Jtiettme fciiwrtic (üimrattt Morrison sprak in het Lagerhuis Accoord voor te Kaesong over een agenda wapenstilstandsbesprekingen Troepen der V.N. behoeven niet uit Korea te verdwijnen Wist U Verweesde jeugd DONDERDAG 26 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Tw#o en ifertfgsfe Jaargang No 9285 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUatftsUci ft ghtbltvta mgn feert In tcgfjeaspatt" Ver lassende wending in Koreaans conflict HEDENMORGEN VROEG hebben de delegaties der Verenigde Naties en der Noordelijken te Kaesong overeenstemming bereikt ten aanzien van een agenda voor de wapenstilstandsbesprekingen. De besprekingen zelf zullen vermoedelijk Zaterdag beginnen. Het punt „terugtrekking van vreemde troepen", dat de Noordelijken op de agenda eisten en hetwelk de V.N.-delegatie onmogelijk kon toestaan r waardoor de besprekingen zoals men weet in een impasse raakten komt niet op de agenda voor. Deze zaak is er volgens de V.N. een van politieke betekenis. Wel werd toegezegd, dat hierover buiten de wapenstilstandsbesprekingen om, t.z.t. geconfereerd kan worden. De feiten zijn dus. dat de Roden plot-llen van het toezicht op de uitvoering seling hebben afgezien van hun aanvan-jvan een eventuele wapenstilstand. Diplomatieke woordvoerders kelijke eis, de kwestie van het terug trekken der V.N.-troepen onderdeel te doen uitmaken van de communistische voorwaarden voor een wapenstilstand. In deze gang van zaken kan men c nieuw een bevestiging zien van de reeds zo vaak gevoerde communistische tiek van overvragen en het dan toch doen van concessies op een ogenblik, dat het dreigt mis te lopen. Vanmorgen zijn de beide delegaties te Kaesong weer zeventig minuten bijeen geweest, waarna de besprekingen tot Vrijdag zijn verdaagd. Volgens een g allieerde woordvoerder te Tokio wari de voorstellen van de communisten gi teren. ..zowel naar inhoud als naar b woordingen" redelijk. Generaal Nam v; Noord-Korea had zijn voorstellen tot het laatst bewaard, nadat hij iedere moge lijkheid tot verzwakking in de houding van de V.N.-delegatie had onderzocht. Ofschoon men er dus in geslaagd is een Voor beide partijen aanvaardbare agenda op te stellen, is men er te Kaesong nog lang niet. Er blijven nog zeer be langrijke punten over, n.l. het vaststel len van een demarcatielijn en het rege- Niet meer Ned. troepen voor Ver. Naties Omdat de huidige verplichtingen al een volledige, nationale inspanning gen, overweegt de Nederlandse regering thans niet meer troepeneenheden op te leiden om dienst te doen bij de Verenig de Naties, dan het Korea-detachement. Dit heeft de Nederlandse permanente Vertegenwoordiger In Lake Success in opdracht van de regering meegedeeld op een desbetreffende vraag van de secre taris-generaal der V.N. Australische troepen voor Korea Australië heeft de V.N. meegedeeld, dat het een deel van zijn troepen gereed zal houden voor gebruik door de Ver. Naties. De Deense vrijwilligers voor Korea, die van het hospitaalschip Jutlandia, zijn gisteravond met het schip uit Poesan naar Denemarken vertrokken, na maanden hospitaaldienst. Washington zijn dan ook van mening, dat het nog wel vele dagen en mis schien zelfs wel weken zal duren, voordat de wapenstilstand een zal zijn. Inmiddels heeft de Franse regering Amerika verzocht, om iedere over komst met communistisch China Korea afhankelijk te doen zijn van verzekering, dat de communisten hun steun aan de opstandelingen in Indo- China zullen stopzetten. Volgens berich ten uit Washington is de Amerikaanse regering echter niet bereid op dit Franse voorstel in te gaan. Gen. MacArthur contra Truman En het vechten in Korea gaat voort President Truman heeft naar aanlei ding van