Meutue geiterfft (Êaurant Massa-zang te Doorn Delegatie der V.N. tegengehouden op de weg naar Kaesong Maar de partijen zijn elkaar toch „dichter genaderd" Pleegde Poolse majoor aanslag op maarschalk Rokossofski? Prins Bernhard vloog Prinses Wilhelmina terug Wist II Windhoos ontwortelde dikste bomen in Limburg DONDERDAG 12 JULI 1351 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEME3 Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken miia fitrt in Twee en dertigste Jaargang No 9SS Surprise der Roden op Korea: DE DELEGATIE DER VERBONDENEN voor de onderhandelingen over een „staken van het vuren" op Korea, werd op de weg naar Kae song door een gewapende wachtpost tegenhouden. Aan vice-admiraal Turner Joy en de andere leden der delegatie werd de doortocht gewei gerd, aldus Reuter. Het was de eerste keer, dat de afvaardiging de reis over land maakte. De twee vorige keren werd de tocht per helicopter volbracht. De Amerikaanse admiraal gaf, volgens het hoofdkwartier der V.N. te Tokio, het convooi opdracht naar de linies der Verbondenen terug te keren. In een telegram aan de Noord-Koreaan- se generaal Nam II seinde Joy, dat een communistische wachtpost de weg naar Kaesong voor zijn motorconvooi had ver sperd. Hij verklaarde zich bereid naar Kaesong terug te keren, mits hij een ver zekering ontving, dat het convooi, met de persvertegenwoordigers, zou worden doorgelaten. Waarnemers te Tokio zijn van oordeel, dat de onverwachte terug keer der delegatie te wijten was aan moeilijkheden, bij het verkrijgen van doortocht voor de 20 verslaggevers der Ver. Naties. Reuter tekent hierbij aan. dat kort na het bericht over het tegen houden van het convooi, het hoofd kwartier te Tokio verzocht, dit sensatio nele nieuws in te houden. Eerst moest een nader onderzoek worden ingesteld. Het nieuws was toen echter reeds de wereld in. Ass. Press deelt mede, dat volgens een chauffeur van het wapenstilstands-con- vooi, het oponthoud plaats vond bij een Chinese controlepost ongeveer 8 km ten Zuiden van Kaesong. „Zij wilden ons niet doorlaten, voor zij iemand gevonden hadden, om ons te beschermen tegen guerillastrijders", aldus deze zegsman. Chinezen, zwaar bewapend, bevonden zich langs de gehele weg naar de con- trólepost. Bij de brug over de Imjin moest alle personeel van de Verbondenen de wapens afgeven en „zulks gaf je een raar gevoel". Inmiddels wordt er de nadruk op ge legd, dat de jongste besprekingen de „wapenstilstand" veel nader gebracht hebben, dan deze 24 uur geleden wa: Beide partijen naderen een accoord, e de communistische gedelegeerden tone zich „minder strak en minder formeel' De Verbondenen willen echter een gc demilitariseerde zone, die dichter bij de huidige militaire linies ligt. De eis tot terugtrekking der troepen uit Korea, zullen de Verbondenen vierkant van de hand wijzen. Wat de krijgsoperaties betreft, er waren Trumans adviseur naar Teheran Mossadeq roept Harriman een „welkom" toe De Perzische regering heeft gister avond het aanbod van Truman toch aan vaard, om diens speciale adviseur Averell Harriman, naar Perzië te zenden, ten einde het oliegeschil te bespreken. Dit besluit werd aan de Amerikaanse ambas sadeur, dr Grady, bekend gemaakt, tijdens een onderhoud aan het ziekbed van premier Mossadeq. Vermoedelijk zal Averell Harriman Zondag of Maandag in Teheran arriveren. Dit is dus gunstig nieuws. Minder gunstig is het feit, dat een lid van de Perzische olie-commissie in de Senaat meedeelde, dat indien er verder nog druk op Perzië zal worden uitge oefend, het land een uitweg zal zoeken, die „zeer ernstige gevolgen voor het Westen" zal hebben. Hierin ziet men een dreigement, eventueel de hulp der Russen te moeten inroepen. Wordt