Termijn voor extra-belasting bekort van vijf tot vier jaar Invloed van aardstralen op vogels in Avifauna? DE MODE LAAT ZICH RADEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 WOENSDAG 11 JULI 1951 Gedeeltelijke nederlaag van Liettinck Leeftijdsgrens van kinderaftrek thans op zeventien jaar bepaald (Van onze Parlementsredacteur) DE EXTRA-BELASTINGEN, nodig voor de financiering van de helft van de extra-militaire uitgaven zullen niet gelden voor een periode van vijf jaar, doch slechts voor vier jaar (1951 t/m 1954). De verlaging van de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek voor de inkomsten-, loon- en vermo gensbelasting zal niet plaats vinden tot 16 jaar, doch slechts tot 17 jaar. Voorts zal de verzwaring van de vermogensbelasting als persoonlijke verplichting op het zuiver inkomen voor de inkomstenbelasting in min dering mogen worden gebracht. Ziedaar de verzachtingen, die de Tweede Kamer gisteren aan minister Lieftinck heeft ontwrongen tijdens de artikelsgewijze behandeling van de zes bekende belastingwets ontwerpen. belasting als de vermogensbelasting uit het inkomen moet kunnen wor den betaald, dus zonder dat he gevolg van de belastingbetaling in tering van vermogen behoeft te betekenen. Minister Lieftinck, gesteund door de heer Hofstra (Arb.) had zich hiertegen met alle macht verzet. Wel wilde ook hij enige tegemoetkomendheid betonen, door zeggen voor de extra-vermogens belasting een bedrag van f 25.000.vrij te stellen en de reeds bij nota van wij ziging aangebrachte grens van 90 pet van het inkomen voor de som van inkomsten extra vermogens-belasting, te verla gen tot 80 pet. doch dit alles mocht hem baten. Na de aanneming van dit amendement-Lucas komt er van deze vrijstelling en verlaging van het percen tage natuurlijk niets meer. Het amcndemcnt-Lucas kost volgens mededeling van de minister, de schatkist reeds f T - millioen waarvoor elders dek king moet worden gezocht. Over één kam scheren De meest principiële strijd werd geleverd over het amendement, inge diend door de heer Van den Heuvel (AR), dat beoogde het extra-belasten van de inkomsten uit bedrijfswinst te vervangen door een verhoging van het tarief van de inkomstenbelasting voor alle inkomens boven f8000, on geacht of deze genoten worden uit bedrijfswinsten of uit een andere De heer Van den Heuvel zag geen enkele rechtsgrond om alleen de be drijfswinsten extra te belasten. Hy achtte het volkomen onjuist, dat er soort ondernemingsbelasting in het leven werd geroepen: dit was naar zijn mening in strijd met de grondwet- die het beginsel van „gelijkheid voor de belastingen" huldigt Óok de heer Van de Wetering (CH), mede-ondertekenaar Moeizaam kruipt de Kamer door de gehele materie. Wij schreven hierboven wel, dat het ging om de artikelsgewijze behandeling van de wetsontwerpen, doch eigenlijk is dat niet juist. Van gistermid dag 1 uur tot vannacht kwart voor een heeft de Kamer zich alleen met het eer ste wetsontwerp bezig gehouden. Om 10 uur uittocht Het feit, dat de voorzitter reeds gistermiddag had aangekondigd, ook 's avonds stemmingen te zullen laten houden, was er oorzaak van dat dit maal ook in de avondvergadering een behoorlijk aantal Kamerleden aan wezig was. De voorzitter kon het echter blijkbaar niet over zijn hart verkrijgen ook na tien uur nog zo veel mogelijk leden vast te houden. Daarna werden dan ook geen stem mingen meer gehouden, hetgeen on middellijk een uittocht van het groot ste deel der leden tot gevolg had. Dientengevolge moest vanmiddag over verschillende, nog wel gisteravond be handelde, amendementen nog worden ge stemd. Wel was, gelijk uit de aanhef reeds is gebleken, reeds een principiële beslissing gevallen over de werkingsduur van de