Jlieuwe jui itsrl) (fouraitl L Hevige woelingen in Teheran De besprekingen te Kaesong werden in gunstige sfeer hervat Toch graven Roden zich in ten Zuiden van de neutrale zone Wil Franco met de Ver. Staten en West-Europa samenwerken? 't Franse leger was herboren door grootse parade Zwaarste overstroming in historie der Ver. Staten Wist U Eigengereid MAANDAG 16 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfreien .Stantoasticfj is zhebleata «nyn hert la Ugjjenspott" Twee en dertigste jaargang No 9276 Ridgway's houding had succes HET GEBIED van de conferentie te Kaesong is thans geneutraliseerd en gedemilitariseerd. Tussen generaal Ridgway en de Noordelijken bestaan thans geen wrijvingen meer over de voorwaarden, waaronder de besprekingen zullen worden gevoerd. Zoals wij Zaterdag nog in eer deel onzer edities hadden vermeld, hebben de Roden de eisen van gene raal Ridgway op alle punten aanvaard. Als gevolg daarvan vond reeds een besprelange plaats en vanmorgen heeft 't convooi der Verbondenen het vooruitgeschoven bestandskwartier al weer verlaten op weg naar Kaesong. Maar... volgens Reuter, zijn onderdelen van tenminste een Noordelijk regiment bezig zich ten Zuiden der overeengekomen neutrale zone in te graven, terwijl de onderhandelingen hervat zijn. Ten Noorden van de Imjin wordt melding gemaakt van luchtgevechten. De Amerikaanse vice-admiraal Turner Joy, ihoofd van de delegatie der Verbon denen, had voorgesteld: 1. De weg naai Kaesong open te houden voor onbeperkt gebruik door de delegatie der Verbon denen, zonder dat vooraf aanzegging be hoefde te worden gedaan. 2. In het ge bied met een straal van 8 k.m. rond Kaesong slechts een minimum aantal manschappen te legeren van de militaire politie. 3. Het personeel, nodig voor de beveiliging der conferentieplaats, zijnde een gebied met een straal van 800 meter rond het gebiuw, ongewapend te laten. De Noord-Koreaanse generaal Nam II ds met deze voorsteUen accoord gegaan. De delegatie der Verbondenen bestond bij de eerste conferentie, na de Impasse, uit 87 personen, met inbegrip van 20 oorlogscorrespondenten, die in 18 voer tuigen naar Kaesong waren gekomen. Het zijn 13 3Amerikanen, 3 Britten, Fransman, een Chinese nationalist, Zuid-Koreaan en een Nederlander. Onze lezers zullen begrijpen, dat de enige Nederlandse journaUst, die recht streeks de besprekingen over een „staken van het vuren" bijwoont, onze speciale correspondent Alfred van Sprang is, wiens uitstekende reportages up to date mogen worden geacht. De lezers van ons blad ontvangen dus dit uiterst belang rijke Korea-nieuws uit de eerste hand. Het gezelsohap oorlogscorrespondenten, w.o. onze Van Sprang, werd begroet door drie keurig geklede Noord-Koreaanse jongemannen en een meisje, dat als tolk fungeerde. Toen de persfotografen haar poogden te fotograferen, rende zij echter „schroomvallig'' weg. - Kort nadat de gedelegeerden der Ver bondenen waren gearriveerd, verscheen ook de delegatie der communisten. Noord-Koreanen, in hoge laarzen kleurige uniformen, liepen statig langs de rijen der Westelijke journalisten, ge volgd door hun Chinese collega's ir grauwe uniformen. De Zuid-Koreanen blijven demonstre- Morgen regeert Boudewijn Koning Leopold doet vandaag afstand Zijn laatste koninklijke toespraak De katholieken bladen in Brussel in Vlaanderen hebben weemoedig ge stemde afscheidsartikelen aan Koning Leopold gewijd. Aan de vorst wordt dank gebracht voor de opoffering, die hij zich getroost heeft, om door het neerleggen van zijn Koningschap de vrede in het land te herstellen. Vandaag was een torische dag aangebroken. Om 11.30 verliet Koning Leopold het kasteel Laeken om zich naar het Kon. paleis te Brussel te begeven, waar de plechtigheid van de troonsafstand plaats vindt. Dit