er geen oplossing gevonden voor de huidige impasse inzake de ontvangstbewijzen, dan moeten de raffinaderijen toch sluiten. Reeds is de, 15 man tellende, Britse 6taf van het olieveld te Gatsj Saran, waar de „Anglo Iranian" de bronnen heeft gesloten, vertrokken. De evacuatie aldaar wordt als een „proef" beschouwd en beide partijen kijken toe, wat ei voort zal vloeien. Ten aanzien van bezoek van Harriman is nog van belang, dat Mossadeq heeft verklaard: „De natio nalisatie der olie is een voldongen feit, maar ik stel het op prijs, Harriman in Teheran te ontmoeten voor een openhar tige bespreking". Israël overweegt een plan om 70.000 Joden uit Perzië per vliegtuig naar Israël te brengen. Er wordt haast achter het plan gezet, in verband met de slui ting van het Perzische consulaat-gene raal te Jeruzalem. Van schip verdwenen Drie Korea-vrijwilligers in Colombo gebleven (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang). Een nieuwe groep aflossers voor het Nederlandse bataljon is dezer dagen aan boord van het Amerikaanse troepenschip General Langfitt in Korea aangekomen. Het Nederlandse contingent bleek drie man minder te tellen dan toen het uit Nederland vertrok. Drie van de vrijwil ligers hebben namelijk in Colombo kans gezien van boord te gaan. Het schip moest zonder hen de reis vervolgen. Met een ander schip zijn ze thans onderweg De nieuwe troepen hebben zich on middellijk bij het bataljon gevoegd, dat zich achter de lijn in rust bevindt. Van werkelijke rust is echter geen sprake, daar men van de vroege morgen tot het donker bezig is met parades, inspecties en oefeningen. Een dergelijk overladen programma heeft de stemming van het Nederlandse bataljon allerminst goed gedaan. Men voelt zich meer recru- ten in een modelkazerne dan frontsol daten op rust. contacten in de omgeving van Korang- pori, dat in hetzelfde gevechtsgebied ligt ais Kaesong. De Amerikaanse luchtmacht kwam met 34 toestellen in gevecht met 30 „Migs" b(| de Mandsjoerijse grens. Er werden 3 communistische vliegtuigen vernietigd. Aanhouding gericht tegen de pers In de eerste Reuterberichten was vi klaard, dat vice-admiraal Turner Joy andere leden van de delegatie zelf, tegengehouden waren. Uit latere Reuter- telegrammen kan worden geconcludeerd, dat slechts leden van het „personeel" der delegatie en de persvertegenwoordigers zich in het convooi bevonden. Vast staat, dat Joy het convooi opdracht gaf, naar het vooruitgeschoven kwartier der V.N. bij Moensan, terug te keren. De misver standen betreffen hoofdzakelijk het ver trek der 20 persvertegenwoordigers, die voor het eerst van Kaesong uit, verslagen over de onderhandelingen zouden zenden. Admiraal Joy bevindt zich nog steeds te Moensan. De situatie is dus nog niet opgelost. Wijziging winkelsluiting Koopavond alleen op Donderdag Sigarenwinkels tot tien uur open Als koopavond, waarop de winkels tot tien uur geopend mogen blijven, zal de gemeenteraad straks uitslui tend de Donderdagavond kunnen aanwijzen. Dit heeft minister Al- bregts thans in een nader gewijzigd wetsontwerp op de winkelsluiting voorgesteld om nog verder tegemoet te komen aan de critiek van de Tweede Kamer. Zoals men weet, bepaalde het wets ontwerp voorts dat de winkels in som mige branches tot zeven uur in plaats van tot zes uur geopend mogen zijn. Doordat minister AJbregts ook op dit punt de Kamer ter wille is geweest, zal de gemeenteraad nu een uitzondering kunnen maken voor sigarenwinkels. Die mogen dan tot tien uur geopend blijven. Ook bleek de bewindsman bij nadere overweging bereid een facultatieve cantieregeling in de wet op te nei De gemeenteraad kan nu op verzoek van het bedrijfsleven voor een bepaalde groep winkels voor één of hoogstens