ïiicuwc gtitecffe üToumnl Werving van Korea-vrijwilligers leek maar al te veel op ronselen Ridgway's mannen per helo of jeep naar Kaesong Perzië acht nul en de beslissing van gener waarde Wist U VRIJDAG 6 JULI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bil contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 92b» Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantwastfctj is Qbebleoea mga bert In tegljenspoef Eerste oefening moet 20 maanden duren Krijgsiaadzitting onthult misstanden Velen onder valse beloften naar Korea gelokt (Van onze oorlogscorrespondent Alired van Sprang) TOKIO. Een treffend bewijs van de onverantwoordelijke lichtzinnig heid waarmede in Nederland vrijwilligers voor Korea beloften gedaan zijn, die nimmer nagekomen zijn, is aan het licht gekomen in de eerste zitting van de Krijgsraad te Velde voor Korea in een van de statige zalen van het Holland Huis. men hém echter beloofd onderofficier motortransport te zullen worden en op die belofte van een majoor heeft hij ge tekend. Hij voelde niets voor de dienst als frontsoldaat en dat is niets bijzonders. Een heel volk van tien millioen heeft Voor deze speciale krijgsraad, bestaan de uit luitenant-kolonel mr dr.B. Darten (president), majoor mr J. Albarda (audi teur-militair), majoor A. C. van der Meyde en kapitein W. van der Veer (leden) en kapitein mr G. Herman (se cretaris) moest verschijnen de beroeps korporaal S. Heyndeyk, beschuldigd van desertie in oorlogstijd. Heyndeyk had zich bereid verklaard als vrijwilliger naar Korea te gaan op voorwaarde, dat hij als onderofficier bij het motortransport ie werk gesteld zo'u worden. De wervings officier, majoor De Groot, heeft hem die functie toegezegd. Eenmaal in opleiding in Rozendaal ontmoette Heyndeyk an dere vrijwilligers, die eveneens een der gelijke functie beloofd was. Argwanend is hij daarop naar Den Haag gegaan om zich op de hoogte te stellen. Majoor De Groot heeft hem toen verweten, dat er geen enkele reden was om aan de be loften van de militaire instanties te twij felen. En om hem te overtuigen heeft hij hem een papier laten zien, waarop hij al'3* sergeant-motortransport vermeld X Geen plaats Bij aankoiJtst in Poesan (Korea) bleek er echter geen plaats voor hem te zijn en andere techni- In Korea onderscheiden Bronzen ster voor tien Nederlanders Tien leden van het Ned. detachement Ver. Naties hebben dezer dagen in Korea de Amerikaanse bronzen ster ontvangen wegens betoonde moed tijdens de gevechten in de periode van 18 Mei tot en met 1 Juni j.l. Deze Nederlanders zijn: korporaal C. F. J. de Beer uit Tilburg, soldaat eerste klasse G. v. d. Hee uit Gouda, eerste luitenant Th. Holland uit Breda, sol daat eerste klasse J. H. Hoornweg van Rij uit Rotterdam, sergeant C. J. de Jong uit Alphen aan den Rijn, sert-majoor C. Plaatzer uit Noord- wijk aan Zee, korporaal M. Teu- wens uit Soerendonk, sergeant G. J. H. Wijnen uit Boxmeer, korporaal E. C. Woesthoff uit Bandoeng, sergeant J. van Wunnik uit Maastricht. sche functie vrij. Daarom werd hij een voudig commandant van een 57 mm re- coilless kanon en na een uiterst korte opleiding werd hij naar het front ge stuurd. Nimmer als infanterist dienst gedaan hebbend en geestelijk en physiek niet opgewassen tegen de frontdienst, is hij spoedig in elkaar gestort. De pogin gen om zijn belangen bij een meerdere te bepleiten leden schipbreuk, mede door de gevechtstoestand waarin het bataljon zich bevond. Geen andere uitweg meer wetend is hij daarop zonder toestemming naar Tokio vertrokken. Daar heeft hij zich op de Nederlandse Missie gemeld om zich te beklagen. Wegens ongeoorloofde afwezigheid heeft men hem in Tokio in arrest gesteld. Tientallen anderen De auditeur-militair achtte deser tie in oorlogstijd bewezen. Hij gaf echter