D Trots somber weer levensvreugde op de Vierdaagse Scheepsgeschut met een getrainde bemanning aan boord Drie Vlissiugse Geuzen te I WOENSDAG 25 TUII 1951 Veel blaren, maar weinig uitvallers op de eerste dag (Van een onzer verslaggevers) AL GOOT HET DAN gistermorgen, toen de eerste wandelaars voor de Vierdaagse starten en al bleef de zon later op de dag toen het droger werd dan weg, het deed aan de stemming van het leger, van de negen duizend geen afbreuk. Beter een beetje regen, dan zo'n erge hitte was het algemene commentaar. Men wandelde en eens te meer bleek de waarheid van het gezegde dat een wandelende Hollander gaat zingen als het regent. Twee-en-dertig wandelaars die welgemoed gestart waren keerden niet terug in de Keizer Karelstad. Althans niet te voet en werden dus als uit vallers genoteerd. Een gering aantal, gezien de 9104 die 's morgens ver trokken waren. Illllllilllllllliliiiiillilllliillllilliiiilllllllllliilliiiiilllllllllllllllllllllllli Het niet bepaald warme weer was oor zaak, dat er flink gemarcheerd werd en weinig gerust. Het was te koud en te nat om even aan de berm van de weg te gaan zitten. Als er even gerust moest worden dan gebeurde dit in een cafétje, waar men binnen kon zitten. De Betuwe, daar ging het parcours op deze eerste dag grotendeels doorheen, had zijn beste beentje voorgezet. Overal zag men verwelkomingsdoeken en langs de weg stonden de inwoners al of niet met muziek van de verschillende dorpen reeds vroeg de wandelaars op te wachten. Bij Houtakker, even voorbij Bemmel, split ste het parcours zich. De wandelaars van de 30 en 40 km sloegen links af, de lange afstandlopers maakten even een ommetje over Huissen, Elden en Driel om later in Eist weer op de gemeenschappelijke route te komen. Daar stond de burgemeester de officials en de pers op te wachten. Op het raad huis sprak burgemeester-Kleyn de autori teiten toe. Hij herinnerde aan het door majoor Breunesse voor dit lustrum uitge geven devies „levensvreugde, die hebben we in deze tijd wel nodig", meende de heer Kleyn. De Vierdaagse geeft levens vreugde aan de deelnemers, maar ook aan alle landstreken waar het leger der wandelaars doortrekt. Hij was dan ook verheugd, dat de Betuwe de Vierdaagse- lopers weer ontvangen mocht. Verheugd was hij ook dat de Vierdaagse een s tief evenement blijft waar alles wat sportverdwazing zweemt wordt geweerd. Zoals gezegd het aantal uitvallers op de eerste dag gering. Dat betekent niet, dat de medische dienst niets te doen had, want juist by dit natte weer loopt men nog al eens een blaar op. En dat zijn dingen die de wandelaar missen Vandaag is het weer al niet veel beter en men kan verwachten dat het aantal uitvallers groter zal zijn, te meer daar het parcours door het land van Maas Waal leidt, dat door zijn heuvels vanouds bekend staat als een zwaar parcours. Onder de ruim 9000 deelnemers zijn geveer 4000 militairen en 1500 dames. De deelnemer die de meeste Vierdaagsen op zijn naam heeft nL 27 is de heer Van der Kaay uit Arnhem. Gezien zijn leeftijd, hij OE VIERDAAGSE 3eMARSDAG 26JULI Amerikaanse generaal niet naar Vierdaagse Daar de aanwezigheid van luitenant- generaal A. M. Gruenther, chef van de staf van generaal Eisenhower, in Washington vereist is, kan zijn aange kondigd bezoek aan de Vierdaagse Nijmegen niet doorgaan. SSKM Route UJJ.UJ40RM Route -50KMRoule 30KM Route Besluiten van de FIDE te Venetië Op het congres van de internationale 6chaakfeaeratie, dat te Venetië werd ge houden en waarbij Nederland vertegen woordigd was door ir H. J. Steenis (Voorz. van de Kon.'Ned. Schaakbond), zijn o.a. de volgende besluiten genomen. Tot internationaal grootmeester zijn benoemd: Bogoljubow (West-Duitsland) en Gligoric (Joegoslavië). Tot internatio naal meester werden benoemd