tweemaal een week vacantie vaststellen. Aan de bezwaren van Joodse winke liers en Zevendedagsadventisten wordt tegemoet gekomen doordat dezen hun zaken thans op Zondag van 8 tot 2 uur geopend zullen mogen houden. Voor niet- Joods personeel, in deze winkels werk zaam, zal de minister verder overleg plegen met minister Joekes. De Dageraad der Volksbevrijding"! Gedeporteerden slapen in een stal op stro, krijgen slaag en moeten zwijgen EEN UIT Warschau in Stockholm aangekomen diplomatieke koerier, heeft volgens Reuter verklaard, dat in de Poolse hoofdstad hard nekkige geruchten de ronde doen, als zou een Poolse majoor bij een stafconferentie met een revolver op generaal Rokossofski hebben geschoten. De Russische maarschalk zou in ernstige toestand per vliegtuig naar Mos kou zijn overgebracht. De Poolse majoor had zich, na verscheidene schoten op Rokossofski te hebben gelost, door het hoofd geschoten. Tot zover deze ernstige geruchten. Het feit, dat Rokossofski twee weken geleden reeds niet aanwezig was bij de opening van een belangrijke conferentie van geleerden, zou grond aan deze ge ruchten hebben gegeven. Zij circuleerden ook in kringen van Westelijke diploma ten te Londen. Hier werden zij ontvangen an vluchtelingen uit Oost-Europa. Bij Ass. Press vinden wij het bericht, dat opstanden zouden zijn opgelaaid in staten van Oost-Europa. Indien de geruchten juist zijn, ziet het er naar uit, dat de Russen de rode leiders in de satel- liet-s!aten onder hoge druk hebben ge zet. Voordurend duiken dan ook geruch ten op over zuiveringen op grote schaal. Rokossofski werd in 1949 minister van Defensie en maarschalk van Polen, na in de afgelopen oorlog als maarschalk in het Russische leger te hebben gediend. Ujteraard ziet men op de Westelijke Arbeider gedood onder balk van 3500 kg Bootwerker door vallende plank in het water geworpen De 34-jarige ongehuwde arbeider M. E. E. K. Meenks uit Hengelo (O.) werd gisteren op het terrein van de Kon, machinefabriek gebr. Stork door een ijzeren balk van 3500 kg getroffen en op slag gedood. De balk bevond zich op een lorrie die door een lier werd voort getrokken en viel bij het passeren van een wissel naar beneden. Op het schip Secunda ln de Schiehaven te Rotterdam kreeg gistermiddag de 41- jarlge havenarbeider W. v. d. V. een plank, die uit een hijs viel, op zijn hoofd. De man kwam in het water terecht en werd na tien minuten dreggen levenloos opgehaald. Een vrouw van ongeveer 60 jaar is gistermiddag te Wageningen aangereden en in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De politie (tel. K 8370-2641 of 2642) verzoekt inlichtin gen over haar naam en adres. Verlaging van belasting als opbrengst meevalt (Van onze Parlementsredacteur). De Tweede Kamer verenigde zich van middag met 61 tegen 24 (alleen PvdA) stemmen met het amendement Lucas (KVP) op de considerans van de wet tot wijziging van de omzetbelasting (zie ok pag. 2). Hiermee sprak de Kamer in principe uit, dat er weer belastingverla ging moet komen, wanneer blijkt, dat de opbrengst van de extra-belastingen de ramingen belangrijk overschrijden bij overigens gelijk gebleven omstandig heden. Bij Keulen heeft een koe, die vreed zaam stond te herkauwen, zodanig de schrik van een hond te pakken gekregen, dat zij in haar angst een trap van 19 tre den oprende. De brandweer moest de koe via het dak met een kraan omlaag op het erf takelen. ambassades te Londen de bevestiging var dit nieuws „gaarne" tegemoet van d« eigen diplomatieke missies in Oost-Euro pa. In dit verband vermelden wij nog, dat volgens de „Voice of America" ook in Tsjechoslowakije deportaties zijn be gonnen als die, welke de afgelopen ken in Hongarije en Roemenië plaats vonden. In de