de besprekingen te Kaesong verklaard, dat het vastberaden verzet de Verbonden troepen de aggressieve krachten, die in koelen bloede ramp spoed over Korea hebben gebracht, tot nadenken heeft gebracht. Een van de doeleinden der communistische aanval volgens Truman, iedere mogelijkheid doeltreffende actie der V.N. tegen latere aggressie uit te sluiten. Generaal MacArthur heeft gisteren critiek uitgeoefend op het Amerikaanse beleid. Het resultaat van de Koreaanse oorlog noemde hij „niet beslissend", ter wijl hij de Amerikaanse regering weet geen buitenlandse politiek te heb ben. Volgens hem was er niets bereikt en was de aggressie niet verminderd. (Dit laatste is evenwel ook de mening van Truman c.s. Red.). Op het terrein der binnenlandse poli tiek gewaagde MacArthur van overheids uitgaven, de inflatie en de „verplette rende belastingdruk". De strijd aan hei front duurt inmiddels voort. Vlootstrijd- krachten hebben de haven van Wonsan gebombardeerd en verder naar het Noor den ook Songijn. Superforten deden vallen op doelen rond de hoofdstad Pjongjang en wierpen bommen op geerterreinen te Tsjinnampo, de haven van Pjongjang, Sinanjoe en Opari. Vreemde gewaarwording maar toch klopte het Ijverig speurend naar vijandelijke eenheden kreeg een geallieerde piloot in een Koreaans dorpje in Niemands land een eigenaardig beeld in zijn kijker. Hij ontdekte een „vreemde formatie soldaten", die een troepen beweging uitvoerde, lijnrecht indrui send tegen de bestaande gewoonten op tactisch gebied. Voor zover waar neembaar bevond de formatie zich zonder tegenstand te ondervinden op de knieën, met het aangezicht naar het Oosten. Alvorens op te treden, verzocht de piloot radiografisch om inlichtingen. De voorlichtingsdienst seinde hem even later terug: „De ge signaleerde formatie maakt deel uit van de Turkse infanterie, die bij het gebed knielt en als alle goede Mo hammedanen daarbij het gelaat naar het Oosten wendt Den Haag gereserveerd t.a.v. Europees leger Naar aanleiding van berichten dat tus sen de deelnemende landen aan de con ferentie te Parijs over de vorming v een Europees leger overeenstemming bereikt, wordt van officiële Nederlandse zijde verklaard dat onze regering eerst het rapport afwacht van haar waj fliers op deze conferentie. .(Onze regering acht een Europees leger alleen wenselijk als de Atlantische Verdediging daardoor niet zal worden vertraagd en als op deze wijze de Europese samenwerking een stap naderbij gebracht zou worden Red Man te Veenendaal liep buikschot op Bij een vechtpartij met de politie I A. B. te Veenendaal door een schot in de buik getroffen. Hij raakte levensgevaar lijk gewond. I Een groepje mannen, bij wie ook B. stond tegen middernacht nogal luidruch tig voor een café te praten. Toen de politie tot stilte maande, kwam het tot een vechtpartij. Een agent werd van twee zijden aangevallen, rukte een van zijn armen los en schoot zijn pistool af. De twee mannen, die de agent hadden aangevallen, deinsden achteruit, maar stortten zich later weer op de agenten. Een van de politiemannen werd beet gepakt. waarop er opnieuw een schot af ging. dat B. in het onderlijf trof. Een van I de andere vechtersbazen, zekere H. G\, j is gearresteerd. In Israël zullen Maandag parle mentsverkiezingen worden gehouden. I Twintig partijen, die meer dan duizend candidaten hebben gesteld nemen deel j san de verkiezing voor 120 zetels. Koning George van Engeland vertoont zich na een lange ziekte weer in het openbaar. De vorst bevindt zich hier bij de blinden in Sandringham. Kennelijk heejt zijn rustperiode hem goed gedaan, want de koning ziet er stralend uit. Links:: Koningin Elisabeth. Heden twaalf uur: Staat van oorlog met