J Geen philantropie. maar begrip en steun, hoe dan ook MAANDAG 9 JULI 1951 Wat kunnen onze oorlogsgewonden verwachten? De Staat zal ook Wim Hageman niet in de steek laten (Van een onzer verslaggevers) Van vele zijden is ons gebleken hoezeer de bevolking geïnteresseerd is in het lot van Wim Hageman, die in Korea zo ernstig gewond is geraakt, dat hij beide handen en zijn gezichtsvermogen moet missen. Spontane reacties om hulp te bieden bereikten ons en ongetwijfeld zal dit in de toekomst het lot van Wim Hageman kunnen verlichten. Echter zal het niet zo zijn, dat hij het vervolg van liefdadigheid afhanke lijk zal moeten zijn. De Staat erkent de morele verplich ting de geleden schade van de oorlogs invalide zoveel mogelijk te vergoeden. Daarom werden naast de toekenning van pensioen een aantal sociale maatre gelen getroffen, welke naar omstandig heden en behoefte zijn aan te passen. Zo heeft de invalide voor zijn gehele leven vrije geneeskundige behandeling voor de gebreken, welke oorzaak waren van zijn ontslag uit de dienst. Hierbij zijn ook hospitaal- en sanato- numverpleging inbegrepen. Tijdens het verblijf daar worden de reiskosten voor regelmatig familiebezoek vergoed. Wordt de invalide thuis verpleegd, dan kan, zo nodig, een aanvullend bedrag worden gegeven voor versterkende mid- De invalide heeft niet alleen recht op prothese, doch krijgt ook nog een reser ve exemplaar. Zonodig krijgt hij een rij wiel, een invalidewagen of zelfs, indien dit noodzakelijk is, voor de uitoefening van een beroep, een motorfiets of een Voor blinden zijn speciale regelingen. Zij ontvangen, indien zij daar prijs op stellen, een tandem, een gewone en een brailleschrijfmachine, een geleidehond en een braillehorloge. Dit alles is de materiele zijde van hun bestaan, maar minstens zo belangrijk is de psychische kant. Geen liefdadigheid De invalide vraagt geen liefdadigheid. Er is werkelijk geen oorlogsinvalide, die langs de huizen behoeft te gaan om aan de kost te komen, want zij hebben hun pensioen, dat berekend wordt naar hun burger inkomen of naar hun militaire bezoldiging. Het hoogste wordt als maat staf aangenomen. Doch arbeidsvreugde geeft de beste levensvreugde. De invalide, die de gedachte krijgt geen taak meer in het leven te vervul len, is tot geestelijke ondergang ge doemd en daarom is het werk der dok toren er op gericht niet alleen het licha melijk herstel zoveel mogelijk te be vorderen, doch wordt er vooral op gelet welke arbeidsmogelijkheden er nog voor de invaliden zijn. In Aardenburg, het prachtige land goed bij Doorn, leert de man oefenen met zijn prothese en wordt de arbeids- therapie dienstbaar gemaakt aan zijn genezing. Zorgvuldig wordt door tests bepaald, welke toekomstmogelijkheden de man bezit en in overleg wordt een richting gekozen. Hoe zwaar ook getroffen zal Wim Hage man ook indien enigszins mogelijk zich zelf een nieuw bestaan moeten scheppen. Niet omdat de Staat van hem af wil zijn, doch om aan deze man het gevoel te ontnemen, dat hij een waardeloze in de maatschappij zou zijn. Hij zal op of andere wijze in staat worden gesteld zijn gaven van hart en verstand dienst baar te maken aan zijn medemensen. Slechts dan kan hem ware levensvreugde geschonken wordenen daarop moet de hulpverlening gericht zijn. Wanneer de oorlogsinvalide op andere wijze een bestemming bereikt heeft, dan nog wordt hij niet aan zijn lot overgelaten. Sociale werkers blijven zich op de hoogte stellen van zijn omstandig heden en springen zo nodig bij. Wie eens op de afdeling van Oorlog komt, waaronder deze zaken ressorteren, zal bemerken dat elk geval van oorlogs- invaliditeit daar niet alleen bekend is, doch oprecht wordt meegeleefd met het wel en wee der mensen. Nu zal het lot van Wim Hageman zeker een der zwaarste, zo niet het zwaarste zijn van allen, die gewond uit de oorlog kwamen, maar desondanks zal ook nog binnen een week het gestelde doel: hem een weg gevonden worden. Het medeleven van zijn stadgenoten zal hem kunnen schragen en hem het begrip geven, dat zijn moed hoog wordt aangeslagen. De radio welke hem aangeboden kan worden, zal hem tot afleiding en ontspan ning kunnen dienen en het geschonken geld kan gebruikt worden (Advertentie) Wèg die pijn die Uw nachtrust. Uw humeur en Uw lust tot werken ver stoort. Neem bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar "AKKERTJES ...die helpen direct! J Stoppen met Wim Hageman In 5 dagen ruim 1000 binnen kon worden bereikt. Deze zwaargewon de Korea-militair kunnen we dus straks, wanneer hij hier in Holland aankomt, tonen, hoe zeer onzerzijds wordt beseft, welk een groot offer hij ook voor onze vrijheid bracht. Wij ontvingen van: C. J. D. S. 100.