Engeland wil nadere inlichtingen over het Perzische aanbod „Spaanse kwestie kan breuk in Westerse wereld veroorzaken" Hoe houd ik de blaren van mijn voeten? Drie Vlissingse Geuzen Van het erf van School en Kerk DONDERDAG 26 JULI 15* Morrison in het Lagerhuis Britse buitenlandse politiek een grote rede aangehoord van Morrison, de minister van Buitenlandse Zaken. De voornaamste onderwerpen in het debat waren de Duitse herbewapening, het ontwerp-vredesverdrag met Japan, de kwestie-Span je en de Russische vredesvoorstellen. Over Perzië heeft de minister nog weinig gezegd. Hij volstond met de verklaring, van Harriman te hebben vernomen, dat de Perzen „klaarblijkelijk bereid zijn" de onderhandelingen te hervatten. Volgens Morrison was het standpunt van de Perzen in sommige opzichten niet duidelijk, zodat hij om ophelde ring heeft verzocht. Maandag zal een algemeen debat worden gehouden over Perzië en het Midden-Oosten. zich niet langer te bemoeien met de employé's van de Anglo-Iranian. Dit punt is niet tot een voorwaar de gesteld voor het zenden van een missie, maar het komt er eigenlijk wel op neer. Perzische regering weer aan 't bed van Mossadeq Gisteravond is het Perzische kabinet aan het bed van premier Mossadeq in buitengewone zitting bijeengekomen. De Britse ambassade te Teheran verklaarde gisteravond nog geen telegram uit Lon den te hebben ontvangen, waarin een nadere toelichting op de Perzische voorstellen wordt gevraagd. Nadat Morrison een uiteenzetting had gegeven van de doeleinden, die Enge land in het algemeen belang nastreeft sprak hü over de Duitse herbewapening, die volgens de minister redelijk en noodzakelijk is. Hij verwacht, dat op korte termijn overeenstemming zal wor den bereikt over Duitsland's aandeel in de West-Europese verdediging. Onder toejuichingen van de socialis ten verklaarde Morrison met nadruk, dat Engeland niet van mening is dat het opnemen van Spanje in de West- Europese verdediging een versterking zou betekenen voor de gemeenschap der vrijheidlievende landen. Aan Amerika is meegedeeld, dat de strategische voordelen van het inscha kelen van Spanje zullen wegvallen tegen de politieke scheuring die zulks onder de Westerse landen kan veroorzaken. Over de Sowjet-Unie zeide de minister, dat voorzichtigheid aan de dag gelegd dient te worden t.a.v. de min of meer aantrekkelijke vormen, waarin de com munistische vredescampagnes zich van tijd tot tijd aan ons plegen te vertonen. De minister concludeerde, dat ongeluk kigerwijze de daden van de communis ten zeer in strijd zijn met hun van vre delievendheid overvloeiende woorden. In dien de Russen werkelijk een nieuwe koers zouden gaan volgen dan zal En geland de geboden gelegenheid voor een nieuwe vooruitgang voor de gehele we reld met beide handen aangrijpen, zo verklaarde Morrison. Intussen wacht men in Perzië op het Britse antwoord op het aanbod tot hervatting der onderhandelingen. Hoewel er nog geen sprake is van een eis, dringt Engeland er blijkbaar Premie van 4,6 pet nodig voor verpl.verzekering „Enige goede oplossing: één soort verzekerden" Een eenvoudig rekensommetje wijst uit dat bij het huidige peil van de ver strekkingen de premie voor de ver plichte ziekenfonds-verzekering minstens op 4.6 pet moet worden gebracht. Aldus de heer C. J. van Lieden, voorzitter van de Centrale Bond van onderling be heerde ziekenfondsen, die gisteren in Utrecht vergaderde. Deze premie bedraagt thans 3.6 pet en de bond had reeds lang gepleit voor een verhoging tot 4 pet, zoals we dezer dagen nog meldden. Ook op deze vergadering werd alarm geslagen over de toekomst van de verzekering: als er geen drasti sche maatregeeln genomen worden, zal er een millioenentekort ontstaan. De bondsvoorzitter noemde als enige goede oplossing de instelling van één soort verzekerden, dus het wegvallen van de onderscheiding verplicht en vrijwil lig. Ook voor de ambtenaren dient er geen apart fonds te komen. Ook de