shag van DE „Te veel soldaten... Dit is een godshuis, waar iedereen veilig is..." Spanning in het Midden-Oosten; Emir Tallal wil op de troon Drie Vlissingse Geuzen MAANDAG 23 JULI 1951 Vóór Koning Abdoellah weid vermoord: Pétain f Pétain is niet Eens een. ster .bewondering afdwong i Jordanië heeft de ex-moefti van Jeruzalem doen verklaren, dat hij er niets mee heeft uit te staan. Tevoren waren uit Amman berichten gekomen, dat de moordenaar, Haj Amin el Hoesseini een volgeling van de moefti was. In Cairo is door het Arabische Hoge Comité, waarvan de moefti voorzitter is, een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat noch de Moefti, noch het Comité de moordenaar kennen of relaties met hem onderhielden. Volgens ooggetuigen had koning Ab doellah, vlak voor hy werd vermoord, de commandant van zyn lijfwacht be rispt, omdat er naar zijn mening te veel soldaten stonden opgesteld voor-de mos kee. Toen de commandant antwoordde, dat dit was met het oog op de veiligheid van de vorst, zei de koning: „Dit is een godshuis, ieder is hier veilig." Kort daarop werd hij vermoord. Hij werd tweemaal getroffen, eenmaal beneden het rechteroog en eenmaal in de borst. De moordenaar werd met acht kogels in de borst afgemaakt. De lijfwacht schoot in het wilde weg op het publiek, waardoor 200 mensen zouden zijn ge dood. Zowel uit Londen als uit Cairo is gemeld, dat in Jordanië minstens 500 personen zyn gearresteerd, teneinde ongeregeldheden en verdere moordaan slagen te voorkomen. Velen zijn uit het land gevlucht. In Jeruzalem zou de toestand nog ge spannen zyn. Het Arabische Legioen en politietroepen zijn in de gehele stad op strategische punten opgesteld en er wordt voortdurend gepatrouilleerd. Men vreesde een coup van de een of andere zyde. De winkels zijn slechts enkele uren voor de verkoop van levensmidde len open geweest en gingen daarna weer dicht. Uit officiële reacties te Damascus blijkt, dat Syrië zeer gekant was tegen de buitenlandse politiek van de ver moorde koning. Jordaanse liberalen, die in Ballingschap in Damascus vertoeven hebben Zaterdag vergaderd. Volgens Ass. Press hebben zy een delegatie naar Jordanië gezonden, die illegaal de grens overschreden heeft en de inlijving van Jordanië by Syrië moet bevorderen. Intussen dreigt een felle strijd uit te eerste wereld- de luister de oheel het Franse 'volk. Eens het militaire genie, waarop de ogen der natie vol vertrouwen gericht waren. Maar de glans der ster is ver bleekt, een roemloos einde is gevolgd, de naam Pétain keert weer tot de vergetel heid. het lot van zovele groten, staats lieden en veldheren. Tragisch is het fatum, dat maarschalk Pétain wedervoer en hoe moeilijk is het, de waardering van zijn militair talent te scheiden van de misprijzing, die de splitsing in zijn karak ter heeft gewekt. Immers enerzijds karak teriseert zijn wezen zich door een voort durend élan, want zelfs op een leeftijd, waar anderen reeds lang de rust verkie zen, kenmerkt het zich door zelfstandig heid, vastberadenheid en een taai door zettingsvermogen. Anderzijds toont het dg destructieve kracht, de morele zwakte ook, verbonden aan het begrip „collabo rateur". Hoe heefit hij de grond van „la douce France" liefgehad, heeft hij de inatie de arbeid en het gezin voorgehou den als de sterke pijlers, waarop de staat moet rusten. Joffre, Foch, Pétain, dat waren de eminente legerleiders oorlog. Pétain werd de 24ste April Cauchy-la-Tour in het departement Pas de Calais geboren en zijn doopnaam was Henri Philippe. Zijn vader hield een boerderij, maar Henri Philippe koos de militaire loopbaan en volgde op twintig jarige leeftijd de bekende kaderschool van Saint Cyr. Op latere leeftijd zien wij hem aan de schietschool te Chalons, leraar aan de krijgsschool, waarvan Foch directeur was, maar eerst in Augus tus 1914 krijgt hij de gelegenheid zyn grote strategische talenten te ontplooien. Hij wordt de verdediger van Verdun Zyn carrière verloopt dan met ongelooflijke snelheid en in November 1918 is hy de generalissimus, de opperbevelhebber het Franse leger. En als wij dus wyzen op het tragisch lot dat Pétain beschoren was, dan is dat niet een gemeenplaats. Immers