ïlieuuie geihsctfe (Courant Voert een de missie van toch nog naar Een Brits-Amerikaans-Perzische olie-verkoopmaatschappij Averell Harriman succes? Daders moord in Den Haag gearresteerd Sherman in Napels aan hartslag overleden Wist U MAANDAG 23 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel, 22710 en Tel. 23375 Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsirelcen „Stontvasticfi Is gbfbteoen mgn bert la Ugtjenspoet" Twee en dertigste Jaargang No 9282 Sport en Wedstrijden Opklaring in het Nabije Oosten HET ZIET ER NAAR UIT, dat de missie van Harriman, pres. Trumans speciale bemiddelaar in het Perzisch-Britse oliegeschil, toch nog succes zal hebben. Zaterdag heeft hij de Perzische autoriteiten een aan tal voorstellen gedaan, teneinde een oplossing van het geschil met de „Anglo-Iranian" te bereiken. Officieel is over deze vporstellen niets be kend, maar naar men aanneemt zou een gezamenlijke Brits-Amerikaans- Perzische organisatie voor de verkoop van de Perzische olie zijn voor gesteld. om sluiting van de raffinaderij te Abadan te voorkomen. Voorts zou een compromis-voorstel zijn gedaan betreffende het vraagstuk der ontvangst-bewijzen. heden te doen hervatten. Overigens zal elk voorstel „binnen het Na een tweede bijeenkomst verklaar den de Perzische onderhandelaars dat „het Succes verzekerd" was. „We zijn in de laatste fase van de onderhandelingen; 8ls alles op een volgende bijeenkomst goed gaat kan Harriman tevreden huis. vertrekken", aldus een woord voerder. De bijeenkomst van Zaterdag werd ge houden op verzoek van Harriman. He1 onderhóud, dat bijna twee uur duurde vond/,plaats in het zomerpaleis vai Sjah; in de nabijheid van Teheran. Van gezaghebbende Perzische zijde werd gezegd, dat de voorstellen van Har riman „in hoofdzaak" bevredigend waren voor de Perzen en dat zij tenslotte zou den kunnen leiden tot een hervatting van de onderhandelingen met de Britten. Engeland was toen nog niet van Harri- man's voorstellen op de hoogte gebracht. Waarnemers zijn van mening, dat het nog niet" zeker is dat Engeland de voorstellen lal aanvaarden. Voordat de besprekingen begonnen klaarde radio-Teherar. dat Perzië niet zal Ingaan op een voorstel om de Brits-Per zische oliemaatschappij haar werkzaam- Kind viel bij Roermond uit de trein Ook wegverkeer eiste weer drie slachtoffers Het zevenjarig kind van de familie Dieteren uit Kerkrade is gistermiddag bij Roermond uit de trein gevallen en korte tijd later overleden. De 18-jarige J. van Avezaath uitVianen Is in Cuyk (N.-B.) bij werkzaamheden aan het dak van een fabriek-in-aanbouw gevallen en was vrijwel op slag dood. Ook Let wegverkeer heeft het afge lopen weekeinde weer slachtoffers geëist. Op 't Harde bij Nunspeet werd het zeven jarig zoontje van de familie Van Zome ren bij het oversteken van de weg door een vrachtauto gegrepen en op slag ge- In het Noordeinde te Wormerveer is Zaterdag de 7-jarige jongen M. C. van Mer op de fiets door een vraohitauto over reden en op slag gedood. Het ongeluk ge beurde voor de ogen van de ouders. De 68-jarige V. B., die met zijn echt genote de Tolakkerweg bij de Hollandse Rading overstak, werd door een auto ge grepen en is later aan zijn verwondingen overleden. - De 24-jarige M. van der Linden, chauf feur van de tankauto met benzine, die Vrijdag op het terrein van de Shell in Deventer in brand vloog, is aan de brand wonden overleden. Een 47-jarige arbeider, die door ont snappende schadelijke gassen in een zwavelzuurfabriek aan de overkant van Het IJ in Amsterdam werd bedwelmd, is Zaterdag overleden. Zaterdagmiddag is aan de De Ruyter- kade te Amsterdam het lijkje gevonden van een zesjarig jongetje, dat sedert vorige week Dinsdag werd vermist. Het kind is vermoedelijk spelendp-wijs in het water gevallen. Ned. vliegtuig stortte in Kent neer Nederlanders omgekomen in Z. Engeland en bij Parijs Gisteravond is aan de