llirtturc £ciiisd)e (öimraitt Dr ir Lindenbergh in Leiden terug Vijf landen besluiten tot de vorming van een Europees leger Beheersvorm gekozen naar analogie van die voor staal- en kolenplan-Schuman Londen bestudeert thans het Perzische aanbod Mayer struikelde over de subsidiëring van het bijzonder onderwijs Vijf goederenwagons vanmorgen bij Amersfoort ontspoord Wist U 0p slappe grond WOENSDAG 25 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stflntuasticli fs afxblttrfn mjo btrl (O It^enspott" Twee en dertigste laargang No 928t Voorlopig voor vijftig jaai: NA LANGDURIGE besprekingen zijn vertegenwoordigers van vijf West- Europese landen, t.w. Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België en Luxemburg, voorlopig overeengekomen, hun nationale legers samen te voegen tot één enkel Europees leger. Het hieromtrent opgestelde voor lopige rapport van 50 bladzijden is overhandigd aan de waarnemers uit Amerika, Engeland, Canada, Portugal. Noorwegen. Denemarken en Nederland, die de Parijse conferentie hebben bijgewoond. Het accoord moet uiteraard nog goed gekeurd worden door de betrokken rege ringen, doch men neemt aan, dat dit geen moeilijkheden meer zal opleveren omdat de delegaties telkens in innig contact met de diverse hoofdsteden hebben Volgens de voorlopige overeenkomst die gedacht is te gelden voor een tijd vak van 50 jaar zullen de strijdkrach ten der vijf landen worden samengevoegd tot een centrale, gelijk geüniformeerde strijdmacht, die ter beschikking van ge neraal Eisenhower zal worden gesteld. De strijdmacht wordt gebracht onder „boven-nationaal" gezagsorgaan, daarnaast een parlmentaire assemblée voor het toezicht op dit gezagsorgaan. Bovendien is gedacht aan de instelling van een Hof van Justitie voor het oplos sen van geschillen. Ter conferentie is geen overeenstem ming bereikt over de omvang der een heden, die ieder land zal moeten inbren gen. Evenmin is overeenstemming be reikt over de vraag, of er een enkel Europees ministerie van Defensie moet komen of een raad, die bijv. „Europees Defensiecollege" kan worden genoemd. Herve Alphand, de Franse reizende ambassadeur, die vier maanden lang de besprekingen heeft gepresideerd, De Eerste Kamer-verkiezingen Eén communist minder en één C.H. meer? (Van onze Parlementsredacteur) Naar wij vernemen is de kans niet uit gesloten, dat bij de komende Eerste Ka mer-verkiezingen (voor de helft van hel aantal leden) de Christelijk Historische fractie met één lid zal worden uitgi breid ten koste van de communistische fractie. Gelijk men weet, worden de Eerste Kamerleden gekozen door de Provinciale Staten. Ditmaal moet gestemd worden door de Staten van Gelderland, Overijs sel, Groningen, Drenthe (samen vormen de groep H) en van Zuidholland (groep IV). Op grond van de kieswet wordt, afhankelijk van het aantal inwoners van de desbetreffende provincie, aan iedere stem van een statenlid een bepaald» waarde toegekend. Door onderlinge af spraken, waarbij een bepaald aantal sta tenleden stemt op een andere lijst dan die van zijn eigen partij (hetgeen tuurlijk alleen kan geschieden, wanneer het van te voren vast staat, dat de eigen partij daarvan geen nadeel ondervindt), kan de uitslag beïnvloed worden Zijn wij goed ingelicht, dan zijn der gelijke afspraken gemaakt in de provin cie Zuidholland. Het resultaat hiervan zal zijn. dat prof. dr F. C. Gerretson als zesde C.H.