—, J. G. B. 25.—, N. N. 0.50, P. v. W. 2.50, N. N. 0.50, Wed. M. v. W. 2.50, N. N. 1.—, K. P. 2.50, Mej. W. U. 2.—, N. N. 1.—, N. en M. 2.—. N. N. 0.50, E. B. 2.50, P. V. 1.—, C. K. 2.—, J. v. d. D. 2.50, N. N. 5.—, P. H. 2.50, C. J. W. 1.50, J. W. B. 5.—, N. N. 0.20, N. N. 1.—. B. S. 1.—. C. N. 1.50. C. I. de V. 2.50, H. v. W. 2.50, R. O. 2.50, B. v T. 2.50. H. A. v. I. S. 2.50, H. Z. 2.50, v. d. H. 2.—, fam. U. 5.—, P. W. D. 5.—. N. N. 0.25, N. N. 0.50, V. 1.—, H. J. v. B. 1.—. N. N. 0.25, P. 2.50, A. v. R. 1.—, C. A. de B. 1.—, N. N. 0.25, J. de B. 1.—. N. N. 0.50, H. J. W. 2.—, P. L. 1.—, N. N. 0.25, J. R. 0.25, R. 0.50, J. S. 0.50, M. S 2.50, H. de G. 0.50, J. E. R. 0.50. C. H. v. L. 1.—, G. W. 0.50, N. N. 1.—. N. N 1.—, J. R. 0.50, H. C. J. 0.50, N. N. 0.25, H. D. 1.—, ene oud-Militair 2.—. J. V te B. 2.S. P. L. te R. 1.enige werk nemers te S. 31.—, B. v. D. J. te D. 1. -, G. O. te R. 2.50. een Moeder te B. 2.50, v. d. M. te R. 1.—, v. d. B. te P. 10,—. C. V. D. 1.—, B. M. 2.50, N. N. 2.50, Mevr. A. G. te Gr. 3.50, N. N. 1.—. N. N. 0.50, N. N. 2 50, Mej. M. A. C. 5.—, P. L. 5.—, H. N. 1.50, H. G. 5.—. N. N. 7.50, A. v N. 2.50. C. G. v. T. 2.50, X. 25.—. L. H. en J. P. E. K. 20.—. J. W„ P. R„ S. v. C.. N. N„ M S.. Mevr. T.. A. C.. Pers. I. B.. M. P., C. M., D. J. F. de G.. H. S.. allen 10.—; N. N. 6.—. R. A. D.. N. N., G. H.. H. en V.. C. V.. 4 dames. C. N. M. H„ W. B.. T. J. D.. D. T.. D. B„ H. J. v. CV, H. K.. E. J. F. v. B.—E„ G. O., J. F. N. v. d. K.. P. v. S., H. J P., T. v. d. K.—B.. A. L„ allen 5.—; M. A. H. N. M. 4.—. J. M. de J„ M. Pallen 3.50; S. Br. 3.30, A. v. d. W„ N. N.. A. B. v d. L„ N. N„ M. M—O., allen 3.—; H. R., K. F„ Mej. D. A. M. v. W„ W. H. v. H.. P. J. Z.. Mej. G. M.. Mevr. A. M„ Mevr. M. C. Z„ S. C. S„ J. P. v. d. M.. A. W C. v. G., J. S.. T. K.. N. N„ Mw. G.. J. A. C. v. W„ W. G„ P. de N.—C., J. O. J. S„ J. J. K.. J. B.. fam. P.. R. Z., W E. N„ N. G. K„ M. C. R., J. W. D„ A. v. d. B.—G.. A. B.. J. P. B„ J. W. v. S.- S.. H. N., Ch. G. M., Zr J. P. v. R., A v. R.—B. allen 2.50; G. J. B„ W. v. d. V P. J. B„ C. H„ C. M. G„ J. O. S. en Zr P. B., E. A.. A. v. H., R. D.. H. v. d. W B. v. d. B.. M. J. SH P v. O., allen 2.—; M. M. A. de B.. P. T. B.. Ineke. Mej. C. Z.. H. F., A. A. D. K allen 1.50: J. H. M.. Mej. A. A. O., H. L. O.. C. G S., J. J. D. v. L.. W. D. te G.. dames K. J. M., C. P.. N. H. IJ.. E. J. N., G. J. v. d P A. C. v. B., Mevr. de M., M. J. V., G. J. H. B„ D. HJ. W. v. d. S.. R. H.. W. S„ C. v. W„ T. S.. W. L. B„ J. P H. Th. K.. Th. L. v. d. V.. .T. K„ A. B„ A. v. H„ N. N., allen 1.—; M. R., H. G V. beiden 0.50. Totaal 1018,58. Niet 51 deze bedragen werden indivi dueel ingezonden, want er werden ook inzamelingen gehouden onder het per soneel van sommige bedrijven. Voorts trokken dames er op uit naar familie en kennissen, enz. Vele goede wensen ver gezelden de giften. Een dier wensen luidde: „Als alle lezers iets geven, Vermindert de schaduw over zijn leven" Wij zijn zeer dankbaar voor deze spon tane daden. Verdere giften zijn thans niet meer nodig. Zodra Wim Hageman thuiskomt hopen wij u te vertellen hoe deze gelden zullen worden besteed. Met U zijn ook wij dankbaar dat wij iets mochten doen. zondere koestert. Ook voor zulke bijzondere is intussen een middel gevonden. Het komt meermalen voor, dat oorlogsslacht offers, o.w. ook weduwen en wezen be horen, voor uitgaven staan, die niet ten laste van het Ministerie van Oorlog kun- worden gebracht. Dan kan roep worden gedaan op de kas der Ge zamenlijke Militaire Fondsen, waaronder ressorteren: de Prins Bernhard Stichting, het Karei Doorman Fonds, de Ver. Eere schuld en Dankbaarheid, het Fonds 1815 Oud-Militairen en nagelaten be trekkingen, de Kon. Nat. Ver. tot Steun Miliciens en de Stichting Van Weer den Poelmanfonds. Het secretariaat hiervan is gevestigd Vondelstraat 93, Amsterdam. Huisvesting Een moeilijkheid, die voor het Ministe- ie van Oorlog al even