ilaar wij denken er zó over 1 8BIW*rmMMËm ,Door de Eeuwen Trouw" maakte niet schuldig aan oplichting zich Magens Pedersen moest van f 30 14 dagen rondkomen NIEUWE LEIDSCHE COURANT I ZATERDAG 21 JULI 199 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) recht en de plicht c den. In ons strafwetboek wordt nog gesproken van opzettelijk en met voor bedachten rade. maar de Bijbel spreekt' daar niet van. De overheid is door God gesteld, ter bescherming van de goeden i ter bestraffing van de kwaden. De schrijver heeft het over gerechtigheid; God is barmhartig, maar ook rechtvaar- g en Hij straft de zonde, in welke Een staatsman heeft vroeger eens ge zegd: bouw scholen, dan kunnen de ge vangenissen gesloten worden. Maar hoe scholen er werden gebouwd, hoe de gevangenissen werden bezet. Zo iet de uitvoering van de doodstraf; hoe slapper de overheid is, hoe meer rnoor- er gepleegd worden. Zie maar eens deze tijd. Nooit zal de overheid de doodstraf mogen toepassen als vergel ding, maar altijd als naleving van de eis des Heren. Daarom, dr D., is de dood straf helemaal niet iets Germaans of, zoals u ook schrjjft, afkomstig van de primitieve volkeren. In deze samenle ving kan de overheid er niet buiten. Leiden. P. v. d. K. Aardstralen in de Caland- straat Twei de Geen recht, maar macht te Voorhout III Vergun mij wethouder A. W. Deute- kom van Voorhout van repliek te dienen, die 14 Juli antwoordde op mijn schrij ven v>an 7 Juli: Geen recht maar macht in Voorhout? Wethouder Deutekom heeft in zijn commentaar de woningkwestie niet zo helder toegelicht, al schrijft hij in het begin: „Mijns inziens geldt ook in deze kwestie: alles weten is veel begrij pen- Hij zelf kan alles wel weten van de toewijzing der nieuwe woningen- Indien ondergetekende ook alles wist, kon hij waarschijnlijk nu schrijven, dat wethouder D. hierin de hoofdrol heeft gespeeld, gezien het feit, dat de schoen hem paste en hij deze ook heeft aange trokken. Voorts heeft de heer D- een lang betoog gehouden over de gang van zaken betreffende de woningen, wat in mijn schrijven reeds was gemeld. Dit had dus achterwege kunnen blijven. Wethouder D. geeft ook toe, dat het resultaat van de besprekingen was. dat de bouwvereniging de woningen kon ovenemen na toewijzing aan de gegadig den, door de gemeente- Daarin zit juist de politiek. De bouwvereniging had een neutraal standpunt ingenomen, namelijk loting. In zijn verweer geeft de heer D- aan. dat vier woningen aan .sociale ge vallen", vier aan gerepatrieerden en 22 aan jonggehuwden waren toegewezen. Dze laatsten kregen practisch nog nooit een woning toegewezen Wie van de zwarte schapen, die reeds lang getrouwd zijn, is dat wel eens te beurt gevallen? Daarna geeft de heer D. een serie van zes punten, punt 3 zelfs onderverdeeld in a. b en c. Onder punt 5 bevestigt hij, dat de jong- en nog- niet-gehuwden enz- eerst lid moesten worden van do bouw vereniging, waarna B- en W- de ledenlijst hebben opgevraagd, de oprichters der bouwvereniging opzij gezet en de opge drongen leden voorrang verleend Dat is juist macht -boven recht Waren de op richters soms geen Voorhouters? In punt 6 geeft wethouder D. de door slag in zijn nadeel daar bij te kennen geeft, dat de 22 plus 4 woningen zouden worden verdeeld in verhouding der gods dienstige samenstelling van de bevol king, n.l 20 en 6 woningen, wat betekent: 20 voor R-K- en 6 voor Prot. inwoners, wat ook recht was, indien dat ten uit voer was gebracht. De h-eer D- schrijft verder, dat deze regeling, door B. en W. voorgesteld, unaniem werd goedgekeurd. Schrijver dezer kan dit volkomen begry- Men moet weten-, dat ln het college van B- en W., in de woonruimte-commis sie en in het bestuur van de woning bouwvereniging één, zegge één Protes tant zitting heeft. In zulke verhoudingen kan men ongemoeid overrompelende be slissingen nemen. Wethouder D. schrijft verder, dat aan acht eisen moest worden voldaan. Het bleek, dat slechts twee Protestanten aan die eisen voldeden, waarvan er één sinds 1949 niet Voorhout woonachtig was, zonder zich van de ledenlijst te laten afschrij" Kwam deze nu tofvallig in a, king? Ik dacht, dat Voorhout een dorpje was, maar door de gegevens van wethou der D. blijkt het een wereldstad te zijn! Het is belachelijk, dat de ledenlijst der bouwvereniging moest uitmaken, dat die persoon sinds 1949 niet meer woonachtig in Voorhout was. Neen, wethouder D dat is geen motief van B en W. om de Protestanten uit de woningen te lichten Doch dat daar gelaten, er had volgens wethouder D. nog een Protestant in aan merking