medewerkers zullen een offer moeten brengen voor de handhaving op het huidige peil van de gezondheidszorg. De honorariumwensen en de steeds stij gende kostenfactoren in het ziekenfonds wezen maken de toestand schier onhoud baar, aldus de heer Van Lienden. Met de Vierdaagse langs Maas en Waal Aan de ene schoen een leren, en aan de andere een gummizooi (Van een onzer verslaggevers) DE TWEEDE DAG van de Vierdaagse was, wat het weer betreft, wel iets beter dan de eerste. Er was wel geen zon de temperatuur lokte toohkrachtig op "aan," dat"penlë i n0« niet om Mns even lekker aan de kant te gaan zitten maar het was eerst zijn oprechtheid toont, door iover het algemeen droog en daarmee was al veel gewonnen. Vanouds geldt de tweede dag als de zwaarste. Wie de tweede dag tot een goed eindp (Advertentie) I brengt en op de derde dag tenminste aan de start verschijnt, die komt er Doof dat ZOnrbranden Iover ^et gemeen wel. Als dat dit jaar weer zo gaat gaat het niet slecht, op Uw maag met 'n paar Kennies. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kimt U ajtij'd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. Kansen voor Nederlan ders in Venezuela Een land waar men op de begroting overhoudt Venezuela is een land, dat voor Neder landers vele mogelijkheden biedt. Dit is een land in opkomst, dat ten gevolge van de geweldige inkomsten van de petro- leummaatschappijen jaarlijks een over schot op zijn begroting heeft. Dat zei dr H. Riemens, onze gezant te Caracas, gisteren aan een lunch van de afd. Amsterdam van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel. Dr Rie mens bepleitte spoedige oprichting van een Nederlands-Venezolaanse Kamer van Koophandel. Teleurstellend noemde dr Riemens het, dat slechts één procent van de totale import uit Nederland komt. Slechts onze kaas is er een gewild artikel. Voor ons liggen de mogelijkheden allereerst in landbouw- en veeteeltproducten. Ver volgens in het leveren van diensten, zoals de KLM, de KNSM en Nederlandse ver zekeringsmaatschappijen reeds verrichten en tenslotte in het vestigen van onder nemingen met ten dele Nederlands en ten dele Venezolaans kapitaal of het as sociëren met bestaande maatschappijen. Emigratiemogelijkheden zijn aanwezig, vooral voor vakarbeiders. Nieuwe Rijndam dooi New York feestelijk begroet De Rijndam, het nieuwe schip van de H.A.L., is gisteren voor het eerst in de haven van New York aangekomen. Blus boten van de brandweer spoten fonteinen de lucht in, hefschroefvliegtuigen cirkel den om het schip en passerende schepen verwelkomden de Rijndam met drie fluitstoten. Vragen van Kamerlid over treinongeluk Het Eerste Kamerlid A. A. Schoonen- berg (comm.) heeft minister Wemmers gevraagd, of hij de resultaten wil open baar maken van het onderzoek naa oorzaak van het treinongeluk van terdag j-L in Gouda. Hij vraagt of sterk doorgevoerde rationalisatie het per. soneel doet inkrimpen. Geen Ned. resolutie over Suezk anaal Nederland heeft niet het hetzij alleen, hetzij in vereniging, resolutie in de Veiligheidsraad in te die nen i.v.m. de Israëlische klacht over de belemmeringen van Egypte in het Suez- kanaal. Dit wordt van bevoegde zijde verklaard n-a v. berichten als zouden Nederland en Frankrijk samen ee lutie In de maak hebben. „Ontsporing" neemt af De ontsparing bij de Nederlandse «paarbanken (Rijkspostspaarbank, part. spaarbanken en bankspaarbanken) be droeg in Juni „slechts" 10.3 millioen tegen nog ƒ12.3 millioen in Mei. Inge legd werd ƒ58.4 millioen, terugbetaald ƒ68.7 millioen. want van de 9104 die Dinsdagmorgen startten bereikten er gisteravond 8919 de finish. De in totaal 185 uitvallers vormen dus maar twee procent. De tocht ging gisteren door het land I het met de voetjes staat. De medische van Maas en Waal. Wvchen was daar het conclusies als ze eruit komen horen verzamelpunt waar de deelnemers aan'we later wel de 30. 40. 