Duitsland geëindigd Met ingang van heden, 26 Juli 1951 te twaalf uur, is de staat van oorlog tussen Nederland en Duitsland geëindigd. Een desbetreffend Koninklijk Besluit, waar tevens het karakter van een procla matie is gegeven, is heden in het Staats blad gepubliceerd. "dus blijkt uit een officiële mede deling van het departement van Buiten landse Zaken. Nederland heeft deze beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland niet precies tegelijk met de grote mogend heden kunnen doen ingaan, omdat tot kort de wet, die discriminerende be palingen t.a.v. Duitsers uit onze wet geving haalt, nog niet beide Kamers der Staten-Generaal was gepasseerd. In de proclamatie worden een aantal voorbehouden gemaakt t.a.v. Nederland se rechten en aanspraken, welke nood zakelijk zijn in verband met het feit, dat er nog geen vredes-verdrag gesloten kan worden. Allerlei vraagstukken moeten nog worden opgelost, waartoe de formele beëindiging van de staat van oorlog on getwijfeld zal kunnen bijdragen. Gewonden ferug waai was regering Op welke wijze heeft de regering be langstelling getoond bij de aankomst in Nederland (op 19 Juli jl. Red.) van negen gewonde Korea-vrijwilligers? Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid Neder- horst (P.v.d.A.) schriftelijk gesteld aan minister Staf. Tevens vraagt hy of het geen aan beveling had verdiend dat de minister persoonlijk namens de regering de ge wonden had begroet. Voorts vraagt de heer Nederhorst naar de oorzaken van de slechte organisatie van het gewondentransport. Man viel in acht meter diepe tank Vrachtauto ramde volkswagen bij Bolsward De 45-jarige classificeerder Th. Ste vens uit de Uitwijkstraat te Rotterdam is gisteren aan boord van het s.s. Farm- sum in de Maashaven in een acht meter diepe tank gevallen en overleden. Op de rijksweg tussen Bolsward en de kop van de Afsluitdijk, bij Kiewitshorne, is gisteravond een vrachtauto uit Piaam tegen een "olkswagen gereden. Deze werd totaal vernield. De drie inzittenden werden uit de auto geslingerd: de be stuurder, de heer Groninger uit Sneek, later overleden. Een busconductrice uit Almelo, de 21- jarige mej. C. Kolle, is gisteravond op de Bornsestraat aldaar van de treeplank een bus gevallen. Het meisje kwam onder een achterwiel terecht en werd op slag gedood. De bus zou stoppen aan een halte en de conductrice ging alvast op de treeplank staan. Doordat de bus plot seling remde, gleed zij van de treeplank fÉm viel. Weer pet Weggegooid geld bij het leger Hoofddeksel-perikelen jagen de Staat op kosten Voordat de ministeriële beschikking -er de verfraaiing van de militaire petten werd opgeschort, hadden reeds erscheidene officieren, onderofficieren n soldaten voor eigen rekening hun hoofddeksels volgens de nieuwe richt lijnen laten veranderen. De opschorting is echter nog steeds van kracht en verluidt, zal er geen verandering r gebracht worden in de petten, tenzij zeer kleine, die niet meer dan een gulden zal kosten. Zij, die hun petten al hebben laten ver anderen, kunnen tegen inlevering van de gekochte emblemen hun aanschaffings- kosten door het Rijk vergoed krijgen. De tegemoetkoming in de kosten be draagt ten hoogste 34,50 voor een opper- officier, 12,50 voor een hoofdofficier, 11 voor een subaltern officier, 7,50 voor een vaandrig, kornet en een onder officier van hogere rang dan adjudant onderofficier, 2.50 voor andere onder officieren en 1,50 voor een korporaal Pruimen van Nam voor Joy Gisteren hing in de stad Kaesong een sfeer als van een reünie van oude vrienden, zo seinde de correspondent van Reuter. De journalisten der Verenigde Naties werden verwelkomd door wuivende en lachende kinderen. Bij aankomst sprongen een Australiër en een Engelsman uit een Noordelijke jeep. De Australiër zeide correspon dent te zijn van het pro-comm tische Parijse blad „Ce Soir" e Engelsman verklaarde voor de Daily Worker" te werken. Zij waren vrachtauto en trein uit Peking geko men en hadden er een week ovei daan. Volgens hun verklaringenheerst in de Chinese hoofdstad de mening dat de moeilijkheden in Kaesong ge heel overwonnen kunnen worden. In de middagpauze zonden de Noor delijken flessen zonder etiket en pruimen aan de V.N.