BATAVUS Van oude Zuiderkruis weinig meer te herkennen D ZIJDE Loslaten streefdatum Benelux is teleurstellend Onderhandelingen werden tot Woensdag opgeschort Drie Vlissingse Geuzen 1 ZATERDAG 21 JtTU 1951 Na grondige verbouwing In 't najaar vijf schepen om 20.000 emigranten per jaar te vervoeren |E VELE MILITAIREN die met de Zuiderkruis naar of van Indonesië reisden, zouden hun ogen uitkijken als ze nog eens op dit schip rond kon- *n 1161 blindenwezen wordt rekening 70 Contactavonden van Chr. blindenbond (Van een onzer verslaggevers) De jaarvergadering van de Ned. Christelijke Blindenbond is elk jaar een feestdag voor de velen die deelnemen. Zo was het ook gisteren in Zeist. Er zijn nu 450 leden in elf afdelingen georganiseerd, „Met de Christelijke organisatie den lopen. Van de Zuiderkruis zoals die troepen vervoerde, is weinig meer te herkennen, niet alleen uiterlijk, maar ook innerlijk. Want vooral het interieur heeft een grondige verandering ondergaan, sinds de regering besloot alvast %de Zuiderkruis en de Waterman te laten verbouwen voor het vervoeren van emigranten. De Zuiderkruis is nu gereed gekomen en zal Woensdag uit Rotterdam "uitvaren voor de eerste emigrantenreis naar Ca nada, onder commando van gezagvoer der A. P. de Wild, die als kapitein van de Groote Beer duizenden soldaten over zee heeft gebracht. De Waterman komt eind September gereed. Deze schepen, bezit van de" regering, worden geëxploiteerd door grote Neder landse rederyen. De Zuiderkruis door de- Maatschappij Nederland en de Water man door de Kon. Rotterdamsche Lloyd. Op het ogenblik is nog niet bekend of ook de Groote Beer omgebouwd zal wor den. Wel in dit stadium zyn de Sibajak en de Johan van Oldenbarnevelt, waar van de eerste eind September en dt laatste in November voor het emigran- tenvervoer gereed zullen zijn. In totaal bezit Nederland dan vyf emigranten schepen met een gezamenlijke capaciteit van 20.000 passagiers per jaar. De directeur-generaal van Scheep vaart, mr J. J. Oyevaar, zei gisteren een rondleiding voor de pers over Zuiderkruis: „Het schip is nu gezellig netjes. Wij hebben alles gedaan wat n gelijk is om de Nederlandse emigranten nog een laatste goede indruk te geven van hun oude vaderland op weg het nieuwe tehuis." Voor drie kwart vol Een vertegenwoordiger van de Mij Nederland vertelde, dat er thans geen stroom van emigranten meer be- Advertentie i Acht kleuren, één prijst 28 cent. ito VOOR m N.V. ORGANON - OSS ER VERSCHEEN EEN SPOGi. i. maar alles keerde ten goede Zijn huis stond scheef en zijn dochter leek op een geestverschijning. Nee, het fotograferen ging hem nooit best af. Maar nu is hij een perfect fotograaf. Met de Philips Flitscamera kunnen foto's eenvoudig niet mislukken, want de bediening is de eenvoud zelf. Zowel over dag (zonder flitslamp) als des avonds in huis. in de tent of in de schemer zijn alle opnamen stuk voor stuk meesterwerkjes. Uw handelaar laat U graag zo'n Philips Flitscamera zien. staat, die passage wil boeken. Zelfs is het thans zo, dat de Groote Beer, die over ruim drie weken - naar Australië vertrekt, pas voor drie kwart is volgeboekt. Hij was van mening, dat de scherpere selectie door de Australische regering er oorzaak van is. dat velen van de enorm lange wachtlijsten zijn afgevoerd. Maar hij hoopte, dat dit tekort aan passagiers tijdelijk zou zijn. want anders zal men moeten uitzien naar andere mogelijkhe den en deze woordvoerder dacht daarbij speciaal aan het vervoer van Duitse emigranten en ontheemden die hun eind bestemming nog niet hebben bereikt. Na de reis naar Canada vertrekt de Zuiderkruis op 25 Augustus naar Nieuw Zeeland. Voor 800 passagiers Het schip is verbouwd door de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam. De eisen, die werderr gesteld voor de verbouwing van de Zui derkruis (en die dus ook voor het zus terschip Waterman gelden) zijn: accom modatie voor 800 passagiers, acommoda- tie voor een bemanning van 200 koppen en ruime capaciteit voor de te vervoe ren bagage. Om aan de eerste eis te kunnen vol doen bleek een uitbreiding van de be schikbare ruimte nodig en dus werd boven het bestaande hoofddek een nieuw dek gelegd en daarboven weraen nog twee gedeeltelijke dekken aangebracht. De passagiers worden voornamelijk ondergebracht in hutten van'4. 