-senator in de Eerste Kam. - zijn intrede zal doen, terwijl de commi nistische vertegenwoordiger van de: provincie (groep), de heer J. P. Schalker niet wordt herkozen, tenzij door ver schuiving uit een der andere provincie- groepen een andere communistische af gevaardigde afvalt. Sherman zal Vrijdag worden begraven Het stoffelijk overschot van admiraal Forrest Sherman, die verleden week aan een hartverlamming in Napels overleed, zal Vrijdag met militaire eer op de na tionale begraafplaats te Arlington in de V.S. worden bijgezet. Vanaf hedenmid dag zou het lijk opgebaard liggen in de kathedraal van Washington. Admiraal Robert B. Carney is vandaag naar Washington vertrokken om de be grafenis bij te wonen. De aankondiging van deze reis is aanleiding geweest tot hernieuwde gissingen, dat hij benoemd zal worden tot Shermans opvolger als chef van de marine-operaties. Ex-moefti verbreekt stilzwijgen „Koning Abdoellah en ik hadden geen conflict" De ex-moefti van Jeruzalem heeft tegenover Reuter verklaard, dat er nooit enig conflict heeft bestaan tussen de ver moorde Koning Abdoellah van Jordanië en hem over het bestuur van Arabisch Palestina. „Ik strijd nog steeds voor de bevrijding van Palestina van imperia lisme en Zionisme" aldus de ex-moefti De Arabische Hoge Commissie in Pales tina, waarvan de ex-moefti de leiding heeft, heeft Jordanië gisteren beschul digd van het voeren van een terreur- campagne. De spanningen in Jordanië na de moord zijn nog groot. Er zijn nog meer aanhangers van de ex-moefti gear resteerd. De Jordaanse politie zou een aantal jongelieden van de geheime orga nisatie Jihad, die ervan beschuldigd wordt, de moord te hebben beraamd, in hechtenis hebben genomen. In Assalt, 24 km ten W. van Amman, hebben zich bot singen voorgedaan tussen Palestijnse Arabieren en Jordaniërs. Alle toegangs wegen naar Jeruzalem zouden door leden van het Arabische legioen worden be- De premier van Jordanië, Samir Pasja Elrifai heeft gisteravond verklaard, dat hij vandaag bij de regering zijn ontslag zou indienen. klaarde, dat het internationale defensie- parlement waarschijnlijk zal worden samengesteld naar analogie van het or gaan, dat is gedacht aan het hoofd van de Europese kolen- en staal-pool volgens het plan-Schuman. Nederland zal echter (voorlopig) parlement van het Europese leger geen zitting hebben: het heeft aan de Parijse conferentie evenals Amerika, Canada, Engeland, Portugal, Noorwegen en Dene marken slechts deelgenomen nemer. Nederland behoort echter wel tot de landen, die meedoen aan dc lijking van bet Plan-Schuman. Emigiantenvliegtuig ('t 50ste) toch vertrokken Het emigrantenvliegtuig van de KLM naar Australië, dat Maandagavond niet van Schiphol kon vertrekken omdat men in Karatsji moeilijkheden vreesde i.v.m. de oliesituatie, is gisteravond vroeg van Schiphol opgestegen. Op deze 50ste emigrantenvlucht van de KLM naar Australië zal ondanks de moeilijk heden dezelfde route worden gevlogen als anders. De laatste maanden heeft de K.L.M. meer dan 2800 Nederlandse landver huizers van Amsterdam naar Sydney (Australië) vervoerd. De meesten warer boerenknechts of geschoolde arbeiders er er waren gezinnen van 10 tot 15 per sonen bij. Groet van de Koningin Koningin Juliana heeft een begroe- tingsschrijven gericht tot de „leken"- conferentie in Bad Boll ,Dld), die deze week onder auspiciën van het Oecume nisch Instituut van Bossey wordt ge houden. Met 60 km vaart Ouders in auto, kind op achterbumper Een driejarig meisje uit Enschede klom dezer dagen op de achterbumper van vaders auto en toen haar ouders instapten de auto