Engelse Zuidkust in Kent een Nederlandse Piper-Cub, de PH-NCU neergestort. De bestuurder A. Bottema uit Groningen, bleef in leven. De tweede inzittende, vertegenwoordiger H. Fritsema uit Sneek, werd gedood. De beide vliegers waren Woensdag op de Yorkshire Air Club uit Eelde via Ypenburg aangekomen en Zondag naar Oostende vertrokken. Wegens mist trachten zij op een vlieg veld in Kent te landen. Bij deze poging stortte hun machine neer. Het toestel vloog in brand en is geheel verwoest De Pipercub was 4 jaar oud en werd op Eelde hoofdzakelijk gebruikt voor het slepen van zweefvliegtuigen. Het toestel was eigendom van de heer R. W. Oos terhuis uit Ulrum. Een Nederlandse verpleegster, die in het zièkenhuis van Canterbury werkt, trad op als tolk voor de gewonde Frit- Zaterdag is boven Le Vesinet, een Wes telijke voorstad van ParUs, een particu lier vliegtuig neergestort. De vijf in zittenden, onder wie de 24-jarige in Parijs woonachtige Nederlandse fotograaf Hubert Caubo uit Heerlen, kwamen om het leven. Koninklijke Familie was in Londen Koningin Juliana en Prinses Irene ver trokken Zaterdagavond om half zeven van Soesterberg met de regerings-Dakota naar Londen. De Prins en Prinses Bea trix waren al omstreeks twee uur ver trokken met hetzelfde vliegtuig. Het Koninklijk Gezin bezocht in Enge land het Festival of Britain en de Horse Show. De Koningin keerde vandaag naar ons land terug, de Prins en de beide Prin sesjes blijven tot Donderdag in Londen. Perzische wet op de nationalisatie" met welwillendheid en begrip worden be studeerd. Harriman zou vanmorgen de Britse am- De kleine Prins Charles van Enge land kwam zijn vader, de hertog van Edinburgh, van het Londense vlieg veld halen, toen deze terugkeerde van Malta. Voor de Londenaren, die van dit aardige schouwspel getuige waren, was dit een kostelijk ogen blikje.... bassadeur in Teheran, sir Francis Shepherd bezoeken, om hem voortgang van zijn besprekingen op de hoogte te houden. De Britten in Teheran bewaren een ongewoon stilzwijgen de besprekingen. Aangenomen wordt ech ter dat Harriman de Britse ambassadeur volledig op de hoogte houdt. Intussen wachtten de Britten op. gelegenheid om officieel te protesteren tegen de jongste Perzische acties tegen de BritsPerzische maatschappij. Zoals had Perzië Engeland er van schuldigd, aanstichter van de relletjes vorige week Zondag te zijn geweest. Voorts wilden de Engelsen de kwestie het intrekken der verblijfsvergun ning van de hoofdvertegenwoordiger der maatschappij te Teheran, Richard Seddon bespreken. Dit is echter niet meer nodig, aangezien de Perzische politie zonder nadere uitleg de vergunning heeft teruggegeven, zij zeide op persoonlijke instructie minister-president Mossadeq. De politie heeft echter twee andere Britse functio narissen bevel gegeven direct het land te verlaten. Drake, de algemene bedrijfsleider var de BritsPerzische olie-maatschappij, die uit Perzië naar Irak was gevlucht, Londen vertrokken voor verdere bespre kingen over het oliegeschil. Hij is vol komen op de hoogte van de toestand Perzië, audus meldt Reuter uit Basra. Nader wordt gemeld, dat Perzië zi vandaag accoord verklaard heeft met een voorstel van Harriman om het olie geschil met een Britse minister te bespre ken. Dit zou Gaitskcll (Financiën) zijn. Ruzie in een café met dodelijke afloop Kastelein sloeg bezoeker tegen het biljart Zaterdagavond is er in een café aan de Wolphaertsbocht in Rotterdam-Zuid on enigheid ontstaan, waar de kastelein zich ten slotte zo handtastelijk in mengde, dat een bezoeker tegen het biljart viel, sohedelbasisfractuur opliep en later leed. Het slachtoffer is de 48-jarige koopman G. P., die in verschillende café's in het krijt stond. Door de caféhouder, de 32- jarige A. W. C. R., daaraan herinnerd, zei P. thans geld op zak te hebben. Er werd wat gedronken en een andere be zoeker, die ..het ggsprek had