overwinnen als voor de particulier blijft de huisvesting. Er wordt dikwijls geefs naar een goede huisvesting gezocht. Een verlamde bijv. is op een bovenhuis practisch gedoemd tot thuisblijven, terwijl hij in een benedenhuis met tuin dagelijks van de buitenlucht zou kunnen genieten. Dit is een punt, waarop ook Wim Hage man uiteindelijk geholpen moet worden en waarbij zeker de medewerking gemeentelijke overheid en de burgerij ingeroepen mag worden als hij enige weken repatrieert. Hij bevindt zich thans aan boord van een Brits hospitaal schip, dat een aantal gewonde Nederlan ders vervoert. De oorlogsinvalide behoeft geen medelijden te vragen en geen lief dadigheid; hij heeft echter recht op be grip, op dankbaarheid en op die hulp, welke medewerkt tot het herwinnen v zijn zelfstandigheid. Pseudo-vogelpest breidt zich weer uit Het aantal gevallen van pseudo-vogel pest is in tegenstelling met enige tijd ge leden thans weer stijgende. Dit heeft burgemeester A. Hes van Oostzaan gemeenteraad meegedeeld, nadat hij over dg kwestie hacj gesproken met dr H. H. -Seholten-van-de veeartsenijkundige dienst. JJogo*-dogeB«efr»,ln Oostzaan j< twee nieuwe gevallen van de ziekte ge constateerd. Achthonderd kippen pluimveehouder C. Gans die Hageman misschien Hollebeek moesten worden vernietigd. Inflatie en onveiligheid in Indonesië Twee milliard roepiah te veel in omloop In zün jaarverslag der Javasche Bank verklaart de president, dr Houwink, dat in Indonesië twee milliard roepiah te veel in omloop zyn op een totaal van milliard en dat dit geld een inflatoir karakter draagt. Tegelijkertijd laat hij de waarschuwing horen, dat de geldcreatie beperkt moet worden, terwijl men derzijds de productie moet en gemakkelijk kan verhogen, wil men.de ramp een steeds groter wordende inflatie afwenden. Terwijl tengevolge van de Koreaanse Ook de credietverlening der banken oorlog de prijzen van de uitvoer tot buitengewone hoogte stegen, ging de productie dit jaar niet vooruit. Door onveiligheid en stakingen bleef de op brengst der ondernemingen behalve voor rubber ten achter bij het vooroorlogse peil. Wat de rijstbouw betreft, is de toe stand nog steeds zo, dat er rijst moet worden ingevoerd. Algemene onveilig heid, misdadigheid, arbeidsmoeilijkhedcn, problemen inzake de grond en tekorten aan werkkrachten zijn de voornaamste oorzaken van de teleurstellende gang van zaken bij de ondernemingen. Het verslag pleit voor verlenging van de werktijden of voor verhoging van de arbeidsproductiviteit. Het kastekort van de overheid bereikte 2 milliard roepiah. het vrije bedrijfsleven droeg niet onbe langrijk tot de uitzetting van de geld- omloop bij. Voorts pleit het verslag voor opening der effectenbeurs te Djakarta en toela ting van buitenlandse ondernemers Indonesië. De bank boekte een netto-winst r 4 (3.9) millioen en declareert 15 (15) pet dividend in roepiah's. De credit- posten der winst- en verliesrekening be droegen r 55.8 (21.2) min. Het reserve fonds bedraagt r 15 min, de bijzondere reserve r 22.7 (11.8) min. De president acht het risico der credietverleninj redelijk gedekt door de bijzonden reserve. De gouddekking was 24.12 pet. "GLOBE" .SNIPPERS Twee minuten stilte zullen de Egyp- tenaren overmorgen om 11 uur 's mor gens houden, als teken van nationale rouw. Op 11 Juli 1882 bombardeerde de Britse vloot Alexandrië om een opstand onderdrukken en van die tijd af da teert de Britse invloed in Egypte. Bij Carsphairn in Schotland is een Ameri kaans Superfort neergestort. Negen per sonen vonden de dood. Het kleine Zwitserse vliegtuig, dat, zoals wij reeds gedeeltelijk meldden, boven Het Kanaal werd vermist, is in Noord-Frankrijk ge land. De vier inzittenden waren onge deerd. In Illinois in de V.S. is een trein ontspoord erf in een moeras gereden. Minstens 25 personen werden gewond. ■b Senator McMahon, voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor atoomenergie, is voor besprekingen in Parijs aangekomen. In Bagdad huisknecht ernstig gewond bij het openen „bompakket", dat voor zijn chef, oud-minister Babab, was bestemd. Tijdens een stormachtige botsing tussen 2500 communistische demonstranten en de politie, werden gisteren te Dortmund twee politiemannen gewond. Verschei dene demonstranten werden gearresteerd. Een millioen communistische jonge