Rijnsb. Boys kreeg 'n voetballes in alle opzichten! Valken Boys en 's-Gravenzande scoorden elk éénmaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT X MAANDAG 23 JULI 1951 In Rijn- en Schiekanaal behaalden veel zwemmers lauweren Amsterdam won de één-kilometer-wedstiijd Op het schrüle geluld van een fluitje plonsde Zaterdagmiddag telkens een groep zwemsters of zwemmers in het groezeUge water van het Rijn- en Schiekanaal. Tussen hagen van enerzijds mensen en anderzijds struiken trokken de zwemmers in een fonkelende speling van het water heen en terug. De zwemvereniging „De Watervrienden" had weer de nationale één-kilometerwedstrijd en prestatietochten georganiseerd. Even na drie uur sprongen jongens en meisjes in het water voor prestatie over 500 m. Toen de hele sliert weer aan boord van de finish-schult was gehesen, kon aan alle 44 deelnemers een diploma worden uitgereikt. De gelukkige meisjes zijn: Nelly Kroon. Coby Levahrt, Corry Hanno, Joke Laterveer, H. Cuvelier, Maria Neu teboom, Hendrlka Wlllemse, C. v. d Pluim, J. Patlina, M. Megens, T. Veld huis, Hendrika Stuart, Agnes Vlietstra, Janny Spijker, Willy Oostrom, Willy Olman, Irene Gaykema, Anja Marks, E. van Liempt, J. Post, W. Ras, H. Versen- daal, M. v. Croonenburg, H. van Bol, A. Berkel, L van Emmerik, N. Zwarts, Jo hanna v. d. Wijngaard, Irene Bosman, Nelly Breedijk, Willy BlankestUn, Elly van Galen, Anny de Raadt, Willy de Raadt, Stineke Karreman, Leny Fallaux en Tiny Jansen. De gediplomeerde jongens ziin: Jan Korswagen, Ler> Kins, Wim Bergman, Joop de Haas, Hendrik Kok. Lenardus Stuart, Harry Santlng, Mantri Zwarts, Piet Nooten. Gerard de Graaff, P. Offers. D. van Luxemburg, B. Ruhl, J. Blom, k. Krul. K. Koning, Albertus Lepoeter, W. Zwetsloot. Herman Ramakers W. Turenhout. Dick Visch, Koos Kluts Thus Pison, Jan Welling, Fred Diepen- buch. Jan de Bruin, Jan Iterson, Andrê Linschoten, Albert Vermond, Hans Schipaanboord. De deelnemende verenigingen waren: Sub Aqua. Dordrecht: Swift, Z.C.R. en D.E.S. Den Haag; Golfbrekers en Wa tervrienden. Lelden. Scholen, die mee deden waren: Langehrugschool Middel- stegraehtschool en Aalmarktschool. Dertig dames en 44 heren volbrachten de één-kilometer-prestatietocht. De dames waren: Bep Hendriks. Tiny Pison, mevr. Van Galen, mevr. Jonker, Lien Olivier, Fie v. d. Born. Anny de Wit, R. Brijde. H. v. d. Stok, L. Stikkel- man, N. de Wit, B. Langkemper, H. D. J. Camfferman, C. Iterson, J. P. Dries, C. van Grieken, L. Post, B. Stevense, A. van We-ssum, G. Winkels, P. v. d. Heydt, G. van Leeuwen, R. v. d. Pluim, L. de Zeeuw, mevr. Esselman, mevr. v. d. Tweede dag Kaagweek De tweede dag van de Kaagweek bracht mooi weer, maar weinig wind. Sommige 12-m2-klassers deden 3!è uur over de route. De voornaamste uitsla gen van Zaterdag luiden: Tornadoklasse: 1. Hoos, E. G. v. d. Stadt, Zaandam. 12-m2-klasse A: 1. Mustang, Sj. Kraan, Oude Wetering; 2. Tineke, R. Kremer, Vinkeveen. 12-m2-klasse B: 1. Sagitta, P. W. de Brey, Den Haag; 2. Stormy Weather, Ph. P. Philipse, R'dam. Olymplajollenklasse A: 1. My Hobby, Joh. Dijkers, R'dam; 2. Plnguin, B. Mar kus, Aalsmeer. Olymplajollenklasse B: 1. Pine, D. J. van Brummelen, R'dam; 2. Windewiek, H. Benschop, R'dam. Vrijheldsklasse: 1. Barbary Ape, S. G. Rodenhuis, A'dam; 2. Dwarskop, Joh. van Dlemen, A'dam. 18-m2-eenheidsklasse B 1: 1. Mauw, E. L. Kramer, A'dam; 2. Nelson, W. de Jong, Gouda. 16-m2-eenheidsklasse B 2: 1. ruimte, P. van Leusden, Delft; 2. Summerdream, G. G. Graeve, A'dam. Valkenklasse A 1: 1. Tarentelle. E. J. Hoppe, Leiden; 2. Rirette, R. Mulder, Langweer. Valkenklasse A 2: 1. 't Spul, H. C. Kir- kenier, Heilo; 2. Gal O'Mine, A. de Groot, R'dam. Valkenklasse A 3: 1. Trewes, S. M. v. d. Meer, Heilo; 2. Soelaas, M. C. Breu- ning, Leeuwarden. Valkenklasse B: 1. Ernestine, mej. A. E. v. d. Mandele, Wassenaar; 2. Swan, H. v. d. Zwaan, Voorburg. 