-delegattie. Ad miraal Joy stuurde een dankbetuiging doch men maakte van de inhoud der flessen maar geen gebruik. De Noor delijke generaal Nam werd bestormd door fotografen van beide partijen. Hij rookte een sigaret uit een uiter mate lang sigarettenpijpje in de vorm van een koehoorn. Toen hij merkte, dat dit de aandacht trok, borg hij het pijpje op. Omar Bradley weer 2 jaar opperste chef Generaal Omar Bradley is door presi dent Truman wederom benoemd als chef de gezamenlijke commissie van staf chefs. Zijn functie eindigde oorspronke lijk 16 Augustus. De verlenging is voor twee jaar. Gestolen auto terug in 200 stukken De Amsterdamse recherche heeft n. dagen speuren in Landsmeer een te En schede verduisterde auto teruggevonden. Dat wil zeggen: men vond 200 stukken, die samen kort tevoren de auto waren geweest. Twee Landsmeerders die de wagen hadden gekocht, hadden het chas sis finaal in moten gehakt om ontdekking te voorkomen. De beide helers en de dief zijn gearresteerd. Nog een ongeluk met een autobus Op een holle weg op de St. Pietersberg is een autobus met 36 vacantiegangers uit Wijk en Aalborg gekanteld. Er ont stond een paniëk toen men bemerkte' dat deuren niet open gingen en er een begin van brand werd waargenomen. De chauffeur kon met een schuimblus- apparaat dit gevaar bezweren ene ven scheurde een passerende motor rijder het zeildoeken dak open, zodat de reizigers de bus konden verlaten. Nie mand was ernstig gewond. Met een an dere autobus hebben de reizigers de terugreis aanvaard. Na de moord op Abdoellah Nieuw Jordaans kabinet gevormd Gisteren is te Amman de samenstelling an een nieuw Jordaans kabinet bekend gemaakt. De voornaamste functionarissen hierin zijn: Tawfik Pasja Abdoellah, pre mier en minister van Buitenlandse Za ken, Soeleiman Toekan, minister var. Defensie, Abdoellah Chalifa, minister Justitie. Allemaal op een rijtje.... in een heerlijke rust. Wie aan de Vier daagse meedoet, heeft er recht op, i zich zo nu en dan eens uit Je strekken, zomaar, in het gras langs de weg. Ook niet te lang, want de finish is nog vér.... Ir F. Besangon, onder-directeur van de K.L.M., belast met de leiding van het directoraat productie, is in de algemene vergadering van aandeel houders benoemd tot mede-directeur van onze luchtvaartmaatschappij. DAT op de plaats van het treinonge luk van gisteren. 2 km van Amersfoort, beide sporen gisteravond om kwart v acht weer electrisch berijdbaar wai DAT een wetsontwerp is ingediend verstrekking van gezinstoeslagen rentetrekkers van de Invaliditeitswet, tot wier gezin invalide kinderen behoren an 16 tot 21 jaar. DAT E. v. d. Wall, oud-wethouder van Financiën (C-H.) en oud-voorzitter van de landelijke Bond van belastingambte naren. 