extra-belastingen. De minister had vijf jaar voorgesteld. Er is immers verband met het militaire program, dat vier jaar in beslag neemt, terwijl gerekend moet worden met een zekere uitlooptijd. De heer Lucas (K.V.P.) had reeds bij de al gemene beschouwingen betoogd, dat er in de toekomst best een verbetering in de financiële toestand van ons land kan komen, terwijl het ook niet onmogeliik is dat de opbrengst van de extra-belastin gen ver uitgaat boven de ramingen van de regering. Dat zou heus niet de eerste keer zijn. Hij had dan ook een amende ment ingediend om de werkingsduur te beperken tot 3 jaar. Na afloop van die termijn zou de regering dan nader kun nen bekijken of de omstandigheden ver lenging van de werkingsduur wettigen. Minister Lieftinck meende echter dat de uitvoering van het militaire plan niet verantwoord zou zijn wanneer, althans voor de daarvoor geplande vier jaren, niet tevens vast zou staan dat de dekkingsmiddelen aanwezig zijn. Wel verklaarde hij zich bereid het „uitloop jaar" te laten vallen en de werkingsduur te beperken van vijf op vier jaar. Een kortere peri-ode achtte hij „bijna destruc tief". Al sputterende tegen deze kwalifi catie trok de heer Lucas daar op zijn amendement, dat gesteund was door de heren Van den Heuvel (A.R.) en Hoog- carspel (Comm.) in. Kinderaftrek zat K.V.P. hoog De kwestie van de verlaging van de leeftijdsgrens voor de kinderaf trek zat de K.V.P. zeer hoog, met name sedert de Tweede Kamer enige weken geleden een versterkte pro gressie in de kinderbijslag ten be hoeve' van de grote gezinnen ver wierp. De minister was reeds aan enige bezwa ren tegemoet gekomen, door ook aftrek toe te staan voor een kind beneden een en twintig jaar, wanneer er reeds voor drie andere kinderen beneden 16 jaar recht op aftrek bestaat. Bij het mon delinge overleg had hij zich nader bereid verklaard geen bezwaar te maken wan neer de Kamer de leeftijdsgrens wenste te verhogen van 16 op 17 jaar. Daartoe werd thans een regeringswijziging in gediend. Niet ver genoegdan helemaal tegen De KVP ging deze wijziging echter nog niet ver genoeg. De heer Lucas diende een amendement in om de extra-aftrek voor kinderen boven de 17 jaar uit te breiden tot twee van zulke kinderen, wanneer er reeds voor drie kinderen be neden 17 jaar aftrek wordt genoten. Dit amendement werd echter verworpen met 39 tegen 49 stemmen. Vóór stemden al leen de K.V.P., de communisten en de heer Ruygers (Arb., doch R.K.). De KVP was hierover zo teleur gesteld dat zij zich verklaarde tegen de gehele wijziging van de kinder aftrek (die zoals men weet blijvend is en dus niet gebonden aan de nu verlaagde termijq van vier jaar). Het desbetreffende artikelgedeelte werd aangenomen met 49 tegen 39 stem men. Tegen stemden de KVP, de Communisten en (bij vergissing) de heer Cornelissen (V.V.D.). Was hier dus sprake van een teleur stelling voor de KVP en met name voor de heer Lucas, eerder had deze partij tegenover minister Lieftinck een succes geboekt. De Kamer bezorgde n.l. aan mi nister Lieftinck een nederlaag (in een deel onzer edities konden wij het gisteren nog melden) door met 49 tegen 33 stem men aan te nemen een amendement- Lucas (tegen de P.v.d.A.. de Communis ten en vijf leden van de KVP), waardoor de verzwaring van de vermogensbelasting als persoonlijke verplichting op het zuiver inkomen voor de inkomsten belasting in mindering kan worden ge bracht. Geen intering van vermogen Hierdoor is vastgelegd, dat over het algemeen zowel de inkomsten- het amendement, stond op dit standpunt. De minister en met hem de heren Hofstra (Arb.) en Hoogcarspel (Comm.) daarentegen meenden dat de rechtsgrond gelegen was in het feit dat de inkomens van de ondernemers sedert de oorlog relatief veel meer