gevolgd, mengde zich in het geval. Toen ten slotte de twee bezoekers mei elkaar onengiheid kregen, kwam de Kastelein er tussen gaf P. twee klappen op de kin, met het gemelde gevolg. De caféhouder is in be waring gesteld. Morgen eenhoofdig bestuur in Finsterwolde In het staatsblad is gepubliceerd de wet tot voorziening in het bestuur 2 gemeente Finsterwolde. De wet treedt morgen in werking. Dit betekent dat de gemeenteraad aldaar morgen wordt uit geschakeld en het bestuur in handen wordt gelegd van burgemeester Tuin, die dan als regeringscommissaris optreedt. Wisfen zij niet, dat slachtoiler overleden was? (Van een onzer verslaggevers) VOORNAMELIJK door de goede samenwerking tussen de verschillende recherche-onderdelen is de Haagse politie erin geslaagd klaarheid te brengen in de moord, die vorige week werd gepleegd op de 69-jarige M. Oskam in de J. P. Coenstraat in Den Haag. Een vaag signalement en bloedspatten op de kleren van de daders, de 19-jarige Haagse slagers knecht J. K., zonder vaste woonplaats of werkkring, en de 21-jarige bak kersknecht A. L., eveneens zonder werk, uit de Pahudstraat, waren vol doende op deze zaak tot een goed einde te brengen. O. bewusteloos op een divan in elkaar Aanvankelijk stond de politie voor veel moeilijkheden, daar een groot aan tal bezoekers het huis, waar o.a- een massageinrichting is gevestigd, bezocht. Bovendien werd het onderzoek bemoei lijkt, doordat het slachtoffer de gewoon te had op straat jongelieden aan te spre ken, terwijl hij ook bezoekers uit andere plaatsen ontving. Zoals gemeld is hier- de recherche o.m. naar Friesland gegaan; de bewuste persoon daar bleek echter volkomen te goeder trouw zijn. Afgaande op de twee personen, die de verslagene Maandag en Dinsdag hadden bezocht, wist men aan de hand van een vaag signalement, dat een v-an hen, de 19-jarige J. K. zich meestal in de binnen stad ophield en Zaterdagavond gelukte het. hem daar aan te houden- De bloed spatten op zijn costuum waren duidelijk zichtbaar. Uit het dossier van de politie bleek, dat K- de laatste omgang had met A. L, eveneens werd aangehouden. Ook bij hem trof men bloedsporen aan op zijn kleding. Mede omdat K. weigerde te zeggen, waar hij zich de laatste we ken had opgehouden, vatte de politie ge- argwaan op om hen duchtig aan de tand te voelen- Zondag vielen zij door de mand. Hun vrijwel eensluidende verklaring luidt als volgt. K. had in de stad kennis met het slachtoffer gemaakt, wat een be zoek aan zijn kamer en gevolge had- waarbij nogal wat sterke drank werd gedronken. In totaal bracht K. 3 bezoeken aan O.; het laatste, in gezelschap van L., op Dinsdagavond. Ook toen werd er gedron- en op een gegeven ogenblik kregen de daders, die ook 's middags al café's hadden bezocht, ruzie met O., die hun voorstellen deed, waarop zij niet ingin gen. Ruim 5 minuten lang hebben K. en L. toen hun slachtoffer met slagen in de maag en op het hoofd bewerkt, waarna Niet wetend, dat hun slachtoffer was overleden, vertrokken zij, na de kamer O. te hebben doorzocht, waarbij zij ca 15.-, een portemonnaie met ge ringe inhoud, een polshorloge, een vul potlood, een broche, sleutels, een sigarettenétui en wat geld In vreemde valuta buit maakten, naar Utrecht. Pas bij hun terugkomst in Den Haag hoor den zij van de gevolgen van hun daad. Het geld hadden zij opgemaakt; de ove- De besprekingen te Kaesong Ridgway: niet te optimistisch" Te Tokio meent men, dat de Roden zullen toegeven Vice-admiraal Turnes Joy, hoofd van de delegatie, die te Kaesong met de com munisten heeft onderhandeld, heeft te Tokio bsprekingen gevoerd met generaal Ridgway. Laatstgenoemde waarschuwde afloop hiervan tegen „ongepast" opti me over een vrede in Korea. Te Tokio meent men echter, dat de comtaunisten uiteindelijk toch zullen toestemmen in agenda, waarop het onderwerp „te rugtrekking van vreemde troepen", niet voorkomt. Ridgway zal de besprekingen, die zoals men weet tot Woensdag zijn uitgesteld, afbreken, indien de Roden blijven volharden bij hun eis, dat de V.N.