lingen uit 80 landen hebben het plan op 12 Augustus a.s. bij wijze van vredes demonstratie door Oost-Berlijn te Chr. Hist. Zomerconferentie weer gesloten Zaterdagmorgen is de slotbijeenkomst van de Chr. Hist, zomerconferentie ge houden. Jhr. mr L. E. de Geer van Oudegein, burgemeester van Vreeswijk, hield een inleiding over de principiële betekenis van het eigendomsrecht. Spr. meende, dat wij geen afstand kunnen doen van het eigendomsrecht, zonder onbereken bare schade toe te brengen aan ons maat schappelijk bestel en aan de ontwikke ling van de individuele mens. Ter be teugeling van de menselijke zwakheden van de eigenaren is het echter nodig dat de overheid op verstandige wijze het eigendomsrecht beperkt. Na deze inleiding volgde een uitge breide discussie. Aan het slot van de bijeenkomst sprak de heer K. van Die- peningen, burgemeester van Leiderdorp, een woord van afscheid. cheren. De mars zal het hoogtepunt vor- raking Gevaarlijke dompelaars in de handel Dg Kema te Arnhem N.V. tot keu- ring van electrische metalen deelt ons mede dat de laatste tijd veelvuldig kleine electrische dompelaars te koop worden aangeboden, waarbij de onder spanning staande delen in onmiddellijk contact staan met de te verwarmen vloeistof. Aan- de vloeistof kan levensge- het wereld-jeugdfestival, dat van 5 tot 19 Augustus aldaar wordt ge houden. de neo-fascisten in Duitsland hebben Fritz Doris als hun voorzitter herkozen. Het partijprogramma bevat o.m. het herstel van een „Reich".... vaarlijk zijn wanneer de dompelaar is ingeschakeld en als men een metalen vat gebruikt, kan het ook gevaarlijk zijn dit vat aan te raken. De Kema ontraadt het gebruik van dit soort dompelaars dan ook ten sterkste. Duitslands medewerking aan een Europees leger In Bonn op vele punten overeenstemming, doch in Parijs vordert men langzaam De Westduitse regering heeft bekend gemaakt, dat zij de adviseur voor zaken, de defensie betreffende, Theodor Blank, naar Parijs heeft afgevaardigd om deel te nemen aan de besprekingen over het plan-Pleven voor een Europees leger. Het communiqué zegt, dat, terwijl de besprekingen in Parijs over een Europees leger langzaam voortgang maken, de Ge allieerden en Duitsland, die in Bonn Duitslands bijdrage aan het Atlantisch Pact bespreken, „op vele punten ovei stemming hebben bereikt". „Het schijnt wenselijk", aldus het communiqué, „de besprekingen in Parijs zo spoedig moge lijk tot een besluit te brengen en coördi natie op technisch-militair gebied tussen de resultaten van de Parijse besprekingen en de resultaten van de besprekingen te Bonn tot stand te brengen. Te dien einde heeft de regering Theodor Blank opge dragen dé resterende onderhandelingen in Parijs samen met de huidige leden van de Duitse delegatie te voeren." Einde staat van oorlog De Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk en vier-en-veertig andere landen hebben vandaag officieel de staat van oorlog met Duitsland be ëindigd. Hedenmiddag zouden gelijktijdig de desbetreffende verklaringen worden uitgegeven. Indian-Pakistan, Bolivia en Ecuador hebben een dergelijke stap reeds gedaan, "terwijl andere regeringen, zo als die van Zuid-Afrika, Nieuw Zeeland. Italië en Mexico in het afgelopen week einde van haar voornemen er toe aan kondiging deden. De geallieerde verklaring zal de weg openen voor een verdere stap naar het teruggeven van de volledige nationale souvereinitelt aan West-Dultsland. Een J. I. van Mechelen voorzitter Ned. Journalistenkring Op de jaarvergadering van de Ned, Journalistenkring werd Zaterdag te Rot terdam de aftredende voorzitter, mr M. Rooy, tot erelid benoemd. In zijn plaats werd als voorzitter gekozen de heer J. J. van Mechelen uit Amsterdam. Ook de Kath. Ned. Journalisten Kring hield Zaterdag in Rotterdam zijn jaar vergadering. Ér werd een motie van de afdeling Zuidholland aangenomen, waar in opnieuw wordt vastgesteld, dat het wetsontwerp inzake de journalistieke verantwoordelijkheid onaanvaardbaar werd geacht. In de vacature F. Snijders Den Haag) werd als lid van het hoofd bestuur benoemd de heer W. Pedroli te Rotterdam en in de vacature H. N. Smits (Hoorn) de heer R. Enckens te Amster dam. Verder traden nog af als lid van het hoofdbestuur de heren L. Frequin te Nijmegen en J. Wilbrink te Utrecht, voor wie nog opvolgers gekozen