ging rijden, klemde de kleine zich angstvallig vast, want ze durfde er meer af te springen. Een wonder dat alles goed afgelopen is. Want de auto reed de hele stad door, nam vele bochten reed ten slotte met een 60 km vaart, toen een politieagent het kindje zag De agent hield een passerende auto aan zette de achtervolging in. De politic ian kwam voorbij de wagen met de verstekeling en liet deze wagen stoppen. De agent tilde het meisje van haar eigen aardige zitplaats en bracht de bestuurder zijn echtgenote tot verbijstering, toen zij merkten dat het him eigen dochtertje Koningin hervatte werk op Soestdijk Maandagavond ongeveer 7 uur is H.M. de Koningin met de regerings-Dakota op Soesterberg uit Londen teruggekeerd. Gisteren heeft zij haar werkzaamheden hervat. Prins Bernhard, die met zijn beide oudste dochtertjes een vacantie-uitstapje maakt naar het Festival of Britain, verschafte het tweetal ook enige vrolijke ogenblikken in de Pleasure Gardens. Thans overheerst het optimisme weer De berichten over het olie-geschil tus sen Engeland en Perzië zijn thans weer iets optimistischer. Londen bestudeert op het ogenblik de Perzische voorstellen, de eerste, die rechtstreeks tot de Britse re gering zijn gericht. Naar verluidt, zouden de Perzen toch bereid zijn, rechtstreeks met een Britse missie, onder leiding van een minister, te onderhandelen, op voor waarde, dat Engeland de nationalisatie van de olie-industrie aanvaardt. Attlee heeft naar aanleiding van de Perzische voorstellen zijn naaste medewerkers gisteravond in spoedvergadering bijeen geroepen. De Britse beslissing wordt niet verwacht voor vanmiddag in het Lager huis het debat over de buitenlandse poli tiek zou gaan beginnen. Een officiële woordvoerder te Londen zeide, dat het Perzische aanbod op het eerste gezicht een niet geheel teleur- fleheson over duiven of beren Of er nu wel of geen vrede in Korea of onze tegenstanders kirren als dui- en of grommen als beren, onze taak en de bedreiging, waar wij ons tegenover gesteld zien, blijven dezelfde. Aldus ver klaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson gis- i te Detroit in een redevoering, uit gesproken ter gelegenheid van de her denking van de 25Óe verjaardag van de stad. De rede van Acheson was in feite een uitwerking van de halfjaarlijkse economische boodschap, die Truman eer gisteren aan het Congres heeft gezonden. Volgens „The Times" heeft Kasjmir de grens met Pakistan gesloten en noodvei- ligheidsmaatregelen genomen. Pakistaan se samenzweerders zouden wapens, mu nitie, geld en drukpersen in Kasjmir heb ben binnengesmokkeld. Lust U nog een eitje...? De grootste eter ter wereld noemt Alois Skalsky uit Wenen zichzelf. Nu, het lijkt er inderdaad op: pas nog heeft hij in twee uur honderdtachtig rauwe eieren en vier pond paardege- hakt naar binnen gewerkt. Bij een vorige gelegenheid gebruikte hij 100 hardgekookte eieren met schaal en stellende indruk wekt. Volgens wel ingelichte Perzische kringen houdt het voorstel de twee volgende punten in: regeling van de financiële aangelegen heden en een poging om tot een accoord te komen over de verkoop van de olie. De Perzen zouden gaarne zien, dat de olie aan een groep maatschappijen wordt verkocht; zij 'willen zich liever niet op-' nieuw aan één maatschappij binden. Voorts zou de mogelijkheid van verkoop aan de Brits-Iraanse olie-maatschappij niet uitgesloten zijn, indien alle andere bijzonderheden op bevredigende wijze zouden kunnen worden geregeld. De Britten