Hoofddaders zaak-Menten onvindbaar? In geen geval voetbalpool of roulette toegestaan Spoorwegen verhogen weldra de vrachtprijzen de Acheson waarschuwt voor Sow j et-propaganda Drie Vlissingse Geuzen Extra rantsoen op nieuwe koffiebon? DONDERDAG 19 JULI 195! Minister Muldezije vreest Onderzoek in „Velser-affaire" vertraagd door ziekte van hoofdfiguur HET ONDERZOEK in de zogenaamde Velser affaire wordt enigszins vertraagd doordat een van de hoofdpersonen in het drama na het eerste onderzoek (werkelijk) ziek is geworden. In deze zaak zal inderdaad zonder aanzien des persoons worden opgetreden. Dat zei minister Mulderije gisteren in de Eerste Kamer. Wat de zaak-Menten betreft, vreesde de be windsman dat de hoofddaders niet meer te achterhalen zullen zyn. De „Velser affaire" heeft de volle be langstelling van politie en justitie, zi minister. Een zeer actieve officier Justitie uit Rotterdam, speciaal vooi onderzoek in dezen benoemd, heeft sinds Mei al tachtig verhoren afgenomen. Nogmaals verklaarde de minister, dat uitdrukkelijk moet worden gesproken de zogenaamde Velser-affaire, want Verhoging toeslag op pensioenen (Van onze Parlementsredacteur) Gisteravond heeft de Tweede Kamer nog een aanvang gemaakt met de behan deling van het wetsontwerp tot verho ging van de toeslagen op pensioenen en tot verbetering van de kindertoelagewet voor gepensionneerden. Gesproken werd door mevr. Fortanier- De Wit (VVD) en de heren Stapelkamp (AR), Krol (CH) en Dassen (KVP). Zij allen waren het er over eens, dat dit wetsontwerp moest worden aangenomen. De regering heeft de gepensionneerden tot nu toe niet al te best behandeld en 't lijkt er op, dat er nu enige verbetering zal komen. Niettemin bleven er nog wel enige wensen over, o.a. met betrekking tot het weduwenpensioen. Alle sprekers i het steeds een te groot verschil blijft bestaan tussen de bedragen, die worden uitge keerd aan hen, die vóór en hen, die nè 1 Januari 1947 zijn gepensionneerd. Vanmiddag werd de behandeling voort gezet Vrije Zondagen voor werk nemers in het hotelbedrijf (Van onze Parlementsredacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gisteravond aangenomen een wijziging van de Arbeidswet, die o m. mogelijk maakt, bij algemene maatregel van bestuur te bepalen, dat het aantal vrije Zondagen voor werknemers in het koffiehuis- en hotelbedrijf lager is dan het thans in de wet opgenomen aantal van 17. Minister Joekes nam een amen dement-Stapelkamp over, waardoor het voorgenomen minimum van 13 vrije Zon dagen imperatief, naast het van 17, in de wet is opgenomen. Kamer over P. de Boer: Oificier van Justitie ging te ver De commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer meent in af wijking van het oordeel van de minister dat de officier van Justitie te Leeu warden in zijn veelbesproken perscom muniqué over de zaak-P. de Boer in twee van de vier alinea's de grenzen van het toelaatbare heeft overschreden. De officier had daarin o.m. geschreven dat De Boer twee personenauto's en twee kampeerwagens tot zijn beschikking had. dat hij huishoudgeld uit de kas van de Bond van Mobilisatie-invaliden te Drachten had gehaald, en 800 om een nichtje te laten studeren. Dergelijke fei ten zijn De Boer echter niet ten laste gelegd. Zoals men weet is de heer De Boer vrijgesproken van de tenlaste gelegde oplichting, ook in hoger beroep. De be handeling van een civiele procedure tegen de Leeuwarder officier van Justi tie is al enkele malen uitgesteld en zal nu in September beginnen, terwijl de heer De Boer ook nog een klacht wegens belediging heeft ingediend tegen de pro cureur-generaal Eigendom van delen van gebouwen Vroeger was er helemaal geen reden om een wettelijke regeling in het leven te roepen voor de eigendom van gedeel ten van gebouwen. Zoiets paste niet in de Nederlandse bouwwijze. In de Franse wetgeving, die anderhalve eeuw geleden ook in Nederland gold, kwam wel een dergelijke regeling