-troepen Korea moeten verlaten. Alleen aan het centrale front vonden gisteren hevige schermutselingen plaats. Aan de overige fronten was het betrek kelijk rustig. De geallieerde luchtmacht deed aanvallen op Noordkoreaanse vlieg' velden en Pjongjang. Het Amerikaanse Rode Kruis zal trach ten zo spoedig mogelijk 2000 voedselpa- ketten naar geallieerde krijgsgevangenen te sturen. G. Werkman hoofdredacteur Deventer Dagblad Tot hoofdredacteur het Deventer de Ni benoemd de heer Gerh. Werkman te Den Haag, vroeger waarn. hoofdredacteur van de Haagsche Post. Pétain overleden Vanmorgen om jhalf tien is ex-maar schalk Philippe Pétain, 95 jaar oud, zon der uit een Vrijdag ingetreden bewuste loosheid te zijn ontwaakt, in aanwezig heid van zijn echtgenote, op het Franse eiland Yeu overleden. Pétain leed gangreen in de rechtervoet, hartzwakte en kortademigheid. Men zal zich herinneren, hoe de ge zondheidstoestand van Pétain in het voorjaar van 1951 plotseling verergerde. Op 8 Juni j.l. nanv.de Franse president, Vincent Auriol, een „gezondheidsgratie- maatregel", tengevolge waarvan Pétain de gevangenis werd overgebracht een particuliere woning op het eiland Yeu, onder contröle ve zondheidsdienst van het leger. Het stoffelijk overschot zal op de ge meentebegraafplaats van het eiland wor den begraven. Hij had gevraagd te Ver dun te worden begraven, sta wereldoorlog, het fceyfilvoerde. in bekei de bekende slag, die hem de sar van Verdun' bezorgde. De regering heeft echter gezegd, dat zijn stoffelijk overschot „voorlopig" zal worden bijgezet op het kerkhof te Port Joinville, om grote demonstraties te komen. De oud-president van het hooggerechts hof, Henri Nogueres verklaarde, dat de van Pétain geen invloed had op de door de advocaten van de ex-maarschalk ingediende eis tot herziening van het tegen Pétain gevoerde proces. In de Notre Dame de Port Joinville zal een uit vaartdienst worden gehouden. (Zie voor levensbeschrijving van ex-maarschalk Pétain pag. 2). rige voorwerpen hebben zij toen in het water gegooid. De daders, die wegens diefstallen al eerder met de politie in aanraking waren geweest, zijn uiteraard in verzekerde be waring gesteld. Nog slechts enkele dagen geleden confereerde admiraal Sherman (links) met Franco (rechts) over de inschakeling van Spanje in de verdediging van het Westen. Zijn plotseling overlijden heeft dan ook over de gehele wereld diepe indruk gemaakt. Een plotselin einde Nadat hij zijn besprekingen in Spanje met Franco had voltooid GEHEEL onverwacht is gisterochtend te Napels aan een hartaanval overleden, 54 jaar oud, de Amerikaanse admiraal Forrest Sherman, die zich op een dienstreis door Europa bevond. Sinds enkele dagen ver scheen de naam van Sherman, die chef was van de Amerikaanse vloot- operaties, regelmatig in de wereldpers, aangezien hij met het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, besprekingen heeft gevoerd over de deel neming van Spanje aan de verdediging van West-Europa. De admiraal zou gisteravond uit Napels opnieuw naar Madrid vertrokken zijn, doorreis naar Washington, DAT de K. v. K- van Maastricht met bevreemding kennis nam van het ont- werp-winkelsluitingswet, waarin wel Den Haag, doch niet Valkenburg en Maastricht als toeristencentra worden aangemerkt. DAT Vrijdag a.s., de laatste dag van de Vierdaagse, het verkeer VenloNij megen van 126 uur n.m. van Mook via Groesbeek naar Nijmegen wordt ge leid. DAT Zaterdag in Volendam een mu seum is geopend en er over enkele jaren een hotel, een jachthaven, een restau rant en een watersporthotel bij komen. DAT het bestuur van de afd. Bussum- Naarden van Het Witte Kruis en bloc is afgetreden wegens een geschil met een zuster. DAT Ambonezen in Sneek een open luchtspel met krijgs- en volksdansen