zullen worden. De Engelse spaarders hebben vorige week 6 millioen pond sterling meer opge vraagd dan ingelegd. van de eerste consequenties zal v schijnlyk zijn, dat de regering van Bonn ambassades en gezantschappen in gealli eerde landen kan vestigen, waar zij op het ogenblik alleen consulaten heeft. Ned. smokkelschip werd in Denemarken aangehouden De Nederlandse kapitein R. A. van het Amsterdamse schip Cosmopolite is terdag te Saeby (Denemarken) wegens smokkel van 500 flessen cognac - 100.000 sigaretten gearresteerd. Reeds Donderdag af had hij met zijn boot bui ten de territoriale wateren voor anker gelegen. Toen het schip zich Zaterdag naar de kust bewoog, werd het door een marinevaartuig opgebracht. Aan boord bevond zich alleen de kapitein. Hij ver klaarde dat zijn helper enkele dagen te voren een passerend schip had gepraaid en hiermee was vertrokken. De man is gisteren te Saeby voor het gerecht ver schenen, dat besloot hem vast te hou den. Hij heeft tot 1949 in Denemarken gewoond en werd toen wegens smokkel het land uitgezet. Handelsverdrag tussen W. en O.-Duitsland geparafeerd West-Duitsland en de Russische zone hebben gisteravond een handelsovereen komst geparafeerd, op grond waarvan goederen ter waarde van 100.000.000 dol- las uitgewisseld zullen worden. Van het erf van School en Kerk Betoepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: bij de Presbyterian Church in Nieuw-Zeeland W. A, van Wijngen te Wassenaar. Geref. Kerken Beroepen: te Groningen (vac.-J. F. H. v. d. Bom) E. de Vries te Dwingelo. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal: te Hamilton c.a. (Canada) G. Janssen te Leeuwarden en W. Loop stra te 's-GravenhagéLoosduinen. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Doesburg cand, B. Bij- teveld te Haarlem en cand. J. de Vuyst te Rotterdam. Hoger subsidie voor schippersonderwijs (Van onze Amsterdamse correspondent). Vertegenwoordigers van nagenoeg alle organisaties die zich rechtstreeks of zijdelings interesseren voor Christelijk onderwijs aan de schippersjeugd, woon den Zaterdagmiddag de 29e jaarverga dering bij van de Nat. Chr. Onderwjjs- vereniging. De voorzitter, mr A. B. Roosjen, legde er nadruk op dat de vereniging Chris- telijke scholen voor de schippersjeugd De secretaris, de heer H. Booy Thzn te Alphen aan den Rijn, deelde in zijn jaarverslag mede. dat aan ruim 1000 steunaanvragen kon worden voldaan. Deze steun is nodig. Is de schipper vrij regelmatig in de vaart, dan krijgen zijn kinderen alleen ligplaats-onderwijs, het geen niet voldoende is. De kinderen moeten een paar jaar aan de wal en dit brengt extra kosten met zich, waarin de vereniging hen tegemoet komt. Tenge volge van de stijging der kosten voor levensonderhoud moet de schipper f 14 per week voor een kind aan de wal be-' talen, terwijl de vereniging, in verband met de beschikbaar gestelde subsidies van h/:t Rijk en van sommige provincies, niet meer dan f9 per week kan geven. Het bestuur hoopt daarom op hogere subsidies en op meer contributies giften van particulieren. De penningmeester, de heer W. A. de Ridder, rapporteerde, dat in 1950 ten behoeve van 1005 leerlingen bijna f222.000 werd uitbetaald. Aan het einde der vergadering zeide de heer Mosterd, die voor de minister van Onderwijs tegenwoordig was, dat ten departemente besprekingen gaande zijn om de steunbedragen aan de schippers te verhogen. Meer scholen nodig voor Christelijk V.G.L.O. In een open brief aan de schoolbesturen en aan de ouders van de leerlingen der Prot.-Chr. lagere scholen schrijft de V.G.L.O.-contactcommissie van het Chr. Paedagogisch Studiecentrum, dat de achterstand bij het Prot. onderwijs voor het V.G.L.O. zeer groot is. Het aantal scholen van dit nieuwe type bedraagt slechts 1/17 deel van het totaal aantal V.G.L.O.