toen in de eerste wereldoorlog heel Frankrijk nauwelijks kon ademen on der het geweldige offensief, dat de Duit se troepen in 1918 hadden op touw gezet was het Pétain die optrad als „redder des vaderlands" en de kracht van de Duitse stormloop wist te weerstaan. En de natie eerde, de regering beloonde hem door de benoeming tot maarschalk van Frankrijk. In de periode tussen de twee wereldoor logen in bekleedde hij verschillende func ties en was o.a. vice-voorzitter van de Opperste Oorlogsraad en in 1934 minister van Defensie in het kabinet Doumergue. Geestelijk en physiek is hij een voorbeeld van vitaliteit, want de zeventigjarige derdrukt in Marokko de opstand var rebel Abd-el-Krim en de twee-en-tachtig- jarige Pétain wordt ambassadeur bij gene raal Franco. Pétain begiftigd met het Grootkruis van het Legioen van Eer wil zich eindelijk terugtrekken op zyn buiten Villefranche, als de tweede wereldoorlog Europa in vuur en vlam zet. Péta'n neemt op 17 Juni 1940 het lot van Frank rijk in handen. En in morele zin gaat het dan met hem bergafwaarts. Hy blykt dan toch niet meer de man te zyn, die la douce France", dat aan de rand de af.'icad staat, nodig heeft. Er voltrekt zich in hem een splitsingsproces, waar door hij voor land en volk een gevaar oplevert. Hij vraagt de Duitsers om een wapenstilstand, die op 25 Juni van kracht werd. Hij verbreekt ook de diplomatieke betrekkingen met Engeland. Vanuit Vrchy tracht zijn regering I lands zaken nog te behartigen, maar het is alles een schijn vertoning. Tussen Parijs en Vichy gaapt een geweldige klove. Op 22 October ont. vangt de .Fuhrer", geëscorteerd door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Ribbentrop, op Franse bodem, de „mede- werker" van Pétain, Pierre Laval, en dan volgt ook het contact tussen Hitier en Pétain. Als door de taaie vasthoudendheid der Westelijke Geallieerden, waarvan Ohurohill inspirator was, West Europa be- vriid wordt van de nazi-horden volgt de vergelding en de zuivering. In Frankrijk werd Pétain in 1945 wegens collaboratie met Hitier ter dood veroordeeld, maar het vonnis werd door generaal de Gaulle ver anderd in levenslange gevangenisstraf Zo als men weet. werd Pétain op het eiland „Ile d'Yeu" geïnterneerd. Aan actie in Frankrijk voor vrijlating van maarschalk Pétain, die als een-en-negehtig-jarige ge durende zijn gevangenschap toch zyn waardigheid niet verloor, en gelaten zyn lot droeg, heeft het niet ontbroken. En zelfs de Gaulle drong er op aan „zijn vijand uit de .tweede wereldoorlog" weer in vrijheid te stellen. Echter heeft toen de Franse regering iedere activiteit van comité's voor de invrijheidstelling van ex- maarschalk Pétain verboden. Pétain zelf verklaarde toen zijn vrijlating nooit te zullen aanvaarden, zolang diegenen ge vangen zouden blijven, wier enige schuld daarin hadden bestaan, dat zij aan zijn bevelen gehoorzaamd hadden. De tegen standers van Pétain"s vrijlating baseerden hun standpunt op de overweging, dat te veel jonge mensen hun leven lieten voor het vuurpeloton, terwijl zij slachtoffers waren van hun eed van trouw aan het staatshoofd van Vichy en diens laakbaar voorbeeld. Zo heeft dan Pétain, die eens de roem was van Frankrijk, als collabora teur een groot deel van zijn laatste da gen gesleten in een kale gevangeniska mer, waar slechts door een tralievenster het licht van de Franse hemel naar bin nen drong. Enige weken geleden werd hij, zoals men weet. nc-r een ziekenhuis op het eiland overgebracht. Hij heeft zien in zijn lot weten te schikken, maar al mocht de vrouw van de ex-maarschalk haar man geregeld bezoeken, toch was zijn ergste straf, de eenzaamheid. „Tout eavoir e'est tout pardonner", dit dient men ook bij de beoordeling van Pétain's per- ioonlykheid te gedenken, maar het on noemelijk leed der Franse natie eiste recht en vergelding. Mayer morgen voor Franse Assemblee Frankrijk zal misschien spoedig weer ;n kabinet hebben, het eerste na de jongste algemene verkiezingen. René Mayer, leider der radicaal-socialisten, zal zich morgen als formateur aan de Assem- blée voorstellen. Mayer is 56 jaar oud en via zijn moeder verbonden aan de ban kiersfamilie