Jlieuwc jTcihsrl) eiL'nuioul Adenauer schonk klare (Rijn) wijn Conferentie te Kaesong vanochtend vol goede moed begonnen Verbondenen streven naar een eervolle wapenstilstand voor de Ver. Naties Duits scheepje bij Terschelling op 'n mijn of wrak gelopen en gezonken „Wij willen het spook zien" riepen spreekkoren Het raadsel van de Paets van Troostwijk straat nog steeds niet opgelost Wist U Leerboekje DINSDAG 10 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 peT kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9271 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanloastfclj Is gftcöleoco mya htrt In tegljenspoct" Het „staken van het vuren" op Korea DE DELEGATIES der Noordelijken en der Verbondenen zijn van morgen gedurende 91 minuten te Kaesong bijeen geweest, ter be spreking van een regeling om het vuren te staken. Tot dat doel waren de afgevaardigden der Ver. Naties met vier helicopters uit Imdjin naar Kaesong vertrokken. Reeds een uur na de aankomst te Kaesong be gonnen de onderhandelingen. Een goed Amerikaans voorbeeld van „full speed". convooi, be- journalisten overhandigd, waarin hü zegt: „Wij vertrekken in goed vertrou- teneinde een eervolle wapenstil- Bovendien vertrok staande uit drie jeeps en zeven trucks, volgeladen met voedsel en andere beno digdheden voor de onderhandelaars, var het geïmproviseerde vliegveld in de appelboomgaard bij Moensan. Dit vlieg veld wordt het „wapenstilstands-hoofd kwartier" der Verbondenen genoemd. Volgens een woordvoerder der Ver. Naties te Seoel, zullen ongeveer zestien verslaggevers en fotografen der Verbon- denen wel te Kaesong aanwezig mogen zijn, doch het is hun niet geoorloofd de zittingen bij te wonen. De weg naai Kaesong is thans van mijnen gezuiverd. Trygve Lie, die per vliegtuig naai Noorwegen is teruggekeerd om zijn va cantie te hervatten deze werd op 2( Juni onderbroken door de verwikkelin gen in Korea heeft verklaard, goede hoop te hebben op het resultaat der be sprekingen te Kaesong. Reuter meldt nog uit Singapore, radio-Peking in alle Chinese dialecten het volgende heeft omgeroepen: „De strijd krachten der Ver. Naties zijn genoodzaakt de vrede in Korea te bewerkstelligen met het oog op hun militaire nederlagen". Zo poogt communistisch China het gezicht te redden tegenover de Aziatische vol ken! In dit verband wijzen wij er nog op, dat generaal Ridgway de suggestie, dat nog vóór het'sluiten van een wapenstil stand, een bevel zou worden gegeven het vuren te staken, krachtig van de hand heeft gewezen. Volgens A.F.P. behoren tot de del tie der Ver. Naties behalve de vijf volmachtigde generaals en admiraals, nog acht adviseurs, vijf tolken nografen. Zes van de adviseurs zijn Ame rikanen; de twee anderen Koreanen. Na de laatste besprekingen zijn de gedele geerden der V.N. per hefschroefvliegtuig weer teruggekeerd naar het kamp ii Moensan. Gevechtsacties duren voort Volgens latere telegrammen, had vice- admiraal Charles Turner Joy, vóór het vertrek van het hoofdkwartier, een met potlood geschreven verklaring aan de De olie-perikelen Perzische premier blijft koppig Truman's bemiddeling weer afgeslagen De motieven van de weigering van Perzië, zich te onderwerpen aan het rest van het Int. Hof, zijn aan dit Hof de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, overgemaakt. Perzië trekt zijn on dertekening der conventie van 1930 in, omdat „zijn vertrouwen in het Hof is ge schokt". President Truman had de Per zische premier Mosasadeq voorgesteld, Averell Harriman, diens reizende ambas sadeur, naar Perzië te zenden, om op te treden