67 jaar oud is overleden. DAT vertegenwoordigers van de ha vens van A'dam, R'dam, Antwerpen. Hamburg. Bremen en Gent gisteren in R'dam bijeen waren ter voorbereiding van de grote conferentie van Noorözee- Nederl. regering ook bezorgd over havens, die van 25—27 Sept. in R'dam Spanje-Amerika wordt gehouden. Is de regering bereid tegenover Ame DAT J. F. Schippers, Keizer Ottoweg rika blijk te geven van de bij ons lever 1 te Naarden, belast is met de dag. lei- ng van het Ned- consumentencentrum. DAT het Tweede Kamerlid Borst omm.) min. Mansholt schriftelijk heeft ivraagd of de minister niets wil doen het Belgische invoerverbod de verontrusting c erking tussen de Ver. Staten e: Spanje? Dat heeft het Tweede Kamerli Burger (PvdA) minister Stikker schril telijk gevraagd Ook de regeringen Engeland, Frankrijk hebben hun bezorgdheid sprojpp. Denemarken jla, tomaten I het invoerverbod 1 weer opgeheven. Re d,). DAT het Maastrichtse Hof de Jema- ateliers aldaar verbood nabootsingen van de Duitse Hummelpoppen te ver vaardigen en te verkopen. DAT min. Mansholt, hoewel er ker senbomen voor andere doeleinden den verkocht, toch geen bijzondere maat regelen nodig acht. naar hij het Kamer lid Borst (comm.) schriftely'k antwoord de. DAT de vijf jeugdige leden van d( K.N.V.v.L. die uitverkoren zijn om drie weken in Amerika de gasten te zijn van de Amerik. luchtmacht, Zaterdag van Schiphol vertrekken. DAT de A'damse raad gisteren besloot tot het aangaan van twee geldleningen tezamen groot f 5 millioen, tb.v. de wo ningbouw. DAT verschillende leden van de be grotingscommissie voor O-, K. en W. in lichtingen vroegen over de financiële resultaten van het Holland Festival. DAT door het benutten van gebruikte emballage voor pasmunt-verzendingen f 59 700 kon worden bezuinigd, zoals blijkt uit een wetsontwerp tot wijziging m het Staatsmuntbedryf. DAT zeer vele leden van de begro tingscommissie voor O.. K. en W. zou den willen weten hoe de vermindering de post voor herstel van monumen ten met een millioen gld. mogelijk is geworden. DAT de in de jongste deviezennota genoemde cijfers voor het vleesverbruik afwijken van die van het CB.S. door een verschil in berekening, naar op vra gen van het Tweede Kamerlid Engel- bertink (KVP) is geantwoord. DAT in colonne rijdende auto's, bijv. by ritten met ouden van dagen, minstens 30 meter van de voorligger moeten blij ven, zodat inhalende auto's zich zonder gevaar kunnen invoegen. DAT Ged. St. van Utrecht en Gelder land het Gelders Veenedaal (gem. Ede) bij Stichts Veenedaal willen voegen de betrokken gemeente voor 31 Oct. hun adviezen hierover moeten geven. DAT op de Utrechtse najaarsbeurs (1120 Sept.) een internationale ding van tabakverwerkende machines worden tentoongesteld t.g.v. het wereld congres voor tabak in A'dam (1724 Sept.). DAT in verschillende delen van Noord- Holland een muggenplaag heerst geweten wordt aan een geringer aantal zwaluwen. DAT de 14-jarige U.L.O.-scholier J. P. uit Haarlem, die in de vacantie in :n banketbakkerswinkel aldaar wat wilde verdienen, een emmer met gloeiendheet kersennat over zijn lichaam kreeg en in zorgwekkende toestand in De Franse kabinetscrisis Thans PaulReynaud gevraagd Nadat Bidault weigerde Paul Reynaud, die in 1940 voor het laatst minister-president van Frankrijk was, is thans aangezocht als kabinets formateur. President Auriol ging hiertoe over, nadat Bidault (MRP) te kennen had' gegeven dat hij de opdracht niet kon aanvaarden. Vandaag nog hoopte Reynaud te kunnen mededelen of hij een poging zal wagen. Hij is voorstander van drastische be sparingen in de genationaliseerde indus trie en de nationale verzekering- De radicaal-gezinden steunen hem, maar de MRP en de socialisten zijn z'n tegen standers. Reynaud is tegen de beweeg lijke loonschaal, die de socialisten Voorts is hij een vurig voorstander het Atlantisch Pact. Reynaud ij onafhankelijk rechts afgevaardigde in de Assemblée. Kabinet De Gasperi gevormd Vandaag heeft de Italiaanse minister president De Gasperi officieel een nieuw kabinet gevormd. De Gasperi heeft de president van Italië het decreet van de benoeming van de nieu ters voorgelegd. Vandaag