Jlieuwe £dJtórlje (iToumnl Perzen zouden vasthouden aan overleg met Anglo-Iranian Oil Company En wensen geen besprekingen met de Britse regering Eisenhower wil een „Pax Atlantica" Kleimassa van St Pietersberg stortte naar beneden Vijf beruchte metaaldieven in Wieringerwerf gegrepen Wist U DINSDAG 24 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9283 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpttsticfc Is qtjebleven myn fcrt lo IcgfjenspotT Merkwaardige contrasten Hairimans missie toch mislukt? UIT DE BERICHTEN, die tot dusver uit Teheran zijn binnengekomen, valt niet duidelijk op te maken, of de besprekingen, die Harriman, de speciale afgezant van Truman, met de Perzische autoriteiten heeft gevoerd, toch nog mislukt zijn. In zijn vroegere voorstellen schijnt Harri man enige wijzigingen aangebracht te hebben, die niet bij de Perzen in de smaak zouden zijn gevallen. Gisteravond laat werd dit gemeld, onder de toevoeging, dat Harriman „buitengewoon ontmoedigd" Amerika zou terugkeren. Vannaoht 1 echter meegedeeld, dat Harriman Britse ambassadeur Sir Francis Shepherd Misschien of nooif? Abadan. Dit. woord heeft zo lang zamerhand een bekende klank gekre gen. Het betekent voor de gehele wereld een bron van zorgen, een kruitvat, dat bij ontploffing catastro fale gevolgen teweeg kan brengen. Engeland doet alle moeite om dit voornaamste Perzische oliecentrum te behouden, althans gedeeltelijk zeg genschap erover te blijven houden, en de Perzen spannen zich tot het uiter ste in het over te nemen. Hoe zal de strijd op de lange duur beslist wor den? Het toeval wil, dat „Abadan" in het Perzisch „misschien" betekent en in het Arabisch „nooit" na zijn gesprek met de Perzen had laten weten, dat volgens hem de tijd bijna gekomen is om directe besprekingen tussen Perzen en Britten te heropenen. Volgens Radio-Teheran heeft een Perzische woordvoerder verklaard: „Wij hebben met Harriman een bijeenkomst gehad voordat hij naar Amerika trekt". Gezaghebbende kringen melden, dat Harriman geadviseerd heeft, een Britse delegatie, met aan het hoofd een minister, naar Perzië uit te nodigen voor besprekingen. Doch in welingelichte Britse kringen werd verklaard, dat Harriman te verstaan heeft gekregen dat Engeland eerst enige garanties zou wil len hebben alvorens een dergelijke dele gatie te zenden. Het Perzische kabinet,was gisteravond in spoedzitting bijeengekomen om de ge wijzigde voorstellen te bespreken, die Harriman tevoren bij de Perzische olie commissie had ingediend. Deze com missie had Harriman op de hoogte ge bracht van de Perzische reactie op zijn vroegere voorstellen, waarop Harriman wijzigingen voorstelde. In een korte offi ciële verklaring van Perzische zijde werd na de bijeenkomst gezegd: „Wij danken de heer Harriman voor zijn pogingen. Wij zijn zeer tevreden. De resultaten van de bijeenkomst zullen aan de regering worden meegedeeld." Harriman wilde geen aanvulling geven op deze officiële verklaring. Voor heden is geen nadere bijeenkomst van Harriman met de olie commissie vastgesteld. Waarnemers beschouwen dit alles als een teken, dat de door Harriman voor gestelde wijzigingen niet bij de Perzen in de smaak zijn gevallen. Het is moge lijk, dat de besprekingen voor enkele dagen worden afgebroken. Gistermiddag leek het er nog niet op, dat er een kink in de kabel zou komen. Toen legde dr Karim Sanhabi, de Perzi sche minister van Onderwijs, na een conferentie van zes uur tussen het vol ledige kabinet en de olieraad, ten huize van premier Mossadeq, een verklaring af: „Wij hebben een formule voor herope ning van de olie-onderhandelingen met de Engelsen gevonden". Vastgehouden zou eohter zijn aan onderhandelingen met vertegenwoordigers van de Anglo- Iranian Oil Company en niet met de Britse regering. Inmiddels is de noodtoestand te Teheran, die een week geleden, na letjes was afgekondigd, opgeheven. Morrison heeft opnieuw een verklaring over het olie-geschil in het Lagerhuis