radio-uiïzending werd een brief geciteerd van een gedeporteerde aan een vriend in Boedapest. Hierin staat: „Wij leven met zijn dertienen in een stal en slapen op stro. Wij krijgen slaag en het is ons verboden een woord te spre ken". Resumerende, de „Dageraad der Volksbevrijding" schijnt in de landen achter het „IJzeren Gordijn" nog niet aangebroken. Eerste Kamer accoord Kinderbijslag omhoog per 1 April Ook oudjes krijgen meer; lonen van verpleegsters in studie De verhoging van de kinderbijslag is gisteren in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dit betekent dat met ingang van 1 April j.l. de -kinderbijslag voor het eerste kind zal worden opgevoerd van 44 tot 46 cent per dag, voor het twee de en derde kind van 49 tot 51 cent en voor het vierde en de volgende kinderen van 60 tot 67 ct per dag. Ook ging de Kamer accoord met het wetsontwerp waarin werd voorgesteld thans in de uitkeringsbedragen en de inkomstengrenzen van de noodwet ouder domsvoorziening de tot nu toe verleende tijdelijke bijslagen alsmede een verhoging van 5 pet te verwerken. Minister Joekes beloofde te zullen overwegen of in het plafond een zekere gradatie kan worden aangebracht. De verhoging van de ren ten krachtens de drie ongevallenwetten passeerde eveneens de hamer. Bij de behandeling der afdeling Volks gezondheid zei minister Joekes nog dat het overbrengen van de armlastigen naar de verplichte ziekenfondsverzekering een grote financiële last voor het r}jk zal betekenen. De minister zal over deze kwestie overleg plegen met zijn ambt genoot Van Maarseveen. Wat de Ionen van verpleegsters en leerlingverpleegsters betreft, worden nieuwe verbeteringen bestudeerd. De begroting van Sociale Zaken werd aangenomen met de bekende aantekening dat de communisten tegen waren. Dinsdag zal de Kamer opnieuw bijeen komen. Belastingaanslagen hopen zich op Middenstand vraagt minister om soepelheid De commissie van overleg van de mid- denstandsvakcentralen, waarin samen werken de Christelijke, de R.K. en de Kon. Ned. Middenstandsbond, heeft mi nister Lieftinck gevraagd om soepelheid bij de invordering van de belasting. Nu de achterstand bij de administratie van Rijks belastingen wordt ingehaald, ont staat voor de belastingplichtigen een op eenhoping van aanslagen, die voor talrijke ondernemers funest dreigt te worden. In het adres wordt gewezen op de liqui- diteits-moeilijkheden die zich zeer dui delijk demonstreren in de abnormale prijsdalingen die in sommige gevallen tot grote verliezen leiden. Huis in 5 uur gebouwd: nu weer afbreken Politie dag en nacht bij de deur Tegen de ambtenaar F. H. de G. van de prov. griffie te Utrecht, die hals over een noodwoninkje had laten bouwen zonder rijksgoedkeuring te bezitten, werd gisteren voor de Dordtse rechtbank een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met twee jaar proeftijd, als mede een boete van f 500 en de verplich ting tot het afbreken van de woning geëist. Dag en nacht houdt de politie van Ameide (aan de Lek) bij het houten huisje de wacht om te beletten dat de deur in de scharnieren wordt gehangen. De wethouders hadden voor de bouw vergunning gegeven, maar de burge meester, die toen afwezig was, droeg het besluit ter vernietiging voor aan de Kroon. In afwachting van de beslissing moest de bouw worden opgeschort maar omdat het gezin De G. in moeilijkheden verkeerde, had men het huisje toch in vijf uur tijd opgezet. Alleen de deur enkele ruiten ontbraken nog toen de burgemeester een agent stuurde or voltooiing te verhinderen. Tegen de aannemer J. v. V., die de woning had gebouwd, werd thans" f 500 boete en de verplichting tot afbraak ge- eist, tegen zijn broer T. v. V. was de eis f 50 boete en tegen zijn broer