op voerden om belangstelling voor de zaak der Ambonezen te wekken. DAT de Argentijnse Nobelprijswinnaar prof. Bernardo A. Houssay Zaterdag één dag in ons land vertoefde en prof. Knop pers van de V-U. hem rondleidde in de chininefabriek. DAT de K. v. K. in het land van 'aas en Waal alle K. v. K. zal verzoe- ;n een gezamenlijk standpunt te bepa len t.a.v. het verzoek van de middenstan ders tot soepeler inning der belastingen. DAT er Zaterdag in de streek tussen de en Lunteren bij de 12 door pseudo- vogelpest besmette bedrijven nog twee bijkwamen, waarbij 3400 kippen betrok ken waren. DAT de deelnemers aan het Internat, clinisch congres, dat deze week in Gro ningen wordt voortgezet, Zaterdagavond door B. en W. zijn ontvangen. DAT de ijs-KRO-man, die elke week in samenwerking met de KRO ergens gratis ijs uitdeelt, gisteren in Schiedam door de politie werd opgebracht, daar het publiek om de ijskar begon te vech ten. DAT verscheidene garagehouders in Noord-Holland, o.a. te Alkmaar en Wor merveer, de dupe zijn geworden van twee als heer geklede oplichters, die auto's huren en ze vermoedelijk in Bel gië verkopen. DAT tjjdens een toneeluitvoering in het openluchttheater te Ede een der 2500 bezoekers, mevr. Van de Ham uit Ede, onwel werd en overleed, waarna de tweede helft der uitvoering werd .afgelast, mogen zyiuVan offi ciële zijde te Washington wordt in di' verband medegedeeld, dat Sherman zijn work in Spanje voltooid had en dat het werk op lager niveau zou worden voort- Toen president Truman aan boord zijn jacht „Williamsburg" het overlijden van Sherman vernam, zeide hij: „Ik ben geschokt en bedroefd. Het is een groot verlies voor het land en voor mijzelf". Voorts werd te Washington medegedeeld, dat admiraal L. D. McCormink tijdelijk het opperbevel op zich zal nemen totdus- 2r was MmCormick plv.chef. Vandaag zou het stoffelijk overschot in admiraal Sherman per vliegtuig naai de Verenigde Staten worden overge bracht. Medewerkers schrijven zijn dood toe aan overwerktheid. De laatste tijd klaagde hij reeds over slapeloosheid. Minister Acheson noemde Sherman admiraal, die verder keek dan alleen maar het militaire. Marshall, de Ameri kaanse minister van Defensie, herdacht Scherman als een van zijn beste vrien- de Amerikaanse defensie (en de vloot in het bijzonder) een groot lei der heeft verloren. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de gecombineerde stafchefs was dezelfde mening toegedaan. Ook in Spanje heeft het overlijden van Sherman grote ontroering gewekt. Franco heeft betuigingen van medeleven ge zonden. Gisteren is het stoffelijk overschot var admiraal Sherman, gedekt door een Ame rikaanse vlag, van het hotel, waarin hij overleed, overgebracht naar de Ameri kaanse oorlogsbodem „Mount Olympus' Mevrouw Sherman en de Amerikaanse commandant van de geallieerde strijd krachten in Zuid-Europa, admiraal Robert Carney, gingen te voet achter de baar. Zaterdagavond woonde hij met zijn echtgenote een concert in Pompeii by; hij maakte een volkomen gezonde indruk In de nacht kreeg hij een hartaanval, doch toen de arts kwam, had hij zich weer hersteld. Toen het gevaar geweken scheen, stortte, hij opnieuw in; hij stierf na enkele minuten. boodschap, die door zijn plaats vervanger, vice-admiraal Duncan is voor gelezen, heeft Sherman er nog bij het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden op aangedrongen, de militaire hulp aan het Midden-Oosten en het Oostelijk deel DAT te Arnhem het casco is te water gelaten van de dieselelectrische bagger molen Maroc, die over ca. drie maanden aan de fa. Zanen Verstoep te Den Haag zal worden afgeleverd. DAT er meer contróle komt op nood landingen van buitenlandse vliegtuigen, daar deze landingen wel eens opzettelijk schijnen te worden gemaakt met het oog op smokkelen. DAT de oud-polderwerker Thijs Ma- rlnus uit Nieuwkoop Zondag zijn 100e verjaardag hoopt te vieren en dan in een speciale auto naar de Ned. Herv. kerk wordt gebracht om de dienst bij te wonen. DAT de 40 meisjes van het Haarlemse internaat van de Chr. Jongevrouwen- Federatie, die al jarenlang „onder de hanebalken" moeten slapen, in Sept. een betere behuizing krijgen in de Spruiten- bosstraat. DAT A- Kelderman, oud-wethouder van Deventer en een van de grondleg gers der Vrijz.