Rothschild. De formateur meet met de socialisten nog de loonkwestie en met de roomsen nog de-subsidie aan het bijzonder onder wijs regelen. Hij verwacht echter, dat deze beide groepen hem morgen zullen steunen, uit vrees voor concessies aan de Gaullisten, die men buiten het kabinet te houden. Mochten socialisten en Mayer hun steun onthouden, dan blijkt dus geen samenhangende meerderheid van de derde macht meer te bestaan. Mayer zal wellicht een ka binet van radicalen en conservatieve groepen vormen met een sterke nadruk op de internationale politiek. Hij is voor stander van het Atlantisch pact en van het versnellen van de Franse bewape ning. De socialistische fractieleider Charles Lussy heeft eind vorige week verklaard, dat zijn partij nog niet beslist had of zij in een kabinet-Mayer zal deelnemen. Natsir en nationalisatie De Indonesische premier Natsir heeft verklaard, voorstander van nationalisatie te zijn, doch deze moet volgens plan ge schieden in het belang van staat en volk verbetering van het lot der arbei ders. Hij vroeg zich af of het wel verant woord was, nationaal kapitaal te gebrui- voor nationalisatie van „oude bedrij- met vele ziekten". Hij achtte het beter beschikbaar kapitaal te gebruiken voor bouw van soliede objecten en aan schaffing van nieuwe productiemiddelen. Hij bestreed de intimidatiepogingen voor de nationalisatie van de Bataviasche Vervoermij, die hij oud en uitgemergeld noemde. Nederlandsche Spaarkas Het nieuw ingeschreven spaarkapitaal der Nederlandsche Spaarkas was in 1950 f 9,5 (v.j. 7,9) millioen. Het winstsaldo f 13.611 het voorgestelde dividend is 15 (12) pet. In 1951 zijn 6397 nieuwe in schrijvingen ontvangen (eerste deel 1950 5863). breken over de troonsopvolging in Jor danië. Uit Genève wordt gemeld dat Emir Tallal, de oudste zoon van Ab doellah woedend was over het feit dat zijn jongere broer, Emir Naif, als regent optreedt. In een deel onzer edities meldden wy Zaterdag reeds, dat Emir Tallal uit Zwitserland, waar hU voor een zenuwinstorting wordt behandeld, on middellijk naar Jordanië wilde reizen. De behandelende artsen 'hebben dit ech ter belet. Emir Tallal staat als zeer anti-Brits bekend. Gemeld wordt dat Engeland voor de dood van koning Abdoellah met deze was overeengeko men, dat prins Tallal hem niet zou op volgen. Azam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga. legde er de na druk op, dat Emir Tallal de wettige opvolger van koning Abdoellah is. Hy zeide: „Men moet de grondwetten der Arabische landen eerbiedigen. Hierop mag door het buitenland geen invloed worden uitgeoefend". Onder de condoleantie-telegrammen die in de afgelopen dagen uit alle delen van de weTeld Amman bereikten, be vond er zich een van koninging Juliana en een van minister-president dr Drees. Volgens Arabische politieke kringen zal mogelyk binnenkort de politieke commissie van de Arabische Liga bij eenkomen om de situatie te bespreken. Rokossovski niet dood geschoten Maarschalk Konstantin Rokossovski. de opperbevelhebber van de Poolse strijd krachten, heeft Zaterdag de onthulling van het standbeeld voor een Poolse revo- lutionnair uit de eerste jaren na de Sowjet-revolutie bijgewoond, aldus een te Londen ontvangen bericht van een Pools persbureau. Enige dagen geleden deed het gerucht de ronde, dat de maarschalk door een Poolse officier zou zijn doodgeschoten. Winston Churchill: Labour fataler dan Hitler In een te Woodfort gehouden rede heeft Winston Churchill verklaard, dat het cialisme aan de Britse economie meer schade had toegebracht dan Hitier. Zes jaren socialistische regering heb ben ons zwaarder getroffen in onz nanciën en economie, dan Hitier heeft kunnen doen", zei hij. „Wij moeten met twaalf uren handen- of hersenwerk be talen om te kunnen kopen, wat we vroe ger voor acht uren konden krijgen." „Tijdelijk hebben wJj onze rang onder de naties verloren. Er is vrijwel geen land in de wereld, waar men niet gelooft, dat men een Engelsman maar een schop hoeft te geven en hij ruimt het veld en zorgt dat hij wegkomt. Egypte, Perzië, Albanië. Argentinië en Chili wedijveren met elkaar in beledigingen en vernederingen, die ze ons aandoen. Landen, die