hebben een andere oplossing van het geschil, nl. de vorming van twee afzonderlijke maatschappijen, een Iraanse Olie Maatschappij, eigenares van de olie installaties en een Britse maatschappij, die de olie zou iproduceren, raffineren en aan de markt brengen. De distributie en de verkoop van de olie in Iran zou het werk van de Iraanse maatschappij worden. Franse kabinetscrisis duurt voort R.K. Volksrepublikeinen en Gaullisten onthielden zich van stemming DE FRANSE REGERINGSCRISIS, die nu al twee weken oud is, raakte vannacht bpnieuw in een impasse, doordat de radicaal-socialist René Mayer, die vanjplan was een kabinet te vormen, geen absolute meerder heid kon verkregen. Volgens de officiële uitslag van de stemming in de Nationale Vergadering werden 241 stemmen vóór en 105 tegen hem uit gebracht. Er waren 280 onthoudingen. Aangezien de absolute meerderheid 314 stemmen bedraagt, had Mayer 73 stemmen te weinig. De leden van de M.R.P. (R.K. Volks republikeinen), de Gaullisten en de meerderheid van de gematigde conser vatieven onthielden zich van stemming. De socialisten steunden Mayer, en voorts zijn radicale en radicaal gezinde aan hangers benevens ongeveer 45 afgevaar digden van de M.R.P. en de gematigde conservatieve groeperingen samen. Al leen de communisten stemden tegen. Het besluit van de M.R.P., zich stemming te onthouden, werd na geheime bespreking van twee uur voor de stemming genomen. Men beschouwt dit besluit als de voornaamste oorzaak van de nederlaag van Mayer. Het is een gevolg van de ontevredenheid der M.R.P. over de stellen van Mayer betreffende de sub sidies aan het bijzonder onderwijs. Hij had voorgesteld, een besluit over deze kwestie uit te stellen totdat een parle mentaire commissie hierover zou hebben gerapporteerd. Intussen zou een toelage verstrekt worden aan de ouders Wafer bij de whiskey Bereid om troepen terug te trekken Marshall noemt vier basis voorwaarden Naar aanleiding van het hervatten der wapenstilstandsbesperkingen in Korea heeft George Marhall de Amerikaanse minister van Defensie vier basisvoor waarden voor een bestand op Korea ge noemd. Hij zeide voorts, dat terugtrek king van buitenlandse troepen „op het geschikte ogenblik" geen probleem zou scheppen, wanneer de communisten op recht een vredesregeling wensen. Marshalls voorwaarden zijn namelijk overeenstemming over een militaire line, die verdedigbaar zal zijn ingeval van her- niuwde vijandelijkheden: 2 bereidverkla ring, dat de thans in Korea aanwezige troepen niet worden versterkt: 3 behoor- inspectie door beide partijen als verzekering tegen eventuele voorberei dingen voor een onverhoedse aanval, en bevredigend accoord wat betreft de krijgsgevangenen. RAF-toestel in 18 uur over de Noordpool De Lincoln-boramenwerper van de RAF „Aries", is na een non-stop-vlucht de Noordpool van 6700 km te Fair banks In Alaska aangekomen. Hij was gistermorgen vroeg van IJsland vertrok ken. De vlucht duurde 18 uur en 5 mi- schoolgaande kinderen, ongeacht de scholen die zij bezoeken. De MRP ging hiermede niet accoord, omdat zij het vraagstuk door de Assemblée zelf wil laten beslissen, in de hoop met steun van de Gaullisten en de gematigde con servatieven veel betere voorwaarden te kunnen verkrijgen. Na de stemming die vanmorgen vroeg gehouden werd, begaf Mayer zich naar president Aurlol om verslag uit te bren gen. Auriol moet nu weer van voren af aan beginnen. De Franse president Vincent Aurlol heeft vanmorgen Georg Bidault (MRP) verzocht zich te belasten