-dem. partij 84 j. oud in Deventer is overleden. DAT de pres. van het Ned. Padvind- sters-Gilde, mevr. J. van NispenVan Wely, Zaterdag op het terrein van het NPG. in Baarn het kamphuis van de Blauwe Vogels (invalide padvindsters) i opende. het Middellandse Zeegebied voort te zetten en uit te breiden. Op dat ogenblik was Sherman nog in léven. Sherman zeide ih zyn boodschap: „Ik acht het Oostelijke deel van de Middellandse Zee en het Midden-Oosten in strategisch op zicht even belangrijk als het Noord- Atlantisch pactgebied". Admiraal Forrest P. Sherman werd 30 October 1896 te Merrmack in New Hampshire geboren, als afstammeling van Pilgrim-Fathers, die in 1620 uit Plymouth naar Amerika kwamen. Tij dens de eerste wereldoorlog diende hij de Amerikaanse marine-strijdkrachten in de Middellandse Zee. In de tweede wereldoorlog was hij commandant van het vliegdekschip „Wasp", dat door een Japanse duikboot bij de Saolomons- eilanden werd getorpedeerd. Sherman slaagde er in, negentig procent van de bemanning te redden. Hij zelf verliet als laatste het zinkende oorlogsschip. In 1949 werd hij benoemd tot chef der ma rine-operaties als opvolger van admiraal Denfeld. de hoogste positie, die de Ame rikaanse marine kent. Stabiliteit In onze krant heeft men dezer dagen kunnen lezen hoe een driemanschap uit de P.v.d.A. een verklaring heeft gepu bliceerd waarin deze partij werd ge noemd als zo'n beetje de enige stabiele factor temidden van allerlei verwarring en verglijding en als de enige partij die zich haar verantwoordelijkheid bewust Moeten we de socialistische pers gelo ven, dan heeft deze verklaring geen ge ringere betekenis gehad dan die van een verlossend woord waarop met smart werd gewacht. Het enige stabiele element dus. Maar prof. Romme heeft dit ni»t lang op zich laten zitten en nadat de verklaring van het driemanschap was gepubliceerd, is 'oor de dag gekomen met een arti kel dat o zeker over andere dingen gaat, maar waarin hij toch maar zo langs neus weg schrijft over „het meest stabiele element in ons politieke leve* dat K.V.P. heet".... In beide partijen dus laat men er zich op voorstaan het enige of het meest sta biele element te zijn. Onze indruk is dat dit alles hiermede samenhangt, dat men feite helemaal niet zo stabiel is. Vragenrecht Onze gewaardeerde medewerker Al* fred van Sprang, naar wiens artikelen ïr Korea tienduizenden steeds weer met belangstelling uitzien, is daar gestuit op misstanden welke zich hebben voorge daan bij de werving van vrijwilligers en heeft daarvan als goed eerlijk journalist getrouw verslag gegeven. De krijgs raad heeft intussen zijn bevindingen be- 'estigd. Over deze kwestie zyn door een com munistisch Kamerlid vragen gesteld. Het het goed recht van een Kamerlid vra gen te stellen en dit Kamerlid heeft van dit recht gebruik gemaakt. Wat ons heeft teleurgesteld, is dat niet een ander Ka merlid het heeft gedaan. De kwestie was toch waarlijk belangrijk genoeg voor. t is ons bekend, dat van de Kamerle- i in het bijzonder de laatste weken zeer veel is gevergd. Maar voor die vra- gèn had tijd kunnen zyn gevonden. Bescheidenheid De pers mag zich een enkel keertje eens wat verbeelden, maar dan plot seling wordt ze dan toch weer tot grote bescheidenheid aangemaand. Wat denkt de lezer van het volgende? Enkele weken geleden versohenen in de pers belangrijke berichten over Steun Wettig Gezag en de Nationale Reserve, berichten die niet zomaar uit de lucht kwamen vallen, maar die hier en daar wel