als helper bij een oplossing van het olie-geschil, maar Mossadeq acht het antwoord van Truman „te laat" om nog enige invloed te kunnen hebben. Volgens de Brits-Iraanse oliemaatschap pij zullen nog vóór 19 Juli 150 ingenieurs van de raffinaderij uit Abadan worden geevacueerd. Sommige afdelingen der raf finaderij zouden na de evacuatie gesloten worden. Het Perzische kabinet, aldus Reuter, heeft besloten, 16 millioen pond, die Perzië op Britse banken in deposito had gege ven, op te nemen. Zulks is noodzakelijk vanwege de hopeloze financiële toestand. De, door de Amerikaanse regering inge- stlde „olie-commissie" zal in de gehele wereld gaan „speuren" naar olie, teneinde de naties die door een olie-tekort getrof fen worden, te helpen. De Indiase en Pakistaanse employé's van de „Anglo Iranian", 800 man in aan tal, hebben de voorstellen van de nieuwe Perzische maatschappij van de hand ge wezen. Zij zullen Perzië verlaten. In het Perzische parlement werd vandaag hevige critiek uitgeoefend op het beleid van Mossadeq inzake de oliekwestie. Het de bat ging over de inhoud der documenten, die de politie in de kantoren der „Anglo Iranian" in beslag heeft genomen. Pre mier Mossadeq, nog steeds bedlegerig, bracht door middel van een schrijven aan het parlement hierover verslag uit. Ver tegenwoordigers der „Anglo Iranian", Philips Stockil en Richard Seddon, wer den ervan beschuldigd zich gemoeid te hebben in Perzische binnenlandse aan gelegenheden. Nog steeds toont Mossadeq geen bereidheid tot onderhandelen. Vliegtuigongeluk te Abadan Kort na het opstijgen van het vlieg veld te Abadan is een vliegtuig van de „Anglo Iranian" neergestort en in brand gevlogen. Het toestel raakte een kantoor gebouw en passeerde rakelings de instal laties der raffinaderij. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Russen leggen spoorweg om Berlijn heen Aan het eind van deze maand zal Ber lijn geheel door een Oostduitse spoorlijn zijn omgeven. Gisteren hebben de Oost- duisers weer een nieuw baanvak van net in November l.L gemaakte project in ge bruik genomen, dat geheel onafhankelijk is van de Westberlijnse rangeerterreinen. stand teweeg te brengen, die bevredigend zal zijn voor de Ver. Naties". Het woord „eervol" was door de Amerikaan onder streept. Met het, reeds genoemde con vooi, vertrokken ook twee cameraman nen van het leger met filmuitrusting, voor het maken van een reportage. Ook thans fungeerde de Noordelijke delegatie bfj de besprekingen als gastvrouw. De ontmoeting vond plaats in een ouderwets, eens luxueus huis te Kwang- moendong, een buitenplaatsje, dat 3 k.m. ten Noorden van Kaesong bijna precies op de breedtegraad gelegen is. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de Noordelijken bij de „inleidende be sprekingen" (van Zondag) een voorstel hadden verworpen tot vorming van „neutrale corridor" van 16 k.m. breedte, welke Koemtsjon, Kaesong en Moensan zal omvatten. Men kwam tot een ac- coord, dat de weg uit het Noorden naar Kaesong niet vanuit de lucht zou worden aangevallen. Beide partijen zullen zich dus van militaire actie in dit gebied onthouden. Na de ochtendzitting volgde schorsing en de besprekingen zouden om vier in de namiddag (plaatselijke tijd) den hervat. Volgens een te Seoel uitge geven verklaring van admiraal Joy, begon de morgenzitting met de v< kering van hemzelf, dat de delegatie der Verbondenen er naar streeft „een staken der vijandelijkheden" te bereiken onder voorwaarden, die een verzekering zijn tegen een hervatting daarvan. Er zouden geen politieke of economische zaken