Gasfabriek te Alphen aan den Rijn een halve eeuw gemeente-eigendom Behoorde bij de eerste gasfabrieken van ons land Grote spanning in Holland-Friesland- Regenboogklasse Ger. Kerk te Noordwijk aan Zee ontving nieuw orgel NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 DINSDAG 24 JULI 1951 EEN ERNSTIGE ZIEKE Id 1858, toen er nog maar 25 gasfabrieken in ons land waren, had Alphen aan den Rtfn er reeds een. Deze stond op een terrein aan de Van Mandersloostraat, waar thans een schoenenmagazijn van de firma D. Raaphorst ls gevestigd. Op 1 Augus tus a.s. is het een halve eeuw geleden, dat deze particuliere gasfabriek door de ge meente in beheer werd genomen. s de firma Stekeleriburg, Pon3loen en Co., die tot die tijd de fabriek had geëxploiteerd. De „kinderziekten" zullen wel oorzaak zijn geweest, dat het bedrijf in 30 jaar meermalen van eigenaar ver wisselde. In 1888 kwam het in handen van mevr. de wed. Valkenburg-van 't Hooft. In 1898 werd door de gemeente besturen van Alphen, Aarlanderveen en Oudshoorn met de eigenaresse voor de tijd van 20 jaar een overeenkomst aan gegaan voor de levering van gas aan de Ingezetenen. (Het bedrijf bleek evenwel voor deze uitgebreide taak niet berekend. Talloos waren de klaohten over de kwantiteit en de kwaliteit van het gas en velen namen weer een toevlucht tot petroleum of kaars. Toen dan ook in 1901 de conces sionaris verzocht het contract over te doen aan een N.V., weigerden de ge meentebesturen. Nieuwe fabriek De gemeentebesturen besloten aan de eigenaresse voor te stellen de fabriek over te doen, met welk voorstel zij eccoord ging. Voor f85.000 verwisselde het bedrijf op 31 Juli 1901 van eigenaar. Energiek werden verbeteringen uitge voerd: men besloot een geheel nieuw bedrijf te bouwen! Een commissie van voorbereiding werd benoemd, waarin zitting hadden! voor Alphen de heer N. D. Kemink, voor Aarlanderveen de heer J. tvan Borsum Waalkes en voor Ouds hoorn de heer J. W. O. Olant. Adviserend lid werd de burgemeester van Alphen, de heer C. W. C. Th. Visser. Bij de spoorhaven werd een stuk grond aangekocht voor f 10.000 voor de nieuwe fabrieksbouw. De leiding van het bouw- kïindig deel werd opgedragen aan ir H. Paul uit Leiden. De capaciteit van de nieuwe fabriek zou 600.000 m3 worden, maar de gebou wen werden ingericht voor een productie van 1.000.000 im3 per jaar. Volgens de tpenmailige deskundigen was dit al méér dan genoog en men betwijfelde ernstig of die afname wel ooit zou worden be reikt. Maar reeds in 1906 werd de af name van 600.000 m3 met 20.000 m3 over schreden! In 1912 was de afname 1.108.000 m3 en ln 1926.... 2.000.000 m3. Op 2 December 1902 werd de fabriek geopend en als eerste directeur trad op de heer E. Brulnwold Riedel. Na drie jaar vertrok hij weer en werd hij opge volgd dooi- de heer L. W. Hildernisse, die bijna 25 jaar lang het bedrijf met bekwame hand leidde en het tot grote bloei bracht. Daarna werd de heer M. van Muiswinkel directeur. Rundveestapel2,8 min stuks in Mei Minder belangstelling voor varkenshouderij De rundveestapel is van Mei 1950 lot Mei 1951 met 6 procent uitgebreid, maar de belangstelling voor de varkenshouderij is sinds de herfst van het vorige jaar verminderd. Er waren in Mei j.L 2.832.000 stuks rundvee tegen 2.723.000 in Mei 1950. Het aantal melkkoeien steeg van 1.518.000 tot 1.543.500 (2 pet). Het jongvee nam toe met 10 pet (n.L met 100.000 stuks). De mestvee-stapel werd de helft groter (96.000 tegen 64.000). In Decemoer 1950 lag het aantal mest- varkens nog 45 pet boven het niveau var December 1949; in Mei j.L bedroeg deze voorsprong (t.o.v. Mei 1950) nog slecht? 18 pet. Het aantal fokzeugen liep met 28.000 (10 pet) achteruit. Er waren 1100 landbouwpaarden min der dan in Mei 1950. Mr J. A. Berger adviseur van minister Albregts Mr J. A. Berger, voorzitter van het college van rijksbemiddelaars is be noemd tot adviseur van de minister Al bregts, wat betreft diens taak op het gebied van de productiviteitsbevorde- ring. Mr Berger blijf tevens voorzitter van het college van rijksbemiddelaars. Concurrentie I Een ernstige concurrent kreeg het gas bedrijf in de electriciteit, die meer en meer voor verlichting werd gebruikt. Toch moest het gasbedrijf in de loop der 50 jaren steeds uitbreiden. De bevolking van de drie gemeenten, die in 1918 wer den samengevoegd, verdubbelde en in elk huis werd op gas gekookt. Na de tweede wereldoorlog is de gas fabriek het zorgenkind van de gemeente gerworden. Toen