met de vor ming van een nieuwe regering. Bidault vanmiddag antwoord geven. De Vierdaagse leidt ook weer door het onvolprezen natuurschoon van de Betuwe. Dit troepje Engelsen voelt zich kip-lekker tussen onze groene dreven. Vorderingen te Kaesong Op de bijeenkomst te Kaesong over een stak envan het vuren in Korea, die vanmorgen vroeg is hervat, zijn aanzienlijke vorderingen in de richting van een formulering van een agenda ge maakt. aldus wordt in een communiqué der V.N. bekend gemaakt. Gezegd wordt, dat de Noordelijken een nieuw voorstel voor de terugtrekking der strijdkrachten uit Korea hebben gedaan. Na een korte onderbreking werden de besprekingen verdaagd tot morgenmid dag. Vandaag weer tomaten naar België Invoerstop voor sla en andijvie echter gehandhaafd Met ingang van vandaag heeft België de invoerstop van Nederlandse tomaten opgeheven, zo verneemt de Nieuwe Leidsche Crt. Evenmin als bij de afkondiging van het invoerverbod is thans een motief opgegeven. In Nederlandse tuinbouwkringen ver wacht men niet, dat de tomatenuitvoer naar België nog een grote omvang zal Het invoerverbod in België van Neder landse sla en andijvie blijft gehandhaafd- De exportheffing is voor vandaag vastgasteld op ƒ14.per 100 kg. Weer een ernstig spoorwegongeluk Grote ravage, maar geen slachtoffers ■^7"ANMORGEN omstreeks halfzeven is er opnieuw een ernstig spoorweg ongeluk gebeurd, dat gelukkig geen slachtoffers, maar des te meer materiële schade heeft geëist. De eerste vijf wagons van een goederentrein van 15 wagons liep twee kilometer voor Amersfoort, komende uit de rich ting Utrecht, uit de rails. Vier wagons werden grotendeels vernield. De bovenleiding van het electrisch net werd over een afstand van honderden meters vernield en ook het baanvak werd beschadigd. Over de oorzaak wilde de president- bovenleiding leverde weinig moeilijk directeur van de NA., ir F. Q. den Hol lander, die een uur later de situatie ogenschouw kwam nemen, zich nog niet uitlaten. Twee van de ontspoorde i gons versperden de beide spoorbanen twee andere waren rechts van de spoor baan gekanteld. Een trein met herstelwagons arriveer de, maar men kon aanvankelijk niets doen dan de overal verspreide kolen op- Later kwam een locomotief de nlet-ontspoorde wagons wegtrekken en toen kon met herstelwerkzaamheden worden begonnen. De reparatie van de Amerikaans-Spaanse bespre kingen worden voortgezet Binnen enkele weken zal een speciale Amerikaanse commissie worden be noemd ter voortzetting van de bespre kingen met de Spaanse regering over eventuele Spaanse bijdrage tot de Westeuropese verdediging, aldus ver luidt in Amerikaanse regeringskringen. DAT gedeelten van de landgoederen Hoog Westerwolde (gem. Apeldoorn), Papenhuizen te Udenhout, Ginkel te Leersum en Amerongen, en De Koepel te Wierden (Ov.) voor het publiek zijn opengesteld. DAT mr J. C. Th. Resius, adv. en proc., oud-gedeputeerde van Overijssel en medebestuurder van belangrijke in stellingen, 62 j. oud in Deventer is overleden. DAT het A'damse raadslid W. H. Steelink (Prot. Chr.) B. en W. heeft gevraagd waarom het verbod van eta lage- en reclameverlichting niet voor heel de stad tot 15 Sept. wordt opge- DAT de landbouwprijzen sedert Mei nagenoeg constant zijn gebleven (index cijfer Mei 118, Juni 117). DAT radio-telefoonverkeer met Boli via mogelijk is op werkdagen van 16.30 tot 17 uur Ned. tijd. DAT de Ned. ambassadeur in Moskou. F. C. A. Baron van Pallandt, volgende week met zijn echtgenote voor een va- cantie