zou reeds de eerste ministerraad worden gehouden. Kroonprins Tallal uit Zwitserland verdwenen? Strijd om de Jordaanse troon Volgens officiële berichten uit Damas cus is het waarschijnlijk, dat Emir Tallal van Jordanië, de oudste zoon van wijlen Koning Abdoellah. er in geslaagd is zijn medisch asyl in Zwitserland te verlaten. Zijn huidige verblijfplaats is onbekend. Zoals men weet, lijdt de kroonprins aan geestesziekte, die er oorzaak van is, dat zijn jongere broer. Emir Naif, tot regent is benoemd. Inmiddels is te Cairo bericht ontvan gen. dat de 16-jarige kleinzoon van. Ab doellah. Prins Hoessein, een zoon van Emir Tallal, zou regeren onder het regentschap Van Emir Naif, zijn oom. Er moet echter rekening worden gehouden met de grondwettelijke problemen als mede met de houding van Emir Tallal, is verblijfplaats men i gewisse verkeert Tallal heeft volgens de grondwet het recht zijn vader op de troon op te volgen, maar dezelfde grond wet bepaalt ook. dat de oudste zoon bi koninklijk besluit van dit recht verval len kan worden verklaard, indien hij lichamelijk of geestelijk ongeschikt is Abdoellah heeft echter nooit een derge lijk decreet uitgevaardigd. Door Naif tot regent te benoemen heeft de regering evenwel gehandeld alsof zodanig besluit wel was genomen, j nemende, dat Tallal ongeschikt is. welingelichte kringen te Amman wordt gezegd, dat de regering door de benoe ming van Naif duidelijk heeft gemaakt, zij voornemens is de troon aan Hoes- te geven. Spanje wil helemaal of helemaal niet In officiële kringen te Madrid is ver klaard. dat Spanje geen genoegen neemt met inschakeling In de verdediging van West-Europa alleen door het beschikbaar stellen van vloot- en luchtbases. Het land wil geheel of helemaal niet inge schakeld worden, omdat het in de bur geroorlog het communisme heeft versla gen. Indonesië staat achter Rusland De Indonesische staatssecretaris-gene- aal van buitenlandse zaken, dr Darma- setiawan, heeft verklaard, dat Indonesië zal streven dat zowel rood-China als Sowjet-Rusland aan de besprekingen het vredesverdrag met Japan zullen deelnemen. Singapore is krachtens Brits Ko ninklijk besluit met ingang van 22 Sep tember a.s. bevorderd tot „City". Van die datum af zal de stad worden genoemd I. \/"ADER en moeder beiden zijn van Gods wege geroepen, voor de op voeding hunner kinderen te zorgen. Dat is een geweldige taak, die ze nooit in eigen kracht kunnen volbrengen. Maar dubbel zwaar wordt de taak. wanneer één van beiden door de dood wegvalt. „Als van twee gepaarde schelpen, d'Ene breekt of wel verliest. Niemand zal u kunnen helpen. Hoe men past of wat men kiest". Deze wijsheid verkondigde Vader Cats reeds, en hij had gelijk: een vader is niet te vervangen en een moeder even- Valt de vader weg en blijft de moeder alleen achter met de kinderen, dan zijn we geneigd, haar bitter te beklagen. En terecht. Het lot van een weduwe, 'n be roofde, is vaak bitter en hard. Maar dubbel reden tot klacht is er voor de kinderen. Nu laat ik de broodkwestie rusten en richt me alleen op de paedagogische zijde van dit probleem. Hoe nu met de op voeding, die door de moeder alleen moet worden gegeven? ■jl.TERKWAARDIG, dat de vele boeken, i'-L die over de opvoeding in het gezin verschenen zijn. nimmer deze zaak aan snijden. Noch de moeilijkheden van de weduwe, noch die van de weduwnaar worden in de beschouwingen betrokken. Men lucht zijn paedagogische wijsheid uitsluitend over het normale gezin en spreekt over de ouders. Maar er zijn ook honderden gezinnen, waarin de jeugd half verweesd is. waar weduwe met kinderen achterblijft. Ook daar moet natuurlijk de opvoeding doorgaan. Men zegt dan wel: Nu moet ader en moeder tegelijk