de fabriek na de periode van stilstand weer wilde gaan werken, bleken de ovens en retorten dermate te zijn verouderd, dat het schier onmogelijk was aan de behoefte van de verbruikers te voldoen. Ernstig heeft men er o nagedacht de fabriek maar te sluiten aansluiting te zoeken bij een gasbedrijf m een andere plaats. Dit bracht echter te grote kosten met zich mee en men besloot het versleten materieel te vervangen, zodat het bedrijf op peil kwam. Toen de heer Van Muiswinkel in 1948 als directeur heen ging, werd hy opgevolgd door de heer F. A. Kempkers, die als moeilijke taak heeft de patiënt binnen het raam van de financiële mogelijkheden te genezen. Hoewel de Alphenaren reeds een hoge gasprijs betalen, nl. 18 cent per m3, zucht het bedrijf nog onder een aanzienlijk jaarlijks tekort, terwijl alle voorzienin gen nog niet eens hébben plaats ge vonden. .een feest Het 25-jarig bestaan van de gasfabriek is op grootse wijze herdacht. Burgemees ter Lovink sprak voor de raad een her denkingsrede uit, de champagne parelde en aan het personeel kon een gratificatie worden uitgekeerd. Maar aan de sponde van de 50-jarlge ernstige zieke zullen géén festiviteiten worden gehouden. De directeur en de vroede vaderen peinzen zidh 6lecbts het hoofd moe over de vraag: Hoe kan het bedrijf weer rende rend worden met een gasprijs, die rede lijk is.... (Advertentie) HEDENAVOND OPTREDEN OP 'T FLAMINGO-STRAND IN AVIFAUNA TE ALPHEN AAN DEN RIJN. van de Franse Balletgroep LES FAUVETTES DE DAMMARTIN EN GOëLE Aanvang 21 uur. Normaal entree 1. DE KAAGWEEK Ondanks de pessimisten, die beweren, dat de Kaagweek steeds regen treft, is het sportevenement dit jaar tot nu toe uitstekend geslaagd. Er was zon en wind, maar géén regen. Na de derde dag bracht het eerste nieuwtje, de ontmoeting van Tand jong Priok en De Kaag, veel spanning. Doordat Goudriaan de boei raakte, was hij uitgeschakeld en ondanks de twee eerste plaatsen voor De Kaag ging Tandjong Priok toch met de overwinning strijken, zy het met slechts één punt verschil. De „clou" van de Kaagweek was weer de Holland-Friesland-Regenboog-klasse. Holland had de leiding, maar na Maan dag werd de stand uitermate spannend. Ondanks de goede start kon J. C. v. d. Velde de kop niet houden en werd J. Albarda eerste met J. H. J. de Jong als steun op de tweede plaats. Vandaag zal de beslissing vallen Er vond een kleine aanvaring plaats tussen W. Bergsma en H. v. d. Weg, na dat een sleep veel roet in het eten had gegooid. Ten slotte bracht de dag voor Sj. v. d. Kraan een onverwachte, bijna zekere nederlaag in de 12 m2-klasse. Zijn aanraking met de boei kost hem zeker de eerste prijs. De uitslagen zijn: K.Z.V. Tandjong Priok 18 pt; K.Z.R. en M.V. De Kaag 17 pt. De stand na twee wedstrijden is: De Kaag 37,2 pt; Tand jong Priok 34 pt. Holland-Friesland-regenboogwedstrijd: Holland 16 pt; Friesland 20 pt. Stand na twee wedstrijden: Holland 35 pt; Fries land 37,2 pt. Tornadoklasse: 1. Hoos, E. G. v. d. Stadt, Zaandam. 12 m2 klasse A: 1, Mustang, Sj. Kraan, Oude Wetering; 2. Tineke, R. Kremer, Vinkeveen; 3. Aeolus 3, G. Visser, Am sterdam; 4. Gems, W. G. Jungschlager, Den Haag; 5. Typhoon, De Kraan, Rijn- saterswoude. 12 m2 klasse B: 1. Bakker, B. v. Wijk, Woubrugge; 2. Taling, H. L. Sauer, Rot terdam; 3. Spitsmuis, mej. H. E. Bakker, Den Haag; 4. Sagitta, P. W. de Breij, Den Haag; 5. Hurricane, B. Kraan, Oude We tering. Valkenklasse A 2: 1. 't Spul, H. C. Kir- kenier, Heilo; 2. Accipiter, J. C. Lich- tenauer, Rotterdam; 3. Bounty II, E. A. A. Rolf van Baumen, Scheveningen. Valkenklasse B: 1. Isis, H. Witzel, Rot terdam; 2. Vrijheid, W. F. Luinenburg, Oegstgeest; 3, Wout, J. D. Wackwitz, Lei den. 16 m2 eenheidsklasse A: 1. Favonius, George Stam concerteerde Voor de Geref. Kerk te Noordwijk aan Zeo was het gisteren een betekenisvolle dag, daar het nieuwe kerkorgel, gebouwd door de fa Sanders te Utrecht, in gebruik kon worden genomen. De voorzitter van de orgelcommissie, de heer G. A. Wiggers, sprak een wel komstwoord tot de in groten getale op gekomen gemeenteleden en andere be langstellenden. Het is voor ons allen een grote dag, aldus spr., en we prijzen ons gelukkig met dit fraaie instrument. Spr. hoopte, dat dit orgel lang zal dienen tot Gods eer. Hartelijk dank bracht spr. aan allen die aan de bouw hadden meegewerkt; het was hem een genoegen dit instru ment aan de Kerkeraad over te dragen. Ds B. Bouma aanvaardde namens de Kerkeraad dit prachtige Orgel, en dankte