toe, dat er vele verzachtende omstandigheden aan te voeren waren. Het was hem bovendien ter ore ge komen, dat tientallen andere mili tairen bij het bataljon onder dezelfde omstandigheden verkeerden. Ook hun waren beloften gedaan bij de aanmelding in Nederland. Die belof ten zijn in Korea niet nagekomen. „Ik kan mü niet. aan de indruk ont trekken, dat beklaagde erin gelopen is," zei majoor Albarda, „dit verwijt geldt niet de officieren van het detachement. Als er een fout gemaakt is, is die in Hol land gemaakt." De verdediger, kapitein J. Anemaet (die kortgeleden wegens moedig gedrag met de MWO 4de klasse onderscheiden is) bracht naar voren, dat beklaagde nim mer de bedoeling heeft gehad om als tirailleur mee te gaan. Toen er bij de eerste groep geen plaats voor hem was in een technische functie, heeft hij zich teruggetrokken. De tweede keer heeft tenslotte niet eens kans gezien bataljon op de been te brengen. En een beroepsmilitair heeft de kapitein bij voorbeeld voor het vertrek nog gezegd: „Het is maar goed, dat er zulke gekken zijn die naar Korea willen, anders zou den ze mij wel eens kunnen nemen." Valse beloften „Naar mijn gevoel zijn veel mensen van het detachement in Nederland min of meer geshanghaidgeron seld. Ze zijn onder valse beloften naar Korea gelokt!" besloot kapitein' Anemaet zijn betoog. De eis tegen Heyndeyk luidde acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en ter beschikkingstelling van de commandant. De uitspraak luidde zes maanden voorwaardelijk met dezelfde bepalingen. Uit deze lichte straf blijkt wel, dat ook de krijgsraad overtuigd is van het on verantwoordelijke optreden van de wer vingsinstantie in Den Haag. Het was tot nu toe min of meer een interne kwestie. Door deze zaak is alles echter in het licht der openbaarheid gebracht. Volgens mededelingen van enkele officieren zijn er inderdaad tientallen van dergelijke gevallen aan te wijzen. Men beschikt over lijsten, waarop alle leden met hun toegezegde functies vermeld staan. Er klopt echter niets van. En in sommige gevallen is het misdadig om mensen, die absoluut ongeschikt zijn voor de zware tirailleurdienst, toch naar het front te Eerst afgekeurd Er is bijvoorbeeld een autobuschauf feur uit Den Haag, die met het bewijs van afkeuring voor de militaire dienst in zijn zak loopt. Toen hij zich 'niette min voor het Van Heutszbataljon aan meldde heeft men hem opnieuw wegens zijn voeten ongeschikt verklaard. Men bood hem echter aan als chauffeur naar Korea te gaan en toen hij tot de ontdek king kwam, dat hij daar dus blijkbaar lichamelijk wel geschikt voor was, heeft hij dat gedaan. In Korea heeft men hem echter meteen bij een tirailleurcompagnie ingedeeld en hem met een of ander wa pen naar het front gestuurd. Natuurlijk kon hij dat niet volhouden en moest hij verscheidene weken in een hospitaal ver pleegd worden a raison van elf dollar per dag. Onverantwoordelijk De medische keuring is in verschei dene gevallen ook onverantwoordelijk geweest. Men heeft mensen met chroni sche kwalen en andere gebreken, die hen totaal ongeschikt maakten voor z'n zware dienst als in .Korea, eenvoudig goedge keurd, omdat de betrokkenen zelf graag wilden. Die zijn uiteraard spoedig ziek geworden en moeten naar Nederland af gevoerd worden. Hiermee zijn belangrijke bedragen gemoeid. De kosten voor het in stand houden van het Van Heutszbataljon zijn toch al enorm. Het is niet nodig, dat die nog eens extra verhoogd worden door het onverantwoordelijke optreden van sommige militaire in stanties in Nederland. Opluchting te Tokio Geheime besprekingen gegrond op internationaal belang f^ENERAAL RIDGWAY heeft de laatste voorstellen voor een bijeen- XT komst in Kaesong op Zondag a.s. aanvaard. Hij gaat er mee accoord, dat de Noordelijke verbindingsofficieren in jeeps en vrachtauto's, voorzien van witte vlaggen, naar Kaesong rijden. De afgevaardigden van Ridgway gaan per hefschroefvliegtuig of per jeep, naar gelang het weer. Er wordf thans gewerkt aan een groot Sikorsky-hefschroef vliegtuig voor zes per sonen en men neemt aan, dat de V,N.