zijn geste gen dan die van ambtenaren, beoefe naars van vrije beroepen en loontrek- kenden Gisteravond was het reeds djiide- lijk, dat het amendement de eindstreep niet zou halen. Van KVP-zijde werd erover dpor niemand het woord gevoerd, doch het staat reeds vast, dat deze fractie tegen zou stemmen. De laatste principiële strijd werd geleverd over de bepaling dat de mogelijkheid van vervroegde af schrijving, een jaar geleden in de wet gebracht om investeringen te bevorderen (tot 33 1/3 pet), door de minister voor bepaalde bedrijfstak ken mag worden beperkt tot 10 pet omdat nu weer tot beperking van de investeringen moet worden over gegaan. De heer Hofstra (Arb) diende een amendement in om de gehele mogelijk heid van vervroegde afschrijving ni maar weer uit dc wet te laten verdwij nen. De heer Hoogcarspel (comm.) kwan met een ander amendement, waardoor de minister de bevoegdheid (dus niet de plicht) zou krijgen in bepaalde ge vallen de vervroegde afschrijving ontoe laatbaar te verklaren. De minister liet de beslissing over aan de kamer. Nog heel wat uurtjes De Kamer heeft nog heel wat uurtjes nodig om door de rijstebrijberg vai belastingwetten heen te komen. Gister avond is besloten de vennootschapsbe lasting het laatst te behandelen omdat de minister deze als sluitstuk wil gebruiken. Het is reeds zeker dat de verhoging van deze belasting nog meer zal worden op gevoerd. De minister houdt immers vast aan een meeropbrengst aan belastingen van f 245 millioen. Aangenomen kan worden, dat de K.V.P. al sputterende hiermee tenslotte accoord zal gaan. Daarmee is in grote lijnen voor de re gering het pleit beslist en gewonnen. De reeds door de regering aange brachte wijzigingen in het complex der belastingen en de aangenomen amende menten zjjn er oorzaak van, dat nu reeds een bedrag van zo om ende bij f 12 mil lioen elders zal moeten worden gevonden. (Adv, Chefarine „4" doet wonderen 22ste Schip na de oorlog Gloednieuwe Rijndam aan vloot van H.fl.L. toegevoegd Oorspronkelijk bestemd als vrachtboot, thans geschikt voor 845 toeristen (Van een onzer verslaggevers) T^OEN GISTERMIDDAG in volle zee op het achterdek van de gloednieuwe Rijndam de vlag van de werf Wilton Fijenoord werd gestreken en het dundoek van de Holland-Amerikalijn in top ging, was het 22ste schip na de oorlog aan de vloot van de H.A.L. toegevoegd. Het schip meet 15.000 ton en kan 893 passagiers vervoeren van wie 39 eerste klas en 845 in de toeristenklasse. t zusterschip, de „De Rijndam is niet gebouwd voor mil- lionnairs, maar voor mensen met een kleine beurs", zei een der directeuren, de heer W. H. de Monchy. De opdracht voor de bouw werd reeds in 1948 gegeven. Het schip zou oorspronkelijk Dinteldijk he ten en een vrachtboot met beperkte pas- sagiersaccomodatie worden. Later is de opdracht echter gewijzigd. Om het de passagiers naar de zin te maken, heeft men een gymnastiekzaal en een openluchtzwembad ingericht. Ver der zijn er twee apparaten voor nor maalfilm aanwezig en het voorste ge deelte van het sloependek is beschik baar voor dekspelen. Het schip heeft een bemanning van 290 koppen. Gezagvoerder is kapitein F. Dobbinga. De lengte van de Rijndam be draagt 153 meter, de breedte 21 meter en de maximum-snelheid 16v- knoop (plm. 29 km). De overtocht naar New York kan in negen dagen geschieden. Maandag begint de Rijndam de eerste reis met o.a. 250 Duitse studenten aan boord. (Advertentie' £ci\faüoiv Viva leri Van het erf van School en Kerk Wichelroedeloper Mieremet wijst aan: Sommige diertjes kwamen niet tot broeden en waren zeer onrustig TN HET VOGELPARK AVIFAUNA te Alphen aan den Rijn heeft een -L wichelroede-onderzoek plaats gehad dat tot zeer opvallende resultaten leidde. De aan dit park verbonden