50 en 55 km elkaar weer trof-i Zo ging het gisteren dan in het land fen, nadat ze vroeger op de dag bij Beu- Van Maas en Waal, waar de bevolking ningen uit elkaar waren gegaan. Op het rnaar een dag vrij had genomen raadhuis, dat eigenlijk een soort kasteel;niets van het wandelfeest te mi werden de autoriteiten van de Vier- j wel de burgergroepen als de miliaire daagse, de mensen dus die niet wandelen, détachementen werden luide toegejuicht ontvangen. en de individuelen kregen ook hun beurt, De wandelaars zagen uiteraard het'zeker als oud-gedienden, zoals de 78-ja- raadhuis slechts aan de buitenkant. Ze j rige Opa Dinkelaar uit Den Haag pas waren trouwens gekomen om te wande-seerden. Vandaag treft men het beter len en dat deden ze allen welgemoed.1 met het weer. Er is tenminste zon, maai Natuurlijk waren er weer blaren, maar er zijn wandelaars die al enigszins be de medische verzorging moet ook wat tejnauwd kijken. doen hebben. j Als het maar niet te warm wordt. In Iedere wandelaar weet, waar hij langs j elk al wordt het beeld fleuriger, de weg de zo gewenste voetverzorging evenalg het landschap r0nd Mook en krijgen kan. Steken de blaren al te erg. Groesbeek. Want daar loopt vandaag het dan de tanden op elkaar tot de eerste hulppost. Dan worden ze wel wegge- De Vierdaagse is een wandelfestijn en en voelt er niets voor. dat wandelaars die haast niet meer kunnen, in uiterste krachtsinspanning toch het parcours uit lopen. Het moet een gezond genoegen blijven. Ja die blaren. „Zit 'em in je schoenen" zegt er een. Anderen lachen om blaren. „Mij niet gezien." Dat de schoenen er wel invloed op hebben, hebben de Am- bonrièzen ondervonden. Ze liepen Dins dag op gummischoenen. Oh. wat gaf dat narigheid. Gisteren hebben ze maar gauw andere schoenen laten aanrukken. Intussen hebben ze al zeven uitvallers. Dan doen de andere korpsen het beter, die tellen vrijwel geen uitvallers. Kijk die pittige blauwvosjes. Men ziet (een dames-wandelclub uit Nijme gen), ze stappen vrolijk voort alsof niets hen hinderen kan. Ze dragen aan de ene voet een schoen met leren zool en aan de andere voet schoen met gummizooi En dr Funke uit Amsterdam, die dit schoeisel ont wierp. iedere dag maar controleren hoe parcours doorheen. DE VIERDAAGSE 4e MARSDAG 27JUU' (Advertentie) U presleeri méér onder hel qenol van ie qeionde en „eHri«en<le „Fooien" afzonderlijk berekenen Ook in calé's om een nota vragen Daar er bij het publiek gegronde klach ten zijn over het vaststellen en het ver rekenen van het zogenaamde bedienings- geld, de vervanger van de ouderwetse fooi, heeft de Federatie van Werkgevers organisaties in het Horecabedrijf er de aandacht op gevestigd dat het personeel verplicht is dit „geld" afzonderlijk rekening te brengen en dat volgens de wet de bedrijven het percentage moeten bekend maken. De zogenaamde „inclusiefberekening" is zo wordt beklemtoond alléén ge oorloofd als aan de gasten is bekend ge maakt dat het bedieningsgeld in de prij zen is begrepen. Ten aanzien van de grootte van het bedieningsgeld worden de bedrijven ge adviseerd de volgende percentages in acht te nemen: in café's en restaurants 15 'pet, in cafetaria's 10 pet, in hotels bij een verblijf van één tot en met vier nach ten 15 pet en bij een langer verblijf ten minste 10 pet. Bij partijen 1015 pet. Voor zogenaamde pensionovereenkomsten wordt aangeraden een percentage van minstens 10 pet toe te passen, met dien verstande dat over de verteringen die niet tot het „pension" behoren, 15 pet wordt berekend. Het publiek wordt aangeraden steeds ook in café-restaurants en café's om een nota te vragen. In hotels en restaurants is men zelfs verplicht een nota te ver strekken. Drie jactr niet meer in een warenhuis De Amsterdamse politierechter heeft gisteren twee winkeldieveggen, behalve een boete van resp. 30 en 40 gulden en een maand voorwaardelijk, ook een proef tijd van drie jaar gegeven, waarin zij geen warenhuis meer mogen bezoeken. De officier van Justitie waarschuwde er voor