de Orgelcommissie voor de vele be- Het woord werd vervolgens nog ge voerd door de heer J. Matter als secre taris van de Adviescommissie van de" Ned. Organistenvereniging, welke toe zicht op de bouw heeft uitgeoefend, en door de orgelbouwer de heer J. C. San- Vervolgens gaf George Stam op het orgel een concert Het eerste nummer van het programma, de bekende Toccata en fuga in d moll, werd zeer goed ver tolkt. De oude orgelklank die de orgel bouwers uit de 17e en 18e eeuw in hun instrumenten legden, bleek ook in dit orgel aanwezig tè Het bruisende, volle krachtige luid van het orgel leent zich uitstekend voor een stijlvolle vertolking van Bacn's meesterwerken. De heldere klank, ver kregen door de vele boventonen, is ideaal voor het doorzichtig maken van de fuga. De goede eigenschappen van het orgel kwamen ook zeer goed tot hun recht bij het tweede werk dat het programma vermeldde: Variaties over het Gebed des Heren (Sonate VI) van Mendelssohn. De fabel dat men tegenwoordig geen orgels meer kan bouwen in de oude klankkleur werd wel afdoende weerlegd. Wel is het o.i. jammer dat veel orga nisten zich laten verleiden de fuga van deze sonate weg te laten; ook George Stam deed dit. Van geheel andere aard was: Prelude, Fugue et Variation van César Franck, een werk, waarbij de Franse tongwerken Trompet en vooral Dulciaan prachtig tot hun recht kwamen. Tenslotte speelde George Stam een eigen improvisatie, naar motieven ont leend aan de melodie van Ps. 77. Dit moderne werk, streng in de toonsoort gehouden, zal allicht verschillend wor den gewaardeerd. Met het zingen van Ps. 150 werd de samenkomst gesloten. De Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee kan met dit orgel worden gelukgewenst. Zoals de heer Matter opmerkte: er zijn weinig Geref. kerken die een orgel bezitten als dit, waarbij gebroken is met de bioscoop orgelklank: een uitstekend staal is van hedendaagse Nederlandse orgelbouw- J. Helder, Paterwolde; 2. Annie III, N. Both jr, Waddinxveen; 3. Argus, H. Schmitz, Haarlem. Pampusklasse A: 1. Alk, A. Valker, Den Haag; 2. Braassemermeer. W. M. van Staveren. Alkemade; 3. Watergeus, D. van Zijverden, Hillegom. Pampusklasse B: 1. Kieft, A. J. Duij- kers, Amsterdam; 2. Kaagwater, mevr. N. IJsselstijn, Baarslag; 3. Rival III, A. van Hemert, Haarlem. Drakenklasse 1: 1. Puzzle II, G. van Wijk, Woubrugge; 2. Kortenaar, H. Ver- duijn, Alphen aan den Rijn; 3. Ran, Ph. H. Keegstra, Amsterdam. Drakenklasse 2: 1. Thalatta, W. P. van Duijl, Amsterdam; 2. Ran, R. Visser, Ber gen; 3. Noorman, H. W. v. d. Steen, Lei den. Olympiajollenklasse A; 1. Zomerweel de, J. H. H. J. de Jong, Rotterdam; 2. Dynamite, L. Gerhards, Amsterdam; 3. My Hobby, Joh. Dijkers, Rotterdam. Olympiajollenklasse B: 1. Ted. Joh. Koetsier, Rotterdam; 2. Olwen, E. P. K. M. V. Lamsweerde, Amsterdam; 3. Thun- derjet, H. Sleeswijk, Bussum. Vrijheidsklasse: 1. Dwarskop. Joh. van Diemen, Amsterdam; 2. Butoor, B. J. Colenbrander, Breukelen; 3. Duijszter Ghast, J. D. Schooneveldt, Amsterdam. 16 m2 eenheidsklasse B 1: 1. Nelson, W. de Jong. Gouda; 2. Summerdream, G. G. Graeve, Amsterdam; 3. Pie-de- Palo, J. de Haas, Amsterdam. 16 m2 eenheidsklasse B 2: 1. Taas, A. A. Taselaar, IJsselmonde; 2. Ruimte, P. Leusden, Delft; 3. Jampa, Th. W. Poolman, Rotterdam. Valkenklasse A 1: 1. Trewes, S. M. v. d. Meer, Heilo; 2. Tourbillon, C. W. A. M. Pierrot, Vinkeveen; 3. Taco, mevr. I. de RidderHoogvliet, Schiedam. Regenboogklasse 1: 1. Annemarie, L. de Wit, Zaandam; 2. Duke, J. C. v. d. Velde. Den Haag: 3. Kikker, F. R. Bos, Alphen aan den Rijn. Regenboogklasse 2: 1. Coppelstock, J. H. C. Sieverts, Bloemendaal; 2. Buizerd, H. v. d. Weij, Sneek; 3. Beneventum, J. Hofland, Rotterdam. Dalai Lama met 100 muil ezels naar Lhasa De Dalai Lama en zijn regering heb ben hun voorlopig hoofdkwartier in Yatoen verlaten en zijn naar Lhasa de hoofdstad van Tibet, vertrokken met een karavaan van honderd muilezels. Bij de groep bevindt zich generaal Tsjang Tsjing Woe, de gezant van com munistisch China. Spaanse militairen naar Amerika Een kleine groep Spaanse militaire studenten zal, aldus verluidt te Washing ton naar de V.S. vertrekken, om de Amerikaanse wapens en de techniek te bestuderen. De verbreiding van de vogelpest In de maand Juni werd in ons la na pseudo vogelpest geconstateerd op 62 bedrijven. S. de Gorter le ambassade secretaris te Parijs De heer S. de Gorter is benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst bijzondere dienst (4de kl.) met de rang De heer Murillo Tasso Fragoso is er kend en toegelaten, op de voet van vreemdeling, als consul-generaal var Brazilië te Amsterdam voor geheel Ne derland. De A'damse Droogdok Mij. heeft van een Finse rederij opdracht gekregen een motorvrachtschip van 8500 brt te bouwen. Tot ridder O.