A. vrijspraak. De tante van de heer De G., de feitelijke opdrachtgeefster en geld- schietster, hoorde 200 voorwaardelijk tegen zich eisen. Binnenkort zal de kantonrechter te Gorinchem nog een andere kant va zaak behandelen. Arrestatie der Rode leiders gelast De federale rechter Ryan te New York heeft de arrestatie der elf. kort geleden veroordeelde, communistische leiders ge last. aangezien de vereiste borgsom 876.000 dollar niet is gestort. Pers op een afstand gehouden Na reis van negentien dagen langs de Noorse fjorden PRINS BERNHARD landde gisteravond tegen zeven uur op het vlieg veld Soesterberg met een regerings-Dakota, waarin hij Prinses Wil helmina terugbracht van haar negentiendaagse reis-langs de Noorse fjorden. De thuisvlucht had een vlot verloop. Tien uur tevoren was de Prins van Soesterberg naar het vliegveld Sola bij Stavanger gevlogen. Door het ongunstige weer duurde de heenreis enkele uren langer dan men verwachtte. Prins Bernhard zette zijn toestel om half één aan de grond in Oslo vertrok een uur later naar Sola. Daar had Prinses Wilhelmina op het grasveld een gemakkelijk zitje gezocht. Zij las een boek en genoot van de heer lijke zonneschijn. Er stond echter een krachtige wind en daarom had de Prinses grote wollen shawl om haar brede gele hoed gebonden. Geen foto Nieuwsgierige journalisten werden door militairen van de Noorse lucht macht op een afstand gehouden. Toen een fotograaf zich ondanks het ver bod toch dicht in de nabijheid van Prinses Wilhelmina waagde en een foto wilde maken, riep zij „Neen, neen!" en balde schertsend de vuist tegen hem. Tijdens haar gehele reis heeft de Prin ses publiciteit geschuwd. Zij is. er steeds in geslaagd zelfs de grote steden te pas seren zonder herkend te worden. Gister morgen was Prinses Wilhelmina met het kuststoomschip Deneb in Stavanger aan gekomen. Zij had met haar gezelschap tocht gemaakt van Drontheim in Noordelijke richting tot Tromsoe en terug. Volgens berichten uit plaatsen langs de kust heeft zij in vrijwel iedere stad bont gekocht. WESTERLINGS KINDEREN NAAR NEDERLAND De drie kinderen van kapitein Wester ling zullen volgens het Alg. Dagblad mor gen uit Indonesië naar Nederland vertrek- in gezelschap van de moeder van -. Westerling. De Indonesische rege ring verbood indertijd hun vertrek Nederland. Militaire orders versneld Om bedrijven aan werk te helpen Met het ook op de slapte in sommige bedrijfstakken heeft de Regering thans, zoals wij reeds eerder aankondigden, be sloten de plaatsing van enkele militaire orders te versnellen. Binnen enkele dagen worden belangrij ke orders ondergebracht bij de schoen industrie terwijl voorbereidingen worden getroffen voor vrij aanzienlijke bestellin gen bij de textielbedrijven met name in de confectieindustrie, voor overjassen en uniformen, ondergoederen, uitrustings stukken. beddegoed, sportkleding, ge- vechtskleding, regenkleding, hospitaal- nachtkleding. bedrijfskleding en over hemden. Daarnaast zullen orders worden geplaatst voor overhemdenstof en voe- ringstoffen. De fabrieken die voor de leveranties in aanmerking komen, zullen zo spoedig mogelijk worden uitgenodigd offertes te doen. aldus een mededeling van de minis ters Staf en V. d. Brink. Interpellatie over Door de Eeuwen Trouw toegestaan (Van onze parlementsredacteur). De Tweede Kamer heeft de heer Goed hart (Arb.) vanmiddag toegestaan de Regering te interpelleren over de han delingen van de Stichting Door de Euwen Trouw enz. Deze interpellatie zal op een nader te bepalen dag worden ge houden, indien enigszins mogelijk nog voor het reces, dat eind volgende week DAT het toerisme op de Veluwe tot nu toe in het algemeen teleurgesteld heeft, vooral in Elburg, Lunteren, Bcnnekom, Vierhouten en Putten. DAT honderden personeelsleden van Lever Brothers and Unilever N V- te R'dam deze zomer een driedaagse reis naar Londen maken. DAT de oude ziekenboeg van de Kromhoutkazerne te Utrecht, die juist dezer dagen weer ter beschikking van de eigenares, de Stichting Oorlogsherstel, zou komen, is afgebrand. DAT het hoofd der afd. voorlichting van de E.CA.