besproken worden, zelfs geen militaire kwesties, die niet direct betrekking had den op Korea. De situatie is nu zo, dat de vijandelijk heden in alle sectoren zullen voortgaan, uitgezonderd dus in die, waaromtrent m entot een neutraliteits-overeenkomst is gekomen. Overigens, aldus Reuter, wijst niets ln deze verklaringen er op, of voortgang is gemaakt en zi Wat de krijgsoperaties betreft, in de bergen ten N.O. van Janggoe en het Oostelijk deel van het Centrale front wordt nog zwaar gestreden. De Verbon denen leden verliezen in de strijd tegen I Noordelijke troepen, die zich goed I sterkt hadden. Deze telefoto uit Kaesong laat de aankomst bij de communisten zien van de U.N.O.-delegatie, die voorbereidende besprekingen moest voeren over de wapenstilstandsvoorwaarden. Rechts: Rode officieren, die de delegatie be groetten. Op de achtergrond nog een stukje van het hefschroefvliegtuig. Vijl man en een hond gered Twintig minuten nadat loods was weggevaren GISTERAVOND is een Duitse motorkotter, de Heins Otto (250 ton) op weg van Harlingen naar Oslo bij Stortemelk op een mijn of een wrak gelopen. Het schip werd in de machinekamer getroffen en begon onmid dellijk te zinken. De bemanning, bestaande uit vijf koppen, wist zich in de sloep te redden en werd een uur na het ongeluk door de Brandaris opgepikt. Het schip vertrok gisteravond met loods uit Harlingen die om half tien bij Terschelling van boord ging. Twintig minuten nadat de loods de boot had vrij gegeven en de steven had gewend om terug te varen naar Terschelling, stootte de kotter op een mijn of een wrak. Dit is niet met zekerheid te zeggen. Volgens de zeekaart bevindt zich in dit gebied wrak van een schip, aldus deelt de Marine Voorlichtingsdienst mee. De loodsboot waarschuwde onmiddellijk de reddingboot van Terschelling en keerde terug naar de kotter om de bemanning te helpen. Zeven minuten nadat het sein van de loodsboot was opgevangen, voer de Bran daris reeds de haven uit en precies te middernacht keerde zij met de vijf ge redden plus de scheepshond in de haven m Terschelling terug. De mannen wa in geen van allen gewond en verkeer- ;n in goede gezondheid. De Marine-autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. Theodor Blank in Parijs Duitse vaart achter Europees leger Te Parijs verblijft thans de voornaam ste Duitse afgevaardigde voor de bespre kingen met de Geallieerde autoriteiten de herbewapening van Duitsland, Theodor Blank. Hij wordt vergezeld door graaf Adolf Kielmansegg, voormalig kolonel van het leger als militair advi- Theodor Blank heeft de dag door gebracht in de bureaux der Duitse dele gatie, in een Parijs hotel, met de bestu dering van het ontwerp-rapport, dat de landen van het Franse plan-Pleven zul len opstellen. In Franse officiële kringen voldaan over de komst van de Duitse deskundigen, omdat de conferen tie over het Europese leger nu meer vaart krijgt. Te Bonn werd de plotselinge reis van Blank naar Parijs gemotiveerd, met de noodzakelijkheid de onderhandelingen te bespoedigen. Nederlander beschoten maar ontkomen Enkele dagen geleden is de heer Fritz, administrateur van de onderneming Soember Manggis Kidoel, in de buurt van Dampit op Java toen hij per auto op weg was naar zijn onderneming, door een bende van ongeveer 10 gewapenden aangehouden en met een revolver be schoten. De heer Fritz slaagde er in, met zijn auto te ontkomen en werd niet getroffen. Weer negen dodelijke ongelukken Ook tweede slachtoffer van bus-ongeluk overleden In Nijmegen is gistermiddag de 65-ja- rige J. H. v. d. Essen, die per fiets de