uitgesteld. Harriman heeft vanmorgen de nadere voorstellen van de Perzen overhandigd de Britse ambasadeur, Sir Francis Shepherd. Over de inhoud is nog niets bekend. Sir Francis zal de voorstellen iverweging naar Londen zenden. In Amerikaanse kringen heeft men klaard. dat de volgende stap thans de Briten is. Geruchten over prof. Lieftinck tegengesproken Het Internationale Monetaire Fonds heeft de geruchten, volgens welke de Nederlandse minister prof. mr P. Lief tinck benoemd zou worden tot directeur van het fonds, tegengesproken, zo meldt A.P. uit Washington. (De vorige week wezen wij er reeds op, dat een dergelijke benoeming onwaarschijnlijk zou zijn Red.). ■ff.' 'c >f: i \- nlmè f v< In het Goffertstadion in Nijmegen werden gisteravond de vlaggen gehesen van de deelnemende landen aan de Vierdaagse. Deze vlaggenparade was een imposant schouwspel voor degenen, die zich aan de vooravond van het grote wandelevenement in het Stadion hadden verzameld. (Zie voor verslag pag. 2). Twaalf vlaggen bij opening hoofdkwartier „Wij bidden, dat we met grote moed met de steun van onze volken en de ge nade van God niet zullen falen bij de pogingen ons doel te bereiken. Wij streven er naar. de vrees voor gevange nissen en slavenkampen uit de harten der mensen weg te nemen". Aldus verklaarde generaal Eisenhower gisteren bij de officiële opening van zijn hoofdkwartier in Marly le Roi. Hij noem de dit hoofdkwartier het eerste in de ge- sohiedenis, „ingericht in vredestijd om de vrede te handhaven en niet om oorlog te Voeren". De generaal betoogde, dat de Westerse landen er naar streven een „Pax Atlan tica" te vestigen, die de vrede van Europa waarborgt. Nadat de generaal het hoofdkwartier, dat bestaat uit een aantal montagegebouwen van één verdieping op een terrein va ha geopend had verklaard, werden in een halve cirkel geplaatste vlagge- stokken de vlaggen der twaalf landen van het Atlantisch Pact gehesen. President Auriol van Frankrijk, die de plechtigheid bijwoonde, beloofde Eisenhower dat Frankrijk tegen het einde van dit jaar de beloofde tien divisies zal leveren. Vrachtvliegtuig van de Sabena verongelukt Ook een toestel bij Ostende neergestort Vanmorgen is een tweemotorige vracht, vliegtuig van de Belgische Sabena te pletter gevallen bij de start na een tus senlanding te Gao. De gezagvoerder en de eerste officier werden gedood. Het derde bemanningslid werd zwaar ge wond- Gisteravond is een militair vliegtuig, dat deelnam aan dé Belgische Zeeleeuw operatie" te Ostende, neergestort. De Piloot, prins Antoine de Ligne, werd vrij ernstig aan armen en benen gewond toen hij zich met een valscherm pro beerde te redden Iemand anders werd gedood door neervallende stukken van het vliegtuig. Aaide verschool door slagregens Jonge man in schuurtje bedolven en gedood, zijn schoonvader gewond Een zwake aardverschuiving op de Sint Pietersberg te Maas- tricht heeft gisteravond het leven gekost aan de 23-jarige timmer man Frans van de Booren, terwijl diens schoonvader, de 43-jarige Godding, met lichte verwondingen en een zenuwstoornis in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De aardverschuiving begon omstreeks half- negen in de avond en moet worden toegeschreven aan de zware slagregens, die de laatste dagen de grond om de Sint Pietersberg hebben losgewoeld. groeide klei weggespoeld. Deze massa 1500 tot 2000 kubieke meter ging over een breedte van tien meter schui ven en stortte met donderend geraas in enkele achtertuintjes van langs de Mer- gelweg gelegen huizen, met het bekende tragische gevolg. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Weduwe in clandestien café gewurgd Twee arrestaties in Kielwindeweer Zondag in haar woning aan de Sluisweg te Kielwindeweer ("gem. Hoogezand Sappemeer) door worging om het leven gebracht. In verband hiermee zijn twee personen gearresteerd, ni. W. B. uit Hoogezand en D. R. uit Anlo. Beiden waren in de bewuste nacht in het huis aanwezig en hebben daar ver schillende borrels gedronken. De wo ning staat n.L bekend als een gelegen heid waar clandestien drank wordt ge tapt. Het was daar steeds een komen en gaan van bezoekers en het rumoer, dat de buren Zaterdagnacht hoorden, was dan ook niets bijzonders. Men heeft er geen aandacht aan be steed, maar later bleek, dat er een ruzie is ontstaan tussen de beide mannen en de vrouw. Om half vier 's ochtends wer den de buren door R. gewekt. Hij was dronken en vertelde, dat de weduwe Meyer dood was. Een terstond gewaar schuwde arts kon inderdaad slechts de dood constateren. Reserve-ofiicieren weer in dienst Een beperkt aantal reserve-officieren tot en met de rang van majoor, die thans met groot verlof zijn, kunnen weer in militaire dienst komen. Zij kunnen een verbintenis sluiten voor onbepaalde tijd. maar hoogstens tot het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Een en ander houdt verband met de op handen zijnde uitbreiding van de vredesorganisatie van de Kon. Land macht en van de Luchtmacht Een volk droeg zijn vorst ten grave Treurend Amman bewees Abdoellah de laatste eer Mohammedaanse gebeden vermengden zich met klokgelui en saluutschoten de vlag Gewikkeld in de vlag van Jordanië (groen, zwart, wit en rood) heeft de vermoorde koning Abdoellah gisteren op het affuit van een kanon zijn laatste, indrukwekkende tocht door Amiman ge maakt waar hij, zoals wij gisteren reeds gedeeltelijk meldden, door een treurende bevolking naar zijn laatste rustplaats werd geleid. Temidden van kanongebul der werd de monarch, die door kogels uit de revolver van een kleermaker zijn droevig einde kwam, op de schou ders van de legerbevelhebbers uit het paleis op de affuit gedragen, waarn begrafenisstoet de droeve tocht door de Jordaanse hoofdstad begon. Overal langs de weg stonden de Jor- daners in dikke rijen om hun vermoorde vorst de laatste eer te bewijzen- velen stroomden de tranen over de gen. Aohter het affuit, dat getrokken werd door een militaire vrachtauto met leden van het Arabische legioen, volgde het lievelingspaard van de Koning, twee mannen waren na het onweer, dat gisteren boven Maastricht woedde, in een schuurtje aan het werk, achter het huis van Van de Booren aan dt Mergehveg, op de Westelijke flank var de berg. Terwijl zij de duivenkot inspec teerden. kwam plotseling de grond in beweging en honderden kubieke meters zware klei en mergel drukten schuurtje omver en* bedolven v. t geheel. De schoonvader werd tot aan de borst in de klei vastgekneld. Een reddingsploeg van politiemannen, brandweerlieden en arbeiders van mergelwinbedrljf Nekami wisten God ding spoedig te bevrijden. Pas om kwart over elf werd de inmiddels overleden Frans van de Booren gevonden, halfeen 's nachts kon het stoffelijk overschot uit de zware kleimassa worden gehaald. Halverwege de berghelling had hel vermoedelijk tot op de mergel doorge drongen regenwater de met gras be- Het overleg te Kaesong Zullen Roden toch niet toegeven Het definitieve antwoord morgen verwacht Zullen de communisten op Korea erin toestemmen, dat op de agenda voor de conferentie te Kaesong het punt „Terug trekking van vreemde troepen" niet wordt opgenomen? Hierover is nog niets met zekerheid te zeggen. Radio-Pjong- jang herhaalde gisteren, hierbij een hoofdartikel van de Noordkoreaanse re geringspersdienst aanhalende, dat ont ruiming een eerste noodzaak is. Het de finitieve antwoord der roden wordt mor gen verwacht. Aan het front was het vandaag be trekkelijk rustig. Alleen in het Oosten vonden kleine schermutselingen plaats. De luchtmacht zette echter de aanvallen op vijandelijke doelen in Noord-Korea onverminderd voort. Genietroepen van de V.N. zijn de gehele nacht bezig ge weest de pontonbrug over de Imdjin, die door overstromingen werd bescha digd, te herstellen, om de V.N.-delegatie in staat te stellen zonder hindernissen morgen Kaesong te bereiken. Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens ge vechten in Korea op 17 Juli jl. zijn gesneuveld de sergeant P. J. Boer- rigter, 26 jaar, afkomstig uit Almelo en de korporaal J. le Due, 24 jaar, afkomstig uit Amsterdam en op 21 Juli de sergeant A. W. Tessensohn, 27 jaar, afkomstig uit D e n H a a g. (In totaal zijn thans 55 Neder landers in Korea gesneuveld Red.) Opnieuw relletjes te Teheran Kort nadat in Teheran de uitzonde ringstoestand was opgeheven was van daag in de Perzische hoofdstad de rust weer verstoord. Enkele duizenden demonstranten, onder wie vele studen ten, dreigen het parlementsgebouw te zullen bestormen uit ..protest tegen het brute optreden van de politie" tijdens de relletjes van ruim een week geleden- Sommigen verklaarden bloedverwanten te zijn van de 20 personen, die bij die relletjes om het leven waren gekomen. Tanks en pantserwagens hebben daarop een cordon rond het parlementsgebouw gevormd. Een deputatie werd tot het gebouw toegelaten, waarop de demon stranten zich begonnen te verspreiden- De troepen kregen toen opdracht, zich terug te trekken, waarna de demonstran ten in nog groter getale terugkwamen. Opnieuw moest een cordon worden ge legd, terwyi pantserwagens door de stad gingen patrouilleren. Kort na de middag hadden alle demon stranten zich verspreid. De studenten na- niet aan de demonstraties deel. De troepen zijn van de straten teruggetrok ken. Nationalisatie Javasche Bank Het wetsontwerp tot nationalisatie van le Javasche Bank is door de nationali satiecommissie bij de Indonesische rege ring ingediend. witte Arabische volbloed, overdekt met een zwart statiekleed. Het droeg het Damascener zwaard en de rijlaarzen de Koning. Hierna volgden ongeveer 1000 hoogwaardigheidsbekleders. Alleen Officieren van Glubb Pasha's Arabische legioen dragen de kist met het lichaam van koning Ab doellah tri Amman uit het paleis naar het kanon, waarop het stof felijk overschot van de vorst naar de begraafplaats wordt gereden. (Telefotoa Koningin op Londense televisiescherm Het bezoek dat Koningin Juliana gis teren aan de tentoonstelling van Festival of Britain te Londen bracht dat een geheel particulier karakter droeg, duurde ongeveer twee uuusnoami i.ciuoucjucucu axiccu hal:E uur- De directeur van de tentoon- die"d\lrt"e «dUng overhandigde de Koningin hadden getogen, mochten meelopen in speciaal ingebonden exemplaar vai de stoet. Toen de kist met het stoffelijk aKRW!»t overschot in de groeve werd gelati "rmanono var, a rmerig&en zich Mohammedaansege beden en kerkklokkengelui met saluut schoten, die in grote hoeveelheden weer klonken. Tevoren was door de hofmaarschalk namens de regent. Emir Naif, een toe spraak voorgelezen, waarin deze beloof de in de voetsporen van zijn vader te zullen treden. ters. H.M. droeg een beige, gebloemd zijden japon, met een goudkleurige strohoed bruine schoenen. De Koningin bracht onder meer half uur door in de telekinema, waar zü stereoscopische films aanschouwde. Ook zag zü haar eigen beeltenis op het tele visie-scherm in de foyer. Koperen buis bij stukjes en beetjes uit de dijk gewerkt TN WIERINGERWERF zijn vijf mannen uit Alkmaar aangehouden, die bij de justitie bekend staan als misdadigers en vermoedelijk veel meer op hun kerfstok hebben dan het feit waarvoor zij eigenlijk werden ge arresteerd, n.l. diefstal van stukken koperen buis ter waarde van f 2400. Deze stukken waren afkomstig van een peilinstallatie van het heemraad schap, welke tot een diepte van 40 meter in de dyk reikte en bij stukjes en beetjes door middel van een dommekracht uit de grond was gewerkt. Een patrouille van de rijkspolitie trof in Alkmaar al een partij van 400 kilo op de Noorderdijkweg in Wieringerwerfkoperdraad, elders in Noord-Holland ge- twee verdachte personen aan bij een luxe stolen, bij een opkoper in beslag werd auto. Honderd meter verderop stond nog genomen, een personenwagen. Enige manner kennelijk bij deze auto hoorden, n; bij de nadering van de politiemannen ijlings de vlucht In de tweede auto bleek een