-missie in Nederland. Joseph Carter, dezer dagen naar Parijs wordt overgeplaatst en wordt opgevolgd door Kenyon Kilborn. DAT in Liverpool brand is uitgebro ken in een ruim met 800 balen katoen op de Hera (3900 ton) van de K N-S M. en het vuur met 10 brandspuiten werd bedwongen. DAT de anderhalfjarige Anneke W. te R'dam gisteren een val van 10 meter uit de ouderlijke woning op de Heemraad, singel maakte en ongedeerd bleef. DAT de melkhandel in R'dam, Schie dam en IJsselmonde van 16 Juni tot 4 Augustus tien ct per kg verkochte marga rine beschikbaar stelt voor het Rode Kruis. DAT in Augustus te Heeg (Fr.) een waterkamp van de Vlaamse Jeugdher berg Centrale wordt gehouden. DAT te Alkmaar de bouw van een ge bouw voor de gem. handelsschool en de rijkslandbouwwinterschool is aanbesteed waarbij de inschrijvingen f597 000 (fa. De Boer. Sneek) tot f388000 (fa. Bot man, Wervershoof) beliepen. DAT op het A'damse stadhuis gisteren 24 gymnasiasten uit OherhausenSterk- rade werden ontvangen die drie dagen ons land bezoeken. DAT de A'damse gemeenteraad bijna f22 millioen beschikbaar heeft gesteld voor de bouw van 1535 woningen, 16 winkels en 14 garages in het uitbreidings plan TuinstadSlotermeer. DAT aan C. Brink op diens verzoek eervol ontslag is verleend als directeur van de gem. verzorgingshuizen voor ouden van dagen en het weduwenhof te A'dam. nadat over de toestand in de huizen een geheim rapport aan de raad was uitgebracht. DAT het Karei Doorman-fonds (voor oorlogsslachtoffers der Kon. Marine hun nagelaten betrekkingen) in eerste vijf jaren van zijn bestaan f 430.000 heeft uitgegeven waarvan f 62000 180 gezinnen in 1950. DAT men t-g-v. de troonbestijging door Prins Boudewijn Dinsdag van 11 tot 5 uur een register kan tekenen in het Bel gisch consulaat-generaal, Keizersgracht 572, A'dam. DAT twee Britse landingsvaartuigen en twee motorboten van het Engelse Rijnflottielje uit Krefeld gisteren voor een officieus bezoek van twee dagen in Vlissingen arriveerden. DAT mr J. Cramer, die tot commissaris der Koningin in Drenthe is benoemd, in dc directie van de stichting Opbouw Drenthe wordt opgevolgd door mej. Boer, tot nu toe adj.-directrice. DAT de nieuwe huishoud-, landbouw- huishoud- en industrieschool te Assen (16 klassen. 400 leerlingen, 25 leraren leraressen) officieel is geopend. DAT het Tweede-Kamerlid Hoog- carspcl (Comm.) aan minister Rutten heeft verzocht te bevorderen dat H.B.S.- leraren evenals hun collega's aan gym nasia en kweekscholen lid van een ge meenteraad kunnen worden. .Zén in geest en streven: één in lied en levenKrachtig en spontaan klonk gisteren het bonds lied van de Chr. zangverenigingen in „Hydepark" te Doorn, tvaar een nationaal zangfeest werd gehouden. Meindert Boekei leidde de massa zang van de ruim 2000 deelnemers. J Botsing op gladde weg Drie Delftenaren in Frankrijk gewond Zweedse dame gedood Drie Delftenaren, een inwoner van Monster en drie Zweden werden gisteren gewond toen op een weg bij La Capelle Noord-Frankrük, die glad was van de regen, een Nederlandse Opel en een Zweedse Volkswagen in botsing kwamen. Een Zweedse dame werd gedood. De verwondingen van haar drie medereizi gers zijn ernstig. Ook de 20-jarige Leny van Boven, Fred. Hendrikstraat 69 te Delft, werd ernstig gewond. Lichte verwondingen kregen haar 21-jarige verloofde Henk Goudappel, Oude Delft 150 te Delft en diens vader, de heer P. Goudappel, even als de heer Abr. van der Hout uit Mon ster. De beide andere inzittenden van de Opel, de Delftenaren George Punt en Gijsbert Dingemans, bleven ongedeerd. De gewonden zijn allen naar het zie kenhuis te Hirson overgebracht. Naar wy hedenmorgen vernamen, geeft de toestand van dc Nederlandse gewonden geen reden tot ongerustheid. 