-N. is benoemd F. W Buma, beherend vennoot van de ma chinefabriek De Globe te Enschede. Nieuwstlitsen uit de omstreken BENTHUIZEN Nog goed afgelopen. Gistermorgen speelden drie kinderen 'an de smid J. Voskamp op de Dorps straat Op zeker ogenblik liep het doch tertje T. ter hoogte van de winkel an der Kuijff de weg over. Een juist passerende auto van de heer Van Wijn gaarden uit Boskoop greep het meisje, maar remde met grote kracht Het kind raakte een tand kwijt en verder kwam het met de schrik vrij. Dokter De Bruin was spoedig ter plaatse en de politie regelde het verkeer. De auto van de heer Van W. verloor bij het wegrijden in voorwiel. Inbraak ln boerderij. Zondagavond tijdens het onweer tracht ten enkele personen zich toegang te ver schaffen tot de boerderij van de heer W. P. L. in Benthorn. De bewoners ren niet thuis, wat de heren wel hebben geweten. Handig waren ze niet, want één klom op het dak; en dat zag de heer J. Q. op een afstand. Hij kreeg argwaan en ging de buren waarschuwen. Onmid dellijk werd de politie in de arm geno men. Toen de inbrekers onraad in de gaten kregen, kozen ze het hazenpad. Er is, voor zover ons bekend, niets ont vreemd. Naar wij vernemen, heeft de politie de inbrekers nog dezelfde avond gepakt. HAZERSWOUDE Wedvlucht „De Reisduif' De postduivenvereniging „De Reisduif' hield een wedvlucht met jonge duiven van Vilvoorde, afstand 130 KM. In con cours waren 74 duiven, die werden ge lost om 12.30 u. met N.-W. wind en licht- bewolkte lucht. De eerste duif kwam om 2.33.36 u. in zijn hok, snelheid 1058 meter per minuut; de laatste prijswinnende duif kwam aan om 2.50.23 u., snelheid 931 M per minuut. De uitslag is als volgt: P. J. Fase 1, 4; W. Lindhout 2, 13; C. Groen 3, 7; P. v. d. Male 5; W. v. Veen 6, 15; P. v. Klaveren 8. 9, 11; N. v. d. Bosch 10, 14; W. G. de Jongh 12. Een door de heer B. Cok beschikbaar gestelde medaille voor de eerst aan komende duif werd gewonnen door P. J. Fase. Middenstandsdiploma. Voor het middenstands-diploma zijn geslaagd de heren A. den Hertog e: Bremmer. Resultaten van Hazersw. Boys Het tweede elftal van de Haz. Boys speelde tegen Koudekerk III en verloor met 13; de ruststand was 10 voor de Boys. De adsp. van de Boys wisten hun wedstrijd tegen Boskoop adsp. C met 100 te winnen, terwijl de eerste-elftal- spelers van de Boys met 03 ten onder gingen tegen een Boskoop-combinatie. In het begin ging de strijd aardig gelijk op en waren beide doelen telkens in gevaar. Boskoop had succes en voerde na korte tijd de stand op tot 3—0, met welke uit slag de rust in ging, en het einde kwam De nieuwe elftal-commissie van de Boys probeerde een nieuwe voorhoede, die vol komen heeft gefaald. De leiding van dn wedstrijden was bij de heren M. Bervoets i A. Verhoeff, resp. uit Koudekerk en [phen aan den Rijn in zeer goede inden. Gerepatrieerden verwelkomd Zaterdagavond werd in het gemeente huis de laatste groep uit Indonesië gere patrieerde militairen door het college B. en W. officieel begroet. De raad zaal was eenvoudig met bloemen ver sierd. Na de thee sprak de burgemeester een hartelijk woord van welkom. Vervol gens reikte hij de oorkonden uit. Onder het genot van verversingen en een roker tje bleef men enige tijd gezellig bijeen. De dames Van den Bosch zongen liede ren, begeleid door inandolinen, terwijl de heer Bos declameerde. Er was een zeer prettige stemming. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Naar het concours. Het mannenkoor „Onderling Zang genot" neemt Donderdag deel aan concours, dat te Zevenhoven wordt ge houden. Het koor komt uit in de eerste afdeling. Jonge Kerk bijeen. De Jonge Kerk vergaderde gisteravond ln de koorzaal van de Ned. Herv. kerk onder leiding van ds J. Poort. Na een welkomstwoord van de predikant hield ouderling J. van Vechten een inleiding over leven en werk van Talma, één der grote voormannen van de Chrlstelijk- Soclale actie. Na de pauze volgde een geanimeerde bespreking. Burgerlijke stand. Overleden: Dirkje Slegtenhorst, 50 jaar, echtgenote van H. van den Berg. LE1MU1DEN Afscheid ds Van Veenen Naar wij vernemen, hoopt ds S. F. van Veenen in verband met zijn vertrek naar