voor, maar na de be vrijding werden deze bepalingen niet in het Nederlandse Burgelijk Wetboek overgenomen. Tussen de beide wereldoorlogen ont wikkelde zich echter de zgn. flatbouw. waarbij gehele wooncomplexen over het algemeen werden geëxploiteerd door gro te ondernemingen, die soms speciaal hier voor werden opgericht. Na de jongste wereldoorlog is, met name in de grote steden, flatbouw bijna regel geworden. Volgens het huidige recht is het echter onmogelijk, dat iemand eigenaar wordt van een deel van een woningblok. Dit zal nu veranderen. Gistermiddag nam de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stem ming aan het wetsontwerp, dat met een geleerd naam heet „Wet, houdende voor zieningen betreffende de splitsing van de eigendom van een gebouw in apparte menten," In dit wetsontwerp wordt de regeling geïncorporeerd in het Burgerlijk Wetboek. Plan-Schuman bij Tweede Kamer De regering heeft thans een wetsont werp betreffende het plan-Schuman bij de Tweede Kamer ingediend. In de toe lichting wordt over dit verdrag, dat 50 jaar zal gelden, gezegd dat het in tijd van schaarste tot gevolg zal hebben dat meer kolen en meer staal uit de Schuman-lan- den kunnen worden verkregen dan an ders het geval zou zijn geweest. Door het wegvallen van de prijsdisri- minatie zullen voorts de invoerprijzen lager zijn (jan bij afwezigheid van de organisatie. In een tijd van relatieve overvloed daarentegen zullen de prijzen in Nederland waarschijnlijk hoger zijn dan voorheen, toe vaak ernstige sociale ontwrichting werd veroorzaakt. (Het plan Schuman voorziet in een Europese •amenwerking van kolen- en staalbedrij ven). van de ongeveer honderd leden van het politiecorps van Velsen zijn er maar zeven bij de zaak betrokken. Het minis terie van Justitie heeft de burgemeester van Velsen niet verzocht bepaalde politie mensen te ontslaan. De bevoegdheid hier toe berust bij het ministerie van Binnen landse Zaken. Voortvarendheid De diefstal van de goederen van de beer Menten is gepleegd in een tijd, dat de begrippen mijn en dijn zeer rekbaar waren, zei de minister. Bovendien is er zoveel tijd overheen gegaan. Maar de reehter-commissaris, mr Smits te Haar lem, heeft grote voortvarendheid be tracht. Het onderzoek is thans op het punt te worden afgesloten. „Het resul taat zal zeer waarschijnlijk tegenvallen", merkte de minister op. De Kamer hechtte z.h.st. haar goed keuring aan de begroting van Justitie. (Communisten tegen). U Wtjtt opgewekt en onvermoeibaar met de heerlij* verfrissende dee' Indische juristen enz. (Van onze Parlementsredacteur) Na een kort debat nam de Tweede Ka mer gisteravond aan het wetsontwerp tot regeling van de openstelling t rechterlijke betrekkingen, advocatuur notariaat voor bepaalde groepen van dische juristen, notarissen en qpndidaat- noiarissen. Bij de behandeling ervan klaarde minister Mulderije, dat wel be dacht dient te worden, dat de mogelijk heden vrij beperkt zijn. „Erezaak voor Nederland" Ook niet ten bate van Kurhaus-concerten onaanvaardbaar, ook al zou de opbrengst voor culturele of sociale doeleinden bestemd zijn. Dat heeft minister Mulderije gisteren in de Eerste Kamer nadrukkelijk verklaard. Wettelijke maatregelen die de voetbalpools mogelijk maken, zijn van hem dan ook niet te verwachten. dan kunnen tenminste de Kurhaus- concerten doorgaan". Maar de min. Winzucht zonder enige geestelijke in spanning is het motief tot dit spel. Dat is het principiële bezwaar, aldus de mi nister. En een praciisch bezwaar is: toe lating van de roulette werkt de crimina liteit in de hand. doordat zich centra van verkeerde elementen gaan vormen. Bo vendien doet het hazardspel afbreuk aan de spaarzin. Er zijn brieven van vrouwen binnengekomen, wier echtgenoten hun salaris hebben vergokt. De minister noemde het onwaardig en kele millioenen uit het spel te willen putten voor goede doeieinden. Dat goede doel Is toch maar een fagade. Ook voor