries. 50 M schoolslag heren: 1 A. Plezier, 2 van der Linden, 3 L. Stokhuizen. 50 M vrije slag meisjes 13 tot 15 jaar: 1 D. Enseling, 2 D. Wolring, 3 A. van Schooten. 50 M vrije slag heren: 1 F. Thijssen, 2 J. Prevoo, 3 A. Roman. Idem adspiranten: 1 J. van Leeuwen, 2 W. de Vries, 3 F. Snik. 50 M schoolslag dames: 1 C. Iterson, 2 G. Lammers, 3 M. Langezaal. 100 M schoolslag heren: 1 A. Plezier, A. van der Linden. 100 M vrije slag heren: 1 F. ThUsseo, 2 L. Stokhuizen, 3 J. Prevoo,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3