is de laatste rit door de hoofdstad, die Leo pold de Derde als Koning der Belgen maakt. Ten paleize ondertekent hij kort na 12 uur de afstand van de troon. Ten aanhore van 200 parlementsleden en ge nodigden houdt hij zijn laatste Koninklij ke toespraak, waarin hij de Belgen zijn zoon Boudewijn als nieuwe Koning zal aanbieden. Aanhangers van de scheidende Koning brachten hem Zondagmiddag nog een kleine bloemenhulde bij het Laekense Koningsverblijf. Van enige grote huide demonstratie werd op uitdrukkelijk ver zoek van Koning Leopold afgezien. De communisten houden vandaag en mor gen meetings, ondanks het feit, dat deze protest-demonstraties verboden zijn. Het Rode partijorgaan verkondigde op de ochtend van de troonsafstand de leuze „weg met de monarchie, leve de Repu bliek". De politie houdt een waakzaam oogje in het zeil. Circa 8000 man ven het Belgische leger zullen mede opgesteld zijn langs de route, die de nieuwe Koning na de plechtigheid in het parlement te Brus sel zal volgen. Generaal Cramer bij ongeluk gedood Zaterdagmiddag heeft een verkeers ongeluk op het Stationsplein te Vlissin- gen het leven gekost aan de 73-jarige gepensionneerde luitenant-generaal van het K.N.I.L. H. A. Cramer uit Den Haag. De generaal was juist met zijn echt genote met de provinciale boot uit Bres- kens aangekomen en had de werkzaam heden aan het Stationsplein bekeken. Zonder voldoende op het verkeer te let ten stak hij de weg over, juist toen een bus van de Stoomtram Walcheren achter uit reed om te keren. De chauffeur heeft gekeken of de weg veilig was. De ge neraal werd aangereden en was op slag dood. Gistermiddag is een 84-jarige oude man op de hoek van de Beethovenstraat en de Gerrit van der Veenstraat te Amster dam tegen een tram opgelopen en kort daarop aan de verwondingen overleden. Vanmorgen is op de Hemweg te Am sterdam een motorrijder in volle vaart tegen een stilstaande auto gereden. De man was op slag dood. ren. In Poesan werd een betoging houden tegen een wapenstilstand aar 38ste breedtegraad. Men riep in koor „naar de Jaloe" (deze rivier vormt de grens tussen Korea en Mandsjoerije) Amerikaanse autoriteiten hebben ge waarschuwd, dat dergelijke demonstraties het vlotte verloop der besprekingen be moeilijken. Wat de krijg betreft. Amerikaanse superforten deden ruim 100 ton bommen werpen op Noordelijke stellingen. Er zijn enige mutaties in de legerleiding der Verbondenen. Generaal Almond keert terug naar Amerika en wordt verva door generaal-majoor Clovis Byers. Óok generaal Bradley krijgt een functie Washington. Voor de tweede keer Dochter van Stalin getrouwd Met veel praal op reis door satellietstaten Maarschalk Stalin's enige dochter Swetlana maakt een huwelijksreis door Oost-Europa, na de sprookjesachtigste Russische bruiloft sinds de dagen van de Tsaren, zo bericht de Londense „Sunday Express" uit Stockholm. De 27-jarige Swetlana Stalin zou op 7 Juli hertrouwd zijn met Mihail Kaganowitsj, kolonel in het Rode Leger en zoon van Lazar Kaganowitsj, minister van In dustrie en lid van het Polit-buro. Het bruilofftsfeest, dat 14 dagen ge duurd moet hebben, zou een millioen gulden gekost hebben. De bruidsjapon van zilver lamé bezet met veelkleurige kostbare Kaukasische stenen en gouden kralen zou eveneens een millioen gul den gekost hebben. De Russen zouden er prat op gaan. dat de Oosterse pracht en praal, die tijdens de huwelijken van de Sjah van Perzië en van koning Faroek van Egypte ten toon gespreid zijn, werd overtroffen. De huwelijksreis gaat van Praag ovei Boedapest, Boekarest en Sofia naai Warschau. De communisten in de hoofd steden van de satellietstaten hebben op dracht gekregen kosten noch moeite te sparen om de jonggehuwden een groots welkom te bereiden. Vanuit Kaesong komen nu weer