dat hij waarschijnlijk binnenkort in dergelijke gevallen tot'onmiddellijke ge- vangennërrühg'ióü Overgaan. Kamper emaillefabrieken op eeuwfeest „Koninklijk" De Kamper emaillefabrieken, die hon derd jaar bestaan, mogen voortaan het praedicaat „Koninklijke" voeren. Een der directeuren, de heer J. H. H. Berk, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Aan het gemeentebestuur wordt een klok aangeboden voor het carillon, ter waarde van 5000, en de personeels leden en de gepensionncerden krijgen gratificatie en een gedenkboek. Op deze fabriek is nog nooit een arbeidsconflict voorgekomen. Gisteren is een monument onthuld, vervaardigd door de Amster damse beeldhouwer Lex Horn. Sneller rechtsherstel bij onroerend goed De regering heeft een nieuwe regeling voorgesteld voor het rechtsherstel bij roerend goed. Gelijk tot nu toe zullen de afdeling Onroerende Goederen en haar medewerkers eerst proberen een minne lijke regeling tussen oorlogskopers en gedepossedeerden tot stand te brengen, Maar thans is voor de afdeling de moge lijkheid geopendi om, wanneer deze po gingen binnen een redelijke termijn schipbreuk lijden, zelf een regeling ti treffen. De afdeling zal niet meer de taak heb ben om ambtshalve zoveel mogelijk de gevallen na te gaan, waarin rechtsherstel zou kunnen plaats vinden. Een onbeken de belanghebbende zal voortaan bij de te bevorderen minnelijke regeling kun nen worden vertegenwoordigd door eer te benoemen onzijdig persoon. Een en ander zal de afwikkeling van het rechtsherstel bespoedigen. Thans ij Vk deel van. alle rechtsherstelverzoeken betreffende onroerend goed afgewerkt. New Yorks gouverneur naar Djakarta Morgen wordt de gouverneur van New York. de heer Dewey, die candidaat ge weest is voor het presidentschap der Ver. Staten, te Djakarta verwacht. Bij deze gelegenheid zal de ambassadeur receptie geven. Dewey maakt een oriëntatiereis door het Verre Oosten- Ambassadeur van rood China boos Wegens halsstarige houding van Djakarta De ambassadeur van communistisch China in Djakarta. Wang Jen Sjoe. heeft krachtig protest ingediend tegen het besluit der Indonesische regering om de 16 Chinese consulaire ambtenaren, die Zondag aan boord van de Tjitjalengka Priok waren aangekomen, de toegang tot het land te weigeren. De secretaris- het Indonesische ministerie Buitenlandse Zaken, de heer Dar- masetiawan, verklaarde dat het hier een schending van diplomatieke gebruiken betrof, daar de Chinese regering ver zuimd had, de aankomst van deze ambte naren te melden- De Chinezen bevinden zich thans aan boord van de Tjitja lengka, die weer uit Priok is vertrokken nog verschillende Indonesische ha- s zal aandoen. Zij maken dus een gedwongen rondreisje. Het zijn meeren- deels tolken en administratief personeel de consulaten te Soerabaja, Makas- n Medan. Als de Indonesische rege ring in haar weigering blijft volharden, zullen zij met hetzelfde schip naar Hong kong terug moeten. Slechts de vice con sul Ho Jing en twee anderen, die. diplo matieke passen hadden, zijn toegelaten. De zwanenzang van een minister Dit is in elk geval goedkoper De Indonesische oud-minister van economische zaken, mr Soejono Hadi- noto, die onder invloed van de op hem geoefende critiek het veld heeft ge ruimd, nadat hij zich om philosophische redenen een schitterend uniform en een reusachtige sirene voor zijn auto had aangeschaft, heeft thans een afscheids lied laten stencillen en dit aan de pers aangeboden. Het luidt in vertaling: „Men kan twijfelen aan de schittering En tegenspreken het hanengekraai en het vogelgezang. Men kan gerust de kringloop van de zon ontkennen, Doch twijfelt niet aan de recht schapenheid van mijn hart. Rechtschapenheid is kracht en bron van mijn plichtsbetrachting, Als mens, als staatsburger en als minister van E.Z." Raad van Advies der Antillen De raad van advies der Nederlandse Antillen, enigszins te vergelijken met de Raad van State, is uitgebreid met de le