5, 6 of 8 personen, terwijl er twee complexen zijn, elk voor 10 personen, alsmede twee slaapzalen elk voor 55 personen. Alle hutten worden mechanisch geventileerd en bezitten twee vaste Wastafels Naast de kooien zijn er dan nog afsluitbare hangkasten en kofferrekken. Intieme salons Bij iedere groep hutten is een kleine intieme salon gebouwd, als het ware ec-n ..voorportaal" tot de „woning". Voorts is bij elke groep een toiletruimte o.a. met douches. Bovendien zyn voor de passa giers beschikbaar een grote salon op het gehouden", zei de bondsvoorzitter, de heer W. Nieuwland uit Den Haag, in zijn openingswoord. In de laatste vijf jaren konden veertig personen uit de voorschotkas worden bij gestaan tot een bedrag van 9400. De op brengst van enige orgelconcerten ver stevigde het braillefonds. Psalmen er. studieboeken komen via dit fonds binnen het bereik van de blinden, die financieel minder draagkrachtig zijn. Dit fonds heeft dringend versterking nodig. In dit verband zei een afgevaardigde van Veluwe dat er nog braille-exempla. van de Ned. Geloofsbelijdenis aanwezig zijn. Het radio-brailleblad, door Sonne- heerdt vervaardigd, kan wegens de kos ten niet worden uitgebreid met het pro gramma van de Vlaamse zender. Be roepsmusici in de bond zullen met elkaar in contact worden gebracht. De jaarlijkse contributie werd verhoogd van 4 tot 5. De bondspropagandist. de heer R. van Wijk uit Groningen, heeft 66 contact avonden van blinden en zienden kunnen organiseren. Het financiële resultaat was 2900 per jaar. bijeengebracht door 1900 nieuwe donateurs, en 600 aan collecten voor het braillefonds. Voor het nieuwe seizoen zijn al 70 avonden in voor bereiding. De vergadering werd toegesproken door de heer P. Tjeerdsma van het C.N.V. Het Chr. Nat. Vakverbond zegt alle steun toe. 's Middags zong het kinderkoor van Bartimeüs uit Zeist en hield de auteur Anne de Vriesr oud-onderwijzer va Chr. blindeninstituut, een causerie zijn schrijversloopbaan. A-dek. een eigen pantry, ingericht voor het bereiden van babyvoedsel, een eet zaal. plaats biedende aan 250 personen, de gerestaureerde bioscoopzaal voor 150 personen, een wasserij met strijkkamer. waar de passagiers zelf hun lijfgoed kun nen behandelen, een baby-badkamer i kuipjes en commodes, wandeldekken een sportdek. Voor de kinderen tot 12 jaar is er bovendien een aparte salon, waar zij bij slecht weer kunnen spelen. De plannen voor deze verbouwing zijn gemaakt door de heer C. Bijvoet, hoofd van de technische dienst van het direc toraat generaal van Scheepvaart, bij wie ook de algemene leiding van de verbou wing berustte. De Ambonse kampen Door de Eeuwen Trouw geweerd De regering heeft beslist, dat voortaan geen hoofd- en afdelingsbestuursleden van Door de Eeuwen Trouw meer len worden toegelaten in woonoorden van Ambonnese oud-K.N.I.L.-militairen. Dit verbod geldt ook voor hen, die voor deze stichting de kampen wensen te be zoeken. De regering wenst niet meer toe te staan, dat aanvullende sociale zorg van particuliere zijde in de woonoorden wordt verleend onder de auspiciën van de stichting. Zij verwacht, dat degenen, die uit geen andere beweegreden dan naastenliefde willen medewerken deze sociale zorg en die thans deze steun verlenen door bemiddeling van Door de Eeuwen Trouw, zonder dat zij instem men met de politieke doelstelling var deze stichting, bereid zullen worden ge vonden, langs andere weg deze steun te blijven geven. De regering zou het toe juichen als hiertoe een samenbundeling op uitsluitend charitatieve grondslag kunnen tot stand