-scholen in ons land, terwijl het 1/3 deel moest zijn. Daarom wordt ge wezen op het grote belang van voortgezet lager onderwijs en wordt gevraagd^richt streekscholen op tÊ Ds J. E. Goudappel in Velp overleden Zaterdag is in Velp in de ouderdom van 80 jaar overleden ds J. E. Goudappel, emeritus predikant in de Geref. Kerken, i was afkomstig uit Delft en studeerde i de V.U. In 1901 werd hij predikant Heteren-Randwijk, in 1905 in Dieren, 1912 in Utrecht, en van 1924 tot zijn leritering in November 1935 stond hij Emlichheim (classis Bentheim-Oost- Friesland, Altref-Kirchen). Vele publi- s in het Duits verschenen van zijn hand. De begrafenis zal Woensdagmid dag om half drie op Heiderust te Worth- 1 Rheden plaatsvinden. Staatsexamens voor Muziek ■Gravenhage, 9 Juli Voor het Staats examen voor Muziek slaagden voor di ploma B: voor solozang ae heer J. D. ':flouwman te Den Haag. Voor diploma A voor solozang, de heer S. Dieleman te Den Haag; voor piano: de dames F. C. Boer te Naaldwijk en E. C. J. Simonis te Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM, (Gem. Univ.) 7 Juli Gesl.: ,oct. ex. Ned. mej. A J van Goudoever en lej E J Poldermans. A'dam; cand. ex. Ne- M H J D Baaien, DeJit, J Pielcrson, Losser Apothekersex. Ie ged. mej. R G Wlersema Klop, Nieuw Amsterdam, J E Quist, Eelderwolae. Cand. Godgeleerdheid •ikke, Tjalleberd, J Walstra. Lceuwar- H G Hubbeling, Assen (cum laude) Cand wis- en natuurkunde Ik): B A Benne- i, Groningen. D J Rijpkema. Staphorst, E van Lookeren Campagne. Groningen (cun: laude). LEIDEN. 7 JuU. Geslaagd doet. ex. semie- scbe taal- en letterkunde de beer J J A Dijk te Leiderdorp. r Christelijk V.G.L.O. (F, D, E) te Dellt, R Botzen (F. D, E). A W Flohr (E). J H Fransz. J Jonas (E). A M van den Maagdenberg. J W Palm en N van Vliet te 's-Gravenhage. J L Paul (E) te Hille- m, J H Planje (D, E) en F A Schilthuizen Leiden, G W van Kan te Leidschendam, J Bos, F R Lentz ID, E) en J Schotel (E) Rijswijk (Z.-H.), C van den Heuvel en L Snikkers (E) te Voorburg. Zaterdag ls aan 63 studenter opleidingsinstituut voor het l casteel Nijenrode te Breükelen Parijs herdenkt 2000-jarig bestaan Op alle pleinen viert men feest met zang en dans De burgemeester van Amsterdam bood een vaatje malse haring aan PARIJS HERDENKT zijn 2000-jarig bestaan. Parijs viert feest. Op ver schillende pleinen hebben 15 orkesten uit Frankrijk en andere landen muziek ten gehore gebracht. Ook de Schotse Hooglanders waren vertegen woordigd. Later op de dag marcheerden de muzikanten naar een plaats in de nabijheid van de „Invalides", waar volksdansen werden uitgevoerd. President Auriol arriveerde in een open wagen op deEsplanade en wuifde de juichende menigte toe. De gehele avond danste men in de straten van Parijs. Honderdduizenden waren op de been. Het grootse festijn werd voor die dag besloten met een reusachtig vuurwerk. van Pierre de Gaulle, de voorzitter van de Parijse bestuursraad- Aan diens rechterhand was de Pauselijke afgevaar digde gezeten- De burgemeester van Moskou. Jasnov bracht de groeten van zijn stad over aan Parijs en overhandigde er.ige geschenken, w.o- een zilveren doos- voorstelling van het Kremlin Een kleurige, fleurige menigte. Zan gers en dansers uit alle provincies van Frankrijk; van de Antillen, van Guyana, van Corsica en uit het Baskenland- Hon derd „Tricolores" aan witte masten ver sierden de ..Esplanade", terwijl overal de wapens der provincies waren aange bracht In het stadhuis werd een noen maal gehouden, waaraan 170 burgemees ters van belangrijke steden aanzaten. Niemand minder dan de burgemeester van Moskou zat aan de linkerhand 70 Zwoegend en beladen keerden Hettie en Maddie terug van hun tocht langs de winkels. Zij waren vermoeid van het ongew.one sjouwen met vele kilo's levensmidde len maar hun ogen stonden helder te schitteren onder een verwaaide haarbos. Frisse jonge meis jes waren zij nu, met een blos op de wangen en een lachende mond. Ik heb ze te lang op dezelfde plaats vast gehouden, dacht Arie. Beweging en actie had de jeugd nodig om te kunnen vergeten. Een doel moest hen bezighouden... ja een doel dan zou den ook de idealen weerkeren. Op blote voeten zwabberden de jongens het ruim en zij waren zeer gul met het neerpias sen van het reinigende water. Het liep alles prachtig en Arie durfde weer met enig optimisme aan het einde van het avon tuur denken. De vaart zou weer goedmaken wat hij bedorven had, het water zou boegzingen, de koffie zou weer de gehele dag door klaar zijn, de zon zou op- en ondergaan en de eesehnkte zenuwen zouden tot rust komen. Mary was naar haar ouders, hij zou haar mis sen, maar hij was geen jengel die dreinend aan de rokken van een vrouw bleef hangen. Verliefd was hij, maar hij was toch een man gebleven met begrip voor plicht en taak. Na de grote schoonmaak konden de