moeten komen, want er volde- den twee Protestanten aan de gesteldelas ik: „Naar myn gevoel zyn ve eisen. Wie was die tweede? sen v; Eén Protestant is een gerepatrieerde en daarover hebben B- en W. niets te be slissen. De vier woningen voor de mili tairen waren dan ook niet meegeteld. En de 26 R K. personen, voldeden die aan alle gestelde eisen? Na onderzoek is gebleken, dat een be woner uit de Boerhaavestraat, die in 'n vrijstaand huis woont, ook een nieuwe woning kreeg toegezegd. Is hem ook nog nooit een woning toegewezen? Ik betwij fel dit. Ook is gebleken (zoals in mijn schrijven van 7 Juli is vermeld), dat een jong paar niet twee jaar. maar nog geen jaar verkering had. Onder welke cate gorie behoort dit paar? Wethouder D had geen behoefte om in te gaan db diverse opmerkingen. Dat kan elke lezer van myn ingezonden schrijven begrijpen. Immers in een be paalde gemeente wordt niemand, die elders werkzaam is. een woning toege wezen. Zij, die voor deviezen werken, hebben de voorkeur; zij, die twee of meer kinderen hebben, krijgen een vrije woning enz- Te Voorhout krijgen jonge of nog niet gehuwde paartjes een ruime vrijstaande woning in tegenstelling tot wat in andere, gemeenten geschiedt. Het oordeel is daarom niet voorbarig, maar redelijk. Mèt mij zijn R-K. zowel als Protestantse inwoners de overtuiging toe gedaan, dat zacht gezegd met wille keur te werk is gegaan. Wethouder D. is er dus niet in ge slaagd. zoals hij hoopte, de lezers te overtuigen van een eerlijke en recht vaardige verdeling. Recht was geweest, als er zes Protes tanten een woning hadden kunnen be trekken, maar de macht heeft dit recht om zeep gebracht. Leiden A. W- i iemand te do-1 doet rijzen. Daarom wijzer gezinnen gen op het terrein van het voormalige woonwagenkamp aan de Lage Morsweg, te weten de percelen Calandstraat 20 en 22, hebben nu reeds meer dan een jaar lang (van het tijdstip af, dat ze daar kwamen wonen) last van allerlei ongun stige verschijnselen, zoals ziekten, zwart hoofdpijnen, uitslag, lusteloosheid. He merkwaardige is, dat deze bewoners ir hun vorige, veel ongerieflijker, woning van deze dingen nagenoeg geen last hadden. Zij besloten een wichelroedeloper ei bij te halen. Deze heer constateerde ir beide woningen de aanwezigheid van zo genaamde „gasbanen", die hevige aard stralen veroorzaken. Bij het meest ge troffen gezin zei de wichelroedeloper: „Ik durf het haast niet te zeggen, maa: het is hier heel erg". Koperen platen een middel tegen aardstralen, afkomstig van waterbanen, helpen niet en zelfs de uitwerking van het befaamde „kast; moet als twijfelachtig beschouwd wo den. „Het beste is deze gasstralen veel mogelijk te ontwijken", aldus wichelroedeloper. Hierna werd het ei verschuiven van ledikanten, tafels, stoe len en kasten om de gevreesde stralen te ontvluchten. Bij één van de twee huizen loopt de gasbaan, die daar onge veer twee meter breed is. zodanig door twee vertrekken, dat ontwijken practisch onmogelijk is. Door het slapen op epn betrekkelijk vrij van aardstralen gelegen gedeelte is na een week bij de man en het oudste dochtertje van vijf jaar een goed resultaat waargenomen, maar de andere twee kinderen zijn juist wear ziek geworden, voor de zoveelste maal. Hoopvol ziet het er vodr beide gezinnen, die aanvankelijk blij waren met hun nieuwe woning, vooralsnog niet uit. C. DE RU, Calandstraat 22. Sensatie De doodstraf Met afgrijzen heeft men kennis kunnèn nemen van het sensationele artikel NL.C. van 6 Juli over de berechting van Korea-vrljwilligere. In dat artikel schrijft uw oorlogscorrespondent Alfred ven Sprang om. dat een Nederlandse beroepsmillitair had opgemerkt: .,Het maar goed dat er zulke gekken zijn. die naar Korea willen, anders zouden ze mij kunnen nemen". En iets verder het detachement in Nederland min of meer geronseld. Ze zijn onde; valse beloften naar Korea gelokt". Deze woorden moeten wel een zeer wrange smaak hebben voor de nabestaanden der gesneuvelde vrijwilligers, alsook verminkten. Een vage beschuldiging aan „de instanties in Den Haag" geeft m i de heer Van Sprang nog niet het recht dit alles maar klakkeloos te schrijven. He laas wordt hier meer op de sensatie ge speculeerd. Men krijgt de indruk, dat deze berichtgeving als een spannend verhaal gelanceerd wordt. Het wordt tijd, dat zulke schrijvers uit de pers weerd J. S- op, dat de prijzen gesplitst zijn twee delen: een deel van de pensionprijs heeft betrekking op de huur terwijl het andere deel het be drag aangeeft, dat daarenboven per per- i moet worden betaald. Zo moet mer r de