de Neder lander W. J. Mühring (gisteren reeds ge deeltelijk gemeld), de Australiër Purdy, de West-Duitsers Carls en Sohmidt, de Engelsman König, de Fransman Muffang, de Italianen Paoli, Sacconi en Szabados, de Joegoslaven Matanovic, Milic en Vuco- vic, de Oostenrijkers Beni en Lokvenc, de Schot Fairhurst, de Kussen Averbach, Geiler en Novotelnov, de Tsjechen Kate- tov en E. Richter, en de Amrikaan Kolta- nowski. Van 630 Augustus 1952 zal te Helsinki een landenwedstrljd tussen ploegen van 4 spelers worden gehouden. Het inter zonale tournool, waaraan van Neder landse zijde Prins mag deelnemen, vindt van 14 September tot 14 October 1952 Stockholm plaats. Het candidatentourn-ooi voor dames, waarvoor mevr. Heemskerk zich heeft geklassificeerd. zal van 2C tober tot 12 November 1952 in Moskou of Leningrad worden gehouden. Het wereldkampioenschap voor juniores zal voortaan eenmaal per twee jaar den verspeeld. Het Zwitserse systeem zal niet meer worden toegepast. Als nieuw lid van de FIDE werd het Saargebied toegelaten. Een aantal internationale wedstrijd leiders werd benoemd. Op de lijst komen de namen der volgende Nederlanders voor: L. G. Eggink, dr M. Euwe, G. Harten, mr A. Rueb, H. J. J. Slavekoorde en G. W. J. Zittersteyn. Het eerstvolgende FIDE-congres zal van 6—13 September 1952 te Stockholm worden gehouden. (Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP U solt 's morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver- LE'&ES om die liter gal op t- uw spijsvertering en stoelgang op nati Ujke wijze te regelen. Een plantaardig zi middel, onovertroffen om de gal te <1 - *»■-* T-—rpületjes. Vierdaagse De wereld zit vol mechaniek, daarom versuft ze en wordt ziek. Het leven ver van de natuur wordt slap en futloos op de duur. Wat kun je nu van hen verwachten, die elke inspanning verachten? Die steevast in hun auto rijden of land'rig langs de tramhaan glijden? i, die louter rijdt of zit, wordt snel een wezen zonder pit. Gelukkig dat er mensen zijn, die denken in een and're lijn. Van wie elk goede training prijst, omdat dit de gezondheid eist. We tellen ze nog steeds met hopet graag hun extra rondje lopen na een dag van naarstig werken, hun lichaam en hun benen sterken. Voor de getrainde wandelaar staat Nijmegen als gastvrouw klaar. Daarginds begon weer 't wandelfeest, zoals 't reeds jaren is geweest. Vier dagen uren-lang op pad, o mensen, wat een feest is dat! Laat anderen maar lui-weg rijden, Ze zullen hen toch niet benijden. Ze kunnen zich heus zelf wel redden en 't komt wel goed.. Zullen we wedden? Wc.nt Holland is nog niet verdord, dank zij de ed'le wandelsport. ROBBIE RADAR. In Den Helder wordt dienstplichtig koopvaardijpersoneel opgeleid voor verdediging van onze koopvaarders. Deze mannen krijgen hier les van marine in het treffen van maatregelen tegen eventuele bedreigingen door gifgassen. Elke koopvaarder in oorlogstijd Eerste lichting dienstplichtige zeelieden zwaaide in Den Helder af yEILIG VAREN met behoud van schip, lading en bemanning". Dit oude zeemanswoord zullen de koopvaarders gestand doen, ook als er een oorlog zou uitbreken. Elke Nederlandse koopvaarder van coaster tot Willem Ruys zal dan zijn eigen scheepsgeschut mee aan boord voeren en elk lid van de bemanning, van kapitein tot dekmatroos, zal zijn plaats weten achter het moderne snelvuurgeschut en niet meer machteloos staan als vijandelijke vliegtuigen of schepen zijn lading en leven bedreigen. lingsoefeningen zorgen dat de jongens Dat vertelde een oud-koopvaardij-offi- er. thans kapitein ter zee S. Dobbenga, hoofd van het bureau Handelsbescherming de Marinestaf, toen gisteren reders journalisten in Den Helder kwamen kijken naar het afscheidsdefilé van de eerste lichting dienstplichtig koopvaardij personeel, welke