de Engel sen tegei? de Nazi's hebben beschermd, zien met stomme verbazing datzelfde Engeland zich terugtrekken en i zinken ze zullen geloven, dat we niete anders meer kunnen, totdat we hun w eens hun ongelijk bewijzen." Om nieuwe verdwijningen te voorkomen: Engeland trok enige passen in Engeland heeft, zoals wij reeds in 't kort meldden, maatregelen genomen te gen nieuwe ontsnappingen van belang rijke personen naar Rusland. De Britse regering heeft namelijk de riassen van de Britse atoomdeskundige prof. Burhop en een niet nader genoem de diplomaat van het parlement var Buitenlandse Zaken in beslag genomen. Beide personen zouden enkele dagen geleden Engeland hebben willen verla ten met bestemming Moskou. De reis zou met een 20-tal andere Britten ge maakt worden onder auspiciën van de vereniging voor Britse Russische vriend schap, de vereniging voor culturele be trekkingen met de Sowjet-Unie en de ;reniging SchotlandRusland. Lucht- en zeehavens zijn onder bewa king gesteld om te voorkomen, dai het land zouden verlaten. (Advert enne i t Strenge controle op een aantal Britten Volgens de „Daily Express" heeft de Britse regering een geheime lijst van twaalf belangrijke personen opgesteld, die het land slechts met speciale toe stemming zullen kunnen verlaten. Op deze lijst komen zowel diplomaten als atoomgeleerden voor. Aan de Britse im migratie-autoriteiten is instructie gege- __j, deze personen vast te houden, in dien zij mochten pogen Engeland te ver laten. Deze krasse maatregel is gevolgd op de verdwijning van de diplomaten Guy Burgess en Donald MacLean. Ook het paspoort van een belangrijk functionaris van het min. van Buit. Zaken en van een hoogleraar in beslag genomen zijn, aldus Reuter. De hoog leraar zou een van de twaalf personen zijn. met het plan een „vacantiereis" naar Rusland te maken. Film over het leven van Paul Kruger Karfo, de godsdienstige filmorganisatie, treft voorbereidingen om een film te gaan maken over het leven van Paul Kruger. Molotof„Tito zal weg gevaagd worden" Het volk van Joegoslavië zal het r giem van Tito wegvagen. Deze voorspel ling, vernemen wij uit de mond van lotof, de vroegere Russische minister Buitenlandse Zaken die in Warschau de „zevende verjaardag van Polen's weder geboorte" heeft meegemaakt. Molotof sprak terloops over het Sow- jet-voorstel voor een wapenstilstand op Korea. Volgens Westelijke legde hij geen optimisme aan de dag be treffende een vrede. Ook maarschalk Zjoekof hield een rede, voor het eerst sinds vele jaren. Canadees vliegtuig mei 38 mensen vermist Sinds Zaterdagochtend wordt een Canadees vliegtuig, dat 38 mensen (van wie 31 passagiers) aan boord had onderweg was naar Korea, op de étappe boven de Golf van Alaska vermist. De imeeste passagiers waren Amerikaanse militairen, 's Avonds heeft m^n nog nood seinen opgevangen die van het vermiste toestel afkomstig zouden zijn. De op sporingen worden voortgezet, hoewel men sindsdien niets meer heeft (Adver t entte) fs HUNTER de i^uxe Plain o! Cork-tipped I .- per doosje van 20 siuks 'Hunler Mild <0.75 per pakje Tegen minister Peters aanklacht ingediend Wegens onteigening tijdens gouverneurschap Tegen minister Peters is een aanklacht ingediend door mevr. de weduwe F. Eman-van der Biest in verband met de onteigening van het particuliere electri- citeitsbedrijf Electra op Aruba in de nacht van 14 op 15 November 1950. (Mi nister Peters was toen gouverneur). Haar rechtskundige adviseur mr C. F. Klokke, voormalig lid van het hof van justitie op de Antillen en oud-rechter op Aruba, is haar raadsman. Exemplaren van het dos- zijn toegezonden aan H.M. de Konin gin, de procureur-generaal bij de Hoge Raad, de Raad van State, de Eerste en de Tweede Kamer, de Staten der Antillen, de regeringsraad, enz. Mevr. Eman eist :en schadevergoeding van. f10 millioen. Benelux moet wachten La Libre Belgique doet enige belang rijke onthullingen over de ministeriële besprekingen te Goes. Volgens het blad heeft België besloten, met een hervat ting der ministeriële besprekingen de verwezenlijking van de Benelux tot de herfst te wachten, daar het eerst ien hoe het gaat met de Nederlandse handelsbalans. De