den W. F. G. Mensing, Alfred Senior, L. O. Lampe, P. I. Henriquez en frater Ca- nutus. Advertentie N.V. ORGANON - OSS Toen Kees en Bart de hoek naar de Nieuwe- dij_k omsloegen, zagen ze een geweldige oploop. Vlak bij de haven. „Kijk eens", schreeuwde Kees opgewonden, „dat huis ginds! Nee, daar... vlak bij het Bel- lamypark... de halve voorgevel weggeslagen... en kijk es., hier... vlak voor je... allemaal glas en dakpannen. Allemensen, moet je es naar bo ven kijken. Haast alle ruiten kapot". Hoe verder de jongens liepen, hoe groter de ravage werd. Op het laatst konden ze geen stap meer verzetten zonder op glas te trappen. Geen ruit was er meer heel. Uit verschillende huizen wapperden kapotte gordijnen. Een prachtige schemerlamp hing half uit een vensterbank en bij banketbakker Smelt was de anders zo schit terende etalage één woestenij: glas en stangen, vitrage en latwerk lagen tussen wat eens heer lijke taartjes en fijne koekjes waren. Met een verbouwereerd gezicht stond de bakker met zijn vrouw voor zijn winkel. Een bloedstraaltje liep over zijn rechterwang. Bij de haven gekomen konden de jongens eerst de werkelijke omvang van de vernieling zien. De bom scheen precies op de hoek van de Nieu- wedijk en het Bellamypark gevallen te zijn, en had het hotel „Nieuw Zeeland" zwaar gehavend. Een groot gat was in de voorgevel geslagen, terwijl de overige muren vol met grote en klei ne gaten zat, die de bomscherven erin gemaakt hadden. Een stuk van het dak lag midden op straat gekwakt. Een meter of vijf dakgoot hing schuin naar beneden en kon elk ogenblik val len. De prachtige koperen lantaarn, die op de hoek van het hotel bevestigd was en die 's avonds zo'n gezellig warmgeel licht verspreidde, lag in gruzelementen op de grond. De voordeur, met zijn zware, ouderwetse klopper, lag enkele me ters opzij op het trottoir. Maar toen de jongens wat dichterbij gingen staan en naar binnen ke ken, stond hun hart bijna stil. Zo'n verwoesting hadden ze nog nooit gezien. De tafeltjes, met hun helder witte lakentjes, lagen door elkaar gesme ten, temidden van een gewirwar van balken, roeden, puin, riet uit de plafonds. De zolderingen waren alle naar beneden gekomen, en door de benedenvensters kon je, als je naar boven keek, zó de blauwe lucht zien. Waar eens het buffet gestaan had was nu een chaos van planken, ka pot kristalwerk, en verwrongen tafelzilver. De grond dreef van wijn en bier en andere dranken. i Rhijn Gekneld tussen een muur en een opzij gesmeten divan, stond een vat, waaruit langzaam de laat ste druppels wegliepen. „Allemensen", was alles wat Bart kon zeggen. Met grote ogen staarden de jongens naar de- Nu stonden ze dan van aangezicht tot aange zicht met de oorlog. Kwamen ze voor het eerst in aanraking met de verwoesting en het leed, dat er uit voorvloeit. Dit was niet interessant meer. Of avontuurlijk. Hier zagen ze de naakte werkelijkheid, die verschrikkelijk is. Huivering wekkend. „Moet je es kijken op de straat zeg. Daar is de bomtrechter". Waar eens de kinderhoofdjes lagen, was cu een gat met een middellijn van wel tien meter. Overal in de omtrek lagen de stenen neergesme ten. Meneer Wilmers, die een schoenwinkel op het andere eind van de Nieuwedijk had, vertelde dat ze zelfs voor zijn deur lagen. Een Arnemuid- se vissersvrouw, de handen over haar blauwe boezelaar gevouwen, wist te beweren, dat kindje van drie jaar door zo'n steen getroffen was en dood naar binnen gedragen. „Zijn hier nog doden?" vroeg Bart, en hij wees naar het vernielde hotel. „Minstens tien", ant woordde een heer. ,,Ga maar kijken om de hoek; daar staan drie ziekenauto's". Maar de jongens konden die kant niet op, want inmiddels hadden politie-agenten een gedeel te van de straat afgezet, zodat alleen de auto's gezien werden. Een paar verpleegsters liepen af en aan. Dokter Boom, die schuin tegenover Kees woonde, stond te praten met een paar collega's. Opeens werd het stil onder de omstanders