door de Marine voor oorlogsdiensten wordt opgeleid. Elk jaar zullen nl. 800 leden van het koopvaardijpersoneel die de dienstplich tige leeftijd hebben bereikt, in plaats van 21 maanden in vier maanden klaar gestoomd worden voor de beveiliging van het eigen schip in oorlogsttijd en hiermede hun dienstplicht dan afgelopen. Zij moeten echter reeds twee jaar bij de koopvaardij zijn en er na de oplei ding nog vijf jaar blijven. Onder dagelijkse leiding van luit. ter :e le kl. F. van Dijk leren deze jongens telkens in groepen van 20 behalve inten- e theorie hoe te handelen wanneer schip in volle zee wordt aangevallen. Zo wordt geoefend in het blussen van branden, waarbij maskers en zuurstof apparaten te pas komen, het verjagen van aanvallend vliegtuig, het dichten van lekken en het opstellen van artillerie stukken. Voorts wordt aandacht besteed algemene militaire vorming en hel aankweken van discipline. Korte herha- "GLOBE" .SNIPPERS De Italiaanse heer Alberto Basso Ricci heeft een machine uitgevonden, met be hulp waarvan hij bij elke filmscène de passende geur kan leveren: de lucht van uitlaatgassen en geschroeide rubber bij autorace, de geur van gebakken biefstuk bij een toneeltje in een restau rant, de dranklucht in een herberg etc. En als het nu een tafereeltje bij een mesthoop in een pastorale scène be treft?Andrei Wisjinsky, de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, thans geheel hersteld van een lang durige ziekte, aldus meldt A. P. uit Mos- Veldmaarschalk Slim, chef van de Britse imperiale generale staf zal morgen voor een officieel bezoek Oostenrijk uit Londen vertrekken. De Amerikaanse Marine heeft, volgens de New York Post, een radiografisch be stuurbaar projectiel geperfectionneerd, dat een afstand van bijna 6000 km kan afleggen en van een atoomlading kan worden voorzien. De staking bij de British European Airways, die gisteren een stagnatie in het verkeer met hel Europese vasteland veroorzaakte, is ge ëindigd- De Braziliaanse vice-presi dent, Joao Cafe Filho, ls uit Rio de Janeiro vertrokken voor een bezoek Europa. Ook Nederland zal hij be zoeken. De Braziliaan wil een studie ken van de vakverenigingen, het socia lisme en de coöperaties en zich tevens op de hoogte stellen van de reacties op de immigratiepolitiek van Brazilië. Anthony Eden is naar Canada en de V. gereisd voor het houden van een aantal redevoeringen. Milton Katz, die als leider van de ECA in Europa is afgetre den, is in New York aangekomen. Hij zal voor het Congres verklaringen af leggen i.v.m. nieuwe toewijzingen vooi de ECA. Rode terroristen in Malakka hebben een Aziatische employé van rubberplantage levend verbrand daarna zijn huis in brand gestoken. Justitie en Door de Eeuwen Trouw Omtrent het onderzoek, dat de justitie enkele dagen geleden te Eindhoven heeft ingesteld bij Door de Eeuwen Trouw, brengt de Volkskrant nog de volgende bijzonderheden: Huiszoeking is verricht bij de voorzitter, de secretaris en penning meester, die te Eindhoven en Dungen wonen. Zij nam kasboeken, kasbewijzen, gegevens over beleidskwesties voorbereidingen op papier voorpde acties van de stichting in het najaar in beslag. De belangstelling van de justitie schijnt vooral uit te gaan naar de 145.000, die uitgegeven zijn voor het herstel der binding Nederland-Ceram, zendmateriaal en een Lockheed zijn geschaft. Volgens een der bestuursleden is het toestel volkomen wettig bij Nederlandse firma gekocht. Vast staat ook, dat de stichting beschikte over bron nen in het buitenland, zodat men daar geen Nederlandse valuta nodig had. In de 145.000 is ook een groot bedrag be grepen. dat uitgegeven is aan het Rode Kruis-vllegtuig, hetwelk Ambon bereikt heeft. (Advertentie) ZWITSALETTEN 3 DE ANTI-PUN TABLETTEN 5 „bij" blijven. De