-delegatie met dit toestel zal reizen. Beide partijen staan borg voor het vrijgeleide. Op het hoofdkwartier der V.N. te Tokio heerst opluchting. Aan deze regeling, die van het hoogste belang is, ging heel wat wikken en we gen vooraf. De Roden hadden voorge steld, dat de V.N.-delegatie in een con- vooi naar Kaesong zou reizen, dus niet met een hefschroefvliegtuig. Zij waren zo netjes, een vrije doortocht te garan deren. Daarop heeft Ridgway geant woord, dat hij het plan der Roden om zelf in vijf jeeps en vijf vrachtauto's, voorzien van witte vlaggen naar Kaesong te reizen, goedkeurde, maar zijn eigen afgevaardigden zullen per hefschroef vliegtuig of per jeep te Kaesong com pareren. De convooien zullen immuun zijn voor aanvallen. Een gebied met een straal van 8 km rondom Kaesong, zal na aankomst van de Noordelijke delegatie, als „neutrale zone" worden beschouwd. Ridgway houdt dus primair vast aan zijn plan, de dele gatie per hefschroefvliegtuig te laten reizen, ondanks de restrictie der tegen partij, dat het veiliger zou zijn, om over land te gaan. Er mogen geen correspon denten in Kaesong aanwezig zijn, gedu rende de besprekingen. Op grond van overwegingen van internationaal belang, moet de conferentie in het geheim wor den gehouden. Volgens Reuter verzet de Zuidkoreaan- se regering zich niet „noodzakelijk" tegen een „staken van het vuren", maar de regering gaat beslist niet accoord met een opnieuw vaststellen van de 38ste breedtegraad als grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Dit zou dus een aanwijzing kunnen zijn, dat de Zuidkoreaanse rege ring haar standpunt toch ietwat heeft gematigd. Ondanks het feit, dat de besprekingen te Kaesong vlak voor de deur staan, Belgen Nederlanders naar België voor oefeningen gaan schieten in Den Helder en Ermelo "PVEZER DAGEN is er een bericht verschenen over militaire samenwer- king tussen Nederland en België. De Nieuwe Leidsche Crt verneemt daaromtrent nog het volgende: Nederland zal aan de Belgen terreinen voor luchtdoelartillerie-oefeningen ter beschikking stellen te Ermelo en in Den Helder. In Beverlo zal Belgische tanks gelegenheid Worden gegeven schietoefeningen te houden. Bovendien zal een gezamenlijke lucht- doelschool worden opgericht, die op Belgisch grondgebied de lessen zal geven, doch op Nederlands territoir, n.L op de genoemde terreinen, zal oefenen. Ook zullen een Belgisch bataljon en een compagnie Belgische parachutisten deelnemen aan de oefeningen die van 24 tot 26 Juli a.s. bij Woensdreoht wor den gehouden door territoriale bataljons, die in Wittenberg voor herhalingsoefe ningen in opleiding zijn. Een Belgische compagnie parachutis ten zal ook deelnemen aan verscheidene oefeningen van territoriale bataljons, die onder commando van de territoriale bevelhebber West van 10 Augustus tot 25 October zullen plaats hebben. Wederzijds zullen enkele officieren voor kortere of langere detachering wor den uitgewisseld, terwijl principieel de mogelijkheid wordt overwogen Neder landse troepen aan oefeningen in België te doen deelnemen. Daaromtrent zijn echter nog geen bepaalde afspraken ge- t heeft de luchtmacht der Verbondenen bombardementen uitgevoerd op Noord- koreaanse doelen. Ten Zuidoosten van Kaesong openden de Roden het vuür toen een Geallieerde patrouille de stad nader de. Het Amerikaanse patrouillevaartuig, het fregat „Everett", werd ter hoogte van Wonsan door Chinezen en Noord- koreanen onder vuur genomen en zwaar beschadigd, terwijl