komen van alle organi saties en particulieren, die aan deze sociale zorg voor de Ambonnezen reeds medewerken of zullen willen medewer ken. Nog 50.000 woningen in aanbouw in Mei In Mei werden 4882 nieuwe woningen oltooid (in Mei 1950: 3749). In totaal zijn sinds de bevrijding tot en met Mei j.l. 158.730 nieuwe woningen gereed ge komen In Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam) kwamen 644 wonin gen klaar (in Mei 1950: 305), in Den Haag 305 (212). Er werd begonnen met de bouw van 2812 woningen (in Mei 1950: 6245). Het aantal in aanbouw zijnde woningen daal- van 52.577 op ultimo April tot 50.506 .n het eind van Mei. Oud-gouverneur van Suriname onderscheiden H.M. de Koningin heeft benoemd tot grootofficier in de Huisorde van Oranje J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname en voor zitter van het Nationale Fonds voor Bijzondere Noden. Invoerverbod voor tuinbouwproducten is formeel juist wachten.' Ook al, omdat de conferentie, hebbén enkele woordvoerders het comité Benelux hun diepe teleur-1 stelling uitgesproken over de gang var zaken. De ministersconferentie te Goes achtte men mislukt, omdat er weer geen resultaten waren bereikt. Vooral het los laten van een streefdatum benauwde het comité. Het blijft echter voortgaan propaganda te maken voor de Benelux zonder verder uitstel. Het wenst, dat het politieke be sluit om tot de vorming van een econo mische unie over te gaan, direct wordt genomen. Verwacht wordt, dat door het instellen van hogere Beneluxorganen ook de verwezenlijking van de Beneluxge- dachte wordt verhaast, terwijl men ten slotte de volledige inschakeling varl het bedrijfsleven blijft bepleiten. Op deze conferentie deed de heer Laar- an. hoofd van de economische afdeling an het Centraal Bureau voor de tuin bouwveilingen mededelingen over maatregelen, dit de Belgische minister landbouw had getroffen om de invoer enkele Nederlandse tuinbouwproducten te verhinderen. Hoewel deze minister op grond van het Landbouwprotocol formeel daartoe het recht heeft, zijn de Nederlanders geschrok ken voor de haast, waarmee deze minis ter handelt. Het argument van marktverstoring is zeker niet juist, aldus de heer Laarman, want de hoeveelheden groenten en fruit, de bewuste week werden uitge- kunnen - handelsbalans zo'n ongunstig beeld biedt en Nederland daarentegen de producten, ook al dalen deze Landbouw verzocht maatregelen te tref- Waar kersen-eten al niet goed voor is Een ambtenaar van het ministerie van Oorlog nam bij een bezoek aan de Be tuwe kersen mee, die verpakt waren in een streekblad. In die krant las hij een verhaal over de wapenfeiten van P. A- Lentjes en C. J. M. Leenaars uit Huis- sen (Gld), die zich als militair moedig hebben gedragen bij de strijd Grebbeberg in Mei 1940. De ambtenaar deponeerde de krant bij de commissie militaire onderscheidingen, en thans is aan Lentjes en Leenaars resp. de Bron zen Leeuw en het Bronzen Kruis toe gekend. Padvinders op 1 Augustus naar Jamboree De ongeveer 500 Nederlandse padvin ders. die aan de Wereldjamboree tenrijk deelnemen, vertrekken Augustus om half elf voerd waren minimaal. 1 Augustus om half elf met een extra trein Wanneer alle landen dezelfde maatre-luit Utrecht. Voor het stationspostkantoor „;len zouden treffen als België, zou dit wordt het contingent toegesproken o.a, catastrophale gevolgen voor onze tuin- door eeri vertegenwoordiger van minister bouw hebben. Zeker van onze Benelux- Rutten en door burgemeester De Ranitz partner had men wel wat meer begrip'van Utrecht. (Advert M?t IV0R0L: elke tand een brillant! Herontdekking van de mens „Leken" uit vele landen spreken met elkaar in Duits bergdorp Zoeken van een nieuw leven als gemeenschap van Christenen (Van een onzer verslaggevers) TPTIE ALS NEDERLANDER na enige jaren opnieuw de Duitse grens passeert kan niet ontkomen aan het gevoel, dat men ook innerlijk een grens overschrijdt: een „grens van twee