opleiding is continu. Ongeveer 15 tot 20 man per week beginnen in Voorscho ten om dan na verloop van tijd de nieuwe kazerne voor de onderzeebootdienst in Den Helder te betrekken. Alle moderne middelen die de Marine ten dienste staan, worden bij de opleiding gebruikt. Ongeveer 120 jongens zijn thans in Den Helder „in dienst" en zij bewezen dat zij in drie maanden tijds niet alleen goede schutters zijn geworden, maar tevens keurig leerden marcheren. De „Koopvaardij-marine" draagt het gewone Marine-uniform met als herken ningsteken op de mouw een rode ruit met witte margriet. Tegenslag voor Gelderland Oude-IJsselwerken f 5 millioen duurder Bij wijze van onaangename verrassing vernamen de Gelderse Statenleden gis teren op een excursie door het stroom gebied van de Oude IJssel, dat de wer ken aan deze rivier f 5 millioen meei zullen gaan kosten. Hoewel de Prov Staten zich min of meer in een dwang positie bevinden, valt niet aan te m dat zij een en ander zo maar zullen accepteren. Het nieuws was voor de fractie de K.V.P. en de P.v.d.A. aanleiding na het uitstapje in spoedvergadering bijeen te komen. Vooral de onaangename houding van de Duitsers zou de kosten hebben opgejaagd. Het stroomgebied van de Oude IJssel omvat 119.000 ha, waarvan 65 pet op Duits gebied. De Duitsers heb ben de Nederlanders verrast met voldon gen feiten en Nederland gedwongen de plannen voor de verbetering van de rivier steeds opnieuw te herzien. Boven dien was het nadelig dat het Rijk heeft afgezien van het plan tot kanalisatie van de Gelderse IJssel. (Advertentie) Chefarine „4" doet wonderen Van het eri van School en Kerk TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 T, Geen Beneluxroes te Goes Uitdrukkelijke tegenspraak van minister Minister Van den Brink heeft uitdruk kelijk het bericht van de Libre Belgique tegengesproken, als zouden de Neder landse ministers op de Beneluxbespre- kingen te Goes hebben aangedrongen op een onmiddellijke proclamatie der defi nitieve unie, waarna de drie landen al: een eenheid in de Europese Betalingsunie zouden gaan optreden. Hij had dit met de grootste verbazing gelezen ei het naar het rijk der fabelen. Een vrucht dragende ontwikkeling van de Bene- luxgedachte is z.i. slechts mogelijk al: allen bereid zijn tot de noodzakelijke offers en aanvaarding van de consequen ties der samenwerking. Tevens ontkende de minister, dat de voorunie de schuld zou zijn van Nederlands betalingsmoei lijkheden. De voorunie heeft weliswaar tot een grotere Belgische invoer geleid, doch men moet hiervan de kwantitatieve betekenis niet onderschatten. Als Belgiës vrije invoer beperkt ware gebleven, dan zou de betalingsbalans daardoor weinig verbeterd zijn, terwijl Nederland thans preferentie geniet op de Belgische markt voor de afzet van agrarische producten. Het enige, dat Nederland tegenover de vrije invoer van Belgische producten verwacht, is dat van Belgische zijde min mogelijk kunstmatige hindernissen aan de uitvoer van Nederlandse produc ten wordt in de weg gelegd. Hoe ernstig de inflatie Engeland bedreigt De Britse minister van Handel, Sir Hartley Shawcross, heeft gewaarschuwd, dat het inflatiegevaar en de kans, dat het tekort op de betalingsbalans zal stij gen. de ernstigste problemen vormer waarvoor Engeland zich zelf gesteld ziet. Hij wil daarom beperking van het bur gerlijk verbruik, ten behoeve van dt uitvoer, normalisatie van winsten er lonen, verscherping van de prijsbeheer- sing. Voorts wil hy afzien van alle overeen komsten tussen werkgevers en vakbon den, die belemmerend kunnen werken op de verhoging der productie. BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk jpen: te Ommeren (Gld.) H. J. de Bie, hulppred. te Utrecht. Aangenomen: naar Barsingerhorn cand. J. H. Marwitz te Alkmaar; naar Birdaard cand. E. H. Holtrigter te Utrecht. ikt: voor Den Haag (35e perd.