zijn. maar dat gaai niet. Dat is een volksuitdrukking, in de praktijk weinig terecht komt. Eenvoudig omdat het niet moge lijk is. Man en vrouw hebben in de opvoeding ieder een eigen taak. die verband houdt met hun aahleg en aard. De vrouw heeft ndere taak dan de man. Men zou haar kunnen noemen het hart van het gezin. T"\E moeder geeft. Zij begint al met haar kinderen het leven te „geven". En tijdlang voedt zij hen met haar eigen leven. Zij leeft dan dichter bij haar kinderen dan haar man. De taal der lief de wordt door moeder het best gesproken verstaan. Daarbij heeft zij het voorrecht, in moeilijke gevallen steun te vinden bij vader. Is vader door de dood weg genomen. dan ontbreekt haar die steun wordt noodzakelijkerwijze de opvoe ding eenzijdig gericht. Nu richt zich heel haar liefdevol hart op de kinderen, en dat kan teveel zijn. Dr A. Hijmans heeft ergens geschreven, dat het gezin, waarin men werd op gevoed. de bril blijft waardoor men dé wereld en zijn medemens beziet. Is dit dan kunnen we zeggen, dat de ver weesde jeugd kijken moet door een bril met één glas. En dat ene glas observeert vaak de ogenblikkelijke behoeften van het kind met verwaarlozing van de toe- T^E moeder ziet haar kind als deel van het gezin en zij kan zich moeilijk realiseren, dat het kind een deel moet worden van een veel groter geheel, van de samenleving. Anatole France, de bekende Franse auteur, geeft daarvan een klassiek voor beeld. Hij zegt, dat er lets ergers is dan haat. erger dan onverschilligheid, name lijk liefde, wrede liefde. „Ik heb gehad de meest liefhebbende van alle moeders. Zij verafgoodde haar enige zoon, haar Anatole, als haar meesterstuk, haar lieveling. Ik ontving een dubbele portie liefde en daarmee vergiftigde ze letterlijk mijn leven. Ze maakte mij belachelijk en dom. weifelend en verlegen. Door haar toedoen deinsde ik er voor terug, de kloof in het leven te overbruggen, die de puberteit scheidt van de mannelijke leeftijd, omdat ik tot mijn dertigste jaar aan het lijntje ge houden werd. We waren beiden belache lijk. Sprak zij over mij, over een man met een baard, dan deed ze alsof ze over een kind sprak. Tot mijn 35ste jaar ging moeder niet naar bed voordat ik thuis gekomen was. Tot mijn huwelijk heeft mijn moeder mij altijd in bed toegestopt. Als zij mjj omhelsde, had ik soms het verlangen, haar te worgen. Er is geen tyrannie, die erger is dan die der moeder liefde!" HOT zover Anatole France. We mogen het niet in alles met hem eens zijn er is toch veel waars in wat hij schrijft. Dit was de klacht van een, die over geleverd was aan de eenzijdige opvoeding van de moeder. Er kwam geen staal in het bloed, het werd geen mens, het bleef een kind. Nu make men daarvan aan de moeder- weduwe geen verwijt. Zij handelt over eenkomstig haar geaardheid. Juist daar om is haar taak zo moeilijk. Zij moet dingen doen, die haar niet liggen. Daarom zal een christen-weduwe ook haar troost en haar kracht moeten zoeken in het gebed. De Bijbel, het meest reële boek ter wereld, noemt God de man der weduwen. Hieraan mogen zij zich vastklampen. Verder zal ook op anderen de plicht rusten, haar ia haar zeer moeilijke taak zoveel mogelijk bijstand te verlenen, haar tot steun en de jeugd ten baat. P. DE ZEEUW JGza. Advertentie) Bij regen of zonne schijn: IJSTAARTEN ALTIJD FIJN Telefoon 24071 Haarlemmerstraat 21 WEERBERICHT Overdag hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden. Morgen overdag hoge re temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen West en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Vrijdag: zod 4 5220.40; mi an onder m m .p, q^ oi l f#i. sis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1