werelden", die voor en na 1945; een grens, die, al wordt het verleden niet vergeten, lang zaam wordt uitgewist. Zo bevinden zich hier in Duitsland vele personen uit een vroeger vijandig land. Men ontmoet hen in de treinen, op de auto wegen en in de restaurants; Engelsen, Fransen, Amerikanen, Belgen Nederlanders, die hier om een of andere reden vertoeven. mede-arbeiders gebruiken en wij t geten dit zo dikwijls in het gehele leven, terwijl wij als Christenen juist in deze wereld dienen voor te gaan als Zijn ge tuigen. In zijn openingsrede zette de voor zitter. prof. Kracmer, achtergrond en doel van de conferentie uiteen. Bij het begin van onze conferentie moet voor alles onze roeping als Christen duidelijk zijn, omdat wij niet in de wereld staan naar onze eigen keuze, aldus prof. Kraemer. Er wordt heden zoveel gesproken, Zo ook in Bad Boll, bij Göppingen ir Württemberg. Een klein bergdorpe, waai het oecumenisch instituut van de We reldraad der Kerken een groot interna tionaal gezelschap heeft verzameld. On der de leiding van prof. dr H. Kraemer worden hier, zoals wij al meldden, de plaats en de verantwoordelijkheid var de Christen in „kerk en wereld" bespro ken, met als conferentie-thema „de her ontdekking van de mens". Dit vraagstuk is onder vele Christenen in discussie. Het raakt zowel de Duitser als de Fransman, de Amerikaan als de Nederlander. Vandaar dan ook dat hier Bad Boll hoofdzakelijk „leken" tegen woordig zijn, al ontbreken de predikan ten niet. Wij ontmoeten hier leraren en artsen, zakenlieden en spoorwegarbeiders, ingenieurs en studenten, bankiers er- ambtenaren, journalisten en industriëlen, juristen en architecten. Zij allen willen zich bezinnen op" de taak en de gehoor zaamheid aan de roeping, die in de hui dige situatie van Godswege tot de mens komt. Oberkirchenrat dr H. Kloppenburg, uit Oldenburg iDld.), legde op dit laatste direct de nadruk in de wijdingssamen komst ter inleiding van de conferentie, toen hij uitging van de woorden in Psalm 127, „Zo de Here het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden zijn bouwlieden daar- Maar God wil de mens als Zijn De besprekingen Ie Kaesong Inmiddels concertreerden de Roden 300.000 man voor aanval op Verbondenen Terwijl, volgens het Amerikaanse achtste leger, de communisten onge veer 300.000 man gereed hebben staan voor een aanval op de stellingen der Verbonden troepen, heeft de delegatie der V.N. zich accoord verklaard met het verzoek der Roden, de besprekingen tot Woensdag a.s. op te schorten. De vergadering, welke vanochtend gehouden werd, duurde slechts kort. Waarnemers te Tokio zijn van oordeel, dat de Noordelijken zivh willen beraden over de weigering der Verbondenen, om het terug trekken der buitenlandse troepen in het geding te brengen. De tocht naar Keasong werd onder- omen per hefschroefvliegtuig, nadat ;n oefenvlucht had aangetoond, dat het veilig was, ondanks mist en wolken. Het autoconvooi met de correspondenten en andere leden van de groep, had zich van •en op weg begeven. Met hecht grote betekenis aan het feit, dat de com munisten een troepenmacht hebben sa- Een consul, die fraude pleegde 48 mille) Een inmiddels overleden honoraire consul is in gebreke gebleven een be drag af te rekenen, dat hem na beslis sing van de rechter in het land van ves tiging uit de nalatenschap van een in het buitenland overleden Nederlander ter bewaring was afgegeven. De consul heeft het geld ten eigen bate aangewend r is geen enkele mogelijkheid tot verhaal op zijn nalatenschap aanwezig. Omdat de fraude gepleegd is in de hoedanigheid van consul der Nederlan den, acht minister Stikker, naar hij de Tweede Kamer meedeelt, de Nederland- staat aansprakelijk voor deze malver satie, die het Rijk op f48.803 komt te staan, welk bedrag aan de erfgenamen is uitbetaald ten einde een voor de Staat nadelige procedure te vermijden. mengetrokken, even groot als toen de Noordelijken op 22 April