Graafscheweg overstak, door een auto bus gegrepen en vrijwel op slag gedood. ""•jarige J. Peters te Nijmegen die dezer dagen met zijn fiets de steile Floraweg afreed en tegen een auto botste, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen in het Canisiusziekenhuis over- In hetzelfde ziekenhuis overleed de 22- jarige Visser uit Vorden, die Donderdag nacht ernstig werd gewond bij het auto bus-ongeluk op de rijksweg Nijmegen- Arnhem, dat zoals we meldden, ook aan de 50-jarige magazijnmeester D. Verste de coöp. landbouwvereniging De Eendracht te Vorden het leven heeft ge kost. De vier andere zwaar gewonden uit Vorden zijn aan de beterende hand. Uit het politie-onderzoek is thans geble ken, dat de geparkeerde vrachtauto, waartegen de bus is opgereden, onvol doende was verlicht. Het 5-jarig dochtertje van het echt paar Eulink te Doetinchem is gistermid dag in de Oude IJssel geraakt en ver dronken. Te Amsterdam is een 5-jarig meisji 'overleden, dat in afwezigheid van haar ouders met lucifers had gespeeld daarbij in brand was geraakt. Het kind vluchtte met brandende kleren de straat op waar voorbijgangers haar de kleren van het lichaam rukten, doch zij bleek toen reeds ernstige brandwonden te heb ben opgelopen. Ook een vuilnisman van de Amster damse stadsreiniging, die dezer dagen toen hij struikelde, onder zijn wagen te recht was gekomen, is thans aan zijn op gelopen verwondingen bezweken. Een 31-jarige scheepstimmerman is te Amsterdam in 8 meter diepe ruim va Kefalona gevallen en kort daarna c In het ziekenhuis te Eindhoven leed de heer H. B. S., die Zondagmorgen bij een lichte ontploffing in de gloeilam penafdeling van Philips ernstige brand wonden had opgelopen. Een 26-jarige monteur uit Oosterbeek werd gedood toen hij in het keldergat van een in aanbouw zijnd huis op het Nieuwe Plein te Arnhem viel. Ruim 270.000 zoek Geen strafvervolging tegen B.S.-ers Tekort een gevolg van de zeer gebrekkige administratie In hoeverre de administratie van g west X (Amsterdam) der Binnenlandse Strijdkrachten niet klopt, is niet met zekerheid te zeggen. Een accountant heeft getracht aan de hand van de aanwezige bewijsstukken en de verschafte fondsen een verantwoording op te bouwen v bij voor het „tekort" van ruim 272.000 geen normale bewijsstukken konden worden gevonden. Dit bedrag behoeft dus niet verduisterd of ontvreemd te zijn, aldus minister Staf in een nota aan de Tweede Kamer. In verband met de ten dele zeer ge brekkige of afwezige administratieve ge gevens zou het niet mogelijk en niet moreel verantwoord zijn bepaalde per sonen alsnog aansprakelijk te stellen. Het accountantsonderzoek en het onderzoek de marechaussee hebben geen grond een strafrechtelijke vervolging op geleverd. Wel is gebleken, dat er eer groot gebrek heerste aan deskundig ad ministratief personeel. Menigmaal werd een lid, dat zich in de illegale periode bijzonder had onderscheiden, doch ove rigens was verstoken van administratieve kennis als administrateur aangesteld, al dus de minister. Von Falkenhausen bij Adenauer Generaal Von Falkenhausen, die tijdens de oorlog militair gouverneur was van België en op 28 Maart j.l. na een proces de Krijgsraad te Brussel met de generaals Bertram erf Reeder in vrijheid werd gesteld, is gisteren door kanselier Adenauer ontvangen. Von Falkenhausen verklaarde, dat zijn bezoek niets te ma ken had met de herbewapening van Duitsland, doch dat Adenauer hem een voudig had uitgenodigd. Op een vraag laar zijn toekomstplannen, antwoordde lij: „Ik moet eerst gedenazificeerd zijn. Ik ben juist door een