goedkoopste zolderkamer fllpe' nd betalen plus f 52.50 voor iedere persoon, die op zo'n kamer huist. Voor de duurste luxe kamer mag ten hoogst f124 per maand worden verlangd, plu f93 per persoon. Men realisere zich ech- wel, dat deze prijzenbeschikking niet geldt voor de huur van gestoffeerde kamers-zonder-pension. Daarvoor gelden eer andere maatstaven. Red. N.L.C.). Etalageverlichting Gaarne zag ik opneming van het vol gende uit „Lederwaren": ,Wij vinden gerede aanleiding om ook ns terug te komen op het vraagstuk n de étalageverlichting, nu de direc teur-generaal ven de energievoorziening op verzoek van B. en W. van Den Haag ter bevordering van het vreemdelingen verkeer ontheffing heeft verleend van het verbod om lichtreclame- en étalage erlichting na half 9 te ontsteken. Deze dispensatie geldt voor de voornaamste straten van de binnenstad en voor badplaatsgedeelte van Scheveningen. Men kan niet ontkennen, dat doodse, donkere straten weinig aantrekkings kracht op de vreemdelingen uitoefenen en uit dat oogpunt is de maatregel zeker gerechtvaardigd Wij vragen ons echter af. of deze argumenten niet tevens tal van andere plaatsen kunnen worden aangevoerd. Indien dit zo is en wy twij felen er niet aan, dan zal men ook daar ontheffing vragen en redelijkerwijze moeten krijgen. De bres, die op deze wijze in het o i. vrij overbodige beper kingssysteem wordt geschoten, wordt dan zo groot, dat het beter en billijker zijn het verbod geheel op te heffen. Wij hebben het steeds onrechtvaardig ge acht, dat een bepaalde categorie van de burgerij, die nu eenmaal in de omstan digheid verkeert, dat zij gemakkelijk kan worden gecontroleerd, verbodsbepalin gen krijgt opgelegd, terwijl de overige, veel talrijker, verbruikers maar rustig hun gang kunnen gaan. Laat men toch eindelijk eens ophouden met ter wille de schijn uit een oogpunt sparing overbodige maatregelen toe te passen" Was iets dergelijks in Leiden, bij wat i€er activiteit ook niet mogelijk ge- eest? Waarom in de ene stad wel de andere niet? Leiden DE G. 'n ons blad van Donderdag hebben reeds gemeld, dat de Leidse midden standscentrale een ernstige poging heeft gedaan, ook voor Leiden ontheffing te verkrijgen. Het resultaat moet nog wor den afgewacht. Red. N.L'.C.) Films van de U. S. I. S. Het is ons gebleken, dat enkele perso ..en en firma's in Nederland, in strijd met de voorwaarden, welke uitdrukkelijk op de aanvraagformuliéren voor films vermëld staan, hebben aangeboden voor Met verbazing heb ik het schrijven van dr D. over de doodstraf gelezen. Blijk baar is de schrijver een humanist, an ders zou hij zo niet schrijven, want hij interpreteert teksten uit hun verband, bij voorbeeld uit de Romeinenbrief, o.a. de uitdrukking dat er nooit iemand is te ruggekeerd van de lange reis. De schrij ver wil moordenaars vrijheidsstraffen geven en komt er, wat God verhoede, verandering van staatsvorm, welnu aan gaan de gevangenisdeuren open en de moordenaars zijn vrij. Maar zo mag het toch niet zijn. In Gen. 3 lezen we de eis Gods: ten dage als gij daarvan eet, zult gij de dood ster ven. In Ex. 20 en 21 lezen we de eis Gods, dat. wanneer iemand zijn naaste doodde, hij dan zeker ook geaood zou worden. God heeft de mens naar Zijn beeld geschapen, al is dit beeld door de zonde verduisterd. Wie zich aan dat ge schapene vergrijpt door te doden, is in strijd met Gods gebod: gij zult niet doodslaan. Nu de overheid. Deze heeft een taak. namelijk een Goddelijke: zij draagt het zwaard niet tevergeefs, om de doodslag te weren. De overheid is dienaresse Gods. Zijn er onderdanen, die hun te doden, dan heeft de overheid het (Niet zonder verbazing namen wij ken nis van dit ingezonden stuk. Wij vrezen namelijk met grote vreze, dat juist de geachte inzender zich bezondigt euvel, waarvan hij de heer Van Sprang beticht. Zulks omdat wij menen te moe ten aannemen, dat Van Sprang allerminst „een vage beschuldiging aan de instanties in Den Haag" heeft gericht, doch dat zijn verbijsterende mededelingen tot z op de werkelijkheid steun wanneer dit zo blijkt te zijn de zaak wordt al op hoog niveau onderzocht past ons slechts een woord van erkente lijkheid jegens Van Sprang, daar hij dan als eerste journalist deze dingen aan he' daglicht heeft gebracht. Zoals hij al eer der met succes misstanden heeft gesigna leerd. Onzerzijds wachten we vol ver trouwen de resultaten van het onderzoek af. Red. N.L.C.). Stadsschoen en gevels In de NL-C. van 14 Juli zag ik een foto van de nieuwe reclameborden, die in de stad zijn aangebracht. Het commen taar er bij was, dat