hun lente-of fensief begonnen. Tijdens de besprekingen tussen de Ver bondenen en de Roden, beriep de dele gatie der V.N. zich op de volledige tekst geroepen om gemeenschap en de verant woordelijkheid van de mensen en onze taak ons daarop te bezinnen God ook in deze wereld tot ons komt met de vraag „Adam, waar zijt gij' „Waar is uw broeder?" Alleen de kerk Alleen de Christelijke kerk. die uit het geloof wil denken en leven, is de ware verdedigster van de mens, omdat zij de grootheid en de ellende van de mens kent, zo betoogde de conferentie-voor zitter. en het gaat er om, dat de kerk, d.w.z. haar leden, met nieuwe energie vervuld, vanuit dit geloof, dat zijn grond vindt in het heilswerk van Christus, leven in deze wereld. Zo bedoelt deze conferentie te zijn etappe op de weg naar het zoeken een nieuw leven als gemeenschap Christenen temidden van de nood dezer wereld. Beroepingswezk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Sas van Gent Philippine (toez.) cand. A. C. Honders te Wassenaar; te Barsingerhorn cand. J. H. Marwitz te Alkmaar; te Kampen (vac.-H. Hiensch) J. H. Cirkel te Ede. Beroepbaar: M. de Jong, Rochus- straat 14, Utrecht en A. O. Zijlstra te Moerkapelle. Geref. Kerken Beroepbaar: te de classis Harder wijk heeft met gunstig gevolg praepa- ..ratoir geëxamineerd - R: Valkhoff, Am- Dean Acheson. Hierini verklaart steldük 84Amsterdam-Zuid, en LRing- deze. dat het „terugtrekken der buiten- nald3i Veldwijk 76> Ermelo, beiden cand. landse troepen" een politiek vraagstuk I aan de v u is, dat te Kaesong niet aan de orde kan] worden gesteld. Het Russische persbu Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) „Tass" houdt vol, dat het weisla- Beroepen: te Barendrecht-Pernis 'cand. W. G. de Vries te Groningen. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Vlissingen cand. de Vuyst te Rotterdam, die be dankte voor Maarssen en voor Meppel. Remonstr. Broederschap Beroepen: te Amersfoort dr L. J. v. Lof te Nijmegen. Aangenomen: naar Sommelsdijk- Middelharnis G. Bloemendaal te Nieuw Geref. Gemeenten W. Geen hogere exportheffing op eieren? Vertrouwd wordt dat de verhoogde exportheffing op eieren niet op 1 Augus tus zal ingaan en waarschijnlijk in geheel niet tot stand zal komen, deelde de heer Tukker, van het Be drijfschap voor Pluimvee en Eieren, tij dens de vergadering van de Nederlandse Pluimveefederatie gisteren in Utrecht In het jaarverslag werd o.m. opge merkt: In Amerika bedraagt de con sumptie ongeveer 400 eieren per hoofd van de bevolking, in ons land slechts rond 100. De enige flets met de 5 plussen Er kwam een ernstige trek op zijn anders zo vrolijke gezicht, toen hij voort ging: „Kijk eens, jongens, we weten geen van al len wat er gebeuren gaat; dat zullen we rustig moeten afwachten. Maar zo maar naar Indiè trekken... dat gaat natuurlijk niet; dat kunnen jullie zelf ook wel begrijpen. In de eerste plaats: wat moet er van opa en oma terecht komeri? Bedenk dat eens even. Zou je die zo maar alleen willen achterlaten, als er gevaar dreigt? Na tuurlijk niet, wel?" „Laten we ze dan meenemen", bedacht Kees gauw. Meneer Most schudde zijn hoofd. „Je weet zelf ook wel dat dat niet mogelijk is. Opa en oma zouden niet willen, en ze zijn bo vendien te oud voor zo'n grote verandering. En dan ja... ik bén óók zo jong niet meer...l" „Hoor nou es", grinnikte Bart. „Oom is om een complimentje verlegen!" „Nee, warempel niet", verdedigde meneer Most zich. „Ze zijn in Indië heus zo dol niet op een onderwijzer, die zo'n eind boven de dertig is en zoveel kinderen heeft! En verder: jullie zouden allemaal moeten gekeurd worden; en dat gaat heel streng. Rinie bijvoorbeeld zou vast en zeker niet goedgekeurd worden. Jullie weet dat niet sterk is. En de kleine Dikkie? Die heeft hier al zo'n last van de hitte... En zo zijn er nog veel meer bezwaren. Grote en kleine... Maar ja. dat jouw vader, Bart, probeert om zo gauw mo gelijk weer