denazificatiehof ge dagvaard, oncjanks het feit, dat de nazi's mij gevangen zetten". Prinses Margaret ziek Naar wordt vernomen heeft prinses Margaret rode hond. Voorlopig zal zij op haar kamer in Buckingham blijven. Zo druk was het gisteravond in de Paets van Troostwijkstraat in Den Haag, dat de politie handen vol werk had, om het verkeer nog enigszins te laten rouleren. De mensen dromden urenlang samen voor het „spookhuis", waar de kloppen nog steeds voortduren. De klopsignalen in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) 1\TET DE NEUSJES plat tegen de ruiten hebben gisteravond om zes uur -1 *-L al drommen kinderen in de Paets van Troostwijkstraat in Den Haag naar binnen getuurd in het huis, waar reeds een week lang merkwaardige klopsignalen worden gehoord. Zij hadden er zo op gevlast om daar nu eens een echt, levensgroot spook door het huis te zien dwalen en zie: ze kwamen zo bedrogen uit. Want een der eigenschappen van een spook is, dat het niet bestaat en dat hebben de honderden Hagenaars, die in de loop van de avond het verkeer stremden en de bewoners hoofdpijn bezorgden met hun geschreeuw, blijkbaar geweten. Het werd daar in de Paets van Troost wijkstraat een groot en massaal protest tegen alles wat „spook" genoemd wordt. Er werden zelfs spreekkoren gevormd uit opgeschoten jongens, die met uitroe pen als: „Wij willen het spook zien" de geheimzinnige klopgeesten uitdaagden. De drie woningen waren ook nu weer bezet door enkele rechercheurs, die nauwlettend op alle geluiden acht gaven. Zij hebben inderdaad nog enige signalen gehoord, zij het niet zo hevig en niet zo geregeld als in de afgelopen dagen. De oorzaak heeft men ook nu nog niet kun nen vinden. Wel worden er allerlei uit eenlopende veronderstellingen geuit. De een zegt, dat de huizen werken en aan het verzakken zijn, de ander meent, dat Koning George van Engeland, die enige weken in Windsor heeft ver toefd in verband met een longaan doening, is dezer dagen naar Londen teruggekeerd. Zijn aankomst op Buckingham Palace. Naast hem de koningin. DAT het Ned. fregat Van Zijll niet zoals aanvankelijk is gemeld morgen, maar reeds vandaag om 11 uur v-m. in Den Helder zou arriveren. DAT men in de legerplaats Oldebroek een monument voor de gevallen artille risten wil oprichten en de initiatiefne mers, onder wie kol. J. F. M. Steenmet ser, artilleristen en oud-artilleristen heb ben opgeroepen een ontwerp ln te zen den voor het voetstuk, waarop een voor oorlogse vuurmond komt. DAT het gemeentebestuur van Nijme gen een nieuwe trolleybuslijn heeft ont worpen waardoor de Zwitserse firma die het net zou aanleggen andere plannen zal moeten ontwerpen en de oplossing van het verkeersvraagstuk weer onzeker is geworden. DAT van 16 t/m 26 Juli uitgezonderd Zaterdagmiddag en Zondag) van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur op het IJssel- meer schietoefeningen worden gehouden en een strook van 12 km rond Medemblik onveilig zal zijn. DAT de mijnenlegger Willem v. d. Zaan gisteren te Curasao is aangekomen oi Van Speyk af te lossen, die Donderdag naar ons land vertrekt. DAT de Zuidafrikaanse minister Arbeid B. J. Schoeman vandaag voor vijfdaags bezoek in ons land arriveerde om contacten op te nemen voor de emi gratie van geschoolde arbeiders, waar van zijn land er nog 8 k 10.000 nodig heeft. DAT op 14 Augustus in de Boschstraat te Maastricht een fonteinmonument, ont worpen door Charles Eyck, als geschenk van de burgerij aan de gemeente wordt aangeboden. DAT op 4 Augustus ook Ede voor het eerst een burgerdag zal houden. DAT pseudo-vogelpest