vier leden der beman ning gewond werden. Het totaal verlies cijfer der Amerikaanse troepen in de Koreaanse strijd is gestegen tot 78.110 Communiqués voor de pers Zoals hierboven reeds vermeld, zijn de besprekingen te Kaesong geheim. Vol gens een later telegram zal de pers tij dens de onderhandelingen op de hoogte worden gehouden door middel van of ficiële communiqué's en verdere mede delingen, die te Seoel zullen worden be kendgemaakt. De verbindingen in het ge bied van Kaesong zijn zeer beperkt en kunnen niet aan de behoeften van de pers voldoen, terwijl er in Seoel gebrek aan accomodatie is. Trein per abuis in brand geschoten Spoorwegen eisen een half millioen Een officiële scheidsrechter zal in Lon den moeten beslissen over een eis van dt Nederlandse Spoorwegen tot schadever goeding van een half millioen gulden, zc heeft een afdeling van het Engelse hoog gerechtshof gisteren bepaald. De Spoor wegen eisen dit bedrag van een Engelse filmmaatschappij omdat bij opnamen de film De Slag om Arnhem (Theirs is the Glory) in September 1945 een vrijwel onbeschadigd disel-mechanisch rijtuig en iveneens nog te herstellen driewagen- treinstel verloren zijn gegaan. De film maatschappij heeft de verantwoordelijk heid voor de schade erkend, zodat het nog slechts gaat om het vaststellen van het bedrag. De maatschappij Gaumont Distributors, die op haar beurt verzekerd is bij Lloyds, heeft in 1945 de opnamen gemaakt. Van afstand van 550 meter werd uit een mortier een schot met los kruit gelost en kort daarna steeg uit een der rijtuigen rookwolk op. Deze rookwolk was be doeld voor de fiL.i zelf, maar kennelyk het verkeerde materiaal getroffen. De scène van het brandende spoorweg materiaal is niet in de film zelf ingelast, wel met een kleinbeeldcamera op genomen door de heer Wesselink uit Oosterbeek, die zich toevallig in de nabij heid bevond. Deze zal als getuige vooi de Spoorwegen optreden. Lord Inverchapel overleden Speelde een rol in de Indonesische kwestie Op 69-jarige leeftijd is te Greenock in Schotland overleden, de bekende Lord Inverchapel, vroeger Sir Archibald Clark Kerr geheten. Hij werd in 1946 met toe stemming van de Nederlandse regering als speciale Engelse ambassadeur Batavia gezonden. Na het overleg op Ja va kwam hij met Van Mook en anderen naar Ned. om de conferentie op de Hoge Veluwe bij te wonen. Hij is in Britse diplomatieke dienst geweest te Berlijn, Washington, Teheran, Tanger, Stockholm en nog vele andere plaatsen. Ook hij ambassadeur te Nanking en had als adviseur van Tsjang Kai Sjek invloed op de situatie in het Verre Oosten. In 1942 volgde hij Sir Stafford Cripps op als ambassadeur te Moskou. Kranslegging op Thorbecke's graf De WD heeft gistermiddag de nage dachtenis van de staatsman Thorbecke geëerd, door een krans op zijn graf op de Algemene Begraafplaats in Den Haag te leggen. Dat geschiedde door de voorzit- an de VVD-raadsfractie, de heer D. W. Dettmeijer, die vergezeld was van een deputatie uit de Kamerfractie, de Staten fractie en de Raadsfractie van de WD. Mevr. Thorbecke-van der Wijck, we duwe van Thorbecke's kleinzoon, woonde deze plechtigheid bij. „Nee ik vertel niets" zei Björn Johan- sen, eerste luitenant bij de Noorse luchtmacht, die met een Amerikaanse piloot een noodlanding moest maken in het communistische Tsjecho- slowakije en daar 4 weken werd vastgehouden. Thans arriveerde hij weer veilig in Oslo. Na de uitspraak van het Int. Hoi Zal de precaire oliekwestie toch voor Veiligheidsraad worden gebracht HET INTERNATIONALE HOF van Justitie te Den Haag heeft zich be- voegd verklaard inzake het Brits-Perzische geschil. Dit hebben wij in een deel onzer edities gisteren nog kunnen mededelen. Het Hof kwam tot de conclusie, dat voorlopige maatregelen in Perzië gerechtvaardigd