16-m2-eenhe:dsklasse A: 1. Favonius, J. Helder, Paterswolde; 2. Betty, S. v. d. Steeg, A'dam. Pampusklasse A: 1. Braassemermeer, W. M. van Staveren, Alkemade; 2. Alk, A. Volker, Den Haag. Pampusklasse B: 1. Tjif-tjaf, mevr. A. van Till, Den Haag; 2. Wervelwind, G. Biesot, Oegstgeest. DrHkenklasse 1: 1. Norremeer, ir J. C. P. Hofkes, Den Haag; 2. Joy, J. R. v. d. Berg, Hilversum. Drakonklasse 2: 1. Puzzle, G. van Wijk, Woubrugge; 2. Noorman, H. W. v. d, Steen, Leiden. Regenboogklasse 1: 1. Eelkoo, W. Bei\c:ma, Voorburg; 2. Duke, J. C. v. d. Velde, Den Haag Regenboogklasse 2: 1. Beneventum. J. Hofland, R'dam; 2. Horne, F. A. D. Theu- Jiissen, Leiden, Harst, P. Eijk, R. Crans, W. Schaafstra en L. Diepstraten. De heren waren: J. Lef eb re, H. Le- febre, G. Lefebre, F. Bossing, J. GoddUn, C. Beukenkamp, T. v. d, Vlist, C. Hoo- geboom, P. J. Damave, F. van Eck, J. Cliteur, H. Perquin, B. Goddljn, H. Thierry, H. Benschop, T. van Haasteren, J. van Bergen, W. Crooy, H. Feber, D. van Geest, C. van Grol, H. de Groot, R. Robert, R. Schiarone, M. Vink, J. van Wessem, A. Wester, H. Wytenburg, J. van Zwieten, C. Hiep, M-. Engelen, J. van Zijl, J. Jonker, J. de Leeuw, Hr de Haan. Hr Vogelenzang, J. v. d. Ochtend, W. Rosmolen, Hr Van Eck, M. Bakker. H. Bloemzaad, P. Erades, J. v. d. Plujjm en J. Vligger. Onder de deelnemende ploegen merk ten wjj o.a. op: Textielfabriek Krantz, Leiden; Shell, Den Haag; Leidse Politie, Soc. Belangen, Den Haag; Zwlp, Den Haag; L. A. C., Rotterdam. „Swlft" uit Den Haag veroverde met Vaart. De start v wedstrijd. Foto N. t 33 deelnemers de wisselwimpel voor vereniging, die met het grootste aantal deelnemers de prestatietocht volbracht. In de nationale wedstrijd over 1000 m >or dames en heren behield mej. A. de >nge van A.D.Z. uit Amsterdam de wisselprijs, die zij vorig jaar eerst in bezit kree-g. Bij de heren verloor J. Visser, die door ziekte was verhin derd, zijn wisselprijs aan J. van Rijk van H.J.K. uit Amsterdam. tijden van de dames waren: 1 mej. A. de Jonge, A.D.Z. A'dam, 16 min. 17 2 J. de Korte, O.D.Z. R'dam, 16 min. sec; 3 A. Verbrugge, R.D.Z. R'dam, 17 min. 52.4 sec. Die van de heren waren: 1 J. van Rijk, D.J.K. A'dam, 15 min. 14 sec; 2 Hr Bouwmeester D.J.K. A'dam, 15 min. 3 P. Bekkering, Sleutelstad, 15 min. 43.7 sec. Kanaalzwemmerij Gezin Tongay ook in Frankrijk niet welkom Het gezin Tongay, dat van Amerika naar Engeland was gevlogen en daar niet welkom was, ondervindt ook in Frankrijk moeilijkheden. Vader Tongay wil zijn twee kinderen (van vijf en vier jaar) over het kanaal laten zwemmen. Tegen dit voornemen is zowel in Ame rika, Engeland en Frankrijk heftig ge protesteerd. Quick Boys sloeg Excelsior met 6-3 Aardige wedstrijd, waarin de Katwijkers uitliepen In een heel aardige wedstrijd heeft Quick Boys Excelsior weten te verslaan met 6—3. Aanvankelijk zag het er naar uit, want de Rotterdamse gasten waren in het begin iets sterker, wat ongeveer een kwartier spelen ook uit kwam in een doelpunt, gescoord door d( rechtsbuiten. Direct daarna was Q.B echter ook weg en met succes. Links binnen Van den Oever schoo: met eer verre en harde kogel de gelijkmaker In de touwen. En reeds tien minuten later was het Zandbergen, die vlak na een vankelljk weggewerkte corner de stand op 2—1 bracht. Maar een handsgeval voor het Q.B.-doel was aanleiding een der Excelslor-spelers om weer gelijk te maken (2—2). Evenwel: Zandbergen schoot onverwaohts weer in en de stand was 3—2. Quick Boys had zich Intussen los ge speeld en kreeg meer overwicht. Midvoor Langeveld brak door en alleen vooi net schoot hij de vierde goal voor in de touwen. Het laatste kwartier van de eerste helft ging zonder bijzonder heden voorbij. Met grote verwachtingen zag het pu bliek naar de tweede helft uit. Q.B. kreeg Ned. (B)—Engeland (A) ie Goes De samenstelling van het Ned. B- twaalftal, dat op 4 Augustus te Goes te gen het Engelse A-twaalftal zal uitkomen is als volgt: Aanval: dames: E. Loman (DOS) en M. de Jonge (ZKC); heren: Van der Pieterman (ZKC) en de Jonge (ZKC); midden: dames: Gr. Joling (Vi tesse) en G. Joling (Vitesse); heren: Terpstra (VKC) en Bijma (OKO); ver dediging: dames: B. Ackerman (PSV) en N. Smits (PSV)heren: Van den Heuvel (PSV) en Maertens (PSV); re serves: dames: D. van der Velde (NKC) P. Verstraeten (Eindhoven); heren: Milius (Rapiditas) en Wijn (PSV). De ruzie onder de schaatsenrijders Het voorlopig bestuur van de Neder landse IJsclub Bond verzoekt ons het volgende mede te delen: De NYB wil enige van de vele onjuist heden uit het KNSB-communiqué, dat wü publiceerden, recht zetten. Het is niet de bedoeling van de NYB „de lakens uit te delen over honderden andere verenigingen" noch „de gehele bond uit te leveren aan enige clubs". De NYB staat open voor iedere vereniging, die ten doel heeft de langebaansport c.q. het kunstryden te bevorderen. Wel wil de NYB in de organisatie van het lange- baan wezen een zeer belangrijke rol spelen en ook de int. vertegenwoordiging dit gebied op zich nemen teneinde vooral dit laatste op een hoger niveau te brengen. Heel schaatsenrijdend Ne derland kan het er over eens zijn, dat toestanden zoals voorgekomen te Eskil- stuna, Davos en Kopenhagen, ons land onwaardig zijn. De KNSB stelt, dat nog nimmer zoveel voor de hardrijsport is gedaan. De NYB stelt daartegenover, dat nog nimmer onze int. goodwill zozeer is bedorven, als door de huidige leiding yan de KNfiq igegblfAt de zon nu vlak in het gezicht, maar toch wist keeper Bouw een gevaarlijke kogel te redden. Het schieten is in de gehele tweede helft bij de voorspelers van de Rotterdammers niet geweldig geweest, zodat vele malen over en naast werd ge schoten. Een corner bracht succes en een kopbal was het slot, waardoor de score 4—3 was. Quick Boys was echter regelmatig in de aanval en opnieuw kon de Q.B.- aanhang juichen, toen Zuyderduyn met oen kopbal 53 maakte. Een geweldige scrimmage leverde wonder boven wonder niets op. Nog eenmaal gaf Langeveld iets van zijn snelle doorbraakmethode te zien en opnieuw alleen voor de goal staande, knalde hij in: 6—3. Daarmee eindigde de wedstrijd. Intern, vijfkamp voor vliegend personeel Bakker (Ned.) v/erd derde Te Namen vond Zaterdag de prijsuit reiking plaats van de intern, vijfkamp voor vliegend personeel van de lucht macht. Het individueel eindklassement luidt: 1. Luit. Lumsdaine (G.B.); 2. Kapt. Emery (Frankr.); 3. M. A. J Bakker (Ned.); 4. Kapt. Blanchet (Frankr.); 5. Adj. Osseur (Belg.); 6. Serg. Sarah (Frankr.); 7. Squandronleader Potevin (G.B.); 3. Kapt. Meulkens (Ned.); 9. Luit. Pascal (Belg.) en 10. Squadron leader Allsop (G.B.). Het landenklassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk; 2. Groot-Brittannië; 3. Nederland; 4. België; 5. Frankrijk B; 6. België B; 7. Groot-Brittannië B; 8 Nederland B; 10 Italië. Herman Pilnik leidt in Gijon Eu we en Prins delen derde plaats De Argentijn Herman Pilnik leidt in het algemene klassement van het schaak- tournooi van Gijon met 4% punt uit partijen. De Fransman Nicolas Roosolimo is nummer twee met vier punten uit partijen, terwijl de Nederlanders Euwe en Prins de derde plaats delen met 3% punt uit resp. vier en vijf partijen. Prins, die met wit speelde, beëindigde zijn partij tegen Euwe in 16 zetten met remise. Rossolimo versloeg de Spaanse kampioen Pomar in 47 zetten. Blauw-Zwart wint Zonneschijn- beker Zaterdag heeft Blauw-Zwart zich ook ln de returnwedstrtjd de meerdere van Wassenaar getoond. Nadat de rust met 40 was ingegaan, kwam het einde met een fraaie 50 zege voor Blauw-Zwart, dat door dit resultaat kampioen werd van Wassenaar en tevens definitief be slag legde op de Zonneschijnbeker. De prijs werd met een toepasselijk woord door voorzitter J. de Nijs aan aanvoer der Heemskerk uitgereikt. Van Rhyn en Ruygrok waren de makers der doel punten. Stormvogels op hun sloffen naar 51 zege De Rijnsburgse voetbal-droom is wreed verstoord!.... En nog voor de halve bekerfinale Rijnsb. BoysStormvogels een kwartier oud was, kon men dat al zien aankomen. Toen immers was het complete Rijnsburgse team al enige malen door de IJmuidense mangel gegaan en hadden de backs practisch aan één stuk van het ene onopgeloste raadsel naar het andere gehold! Toen ook had de Storm vogels-defensie de Rijnsburgse voorhoede al beleefd doch dringend duidelijk ge maakt, dat er niet veel Rijnsburgse doelpunten te maken zouden vallen!... Het werd tenslotte slechts een 