gunstiger berichten over de wapenstilstands onderhandelingen. Op deze foto ziet men enige Noord-Koreaanse en Chinese communisten, die deelnemen aan de besprekingen. V.l.n.r. luitenant-kolonel Kim van het Noord-Koreaanse leger; kolonel Chai van het Chinese com munistische leger en kolonel Chang van het Noord-Koreaanse leger. De per soon geheel rechts is onbekend. Op weg naar de democratie Bezoek van Amerik. senatoren inzake Spanje's behoefte aan militaire steun Acht Amerikaanse Senatoren van de „Commissie voor buitenlandse betrekkin gen", die momenteel een bezoek bren gen aan Europa, teneinde een onderzoek in te stellen naar de behoeften van West-Europa aan hulp voor hun defensie hebben ook een onderhoud gehad met generaal Franco. Volgens A.P. zal Franco nog deze week een nieuw kabi- vormen, om de betrekkingen met de democratische wereld nauwer aan te Generaal Franco heeft verklaard, dat Spanje de relaties met de democratische wereld wil verstevigen, speciaal die met de Ver. Staten. Spanje is bereid een rol te spelen bij het verzet tegen ag- gressie, mits Amerika het steunt econo misch en militair. Dit laatste houdt in. Meest bewonderde mannen: Churchill nog altijd bovenaan Nummer 6... Lieftinck Churchill is sinds vele jaren in Neder land de meest bewonderde man. Sinds 1947 heeft het N.I.P.O. jaarlijks de vraag gesteld: „Welke van alle nu levende man nen leden van de Kon. Familie uit gezonderd bewondert U het meest?" Vorig jaar haalde Churchill 14 procent; thans maar 7!i procent. Na hem volgen: Mac Arthur (die vorig jaar nog niet op de lijst voorkwam, Drees (vorig jaar op de tweede plaats), Truman, Eisenhower (die van de 8e naar de 5e plaats klom), Lieftinck, Albert Schweitzer, de Paus, Johan Bodegraven nieuweling vanwege Haak-In) en Philips Sr (die ook voor het eerst in de lijst staat). Stalin stond in 1947 met 6 pet op de tweede plaats. In 1948 stond hij nog met 31.-: pet op de 5e plaats. In 1950 met 1 pet op de 6e plaats. Nu haalde hij min der dan 1 pet en komt hij niet meer op de ranglijst voor. Als verdacht van diefstallen in twee R.K. pastorieën te A'dam en Haarlem i Noordwijk aangehouden de 29-j. kell- c A. A. R. De buit in Haarlem be droeg enkele honderden guldens. het zenden van wapens. Als plaatsver vangend staatshoofd, wordt de kapitein ter zee, Luis Carero Blanco genoemd. Franco zelf blijft staatshoofd. Uit Washington verluidt, dat admiraal Foster Sherman, chef van de marine staf, mede een bezoek aan Spanje zal brengen. De politieke toestand in Spanje is te Madrid het ondewerp van de dag. Er is sprake van nieuwe ministers en slechts vier van het oude kabinet zou den, volgens Ass. Press, aanblijven Uiteraard verdient een en ander nog na dere bevestiging. Parijs in het teken van 14 Juli Publiek werd met 150 luidsprekers op de hoogte gehouden „QUATORZE JUILLET", dc Franse nationale feestdag, is Zaterdagmorgen ingezet met een militaire parade over de Champs Élysées, van een omvang en een luister zoals men sinds de bevrijding niet meer had meegemaakt. Ruim een uur lang trokken detachementen van alle wapenonderdclcn met marsmuziek en vlagvertoon over het plaveisel, dat aan beide zijden was omzoomd door een haag van tien duizenden kijkers. Hoewel het merendeel der wapens, die blonken alsof ze zc de fabrieken kwamen, van buitenlands maaksel was, vielen er ook enkele opmer kelijke Franse proto-typen waar te nemen. En dit, gevoegd in het indrukwekkende beeld van het geheel, heeft er toe geleid dat men de 14de Juli van 1951 beschouwt als: de dag van de hergeboorte van het Franse leger. De officiële tribune was geheel bezet door regeringsleden, legerchefs en bui tenlandse diplomaten, onder wie de Sow- jet-ambassadeur Pawlow en zijn Ameri kaanse collega Bruce. Toen klokslag half- tien de