Uit de zijdeur van het hotel kwamen enkele verpleegsters met een draagbaar, waarover een kleed gelegd was. Voorzichtig werd de baar een der auto's geschoven, waarop deze dadelijk wegreed. Juist wilde Kees voorstellen om maar weer gauw naar huis te gaan, omdat de toegestane vijf minuten al zo goed als verstreken w: toen opeens het gehuil van de sirenes zich weer deed horen. Een vrouw begon te gillen. Een klein meisje riep om haar moeder. Alle mensen stoven uit elkaar en zochten een goed heenkomen. Bart pakte Kees bij z'n mouw en schreeuwde: „Kijk, daar komen zei" (Wordt vervolgd) Een zendingsdag in de vrije natuur Vele Chr. Gereformeerden trokken naar Wassenaar (Van een onzer verslaggevers) Op het prachtige landgoed „Raaphorst" in Wassenaar waren gisteren honderden zendingsvrienden der Chr. Geref. Ker ken, classis Den Haag, bijeen op de grote jaarlijkse zendingsdag. Met bussenvol zijn de zendingsgetrouwen opgekomen en gelukkig bleef de regen in de wolken, zodat men de gehele dag bijeen kon zijn de stille natuur. Jammer, dat het ge sprokene nogal vaak onverstaanbaar werd gemaakt door overronkende vlieg tuigen. Op deze zendingsdag werd de ge luidsinstallatie verzorgd door de Chr. Geref. Evangelisatie uit de Noord-Oost polder; evangelist G. Visser was met zijn gramofoonplaten en zijn volkswagen ezig om de samenkomst met gramofoon- muziek op te luisteren. Voorts werd gretig gebruik gemaakt van de gelegenheid, goederen te kopen, die door verschil lende dameskransen waren vervaardigd ten bate van de zending. Vele sprekers hebben op deze dag gesproken zendingsnood. Herhaaldelijk is er op ge- dat de kansen van de zending niet verkeken zijn; integendeel moet ei- der aangepakt worden dan ooit. Dqt de grondtoon van het betoog van ds J. Batelaan, Ned. Herv. predikant te Utrecht director van de Geref. Zendingsbond, in de ochtendvergadering. En ds G. H. Polman. Chr. Geref. predikant van Den Haag-Oost wees in de middagsamenkomst op de kracht van het gebed Christenen in de Toradjalanden. Ds Pol somde de moeilijkheden op, waar de Toradja-kerken te kampen heb ben. In de storm van onze tijd schreeuwt het zendingswerk om de werking Heilige Geest. Dat kan geen zendeling geven; het komt van God. Ds Polman hoopte, dat het gebed voor de zending, juist onder de nieuwe verhoudingen Indonesië krachtiger zij dan ooit. We heb ben bij wijze van spreken zelfs niets 10 millioen gulden, als er niet gebeden wordt. De Heilige Geest moet doorwerken de harten der Toradjas, opdat zij hun Heiland kennen in de kracht Zijner op standing. Ds B. van Smeden van Utrecht, ds A. Bikker van Den Haag-West voerden nog het woord in de middagvergadering. Ds M. W. Nieuwenhuijse leidde deze zen dingsdag, die ongetwijfeld de liefde voor de Evangelieverkondiging met name on der de Toradja's heeft aangewakkerd bij de velen, die op Raaphorst samen kwamen. Bondsdag Chr. Gerei, mannen Contact met buitenland voor kerken geboden (Van een onzer verslaggevers) Er zit groei in de bond van Chr. Geref. mannenverenigingen. Dat bleek ook op de jaarvergadering, die gisteren Amersfoort werd gehouden en waar opgewekte geest heerste en een frisse toon te beluisteren viel. De bondsvoorzit ter, het Tweede Kamerlid ds C. v. d Zaal uit Harlingen, belichtte de omstan digheden waarin kerk en wereld ver keren. .Het reformatorisch beginsel, waar op de mannenverenigingen steunen, be doelt terugkeer ook van het openbare leven tot de Here, de Koning heelal. Steeds klaarder moet deze roeping zijn, uitkomend in de wil om ons volk God te leren kennen en daarbij het beste wapen, Gods Woord, te gebruiken. Over het actuele onderwerp Buiten landse contacten leverde ds J. C. Maris, uit Haarlem-Noord, een interessant refe raat. Spr. zette uiteen, dat het streven buitenlandse contacten geen vinding de laatste tijden is. Paulus was internationale figuur omdat de Kerk supernationaal karakter draagt. God zoekt heel het menselijk geslacht, waaruit