15 nederlaag. Inderdaad: in het eerste kwartier werd deze wedstrijd al beslist. Al vie len er toen nog geen IJmuidense doel punten uit de lucht, men speelde het Rijnsburgse zelfvertrouwen en „moreel" finaal aan flarden. De geelzwarten kre gen gewoon geen voet aan de bal, als de blauwhemden daar toevallig zin in den. Ze speelden twee, drie klassen beter voetbal en overtroffen de Boys in alle opzichten: met hun tempo, met hun techniek, met hun tactisch vermogen, met hun dash, met hun noem-maar-op. Alleen Van Vliet en in mindere mate Kromhout konden zich temidden 't Stormvogels-geweld handhaven. Doch de rest liepen de blauwhemden eenvou dig onder de voet. Het was voor Rijns burgse Boys ongetwijfeld een geluk, dat het vuur der IJmuidenaren in die eerste phase bijzonder slecht gericht was, doch niettemin sloot Stormvogels de eerste helft af met een 3—0 voorsprong, v voor de weergaloos-handige linksbinnen Snoeks (2x) en Tol hadden gezorgd. De kansen, die de Boys toen hadden gehad, waren op de vingers van één hand te tellen. Eén maal had men kennelijk pech, toen N. v. Duin zijn schot tegen de dek- lat zag belanden. Mentale injecties Tijdens de thee hebben de geelzwar ten vermoedelijk een hele serie mentale injecties gehad, want de Rijnsbuigers startten de tweede helft met een offen sief, dat ze direct al enkele mooie kan- bezorgde. Doch midvoor Zwaan wiens spel het heel duidelijk te zien A.G.O.V.V. won te Noordwijk verdiend van E.D.0. met 2-0 Er was weer veel te genieten De stryd tussen de beide eerste klassers E.D.O. uit Haarlem en A.G.O.V.V. uit Apeldoorn, die Zaterdagavond op het Sportterrein te Noordwijk gevoerd werd, was in zoverre interessant, dat wel duidelijk bleek hoe bepaalde Westelijke eerste klassers in de komende competitie, danig zullen moeten vechten voor een be scheiden plaatsje. Want hoewel beide ploegen met een volledig competitie-elftal in het veld traden, was er in feite 6lechts één elftal dat zich als zodanig klasseerde, n.l. de ploeg uit Apeldoorn. Wel mag niet worden ontkend dat detreffelijke middenvoor Roodselaar werd Haarlemmers individueel soms heel dige dingen deden, maar als eenheid was hun optreden een grandioze mislukking. Zowel in techniek als in tempo schoten de EDO-ers hopeloos tekort tegen het homogene, snelle AGOVV. Tenslotte pro beerden de Haarlemmers het met fors enigszins ruw spel, maar dit werd door voortreffelijk leidende arbiter Roo- denburg resoluut de kop ingedrukt. Het eerste kwartier van deze, onder ideale weersomstandigheden gespeelde wedstrijd, kenmerkte zich door een af tasten van eikaars capaciteiten. De Apel- doorners hadden spoedig door dat EDO adem tekort kwam, en met snelle aanval- de vleugels, wisten zij de v dediging der Haarlemmers al gauw v vare problemen te stellen. Voornamelijk dank zij het rustige resolute optreden van Schijvenaar, die zonder zich bovenmatig in te spannen, toch een groot gedeelte van het midden veld beheerste, bleven in het eerste half ur doelpunten uit. Toen AGOVV er echter nog een schepje opgooide, en vooral Beumer en Yntema op de linkervleugel knap samenspel te zien gaven, kon ook stopper Schijvenaar niet verhinderen dat rechtsbinnen Brum- mel met een knappe kopstoot, uit een links, AGOW de leiding gaf. Heel even leek het toen of EDO uit deze achterstand de moed putte c offensief te gaan ontketenen. Midvoor v. d. Bos werd zwaar bewaakt Het druk, Zaterdagmiddag aan de punt gemaakt. dat is absoluut in Broekweg. Zou de ploeg uit het West- land ook hier een partijtje voetbal weg geven, waardoor vriend en tegenstander het er roerend over eens zouden zijn. dat deze club in ieder geval in de K.N.VB. thuishoort? Het aantal supporters, dat met 's-Gravenzande was meegekomen, was heel groot. Al dadelijk moet gezegd worden ,dat ze geen prettige middag ge had hebben, want het verwachte resul taat is niet bereikt. Hebben de Valken dan deze keer zulk subliem spel laten zien, dat daardoor de mannen uit het Westland letterlijk en figuurlijk de han den en voeten gebonden werden? Wie dat meent, heeft het ook mis. Over het' verloop van de wedstrijd