grote hoeveelheid koperen buizen te liggen, alsmede een dommekracht er dere gereedschappen. De twee mannen die bij de eerste auto stonden, werden prompt aangehouden. Zij vertelden te behoren bij een aan de Zuiderkwehveg staande woonwagen. Een colonne, bestaande uit de politiemannen met drie motoren, de twee in beslagge- in auto's en de twee verdachten, trok de Zuiderkwelweg. Ongemerkt werd bij de woonwagen een politiepost achter gelaten. Na enige uren wachten kwamen drie personen bij de woonwagen aan. Zc werd<jn ingerekend, nadat waarschu wingsschoten gelost waren, omdat ze bi. het zien van de agenten op dé vlucht sloegen. Daarmee was het complot opgerold. En kele andere door hen gepleegde metaal diefstallen zyn reeds achterhaald, terwijl DAT de Ned. actrice Fie Carelsen op 7 Juli voor de Ned. kolonie in Mexico- City optrad. DAT de mosselvisserü, in tegenstelling tot vorig jaar, zowel in de Waddenzee als in de Zeeuwse wateren goed is ver lopen en van de mosselparasiet nog maar weinig te merken was. DAT een nieuw paviljoen Zaterdag a.s. de groene kiosk gaat vervangen, die dan precies 25 jaar op de beroemde Posbank, bij Rheden, gestaan heeft. DAT de bewoners van Sevenum (L.) deze week hun gevels met klaprozen, korenbloemen en een korengarf tooien voor de oogstfeesten, die van Zaterdag tot Maandag a.s. worden gehouden. DAT de Ned. bond van gemeente ambtenaren van 13-15 Sept. in Middel burg vergadert. DAT gedep. staten van Friesland de regering hebben gevraagd te voorkomen dat de markt wordt voorzien met land bouwwerktuigen, die te breed zijn voor de meeste Ned. wegen. DAT op de Solsche Berg in Garderen (Vel.) voor de tweede maal in een half jaar tijds een deel van een fraaie mam- moethkies is gevonden. DAT de Ned. Spoorwegen schijnen te proberen de rederijen voor rondvaarten door de A'damse grachten te kopen, doch bij één onderneming al bot ving. DAT de 19-j. Theresia J. H. (Trees) Heine, Tuinbouwdwarsstraat 25a, Gro ningen, sinds 30 Juni wordt vermist. DAT bij Oosterwolde (Gelderse IJssel- meeroever) het zeiltje en de mast zyn gevonden van de kano die op 24 Juni met twee personen op het IJsselmeer is verongelukt, en het stoffelijk overschot van een hunner, de politie-agent N. V. Gelderop, nog nimmer is gevonden. DAT een schuur van boer Kuipers te Hoogblokland met een aantal landbouw werktuigen en een voorraad hooi door blikseminslag verloren ging. DAT de vlasprljzen, die half Juni zo hoog waren, plotseling 40 pet daalden, wellicht doordat het laat gezaaide vlas toch nog een normale stand bereikte. DAT het Ned. oefensmaldeel V van 27 Juli tot 1 Aug. Oslo bezoekt DAT de voortvluchtige S.D.'er A. H. van Rappard, die o.a. schuldig is aan de dood van zes in Sept. 1944 te Gorssel gefusilleerde gijzelaars, te Arnhem tot 15 jaar is veroordeeld. DAT een Zaandamse knutselaar, die op een cacaofabriek werkt, een brandmelder heeft uitgevonden die onmiddellijk een schel laat bellen zodra de temperatuur boven een bepaald maximum komt. DAT de bosbessenstruiken op de Ve- luwe weer vol zitten, maar de prijs niet hoog is. DAT een nieuwe installatie voor water zuivering met een vier maal zo grote capaciteit als andere apparaten, is uit gevonden door de dir. van de water leidingmij Zuid-Beveland, ir M. J. Stoel Feuerstein. DAT de Ned. sleepboot Zwarte Zee drie voormalige Canadese korvetten uit Van couver naar Hamburg zal slepen, waar ze geschikt worden gemaakt voor de walvis vaart. DAT B. en W. van Amsterdam voor stellen twee langlopende leningen tot een u-i-.iv-j jajïnogH en kasgeld- 84 millioen aan te gaan. Dit is prins Naif, de tweede zoon van koning Abdoellah van Jordanië, die na de moord op zijn vader benoemd is tot regent. Lid van Ned. milit. missie in Indonesië vermoord Een 25-jarlge Nederlandse korporaal van de Nederlandse militaire missie in Indonesië is buiten de cantine te Tjimahi, die onder zyn beheer stond, dood gestoken. Hij werd door enige onbekenden naar buiten geroepen. Slechts