tei;ug te gaan, daar kan ik hem geen ongelijk in géven... Hoewel..." En nadenkend staarde hij naar buiten. „Wat wou U zeggen?" wilde Bart weten. Zijn oom sprong uit de vensterbank, gooide het peukje van zijn sigaret naar buiten en zei: „Misschien zie ik het wel wat te somber in, maar... wie weet wat er met ons mooie Indiè zal gebeuren. Ik vertrouw die Jappen niet, weet je. Maar afijn... Ook hierin moetên we afwach ten. En nu, Bram en Bart, ingerukt, mars! Doe de groeten aan je ouders en eet maar flink... Bart, tante Nel vraagt of je zusje vanavond nog even aankomt om dat nieuwe patroontje voor een wollen vest... Niet vergeten...!" Als een stelletje losgelaten honden stormde het drietal de zoldertrap af. Met een zucht keek Kees' vader nog even naar de wijde zee, die als een blanke spiegel zich uitstrekte, zo ver het oog reikte. Van het strand af klonk het ge juich van badende kinderen. Een boot van de Maatschappij „Zeeland" voer juist uit, een zwar te rookpluim achter zich aan slepend. Hoog in de lucht zette een K.L.M.-toestel koers naar België... Het onweer is losgebarsten HOOFDSTUK III. Languit, de handen onder 't hoofd, lag Kees in zijn bed. Door het dakraampje wierp de maan een heldere baan licht naar binnen en zette de overliggende wand van het kamertje in een sprookjesachtige glans. Zonder veel moeite kon hij stuk voor stuk de elf spelers van het Neder lands elftal onderscheiden, die Bart op zekere dag daar opgeprikt had. Vooral Van der Meulen, met z'n zwarte trui, kon je duidelijk op zijn hur ken zien zitten. Als een ster fonkelde de medail le, die er naast hing; een prijs, behaald op een zwemwedstrijd, vorig jaar. Met een loom gebaar strekte Kees zijn hand uit naar de beker, die op een „tafeltje" naast zijn bed stond, en nam een flinke teug water. Hij kon vannacht maar niet in slaap komen. Het carillon van de Jacobstoren had allang 12 uur geslagen, en nog was er geen schijn van kans, dat-ie binnen een half uur in slaap zou vallen. Het was dan ook een bewogen dag geweest, vandaag. Eerst die gevreesde repetitie vaderlandse ge schiedenis, waarvoor hij wonder boven wonder een zesje gehaald had. Toen de halve inktpot over zijn broek, onder natuurkunde. Om 4 uur: de rit met de militaire auto naar Domburg en terug, in gezelschap van Bram en Bart. Ver volgens de G-I, die op het vliegveld Souburg was neergestreken en de draai om zijn oren, die Bram van een sergeant had opgelopen, omdat hij er te dicht bij kwam. En ten slotte, de ge sprekken van de mensen op straat, vanavond, waarin steeds maar weer het sombere woord „oorlog" voorkwam. Nee, het was niet wat je noemt een onbewogen dag geweest. Met een zucht wierp Kees zich op zijn rechter zij en staarde naar het raampje. Als hij zijn hoofd een beetje oplichtte, kón hij net de maan zien die als een zilveren prauw langs de donke re hemel voer. Door de Badhuisstraat suisde een late auto en uit een café op de boulevard klonk lawaaierige dansmuziek. „En nou ga ik slapen", mompelde Kees in zichzelf, en voor de zoveelste maal wierp hij zich om. Vijf minuten later sliep hij. (Wordt vervolgd). lng.. RAG Enthovi civiel-ing. P van der Burgh. Schipluiden: ing.-ex. vliegtuigbouwk. ing.: M L C van Heeswijk. Valkenswaard. A C Koeman. Sche- veningen. P C A Malolaux (met lof) Am sterdam. Yap Kie Tik. Delft, A de Smit. Den Haag. M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN A. AMSTERDAM, 21 Juli. Geslaagd: B van Laren, 's-Gravenhage. J A Lenoir, Utrecht, J Kolf. Zaandam, W C A Laureisen, Dongen. J Llssenberg, Amsterdam. J Kok, Driebergen, J W Landeweert, Utrecht. E P Lodewijks. Amsterdam, W R Kunst, Groningen. E de Later, Voorburg en F H Lageman. A'dam. NOTARIEEL EXAMEN VGRAVENHAGE. 19 Juli. Geslaagd- K. Sneep, te Amsterdam, 2e gedeelte; Th Bekker. te Tiel, 2e gedeelte: mr Th. Stubbé. te Rotterdam. 