bioloog en vogelkundige, de heer H. R. Noordzij, had reeds enige tijd de bewegingen gadegeslagen van dë vogels in verschillende volières en om zijn eigen ervaringen en wetenschap te toetsen met betrekking tot de vogels en hun leefwijze, wendde hij zich tot de heer J. G. Mieremet uit Wassenaar, de wichelroede-deskundige, die kort geleden uit Amerika is teruggekeerd, waar hij onderzoekingen heeft ver richt die zeer de aandacht hebben getrokken van de Amerikaanse auto riteiten. Zoals men weet is het onderzoek ge richt op het vaststellen van de aanwezig heid van zogenaamde „aardstralen" (ge zondheid schadende bodeminvloeden). Hoewel door de onderzoeker op Avifauna geen sterk.e stralingsbanen of sterke krui singen van „waterbanen" en „gasbanen" werden geconstateerd, werden telkens de stralingsbanen en dek ruisingen aange geven vaar de roede in de hand van de onderzoekers meerdere malen uitsloeg. Voor de heer Noordzij «-aren de aan gegeven plaatsen in enige gevallen zeer opmerkelijk, daar zich juist daar met de vogels moeilijkheden en afwijkingen voordeden, welker oorzaak hij niet kon vaststellen. Het bleek in verschillende volières, dat de vogels de plaatsen van de aardstralingen ontweken en zelfs ge noegen namen met een slechtere huis vesting. Verschillende vogels waren niet tot broeden gekomen en gedroegen zich zeer onrustig. Een zeer nauwkeurige observatie in de toekomst zal nodig zijn om zich hier een mening te vormen. De heer Noordzij vond de resultaten in elk geval opmerke lijk. Op advies van de heer Mieremet zullen thans afschermapparaten worden geplaatst waarmede deze zegt de aard- Voor de Haagse rechtbank „Deze man is een ge vaar op de weg!" „Deze man is een gevaar op de weg", zei de off. van justitie in zijn requisitoir tegen de Amsterdamse monteur-chauf feur Th. B., aan wie dood door schuld ten laste was gelegd. Rijdend met een vrachtauto op de Rijksstraatweg te Wassenaar komend uit de richting van Leiden was verd. voor het viaduct plotseling linksaf gesla gen. Daarbij had hij de weg versperd voor een van andere richting komende motorrijder, ifie zich tegen de vrachtauto te pletter reed. De off. van justitie eiste een maand hechtenis en ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar. Uitspraak 17 Juli. Meisje uit Hillegom met ver loofde in de cel Negen maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk m.a. is de straf die de Haagse rechtbank oplegde aan het 21-jarige dienstmeisje T. M. uit Hille gom. Zij had op aandringen van haai verloofde kostbare sieraden gestolen bij haar mevrouw. De verloofde C. K. kreeg een jaar en zes maanden m.a., omdat hij de sieraden had verkocht en bovendien zijn a.s. schoonzusje nog f 100 had ont stolen. Wegens heling en schuldheling werd de horlogemaker J. M. W. uit Hil legom tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. (ADVERTENTIE) Nieuwe vinding echter iverkelijkheid Kledingstukken gaan viermaal zo lang mee Binnenkort tonen de mode-ontwerpers opnieuw de scheppingen van hun fan tasie Zal het modebeeld voor het ko mende herfst- en winterseizoen veel veranderd zijn? Geen mens, die het zeg gen kan. maar hoe het zij, onze kleding die zo lang mogelijk mee moet. vereist een voorzichtige behandeling Dit be perkt zich niet alleen tot het dragen, maar strekt zich zelfs uit tot het wassen. Het is dan ook een geluk, dat de moder ne wetenschap eindelijk het middel heeft gevonden, dat gevoelige wol en zachte zijde in de was volkomen beschermt Knappe chemici slaagden er in het alka- livrije Castella Wolwas met Kleur Ac tief samen te stellen, waardoor kledingstukken, die vroeger een korte levensduur hadden, nu viermaal zo lang meegaan. De wol- en zijde-vezels blijven voortaan onaangetast en Kleur Actief