Ternaard (Fr.) op 26 Augustus afscheid van de Herv. Gemeente te nemen. Op Dinsdag 31 Juli zal een vergade ring van de lidmaten der Herv. Gem. worden gehouden voor het beroepings- werk. Dertig gegadigden Voor de betrekking van hoofd van de technische dienst der gemeenten Lei- muiden, Nieuwveen en Rjjnsaterwoude hebben zich ruim 30 gegadigden aange meld. Collecte De collecte in de Herv. Gemeente voor de stichtingen voor zenuw- en geesteszieken heeft ruim f 51 opge bracht. Verkeersverbetering De bouwvallige schcuur hoek Heilige- Geestlaan zal worden afgebroken. Het verkeer op de hoofdweg krijgt dan i zicht op het verkeer, dat op de Hellige- Geestlaan nadert. NOORDWIJK Geref. Bond. Voor de afdeling van de Geref. Bond hoopt morgenavond om kwart over 1 voor te gaan ds Jac. Vermaas, Ned. Her vormd predikant te Bodegraven. NOORDW11KERHOUT Ds Spaling nam afscheid losmaken, maar het Evangelie moet centraal blijven staan, wil deze bijeen komst het karakter van kerkdienst hebben. Ds Spaling bracht twee gedachten naar voren: ten eerste: God is getrouw, door Welke gij geroepen zvjtten twee de: tot de gemeenschap van Jezus Chris tus, onze Here. Paulus laat uitkomen, dat God wel ta vertrouwen is en wel doet wat Hij belooft, maar dat het met de mens anders is gesteld. Het doel van de trouw van God is trouweloze mensen tot gemeenschap te brengen met Jezus Christus. Waarheen de weg ons voert, Jezus blijft ons trouw. Namens de classis sprak Ds Meuze- laar. Ds Krijkamp uit Sassenheim sprak enkele persoonlijke woorden ten af scheid, de heer Musegaas namens de kerkeraad en de Herv. schoolvereniging. Hij bracht ds Spaling dank voor het vele goede pastorale werk en verzocht de gemeente de scheidende predikant toe te zingen Gezang 300A vers 1: „Wat de toekomst brengen moge". Van de gelegenheid na de dienst om persoonlijk afscheid te nemen werd dankbaar gebruik gemaakt OUDE WETERING Geref. Kerk In de vacature van de heer J. Horsman sr, die om gezondheidsredenen het ambt van ouderling bij de Geref. Kerk moest neerleggen, is thans gekozen de heer G. Meijer sr. ROELOFARENDSVEEN Geslaagd Voor het practijkdiploma van de Ned. Associatie boekhouden slaagden de heren P. C. v. d. Zwet en J. v. d. Zwet. Voor het Mulo-diploma A slaagde mej. L. v. d. Zwet. R11NSBURG Openluchtsamenkomst Morgenavond om 8 uur wordt op het Dorpsplein een openluchtsamenkomst ge houden. De heer G. Visser, evangelist in de N.O.-polder, zal spreken over het evangelisatiewerk. Er zijn luidsprekers 'g. Het muzikale deel wordt ver zorgd door een koortje en gramofoon- platen. SASSENHEIM Geslaagd Voor het Mulo-examen A slaagde Hen- nie Mohlman; de heer W. Duindam slaagde voor het examen moderne be drijfsadministratie. TER AAR Geslaagd De heer Jac. Goedhart W.zn. slaagde Zaterdag voor het diploma machine- schrijven. Bloemencorso. Aan het bloemencorso, dat op 8 Sept. van Aalsmeer naar het Stadion te Am sterdam trekt, zal ook door de Ter Aarse bloemenkwekers (via de Coöp. Bloe mistenvereniging, voorz. de heer N. A. Hoogervorst) worden deelgenomen. Aan tal deelnemers 30. Het corso-motto is: „Alle Landen". Elke deelnemer zal een land voorstellen. Burgerlijke Stand GEBOREN: Trijntje A, d v C Hegeman en M W Jansen, Oostkanaalweg 44a; An- na MC, dvJPvd Ploeg en Chr J van Rijn, Korteraarseweg 47; Maria J A. d v H G Hoogeboom en M A v Zaal, Korte- larseweg 82; Adrianus M. z v Fr Keijzer A A v Klink, Ringdijk la. ONDERTROUWD: G Humme. 21 jr en J Slof, 23 jr, Oude Kerkpad 1; C J Be- semer, 21 jr en A C Pijper, 21 jr, Oost kanaalweg 36. GEHUWD: H M Lek, 27 jr, en P Ver- an. 26 jr. OVERLEDEN: A wed v W Sanders. VALKENBURG Raad voteerde J 33.000 voor woningbouw Gisteravond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burge meester A. C. de Wilde. Eerst werd de verordening van de keurlonen 1949 ge wijzigd. De raad ging ook accoord met het voorstel van B. en W. om niet te voldoen aan het verzoek om subsidie van het Kath. paedagogisch beroepskeuze- De vereniging voor de agrarische be langen in de Rijnstreek, die te kampen heeft met een tekort tengevolge van slecht weer, kreeg tot nu toe f25 sub sidie per jaar. Dit werd verhoogd tot f35. Bij de behandeling van een wijzi ging in de gemeente-begroting 1951 merkte de heer J. C. van Eede op, dat dit voorstel wel wat laat ter kennis van de raadsleden was gebracht Het voorstel werd aangenomen. De heer Van Eede verzocht voortaan de raadsstukken thuis ter inzage te krijgen. Zijn verzoek werd ingewilligd. De