het vreemdelingenverkeer is de roulette niet nodig; ons land is aantrekkelijk ge noeg. Prof. Molenaar (V.V.D.) repliceer de: „Als de minister bezwaren heeft het geld voor de roulette in de staats kas te doen vloeien, laat hem dan die gelden storten in de kas van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, Regeling voor rechtbanken en kantongerechten (Van Tot r Parlementsredacteur) 5 de indeling van ons land arrondissementen en rechtsgebieden de kantongerechten geregeld in een aantal wetten, voor ieder rechtsgebied gerechtshof één. Deze indeling dateert eigenlijk van 1933. maar tijdens de bezetting is er wijziging in gebracht. Toen heeft men bij deze indeling streng de hand gehouden aan de provinciegren- zonder rekening te houden met de belangen van de justiciabelen. Gistermiddag behandelde de Tweede het HoMe LeVuwar- K3mer een wetsontwerp, dat de indeling in" arrondissementen en kantons van het gehele land in één wet regelt. Daarbij is gedeeltelijk weer afgestapt van het vast houden aan de provinciegrenzen. Zonder hoofdelijke stemming werd het wetsont werp aanvaard, nadat minister Mulderije amendementen had overgenomen. Het eerste, afkomstig van de heer Ver kerk (AR) zorgde er voor, dat de ge meente Culemborg niet zal vallen onder het kantongerecht te Tiel. maar onder Utrecht. Het tweede was af komstig van de heer Burger (Arb Hier door worden de gemeenten Alblasserdam Nieuw Lekkerland onttrokken aan het kantongerecht te Rotterdam en toe gevoegd aan het kantongerecht te Dordrecht. zei: „De roulette is een zaak, die Ne derland niet waardig is. Ik beschouw het als een ere-zaak dat Nederland geen roulette heeft." Advertentiei Raad van Finsterwolde wordt ontbonden Slechts één Eerste-Kamerlid voerde het woord Met 27 tegen 4 communistische stern en (de communistische fractie was voor het eerst sinds lange tijd weer eens vol tallig) heeft de Eerste Kamer gisteren het wetsontwerp, waarbij wordt voorge steld het gemeentebestuur en de raad van Finsterwolde te ontbinden, goedgekeurd. De burgemeester zal nu de taak van raad en B. en W. overnemen. Tot groot verdriet van de communis- n voerde geen enkele spreker van een fractie het woord. De heer Schalker (CPN) concludeerde daaruit dat men het met de democratie en de grondwet niet Minister Van Maarseveen gaf zich wei nig moeite om het communistische be toog te weerleggen. Hij zei dat elke po ging daartoe toch gedoemd was te mis lukken. Blokkade Suezkanaal a.s. week in Veiligheidsraad De Egyptische blokkade van de scheep vaart door het Suez-kanaal zal niet vóói de volgende week voor de Veiligheids raad komen, aldus wordt uit New York gemeld. Een Engelse ontwerp-resolutie wordt ondertussen bestudeerd in Wash ington, Parijs en D e n H a a g. Definitieve voorstellen zullen door de Britse rege ring niet worden gedaan voor de Egyp tische houding beter bekend is. In de Israëlische resolutie wordt Egypte er beschuldigd, de wapenstilstandsovereen komst in gevaar te brengen. De resolutie dringt er bij de Veiligheidsraad op a: niet in deze flagrante schending van I internationale echt te berusten. Nog een vliegtuig bij Rilland-Bath geland Een tweede militaire lesvliegtuig v: de vliegbasis Woensdrecht is gisteren in Rilland-Bath neergekomen. De motor sloeg af en het toestel moest een nood landing maken in de Zuid-Bath-polder. De bestuurder, een luitenant-instructeur, had de keus om neer te komen tussen grazende koelen of opgezette struiken vlas. HU koos het laatste, maar ging met het toestel over de kop. De instructeur en de leerling die bU hem in het toestel zat, kwamen er zonder letsel af. In tegenstelling met het andere vliegtuig dat gisteren bU Rilland-Bath landde, werd het tweede toestel zwaar beschadigd. Stoffelijke hulp voor Israël Door de kerken van Nederland Het Interkerkelijk Contact Israël, dat onlangs besloot stoffelijke hulp te bie den aan Israël, heeft zich thans tot alle Protestantse kerken