houdt de kleuren even en helder als waren zij nieuw. Het pak Castella Wolwas met Kleur Actief behoort, samen met het blauwe pak Castella voor de Gezinswas met Actief Wit tot de onontbeerlijke was-attribu- ten van iedere vrouw. stralen te kunnen neutraliseren. Het sultaat van dit experiment zal dan uit wijzen of er werkelijk van resultaten mag worden gesproken. Dr ir H. van Riessen hoog leraar te Delft Nu de stichting tot oprichting en in standhouding van bijzondere leerstoelen calvinistische wijsbegeerte bij K.B. de bevoegdheid heeft ontvangen een leer stoel aan de Technische hogeschool te Delft te vestigen, is, naar wij verne de benoeming tot hoogleraar ter bezet van deze leerstoel te verwachten v dr ir H. van Riessen te Amsterdam. De heer Van Riessen is 39 jaar oud heeft te Delft gestudeerd. Vervolgens hij werkzaam geweest bij de NESEM Den Haag. In de bezettingstijd heef: dr Van Ries sen een zeer actief aandeel gehad in de verzetsbeweging, waarom hij na de be vrijding werd benoemd tot voorzitter van de LO-LKP-stichting. Tevens is hij vice- voorzitter van de Stichting 1940'45. Voorts beweegt dr Van Riessen zich op politiek terrein. Hij fungeert thans als secretaris van de A.R. partij. In zijn stu dententijd is hij praeses geweest van de afd. Delft van SSR„ alsmede van de Unie van S S.R. In 1948 is ir Van Riessen aan de V. U. te Amsterdam tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromoveerd op het proefschrift „Filosofie en Techniek", welke lijvige dissertatie zeer de aandacht heeft getrokken. Het is de bedoeling dat de nieuw be noemde hoogleraar bij de aanvang van de nieuwe cursus zijn ambt te Delft zal aanvaarden. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Amersfoort (toez.) vac.- Jac. Vermaas, L. Blok te Kampen. Aangenomen: naar Oosterwolde (Fr.), toez., P. J. v. d. Vange, predikant-voor ganger Ned. Prot. Bond, candidaat te Brielle. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Enschede (vac.-J. Tam- minga) I. de Bruijne te Hilversum en D. Henstra te Broek op Langendijk; ie Urk cand. D. Slagboom te Einhoven en cand. C. Noordcgraaf te Apeldoorn; te Barendrecht cand. B Bijleveld te Haar lem en J. G. van Minnen te Huizen N.-H. Beroepen: te Maarssen en te Meppel cand. J. de Vuijst te Rotterdam; te Noordeloos cand. B. Bijleveld te Haar- V.U.-dagen begonnen met twee referaten Prof. v. Muiswinkel over de handel en dr Ten Kate over chirurgie De Vrije Universiteitsdagen, die dit jaar te Utrecht worden gehouden, zijn vandaag begonnen met de traditionele wetenschappelijke samenkomst. Twee Ha genaars: prof dr F. L. van Muiswinkel en de chirurg dr J. ten Kate, leverden refe raten, die vandaag besproken zijn. Prof. van Muiswinkels rede ging over Repu tatie en functie van de handel, en dr Ten Kate sprak over de Indicatiestelling in de chirurgie. Prof. Van Muiswinkel zei dat overal en altijd een waarschuwing aan het adres van de handel klinkt: de zonde der on eerlijkheid ligt voor de deur. Maar de negatieve instelling van de massa, jegens de handel sedert eeuwen gekoesterd, moet nit alleen verdwijnen, doch ook plaats maken voor en vorm van positieve waar- Dr Ten Kate legde er de nadruk op dat naast de diagnose en de techniek in de chirurgie de indicatie niet mag worden verwaarloosd. Naast de wetenschap en de kennis, die men zich uit boeken verwerft, moet de geneesk n s t ontwikkeld wor den, die gebaseerd is op het scheppend denken cn een zekere kunstenaarsvisie. Prot. kosters waren in Arnhem bijeen Dc Prot. Chr. vereniging van kosters in Nederland hield gisteren in de Wes- terkerk in Arnhem haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord toonde de voorzitter, de heer B. Kormelink, verheugd over de grote opkomst en dacht hij de