2e gedeelte: N. J. van Duin. te Uitgeest, le gedeelte. Zonnige zomerdagen te verwachten (Van onze weerkundige medewerker.) Het uitgestrekte en krachtige hoge- drukgebied dat een wéék lang met het centrum tussen Ierland en de Azoren heeft gelegen en zich van Florida tot Midden-Europa uitstrekt, is de laatste 48 uur sterk in betekenis afgenomen. Gunstig is echter het feit dat het cen trum zich bij de Azoren losmaakt en in Oostelijke richting naar West-Europa gaat bewegen. Het K.N.M.l. is dan ook van mening dat dit hogedrukcentrum gedurende het weekeinde dicht bij ons land zal komen te liggen. Dit zal behalve droog en zonnig ook aanmerkelijk war mer weer tot gevolg hebben. De wind zal zwak worden, zodat de onderste koele luchtlaag nu door de zon sterk kan worden verwarmd. Blijft de hoge druk zich in Oostelijke richting verplaatsen, dan zal het na Zondag alweer bedenkelijk worden, maar het is ook mogelijk dat het zich over onze omgeving weer enige dagen vastzet hetgeen de komende week zo mers kan maken. Eerste Golden-Championdruiven Aan de veiling Westland te 's-Graven- zande werden gisteren de eerste Golden- Championdruiven aangevoerd door de kweker A. Moor Jacz. De druiven brach ten 2.90 per kg. op. Het lied dez aethergolven ZONDAG 22 JULI. HILVERSUM I (402 m). VARA. 8.00 Nieuws. 8.15 Koorzang. 8.40 uur Gram. 912 Postdulvcnber. 9.15 Verzoekpro gramma. 9.45 Geestelijk leven: Schotjesgeest o£ eenheid", causerie. 10.00 Voor de jeugd. 10.25 „Met en zonder omslag". 10,50 Gram. 11.20 Voordracht. 11.35 Lichte muz. AVRO. 12.00 Lichte muz. 12.30 Voor de jeugd. 12 40 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen. 120 Orkestconcert. 150 „Even atrekenen. heren I" 2 00 Gram. 2.05 Boekbespreking. 2 30 Holland Festival: „Un ballo in machera'. opera 4.00 Film. 4.15 Gram. 4.30 Sport. VARA: 5.00 uur Mannenkoor. 5.20 ..Martins geheime raket- vlucht naar de maan", hoorspel. 5 40 Gram. 6 00 Sport. 6 15 Nieuws. VPRO 6.30 Korte kerkdienst. IKOR 7.00 Voor de jeugd. 7.35 Bijbelvertelling voor de jeugd. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Holland Festival: „Un ballo ln machera". opera. 9.00 Gev. program. 10.25 u. Gram. 11 00 Nieuws. 11.15 Dansmuziek. 11.45- 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (298 m). KRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV 9.30 Nieuws. 9.45 Vocaal kwartet. 10.00 Gereformeerde kerkdienst. 11.30 Kerkmuz. KRO 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 uur Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 uur Nieuws. 1.20 Amusementsmuziek. 1.45 „Uit het Boek der Boeken". 2.00 Politiekapel. 2 50 Gram. 3.15 Kamerorkest en -koor. 4.10 „Ka tholiek Thuisfront overal!" 4.15 Gram. 4.30 Vespers. IKOR 5.00 Zangdlenst. NCRV 7.00 Gram. 7.15 „In de Discipelkring van de Her» Jezus Christus: En Jezus stelde er twaalf", causerie. 7.30 Nieuws. KRO 7.45 Ronde van Frankrijk. 7 52 Boekbespreking. 8 05 Gevar. programma. 10.45 Avondgebed. 11.00 Nieuw». 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND BBC Home Service, 330 m. 12.10 Critieken. 1.00 Nieuws. 1.10 „Country Magazine". 1.40 Operamuziek. 2 05 Wenken voor de tuin. 2.30 Hoorspel. 4.00 Opera-Ork. en solisten. 5.00 Voor de kinderen. 6.00 uur Nieuws. 6.15 Orkestconcert. 7.45 Kerkdienst. 8.25 Llefdadigheldsoproep. 8.30 Hoorspel. 9.00 Nieuws. 9.15 Causerie. 9 30 Klankbeeld. 10.30 Viool en piano. 10.52 Epiloog. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogr. 1.15 Gev. programma. 150 Gram. 2.00 Interviews. 2.30 Lichte muz. 3.15 Gev. progr. 4.00 Hoorspel met muziek. 4 30 Gram. 5.30 Hoorspel. 6.00 „TransatlanUO Quiz". 6.30 Gram. 7.00 Nieuws. 7.30 Gev. muz. 8.30 Community hymn-slnglng. 9.00 Gev. pro gramma. 10.00 Nieuws. 10.15 Pianospel. 10.30 Muzikale causerie. 10.45 Orgelspel. 11.15 uur Lichte muz. 17.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Gram. 12.32 Vlaamse liederen. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 1.30 Voor de soldaten. 2 00 Gram. 4.00 Planorecital. 4.25 Dansmuz. 5.00 Gram. 5.55 Sport. 