Nederlandse ministers zouden teleurgesteld zijn geweest over de af wijzing van hun voorstl om onmiddellijk de economische unie te proclameren, te verklaren, dat Nederland bereid de kwestie dr watrwegen toe te voegen de binnen ht kader der Benelux te bespreken onderwerpen. Minister Van den Brink zou een zeer openhartige uit eenzetting hebben gegeven van Neder lands financiële moeilijkheden. De 90 liberalisatie voor de Beneluxlanden volgens hem voor deze moeilijkheden grotendeels verantwoordelijk zijn. •ilde daarom zo snel mogelijk een wezenlijking van de Benelux. De Belgen bestreden dit en gingen niet op het t in. Van Nederlandse officiële zijde zijn al deze onthullingen volkomen uit de lucht gegrepen genoemd. Ook bij onze marine Snuiver voorlopig buiten dienst Van het erf van School en Kerlc Beroepingswetk Christendom bereikt één derde der mensheid In i de Britse admiraliteit om, hangende het derzoek naar de ramp van de onderzee boot Affray, de onderzeebootkapitein te verbieden bij de onderwatervaart het snuiverapparaat te gebruiken, heeft ook de Nederlandse marine besloten een der gelijke maatregel uit te vaardigen. Dat betekent dus, dat evenals vroeger, onder water uitsluitend op electro-motoren ge wordt en niet op dieselmotoren. Uiteraard zo lang niet vaststaat, door welke oorzaak er een gat kon komen in het snuiverapparaat van de verongelukte Affray. De gevechtswaarde van Neder landse en Britse onderzeeboten zal voor lopig dus door deze maatregel aanmer kelijk dalen. Hongaarse bisschoppen gezwicht De gezamenlijke Hnogaarse R.-K. bis schoppen hebben Zaterdag de eed van trouw aan de volksrepubliek afgelegd, aldus een mededeling van het Hongaarse Persbureau. Na het proces tegen kardi naal Mindszenty in 1949 eisten de munisten dat de bisschoppen deze eed zouden afleggen. Zij weigerden tot Au gustus 1950, toen een overeenkomst tus sen kerk en staat werd aangegaan. Be halve een afgelegde informele loyaliteits verklaring wilden zij zich toen echter niet binden. Rechten Suezkanaal verlaagd De rechten van het Suezkanaal wo den 15 September a.s. van 39 tot 36% Egyptische piasters ,per ton verlaagd, voor schepen in ballast van 19% tot 17 piasters. „Jongen, kom er es uit! Er zijn een hele ben de vliegtuigen boven de stad! Duitse!". Met een sprong stond Kees naast zijn bed en keek, nog dronken van de slaap naar zijn va der, die in pyama voor hem stond. Op hetzelfde ogenblik hoorde hij het brommen van vliegtuigen. „Daar gaan ze!", schreeuwde hij, en naar het raam snellend, zagen zij laag over de huizen in de boulevard vijf toestellen scheren. „Ja. 't zijn moffen! Kijk maar, ze hebben een hakenkruis op de romp!", verklaarde Kees op gewonden. „Wat zou dat te betekenen hebben?" Vliegensvlug schoot hij z'n broek aan, trok zijn bloes over zijn hoofd en rende de ladder af, schoenen en kousen in de hand. Meneer Most volgde hem zo vlug hij kon. Niet minder opgewonden. Vervuld van angstige gedachten. In de huiskamer was moeder met een bezorgd gezicht bezig brood te smeren. Rinie, Nel en Bartje stonden voor het raam en wezen enthou siast naar nog meer vliegtuigen, die uit de rich ting-Middelburg kwamen. „Wat zou er toch aan de hand zijn, Dirk?", vro'eg mevrouw Most zenuwachtig aan haar man. terwijl ze een rij kopjes vol schonk met thee. „Ik begrijp er niets van", antwoordde hij, ter wijl hij gejaagd een sigaret opstak. „Ik zal es even buiten gaan kijken. De straat is vol men sen, en het is pas half vijf!" Op de hielen gevolgd door Kees, snelde me neer Most de straat op, waar overal groepjes mensen bijeen stonden, druk pratend. Meneer Baal uit de hoedenwinkel stond met een helblauwe pyama aan op zijn blote voeten druk te redeneren met dominee Vos, die haas tig een badjas had aangeschoten en zenuwachtig door zijn sluike haren streek. Meneer Gaai, de sigarettenwinkelier, stond klappertandend zijn schoenen vast te maken, ter wijl hij, af en toe opkijkend naar meneer Hen driks, de fotograaf, als zijn mening ten beste gaf, dat de moffen een brutale verkenningsvlucht maakten. Waar men ook keek, overal stonden en liepen mensen. De een al wonderlijker ge kleed dan de ander. Daar fietste, met wappe