zijn. Aan de regeringen van Groot Brittannië en Perzië werd opgedragen, er voor te zorgen, dat niets zal geschieden om de voortzetting van het werk der „Anglo Iranian" te belemmeren. Direct daarop heeft Perzië verklaard, dat men zich aan deze uitspraak van het Hof niet gebonden acht. Engeland overweegt het olieconflict voor de Veiligheidsraad te brengen, ofschoon Morrison in het Lagerhuis zulks momenteel „niet verstandig" achtte. Perzische bladen circuleert het bericht, dat de regering een gerechtelijke aan klacht zal indienen tegen Seddon, de voornaamste vertegenwoordiger van de „Anglo Iranian" en verschillende direc- In New York hebben zestien Ameri kaanse oliemaatschappijen aanbevolen om oliecommissies in te stellen, ter be studering der problemen, voortvloeien de uit de Perzische kwestie. De Perzische gezant in ons land, de heer Hoessein Navab, deelde mede, dat zijn regering het oordeel van het Hof beschouwt als een ingrijpen in de Per zische interne aangelegenheden. Het is, aldus de gezant, van nul en gener waar de. Morrison, de Britse min. van Buit. Zaken, heeft in het Lagerhuis opnieuw verklaring afgelegd. Engeland kan niets aan het toeval overlaten, wat be treft de veiligheid van het Engelse olie- personeel in Perzië. De oliemaatschappij wenst zich niet terug te trekken uit een industrie, die zij had opgebouwd en tot een hoog rendement gebracht. Hij achtte het rampzalig, dat de Perzische regering dwang uitoefende. Overwogen werd olieconferentie voor het Midden-Oosten te houden. Eric Drake, algemeen directeur de „Anglo Iranian" is per vliegtuig uit Londen naar Basra teruggekeerd. In Franse socialisten willen het premierschap Rumoer in het parlement De Franse Socialistische Party, de grootste der regeringspartijen in de nieuwe Assemblée maakt thans aan spraak op het premierschap van de vol gende regering. Echter heeft zij besloten niet in een kabinet onder een andere premier zitting te nemen, tenzij aan drie voorwaarden wordt voldaan. 1. Verbete ring van de koopkracht der arbeiders klasse en invoering van een beweeglijke loonschaaL 2. Geen optreden der rege ring, dat nadelig is voor de betalingen uit hoofde van sociale verzekering. 3. Geen wijziging van het onderwijsstelsel. Verwacht wordt, aldus Reuter, dat deze eisen de kabinetsformatie zeer zullen be moeilijken. Vermelden wij nog, dat het bij de openingszitting van het niec Franse parlement tussen Gematigden Communisten zeer rumoerig is toege gaan. Er moet thans een nieuwe x zitter gekozen worden. DAT in het nieuwe kantoor van de Dorr-Oliver N.V. te A'dam, die tot 1943 in Den Haag was gevestigd, gisteren receptie werd gehouden t-g-v. het bezoek van de Amerikaanse directeur, de 79-j- dr John v. Nostrand Dorr. DAT minister Mansholt op 25 Augus tus in Roermond de tentoonstelling het gouden jubileum van de Lim burgse Land- en Tuinbouwbond zal openen. DAT de Holland, van de rederij Doek- sen op Terschelling, de grootste zeesle per die na de oorlog in ons land is ge bouwd, gisteren te Foxhol (Gr van stapel liep. DAT de 1200 A'damse blokband- chauffeurs aan de gebrekkige kinderen van de Mythischool een uitstapje naar het Gooi, een boottocht en een avond aanbieden. DAT het echtpaar J. Heeffer-Kleinen- breugel te Tilburg gisteren 65 j. was getrouwd. DAT de Limburgse Land- en Tuin bouwbond aan de Stichting voor de Landbouw en de Kon. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft verzocht zich niet bij het standpunt van minister Mans- holt inzake de melkprijs van 17% ct neer te leggen. DAT de adjunct-directeur van Bens dorp N.V. te Bussum, G- P. S. v. d. Heuvel, gisteren zyn gouden jubileum DAT de waterleiding voor Hoenderloo gisteren officieel in gebruik is geno- DAT de A'damse N.V. Michel levens grote wasfiguren heeft vervaardigd voor het Woensdag te openen museum voor historische klederdrachten te Lon- DAT het Ned.