touwen los en met klapperende zeilen schoot de Zwer ver vooruit, weg van het Bosseveld, moeder Kal le en de wal waaraan zoveel troosteloze uren gesleten waren. Op de Maas vielen de zeilen strak en vol en met bruisend boegwater sneed de Zwerver door het deinende water. Zwaar helde de boot over en op de bruggen bleven de wandelaars stil staan om even te genieten van de aanblik op het snuivende schip dat dartel aan lijzijde het jargon dat de jongelui onderling spraken. Hij voelde zich buiten hun gemeenschap staan want als zij hem aanspraken gebruikten zij de be schaafde omgangstaal. Hierdoor accentueerden zij de scheiding die er was tussen de geslachten. Mary behoorde bij hen, maar hij was een vreemdeling die met on derscheiding behandeld werd doch vreemdeling bleef hij in hun ogen. Na het onderzoek bij de douaneposten kwamen de sluis van Terneien, de beruchte stop boord diep in het water drukte. Trots zat Jacques aan het roer, zijn ogen fon kelden van spannende opwinding en vrolijk wuif de hij naar de kijkers op de brug. De meisjes zagen geïnteresseerd naar het drukke gedoe op de Maas waar driftige motor boten een weg zochten tussen lange slepen. Dirk fantaseerde een verhaal over woeste zee- en, onbewoonde eilanden en hongersnoden waar- £Pgeg^r; dagelijks de verwensingen van vele Maddie zou het eerste de pot ingaan, haar vlees n°ctoJ„on Hof ™c„h„tton «on con. zag er mals en smakelijk uit. Het was flauw, maar Arie genoot van de zotte praat, de jeugd had het recht om bij tijd en wijle flauw te doen. In het kanaal langs de St. Pieter was het wa ter rimpelloos, de hoge berg keerde de wind en de vaarboom moest doen wat de wind niet kon. Het moeizaam leunen op de vaarboom werd tot een spel waaraan ook de meisjes meededen. Parmantig stonden zij met een korte haak in de handen om af te zetten waar zij de wal bera men konden en aan te halen waar het nodig was. Arie liet hen betijen, hij greep slechts in als liet Arie de Zwerver tegen de wal vallen voor schippers opstegen. Het opschutten was satie, de mast moest neer en onder een muur door gleed de Zwerver in een fantastisch gat waarlangs steile sombere muren hoog oprezen Achter de Zwerver viel het gat in de muur dicht, voor hen plonste in een klaterende val vanaf twintig meter hoogte het water uit het Albert- kanaal neer. De hemel was boven hen tot een smalle blauwe streep geworden en angstig za gen de meisjes naar de steile begrenzing waar in zij machteloos opgesloten lagen. Geïnteresseerd bezag Jacques de sluiswerken die schril afstaken bij de moderne waterwerken van de Nederlandse Maas. Twintig meter verval, zei Arie verklarend. Dirk plaagde de meisjes met hun angst, maar ook zijn ogen gleden onrustig langs de muren alsof hij ze op hun deugdelijkheid onderzocht. Twintig meter kolkte de boot omhoog, de ge vangenis werd geopend en voor de ogen van de verloste gevangenen blankte het water van het Albertkanaal. Voor hen lag het kanaal, maar de wind waaide bun recht tegemoet. Boven de sluis botsingen onvermijdelijk leken. Verwonderd geleek hij zijn vrolijke gasten met de gemelijke troep die zij gisteren waren. De veerkracht van de jeugd was niet te berekenen en hij verheugde zich daarover. Wel ergerde hij zich aan het beraadslaging. Wat nu? vroeg hy. Recht vooruit, naar Luik, antwoordde Dirk. Als we een motor hadden, zei Jacques be denkelijk. (Wordt vervolgd) en een porseleinen Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft als symbolische gift een vaatje haring aangeboden, terwijl een dotat.e aan het Franse ziekenhuisfonds zal vol gen. De haring werd binnengedragen door twee lieftallige Hollandse meisjes en enkele stoere Hollandse knapen, op klompen en een Volendammer broek- President Truman zond aan burgemees ter Pierre de Gaulle een Amerikaans ..gelukstelegram". De landbouwkundige S. S. Lantinga overleden In St Antoniushove te Voorburg ls op 63-jarige leeftijd overleden de heer S. S. Lantinga, een bekend ingezetene van Rijswijk. De heer Lantinga heett in bin nen- en buitenland talrijke publicaties gedaan op het gebied van land- en tuin bouw. Na het bezoeken van de Rijks tuinbouwschool te Boskoop heeft de heer Lantinga zijn studies voltooid Amerika. Daarna vestigde hij een drijf in 's-Graveland. Hier begon hij r zijn journalistieke publicaties en brochures. Voor de V.A.R.A. hield hij landbouwpraatjes en de laatste jaren was hij werkzaam op het ministerie van Landbouw, waar hij op de afdeling Par ticuliere Tuinbouw en Volkswezen in de oorlog vele nuttige wenken voor de volkstuinder kon geven De teraardebe stelling heeft plaats morgen om k\ voor twaalf op de Alg. Begraafplaats de Kleiweg te Rijswijk. AMSTERDAM (V.U.), 7 Juli. Geslai doet. rechten W. G. Vellekoop. Den Haa AMSTERDAM, (V.U.), 7 Juli. Gesia; doet. ex. rechten vrije studierichting m M A C Bianchi, Gcertruiaer.berg; cand. van Donk. Goes. H Groothuis. Amsterdan voor doet. ex. wiskunde B J de Jong, A c GRONINGEN. 