6 00 Gram. 6-30 Gods dienstig halfuur. 7.00 Nieuws. 7.30 Gev. pro- ma. 9.45 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 Ver- «rogramma. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Gramofoonmuziek. zoekprogramma. 2.30 Lichte muz. 3.00 Orkest- rt. 4.25 Gram. 430 Dansmuziek. 6.00 i. 7.00 Godsdienstig halfuur. 7.45 Nieuws. 8.00 Omroeporkest en solisten. 9 00 Festival an Alx-en-Provence: Orkestconcert. In de auzes: Gram. 11.30 Dansmuziek. 11.55 Nws. MAANDAG 23 JULI, HILVERSUM I (402 m). VARA 7.00 Nieuws. 7.15 en 7.30 Gram. 8.00 leuws. 8.15, 8.45 en 9.00 Gram. VPRO: 10.00 Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgen wijding VARA 10.30 Voor de kleuters. 10.33 Voor de'vrouw. 10.50 Voor de zieken. 11.40 Pianorecital. 1200 Gram. 12.38 Instru- aal trio en solist. 1.00 Nieuws. 1.15 Voor iddenstand. 1.20 Dansmuziek. 1.50 Gram. Lichaam en gezondheid", causerie. 2.15 Cello en plano. 2.45 Gram. 3.15 „De man die oofd kwijt was", hoorspel. 4.00 Gram. 4.20 Rotterdams Philh. Orkest, koor en 60iis- 5 00 Voor de Jeugd. 5.25 Rotterdams Philh. Ork., koor en solisten. 6.00, Nieuws, 'raag en aanbod. 6.20 Gram. 6.30 VARA- 6.35 Gram. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Cello en plano. 7.45 Regerlngsultz.: Ir. H. isman: „Hygiënische melkwlnnlng". 4.00 Nieuws 8.15 Dansmuziek. 9.00 Cabaret. 9.30 De Ronde van Frankrijk. 0 40 Lezing: „Per- zlë. de zere zenuw". 9 55 Concertgebouwor- <est. 11.00 Nieuws. 11.15 Socialistisch nieuws n Esperanto. 11.20—12 00 Gevar. programma. HILVERSUM II (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym. 7.30 3ram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 uur Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 15 Voor de zieken 9 30 Gram 10 00 Predl- tantenforum. 10 15 Gram. 10 30 Morgendienst. 11.00 Fluit en plano 11.30 Gram. 11.45 Amu- mcntsmuzlek. 12.30 Land en Tuinbouw. .33 Orgelconcert. 100 Nieuws. 1.15 Mando- le muziek. 145 Gram. 2.00 Voor de jeugl. 15 Gram. 2.45 Voor de vrouw. 3.15 Gram. 3 30 Tenor en plano. 4.00 Bijbellezing. 4 45 il ensemble. 5.00 Voor de kleuters. 5 15 concert. 5 45 Regeringsuitzending: M. e—van Ntel „Surinaamse delicatessen". 6 00 Voor de jeugd. 6.15 Gram. 6.45 Boekbe spreking. 7.00 Nieuws. 7.15 „Volk en Staat", causerie. 7.30 Gram. 7 40 Radiokrant. 8 00 uur Nieuws 8 05 Omroeporkest en solisten. 9 05 ..Oosthoorn", hoorspel. 10 20 Carillon en orgel. 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws. 11.15 12 00 Gram s 1.10 Lichte muziek. 155 Sport 2 00 i orkest. 3.00 Interviews. 3 30 Wedstrijd jongens- en meisjesscholen. 4.00 uur 4 30 Sport 5 00 Voor de kinderen. 5 55 >erlchten 6 00 Nieuws. 6.15 Sport 6 20 rie. 6 30 Orkestconcert 7.30 Klankbeeld. .Crazy People" 815 Twintig vragen, irazillaans commentaar. 9.00 Nieuws. 9.15 Hoorspel. 10 45 Parlementsoverzlcht. 11.00—11 03 Nieuws ENGELAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. :lek 12.25 Fanfare-mu- et. 1.15 Voor de Jeugd, •n 2.00 Schots orkest. 3 45 Dansmuziek. 4 15 Dale's Dagboek". 4 30 Hoorspel. 6 00 Orgelspel. 6.15 Lichte muziek. 6.45 Hoorspel. 7 25 Sport. 7 30 Gev programma. 8 00 ..Scrapbook for 1933" 9.00 Gev program- a 9.45 Voordracht. 1000 Nieuws. 10.15 uur ansmuziek. 1100 Voordracht. 11.15 Lichte uzlek. 1156—12 00 Nieuws. 12 00 Popul :lck 12 55 PI, 45 Voor de Vooi jeporkest. 1.00 Nieuws. 1.15 Gra ïram. 5.00 Nieuws. 5.10 Lichte muziek. 6.0 "ranse les. 6 20 Gram. 6.25 Dulvensportkro lek. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.3 Gram. 7.50 Radlofeullleton. 8.00 Kamermu :lek. 9 15 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 Vlaams muziek. 1100 Nieuws. 11 05—12.00 Verzoek 484 m. 5 Omroeporkest. 1.00 Nieuws. 1.30 Jazz tk. 2 00 Gram 4 30 Lichte muziek. 6 3 Omroeporkest 7 00 Gram. 7.45 Nieuws. 8.0 9.15 Kamermuziek. 9.50 Gram 100 Nieuws. 10.10 Gram. 1055 Nieuws. 11.00 uu Gram. 11.15 Lichte muziek. 11.55 Nieuw».

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2