en gemeenschappen gewend met het verzoek mee te werken aan het inzamelen van gelden en goede ren. Bij het I.C.I. zijn vrijwel alle Pro testantse kerken in ons land aangesloten. De problemen van voedsel, kleding, woning, arbeidsmogelijkheid, enz. zijn zeer groot in de jonge staat Israël. De stroom van nieuwe immigranten gaat steeds door, mee door de jongste Joden vervolgingen in Irak. Elke tien minuten van de dag en van de nacht komen er zes nieuwe bewoners Israël binnen, ter wijl in diezelfde tien minuten een kind geboren wordt. Men kan zich moeilijk voorstellen wat zulks betekent op een bevolking van 1.3 millioen zielen. Reeds van de zijde van „Kerk en Israël" is een actie gevoerd in eigen kerkelijke kring, maar hier ligt een taak voor de gehele Christenheid in Neder land. Een werkcomité, waarvan ds E. I. F. Nawijn uit Den Haag voorzitter is, heeft zich nu tot de kerkeraden gewend. De oproep is ondertekend o.a. door Ned. Herv., Geref., Chr. Geref., Vrije Evang., Evang. Luth., Doopsgez. en Remonstr predikanten. Vooral kinderkleren Naast giften in geld wordt vooral ge dacht aan kinderkleding, vooral baby kleertjes, alsook aan voedsel dat niet aar bederf onderhevig is. Goederen, ingezameld door kerken of diaconieën of rechtstreeks van particu lieren, kunnen gezonden worden aan het centraal adres: Oosterkerk, Z. O. Buiten singel 232a, Den Haag. Giften in geld uit sluitend te zenden op rekening van de Incassobank, bijkantoor Middenweg 48. Amsterdam-Oost, gironummer 95991, ten name van notaris Nijenhuis, voor hulp verlening aan Israël, Secretaris van het werkcomité is de heer S. P. Tabaksblatt, Irisplein 33, Den Haag. Op 1 Mei electrische treinen naar Groningen en Leeuwarden Mei 1953 zal dit 1357 km zijn. De electrificatie van het traject Amers foortZwolle zal klaar zijn op 1 Jan. 1952, ZwolleLeeuwarden en Zwol leGroningen op 1 Mei 1952 en Arn hemZwolle op 1 Mei 1953. De elec trificatie betekent een enorme bezui niging: met minder materiaal kan veel meer worden bereikt. Ook de bezuiniging door de electrificatie op het kolenverbruik is niet gering te achten, nl. f 28 millioen per jaar aan deviezen. Niettemin zullen, vooral met 't oog op de gestegen kolenprijzen op korte termijn de vrachtprijzen voor rail- vervoer verhoogd moeten worden. Deze verhoging zal echter betrekke lijk gering zijn. N.V. ORGANON - OSS (Van onze Parlementsredacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag ver enigd met het wetsontwerp tot voorzie ning in de kapitaalbehoefte van de Ne derlandse Spoorwegen en toekenning van bijdragen in de door de Spoorwegen ten gevolge van de oorlogsomstandigheden en de bezetting geleden schade. Dit wets ontwerp voorziet o~m. in de vergroting van het aandelenkapitaal, in handen van het Rijk, met 290 millioen. Bij de behandeling van dit wetsont- erp is een interessant debat ontstaan tussen de heer Algera (a.r.) en minister Wemmers. De heer Algera knoopte aan bij een gebleken opvatting van minister Lieftinck tijdens de belastingdebatten in de vorige week. Deze bewindsman immers had gezegd, dat ook fiscale maatregelen (in casu de verhoging van de motorrijtuigenbelas ting) dienstbaar waren aan de coördi natie van het vervoer. Men zou in deze belastingverhoging dus kunnen zien een opzettelijke poging, om via de belasting heffing een verschuiving van het weg vervoer naar het railvervoer te stimu- Minister Wemmers was echter van mening, dat de vervoerspolitiek gebaseerd li .dient te blijven op een principiële ge- ij lijkstelling van de drie vervoerstakken: langs de weg, te water en per rail, met betrekking tot het optreden op de ver voersmarkt. Door overheidsingrijpen, ook niet via belastingmaatregelen, mag deze gelijkstelling worden verstoord. Bij de motorrijtuigenbelastingverhoging was ech ter van een verstoring geen sprake. Mi nister Lieftinck heeft zijn opmerkingen dan ook niet gemaakt uit een oogpunt van coördinatiepolitiek (waarvoor alleen de minister van Verkeer en Waterstaat verantwoordelijk is) doch uitsluitend uit een oogpunt van investeringsbeperking. Minister Wemmers toonde aan de nand van vale cijfers aan, dat voor het weg vervoer enorme bedragen aan deviezen zijn verbruikt sedert 1945. Van de overige mededelingen van de minister vermelden wij, dat in 1939 slechts 499 km van het spoor wegnet waren geëlectrificeerd. Ii Van het ert van School en Ker k" Beioepingsweik Ned. Herv. kerk i r o e p e n te Sneek D. Bouman te Katwijk aan Zee. dankt: voor Hilversum 8e pred- ;oez.) J. J. Poldervaart te Nijverdal. iroepbaar: C. Petri, cand. tot de H. Dienst, J. W. Brouwersstraat 36b, Am sterdam. Geref. kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Zutphen cand. J. Fa- ber te Amsterdam; te Nijmegen en te Ten Boer cand. W. G. de Vries te Gro ningen; te Blokzijl, Sliedrecht en Zaan dam cand. K. Deddens te Kampen. Geref. Gemeenten Beroepen: te Goes M. Heerschap te Wageningen. Studiebeurzen Voor 15 Augustus kunnen mannelijke personen met een goede aanleg voor de studie in de geneeskunde bij B. en W van Amsterdam een beurs van f900 per jaar uit het Fonds Reich aanvragen. DELFT, 19 Juli. Geslaagd: civiel-ing. C 1 J van Benthem Jutting, Haarlem; L van lergeijk, 's-Gravenhage; P P de Ble, R „Leken"-conferentie van Wereldraad begonnen De eerste Europese „leken"-conferen« tie, bijeengeroepen door het Oecume nisch Instituut van de Wereldraad van Kerken, is gisteren in Bad Boll (Würl- temberg) geopend. Ongeveer 200 deelne mers uit veertien Europese landen, als mede uit Canada, Korea en de Ver. Sta ten, komen tot 27 Juli in besloten ver gadering bijeen ter bespreking van de vraag, hoe de Kerk verbinding kan krij- f gen met het leven van alledag. Het thema is: „Een herontdekking van de iu) mVoorzitter is prof. dr H. Kraemer, ril-^1" recteur van het Oecumenisch Instituut in te Bossey. Er zullen lezingen worden ge houden over de aspecten van het ker kelijk leven en hun invloed op ..leken' en over de betrekking van de Christe- lijke mens tot de huidige internationale Ival u ,-»lir n" fcal; Notarieel examen s-GRAVENHAGE. 18 Juli. Geslaagd: P de Groot, te Zaandijk, le gedeelte; Th G »"ac Drese. te Slochteren, 2e gedeelte. P J G Bo> 'sGrave iwkamp, Heerlen; J W ihage; J C Buljze, Papi lhage; H J Dalmijn, a Gelder. Bilthov» G E Coi Rotterdam: H H v Dam. Delft; J M Geense, Goes; N V DoeUnchei lem; G J L R hage: P Hofland. Zeist; A Kerkhoff, Haar lem; G D Kloosterboer. Gorssel; E J Koot. Harderwijk; W Koster. 's-Gravenhage; S G van der Kreeft. Ai KruUk. R'dam: A H Laarakker. Bred: Lam Wint wijk; de Lar Nlei Lekkerland; J van der Linden. Dord: J H Meulman, Adam: J Mulder. Hlllegers- berg; F Oldenburger, "s-Gravenhage; P Oos- tenbrug, Hollum; M H Radema, Leeuwarden P I Rocchi, A'dam; M Sanders, 's-Graven hage; F Schippers. R'dam; W H C Schmltz Delft: L C Schoewert, Amersfoort: J E Schuurman, Meppel; J E Smid, Groningen; J P Verschuren, Delft: P Vink, 's-Graven hage; R C Visser, R'dam: S Visser. Voor burg; W C Vos. R'dam: M van Waard, Haar lem; G W Weiman. Utrecht; W C Wijntjes Schaarsbergen; J Zeper, 's-Gravenhage; A W J Sziekman, Delft. M. O. HANDELSWETENSCHAPPEN A. AMSTERDAM. 19 Juli. Geslaagd: ex. M. O. Handelswetenschappen A: C J van Herfi Waalwijk. J F Herberigs. Heerlen. JAM Hendriks. Zwolle. P J Hillebrand. Rotterdam G A Hemels. Castrlcum. W Keemlnk. Rot terdam. J Hendriksen. Rotterdam. Twee bronzen monumen ten voor de West Termote uit Voorburg maakt er één van Het geschenk van Nederland Suriname en de Ned. Antillen zal bestaan uit twee bronzen monumenten. Albert Termote uit Voorburg maakt het rr ment voor Willemstad hij heeft zich reeds ter plaatse georiënteerd Mari Andriessen dat voor Paramaribo Ook de heer Andriessen zal daarvoor een reft naar de West maken. Aldus lezen we in een nota van de regering n.a.v. het verslag van de Tweede Kamer over het betreffende