is geconstateerd op het bedrijf van J. v. Ginkel te Eder- veen waar 500 kippen werden gehouden. DAT de Veenendaalse V.VV. op Zater dag 18 Augustus voor auto's, motoren en bromfietsen een stempeltocht door Utrecht organiseert waarvoor men zich kan aanmelden bij de V.V-V. in zijn woonplaats. DAT de president-directeur van het Alg. Ned. Persbureau H. H. J. v. d. Pol. aan het Britse persbureau Reuter t.g-v- zijn eerste eeuwfeest een Delfts bord heeft aangeboden. DAT 30 Denen en 15 Nederlanders deze week in de volkshogeschool 't Oude Hof te Bergen (N.-H) bijeen zijn als deelnemers aan een Ned. Deense zomer school waarvoor ir A. Otten gisteren sprak over Nederlands strijd tegen het water. DAT op 12 en 13 September op de Utrechtse vee- en paardendagen de kam pioenschappen van de Kon. Ned. Fede ratie van landelijke rij verenigingen wor den gehouden en uitsluitend t.bc.-vrije runderen mogen worden ingezonden. DAT de grote bazar voor een kerk en recreatiegebouw van het Chr. sana torium Sonnevanck te Harderwijk f15.000 heeft opgebracht. DAT 50 brandweren deelnemen wedstrijden die Zaterdag t.g.v. de opening van een nieuwe brandweerkazerne in Vlaardingen worden gehouden en ge deeltelijk worden bijgewoond door com missaris Kesper. DAT Nederland van 18 tot 21 Juli te Rome op het congres van de Int. Bond van Oud-Strijders wordt vertegenwoor digd door W. Ch. J. M. v. Lanschot en F. P. J. J. v. Pareren, beiden te Eind hoven, van de Bond van Ned. mil. oor logsslachtoffers. DAT de traditionele landbouwtentoon stelling in Dordt dit jaar op Donderdag "I Juli wordt gehouden. DAT de politie heeft gewaarschuwd tegen Het Modelmeubelhuis aan de Geer straat 36-38 te Heerlen en zij die daarmee relatie willen treden zich tot de politie Heerlen kunnen wenden. DAT in Barneveld binnenkort naast de vrije eiermarkt ook een coöp. eierveiüng wordt gehouden waar men de prijs zelf denkt tc kunnen bepalen. DAT de verkoop van zomerzegels Za terdag eindigt en tot dusverre bevredi gend is geweest. DAT men in Wolsum (gem. Wymbrit- seradeel, Fr.) een opgraving is begonnen naar de z.g. Willibrordusfontein. DAT de 43-j. Nederlander J. Notebaart uit Bergen op Zoom, lid van een Unesco- commissie in Egypte, een abc-boek met 49 pet minder lettertekens dan het klas sieke Arabisch heeft samengesteld u door de periode om lezen te leren is be kort van 6 mnd tot 6 weken. de waterleiding het is, een derde denkt aan aardgassen en een vierde gelooft nog steeds, dat er ergens in een vergeten plekje van die huizen een jongetje met een pneumatische boor zit te spelen. Doch de vijfde ziet echte spoken en spreekt al niet meer van „Spoorwyk" maar van „Spookwijk" De politie had gisteravond handen vol werk, om de mensen van de huizen af te houden. Het was nJ. zo'n geroezemoes dat de rechercheurs, die hun luisterpos ten hadden ingenomen er hinder van hadden en de echte klopsignalen niet konden onderscheiden van de geluiden, die de kleine, brutale, jongens met hun handen nabootsten op de deuren Van de politie-auto's. De gummistok moest er zelfs aan te pas komen, om tegen elven een einde te maken aan de volksoploop, maar ook toen de mensen niet dichter bij het spookhuis mochten komen dan op 50 meter afstand, bleven zij rustig staan wachten op dingen die toch nooit zouden komen. De wachttijd daar voor die hui zen vol politiemannen werd gekort met het zingen van toepasselijke liedjes als: „Hoort, wie klopt daar kinderen" en „het spook, het spook is los". De bewoners van de huizen zyn de klopsignalen ove rigens al lang vergeten en worden veel zenuwachtiger