zoiets het stadsschoon nie bevordert. Ik kan mij daar volledig bij aansluiten Gemeentewerken be steedt al zijn krachten om de straten en grachten en singels en plantsoenen schoon te houden en men doet dit op een ma nier, die werkelijk af is. Nu wij het toch over stadsschoon heb ben. kan ik maar niet begrijpen, dat er niet meer wordt gelet op de buiten gevels. Loop maar eens de stad door, dan zal ieder tot de ontdekking komen, dat dit wel nodig is. Het wordt tijd, dat er een verordening komt, die onderhoud van de gevels door de huiseigenaren ver plicht. Dit biedt ook het voordeel, dat het huis langer meegaat Leiden onderwijsinstellingen en andere lleha- op commerciële grondslag films te vertonen. Een zekere S. Schafer, die optreedt onder de firmanaam Studio S., Adema Scheltemastraat 6, te Arnhem, heeft bijvoorbeeld voor dergelijke voorstellin gen betaling verlangd, waarop hij in geen geval aanspraak mag maken. Wjj achten het daarom onze plicht het pu bliek te waarschuwen, niet in relatie met de genoemde Schafer of zijn onderne ming te treden voor het verkrijgen var films van de USIS, zonder vooraf over leg met ons te plegen. In strijd met de werkelijke feiten heeft Schafer in een brief aan de USIS ge zegd, dat Studio S. alle films die eer tijds aan de firma ter beschikking zijn gesteld, geretourneerd heeft. Wij hebben echter reden om aan te nemen, dat de heer Schafer zich niet alleen verstout heeft, onze films te couperen en opnieuw te monteren ,doch er ook copieën vi maken, wat eveneens in strijd is met de uitleenvoorwaarden. Hoewel wij natuurlijk voortgaan het kosteloos uitlenen van films aar nafide personen, ondernemingen er stellingen, moeten wij toch alle belang hebbenden verzoeken niet in relatie treden met de genoemde heer Schafer de Studio S. en eventuele relaties met hem en zijn onderneming te verbreken. Den Haag, United States Information Service, Press Section. Lange Voorhout 2224. Onze bewapening Haast iedere dag kan men wat lezen over de ook ons opgelegde noodzaak orr te bewapenen. Dat deze gedwongen be wapening een groot stuk van onze wel vaart wegneemt, is te begrijpen en helaas verdiend. Want in de tijd, dat ei nog wel geld voor was, heeft men onze krijgsmacht verwaarloosd. Denk aa leus „Geen man en geen cent". Daardoor is onze vloot ten onder gegaan. En n onze vrienden en mogelijkheden in Indië verspeeld hebben, valt het de ministr~ van Financiën dubbel zwaar om de ve eiste gelden te vinden. Over het volk ginds is nu grote ellende en hier steekt de armoede de kop op. Ofschoon zee overtuigd van de huidige noodzaak der bewapening zou ik als leek de vraag wil len stellen, of het niet verstandig zijn, onze marine en luchtmacht zo veel mogelijk te versterken en ons legertje maar voor luchtbeschermingsdoeleinden aan te wenden. Volgens generaal Wede- meyer zou bij een nieuwe oorlog ons land immers terstond worden bezet. Doch dit betekent, dat al ons oorlogsmateriaal nog netjes ingevet ln handen va vijand zou vallen. Want in tegenstelling tot de marine en de luchtmacht zou het Nederlandse leger geen uitwijkmogelijk heid hebben. J. B. (De geachte inzender gelieve te be denken, dat er tegenover de opvatting an generaal Wedemeyer c.s. een andere n veel meer verbreide mening staat, olgens welke een goed getraind Euro pees leger zeer wel in staat moet worden geacht een aggressor van het lijf te hou den. Ook hier te lande overheerst die op vatting, zodat het onze dure plicht is. he Nederlandse leger zo sterk mogelijk ti maken. Red. N.L.C.). Regering verklaart in Tweede Kamer: AAMBEIEN1ALF EM ZETPILLEN Van boeken en tijdschiitten Jan Overduin: Huurling en Herder Huurling Overduin, Kampen. blijde waagstuk", waarvan een deel der u0.ft Kerk opbrengst aan het jeugdwerk ten goede Laarman, wier werk ik mag voortzet- het wondere embt ven de predikaat: jfr het wondere ambt, omdat een mens, aie als iedereen „geneigd is tot alle kwaad", het Heilig Woord toch mag verkondigen. Schriller nog stelt Jan Overduin dit ln zijn roman Huurling en Herder- Een liefdeloze, hooghartige „Farizeeër" was de „ik"-figuur voor hij bevestigd werd in zijn eerste gemeente. Kort daarna kwam de omkeer in zijn leven, toen bij. de „herder", feitelijk zijn vriend ver moordde. Dit debuut verdient aandacht. Wel ontbreken de fouten van zo vele eerete lingen niet: Jan Overduin zal critischer moeten worden tegenover zijn stijl en taal („zijn eerlijkheid kennende moet hij...", blz. 48; „haar kennende zal ze..." blz 52. een lelijke taalfout!». Maar er zijn wondermooie gedeelten. En de greotste