wetsontwerp. G. P. Rangeveld uit Den Haag ridder O.N. Behalve minister Albregts was of de samenkomst ter viering van he 35-jarig bestaan van de Kath. Midden standsbond gisteren in Utrecht, ook aan wezig minister Van den Brink. Er werd namens de leden een jubileumgeschenk van f 20.000 voor de inrichting van ei bondsbureau overhandigd. Minist< Albregts deelde na zijn rede mee, dat de heer G. P. Rangeveld uit Den f directeur-administrateur van het sociaal charitatief fonds Santos, benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nass Het tijdschrift „News": Luistert niet naar de misleidende tendenz van het Russische wiegelied De Amerik. min. van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft tijdens zijn persconferentie verklaard, dat het voor de Westerse landen dom en gevaarlijk zou zijn, zich te laten beïnvloeden door de Russische vredespro- paganda, welke ten doel heeft, de Westerse krachtsinspanning voor de defensie, tegen de Russische expansiezucht te doen afnemen. Op deze conferentie vroeg men hem wat hij dacht van het nieuwe Russische tijdschrift „News" (dat verschijnt in de Engelse taal) en waaraan wü gisteren refereerden. Acheson adviseerde zich ten aanzien 3 De komst van Bart uit Indië, die er ook al dadelijk zijn hart aan verloren had, maakte, dat voortaan de drie jongens de helft van de tijd in de „Fokker" doorbrachten, zoals ze het kamertje gedoopt had den, en het gebeurde menigmaal dat mevrouw Most hoofdschuddend tegen haar man zei: ,,Ik zou wel eens willen weten wat die drie daarbo ven weer aan het uitbroeden zijn! Ze zijn er niet vandaan te slaan en als je op zolder loopt, hoor je ze voortdurend fluisteren". Meneer Most lachte dan maar en zei: „Laat ze maar! Zolang ze de boel niet afbreken, zal het wel loslopen". ,,Ik durf het niet aan; ik zeg het jullie rond uit!" En Bram keek met z'n bruine kijkers, waarin anders altijd een vrolijk vonkje glinsterde, zijn beide makkers aan, die vanaf hun tonnetje naar hem opkeken, terwijl hijzelf het tafeltje als zitplaats had uitgekozen. „Dat is flauw", zei Bart. „Eerst was je gloeiend voor, net al? wij, en als ons plan dan eindelijk uitgevoerd kan worden, stop je". „Dan had je het dadelijk moeten zeggen", viel Kees bij. „Dan waren we er niet aan begonnen We hebben toch warempel niet voor niets die ouwe boot zo netjes opgekalefaterd en zo zuinig gespaard en geschraapt om die gammele buiten boord-motor te kopen". „Daar hebben jullie gelijk aan, maar..." „En wat moeten we nu met de boot doen?", viel Bart hem in de rede. „Die kunnen we toch niet alsmaar verstopt houden. Ik vind het eer, echt misselijke streek van je- en ik had gedacht dat we meer op je aan konden Je hebt het altijd over kameraadschap, maar als het er op aan komt, ho maar; dan ben je niet thuis". Met een nijdig gezicht sprong hij overeind en ging op zijn ellebogen uit het raam hangen, terwijl zijn voeten een woedende roffel schopten tegen de grauwgepleisterde muur. „Nou, als je niet mee wilt", ging Kees verder, „dan laat je het; maar Bart en ik gaan. Als jeblieft!" Kalm was Bram, onder die stortvloed van ver wijten, van zijn onsoliede zitplaats gezakt, en ter wijl hij onverstoorbaar door zijn donkere haardos streek, had hij zijn vrienden rustig laten uitspre ken. „Als ik nou ook eens wat mag zeggen", begon hij, „dan zullen jullie misschien anders Rhijn over me denken. Kijk es, jullie weten allebei heel goed, dat ik het reusachtig zou vinden om er met de boot tussenuit te piepen, met z'n drie- en, en een paar weken in Antwerpen en zo rond te zwerven. Vooral als we, zoals we hadden afgesproken, een briefje achterlaten voor onze ouders, zodat ze weten waar we naar toe zijn en ze zich niet ongerust hoeven te maken Maar..." en bij deze woorden greep hij de beide andere samenzweerders bij hun schouders, „jul lie weten net zo goed als ik, dat er binnenkort misschien wel oorlog is, met Duitsland. Gister avond hoorde ik meneer