van die enorme mensen massa's voor hun deur, die daar maar blijven staan tot twaalf uur, half een, een uur of het niks is. „Tja, al die mensen wilden haring of kuit van het spook hebben. En als dat spook nu eens niets anders blijkt te zyn dan een storing in het riool? Laten we nog even afwachten. Voor de bewoners is het maar te hopen, dat deze spookgeschiedenis spoe dig wordt opgelost en dat dan ook weer de rust in hun goede straat zal weerkeren. Want zó is het géén doen. Oorzaken en gevolgen Vanmorgen hebben wij nog eens bij de omwonenden nadere inlichtingen inge wonnen over deze „spookgeschiedenis". Er doen fantastische verhalen de ronde over een man, die eens van de trap is gevallen in een der woningen en daarbij om het leven kwam; een ander weet zelfs te vertellen, dat er een oude vrouw woonde, die de buren dreigde met de woorden: „Ik ga weg, maar later zullen jullie nog wel eens van me horen". Doch steeds meer krijgen wij de indruk dat men hier met nuchterheid het verst kan komen. Er zijn n.l. diverse huizen in de Paets van Troostwijkstraat, die scheuren vertonen en het is best mogelijk, dat het scheuren en verzakken van de woningen de geluiden voortbrengen, waarover thans zoveel stof is opgewaaid. Inmiddels zijn dit nog slechts veronderstellingen. Van morgen is er weer een klopgeluid ge hoord, doch men krijgt de indruk, dat de geluiden aan het afnemen zijn. Wel licht zijn over enkele dagen alle griezel verhalen over spoken de wereld uit. ,Bouw- en woningtoezicht" heeft thans immers de zaak in handen en het komt mor, dat dit college van deskundigen wel het verlossende woord zal spreken. En daarop wachten we maar. Stepinac wil bij zijn schapen blijven De vrijlating door de Joegoslavische regering van aartsbisschop Stepinac, die ""146 tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is naar thans bekend wordt, door het Vaticaan geweigerd op verzoek mgr Stepinac zelf. De aartsbisschop wil liever dicht bij zijn kudde blijven dan een voorwaardelijke vrijlating aanvaar den. Stepinac is overtuigd van zijn on schuld en wil zijn straf uitzitten. Volgens de Osservatore Romano wordt de toe stand voor de Rooms-Katholieken in Joe goslavië steeds slechter. Vele scholen en Jnstelli.'ïgen zi»n gesloten. HOOFDSTUK I: DE COMMUNIST Gerben Wagenaar heeft onlangs een bezoek gebracht aan zijn Hongaarse partijgenoten. Bij die gelegenheid heeft hij hen daar aan konden ze uiteraard niet ontkomen toegesproken. Het officiële Hongaarse communistische blad Szabad Nep heeft er een verslag van gebracht. Welnu, een beetje „nep" was het wel, wat Gerben Wagenaar daar vertelde. Hij bracht „namens het democratische en vredelievende Hollandse volk" een groet het congres zijner Hongaarse partij genoten, en nu hij toch aan het groeten was, deed hij het maar tegelijk „de gro te leider van het Hongaarse volk, kame raad Stalin". De toespraak was ook voorts van de bekende makelij, met veel gepraat over „lakeien van het Amerikaanse imperia lisme" en zo. „Zonder het volk of het parlement te raadplegen worden alle vredesvoorstellen, die de Sowjet Unie doet, tegen de wil van het volk verwor pen", wist Wagenaar daar in Hongarije mede te delen. „Met al onze krachten vechten wij voor het behoud van de vrede. En deze strijd zullen wij winnen en kunnen wij winnen ook, want hij wordt gevoerd door alle vredelievende volkeren, en hij staat onder leiding van hem die de ovèrwinning op het fascisme organiseerde, die zegevierde in Stalin grad en Berlijn en die het onsterfelijke werk van Marx, Engels en Lenin voort zet: kameraad Stalin, en