parade werd ingeluid door en kele groepen straalvliegtuigen voorafge gaan door het Franse proto-type „Mystère". Nauwelijks was het hoogklin kende rumoer van de lucht, of daar trok reeds de infanterie in strakke gelederen voorbij. Een groot deel hiervan was ge stoken in het nieuwe waterdichte uni form met wijde pantalon. Achter in de secties der gevechtsgroepen zag men een zeer modern anti-tankwapen meedragen. Vlak achter de Infanterie vloog een auto-giro-toestel. By de eretribune raak te het even de grond, hetgeen tot eer niet op het programma vermeld inter mezzo leidde. De horizontale schroef veroorzaakte zulke windstoten, dat kele toeschouwers de hoed van het hoofd vloog, terwijl de hoge gasten op de tri bune met het grijze stof van de weg be poederd werden. Met donderend lawaai rolden vervol gens de gemotoriseerde en geblindeerde wapens aan. Lichte en zware tanks, ge pantserde auto's, zwaar geschut op wie len, waarvan de loop een trage saluui- beweging maakte. Nieuwe Franse „jeeps" en snelle verkenningswagens het ge heel besloten door drie proto-type van Franse tanks van 50 ton, welke men hier gelijkwaardig noemt aan de laatste Rus sische „Stalin-tanks". Het publiek, dat zichtbaar onder de indruk was van deze demonstratie, werd via 150 Philips luidsprekers op de hoog te gehouden van de afwikkeling van het programma. Na afloop werd op het Élysées door de president der republiek, Vincent Auriol, en door de minister van Kaasprijzen met 8 cent per kilo gedaald De prijzen voor kaas zijn in de afge lopen week, vooral in Zuid-Holland, in snel tempo gedaald. De prijzen voor de eerste soort volvette liepen terug tot ongeveer ƒ2.13ƒ2.22, hetgeen een achteruitgang van ongeveer 8 cent per kilogram betekende. landsverdediging, Jules Moch, een ceptie gehouden voor de eregasten. De Franse kabinetsformateur Maurice Petsche heeft Zaterdag geen 14e Juli ge vierd. Hij poogde als kabinetsformateur, zoals hij zeide „de onverzoenlijken te verzoenen". Hij sprak met Johaux van de Arbeiderspartij, die hogere belastin gen en lagere prijzen eiste, met Dulin, voorzitter van de Landbouwcommissie in de Senaat, die hogere prijzen vroeg en met Gingembre. voorzitter van de Ver eniging van Klein-industriëlen, die lagere belastingen wenst. Zaterdag organiseerde de hard draverijvereniging Westland in Wateringen paardenraces, waar voor grote belangstelling bestond. Trouwens, voor de liefhebber van de paardensport was het hier dan ook een paradijs.' Een der span nende Beatrix kampeerde op Schouwen-Duiveland Prinses Beatrix kampeerde vorige week met haar schoolklasje, onder leiding var haar onderwijzers in Haamstede. Vrij wel ongestoord door de bevolking kon het clubje genieten van het vele na tuurschoon op Westelijk Schouwen. Er werdey uitstapjes gemaakt naar de om geving. o.a. een tocht op de Oosterschelde en een bezoek aan Zierikzee. Nieuwe Rijndam voor 't eerst naar New York Vanmiddag is het nieuwe s.s. Rijndam van de HollandAmerika Lijn uit terdam vertrokken voor zijn eerste laar New York. Het schip was geheel 'olgeboekt en er reizen om. 350 Duitse studenten en scholieren mede, die op uit nodiging van Amerika een half jaar tot een jaar in de Ver. Staten zullen ver blijven. In de komende maanden gaan er nog 450 Duitse jongelui met de Veen- dam en de Rijndam naar Amerika. Schacht reist per K.L.M. Hjalmar Schacht zal in de nacht var. 18 op 19 Juli a.s. niet de K.L.M. uit Rome naar Indonesië vertrekken. Nationale ramp in Amerika Branden met hevige ontploffingen, nadat het verzwelgende water binnendrong Nadat gedurende het weekeinde, het water der gezwollen rivieren in de Kan sas-vallei de gelijknamige stad op fatale wijze overstroomde, ontstonden er ont zettende branden, die de overstroming het karakter deden aannemen