7 JuU. Geslaagd: cand. geneeskunde; dames H Kooi, Usqucrt, E S Delft, H Jongert, Rotterdam, G B Ka: Scheemda, H G S Snijde Gortemulder, Enschei ;n (Gr.), J 1 H T K ijls tra, Arn- ïde: mej A R Knol, Sleen, M Schenk, Groningen. W F Nagtlsrnit, Groningen. M J van de Velde, Zeist, H F M Donders, Leiden, H A I Denies, Dokkur C M Koll. Hoe Bevc lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het lied der aethergolven DINSDAG 10 JULI 1951 HILVERSUM I. 403 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: i (.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 iram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 ïram. 1050 Voor de kinderen. 11.00 Piano recital. 1130 Voor de zieken. 12 00 Amuse- nentsmuzlek. 12.40 Pianospel. 100 Nleuws« I.15 Mededelingen. 1 20 Fiancieel weekover- :icht. 1 30 Musette-orkest 2 00 Voor de vrouw. 2.30 Gram 3.20 „Paul Vlaanderen en het on-mysterie", hoorspel. 4 00 Gram. 4.30 de jeugd. 4.50 Kinderkoor. 5 20 Amu- itsmuziek. 6 00 Nieuws. 6.15 Planospeli 6.30 Fanfare-orkest. 6 55 ..Paris vous parle". :ert. 7.30 Accordeonmuziek. 7.45 „Met de vacantie ln zicht", causerie 8.00 8 15 Operettemuziek. 9 05 De Ant- 9 20 Causerie over de Italiaanse j 10.05 Reportage 10.35 Buitenland» j t. 10 50 Reportage. 11.00 Nieuws. II.15—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. ,00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek. n. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.55 Hoogmis. 10.15 Gram. 11.00 I r de vrouw. 11.30 Gram 12.03 Metropole- •st en solist 12.55 Zonnewijzer. 1.00 ïws. 125 Amusementsmuziek. 2 00 Lichte lek. 2.53 Viool en piano 3 15 PlanospeL ..Ben je zestig?" 4.00 Voor de zieken. Ziekenlof. 5.C0 Voor de jeugd. 6 15 Film- riek. 6.30 Orgelspel. 6 45 Sport. 6 54 „Dit ven", causerie. 7.00 Nieuws. 7 23 ..Ik stond it mijn vader", klankbeeld. 7 43 Gram. 7.52 Politiek overzicht. 8 00 Nieuws. 8.05 Om- rkest en solist. 9.30 Klarinet, altviool en 10.00 Lichte muziek 10.35 Gesprek met mijn zoon.. 10.45 Avondgebed. 11.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Sport. 12 30 Voor de arbeiders. 100 Nieuws. 1.10 Festival parade. 2.25 Sport. 2.30 Orkestconcert. 3.00 Vespers. 3.45 Twintig vra gen. 4.15 Gram. 4.30 Sport. 5.00 Voor de kin- i deren. 6.00 Nieuws 6,15 Sport. 6.20 Lichte muziek. 7.00 Klankbeeld 7.30 Pianorecital, j 8.00 Klankbeeld. 9.00 Nieuws. 9.15 Wereldbe schouwing. 9 30 Discussie 10.20 Gram. 10.45 Overzicht. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 12.00 musementsmuziek 12 30 Voor de ar beiders. 12.55 Sport 1.35 Gram. 1 45 Voor de kleuters. 2.00 Voor de vrouw. 3 00 Sport. 3 30 Voor de soldaten. 3.45 Lichte muziek. 4.15 Mrs Dale's Dagboek. 4 30 BBC Welsh Or chestra en solist. 5.15 Orgelconcert. 5.30 Sport. J 6.35 Gram. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7 25 Sport. 7.30 Muzikaal drama. 8.00 Operamu ziek. 9.00 Gev. progr. 9.30 Klankbeeld. 10.00 Nieuws. 10.15 Sport. 10 20 Dansmuziek. 11 00 Voordracht. 11.15 Amusementsmuziek. 11.56 BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram. 12.32 Omroeporkest. 1.00 Nieuws j 1.15 Gram. 2 30 Gram. 3 00 Gram 4.30 Amu- sementsmuziek 5.00 Nieuws 5.05 Gram. 5.50 Boekbespreking. 6.00 Gram. 6.30 Voor de sol- laten. 7.00 Nieuws. 7 30 Gram. 7.50 Causerie. 8.00 Hoorspel. 9.35 Gram. 10 00 Nieuws. 10.15 Dansmuziek. 10.45 Gram. 11.00 Nieuws. 11.05— 1200 Gram BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest. 100 Nieuws 1.10. 2 00, 3.00, 4.30, 5.10 en 5.30 Q^am 6 30 Omroep orkest. 7.00 Gram 7 30 Gram. 7 45 Nieuw». 800 Gram. 10.00 Nieuws. 10.10 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Dansmuziek. 11.55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2