verdienste van dit boek is, dat het zo nadrukkelijk wijst op de enige mogelijkheid: de genade van de Goede Herder En op het gebod tot liefde, die soms hard moet zijn. Dergelijke boeken hebben wij nodig. De boekverzorging is uitstekend; Jem my van der GuchteVan Hoboken ont wierp een prachtige band. W. St. Pensionprijzen daarnaast z. Gaarne deze rubriek worden Met welk doel zijn er i prijzenbeschikking voor per vastgesteld voor de kamers prijzen voor de maaltijden zou ik daarov ingelicht. ABONNÉ (Het is ons gebleken, dat de in on: blad van 25 Juni j.l opgenomen pen sionbeschikking, ondanks haar grote uit voerigheid, toch nog hier en daar vragen Dat ls televisie, door G. Slot en P. Beishuizen, uitg. JE. E. Kluwer, Deventer. Er zijin radlobezittere, die van hun toestel niet veel meer afweten dan dat knop moeten omdraaien om mu ziek in de huiskamer te krijgen. Zo zal het straks ook wel met vele eigenaars van een televisietoestel gaan. Voor de genen, die zich echter ook voor de techniek van de televisie interesseren, thans dit boek verschenen, dat u rim 150 bladzijden volledig inlicht beeldontleding, kathodestraalbui- frequentie, modulatie kortom over alles wat er aan vernuftigs te pas komt. eer het uitgezonden beeld uw huiska mer bereikt. Piet Beishuizen laat de lezer in een slotwoord kennis maken met de niet-technische aspecten van de televisie ontwikkeling. A. K. Het blijde waagstuk, door ds G. van Leeuwen, uitg. Holland, Amsterdam. De jonge mensen van vandaag worden graag aangesproken in de taal van van daag. D w z onomwonden en recht op de man af. Dit geldt vooral ook de Evan gelieprediking. die de jeugd pakt als zij maar flitsend en raak wordt gebracht. En wie zou dat beter kunnen doen dan een predikant, die door zijn degelijks contact met jonge mensen, ook uit niet- kerkelijke kring weet welke vragen ei leven? De preken in de maandelijkse jeugd diensten in de Willemskerk van d« Haagse jeugdpredikant ds G van Leeu wen zijn nu fraai gebundeld en opge dragen aan de Haagse Jonge Gemeente schrijft ds Van Van Leeuwen zijn woord vooraf. Wij twijfelen er niet aan of de jeugd zal gaarne naar deze bundel grijpen, niet omdat „stichtelijke lectuur" jonge mensen erg ligt, maar om thuis nog eens rustig te kunnen nalezen een eerlijk levend getuigenis van Jezus Christus de vraagstukken van deze tijd in onop gesmukte taal Een ongeluk komt nooit alleen, door Marianne Beck. uitg. G. B. van Goor Zonen, 's-Gravenhage. De schrijfster Marianne Beck heeft onder de titel „Een ongeluk komt nooit alleen" een kinderverhaal geschreven, dat een speciale strekking heeft. Het wil namelijk de kinderen en vanzelfspre kend ook de oudere die het verhaal voor lezen iets meer wetenschap bijbren gen van de ongelukken, die vrijwel elki dag voorkomen, zoals blaren, insecten beten, builen, verstuikte enkel, brand wonden enz. Al die dagelijkse ongeluk jes maken we mee in het verhaal Jaapje. Spelenderwijs wordt er geleerd wat er bij kleine ongelukjes gedaan worden en zowel kinderen als groteren zullen enorm veel plezier boekje hebben. Marianne Beck verstaat de kunst van vertellen volkomen. Zij voelt wat een kind kan begrijpen een kind boeit. Daarom is dit boekje zo voortreffelijk- Alie Evers maakte verrassend aardige illustraties bij en P H. van Rooyen, secretaris van „1 Oranje Kruis", schreef een voorwoord. Prijsvraag Horizon-boeken. Ter gelegenheid van de verschijning van de eerste drie Horizon-boeken is een prijsvraag uitgeschreven, waarmee men boekenprijzen kan winnen. Het prijs vraagformulier kan men krijgen bij de uitgevers La Rivière en Voorhoeve te Zwolle of bij een boekhandelaar. „Is er hoop voor kankerlijders bulten bestraling en mes?", door dr R. A. B. Oosterhuis, uitg. Nieuwe Wieken N.V., Amsterdam. In deze helder geschreven brochure geeft dr Oosterhuis. na een algemene in leiding. een uiteenzetting van diverse geneeswijzen voor kanker en andere kwaadaardige gezwellen In het bijzon der behandelt hij de methode van de ho- moeopathisch arts dr Johannes Kuhl te Rheine (Duitsland) Deze geneeswijze be rust op de beschouwingen van dr Kuhl over de melkzuurvergiftiging van de ge zwelcellen en op zijn vertrouwen in de isopathie Een der voornaamste bestand delen van Kuhl's medicament Tumontox of Cascolaat is het sap van de viscum album een plant, die als parasiet op bo men groeit. De schrijver zelf heeft in land met dit middel „moedgevende Aan die „activiteiten" moet men nu ook weer niet te grote waarde hechten (Van onze Parlementsredacteur) In verband met de interpellatie-Goed hart over