Rijk nog tegen vader zeggen: „Let eens op, collega, voor we een paar maanden verder zij/:, 7'tten we midden in de ellen de". Nou, en stel je nu eens voor, dat het ge beurt, terwijl we in België zijn! Dan kunnen misschien geeneens meer naar huis toe komen en onze ouders zullen in doodsangst over zijn". „Oorlog, oorlog", smaalde Bart. „Geloof toch niks van! Denk je dat de moffen ons zullen aanvallen? We hebben ze toch niks gedaan? trouwens, ze hebben toch altijd beloofd ons mpt rust te laten. Dat stond vorige week nog in de krant. Heb ik zelf gelezen". „En gelóóf jij dat dan?" voer Bram opeen? vinnig uit. „Geloof jij dat dan? Ik geloof meneer Rijk meer. Die is niet gek, en die ziet het niet zo mooi in! Trouwens, wie doet het nu nog wel? Iedereen denkt, dat het vroeg of laat mis gaat. Heus, jongens", en Brams stem werd opeens veel zachter en zó ernstig, dat Bart zich van het venster afkeerde en onwillekeurig met aandacht naar de woorden van zijn kleine vriend luisterde, „we kunnen het beter niet doen. Ik zie er narig heid van komen. Hebben jullie Zondag niet ge hoord hoe ernstig de dominee gebeden heeft om ons land voor oorlog te bewaren?... Laten we verstandig zijn. We kunnen toch best even af wachten, en mochten de mensen zich voor niet? hebben bang gemaakt, dan kunnen we toch al tijd nog ons plan uitvoeren"... „Dus jij denkt..." zei Bart, maar hij hield op eens op, en keek peinzend naar buiten. „Wat wou je zeggen?" vroeg Bram. „Als er dan zoveel kans is op oorlog, dan is het maar het beste, dat we maar weer zo gauw mogelijk naar Indië terug gaan". „Nou je het zegt", kwam Kees ertussen, „heb ik gisteren jouw en mijn vader daarover horen praten. Jouw vader had het over het bekorten van zijn verlof!" ,,Zie je nou wel!", riep Bram uit, „dat ik geen onzin verkocht!" „Dan weet ik een nog veel beter en mooier plan", juichte Bart. (Wordt vervolgd). van de Russische publicatie op een listisch standpunt te plaatsen en ze „Ten eerste moet men er altUd denken, dat er in Rusland censuur bestaat en dat alles wat gepubliceerd wordt met een doel gepubliceerd wordt» anders zou het in het geheel niet wereldkundig gemaakt kunnen worden Ten tweede wordt het tUdschrift News in de Engelse taal en niet in de Russische uitgegeven. Het is daarom voor buiten lands gebruik bestemd. Ten derde is het standpunt, dat i artikelen van het blad ingenomen wordt, volkomen in strijd met het standpunt, waarop de Russische binnenlandse pro paganda en radio zich plaatsen." „Het is volkomen duidelijk," zei Ache son, „dat „News" een onderdeel is van de Russische vredespropaganda-campagne, hü een Russisch wiegelied noemde, dat gezongen wordt om het Westen zUn krachtsinspanning te doen verminderen. (ADVERTENTIE) Vele huisvrouwen besteden thans hun kostbare koffiebon zodanig, dat zij er als ware een extra rantsoen genoegen beleven Zij besteden deze bon n.l. Niemeijer's pittige Paarsmerk-koffie, heerlijke krachtige koffie, waarvan u extra kunnen genieten, doordat zij tevens ongemerkt sparen voor het prach tige ,.Safira"-tafelgerei! Dit, door cn door vlekvrije, tafelbestek is een bezit van blijvende waarde en een sieraad voor Uw tafel. Verdubbel dus de waarde van Uw koffiebon en vraag uitsluitend Niemeijer's koffie, écht om „dubbel" van te genieten Ook op de pakjes Niemeijer's Gala- en Princess-thee bevinden zich waardebon voor het „Safira"-tafelbestek. aag aan Niemeijer-Groningen om een geïllustreerde geschenkenlijst. Deze wordt U dan franco toegezonden.Gram Lekker is geen luxe! Het ligt voor de hand. dat U in deze tijd graag koude scholels op tafel brengt. Er zijn immers volop toma ten en komkommers en U hebt wel bijna dagelijks restjes, die uitstekend ge schikt zijn om koud te ver werken. Dal is bijzonder smakelijk te doen mei De Gruylcr s mayonnaise. Werkelijk een heerlijkheid en een groot gemak De Gruyler's mayonnaise kunt U krijgen in potten van 85 en 150 cent. Deze delig in het gebruik en bovendien zorgl 10% kor ting ervoor, dal lekker geen luxe meer is. Neem eens de proef met een potje! Het lied der aethernolven i VRIJDAG 20 JULI 1951 I HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7,18 Gram. 8.00 Nieuw» f .18 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw 9 00 Gram F VPRO: 10.00 „Thuis", causerie 10.05 Morgen- f wijding VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor da f. i Sopi i piar 11.00 1 11.20 Gram. 11.30 Orgel er 1200 Dansmuziek. 