ongerustheid wekten. Het kwam hierop neer dat de Nationale Reserve >u worden ontbonden. De volgende dag werd «en conferentie gehouden tussen enkele ministers en vooraanstaande personen uit de kring van S.W.G. Die conferentie was reeds enige tijd tevoren bijeengeroepen hield generlei verband met de pers berichten. Wat lezen we nu in het officiële orgaan an S.W.G.? Dat ter conferentie bleek, dat de ministers niet op de hoogte waren le in de pers verschenen berichten. Daaruit menen wij te moeten opmaken, dat geen van de aanwezige ministers de krant had gelezen. Verstandige mensen wellicht, die Excellenties. Maar voor de pers om er bescheiden van te worden. Londen accoord met confe rentie van drie te Washington Engeland heeft toegestemd in een con ferentie te Washington met de V.S, en Frankrijk over de rol van West-Duits- land in de verdediging van het Westen. Hevige brand in Amsterdam Twee loodsen van een suikerraffinaderij vol jute-zakken in as gelegd Waterkanon redde een derde loods; de schade beloopt één millioen gulden Twee grote opslagloodsen van de Wes ter Suikerraffinaderij in Amsterdam, bijna tot de nok gevuld met jute-zakken, zyn gisteravond in de as gelegd. De brandweer wist met vijftien spuiten er het waterkanon van de drijvende motor spuit Jan van der Heyden een derde loods te behouden. De daken van de twee andere gebouwen zijn ingestort. De schade beloopt ongeveer een millioen gulden. De oorzaak is nog niet bekend, maar en denkt aan broeiing. Een waker heeft :n ontploffing gehoord, doch die kan ontstaan zijn doordat de zich tussen de zakkenmassa's bevindende verhitte lucht ten slotte plotseling een uitweg heeft ge vonden. Het bluswater moest van betrekkelijk grote afstand worden aangevoerd. Daar- >m werd een van de motorwagens als .aanjager" tussengeschakeld. Gistermiddag Is In het centrum van Huizen (N.-H.) een brand uitgebroken, die dank zij snel ingrijpen van de brand weer tot één boerderij beperkt kon blijven. Een dochter van boer J. Mulder de Mecntweg werd uit haar middag slaapje gewekt door geraas van vlammen, in een hooiberg bleken te woeden. Zy wekte haar vader en met man en macht toog men aan het bestrijden van het vuur. Een houten schuur vloog in brand; op één kalf na kon men het vee redden. Het rieten dak van de boerderij vatte vlam en het vuur tastte ook een nabijgelegen woning aan. Beide wonin gen werden voor een groot deel be houden, maar de inboedel van de boerde rij ging verloren. De vlammen waren ook nog overgesprongen naar vier andere huizen, maar de wind was zo gunstig dat de brandweer daar weinig moeite mee had. Een negenjarige jongen heeft tegen over de politie bekend, een vuurtje bij de boerderij te hebben gestookt, maar bij zijn vader thuis trok hij deze verklaring weer in. Hooibroei aoht men uitgesloten. Voorts zyn gistermiddag een grot* boerenschuur en een hooimijt van boer J. Claassen bij Tilburg door onbekend» oorzaak afgebrand. Lijstennummering Eerste- Kamerverkiezing In een hedenmiddag op het Stadhuia, Groenmarkt te Den Haag gehouden ver gadering van het Centraal Stembureau zijn de lijsten voor verkiezing van he den der Eerste Kamer voor de provincl» Zuid-Holland als volgt genummerd: Chr. Hist. Unie 1; AH. 2; V.VJD. 3; P. v. d. A. 4; CR.N.S. 5; S.G.P. 6; K.V.P. 7. Voor de provincies Overijssel, Gro ningen en Drenthe ls de nummering! P.v.d.A. 1; A.R. 2; V.V.D. 3; Chr, Hist. 4; C.P.N. 5; S.G.P. 6; K.VJ». 7. WEERBERICHT Koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met vanavond en vannacht plaatselijk nog enkele buien. Morgen wisse lend bewolkt, droog en koel. Matige en af en toe vrU krachtige wind tussen Noord en West. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 448—20.44 uur; Maani onder 1212, op 22.47 uur. 23 Juli L-K. (Advertentie) 'n BRIL OF ZONNEBRIL Opticien ven Muyen Hooigracht 54 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1