de activiteiten van de Stich- ,Door de Eeuwen Trouw" en de bureaux der Republiek der Zuid- Molukken deelde minister Mulderije Tweede Kamer mede, dat ook de regering meent, dat er betreurens- rdige activiteiten zijn, doch aan de andere kant moeten de gevolgen van deze activiteiten niet worden overschat. Op grond van hetgeen tot dusver is ge bleken, kan niet worden gezegd, dat de Stichting Door de Eeuwen Trouw op lichting in wettelijke zin heeft gepleegd. Oplichting kan trouwens slechts op klacht worden behandeld. Klachten zijn echter niet binnengekomen. Het onderzoek naar mogelijke devie- zenovertreding is nog gaande. De leden het bureau Zuid-Molukken waren reeds lang in Nederland. Zodra zij zich vertegenwoordigers van de republiek Zuid-Molukken noemden is hun meege deeld, dat de Regering hen niet als danig erkent Tegen hun eigen activitei ten zijn zij gewaarschuwd. Voortgezette activiteit kan leiden tot het ontzeggen verder verblijf ln Nederland. Blijkens mededelingen van Door de Eeui Trouw zelf betaalt zij de kosten van het bureau Zuid-Molukken. Westerling en Sweerts Uitlevering van Westerling kan op grond van de internationale bepalingen niet worden gevraagd. De juwelenkwestie is te vaag om grond voor uitlevering te zijn. Tegen Sweerts is in 1946 geen strafver volging ingesteld, omdat hij geen straf baar feit had gepleegd. Over de paspoor tenzaak zijn op het ogenblik geen ge gevens beschikbaar. Er besaat niet voldoende zekerheid /er het gerucht, dat Sweers de laatste jaren in Nederland door politie-ambte- iren is gesignaleerd. Met de Belgische justitiële autoriteiten bestaat voortdurend contact. Hij nan door de Nederlandse justitie worden ge- Of Sweerts reeds tweemaal op Ceram geweest (in 1950) is onbekend. Veel Ambonnezen op Nieuw-Guinea hangen de gedachte aan van een vrije staat Zuid- Molukken. Een gelijksoortig bureau als Den Haag is daar niet. Wel hebben zij h georganiseerd voor charitatieve hulp. Eventuele politieke activiteit zal worden verboden. Tot dusver is niet gebleken, dat te Rotterdam met een Portugees schip een avontuur op touw is gezet. Het schip leent zich niet voor lange zee- De Regering vertrouwt, dat aan de hand van de bestaande wetsbepalingen voldoende kan worden opgetreden. Mocht het tegendeel blyken, dan. zal zij niet aarzelen, met voorstellen Ce "komen. Geschermd met grote woorden Minister Teulings verklaarde dat ïen bekend is met een geheime dienst an de Republiek der Zuid-Molukken, ie in Nederland opereert. Er is wel leer in deze zaak met grote woorden geschermd. Het organiseren van een in lichtingendienst is overigens niet ver boden. Tegen individueel begane straf bare feiten kan uiteraard worden opge treden. Het Bureau Nationale Veiligheid heeft in 1946 aan Sweerts geen „onderduik adres" verschaft. Er was trouwens voor hem geen reden om onder te duiken Er bestonden geruime tijd juist geen overstelpende aanwijzingen die de Bin nenlandse Veiligheidsdienst zouden no pen het bureau der Zuid-Molukken en de stichting „Door de Eeuwen Trouw" in de gaten te houden. Het innemen van een ander politiek standpunt dan de Re gering heeft is op zichzelf geen reden om de Binnenlandse Veiligheidsdienst in te schakelen. De activiteit van het bureau Zuid- Molukken ln het voeren van processen tegen de regering is te betreuren, doch is niet van subversief karakter. Toen het karakter wijzigde, is gewaarschuwd en eventueel zullen er maatregelen i ten worden getroffen. De kwalificatie van „conspiraties" moet met een korrel tje zout worden genomen. Het gaat de strijd voor recht en veiligheid Ambon, al is de wijze, waarop dit ge schiedt, niet juist te noemen. In repliek meende de heer Goedhart, dat de zaak werd gebagatelliseerd. Het is geen kwestie van „rovertje spelen". De zaak is funest voor de verstand houding met Indonesië. Er zijn maatrege len getroffen tegen beïnvloeding door het Bureau Zuid-Molukken op de Ambon- nezen-kampen. maar nu doen andere organisaties, o.a. Door de Eeuwen Trouw het. De heer Goedhart besloot met namens zijn fractie de regering op te wekken strenge maatregelen te nemen. De heer Wagenaar (comm.) was het enige andere kamerlid dat nog sprak. Hij meende dat dergelijke dingen alleen in kapitalistische staten kunnen gebeu- Minister Mulderije verklaarde nader, dat er geen aanleiding tot onmiddellijk ingrijpen tegen Door de Eeuwen Trouw bestaat, doch dat de regering waakzaam is. Daarmee was de interpellatie afgelo pen. Na de gebruikelijke toespraak van de voorzitter, ging de Kamer daarop met zomervacantie. OM EEN VACANTIE IN