Hij zijn kerk heeft uitverkoren. De gemeen schap der heiligen breidt zich uit tot allen in de wereld die het heil in Christus lief hebben. Iedere andere „eenheid" is maak werk en surrogaat. De Chr. Geref. Kerk van 1834 heeft aanvankelijk contacten verkregen met buitenlandse Geref. Kerken. Tengevolge van de gebeurtenissen in 1892 hebben de huidige Chr. Geref. kerken deze band verloren. In de laatste jaren zijn deze contacten echter hier en daar weer opge- mede met het oog op de emigra- Amerika en Australië. Spr. ver heugt zich, dat de Chr. Geref. Kerken tot aansluiting bij de I.C.C.C. hebben beslo ten. In dit verband besprak de referent met waardering de Geref. Oecumenische Synode, waarvan de Chr. Geref. Kerken nog geen lid zijn. Wel hebben zij in 1948 waarnemers naar deze synode gezonden. Tenslotte betoogde spr., dat contacten met kerken in het buitenland die het Geref. beginsel belijden, de Chr. Geref. kerken zullen bevrijden van zelfgenoeg zaamheid en eenzijdigheid. Op dit referaat volgde een uitgebreide discussie, waarna de bondsdag met een opwekkende rede van prof. J. Hovius uit Apeldoorn werd beëindigd. Van de 90 mannenverenigingen die de Chr. Geref. kerken tellen, zijn er 48 met 10 leden bij de bond aangesloten. De vergadering sprak zich uit ten gun- e van het contact met andere mannen bonden. Besloten werd deze samenwer king via het bondsbestuur te bestendigen. Beroeping swerk Ned. Herv. Kerk roepen: te Goedereede, Melis- sant, Ernst en Hoogblokland cand. E. J. Schimmel te Barneveld. Gcreform. Kerken baar: A. W. Meeder te Overschie, cand. aan de V.U., zal thani gaarne een eventueel beroep in over weging nemen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) roepen: te Capelle a. d. IJssel W Boessenkool te Middelstum. Prot. Interkerkelijk Thuisfront Het hoofdbestuur van het P.I.T. heeft benoemd tot vice-voorzitter dr R. Mie- dema. Rem. .Geref. predikant te Amers foort, tot 2e secretaris, de heer W. C- F- Scheps uit Den Haag en tot 2e penning meester, kol. b.d. G. Wielenga te Utrecht, Voorzitters Zeister Zending naar Suriname Door een belangrijke gift daartoe in staat gesteld, zullen de voorzitter •voorzitter van het Zeister Zendings genootschap, ds P. M. Legêne en ds H. M. Bielke, de eerste synode van de zelfstan dig geworden kerk der Evang. Broeder gemeente in Suriname bijwonen. Deze synode, die van grote betekenis zal zijn de verdere ontwikkeling der Suri- se kerk. wordt gehouden in de eer ste week van October a s. Ds Legêne er ds Bielke zullen van 10 Augustus tot in November afwezig zijn. Zendingsfeest Zeist op 12 Sept. Het jaarlijkse zendingsfeest van de Evang. Broedergemeente te Zeist zal op Woensdagmiddag 12 September worden gehouden. Door afwezigheid van de voor zitter en de vice-voorzitter zal er dit jaar geen algemene vergadering worden ge houden. Voor het nieuwe seizoen beschikt de Zeister zending over nieuwe films Suriname, te vertonen tijdens spreek beurten. am, D J Karman, Wolvega, Roosendaal, L dc Haan, EindhO' 5, Utrecht, A A Donker. Alphen, A Roosendaal. S Douma. Leeuwa Helden (L.) en H Kager, A'ds Het lied dei aethergolven VRIJDAG 27 JULI 1951. HILVERSUM L 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws .15 Gram. 8-50 Voor de hulsvrouw. 9 00 Iram. VPRO; 10.00 „Kinderen en Mensen", auserie. 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 iram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Kamer koor. 11.03 Radiofeuilleton. 11.23 Zang. AVRO 12.00 Orkestconcert. 12 33 Gram. 12.45 Sport. I.00 Nieuws 1.15 Mdedelingen. 1.20 Orgel en sopraan. 2 00 Kookpraatje. 2.20 „II Maestro di Musica" opera. 3.05 Voordracht. 3.25 Gram. VARA 4 00 Gram. 4 30 Voor de Jeugd. 5 00 Film. 5.20 Muzikale causerie. 6 00 Nieuws. 6 15 De Ronde van Frankrijk. 6 22 Felicita ties 7.00 Kinderkoor. 7.15 .Beurs en Buik riem" prijzenpraatje. VPRO 7.30 „Amerika en Europa". 8.00 Nieuws. 8.05 Boekbespreking. 