zijn pistool werd gestolen. Ruim honderd repatrianten vanavond in Den Haag Met de trein, die om 9.14 uur heden avond in Den Haag komt. arriveren 110 uit Indonesië repartiërende Nederlanders. Ze zijn in Italië ontscheept van het schip Ravello en hebben daarna per trein via Opheldering gewenst Het spoorwegongeluk, dat verle- den week Zaterdag te Gouda twee doden en verscheidene gewonden eiste, roept enige vragen op. Op het ogenblik zal waarschijnlijk nog niet kunnen wor den uitgemaakt, of er een defect was aan de uit Den Haag komende trein, die op de reeds langs het Goudse perron staande Rotterdamse trein reed- Mis schien zal dit nooit uitgemaakt kunnen worden, nu de kroongetuige, de wagen voerder De Beus niet meer in leven is. Belangrijker achten wij echter het antwoord op de vraag: Hoe is het moge lijk, dat te Gouda, waar geregeld treinen worden gekoppeld, het Haagse treinstel zioh kon boren in de staart van het Rotterdamse .treinstel? Wij hebben herhaalde malen gereisd met een trein van Den Haag naar Leeuwarden of Groningen. Dan viel het ons telkens op, dat het Haagse treinge- deelte, wanneer het het Rotterdamse treingedeelte. dat reeds langs het Goudse perron geparkeerd stond, was genaderd, over een wissel liep, zodat het het Rot terdamse deel voorbijreed. Het Rotter damse deel werd daarna achter het Haagse deel gekoppeld. By de Zaterdag verongelukte trein moest blijkbaar het Haagse deel achter het Rotterdamse deel worden gekoppeld. Wy kunnen ons voorstellen, dat in ver band met het ontkoppelen van de trei nen in Zwolle zulks gewenst is. Maar het komt ons voor. dat zulks ook bijzondere veiligheidsmaatregelen eist. Er moet naar onze mening rekening mee gehou den worden, dat de mogelijkheid bestaat, dat de achterop rijdende trein door schiet. Welke oorzaak dit doorschieten heeft doet er niet toe. De wagenvoerder kan op het laatste ogenblik een hartver lamming krijgen. Dan treedt wel de zgn, dodemanshandle in werking, doch nim- zo, dat de trein onmiddellijk stil staat. Wij komen dan ook tot het stellen van deze vraag: Behoort uit veiligheidsover wegingen niet voorgeschreven te zyn, dat bij koppeling van treinstellen de wis sel achter het stilstaande treinstel zo danig wordt gesteld, dat, mocht onver hoopt het achterop rijdende treinstel doorschieten, die niet op, doch voorbij het stilstaande deel rijdt? Wij menen, dat te Zwolle dit systeem steeds wordt toegepast. In Gouda is de mogelijkheid toepassing van dit systeem ook aan- g. Natuurlijk geeft deze veiligheids maatregel enige vertraging. Immers, de wissel moet, worden omgegooid de achterop rijdende trein moet voor de wissel moet worden omgegooid, de wissel moet opnieuw worden omgegooid en dan pas kan de koppeling worden tot «tand gebracht, of door het langzaam verder optrekken van de achterop rij dende trein öf door het achteruitrijden de reeds geparkeerde trein. Het komt ons echter voor, dat de Spoorwegen de veiligheid niet mogen opofferen aan een tijdwinst van enkele minuut. Dit veiligheidsvoorschrift lijkt ona zo -vident, dat een tweede vraag ons ge- yettigd schijnt: Is het overheidstoezicht op de veiligheid -by de Spoorwegen wel intensief als nodig is? Of is het hier- e de laatste jaren gegaan als met de rijkcontröle op de dienst- cn rijtijden bij de Spoorwegen, die practisch niet meer wordt uitgeoefend, doch overgela ten is aan de personeelsraad der Spoor wegen zelf? Advertentie Maxeeijle da reia yo«rtgeaei, BIJ ZON OF REGEN onder alle omstandigheden behoudt onze kleding baar correcte pasvorm. Maatwerk is niet goedkoper, maar wel beter Daarom, voor kleding naar VAN EGMOXD BREESTRAAT WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwaoht De Bilt: Zwaar bewolkt met opklaringen. Overwe gend droog. Meest matige wind tussen Noord en Weet. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperaturen (Op gemaakt te 10 uur).* Woensdag: zon 4.49-20.42c maan a,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1