het volgende: Precies vijf uur staan de clubs opge steld. De Valken hebben een invaller op de rechtsbuitenplaats. Het eerste kwar tier is geheel voor de gasten. Voortdurend wordt de bal op de speelhelft van de Boys gebracht, maar ook telkens weten aanvoerder Van der Nagel en zijn man nen opruiming te houden. Het valt op. dat de midvoor van 's-Gravenzande, W. Bos, zwaar gedekt wordt. Maar waarom blijft deze schutter, die toch mooie doelpunten in zijn schoenen heeft zitten, zo gebonden aan zijn plaats? Wat meer beweeglijkheid zou hem veel meer schietkansen geven. Na 20 minuten spelen, komt er een doelpunt van de andere kant. De voor hoede is prachtig doorgebroken: de bal wordt een paar keer heel goed geplaatst en Ouwersloot benut zijn kans: 1—0. Met man en macht proberen de gasten de gelijkmaker uit het vuur te slepen, maar de rust komt met dezelfde stand. Na de thee krijgt 's-Gravenzande de gelijkmaker op een goedkope manier. Er komt een kalm schort op het doel en de keeper, die overigens mooi werk heeft laten zien. laat de bal over zijn schouder in het doel rollen. Beide partijen zwoe gen geweldig voor het winnende doel punt; de kansen zijn zeer wisselend. Wel wordt er door de yalken oog een doel- buitenspel-positie. Wat worden de aan vallen 6lecht afgewerkt. Vooral het plaatsen was bij de Valken ver beneden de maat en als zij zo de 4de klas van de K.N.V.B. moeten instappen, dan zullen ze daar zeker nog heel wat tegenvallers te incasseren krijgen. Rest ons nog te vermelden, dat de leiding van scheidsrechter Van den Bos zeer zwak Feyenoord versloeg Scheveningen met 13 Haringwedstrij'den om Groenewoldbeker Zaterdag werd onder zeer grote be langstelling de traditionele haringwed strijden van „Scheveningen", om de Groenewold-beker ingeluid met de wed strijd tegen Feyenoord, dat de prijs heeft te verdedigen. Het publiek heeft genoten van een aantrekkelijke strijd. De rust brak aan met blanke stand. In de 11e minuut na de pauze gaf Van Woerden de Rotterdammers de leiding (01), waarna in de lSe minuut door een misverstand in de Feyenoord-ver- dediging, Wim Zwarts de balans in even wicht bracht (11). Scheveningen had toen het beste van het spel, zonder dat er gedoelpunt werd. Vier minuten voor het einde wist Linssen een foutje in de Scheveningen-defensie af te straffen 12. V. d Korput zette de kroon op het werk der Rotterdammers door op fraaie wijze de eindstand op 13 te brengen. Scheidsrechter Joop de Groot leidde tot ieders genoegen. Na aflcop verenig den spelers en besturen zich ln het club gebouw van Laakkwartier voor het zee banket. Er heerste echter een gedrukte stemming, daar van enkele spelers van Feyenoord tijdens de wedstrijd ln de kleedtent een bedrag van f 243 ont vreemd was Zaterdagavond a.s. om 7 uur komt ..De Volewijckers" bij Scheveningen op bezoek om het record van Feyenoord zo mogelijk te verbeteren. door Jonker echter afdoende in toom ge houden, en de hele wedstrijd is er voor hem geen gelegenheid geweest zijn schut- terscapaciteiten te tonen, eenvoudig om dat hij de kans niet kreeg. Bovendien bleek al in deze periode, dat de Haar lemse voorhoede, en vooral de linker vleugel, niet tegen het tempo en vooral niet tegen de techniek der Oosterlingen was opgewassen. Over het geheel geno men was de Haarlemse ploeg te oud om de Apeldoornse defensie ernstig te ver ontrusten. en toen dit éénmaal duidelijk bleek was het voor AGOW een bekeken zaak. Een listig opgezette aanval over rechts volgde. Brummel ondernam een run met de bal langs de lijn, en de tac tisch naar binnen gezwenkte rechtsbuiten Lools had, toen hij alleen keeper Van den Berg voor zich kreeg, weinig moeite de stand op 20 te brengen. Allerwegen was men nog van mening dat EDO na de rust uit een ander vaatje zou gaan tappen, maar deze verwachting werd deerlijk beschaamd. Toen bovendien Dweelaard zich moest laten vervangen, bleken de Haarlemmers helemaal niets meer in hun mars te hebben, en alleen Schijvenaar en Van den Berg bleven vrij van de algemene malaise. Aan deze twee spelers is het dan ook wel te danken dat de overwinning der