van vijf weken uit Moskou ver strekt. DAT de Westdultse regering toestem ming gaf tot de invoer uit Nederland van kachelturf tot een bedrag van 125.000 dollar (pl.m. 475.000). DAT de installatie die vers huisvuil tot compost verwerkt, in Vlissingen met succes heeft proefgedraaid. DAT ook Ln de gem. Apeldoorn weer pseudo-vogelpest is uitgebroken en aan de Wiesselseweg 50 kippen werden af gemaakt. DAT in Utrecht wegens diefstal van een partij boter t.w.v. f 10.000 IVt j. ge- eist is tegen de 27-j. machinist A. E. van E. uit Utrecht, en 15 mnd. tegen de 27-j. schilder J. S. L. uit Maartensdijk, en straffen van f 150 boete tot 10 mnd. m.a. tegen helers. DAT op de feestelijk heropende Ouden- bosschc beurs aan J. van Dongen, een varkenshandelaar uit Oud-Gastel, die ai 40 j. naar de beurs kwam, een medaille werd uitgereikt, een zeug met biggen uitbeeldend. DAT het echtpaar A. Zegers-De Graaf, Lijnbaanstraat 54, Zaandam, op 9 Aug. 60 jaar is getrouwd. DAT mr J. Cramer, de nieuwe Drentse comm. der Koningin, t.g.v. zijn amts- aanvaarding op 31 Juli ten provinciehuize zal recipiëren. DAT gisteren een bedrijvendag werd gehouden in het kader van de IJssel- mondeweek t.g.v. het tienjarig deel uit maken van de gem. R'dam van het stadsdeel IJsselmonde. DAT ir M. J. v. d. Berg, dir. van ge meentewerken en -bedrijven te Hooge- veen, is benoemd tot dir. van gem. be drijven ln Dordt. DAT tot chef van het kabinet van de comm. der Koningin in Drente, mr J. Cramer, is benoemd drs H. M. Franssen, van de prov. griffie. DAT een toeschouwer die in het cir cuit van Zandvoort zijn jasje had uit getrokken en eerste hulp verleende aan een geduikelde Belgische coureur, later z'n portefeuille met f100 uit zijn jasje DAT een 16-j. jongen gisteren in het gebouw Candida aan de N. Z. Voorburg wal te A'dam drie kwartier met zijn hoofd kleon heeft gezeten in een liftko ker en de brandweer twee liftkooien moest doorzagen om de jongen te be- DAT de 62-j. boekhouder W. A. P. F. L. B. te Assen, die de afgelopen jaren duizenden guldens van zijn patroon heeft verduisterd door in de boeken te knoeien, is gearresteerd. heden op. Vermoedelijk zou vanmiddag het reizigersverkeer over beide sporen worden hen-at. Daarvóór werden treinen omgelegd, bussen ingeschakeld, en over enkel spoor met stoom tract ie gereden tussen Amersfoort en Utrecht. Een van de met kolen beladen wagons was over een afstand van drie kilometer naast de rails voortgetrokken. T")E Haagse school waarover we dezer dagen op deze plaats schreven, zal de belangstellenden op onderwijsgebied nog wel even bezighouden. En als het goed is. worden wij allen tot die belang stellenden gerekend. Zoals de lezer weet, wil men deze sctiool een openbare school laten, doch met typische kenmerken van een bijzondere school. Daarbij is en blijft het de vraag of deze beide elementen te verenigen zijn. Het is niet toevallig dat de oezwaren tegen deze school zowel komen van voor standers van openbaar onderwijs als van voorstanders van bijzonder onderwijs. Wat de eersten betreft wanneer de „georganiseerde" ouders inderdaad in vloed kunnen uitoefenen op de keuze van het onderwijzend personeel, waar blijft dan, ro wenst men te weten, de zeker heid dat de school werkelijk voor alle kinderen uit elk geestelijk klimaat toe gankelijk is? En wat de anderen betreft is de mogelijkheid voor de ouders om dadelijke invloed uit te oefenen op de keuze van de onderwijzers en op de rich ting van de school niet juist een der typische