12.45 Spo s 1.15 Mededelingen 1.20 Ork 200 Kookpraatje. 2 20 Kamei 3.00 Voordracht 3 20 Gram VARA: 4 (X 30 Voor de jeugd 5 00 Kamerkoor 5 20 Mu- ikale causerie. 6 00 Nieuws. 6.15 Felicitatie». 45 „Denk om de bocht" 7 00 Pianospel. 10 Spreekuur voor emigranten VPRO: 7 30 lij Amerika en Europa", causerie. 7 50 Berich- W ;n 8 00 Nieuws. 8.05 Boekbespreking. 8 13 :ram 8 30 „Benelux" causerie 8 40 ,,D# :odsd!enstige ontwikkeling in de jeugdja- »n". causerie. VARA: 9 00 Verzoekprogr. j 15 Buitenlands weekoverzicht. 10.00 Lichte luziek. 10.25 Gesproken portret. VPRO: 10 40 10.45 Avondwijdin VARA: 1.00 10.45 Avondwijding. 11 15—12 00 Kamer- jA HILVERSUM II. 298 m. T KRO: 7 00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- peel ek 7.30 Instrumentaal septet. 7.45 Morgen- L ebed. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de uisvrouw. 9.35 Radio Phllharmonlsch Or- In est. 10 15 Symphonette-orkest. 11.00 Voor S® e zieken. 1140 Instrumentaal ensemble. Plel Nieuws.klein koor en solisten. 12.03 Gram. f® 2.33 Gram. 12 55 Zonnewijzer 1.00 Nieuw». P®"? 25 Gram. 1.45 Voor de vrouw 2.00 Zang en JjL iano. 2 25 Promenade-orkest 3.00 Gram. am 4.00 Voor de zieken 5 00 Voc 5.15 Kinderkoor 5 45 Muzikaal me- fen 6 22 Kath. signaal en Indon. com- giet r. 6 30 Lichte muziek 6 50 Ronde van heri ijk. 7 00 Nieuws. 7.15 Regeringsultzen- lat Verklaring en toelichting 7 35 Licht# joel 7 48 Kath. signaal en politiek over- Ben B.00 Nieuws 8 05 Opera-concert. 9 00 *8" halfui 9.35 Kor 9.56 „Opbouw in Liefde", causerie. 10 05 Metro- ole-orkest. 10.35 „Als die van Ons", klank- eeld. 10 45 Avondgebed. 1100 Nieuws 1113 imusementsmuziek. 11.40—12 00 Lichte muz. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Amusementsmuziek 12 30 Voor de ar- O; elders 1.00 Nieuws. 1.10 Gram. 1.55 Sport. Bari 00 Orkestconcert. 3.00 Critieken. 3.45 En- G else muziek. 4.30 Transatlantic Quiz. 5 00 Am: 'oor de kinderen. 6 00 Nieuws. 6.15 Sport. Ned 20 Gevarieerde muziek. 7 00 Hoorspel. 7 20 Bi lansorkest en solisten. 7 40 Causerie 8.00 Ami Populaire muziek. 9.00 Nieuws 9.15 Cause- filb 9 30 Gev. progr. 10.00 Viool en piano. F 15 Parlementsoverz. 11.00—11.03 Nieuw», Was ENGELAND. BBC Light Programme. t?n" 1500 en 247 r 2.00 Amusementsmuziek. 12.30 Voor de ar- q. ders 12 55 Sport 1.35 Gram 145 Voor de pve uters. 2.00 Voor de vrouw. 3 00 Dansmu- c. 3.30 Sport 3.45 Lichte muziek. 4 15 „Mr« S e's Dagboek" 4 30 Verzoekprogr 5.00 Ar- desorkest. 5 30 Amusementsmuziek. 6 00 Q >rt. 615 Latijns-Amerikaanse muziek. 6.45 G jrspel. 7 00 Nieuws. 7 25 Sport. 7 30 Fan- Ey. f muziek. 8 15 Discussie. 9.00 ..Itma" 9.30 C. zoekprogr 10.00 Nieuws 10 20 Dansmu- «re(j c. 11.00 Voordracht. 11.15 Lichte muziek, beri 6-12 00 Nieuws kaa 15 Klas 12 32 Omroepork. 1.00 Nieuws. 2 00 Operettemuziek. 2.45 Ka- 10 en 3.45 Gram. 4 00 Gram. muziek. 5 00 Nieuws 5 10 Or- .00 Operamuziek. 6.10 Voor dracht. 6 20 Gram 6 30 Voor de soldaten. 7 00 iws. 7.30 Filmmuziek. 7 50 RadiofeuiUe- 8 00 Omroeporkest en soliste. 9.00 Gram 9.15 Zang en plano. 9.50 Gram 10.00 Nieuws. ).15 Jazzmuziek. 10.45 Balletmuziek. 11.00 leuws. 11.05—12.00 Kamermuziek. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest. 1,00 Nieuws 1.10, 1.30, 30. 4.30, 5.10, 5 30 6.30, 7.00 en 7.30 Gram. 7.45 Nieuws 8.00 Omroeporkest. 9 00 en 9,30 .00 Nieuws. 10.10 Strijkkwartet 10.45 5 Nieuws. 11.00 Gram .155 Nieuw»

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2