Chr. school kreeg f 242.25 voor het aanschaffen van leermiddelen. Vervolgens werd de rekening 1948 voorlopig vastgesteld, evenals die van het woningbedrijf over 1947/1948. De raad stelde na enige discussie f33.000 beschikbaar voor de bouw van duplex-woningen aan de nieuwe straat bij de Geref. kerk, die Rijnstraat sal heten. Bij de rondvraag kwam het open bouw terrein aan de Burg. Lotsystraat ter sprake in verband met het misbruik, dat de jeugd er van maakt. Toegezegd werd, dat binnenkort, wanneer prof. Van Giffen met zijn werk gereed is, het terrein zal worden afgezet. Ook zullen bordjes „verboden toegang" worden geplaatst. VOORHOUT Verwerping grondaankoop Ged. Staten hebben het besluit van de gemeenteraad tot aankoop van 17 ha grond van de St Aloyslusstichting alhier niet goedgekeurd, en wel op grond van door de investeringspolitiek ontstane fi nanciële verhoudingen. Aankoop van deze gronden wordt door het college voorbarig geacht, omdat eerst de in het goedgekeurde uitbreidingsplan opgeno men gronden dienen te worden gebruikt. B. en W. stellen de raad nu voor bij de Kroon in beroep te gaan. Het bevreemdt B en W., dat Ged. Staten de aankoop van deze gronden bij voorrang hebben behandeld zonder B. en W. de gelegen heid te hebben gegeven hun motieven om deze gronden in het uitbreidingsplan op te nemen, kenbaar te maken. Gemeenteraad Vrijdagavond om half acht vergadert de gemeenteraad. Agenda: benoeming hoofd openbare werken; garantie aan de VEBO te Leiden; beroep tegen venver- ping van het raadsbesluit tot aankoop van 17 ha grond van de St Aloysius- stichting; straatverlichting Prof. Nolens- laan en Dr Kuyperlaan; Intrekking ver ordening betreffende het verzamelen en ophalen van afvalstoffen; wijzigingen van de begrotingen 1951 van woning- en waterbedrijf. Hoofd openbare werken Ter vervulling van de vacature hoofd openbare werken in deze gemeente heb ben B. en W. de leden van de gemeente raad de volgende voordracht toegezon den: 1. H. van der Bosch, oud-technisch ambtenaar van de directie van de volks huisvesting en wederopbouw te Den Haag; 2. B. H. M. van der Helm, parti culier bouwkundig tekenaar te Haarlem. Huurverhoging van herbouwpanden De 15 huurverhoging, die de huur wet voorschreef, geldt in het algemeea niet voor panden, die op of na 27 Decent, ber 1940 zijn tot stand gekomen. In he! algemeen zijn de huurprijzen van d later gebouwde panden reeds 15 meer hoger dan die welke voor 27 De cember 1940 gebouwd werden. Dit is echter niet het geval met onroe rende goederen, die met overheidssteui uit hoofde van de oorlogsschaderegelinj zijn gebouwd. Voor deze z.g. herbouwpanden. waai, voor in de periode van 5 Mei 1945 tot 2 Februari 1950 boven de rijksbijdrage i> de oorlogsschade een financiële tegemoet koming in de bouwkosten is toegekea en waarvan de hoogst toelaatbare huui prijs vóór 1 Januari 1951 door de ovet heid is vastgesteld, wordt daarom dez huurprijs, de eventuele opslag buiten be schouwing gelaten, met IVz verhoogd Voor de herbouwpanden, ten behoevi waarvan vóór 5 Mei 1950 financiële tege moetkoming is toegekend, wordt de gel dende huurprijs met 15 verhoogd. D: geldt evenwel niet, indien deze huurprii reeds hoger is dan die van vergelijkbaa vóór de oorlog gebouwd onroerend goed In dat geval bedraagt de huurverhogin niet meer dan nodig is om de huurprii met de prijs van vergelijkbaar voor-ooi logs goed in overeenstemming te bren g- i. De huurcorrectie gaat in bij de aan vang van de eerstvolgende huurbeita lingstermijn na 19 Juli 1951. Pasquino tot 400 boete veroordeeld Wegens belediging van de Commissaii der Koningin in Noord-Holland, dr J. baron de Vos van Steenwijk, in een tikel in De Telegraaf over de tapijtendiei stal van de millionnair Menten, is Pas quino (de 64-jarige redacteur J. H. J. L) tot f400 boete veroordeeld door de Ara sterdamse politierechter. Oe eis luidd f500. Monument voor artilleristen Er is thans een commissie o.l.v. J. F. M. Steenmetser opgericht met he doel om op het hoogste punt van het ar tillerie-schietkamp in de legerplaats b) Oldebroek 'n monument (kosten f 250000 op te richten ter nagedachtenis aan dt gevallen artilleristen. Bintje de voornaamste poot- aardappel De teelt van pootaardappelen is achter uitgelopen van 51.600 ha in 1947 to 26.000 ha in 1950, aldus het C.B.S. In het teelt jaar 1950/51 neemt onde de rassen Bintje met 27 pet. de voor naamste plaats in, gevolgd door Vorat (16 pet), Eersteling (16 pet), Eigen heimer (10 pet) en Alpha (8 pet.). Nieuws van en voor Katwijk KATWIJK AAN ZEE Jubileum J. Haasnoot In de Savornin Lohmanschool, hoofd de heer S. H. van Eijbergen, werd gis termiddag in aanwezigheid van het be stuur en collega's het 25-jarig Jubileum van de heer J. Haasnoot gevierd. Ds P. Moerenhout sprak namens het bestuur en de kerkeraad de jubilerende onder wijzer toe. Spr. stond stil bij het moei lijke in het ambt van opvoeden en onderwijzer. Na gewezen te hebben op de uitstekende kwaliteiten van de heer Haasnoot sprak hij de wens uit, dat deze nog vele jaren aan de school zal mogen werken. Het hoofd der school, de heer Van Eijbergen, voerde het woord namens het personeel. Ook hij wees op de vakbe kwaamheid en de liefde, die de heer Haasnoot tekenen. Men mag gerust zeg gen, dat hü ook een van de meest popu laire onderwijzers in Katwijk is. De heeT G. Weiss zorgde voor een vrolijke noot met een geestig gedicht. De receptie werd door zeer veel ouders bezocht. Namens bestuur, per soneel en ouders werden verschillende cadeau's aangeboden. Chr. Geref. Kerk Morgenavond om 8 uur spreekt ln het kerkgebouw van de Chr. Geref. Kerk ds Smits van Driebergen. Voltooiiing nadert Zo langzamerhand nadert de industrie school voor meisjes aan het Witte Hek haar voltooiing. Dezer dagen is it torentje een uurwerk aangebracht. Moegespeeld, maar opgetogen Vrijdag en gisteren hebben de kinderen an de gemeentelijke kleuterschool hoofd mej. D. W. Brandse, in twee groe< pen hun jaarlijks schoolreisje gemaakt Zowel Vrijdag als gisteren ging de tochl allereerst naar het dierenpark te Wassej terwijl daarna werd gereisd naai de Haagse speeltuin De Bataaf. Moege» speeld. maar opgetogen kwamen de kleu rs weer thuis. Demonstratie E.H.B.O. Donderdagavond om 8 uur z plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. o; de Boulevard een demonstratie geven it het verlenen van eerste hulp bij ongeluk, ken. Het verkeersongeval, dat voorgestel zal worden, kost een vijftal slachtoffer.' ia eerste hulp naar het ziekenhuis de zaal Haasnoot, zullen worden voerd. Op een grote verkeersweg 1 langs een vaart loopt, komen een vracht auto en een luxe auto in botsing, ten gevolge van roekeloos oversteken van enige wandelaars. Hoog en laag water Woensdag 25 Juli hoog water 7.49 en 20.14 laag water 3.38 en 15.53. Nieuws van en voor Voor schoten hield ds Spaling zijn afscheidspredikatie. De scheidende pre dikant werd naar de kansel geleld door de consulent, ds Meuzelaar van Noord- wijk-Binnen. Als tekst had ds Spaling gekozen 1 Corinthe 1:9: „God is ge trouw, door Welke gij geroepen zjjt tot i 5e de gemeenschap van Z\jn Zoon Jezus, onder Christus, onze Here." schooljaar met de gekozen richting reke- Het ogenblik is gekomen, aldus Ds ning kunnen houden. Het zal ook van Spaling, dat wij afscheid moeten gaan groot belang zijn door wélk Instituut of nemen. Hier schcuilt een groot gevaar, Bureau het onderzoek zal geschieden. In want ook dit afscheid dreigt een per-elk geval bedragen de kosten van soonlijk accent te krijgen, waardoor het onderzoek 10 per leerling, terwijl Evangelie naar de achtergrond wordt eventueel 206 leerlingen voor een der- verschoven. Wjj moeten wel banden] gelijk onderzoek in aanmerking komen. Aanstelling sociaal werkster. B. en W. en enkele raadsleden achten de aanstelling van voorlopig twee sociaal werksters in onze gemeente noodzake lijk. De taak van een sociaal werkster zal o.m. bestaan in hulp en adviezen ver strekken aan gezinnen ter opvoeding van de kinderen. Verder het adviseren ter zake van de besteding van de gezins inkomsten en eventuele huisvestings problemen. De voorziening zou bij wijze van proef voorlopig voor één jaar getroffen worden. In R.K. 'kringen wenst men echter een R.K. sociaal werkster, waardoor voor lopig één R.K. en één niet-R.K. sociaal werkster zullen worden aangesteld. Het R.K. Armbestuur is bereid een aandeel in de kosten te dragen. Riolering Wijngaardenlaan. Bij het aansluiten op de riolering van enkele nieuwe woningen aan de Wijn gaardenlaan bleek dat een gedeelte van het riool verzand was. Dit moet nu op nieuw gelegd worden met welke werk zaamheden reeds is begonnen. B. en W. adviseren nu een crediet van 1345.be schikbaar te stellen. Beroepskeuze-voorlichting. Het vorig jaar besloot de Raad de kinderen die op het punt staan de lagere school te verlaten, met toestemming van de ouders aan een psycho-technisch onderzoek te laten onderwerpen ter be vordering van een