Oosterlingen niet groter Is geworden. Enkele incidentele pogingen van de Haarlemmers om in de stand nog verandering te brengen, mis lukten door het doortastende optreden Van keeper Bremer, die evenals zijn collega aan de overkant, een prima wedstrijd speelde. Jammer was het, dat in het laatste ge deelte van deze sportieve ontmoeting, en kele EDO-ers meenden door fors spel de schaal te hunnen gunste te kunnen doen overslaan. Zoals reeds gezegd, de scheids rechter duldde dit terecht niet, en dus kwam het einde met een tenvolle ver diende overwinning voor de ploeg uit Apeldoorn. Er was weer zeer veel te ge nieten: het prachtige teamwork van AG OVV, het beheerste zuivere spel van Schijvenaar, en het goede dekken van beide ploegen. Na afloop werd de door de voetbalver eniging „Noordwijk" beschikbare beker de Apeldoornse ploeg uitgereikt. was, dat zijn voetbalschoenen een paar weken aan de kapstok hebben gehan gen! liet ze ongebruikt liggen. Niette min: de Rijnsburgse achterhoede kreeg wat „lucht". Het was vermoedelijk dat, wat Krom hout er toe verleidde om een onnodig duel aan te gaan met Snoeks vlak voor de doelmond. Had hij zich bediend van het weg-is-weg-systeem, dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest. Doch nu belandde de bal na veel wringen en draaien bij de ver opgedrongen linkshalf Opbergen, die zó'n vlijmscherp schot in de linkerbovenhoek afleverde, dat er voor geen drie keepers houden aan was geweest. Meteen was het gebeurd met de Boys. En toen even later Van de Ven in zijn haast om de bal weg te koppen, daarbij ook zijn hand gebruikte penalty door Snoeks onberispelijk ingezet: 0—5 konden de geelzwarten natuurlijk hele maal wel op dak gaan zitten. Weliswaar konden ze nog even in het offensief komen, toen de IJmuidenaren het gedurende het laatste kwartier kalm aan gingen doen en gaf N. van Duin da Rijnsburgse supporters eindelijk gelegen heid tot juichen door een strafschop langs Venus te jagen (15). doch voor het overige zal men in Rijnsburg aan deze wedstrijd vast niet met dankbar® herinneringen terugdenken! Valken Boys-'s-Gravenzande werd gelijk spel (11) Valken Boys en 's-Gravenzande speel den Zaterdag tegen elkaar gelijk (11) en staan er nu ln de strijd om twee plaatsen in de KNVB het beste voor. Da stand is: 's-Gravenzande 2 1 1 0 3 75 Valken Boys 3 1113 35 Sportlust '46 3 1 0 2 2 8—8 Zaterdag speelt Sportlust '46 thui» tegen 's-Gravenzande. Verliest Sport lust, dan is de promotie van Valken Boys en 's-Gravenzande een feit. Een waterstraal als een regenbui Gegarandeerdeen vliegtuigongeluk; waarbij geen haar wordt gekrenkt In de Dehmel-simulator reageren de instrumenten als in een écht vliegtuig (Van onze luchtvaartmedewerker) Captain Hugh Gordon vliegt al 16 jaren sinds hy in 1933 als leerling-piloot in het Amerikaanse Marine Corps dienst nam en later in 1935, als Pan American piloot de „Clippers" over de Stille Oceaan bracht. Niemand kan hem dus een zekere vliegervaring ontzeggen, want in 16 vliegersjaren, waarvan er vier in de tweede wereldoorlog vielen, kan een gezagvoerder van een vliegtuig heel wat beleven. Schoten destijds de Jappen zijn rech termotor niet in brand toen hij met zijn Clipper op weg was naar Australië? Was het niet aan zijn koelbloedigheid te danken dat zijn vliegtuig tijdig in een wolkenlaag beschutting zocht en het brandje op het juiste moment werd ge blust, voordat de enorme brandstoftanks ln de vleugel door het vuur werden aan getast? Hield hij niet zijn hoofd koel toen het belletje van de rookmelder rinkelde en het waarschmvingslichtje er naast rood- opgloeide? Begin van rookontwikkeling in het achterste bagageruim dat toeval lig volgestouwd zit met brandbare cel luloid films, die weliswaar verpakt zijn in blikken dozen, maar die in geval van brand het vliegtuig toch in lichter laaie zullen zetten! Dan moet er snel en goed worden ingegrepen om erger te voor komen. Neen, men kan niet zeggen dat Gordon nooit wat beleefd heeft, dat zijn vluch ten altijd als een leiën dakje verliepen Maar deze keer wordt het hem toch al te gortig nu hij met zijn Stratocruisei