van een „nationale ramp". Zevenhonderd leden van reddingsbrigaden stelden alles ii werk om de kracht-, water- en licht voorziening te behouden. Met man en macht werd gezwoegd om de waterke ring voor bezwijken te behoeden. Maar het water steeg af en toe tot enkele de cimeters van de top. Met een smalspoor van een honderdtal kipkarren werd grond naar de bedriegde plaats gevoerd, waar arbeiders zandzakken gereed maakten. Na uren hard werken was de dijk drie meter opgehoogd. Twee zware ontploffingen veroorzaak ten branden op enige afstand van dt brandende olie op het water, welke sinds de vorige week reeds vijf blokken in dustrie-gebouwen had verwoest. Deze branden ontstonden toen een reusachtige petroleumtank losraakte en in aanraking kwam met een vonkende hoogspannings kabel. De tank dreef brandend een pe- troleumopslagplaats binnen en bracht DAT wegens pseudo-vogelpest ii, Oostzaan thans weer 80 kippen van A de lange en 270 van A. Onrust zijn ver nietigd. DAT een brand in de villa Oranje singel 36 te Nijmegen gisteravond vooi duizenden guldens schade aanrichtte in textielgoederen, die bestemd waren de Vierdaagse. DAT evenals Stokowsky een partituur, de Britse filmspeler Michael Redgrave een deel van zijn garderobe, waai hij in A'dam moest voordragen, thuis had laten liggen en de KLM het ook voor hem in orde maakte. DAT het nieuwe weggedeelte tussen Leimuiden en de Ringvaart, een schakel in de route GoudaAlphen a. d. Rijn Amsterdam, begin Spt. gereed komt. DAT 36 gemeenten vee en zuivel zul len sturen naar een op 1 Sept. in Gouda te houden regionale tentoonstelling, en 180 ruiters zullen deelnemen aan een historische hippische optocht en een openluchtspel. DAT de viering van het jaarlijkse bloemenfeest te Haarlem Zaterdag is be gonnen met de intocht van de bloemen- koningin en het hoogtepunt Vrijdag een Westfriese boerenbruiloft zal zijn. DAT 52 brandweercorpsen Zaterdag in tegenwoordigheid van o.a. comm. Kesper te Vlaardingen wedstrijden hebben ge houden t.g.v. de opening van de nieuwe brandweerkazerne aldaar. DAT aan de postdirecteur J. v. d. Brug te Brielle op zijn verzoek m.i.v. 1 Sep tember eervol ontslag is verleend. DAT staatssecr. Muntendam Zaterdag het nieuwe medische paviljoen van sanatorium voor been- en gewrichts-tbc Julianaoord te Laren (N.-H.) opende. DAT J. F. Ch. Dix te Heemstede, een bekende bloembollenkweker (voorz. Ned. dahliaver. en vice-voorz. van de Ned. gladiolusver.) Vrijdag 70 j. wordt en dar in het Krelagehuis te Haarlem wordt ge huldigd. DAT gebieden rondom Texel, ten Wes ten van IJmuiden en bij Petten verbo den zijn verklaard voor de luchtvaart, en voor zover ze niet vallen onder het rijksgebied (Noordzee) gevaarlijk zijn verklaard wegens schietoefeningen. DAT op 20 en 31 Juli van 9 uur v.m. tot zonsondergang te Petten schietoefe ningen worden gehouden. DAT kunstmatige inseminatie volgens het Fries Rundveestamboek zeer voor zichtig moet worden behandeld, hoewel de k.i. wel gebruikt kan worden als ge neesmiddel tegen de thans heersende ziekte der besmettelijke verwerping. DAT de leden van de Kennemer zweef- vliegclub in hun vrije tijd een Grunau- Baby-toestel hebben gebouwd. DAT de controle op de Zaterdagavond gehouden autoralley van Venlo, Zwolle. Zaandam en Breda naar Rotterdam, t.g.v. het 40-jarig bestaan van het district Rot terdam van de Ned. Padvinders, were vergemakkelijkt door vier zendinstalla- ties van de Ver. voor exper. radio-onder zoek. DAT 20 grote zakenlieden uit New Orleans in September West-Europa be zoeken en vermoedelijk van 1215 Sept. in ons land vertoeven, waar ze ook een bezoek aan Den Haag brengen. DAT de Staf van de bevelhebber van de 3e mil. afd., tevens commandant van de groep Zuid, gen.