rende jaspanden, de advocaat Sanders voorbij. „Ze proberen op het vliegveld te landen!", schreeuwde hij, en met een vaart van wel 30 i Rhijn kilometer schoot hij de hoek van de Paul Kru- gerstraat om, in de richting Souburg. „Ik ga ook kijken!", riep Kees. Hij snelde naar binnen, haalde zijn fiets uit de gang en... botste tegen zijn vader op, die hem toeriep: „Wacht even! Ik ga meel". „Wat is er toch aan de hand?" kwam moe der Most, om de hoek van de kamerdeur. „Waar gaan jullie naar toe?". „Naar het vliegveld!", antwoordde Kees. „De moffen proberen daar te landen!". „Geloof dat nou niet dadelijk", suste meneei Most. „Maar in elk geval, we gaa.i even kijken" „Neem toch eerst een kop thee en een boter ham", kwam moeder tussenbeide. „We zijn zó terug", was Kees' antwoord, en daar vlogen ze al de Badhuisstraat door. Bij het vliegveld was het een drukte van be lang. Honderden mensen stonden met open monden te kijken naar de Messerschmitts die telkens duikvlucht naar het vliegveld ondernamen, dan weer met gierende motoren omhoog te stij gen. Hollandse soldaten, het geweer over de schouder, liepen af en aan en probeerden de mensen weg te krijgen. Maar tevergeefs. „Ze kunnen nooit landen", beweerde Kees. „Kijk maar, het hele vliegveld is bezaaid met auto's en wagens." „Dekken!", donderde opeens de stem van een sergeant-majoor, en op hetzelfde ogenblik schoot een Duitse jager met scheurend geluid laag over de hangars, terwijl een salvo van knetterend mi- trailleurvuur neerhagelde op de golfijzeren da ken. „Nou is het mooi genoeg", riep meneer Most. „Vooruit, Kees! Naar huis! Het wordt hier te gevaarlijk!". „Zullen we even langs opa en oma fietsen?", stelde Kees voor. „Ja, laten we dat maar even doen. En dan da delijk naar huis, want moeder zit met de bo terhammen te wachten." In de Paul Krugerstraat. waar Kees' groot ouders woonden, was het op dit vroege uur al even- druk als in de Badhuisstraat. Overal stonden de deuren open en was men druk aan 't praten Juist toen ze bij nummer 37 aankwamen, stap te opa naar buiten, de onafscheidelijke pijp in zijn mond. „Hebben jullie het al gehoord? Oorlog!", riep hij meneer Most en zijn zoon toe. „Wat zegt U nou?", stamelde Kees' vader. „Oorlog?" Daar kwam oma naar buiten. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Vlaardingen vac.- Th. H. Oostenbrug) P. Zylstra te Moer- kapelle; te Nieuwland H. N. van Hens- bergen te Schalkwijk; te Giessendam- Neder-Hardinxveld G. M. van Dieren te Ede; tot predikant voor buitengewone werkzaamheden H. J. Smalbrugge, cand. fn Overijssel, voor de geestelijke verzor ging van het Regt. Inf. Oranje-Gelder land en de brigade der Kon. Marechaus- sée te Deventer, met binding var standplaats aan de kerk in haar geheel. Bedankt: voor Poortvliet J. Boezer te Eethen en Drongelen; voor Neerlang broek J. Zwijnenburg Ie Huizen (N.-H.: Beroepbaar: W. E. Verdonk, cand. tot de H. Dienst, 2e Schuytstraat 120, Den Haag. Geref. Kerken Beroepen: te Sauwerd P. C. d> Vries te Emmercompascuum. Aangenomen: naar Ermelo (vac. A. J. .Boss) J. v. d. Berg te O. en W Souburg; naar Rot'terdam-Charlois (5e pred; pi.) D. Roest te Den Haag-Oost; naar Delft (vac.-H. W. Engelkes) W. Kreuzen te Heerenveen. Bedankt: voor Marrum E. de Vries te Dwingeloo; voor Amsterdam (11e pred. pl.) J. Thomas te Rotterdam- Charlois; voor Oudega (Small.) J. Netten te Wommels. ïroepbaar: de classis Zutphen heeft met gunstig gevolg praeparatoir geëxamineerd de heer G. Heijerman, te Varsseveld, cand. aan de V.U. Chr. Geref. Kerken pen: te Ulrum cand. B. By leveld te Haarlem. Evang. Luth. Kerk kt: voor Amsterdam (vac. G. J. Duyvendak) A. Johannes te Delft. Hulp van Amerika voor de zending in Indonesië Dr Rowland Cross, van de zending der presbyteriale kerken in Amerika, aanwezig op de jongste vergadering de Raad voor de Zending van de Ned, Hervormde Kerk om te spreken ovi hulp die de Amerikaanse kerken wel licht aan Indonesië kunnen bieden i sterke inkrimping van de zendings- arbeid in China. De besprekingen zullen worden voortgezet wanneer dr Cross de kerken in Amerika heeft gerappor teerd. van zendingsdirector is nu die van secretaris. De samen- het