onderweg is. Twee brandende motoren er een lekke benzineleiding zijn toch zeker voldoende om iemand de kluts te doen kwijtraken. Als hij dan bovendien nog sukkelt met een lage oliedruk en op het moment dat hij wil landen bemerkt dat zijn onderstel niet uitwil, dan lijkt de ondergang wel zeker. Laten we de lezer even uit de brand helpen. Zo gevaarlijk is het vliegen in de Stratoeruiser nu ook weer niet, of schoon Captain Gordon al deze rampen overkwamen Deze en nog veel meer. want Gordon beleefde bijna al de onge makken die een gezagvoerder in de lucht menselijkerwijze kunnen overkomen Gelukkig voor hem vliegt hij deze keer in een Stratoeruiser die zich nooit van de veilige grond zal verheffen, want het schip is veilig verankerd in een zwaar blok beton. Het is ook eigenlijk geer. liegtuig, maar alleen een stuurhut met stuurorganen en instnimenten, bestuur dersstoelen en zitplaatsen voor de overige bemanningsleden. De windschermrulten zijn ondoorzichtig, want deze Strato eruiser „vliegt" volkomen blind. Slechts de „blindvlieg-instrumervten" staan tot zijn beschikking. Deze Stratoeruiser zonder vleugels er zonder passagierscabine is de Dehmel „Simulator", genoemd naar de uitvinder Richard C. Dehmel uit New Jersey ln de Verenigde Staten. De Dehmel simulant van de Pan American Airways, de enige luchtvaart maatschappij die een dergelijk apparaat bezit, simuleert allerlei ongemakken en de bemanning moet dan maar weten hoe ze uit de knoei komen. Komen ze er niet uit dan beleven ze een prachtig vliegongeval zonder er echter hun nek bij te riskeren en zonder dat de Strato eruiser een haar wordt gekrenkt. In de Dehmel wordt niet alleen de vlieger de gehele bemanning getraind in de taak die hen straks in de lucht staat te wachten. Mensen die het weten kunnen beweren dat je er nog beter in leen De dollarlening Philips Enkele dagen geleden bracht Philips ien drastische verlaging van de afgifte- koers van de 4 pets dollarobligaties tot stand in verband met welk feit de Vereeniging voor den Effectenhandel de notering te Amsterdam opschortte. De consequentie van de verlaging was, dat degenen, die obligaties boven de nieuwe afgiftekoers afgenomen hadden, ernstig werden gedupeerd. Gisteren ech ter werd de notering hervat. De Vereeniging heeft thans te bevoeg- dei plaatse stappen genomen voor de genen, die reeds eerder tegen hogere koers hadden gekocht, Emissie Haarlem niet geslaagd Rentevoet te laag Bij de inschrijving op f 4 millioen 4 25-jarige obligaties a pari van de ge meente Haarlem is het gevraagde be drag niet voltekend. Haarlem was de eerste gemeente, welke gebruik had ge maakt van de mogelijkheid om een 4 obligatielening met 25 jaar looptijd te sluiten. (Dit was pas door de minister Financiën toegestaan. De door de minister toegestane rentenorm blijkt dus niet hoog genoeg te zijn). N S/eer in 'f gezin? De Nieuwe Leidsche" er inl Boerenmelkprijs blijft 17'/2 cent Geen verhoging prijzen van akkerbouwproducten De regering heeft de garantiemelkpiljs voor de boer voor het jaar November 1950—1951 gehandhaafd op 17*4 cent per kg melk van 3.5 pet vet. Onder de huidige omstandigheden ziet de regering evenmin aanleiding de voor de producent vastgestelde prijzen der akkerbouwproducten tarwe, koolzaad, suiker (bieten) en voor haver en gerst, zover daarvoor een innameregeling geldt, te wijzigen. S.b.n. A. de Booy op 1 Aug. chef marinestaf Op 1 Augustus zal vice-admiraal jhr E J van Holte aan boord van het vlleg- kampschip Karei Doorman te Rotterdam zijn functies van bevelhebber der zee- strijdkrachten en chef van de marine staf overdragen aan schout by nacht A. de Booy. Vice-admiraal Termijtelen commandeur O.N. De gepensionneerd vice-admiraal J. W. Termijtelen. adjudant in buitengewone dienst van de Koningin, thans directeur het K.N.M.I. te De Bilt, is bevorderd commandeur in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden. vliegen dan in een gewoon vliegtuig, want de Dehmel is buitengewoon onsta biel en je moet niet veel gekke dingen uibhalei) of de zaak is mis. De Dehmel reageert precies als een echt