-Duitse werkkamp In de jeugdherberg Brecklenkamp te Dene- kamp-Lattrop is uitgesteld van 7 tot 14 Juli. DAT van 9 t/m 11 Juli ln Almelo weer evenals vorig jaar een braderie (verkoop in de open lucht) wordt ge houden waaraan o.a. een luchtvaart- show is verbonden. DAT op 15 Juli te Amersfoort het 35-j. bestaan van de internationale school voor wijsbegeerte wordt gevierd. DAT in het afgelopen jaar in ons land 93.000 ton boter (vj. 84.000 ton) werd geproduceerd, waarvan bijna 65 000 ton werd uitgevoerd. DAT op de eiermarkt in Barneveld gisteren 1,2 milïioen (vorige week 1.3 millioen) eieren werden aangevoerd, die f 13,25 tot f 13,40 (v-w. f 13.25—f 14) de honderd deden. DAT de aanvoer van asperges in Lim burg dit jaar veel geringer was dan anders (1% min kg), maar dank zij de hoge prijzen van ruim 2 per kg toch van een gulden jaar wordt gesproken. DAT het aantal aangegeven radiotoe stellen van 1 Juni tot 1 Juli is gestegen van 1.554.000 tot 1.563.000 en het aantal aansluitingen op de radiodistributie in Mei daalde van 479.000 .tot 478.000. DAT na het bezoek van verschillende autoriteiten uit de drie Zuidelijke pro vincies aan de kalkzandsteenfabriek te Wülfrath (Dlnd) thans bij Haren en Vlijmen proeven met koud-asfaltbeton zullen worden genomen. DAT het Tweede-kamerlid Bachg (K.V.P.) aan de ministers V. d. Brink, Mansholt en Albregts schriftelijk vragen heeft gesteld over het onverbindend ver klaren van de boycotbepalingen in de slagerssanering. DAT van 30 Sept. tot 3 October in Scheveningen de tweede bestuursverg. wordt gehouden van de Wereldliga tot bescherming van dieren, en op 3 Oct. in Leiden verder wordt vergaderd. DAT ook de burg. van Maastricht, mr W. Baron Michiels van Kessenich, de viering van het 2000-j. bestaan van Parijs zal bijwonen. DAT de thans 76-j. dr C. A. Backer, die vele studies over de Indonesische plantkunde heeft gepubliceerd, gisteren 50 j. geleden op Sabang arriveerde, waar hij voor het eerst met de levende In- nesische flora in aanraking kwam. DAT de schepenen en de wnd. secr. van Brugge gisteren officieer Nijmegen be zochten. DAT thans ook de raad van Deventer heeft besloten tot instelling van een volkscredietbank. DAT tien Zaanse en vier Waterlandse gemeenten hebben besloten een gasbedrijf Zaanstreek-Waterland op te richten een contract met de hoogovens af te Een dramatische foto, die wij eerst heden uit Siam ontvingen. Zij werd genomen enkele minuten voor ogenblik, waarop de premier 1 Siam, Piboel Songgram, door de ■ine werd ontvoerd. De premier (witte pijl) verlaat juist de bag germolen, die door de E.C.A. t Siam werd geschonken, niet i tend, dat hij het volgende moment door zwaargewapende marin' gevat zou worden; dat was begin van een korte, maar bloedige revolutie. Leopolds jaargeld zal frs 6 millioen bedragen De Belgische Kamer van Afgevaardig den heeft 55 millioen Belgische francs toegewezen atm de Belgische Koninklijke familie. Hiervan zal Koning Leopold, die binnen veertien dagen afstand van de troon zal doen, 6 millioen frs. per jaar krijgen, ter wijl zijn broer Prins Karei, de vroegere Regent van België, vier millioen per jaar zal ontvangen. Bovendien zal Prins Karei een landgoed krijgen van 140 hectaren. Het resterende geld is bestemd voor Prins Boudewyn, die op 17 Juli koning zal worden, voor zijn groot-moeder Ko ningin Elisabeth en voor zijn broeders zuster. Het grootste gedeelte van het geld zal besteed worden voor het onder houd van gebouwen en parken, die door de Koninklijke familie worden gebruikt of hun eigendom zijn. Thorbecke's wet een eeuw oud Bijna alle 1.013 gemeenteraden luisterden naar minister „Men denkt dikwijls te veel in de sfeer van het eigen gemeentelijk belang" TN