- pL) J. J. F. Franck te Utrecht; voor Tol- bert dr J. Sperna Weiland, prop. te Rolde. Geref. Kerken I e n o e m d: tot hulppred. te Kolhorn J. Lambooy, miss. predikant Soemba, wonende te Zeist. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) roepen: te Bilthoven cand. K. Deddens te Kampen. Chr. Geref. Kerken tal: te Kampen cand. B. Bijle- veld te Haarlem en cand. D. Slagboom te Eindhoven. ïpen: te Bunschoten cand. B Bijleveld te Haarlem. Geref. Gemeenten epen: te Leerdam G. Zwerus te Middelharnis. Laatste tiekossen uit Limburg verdwenen Trekossen waren reeds lang in Ne derland een grote zeldzaamheid. Nu zijn ook de „laatsten der Mohikanen uit Limburg vertrokken. Het zijn vier kolossale dieren, die tussen 21 Augus tus en 1 September op de „F^"-ten toonstelling in Enschede een rol zul len spelen in het schouwspel De grote trek. Deze ossen, robuste dieren van een gewicht dat de 1000 kg elk nadert, werden bij Limburgse boeren ge kocht. Ossen zijn langzaam en kun nen daarom in deze tijd niet meer mee, maar slechts node namen de Limburgers afscheid van deze zacht zinnige dieren, die soms de kinderen over de landwegen van de akker naar huis droegen, gehoorzaam elke aan wijzing van de geleider opvolgend Ook olie-moeilijkheden in Israël De Veiligheidsraad gaat morgen Suezkaanal-kwestie behandelen De Veiligheidsraad zal morgenavond bijeenkomen om de kwestie van de Egyptische blokkade van het Suez-ka- naal te behandelen. Zoals men weet had Israël deze bijeenkomst gevraagd. Intussen heeft Egypte nadrukkelijk het bericht tegengesproken, als zou het bij de Veiligheidsraad een voorstel willen indienen tot internationalisatie van de olie-industrie te Haifa. Van officiële Is raëlische zijde werd in verband hiermee verklaard, dat Israël nooit zal instem men met internationaal beheer van de raffinaderijen te Haifa. Israël heeft in tegendeel een wet in voorbereiding tot afschaffing van de olie-concessies, die door de mandaatregering van Palestina aan Engelsen zijn verleend. (Advertentie) Venijnig blafte op de boulevard een mitrail leur. „Onze jongens zijn op hun post", fluisterde Kees' vader. En het was alsof door deze woorden en door deze gedachte allen ruimer adem gingen halen En terwijl Bart zat te overwegen hoe moei lijk het eigenlijk is een vliegtuig neer te paffen, klonken in Kees' hart de woorden van zijn vader na: Onze jongens zijn op hun post. Dat beteken de: het Nederlandse leger stond klaar om de brutale Duitser, de woordbreker, de verstoorder van onze vrede, te ontvangen. Overal in het land zouden ze vechten. De tanden op mekaar. Solda ten en officieren Opeens stond zijn hart haast stil. Op dit ogenblik, terwijl hij hier schuilde in de gang, vochten onze jongens, werden er gewond... waren er wellicht al doden gevallen. En terwijl hij langs zijn vader heen door de nog openstaan de keukendeur naar buiten keek, de bloeiende tulpen in het grasperk zag en een stukje blauwe lucht zag, toen hij een glimp opving van de vre dige natuur in haar zonnig, stralend lentekleed, leek het hem een droom, dat op ditzelfde ogen blik Hollandse soldaten op Hollandse bodem stier ven, bloedend, verminkt, met een laatste blik op de zonnige hemel, die zich koepelde boven het land, dat zij liefhadden en waarvoor zij nu hun leven gaven. Hoe vaak had hij niet met strakke ogen ge staard naar meneer Rijk, wanneer hij een var zijn beroemde vertellingen uit de vaderlandse ge schiedenis ten beste gaf. Hoe hadden zijn ogeri niet geschitterd, als hij met de dappere 't Hoen mee sloop, door griend en polder en hoe had zijn jongensziel niet gesnakt naar een tijd als die van de trouwe Van der Werff, burgemeester van Leiden. De tachtigjarige