vliegtuig. Vergeet de vlieger bijv. om zijn onder stel na de start in te trekken dan zal hU dat afgezien de normale waarschuwimgs- lamipen wel op zijn snelheidsmeter ont dekken. Als er een motor uitvalt zal da vlieger moeten bijsturen om het vlieg tuig in de koers te houden Als het vlieg tuig beneden de minimum snelheid komt zal hij aan de hoogtemeter gauw genoeg merken dat hij naar beneden keldert. Da nieuwe Stratoeruiser bemanningen wor den in de Dehmel vertrouwd gemaakt met de meer dan 482 handles en scha kelaars die ze straks in het echte vlieg tuig zullen moeten bedienen. Het vliegen in de Simulator kost slechts 50 per uur en in het echte vliegtuig moet de Pan American er $2000 voor neertellen. Dat maakt nogal een verschil. Maar gewoon vliegen is tenslotte niet zo'n kunst. Dat kan iedereen wel leren en als je het niet kunt dan zet je de stuurautomaat maar aan, dan kun je er met je handen over elkaar bij blijven zitten. Belangrijker is het als je weet wat je moet doen ais er iets bijzonders gebeurt. Als er iets niet in de haak is. zodat de bemanning be paalde maatregelen moet nemen om da zaak weer in het reine te brengen. Dan komt het er op aan om snel te handelen 1 goed, anders komen er brokken van. Ijsafzetting op de vleugels die niet bestaan. Achter in de Dehmel staat de instruc teur, naast het ..storingsschakelbord." Hy kan er meer dan veertig storingen mee „en scene" zetten. Kijk maar, nu draait hij aan een schakelaartje waaronder een naamplaatje staat met het woord: ijs afzetting. Ijsafzetting op de niet-be- staande vleugel en op de niet-bestaande roeren. Maar in de stuurhut valt het wel te merken. De thermometer die de tem peratuur van de (gewaande) buitenlucht aangeeft, zakt tot onder nul. De regen in werkelijkheid een waterstraal klettert tegen de stuunhutruiten. Nu moet de vlieger als hij het goed doet en geen ongeval wil riskeren snel zijn vleu gelverwarming aanzetten, waardoor het ijs op de voorkant van de vleugel smelt, zodat de draagkracht hiervan niet ver minderd. Doet hij het niet dan zal hy gauw genoeg aan zijn hoogtemeter mer ken dat hij fout is en hij kan een mis prijzend oordeel van de instructeur ver wachten. De Dehmel doet het zó echt dat da bemanning zich soms in de Stratoeruiser zélf waant en helemaal vergeten dat da stuurhut muurvast op de grond is ver ankerd, Ze horen het geluid van de mo toren die harder oploeien als de gashan- dels verder worden opengezet Ze voe len da schok op de grond als de niet- bestaande wielen tijdens de landing da denkbeeldige rolbaan raken. De instructeur aan het storingsbord kan ook een aantal storingen simuleren die Je in een echt vliegtuig mi maar liever niet met opzet creëeri. Geen ge zagvoerder zal het in zijn hoofd krijgen om in de start met een volgeladen vlieg tuig één der motoren uit te schakelen, om eens te kijken wat er dan gebeurt Daarvoor heeft hij zijn leven te lief en kost het vliegtuig te veel geld. Niettemin zou in zo'n geval wel nuttig zijn dat de vlieger dan precies weet wat hij moet doen en dat hij er wat ervaring mee heeft. Tenslotte is het niet ondenkbaar dat zoiets misschien eens zal voorkomen. Maar in dc Dehmel simulator kan het wel. Niemand loopt er enig gevaar by. De instrumenten vertellen wel of de ge zagvoerder de kist ln de hand houdt en of ceze tydig de startbaan verlaat! Nieuwe verslaggever naar Korea De eerste luitenant W. W. Dussel, publi- citeits-officier van het Korea-detachement, zal binnenkort repatriëren en wordt op gevolgd door de eerste luitenant B. M. Koster uit Valkenburg, die meereist op het vandaag uit Rotterdam vertrokken troenenschip General MacRae. Luitenant Koster, die o a. bij de RVD. in Indonesië heeft eewerkt. is 34 laar oud en was in 1944 eerste luitenant-reporter bij het 9a Amerikaanse leger, dat Limburg be- vrydde. Amsterdam Rubber ook buiten Indonesië De aandeelhoudersvergadering der B V. Rubbercultuur mij „Amsterdam" heeft door een statutenwijzing de mogelijk heid geopend om buiten Indonesië ta werken, en heeft het dividend vastgesteld op 9 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4