-maj. J. A. A. Sitzen, wegens de reorganisatie van de Kon. Landmacht in Jan. a.s., zal worden over geplaatst van - Breda naar Den Bosch. DAT vanmorgen in R'dam het 7000ste schip van dit jaar binnenliep (vorig jaar kwam' het 7000ste op 25 Juli). DAT aan het oefensmaldeel V, dat binnenkort onder bevel van commandeur F. T. Burghard haar oefenreizen in de Europ. wateren zal hervatten, dezer da rn een derde fregat wordt toegevoegd. DAT de prijs voor 1951 van de Ned. Exlibris-kring is toegekend aan Pam Rueter, mevr. E. Reitsma-Valenga de 2e prijs kreeg en H. D. Voss de 3e prijs. DAT de aardappelkweker R. J. de Vroome uit Assen t.g.v. zijn 75e verjaar dag benoemd is tot ridder in de orde in O N. DAT min. P. J. R. Hilton van de Australische staat Queensland in ons land is aangekomen om op uitnodiging een Utrechtse firma, die montage woningen in Australië gaat plaatsen, een studiereis door Nederland, Duitsland Oostenrijk en Italië te maken. DAT de R.-K. Bond voor het Gezin in Maastricht protesteerde tegen de z.i. slappe houding van de K.V.P. ten op zichte van de gezinspolitiek der regering al streven naar een kwaliteitszetel voor het gezin in de Tweede Kamer. olie en naphtaline tot ontploffing. Alle brandweerlieden werden genoodzaakt zich uit het overstroomde gebied terug te trekken. Het vuur vrat zich een weg door een geweldig blok zakengebouwen. Vrijwilligers stonden de, totaal over werkte, brandweerlieden bij in hun moei lijke taak. Zaterdagavond was een nieuwe dijk van de Missouri-rivier doorgebroken, waardoor nieuwe stromen modderwater zich over de, van water uit de Kansas rivier blÉtok staande stad, uitstortten. Het aantal omgekomenen wordt op 17 ge schat. Uit alle delen der Ver. Staten ko men aanbiedingen voor hulpverlening. Een bedrag van 15 millioen dollar is ter leniging van de ellende en nood toege- President Truman heeft de stad omgeving tot „getroffen gebied" klaard. Amphibie-vliegtuigen, helicopters en vaartuigen opereren in het stroomde gebied om kleding, dekens, voedsel en genesmiddelen te verstrekken. De schade wordt geraamd op meer dan 500 millioen dollar. TN ZIJN NUMMER van Zaterdag heeft Het Parool ons opgediend een breed- ademige verklaring van de heren Burger, Vorrink en Donker (drie prominente Nederlandse socialisten, schrijft het blad zelf), die blijkbaar geacht worden te zijn de leidinggevende figuren op politiek ge- gebied binnen de P.v.d.A. een vreemd stuk proza gewor den. Eerst wordt verteld, wat er na de oorlog in Nederland is gebeurd: puin- en daarna de opbouw. Die op bouw blijkt dan nader te bestaan uit: geldzuivering, oorlogsschadevergoeding, woningbouw „een bescheiden poging tot sociale rechtvaardigheid." Moeten we de verklaring van dit drie manschap geloven, dan is het werk in middels volbracht. Wat b.v. de woning bouw betreft, hadden we zelf die indruk ir men kan zich natuurlijk ver gissen. En wat de sociale rechtvaardig heid betreft, meenden we, dat we nog altijd zo'n beetje in het stadium van de noodregelingen zaten. Maar toegegeven: i bescheiden poging" stelle men ook niet al te hoge eisen. Hoe dat zy, Korea, aldus de verklaring an het driemanschap, heeft alles weer in het wankelen gebracht Men denke daarvan niet gering: „Laten wij niet po gen te beschrijven, wat het Drees gekost heeft, dat juist hij het Nederlandse volk 5 pet consumptiebeperking moest vragen, nog wel voor bewapeningsdoeleinden!'' rPOCH wij volgen nog altijd het ■*- socialistische betoog leek laatste lijk op het gebied van de samenwerking alles niet ongunstig. De vyf grote poli tieke partijen hadden een program aan vaard om de nieuwe last op te vangen. Verder was er de verklaring van de werk geversorganisaties, dat zy tot offers be- Maar over de ervaringen tijdens de jongste belastingdebatten zijn de drie heren wel zeer teleurgesteld. Zij