oorlog, met zijn roeke loze avonturen, zijn staaltjes van heldenmoed en vaderlandsliefde, hoe had hij er niét over gele zen, 's winters bij de haard, als vader zijn krant las en moeder kousen stopte En nu zat hij er middenin. Zo maar ineens. Gisteren was alles nog gewoon. Ging je naar school, daar zou vandaag wel niets van ko men! liep je veilig over straat, at je op tijd en ordelijk, zag je geen Duke vliegtuigen, hoorde door Aleid van Rhijn je geen luchtdoel, vielen geen bommen, zat je niet opeengedrongen in de gang. Gisteren Een langgerekt, gehuil van de sirenes scheurde door de stilte, die al enkele minuten duurde. „Afgeblazen", constateerde Bart en tegelijk stond hij al bij de voordeur. „Kom mee, Kees". „Wacht eens even", kwam zijn vader tussen beide „Zou je ze nu wel laten gaan?", vroeg me vrouw Most. Ze zag wit en zenuwachtig streek ',e een krul achter haar oren. „Jawel", vervolgde haar man, „maar aan één ding moeten jullie nog denken. Niet ver van huis, en zo gauw er luchtalarm is, direct naar huis komen. Gaat dat niet meer, dan direct In een schuilkelder of bij iemand in huis. Denk erom. Laat ons niet in angst zitten." HOOFDSTUK IV. De eerste bommen op Vlissingen Op straat was het ongewoon stil. Hier en daar kwam een man aan de deur staan en speurde de lucht af, als vertrouwde hij het nog niet. Onwennig in deze verlaten straat, liepen de beide jongens dicht langs de huizen in de rich ting van het Betje Wolffplein. Langs het trottoir stonden verlaten auto's, waarvan de eigenaars in het dichtstbijzijnde huis dekking hadden gezocht. Het paard van een groentewagen stond vast gebonden aan een boom. In de portieken van de huizen stonden verschil lende mensen bijeen, keken naar de jongens en gingen aarzelend, daarna haastiger, huns weegs. „Ik zie nog niks! Jij?", zei Bart. „Nee. Op het Betje Wolffplein is alvast niks ge beurd. Laten we de Walstraat eens inlopen". „Een beetje doorlopen dan" stelde Bart voor en in een sukkeldrafje ging het nu naar het cen trum van de stad. Opeens reed in vliegende vaart een ziekenauto hen achterop. Sloeg op het eind van de Wal straat rechtsom. „Die gaat de Nieuwedijk op. Kom op jó", en meteen gooide Kees er nog een schepje bij. Steeds meer mensen kwamen nu op straat. Sommigen zagen wat bleek. Liepen zwijgend voort. Anderen luchtten in luide woorden en met druk gebaar hun gemoed tegen een ieder die zij maar tegenkwamen. ju „D'r is een bom op de Nieuwedijk gevallen", komen. De**p™ductiê hoorden de jongens een slager tegen een voor- tot Etroveredrlio, ia! pas in 1952 berin bij fietsende agent zeggen. IWordt vervolgd) nen. Adenauer wil samen werken met Benelux Bondskanselier Adenauer heeft zich in en interview uitgesproken lauwe samenwerking tussen West-Duits land en de Beneluxlanden. Elke poging tot uitbreiding zou de bondsregering steunen, aldus beloofde Adenauer. „Enige Duits-Nederlandse problemen speciaal op verkeers- en landbouw gebied welker oplossing thans nog moeilijkheden veroorzaakt, kunnen in het kader van een grotere Europese ganisatie beter ën duurzamer geregeld worden dan op zuiver bilaterale grond slag. Mogelijk zullen reeds de resultaten de voorgenomen conferentie Noordzeehavens de juistheid van deze opvatting bewijzen", aldus Adenauer. Ned.