de onoverwin nelijke Bolsjewistische partij van de So wj et-Unie". Men ziet: er valt over Gerben Wage naar niet te klagen. Hij heeft daar in Hongarije goed zijn communistische best gedaan en zijn les behoorlijk voorgedra gen. Grappig, dat hij het in deze toe spraak ook nog even over papegaaien had. En nu: HOOFDSTUK II: De Neue Zürcher Zeitung, het bekende uitstekend geredigeerde Zwitserse blad, weet te berichten, dat de grote zuivering onder de communistische lei ders van Estland is beëindigd. Het re sultaat? Geen van de aanvankelijk door Moskou geëerde communisten is nog aan de macht. In Estland zijn de Russen volgens het bekende systeem te werk gegaan. De leidinggevende communisten uit de da gen toen de Russen nog niet het heft in handen hadden, zijn van de kaart ver dwenen. Van de Estlandse regering uit 1940, geheel uit communisten bestaande, zijn twee lieden heel tevreden met een bescheiden functie aan een academie, en die tevredenheid laat zich verklaren, want him medeministers uit die dagen slijten thans hun dagen in kampen. Zo wel in de landsregering als in de vak beweging is de Russische invloed direc ter dan ooit door het aantal onvervalste Russen, dat men in deze instituten aan treft. De oorspronkelijke Estlandse commu nisten waren dus goed genoeg om hun land open te stellen voor het commu nisme en daarmede voor Rusland. Toen ze eenmaal deze „plicht" hadden ge daan, werden ze afgedankt en konden ze gaan (voor zover het kamp hen daar in niet verhinderde). En nu: DE TOEPASSING: T~le Neue Zürcher Zeitung verbindt aan dit droeve Estlandse relaas de con- slusie, dat de communistische leiders in andere landen nu kunnen weten, wat hun lot zal zijn, indien zij er werkelijk in zouden slagen het communisme in hun land ingang te doen vinden. Ze mo gen fungeren als wegbereiders en daar nade zuivering. Let men op deze dingen, dan is het wel dubbel zielig, Gerben Wagenaar en zijn collega's zo roerend hun lesje te ho ren afsteken over lakeien en dergelijke. „De Hollandse arbeiders strijden voor hun zelfstandigheid en voor hun vrij heid van handelen", zei Wagenaar in Hongarije. Dat is onze overtuiging ook, en daarom zullen ze hem met zijn lesje alleen laten staan. In één maand: Weer 2100 Nederlanders naar Canada Ongeveer 2100 Nederlanders zullen deze maand per boot naar Canade emi greren. Morgen vertrekt de Volendam de Holland-Amerikalijn. Aan boord zullen zich behalve 1500 Nederlanders ook vijftig Noren, Denen. Zweden, Finnen enige Belgen bevinden. In Le Havre komen nog zestig Fransen op de Volen dam. Bij de opvarenden zyn ook zestig studenten, van wie veertig uit Frankrijk, Duitsland en Italië. Het schip wordt op 21 Juli in Quebec verwacht. Op 25 Juli vertrekt uit Rotterdam het tot emigrantenschip omgebouwde troe- pentransportschip Zuiderkruis geheel volgeboekt naar Halifax. Deze boot zal 810 personen, waarbij 200 buitenlanders zijn inbegrepen, naar Canada brengen. Het Tweede Kamerlid Verkerk (a.r.) heeft aan minister V. d. Brink schrifte lijk vragen gesteld over de beperking de invoer van vrachtautochassis. KARPETTEN, LOPERS EN CORDIJNSTOFFEN WONINGINRICHTING BULTHUIS Botermarkt 23 - Telefoon 20854 WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht jma. De Bilt: Veranderlijke be- wA wolking met plaatselijk en- ^e'e buien, hier en daar vergezeld van onweer. Ma- XViSfc.'' tige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Weste lijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 4.32 tot 20.58; maan 12-29—23.30. Op 12 Juli E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1