overleden leden. De jaar verslagen waren in optimistische toon gesteld. Het overleg met de kerkeraden. inzake de salarissen van de kosters, tot gunstig resultaat geleid. Toch blijft er nog veel te verbeteren. Het finan cieel verslag meldde een voordelig saldo. De heer B. Kormelink werd tot voor zitter herkozen en de heren Van Dalen uit Assen en Kok uit Almelo als be stuurslid gekozen. Er zit groei in de af delingen, maar er kunnen nog vele kos ters toetreden. De volgende jaarverga dering zal in Assen worden gehouden. Synode Geref. kerken in Indonesië De synode van de Gereformeerde Ker ken in Indonesië heeft in Djakarta beslo ten de Christelijke radio-uitzendingen vanuit Djakarta op beperkte schaal te handhaven. Voorts de uitgave van het evangelisatieblad De Zaaier en het kerk blad Contact energiek voort te zetten. I Een deputaatschap zal volgend jaar con- j. cepten ter tafel brengen die in de mo derne Nederlandse taal een parafrase van de oude formulieren geven. Aan de kerk j Makassar werd geadviseerd zo spoe- mogelijk een predikant te beroepen haar gemeenteleden op Nieuw-Gui- standplaats Hollandia. Het zen- ACADEMISCHE EXAMENS IDEN, 11 Juli. Geslaagd voor het doet. Med. Recht J H Hunter, Den Haag, mej. A M E van Dunne, Oegstgeest. F Roos, Rot- m. P S R F Mathljsen, Brussel, P H M G zijn diploma B: plano: de dames: M J Th Boom, Eindhoven, J A van Eek. Amster- i, G J M Habets. Kerensheide <L.). M W Olieman. Rijswijk (Z.-H de heren: L issen, Breda. L Hoost. A'dam, L P Huges, riem, M C Kuyper, Amersfoort. J Mat- Driebergen. C S Proper. Oostzaan Diplo- A: orgel: B Kool. Amsterdam. Door onvoorzichtigheid Er branden evenveel boerderijen af als er nieuw gebouwd worden In vijf jaar tijds een schade van veertig millioen gulden "OOERDERIJBRANDEN hebben in ons land in het tijdvak 1946 t/m 1950 4-* een directe brandschade veroorzaakt van ruim veertig millioen gul den. De totale brandschade beliep daarbij in de 120 millioen gulden. Deze schade die jaarlijks gemiddeld 1/3 a 1/4 van de totale directe brandschade bedraagt, is een zorgenkind van brandweermensen, verzekeringsmaatschap pijen en van de wederopbouw. In 1949 bijv. werden er 658 nieuwe boerde rijen gebouwd. In datzelfde jaar echter brandden 809 boerderijen af. Globaal genomen is het verlies gelijk aan de nieuwbouw. Het aantal branden, dat veroorzaakt wordt door spelen met vuur, is zeer groot (17% in 1949). Verwaarloosde electrische installaties bij een proef neming in een der Noordelijke provincies bleek op een van elke drie boerderijen de electrische installatie niet in orde te zijn onvoorzichtigheid bij het gebruik 72 Er kwam geen antwoord. Een ogenblik wacht te Arie toen riep hij spottend: Slaap lekker in het gras, ik schiet onder de wol. Net doen alsof we doof zijn, waarschuwde hij Jacques. Ze komen wel aan boord, antwoordde Jac ques. De stenenregen begon weer, maar zij rea geerden niet en kropen rustig onder de dekens. Hun stilzwijgen ontnam de aardigheid aan de grap en spoedig hield de tikkeling op. Een lich te beweging van de boot bewees dat de meisjes over de loopplank gingen. Eèn luide smak in het ruim, een gil gevolgd door een plons scheurden de stilte van de nacht open. Hetëe was voorop over de plank gegaan die kort op het boord lag. Te kort, want toen zij veilig over dacht te zijn gleed de plank on der haar voeten weg en voorover tuimelde zij in het ruim terneer. Maddie was echter nog half weg de plank en met de plank plonste zij in de diepte van het kanaal waar een sterke zuiging haar meevoerde. Deze maal was er geen zwaard- val waaraan zij zich kon vasthouden en met het water neerde zij weg de duisternis in. Verschrikt wierp Arie de dekens van zich af, gelijktijdig met Jacques sprong hij rechtop, de