24 Meter per seconde Woonwagen opgetild en tientallen meters meegesleurd T^EN HEVIG ONWEER, voorafgegaan door een windhoos en gevolgd A-J door een wolkbreuk, heeft gistermiddag omstreeks vier uur in Lim burg een grote schade aangericht. Uit Beek bij Maastricht werd een wind stoot met een snelheid van 24 meter per seconde gemeld. Op de Moesdijk te Weert zijn twaalf dikke bomen ontworteld, in Meijel een kleine vijftig en te Nederweert elf. In vele plaatsen werden de dakpannen als dorre bladeren weggeblazen of gehele daken van de huizen gerukt. Een woonwagen werd in Asten enkele tientallen meters door de storm meege sleurd en weer neergezet. Daarna werd het dak van de wagen getrokken en zaten de bewoners, wonder boven wonder on gedeerd. in de stromende regen. Land- tuinbouw leden belangrijke schade, ontelbare hectaren rogge, haver en gerst liggen neergeslagen op de akkers. In Weert sloeg ook ip enkele hui zen de bliksem in, maar dank zij spoedig ingrijpen van bewoners en brandweer ontstond nergens een ernstige brand. Hevige slagregens, vergezeld van hagel, deden de stra ten in korte tijd blank staan. De burgemeester van Weert verklaarde, nog nooit eerder zo'n zware slagregen te hebben gezien. In het Westen van ons land viel in ver schillende steden binnen een kwartier 20 mm water. 'Het gemiddelde per maand is 80 mm). De Bilt meldt dat het weer de gehele dag overal in het land vrij warm en drukkend was. In de avond is daar echter een einde aan gekomen toen 'an boven de Britse eilanden minder •ochtige en tevens koelere lucht binnen kwam. West-Duitsland beleefde gisteren armste dag van het jaar met tempe en die nergens lager kwamen dan 29 graden Celsius. In Noord-Duitsland werden door een ervelwind duizenden bomen en tele graafpalen omvergeworpen en daken af gerukt. Minstens vijf personen kwamen hierbij om het leven. De Zuid-Westhoek langs de Boven-Rijn werd geteisterd door zwaar onweer en hagel. Meer dan 3000 ruiten zijn vernield en de oogst liep grote schade op. Eerste appelen uit de kas 29 tot 64 ct De kweker Th. v. d. Eist voerde gis teren op de Poeldjjkse groenteveiling de eerste appelen aan. Voor de grootste werd 64 cent en voor de kleinste 29 cent per stuk betaald. De vruchten kwamen uit de kas. Uit de Utrechtse Domtoren zijn giste ren van een hoogte van 80 meter twee zware klokken van het klokkensle weg gehaald. Makkelijker gezegd dan gedaan.' De zwaartste klok tooog 2668 kilo en moest aan een staaldraad ran 500 meter op de begane grond terecht zien te komen. Arbeiders, die wellicht aan het succes van de onderneming twijfelden, hadden boven, in de toren, op de klok gekrast; „Ik wou, dat ik heel beneden was". Om vijf over half twaalf begon het kartrei en om kwart over twaalf kwam de klok veilig op de vrachtauto aan en schreef een der heren Addicks, die dit werkje opknapten, met krijt op de rand. „Hé, hè. ik ben er!" 's Middags we.d de kleine klok van 1607 kilo uit de toren getakeld. De klokken zijn verkocht aan een firma in Maastricht en worden waar schijnlijk geplaatst in Limburgse kerk- torens. (Advertentie) Bij regen of zonne schijn: IJSTAARTEN ALTIJD FIJN 4071 Haarlemmerstraat 20 WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te ZON EN MAAN. Vrijdag: zon 4.34—20.56; ma 13 Juli v-m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1