-Amerik. professor een communist De In Rotterdam geboren Dirk Struik, die in 1926 naar de Ver. Staten is gegaan en sinds 1934 aan de technische hogeschool van Massachusetts doceert, heeft gisteren geweigerd aan de commis sie voor on-Amerikaanse activiteit mede te delen of hij ooit communist geweest is. Hij werd er van beschuldigd leraar te zijn aan een geheime communistische school in Boston, die slechts door de ..vertrouwdste" leden van de comm. partij bezocht werd. Wel verklaarde hij naturalisatie drie weken in Moskou te heben vertoefd op een congres van wis kundigen. Grote legerorders voor schoenindustrie Er zijn binnenkort grote legerorders te verwachten voor de schoenindustrie. Aan 237 schoenbedrijven is een uitnodiging het maken van offerte voor de pro ductie van deze soldatenkistjes gestuurd. Bovendien zullen de komende najaars orders voor de handel ook grotere be drijvigheid geven. De schoenfabrikanten krijgen dus weer moed. Haagse dame bij Meppel verongelukt Werd door kap van auto naar buiten geslingerd Op de rijksweg bij Meppel ging giste- nn een kleine auto, waarin twee dames gezeten waren, plotseling slingeren, andere wagen was ingehaald. De auto sloeg over de kop en de twee inzittenden werden door de geopende kap naar buiten geslingerd. De 24-jarige mej. P. M. de Jong uit Den Haag werd op slag gedood, een ver pleegster uit Ermelo, mej. Velema, werd ernstig gewond. De Groepscommandant van de Rijks politie in Ruinerwold verzoekt te wor den bekend gemaakt met de identitei' van de automobilist, die gisteren van dit ongeluk getuige is geweest. Deze auto rijder is doorgereden in de richti. Assen. Waarschijnlijk door een verkeerde manoeuvre is vannacht in de Fries- Groningse suikerfabriek te Groningen een centrifuge uit elkaar gesprongen. De 27-jarige K. W. werd hierbij op gedood. De arbeider J. v. d. M. kreeg ernstige verwondingen. Hoger dividend Aku De Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem declareert 9 (vorig jaar 7%) pet dividend op gewone en 6 pet op priori- teits- en 6 pet dividend op cum. pref aandelen. De bruto bedrijfswinst draagt f43.9 min, waarvan f9 min wordt afgeboekt op gebouwen, machines productiebedrijven. Aan uitkeringen deelnemingen, interest en diverse baten is f3.9 min ontvangen, aan interest op de vordering op de Ned. staat inzake beslagneming van Amerikaanse deelne mingen f 0.8 min. Afgeboekt werden kosten wetenschappelijk onderzoek f2.2 min, belastingen f 18 min, winst van f 19.2 min resteert. Hiervan wordt f7 min extra afgeschreven, f 1.5 min gereserveerd voor personeelsbelan gen. f 1 min voor bijzonder wetenschap pelijk onderzoek. De bedrijven te Arn hem, Ede en Emmercompascuum droe gen bij tot de toeneming der productie en de verkoopwaarde. De personeels sterkte nam toe van 7300 tot 7850. Na de bevrijding is f2.6 min aan woningbouw en aankoop besteed. In de Amerikaanse bedrijven is de er varing opgedaan, dat de hogere arbeids productiviteit is gelegen in het feit, dat het elementaire onderwijs in Amerika veel meer dan in Nederland de natuur lijke aanleg en met name de technologi sche zin ontwikkelt. De N.V. noemt het teleurstellend, dat aan een verbetering van ons lager en middelbaar onderwijs in deze richting niet meer aandacht gewijd De Mij breidde de systematische oplei dingen van toezichthoudend en leiding gevend personeel uit. Het Amerikaanse bedrijf had een voor spoedig jaar, de Britse werkte op volle capaciteit. De liquiditeit der Mij is zeer bevredi gend. Het vastgelegde kapitaal parais seert op de balans met f 42 min. De boek waarde der deelnemingen met f45 min. De machinale Inrichting van Enkalon In Eramen zal In 1951 grotendeels gereed BIn de N.V. MU de ger ENGELS M.O. A. AMSTERDAM. 25 Juli. Geslaagd de dam A M E Crince le Roy, C Dee, G C M v ngelen, G N Liem Tjiauw Oen Lie. G Dav; e. J M van Driel, A Fox en de heren ïreene. J L L Hartstra, G A Hen. G E Jong. F Benningen, A van Erven en W M Het lied dei aethergolven DONDERDAG 26 JULI 1951. HILVERSUM I. 402 m. /RO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 9.00 Morgenwijding. 9.15 0.30 „De Antwoordman" Voor de kleuters. 11.0( dL 11.45 Voordracht. 12.01 rkest. 12.38 Weense mu- ziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen. 1.21 Lichte muziek. 1.55 „De Jonkerboer", Friei ngspel. 