FINMARKEN TE VERDIENEN! (Van een onzer verslaggevers) Magens pedersen, redacteur van de Söre Amtstidenke op het Deense eiland Seeland troffen we gisteren in het kantoor van de A.N.V.V. in Den Haag. Hij kwam daar wat fotomateriaal over ons land vragen, ten behoeve van het artikel, dat hij schrijven wil. Uiteraard een artikel over zijn verblijf in Nederland dat zich af speelt onder enigszins merkwaardige omstandigheden. het Noorden van Noor- Want Magens hoofdredacteur. Wolf gang Pedersen (en wie op Seeland niet Petersen of Pedersen heet, noemt zich Hansen), nam onlangs op een autotocht, een Nederlands lifter mee. Toen hü op de krant kwam zei hy tegen Magens: „Hier heb je honderd Kronen. Daarmee ga je liftend naar en door Ne derland. Je zorgt dat je er veertien dagen van rondkomt en dat je op dezelfde ma nier terugreist. Slaagt je tocht, dan mag je op myn kosten een vacantietrip naar Onze collega Magens-Pedersen werpt hier de brief in de bus, waarin h\j aan zijn hoofdredacteur kan melden, dat hij het met 100 kronen klaar- Advertentie I GEZONDE SLAAP:! ^Pullman Cïïlatraóózt\. bij het 25-jarig bestaan van de Centrale j resultaten" bereikt. Meer wil hü er ech- A. H. Muslca-serie. uitg. J Philip Kruseman N.V., Den Haag. De Musica-serie van de uitgever Kru seman is weer uitgebreid met een vier tal kleine boeken over grote mannen. Deze kleine, handige en net-verzorgde boekjes zullen velen, die de moeite van het lezen van uitgebreide biografieën niet willen nemen met genoegen ter hand De Haagse componist Ary Verhaar schreef een zeer goed gedocumenteerd boekje over Claude Debussy. Het is een beknopte maar volkomen betrouwbare gids bij het zoeken naar de weg^ tot het wezen van Debussy's muziek Prettig en begrijpelijk geschreven en toch niet op pervlakkig. Over Schumann en Mendelssohn Bar- tholdy schreef A C. Vos een tweetal boekjes. Deze schrijver zocht minder r.aar het wezen van de muziek dezer componisten en bepaalt zich voornamelijk tot een met verve geschreven levensge schiedenis. Als zodanig zijn deze boek jes zeker geslaagd, maar we menen dat iets meer diepgang een instructieve waarde zou hebben gehad Max Prick van Wely heeft zijn liefde voor Berlioz in een beknopte biografie geuit Een zeer aanvaardbare biografie is het geworden zij het dan. dat ook hier wat aan de oppervlakte is gebleven. Voor vakmensen zijn deze boekjes niet zc langrijk, maar de leken op muziekgebied krijgen in een dertigtal bladzijden aardig overzicht van de levens der grote componisten. Corn. B. De Willem Ruys vertrekt Dinsdag weer Aan boord van de Willem Ruys. die Dinsdag a.s. voor de 22ste maal van Rot terdam naar Djakarta zal vertrekken, zullen zich o.m. bevinden mevrouw S. W. Sjahrir-Saleh, de echtgenote van de be kende Indonesische politicus, mej. S. A. Sjahrir. de vroegere Utrechtse prediKant dr G. W. Oberman, die na een jarenlang verblijf in Indonesië enige maanden in land is geweest en nu directeur is geworden van de Kampong Reconstructie Djakarta, mr Ch. E. J. Maitland uit Den Haag. secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, ds J. P. Matthijssen uit Zeist, die uitgezonden •ordt door het zendingsbureau Oegst- geest, en de Haagse musicus N Wede- meyer. die een verbintenis aanging met Radio Republik Indonesia. De inscheping geschiedt van 9 uur tot alf twee aan de Lloydkade. 1'h Millioen gld. schade dooi één ral Een kortsluiting in Maart jl. op de staatsmijn Maurits, die leidde tot een schadepost van lVi millioen gulden, blijkt geweten te moeten worden aan het binnendringen van een rat, die deze waaghalzerij dan ook met het leven be taalde. De rattenvanger J Olischlager Maastricht, wiens grootvader in 1870 al de rattenbestrijding begon en die 500 geheime recepten voor verdelgings middelen bezit, is nu ingeschakeld om de ratten in de omgeving van de mijn Maurits uit te roeien. Ook op het stik- stofbindingsbedrijf en de cokesfabriek. alsmede op de staatsmijnen Hendrik en Emma is hü ingezet. In Mei 1952 zal hy het offensief hebben beëindigd. Olischlager. die niet met vergiften maar met besmettingsstoffen werkt, welke de ratten na een dag of tien doden en uitsluitend voor deze dieren schade lijk zijn. heeft reeds eerder Maastricht, Kerkrade. Sittard. Gulpen en Wijlre vrij wel rattenvry gemaakt. Stand van 's Rijks kas De stand van 's Rijks kas op 14 Juli j.l. was in millioenen guldens: Vor deringen: Ned. Bank 11.6 <2.5). Bank Ned Gem. 152,9 (132,1>. rijkscompt. 