juiste beroepskeuze. Uit rapporten hieromtrent blijkt, dat enkele hoofden van scholen uit meente hieraan weinig waarde hechten. B. en W. zijn echter in deze een andere mening toegedaan en achten een dergelijk onderzoek van grote betekenis. Zij geven echter de voorkeur aan een onderzoek de leerlingen bij overgang het 6e leerjaar zodat de klasse- gedurende het laatste Uitvoering van het Wederopbouwplan Rijndijk In 1948 besloot de Raad tot aan- e verkoop van enige percelen grond ten einde voor het gehavende gedeelte de Rijndijk een bevredigende oplossing te vinden. Na veel beschouwingen er sprekingen werd een oplossing gevonden voor het bedrijf van de heer Van der Werf, waarbij ook een overeenkomst met de heer Niersman tot stand kwam. Nadat per 26 April 1950 het Wederopbouwplan Rijndijk was vastgesteld, zijn verdere voorbereidingen getroffen, uitgaande de gedachte dat de Raad ermee accoord bleef gaan dat de panden Rijndijk 30 er 32 zo spoedig mogelijk moeten verdwij. nen. Het Rijk zal, onder uitdrukkelijke voorwaarden, maximaal 6035.bij dragen. B. en W. komen thans met de volgende De gemeente koopt de bestaande pan den van de heer Van der Werf voor 6035—, welk bedrag deze heer weer zal inbrengen bij de bouw van een woning. De bestaande panden worden op kosten van de gemeente gesloopt, waarbij wacht wordt, dat de opbrengst va: vrijgekomen materialen de kosten zal dekken. Er zullen dan twee woningen worden gebouwd, waarvan één door de gemeente ten behoeve van de heer Van der Werf en één door de Gebr. Niersman. De bouwkosten, 20.210. verminderd met de rijksbijdragen, 9535, bedragen voor de gemeente 10.675, waartegen week-huur is becijferd van 11.32. Gevonden en verloren Gevonden: Rood-wit-blauw potlood, wit kinderzakdoekje, stoffen ceintuur, sleutel, kinderportemonnaie met inhoud, dossier in gele enveloppe, haaknaald met balletje katoen, pakje shag met vloeitjes, capuchon, zwart jongens-windjack, ge haakt voetbalmutsje, bruin kinderschoen tje, gehaakte handschoen, zwarte dames handschoenen, zakje met kunstmest, enig geld. Verloren: zakagenda, badpak, gas- cape, rood gebreid vest, bruin jasje, blauw kinderbadpak met scheepje, shagdoos met inhoud, grijze alpino, blauw met wit gestr. blazertje, zwarte portemonnaie, bos sleu tels. witte ceintuur, groene welpenpet, rubber automat. Inlichtingen op het politie-bureau. Visserijgolijes Rondvisprüzen hielden zich goed. Ondaniks de royale aanvoeren van rondvis op de Maandagmarkt floreerde: de prijzen, zodat er zelfs een paar stij gingen te constateren waren ten aanziei van het einde van de vorige week. Vooi de grote schelvis betaalde de handel 5: per kist en goede braat bracht 302 op. Grote zwarte koolvis bleef niet acb ter, zodat er ruim 55 voor binnenkwant De makreel, die in een kwantiteit 1740 kisten de markt overstroomde, voni zijn weg voor 19 a 12. In de harinj kwam aanvankelijk een kleine daling later haalde het zeebanket tod op tot 25 per kist. De grote toni zakte belangrijk en noteerde 2.90, maa; de grove slips maakten dit weer haaiden de 1.31 per kilo. Plat' aardig duur. zodat de grote 5045 op bracht en de kleine schol II 231! •ariërend naar kwaliteit. Pot voor de Mary. Gisteren kwam de Mary als beste de bus na een 9-daags reisje met 20.001 dat scherp afstak bij de andere resu! want de Tubantia moest tevredet zijn met 11.500 voor 11 dagen Zeelandia met 9480 voor 8 dagen, ter wijl de Dirkje slechts 6830 maakte een 8-daagse reis. Met beide logger spande de Janny de kroon met 11.00 en de rest van de loggers haalde ge middeld 2500 per schip, met uitzonde ring van de Shamrock, die 6240 op Twee trawlers vandaag. De Herman en de Alkmaar wat daag present met 1350 kisten Noordzee en ruim 1800 kisten van A Barendsz Zee. Haringinvasie. De ruime haringvangsten van de laat ste dagen zullen de IJmuidense markt A komende weken zwaar aan het werk zet ten en van morgen af komt de lawin los, te beginnen met de Batavia, met 72 kisten, die zo langzamerhand het alleen recht krijgt op weekreizen. Verder kome de Maria van Hattem met 750 kisten wat bijgoed en de Torina met 600 kisten 260 kleine kisten en 400 kisten makreé Men verwacht in totaal 2000 kisten de markt. de week. morgen trawlers kunnen aan de hand vi vertrekdata in Juli (tussen haakje. plaatst) worden verwacht: De Hoop (14) Schoorl (12 naar Westkust), Claes Ctffl paen (2 naar Barendsz Zee), Eli Chéné vière (17) en Llmburgia (17),

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4