3.00 „Jody en het Hertejong", hoon spel. 4.20 Omroeporkest. 5.20 Voor de Jeugd 5.20 Regeringsuitzending: Jeugduitzei 6.15 Practlsche wenken voori .20 Sport. 6.30 Zang en piano. 6.50 Theaterorkest en solist. 7.15 Nieuws van Koninklijke Marine. 7.25 Theaterorkest en solist. 7.45 „De evolutie van het spel naar sport jenschap 8.00 Nieu\ 8.15 Orkes den. 11.00 Nie Gesproken brief i KRO: 7,00 N lek. 7.30 Gra lieuws. 8.15 Gra II. 298 m. .15 Ochtendgymnas Morgengebed. 8-06 Voor de huisvro 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morg :nst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de a. 11.45 Gram. 12.03 Gram. 12.50 Ro i Frankrijk. 1.00 Nieuws. 1.20 Gram. 1.41 Zang en piano. NCRV: 2.00 Promenade-] orkest en soliste. 2.45 Voor de vrou Gram. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.3 belkwartet. 6.00 Gram. 6 30 „10 Jaren gele-] den".- 6.45 Gram 7.00 Nieuws. 7.15 „LevensJ vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord." 7.30 „In dienst van het Vader land". 7 40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8 05 9.00 Sopraan en piano 9 30 Marlnierskapelj 10.15 Buitenlands overzicht. 10.35 Gram. 10.4^ Avondoverdenking. 11.00 Nieuws, 11.15 Strijk orkest en solisten. 11.45—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Voor de boeren] 12.30 Voor de arbeiders. 1.00 Nieuws. 1.10 Mededelingen. 1.20 Film. 1.55 Sport. 2.00 Orj kestconcert. 3,00 Hoorspel. 3.30 Gram. 4.00 Twintig vragen. 4.30 Reportage. 5.00 Voor dl kinderen. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Mars-j en walsmuziek. 7 00 Wedstrijd in het vei len van sterke verhalen. 7.30 Strijkkwaï 8.30 Gev. progr. 9.00 Nieuws. 9.15 Discu; 10.00 Gev. progr. 10.30 Causerie. 10.45 Pa mentsoverzicht. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 „Happy Hoe Down". 12.20 Lichte i ziek. 12 30 Voor de arbeiders. 12.55 Sport 1.15 Voor de jeugd. 1.44 Sport. 1.45 Voor dl de kinderen. 2.00 Orkestconcert. 3.00 Sport 3.30 Pianospel 3 45 Lichte muziek. 4.15 „Mr Dale's Dagboek". 4.30 Orkestconcert. 5.15 „Echoes from the past" 5.30 Sport. 6.35 Grain 6 45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.25 Spo Gev. progr. 8.00 Hoorspel. 8 30 Llch ziek. 9 00 Gev progr. 10.00 Nleuwi Sport. 10.20 „May I have the pleasure". 11.0 Voordracht. 11.15 Orgelspel. 1156—12.0 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram. 12,40 Gram. 1 00 Nieuu I.45. 2.00 en 2.30 Gram. 3.00 Engelse les. 3.11 Gram 3.40 Franse les 4.00 Europees 430 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5 15 Vooi de kinderen 6.15 Gram. 6 30 Voor daten. 7.00 Nieuws. 7.30 Vlaamse II 7.50 Causerie 8 00 Verzoekprogr. 9.00 Klank beeld 9,30 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 Kann muziek. 11.00 Nieuws. 11.05 Lichte muzii II.3012.00 Gram. 12.05 Omroeporkest 1 00 Nieuws. 1.10, 1. 2.00. 3.00 Gram 4 00 Pianorecital. 4 30 en 5 Gram. 5.30 Dansmuziek. 6.30 Dansmuzii 7.00 en 7.30 Gram. 7.45 Nieuws. 8 00 Hoor spel. 10.00 Nieuws. 10.10 Dansmuziek. 10 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. Geen televisie zonder hulp van Philips De acht omroepmedewerkers v<~ iedere grote omroep twee die reedj een televisie-cursus bij de B.B.C. in Lon den volgden, zullen een tweede cursus meemaken, welke zal worden gegeven door Philips' televisiestaf in Eindhoven De omroepverenigingen zullen met een kleine televisiestaf beginnen, vanwege d« kosten. Zelfs de start met een kleine be zetting zou niet mogelijk zijn geweest als Philips niet enige televisie-deskundigen aan de omroepstaf zou hebben toe gevoegd. De KRO en de VARA, die moeilijk heden hebben met het vinden van f+ schikte ruimten voor de televisie, moetel wellicht aparte TV-studio's laten bouwea

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2