BIJNA ALLE 1013 raadzalen van ons land werd gisteravond geluisterd *- naar de radiorede van minister Van Maarseveen ter gelegenheid van het feit, dat op de dag af honderd jaar geleden de gemeentewet van Thor becke is ingevoerd. De rede van de minister werd beantwoord door mr Oud, burgemeester van Rotterdam, die als voorzitter der Vereniging van Neder landse Gemeenten het initiatief tot de gelijktijdige raadsvergaderingen had genomen. Na de ongewoon scherpe en vooruit- dikwijls te eenzijdig denkt in de sfeer ra het eigen gemeentelijke belang. De bal niet kaatsen „Men kaatse dit verwijt niet terug met de opmerking, dat het rijk teveel denkt aan eigen en te weinig aan gemeentelijke belangen. In 's lands vergaderzaal wordt de stem der ge meente veelvuldig gehoord. Het om gekeerde is helaas niet het geval." In zijn antwoordrede zei mr Oud o.a.: ,Er vallen dikwijls harde woorden over de inperking van de gemeentelijke zelf standigheid. Desondanks is echter het gevoel van haamhorigheid bewaard ge bleven en deze herdenking is hiervan een bewijs. Dit is tevens een duidelijk teken van het nog steeds groeiend in zicht, dat de aloude scheiding tussen de huishoudingen van rijk, provincie en ge meente onjuist is en dat het voor deze drie meer gaat om een gemeenschappe lijke behartiging van het openbaar be lang, aldus mr Oud. ziende blik van de liberale staatsman Thorbecke gememoreerd te hebben, wijdde minister Van Maarseveen aan dacht aan de vuraag of het gemeentelijk bestel nog aan de eisen van deze tijd voldoet. Het gevaar van de gemeentelijke zelf standigheid is, dat een gemeentebestuur Tragische ramp in Oost-Berlijn Scheepsbrand eiste 25 kinderlevens Op de rivier de Spree in Oost-Berlijn heeft zich gistermiddag door een ontplof fing een zware scheepsbrand op een ple- ierboot voorgedaan, waardoor 25 kinde- »n om het leven zijn gekomen. De kin deren zijn grotendeels om het leven gekomen door verdrinking en tengevolge brandwonden. Een aantal andere kin deren liep lichte en zware verwondingen op. De plezierboot was met ca 200 Oost- duitse kinderen op de rivier de Spree onderweg naar een vacantiekamp te Ahl- beck aan de Oostzee. Volgens ooggetuigen wuifden en riepen de kinderen naar de voorbijgangers op een brug, waar de boot onder door voer. Driehonderd meter ver der klonk een luide ontploffing, waarna het schip begon te zinken. Het kon ech ter nog naar de wal worden gesleept, de overgebleven kinderen aan land sprongen. De Oostduitse brandweer begon hierna met de blussing van het inmid- brand geraakte schip. Vermelden wij nog, dat een aanbod van de West- Berlijnse brandweer en politie tot hulp verlening. door de Oostduitsers werd af gewezen Door de Eeuwen Trouw te Nijmegen staat weer op Het bestuur der afdeling Nijmegen van de stichting door de Eeuwen Trouw had onlangs zijn functie neergelegd. Enige leden van het afgetreden bestuur klaren thans, dat naar een onderzoek heeft uitgewezen, het hoofdbestuur zon der voldoende gronden is beschuldigd. Enige bestuursleden hebben nu hun taak hervat onder voorzitterschap van majoor H. G. M, Rompen b.d, Met een fototoestel en rolfilm van FOTOHANDEL N. v. d. HORST ALTIJD GOEDE RESULTATEN Doezastraat 39 Telefoon 24702 WEERBERICHT, lets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor het Noorden en het midden van het land: Zwaar bewolkt met af en toe enige lichte regen of motregen. Meest matige wind tussen Zuidwest en West. Vannacht warmer, morgen overdag on geveer dezelfde tempera turen als vandaag. Voor het Zuiden het land: Enkele verspreide opkla ringen en overwegend droog weer. Meest matige Zuidwestelijke wind. Iets warmer, vooral in de nacht, (Opgenftakt to 10 uur.) Zaterdag: zon 4.28—2L0I1 maan T.26-»

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1