tent was echter te laag voor hun lengte en over elkaar heen vielen zij terug, de giek, uit het rustpunt gestoten, kletterde in het ruim neer en het tentzeil werd een net waaruit het ontkomen moeilijk was. Instinctief greep Arie in zijn val naar de lan taarn, maar de verwarring van het zeil maak te zijn bewegingen stuurloos. De ontwakende Dirk trapte naar omhoog; het glas van de lantaarn rinkelde op de buikdeining neer en de wapperende vlam lekte naar het geoliede zeildoek. Voorzichtig, schreeuwde Arie, doch een redelijk overleg was van Dirk niet te eisen, hij sloeg droomdronken om zich heen en de situatie werd steeds moeilijker. Maak licht, gilde Maddie over het water heen. Het zuigende water voerde haar mee en zij wist richting noch koers. Licht... licht, jammerde Hettie, maar het tentzeil was een weerstrevende golvende bedek king waaraan geen einde was te vinden. Het was een balkon zonder uitgang, als de een dacht een opening gevonden te hebben rolde de ander zich weer om en de gevangenis sloot zich weer. En uit het kanaal klonk steeds maar de roep om licht, Dirk vloekte, Jacques worstelde wan hopig doch Arie vond in een ogenblik van on bewust beraad de weg tot ontkoming. Voorzich tig rolde bij zich om tot hij tegen het boord lag, daar werkte hij zich omhoog en langzaam rees hij rechtop. Zijn hoofd nam het tentzeil mee en Jacques en Dirk rolden als rijpe vruch ten uit de bolster uit de omwikkeling van het doek. De bevrijding was volkomen, maar de roep om Licht lyerd zwakker. Arie greep de electrische lamp uit de lade naast de mast en hij drukte haar Dirk in de handen. Maak licht, beval hij, daarna sprong hij over boord, onmiddellijk achter hem volgde Jacques terwijl Dirk een brede lichtstraal over het water liet schijnen. Met krachtige slagen zwommen Arie en Jac ques in de richting vanwaar de stem van Mad die opklonk. Doch na een wijle zweeg de stem en als verdoolden zwommen zij voort. Het licht van Dirk was achter hen als koersaanwijzer voor de terugkeer naar boord, maar voor hen was Maddie die wel zwemmen kon doch wiens krachten te zwak geworden waren om te roe pen. Zij zwommen voort, de onderkleren plakten hun zwaar om het lijf maar zij hielden vol. Soms riepen zij naar elkaar: Zie je niets? Hun ogen zochten de oppervlakte van het wa ter af maar er was niets dat wees op enig spoor van Maddie. Opeens was er de stem van Maddie weer, niet zwak en wanhopig van rade loosheid, fris en sterk klonk zij op van de wal aan de overkant: Haal me over. De vermoeide zwemmers hoorden ook het ant woord van Dirk: Ellendekuiken... spring er maar in... je bent toch nat. A jo, doe niet zo flauw, riep Maddie ver wijtend doch Dirk bleef gevoelloos. Al ga je gillen dan laat ik je nog staan, ik moet Arie en Jacques de weg wijzen. Ah. deed Maddie geschrokken en weer plonste zij in het water neer, doch nu was er het licht waaraan zij haar koers kon bepalen en vlug zwom zij het kanaal over. Pal achter elkaar aan klommen de drie nachtzwemmers aar boord waar zij te samen een zonderlinge ver toning opleverden in hun druipende en vorm loze plunje. Waarom moest jij weer net uitgezocht aai de overkant te land komen! vroeg Dirk verwij tend aan Maddie. (Wordt vervolgd) van benzinemotoren, de van boerderijen, blikseminslag en hooi- broei zijn voorts factoren, die a llf tezamen het aantal branden in boerde rijen de laatste jaren hebben doen stijgen. Geen verzekering. Dit brandgevaar heeft 'verscheidene verzekeringsmaatschappijen de laat; maanden afgeschrikt van het afsluiten van brandverzekeringsposten van enigi betekenis. Vele verzekcriiïgsposten wor den thans overgenomen door comblna ties van kleinere maatschappijen, zoals men die in Friesland cn Groningen vindt. De controle op