willen nog wel toegeven, dat de K.V.P. ten slotte juist standpunt heeft ingenomen. Maar „Oud en de zijnen" staan er in deze verklaring slecht op. Men stelle zich ook Zelfs het stellen van de kabinets kwestie vermocht hen niet tot een andere houding te brengen." Op deze wijze, aldus de verklaring, is de V.V.D. tegelijk oppositie en regering de heer Stikker is andermaal in een onbehaaglijke positie geraakt. Met de heer Staf is het blykbaar weinig anders, want een deel van de C.H. fractie stemde eer tegen bepaalde belasting- ,Dit spelletje moet vandaag of mor gen barsten" (waarbij wij ten over vloede opmerken, dat wij ook voor deze beeldspraak geen verantwoordelijkheid dragen). OVER verantwoordelijkheid gesproken we lezen dan in deze socialistische verklaring, dat deze ervaringen voor de P.v.d.A. geen reden zullen zijn. haar ver antwoordelijkheidsbesef te laten varen. Het stuk loopt dan uit in een tamelijk eigengereide conclusie, welke hierop neerkomt, dat juist de P.v.d.A. zich van haar verantwoordelijkheid in dit tijdsbe stek bewust is. Wat de rest betreft, schijnt het er pover bij te staan. De K.V.P. wankelt tussen de K.A.B. en de ideeën van prof. Duyn- stee. „Oud reikt de hand aan elke poli tiek die leidt tot „pluk de armen, spaart de rijken." En door dit alles dreigt het beleid van de brede basis tot stuurloos heid te vervallen." Bestuurbaar, zo vernemen we dan, wordt ons land alleen, als er een bruik baar compromis kan worden gevonden tussen de aanhangers van het democra tisch socialisme en hen die de waarbor gen der vrijheid langs andere wegen zoeken. TfTAT ons in dit betoog (belangwekkend overigens omdat het duidelijk accentueert de tegenstellingen binnen de regeringspartijen) tegenstaat, is o.m. tweeërlei. In de eerste plaats doet het voorkomen, alsof de P.v.d.A. de enige vaste kern is overigens nauwelijks nog bestuur baar land. Alsof binnen haar gelederen geen tegenstellingen aan de dag treden! En alsof elke critiek op het regerings beleid zou betekenen, dat men het grote belang van de landsverdediging niet in ziet! Wat de landsverdediging aangaat, vol gen wij de groei der denkbeelden binnen de P.v.d.A. met belangstelling, maar voor het paladijnschap schijnt zij ons bepaal- delyk nog te onrijp toe. En wat in de tweede plaats ons in dit betoog tegenstaat, is dat het oproept tot samenwerking, nadat het eerst niets ge daan heeft om de sfeer te zuiveren. In tegendeel. van de standpunten dergenen bepaalde zaken anders oordelen dan dit driemanschap, wordt eerst een caricatuur gegeven en nadat over hen fiolen van toorn zijn uitgegoten, komt plotseling om de deur kijken de vraag aarhet compromis. Wat ons in deze socialistische verkla ring gegeven wordt, is ons aangekondigd ■fe I critische analyse van de poli tieke toestand in ons land." Het is in feite geworden een analyse, die zelf op verscheidene belangrijke punten de toets redelijke critiek niet kan doorstaan. En daarvan zijn wy op onze beurt, en ditmaal met méér grond, teleurgesteld. Generaal Ridgway fluistert tnce- admiraal C. Turner Joy, leider van de delegatie der Verenigde Natie», die in Kaesong de wapenstilstands besprekingen hervat, nog enige in structies in het oor. En dan „Good luck.'" Twintig staf-officieren van de In donesische luchtmacht zijn met een stu die-opdracht naar India vertrokken. (Advertentie) ONZE JUBILEUM VERKOOP WERD EEN SUCCES! Wy gaan hiermee nog door a.s. Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag. KANTOORBOEKHANDEL WEERBERICHT ZP Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met enkele overdryvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Iets warmer. (Opgemaakt te 10 uur), 4.392052; maan ondeg 2.02, op 20.37. 18 Juli VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1