8.10 Gram. 8.40 „De Godsdienstige ontwikke ling ln de jeugdjaren", causerie. VARA 9 00 Gram. 9.45 Buitenlands weekoverzicht. 10 00 Lichte muz. 10 25 „Gesproken portret". VPRO 10 40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. VARA II.00 Nieuws. 11.15—12 00 Gram. HILVERSUM n (298 m). NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7 45 Een woord voor de dag. 8.90 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8 45 Gram. 915 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Pianoduo. 11.30 Gram. 12 33 In strumentaal sextet. 100 Nieuws. 1.15 Gram. 200 .Vlijtig Lies je en poederkwast als ka merplanten", causerie. 2 15 Gram. 300 Voor- racht. 3 20 Baryton gar spine Noodwoning in Ameide blijft staan Opdrachtgever van rechts vervolging ontslagen De Dordtse rechtbank heeft gisteren de opdrachtgever tot de bouw van een noodwoning in Ameide, P. E. de G. van rechtsvervolging ontslagen, omdat zij achtte, dat hij de bouwbepalingen niet heeft overtreden. In deze geruchtma kende zaak werd tegen de aannemers die de woning bouwden. J. van V. er T. van V. een hernieuwd onderzoek ge last. De derde, A. van V. werd conform de eis vrijgesproken. Kamerleden over Straatsburg: „al doende leert men" De Nederlandse Kamerleden die in Straatsburg deel uitmaakten van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, concluderen in hun verslag aan de voorzitter van de Tweede Kamer, dat de minder gunstige beoordeling in verschillende persorganen van de resul taten der voorjaarszitting geen voldoen de grond vindt in de feiten. De moeilijkheden die zich naar buiten hebben voorgedaan, waren volgens de Nederlandse vertegenwoordigers in hoofdzaak van formele aard. Maar al doende leert men. 3.40 Marlnlerskapel. 4 20 Dubbelkwartet. 4 40 Voordracht. 5 00 1 zoekprogramma voor de jeugd. 5 30 Wumkes, de Historicus", causerie. 5 45 geunerkwlntet. 6 00 „In dienst van het Va derland". 6.10 Bariton en piano. 6 30 „Het Evangelie in Esperanto". 6 45 Geestelijke lie deren. 7.00 Nieuws. 7.15 Regeringsuitzending; „Verklaring en toelichting". 7.35 Gram. 7 4C Radiokrant. 8 00 Nieuws. 8.05 Kamerorkest 9.45 Gram. 950 Klassieke muz. 10.30 „Langs Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15 1 portage. 11.20—12 00 Gramofoonmuztek. ENGELAND, BBC Home Service, 330 n 12.00 Lichte muz. 12.30 Voor de arbeldi I.00 Nieuws. 1.10 Gram. 1.55 Sport. 2.00 1 Opera-orkest. 3.00 Crltieken. 3.45 Volksliede ren. 4.30 „Transatlantic Quiz". 5.00 Voor de kinderen. 6.00 Nieuws. 6.20 Lichte muziek 7 00 Hoorspel. 7 20 Dansmuziek. 7.40 CauserU 8 00 Klankbeeld. 9 00 Nieuws 9 15 Amerikaan se nieuwsbrief. 9 30 Gev. progr 10 00 Recital» II.45 Parlementsoverzlcht. 11.00—11.03 uu Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Voor de arbeiden 12.55 Sport. 1.15 Voor de jeugd. 1.45 Voor d kinderen. 2.00 Opera-orkest. 3.00 Sport. 33 Pianospel. 3.45 Lichte muz. 4.15 „Mrs Dale' Dagboek". 4 30 Orgelspel. 6.45 Hoorspel. 6 59 Sport 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7 30 Fanfare muziek. 8 15 Discussie. 9.00 Gev. programr 4.30 Verzoekprogramma. 10 00 Nieuws. IC Sport. 10 20 Dansmuziek. 1100 Voordrac 11.15 Orkestconcert. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Klassieke muz. 12.32 Omroepork» I.00 Nieuws. 1.15 Orgelspel. 2.00 Gram. 2 Kamermuziek. 3.30 en 4.15 Gram. 5.00 Nleu- 5.10 Lichte muz. 6 00 Protestantse muzf 6.15 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 i Gram. 7.50 Radiofeullleton. 8.00 Film. 8.15 i Symphonie-orkest en solist. 8 50 Vlaamse J deren. 9.00 Orkestconcert. 10 00 Nieuws. IC Jazzmuziek met commentaar. 10.45 Gra II.00 Nieuws. 11.05 Gram. 11.30—12.00 Gra BRUSSEL 484 m. 12 05 Omroeporkest. 1.00 Nieuws. 1.10, 1 2.30 en 4.30 Gram. 5 10 en 5.30 Gram. 6 Vrouwenkoren. 6.45 Gram. 7.00 en 7.30 Gra 7.45 Nieuws. 8.00 Omroeporkest. 9.00 Operet- te-muzlek. 10.00 Nieuws. 10.10 Strykkw 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuws

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2