kenmerken, indien niet hèt ken merk van de bijzondere school? Ds L. H. Ruitenberg, die onlangs in Het Vrije Volk over deze school een tamelijk hooggestemd artikel schreef, schrijft nu ook over deze school een ar tikel in Tijd en Taak. maar onze indruk is dat hij al wat minder hooggestemd i«. Want hij wijst er nu op dat heel de zaak eigenlijk rust op slappe grond. YffAAROM slappe grond? Omdat, aldus ds Ruitenberg, alles afhangt van de mensen die beslissen. Inderdaad, zo is het. Dat geldt eigenlijk voor allen die bij deze school betrokken worden. Kiest men voor een bepaalde richting, dan ver laat men de neutraliteit. En waar het de bedoeling is dat hier onderwijs zal wor den gegeven in „ondogmatisch christe- ting" ook nog wel eens van richting ver anderen. Niet anders is het met de wethouder. Blijkens mededelingen van ds Ruitenberg zou de huidige wethouder zich hebben gebonden aan een gentleman's agree ment. Nog afgezien van het feit dat hij daarmede meer gedaan heeft dan hij zich veroorloven mag die binding aan dit gentleman's agreement is (veronderstel len wij) een persoonlijke binding. Hoe, wanneer straks een andere wethouder komt? En wat blijft de functie van de gemeenteraad in deze? Werkelijk slappe grond dus. Toch acht ds Ruitenberg het wel de moeite waard dat op deze slappe grond wordt ge bouwd. Want hij ziet hier mogelijkhe den voor een nauwere binding van de ouders aan het onderwijs, voor een ver sterking van de band tussen school en TS dit laatste te verwachten? De eerste A die er blijkbaar niet veel verwach ting van heeft is.... ds Ruitenberg zelf. Want hij erkent terstond, dat op het ogenblik ook buiten de openbare school die band zwak is. Hij wil in dit verband de ouders zelf wel een beetje opvoeden. Wat het laatste betreft willen wij ds Ruitenberg wel bijvallen. Maar wij be twijfelen of hij de beste weg gekozen heeft. Waarom als men een binding wenst tussen ouders en school dan niet gekozen een school die van de ouders uitgaat? In Den Haag scheen men daar mede behoorlijk opgeschoten, en nog wel met de mogelijkheden en de midde len welke de wet daartoe biedt. Maar plotseling moest het toch weer een open bare school worden, zij het dan een met typisch „bijzondere" kenmerken. Voor ons blijft het een raadsel, waarom dan toch ds Ruitenberg en zijn mede standers zo'n bezwaar hebben tegen de ruiterlijke weg. Acht men die nu werkelijk zo „bijzonder"? Bij de Vierdaagse zijn er telkens weer van die grappige tafereeltjes waar te nemen. Deze krasse heer, die beslist de finish wil halen, heeft toch meer voor de gezelligheid dan als „steuntje" een paar vlotte dames in de arm genomen.... Bevan met vacantie naar Tito De leider van de linkervleugel van de Britse Labour-partij, Aneurin Bevan, zal morgen per vliegtuig naar Joegoslavië vertrekken voor vacantie. Hij zal de gast van maarschalk Tito zijn. Verscheidene afgevaardigden van de Labour-partij zul len hem vergezellen. (Aduertenrie^ BIJ ZOMERWEER. frisse zomerdrups per 200 gr. 0.35 VAN KAMP's verzorgde voeding Hooigracht 88 Tel. 25462 Iets minder koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Gedurende de nacht bijna overal zwaar bewolkt met hier en daar lichte regen of motregen. Morgen overdag overwegend droog weer. brekende bewolking en iets hogere temperatuur Matige zwakke wind tussen (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN' MAAN Donderdag: zon 4.51-20.41: maan der 14.46, op 23.15. 2 Aug. N-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1