het hooi vanwege de verzekeringsmaatschappij zal dit jaar scherp zijn. omdat de kans op hooibroei Het hooi mag een temperatuur hoogstens 60 graden hebben, ma; vele boeren in Friesland en Groningen heeft het momenteel een temperatui van 90 graden. Door aanraking met zuu stof kan bij een dergelijke temperatuur heel gemakkelijk zelfontbranding ont- G Albi Oosterbeek, J E de Jongh, Haar- ej. Ch. E L Govaerts. Den Haag. J B :ht, Den Haag. H S v d Straaten. Lel- P A de Marees v. Swlnderen, Bllt- hoven. Gesl. H de Boer, Hillegersberg, Doet. lap dr W J Schmidt. Volkenkundi Mu: Ha; M A Voitus van Hamme. Den Haag. H H Frese, Heemstede. A C Leede, Leiden. Ex. wis- en natuurkunde (F) C M van Gent, Lei den, mej. MAF Vreeburg. Lelden, mej. H W Kemp, Den Haag. E J W Vogelzang, Leiden. J Terwan. Lelden. F Berends, Rijswijk, mej. H Huijsman. Leiden, Idem (K) A J Olden burg. Leiden. P M Schènk. Oegstgeest, idem (C). A M J Gehrels, Leiden, idem (K) mej. H M v d Weel. Leiden, idem (L) mej Lies Seng Go. Leiden Doet. examen Chemie J K Kosar. Leiden. Z J Ceryck, Lelden. N de Jong, Oegstgeest. F C de Vos. Leiden. B G v d Bon. Pijnacker. H. Looyenga. Wassenaar. C F van Veelen. Den Haag. Prop. ex. Godge leerdheid A. van Veldhuizen, Oegslgecst. C B Bot, Oegstgeest Cand. ex. Godgeleerdheid I mej. J J Wijle. Leiden. J M Hoekstra. Oegst geest. G Blok. Katwijk aan Zeer. ROTTERDAM, 10 Juli. Geslaagd: cand. ex. I A J de Vries, Zeist B J v Smit. Rotterdam. A de Waal. Krimpen a.d. IJssel. Th L Fon- teyn. Rotterdam. Doet ex J H Simons. Schie dam. J H C Stuyfzand. Den Haag. Het lied der aetheraolven DONDERDAG 12 JULI 1951 HILVERSUM I. 402 Dl. AVRO: 7 00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 915 Gram. 9 35 Gram. .30 De Antwoordman. 10.45 Gram. 10.50 )or de kleuetrs 11.00 Kamerorkest. 11.40 luziek in de Oudheid", causerie. 12 00 Zang piano. 12.38 Cowboy-liedjes. 1.00 Nieuws. .5 Metropole-orkest 1 45 „U kunt het ge- 1.50 Gram 2.00 „Zigeuner- liebe" Voot rogr. 4.55 Gra Spoi zeld in Ine 630 Orkestci militair". 7.10 t jeugd. i Eric Tuts „Melodieën „Voc 7.40 „Studh 8.00 Nieuws. 8.15 Holland Festival: Concert gebouw-orkest en soliste 9.15 „Ellen", hoor spel 10.00 Int. koorzang Festival. 10 30 Gram. ntermezzo: gesproken brief uit Londen 11.00 Nieuws. 1115 Sport 11.30—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 700 Nieuws 7 15 Ochtendgymnas tiek 7 30 Amusementsmuziek *7 45 Morgen gebed 800 Nieuws 8.15 Gram. 9 00 Voor de svrouw. 9 40 Gram. NCRV: 10 00 Gram. 10.15 Morgendienst 10 45 Vocaal kwartet. KRO- 1100 Voor de zieken 1145 Mannen koor 12 03 Gram 12 50 Sport 100 Nieuws. gel. NCRV: 2 m. 2 4! 3.15 l 3 25 Biibel de Jeugd 5 30 Metropole-orkes lekprogiamma 6.30 „De klok horc iaarcauserie. 6 45 Leger d' 1100 Nieuws 11.1512.00 Gram ENGELAND BBC Home Service. 330 m. 12 00 Gev. progr. 12 20 Voor de boeren. 12 30- Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1 10 Mededelingen 1.20 Filmprogramma 155; Sport. 2.00 Strijkorkest 3 00 Hoorspel. 3 301 Zang 4.15 ..Town Forum" 5 00 Voor de deren. 6.00 Nieuws 6 15 Sport 6.20 Gev ziek. 7 00 Wedstrtfd ln het verhalen v 130 Ge\ 0 00 1 strijkkw 0.15 Disc Dale's Dagboek". 4 30 Causerie. 4 45 orkest 5.15 Gram. 5.30 Militair orkes Klankbeeld. 6 45 Hoorspel. 7.00 Nieuw Sport. 7.30 Gev progr 8 00 Hoorspe icht. 11.15 Orgelspel. 11.5612.C 1145 Gram. es. 3.15 Gram ïram. 100 Nlei oldaten 4 30 Gra i Niei i Gram 50 C; Tie 8.15 Concertgebouw-orkest, koor disten. 10.50 Nieuws 10 55 Gram. 1! leuws. 11.05—12 00 Gram BRUSSEL. 484 m. 12 05 Omroeporkest 1.00 Nieuws MO. 131 2.00. 3.00 en 4 00 Gram 5.10 Dansmuziek.; ziek 7 45 Nieuws 8 00 Hoorspel. 10 00 NieuW 10.10 Dansmuziek. 10.55 Nieuws. 11.00 Grai* 11.55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2