directorium van de raad S. G. Graaf van Randwijck, algemeen secretaris, tevens voorzitter van het directorium. Secretarissen Indonesische zaken zijn dr K. J. Brouwer dr G. P. H. Locher, hulpprediker te Scheveningen. Deze laatste zal waar schijnlijk 1 November in functie treden geleidelijk het werk van dr Brouwer 'rnemen, die over ruim een jaar met pensioen gaat. Secretarissen-binnenland zijn dr W. F. Dankbaar en ds P. Mackaay: Lid van het directorium zijn verder dr E. Jansen, Schoonhoven, rector de zendingshogeschool, en ds H. D. Woortman. Adviserend lid is de director de Geref. zendingsbond, ds J. Bate laan. NEDERLANDS M.O. A. 's-GRAVENHAGE. 21 ':JirU. Geslaagd: J G Loyer, Roosendaal, mej. J M de Jongh. Den Haag. W N Veer. Amsterdam. A F G HeUlng. Goes. A van Til. Leeuwarden. A P M van der Meer. Delft. mej. E C van der Worp. Am sterdam. K G K Hauselman. Rotterdam. L M Japln, Utrecht, R J Valkhoff, Alkmaar. NOTARIEEL EXAMEN. 's-GRAVENHAGE. 21 Juli. Geslaagd: mr E kwakernaat te Arnhem, 2e ged., A Brakke te Groningen. Ie gedeelte. veranderd ii stelling van aldus: 's-Gravenhage, B H te Marvelde. Hilversum R Melenberg. Vroomshoop. H Molenbroek Amsterdam. C P Mets. Rotterdam en C Mein- hardt. Den Haag. (Wordt ver/oUd). meer geniet. Sigarenindustrie staat voor sanering Werktijdenregeling wordt ingetrokken Een besluit van de directeur-generaal van de Arbeid maakt per 4 Augustus een eind aan de tot nu toe geldende werktijdenregeling in de sigarenindustrie. Het was nl. sinds enige jaren toegestaan, dat de sigarenmakers minder dan 48 uur per week werkten. De ontbrekende uren werden via een overbruggingsregeling aan de werknemers uitbetaald. De minister van Sociale Zaken heeft gemeend, da aan deze toestand een eind dient te komen en dat de sigaren industrie zichzelf weer moet gaan be druipen. Daarom is de werktijdenrege ling ingetrokken, waardoor de Federatie van Sigarenindustrieën gedwongen wordt saneringsmaatregelen voor het bedrijf te ontwerpen. Die kunnen neerkomen op een verhoging van de productie door grotere export of door interne wijzigin gen. die ontslagen tot gevolg zouden hebben. Om de gevolgen daarvan op vangen kan de Federatie de regeringen een wachtgeldregeling vragen. Voor 4 Augustus a.s. moet thans de beslissing vallen. Schippersknecht brak in pastorieën in De 20-jarige schippersknecht D. K., die eind vorige week twee inbraken trachtte te plegen in Rooms-Kath. pastorieën te Rotterdam, is na een felle achtervolging gegrepen. In de pastorie aan de Hoflaan werd hij betrapt door een dienstbode, ter wijl hij een lessenaar aan het openbreken s. Hij sprong uit het raam, vluchte :r de daken en door een school heen verdween. Nog dezelfde middag drong hij in de Beukendaal in Rotterdam-Zuid andere pastorie binnen. Hij stal 34% guldén. Toen een huisknecht hem zag. zei K., dat hy de loodgieter Toen de huisknecht hem niet bleek te ge loven, stelde de jongeman voor mee te gaan naar zijn „baas". Op weg naar hem kwamen de twee een agent tegen. De schippersknecht dook in een sloot rende een weiland over. Een andere agent, die de ontvluchting vanuit woning had gezien, vind de vluchteling echter aan de andere zijde van het wel land op. Nieuwe actie tegen Lichtveld De Staten van Suriname hebben de landsregering gevraagd om het daar heen te leiden, dat Suriname niet langer door de heer Lichtveld vertegenwoordigd wordt in de Caraïbische commissie, daarl deze het vertrouwen der Staten niet Uit een door het persbureau der Ned. Herv. Kerk gepubliceerde statistiek be treffende de grote godsdiensten blijkt dat het Christendom de mensheid bereikt tussen een derde gedeelte en de helft. De Protestantse kerken zouden volgens deze opgave 202 millioen leden tellen, de Rooms-Katholieke kerk 422 millioen, de Grieks-Orthodoxe kerk 161 millioen. De kerk van Rome is in de loop van de regering van Paus Pius XII sinds 1939 met 100 millioen gelovigen toegenomen. Geen paus heeft ooit een dergelijke toe neming tijdens zijn pontificaat beleefd. Hiertegenover staan de heidense reli gies, waarvan het Mohammedanisme met 296 millioen de grootste aanhang heeft, terwijl de aanhangers van Confucius de Taoïsten 293 