455,6 (422,5), Indonesië 39,8 <39,8>. Suriname 10,5 (10,5), staatsbedrnven 596.6 <595.8) verplichtingen: schatk.bilj. in omloop 1710 (1710,1), schatk.prom bij Ned. Bank 1500 (1500). id. in oml. 3186 3203), dag- geldleningen 44 (47). muntbilj. in omloop 138,1 (137,5). gem. 182,9 178,11. Antillen 1.7 (1.6). PTT 429,6 (411.2), andere staatsbedr. 1 (0,1), div. instellingen 1015,5 (1014). Finmarken i wegen maken." Daar trapt ieder aankomend krante- an altijd in. Magens is pas 22. Die kreeg n dag tijd om z'n rugtas te pakken. By de grens hieven de Denen van zyn honderd kronen twintig procent belas ting. Dat is een uitvinding van de libe- regering daar. Wij waren doodsbe- vd, dat onze socialistische minister financiën de lucht van deze reisbe- iasting zal krijgen, maar het feit hoort bij het verhaal. In plaats van met veer tig Nederlandse guldens, bereikte Peter en de Nederlandse grens met f 32. Daar eertien dagen van leven en er ook nog an te moeten reizen blijft in ons land en hachelijke onderneming. Niettemin: Magens Pedersen had gisteren nog ze- entien en een halve gulden op zak en <ij moet Vrijdag terug. Hij reisde van huls per schip naar Kiel. Een Deens kapteln nam hem daarop mee naar Hamburg. Hij liftte naar Bremen, pikte daar een auto naar Oldenburg en vond ln die stad een Nederlandse groen tewagen uit Loosduinen. Die nam hem naar Sappemeer. Daar sliep hij bij familie van de chauffeur. De volgende dag was hij in Loosduinen. HU hielp zijn chauffeur met het opladen van kisten tomaten, die naar Miinster in Westfalen moesten. Hij mee Hij had een doorreis- 'sum voor Duitsland voor drie dagpn in uit. Dat verliep intussen, zoda^ hü nu >n nieuw visum ntoest aanvragen in Den Haag, Maar de Duitse consul hier doet het prachtig. In een ommezien was dat voor elkaar en Magens mag ln öre betalen. Dat scheelt alweer! Van Münster terug naar Nederland. Tot Amersfoort, daar sloeg hij een an dere weg dan zün groentewagen in. Over Hilversum en Bussum ging hü naar Amsterdam. Hü logeerde in jeugdher bergen. Voor f 2.25 per dag sliep en at hy. Er waren veel mensen die hem hielpen. Hy vindt Nederland een heerlük va- cantieland. „Volgend jaar", zegt hy. „ko men er vast en zeker véél Denen deze kant uit. Dire-ct na de oorlog hadden zij grote belangstelling voor Noorwegen. Maar Nederland trekt de Deen. Om de parken en plantsoenen, die er in de ste den ziin. De tuinaanleg. De vrolijke ruime huizen en de mensen, die blykbaar veel er in hun leven hebben." t is prettig, dat wjj deze indruk op de jonge Deen gemaakt hebben. Vrijdag gaat hy dus terug. Als zijn groentewagen het begin der reis hem mee kan ne- I, is hy spoedig thuis. Anders wordt het liften by stukjes en beetjes. Maar hü komt er. En van twee en dertig en halve gulden, veertien dagen lang! Is het een wonder, dat hü Nederland goedkoop vindt? Lening Zuid-Holland De provincie Zuid-Holland ls heden overgegaan tot emissie van 5 000 000 4 pet obligatiën in stukken van 1000 De inschrijving is opengesteld bij de Rotterdamsche Bank N V en bij de Am- sterdamsche Bank te Rotterdam. Amster dam en 's-Gravenhage, tegen de koers van 100 pet. De storting moet geschieden op 15 Augustus a.s. De lening is pari aflosbaar in 25 jaarlykse termijnen De provincie ls bevoegd ten alle tijde tot vervroegde aflossing over te gaan. echter niet voor 1 September 1956 Extra aflos singen voor 1 September 1961 zullen slechts kunnen geschieden tot de koers van 101 pet. Alle eventuele belastingen op de rente dezer lening zullen voor re kening der provincie Zuid-Holland zyn. De opbrengst zal strekken tot dekking van de uitgaven voor uitvoering van provinciale werken, inzonderheid het provinciale wegenplan. voorts tot kapi taalverstrekking ten behoeve van de electrlcltelts-, drinkwatervoorziening en uitbreidingen van gestichten voor gees teszieken en zwakzinnigen. Nog leerboeken in de oude spelling Aan vele scholen worden nog leerboe ken gebruikt in de oude spelling Dit is voor enkele leden van de Eerste Kamer aanleiding om in het voorlopig verslag bü de begroting van Onderwijs er bij de regering op aan te dringen aan deze toestand een einde te maken. In dit verslag wordt voorts de rege ring verzocht byzondere aandacht te schenken aan het hoger onderwys in de Franse taal. Thans moet in vele gevallen by het V.H. en MO. het onderwin in di® taal worden gegeven door onbevoegde leerkrachten. Burgemeestersbenoemingen ^Mr C. J G Becht, burgemeester van Vaals, is m.i.v 1 Augustus benoemd tot burgemeester van Kerkrade De heer F. A A. H Breekpo:. burgemeester van Kessel is m.i.v. dezelfde datum benoemd tot burgemeester van Meerssen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5