millioen, de Hindóès 252 millioen en de Boeddhisten 118 mil lioen tellen. Kerkdiensten op televisiescherm in Engeland De B.B.C. zal volgend jaar beginnen met het uitzenden van godsdienstige televisie-programma's. Men wil heel be scheiden beginnen met korte toespraken op Zondagavond en pas wanneer men techniek door en door kent, kerkdiensten uitzenden. Oecumenische raad in Leeuwarden Ook in Leeuwarden is een plaatselijke Oecumenische Raad opgericht, waa samenwerken de Ned Hervormde, de Doopsgezinde, de Evangelische-Lutherse, de Vrije Evangelische en de Baptisten gemeente. (Advertentie) 1 anja •III Ml Ml Het lied dei aethergolven DINSDAG 24 JULI 19S1 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 en 8.48 9.00 Morgenwijding. 9 15 Gram. 935 .30 Gram. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 en piano. 11.30 „De race", hoorspél. 11.45 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.40 Piano- ipeL 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen. 1-SO Pinancieel weekoverzicht. 1.30 Lichte mu- :iek. 2.00 Gram. 3 20 „Paul Vlaanderen en ie£ Madison Mysterie", hoorspel. 4.00 Gram. 1.30 Voor de jeugd. 450 Kinderkoor. 5.20 3ram. 5 35 Jazzmuziek. 6.00 Nieuws. 6.15 Pianospel. 6.30 Musettemuziek. 7.00 „Pari* parle". 7.05 Zang. 7.15 Dansmuziek. 7.45 „Ouders en kinderen tegenover de fiscus", rie. 8.00 Nieuws. 8.15 Omroeporkest. 9.00 De Antwoordman. 9.15 Okestconcert. 9.43 •am. (met toelichting). 10.15 Exquise mu sk. 10.45 Buitenl. overzicht 11.00 Nieuws. .15—12.00 Gram. KRO: 7 00 ek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 ieuws. 8 15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9,35 „Lichtbaken", causerie, 10.00 Voor de ers. 10.15 Gram. 10.30 Gram. 1100 Voor ouw. 11.30 Gram 12.03 Gram. 12.33 Gr«m 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws. 1.25 Amuse- tsmuziek. 2.00 Lichte muziek. 233 Gram. „Ben je zestig?" 4 00 Voor de zieken. Ziekenlof. 5.00 Voor de jeugd. 5 15 Feli citaties voor de jeugd. 5 45 Regeringsuitzen ding: Drs E Nordlohne: „De bovenwindse lilanden" 6 00 Gram. 6.10 Filmmuziek. 6 30 Orgelspel 6 45 Ronde van Frankrijk. 6.54 „Dit lever 7.00 7.23 „Hier is Europa", vaudevtlle-programma. 7.52 Politiek overzicht. 8 00 Nieuws. 8.05 „Fidelio" sera (Holland Festival) 10.35 „Gesprek met Ijn zoon" 1045 Avondeebed. 11.00 Nieuws. 15—12 00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12 00 Sport 12.30 Voor de arbeiders. 1.00 ieuws. 1.10 „Festival Parade". 2.25 Sport. 30 Opera-orkest. 3.00 Gram. 3.15 Sport. 3.25 Reportage 4 15 Vespers. 5 00 Voor de kln- 0 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Orkest concert. 7.00 Hoorspel. 7.30 Strijkkwartet. 8.00 Klankbeeld. 9.00 Nieuws 9.15 Causerie. 9 30 Discussie 10.00 Causerie. 10.20 Gram. 10.45 Parlementsoverzlcht. 11 00—11.03 Nieuw» ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 Lichte muziek 12 30 Voor de arbel- ars. 12.50 Orgelspel. 1.15 Voor de jeugd 1 45 oor de kinderen. 2.00 Opera-orkest. 3 Lichte muziek 3 45 Lichte muziek. 4.15 „Mrs 's Dagboek". 4 30 Orkfstconcert 5 15 ilspel. 5 45 Dansmuziek. 6.25 Reportage, 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7 25 Sport. 7.30 Hoorspel met muziek 8.00 Gram. 9 00 „Top 30 Klankbeeld 10 00 Nieuws. 10 15 „Black Magie". 11.00 Voordracht. 11.15 Lichte ziek. 11.56—12 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 1.45 Gram. 12.32 Omroepork. 1.00 Nieuws. 5 Huismuziek. 2.00 Operettemuziek. 2.45 am 3.15 Omroeporkest en solist. 4.15 Koor- ig. 4.30 Lichte muziek. 5.00 Nieuws. 5.10 waiianmuzlek 5,15 Voor de kleuters. 5,30 Dansmuziek 5.50 Boekbespreking, 6 00 Muzl- :aal sprookje, 6.30 Voor de soldaten 7.00 fleuws 7 30 Gram 7 50 Causerie 8 00 Hoor- pel 9.25 Gram. 10 00 Nieuws. 10.15 Fanfare- ïuziek 10 45 Gram 1100 Nieuws 1105—12.00 BRUSSEL. 484 m. 12.00 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10. 1.30, 00 en 2 50 Gram. 3.00 Electrlsch orgel 430 n 5.10 Gram. 5.30 Dansmuziek. 6.30 Omroep- rkest. 7.00 en 7.30 Gram. 7.45 Nieuws 8.00 Cora" operette. 9.15 Gram. 10.00 Nieuwa. 10.10 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Dansmuziek. 11.55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2